■■MH E Tekenen aan de wand” toont HUNT A CAR KALKAR r I i NVSH-informatiecentrum moet sluiten Moeder Aarde in rouwkleed JC lijveo 3 FÜH MET KERNENERGIE i WERK in EIGEN STREEK a |ongens^L Af M i WHATDOTOUDO IN CASE OF A NUCLEAR ACCIDENT. KISS TOUR CHILDREN GOODBYE I i- 99 17 amsterdam t 1 Doeleinden a i Waddenzee V ogelnestjes 1 J6 Wetenschap Scepsis Groepsex 19 7 7 NOVEMBER DONDERDAG 24 I M ft I sp X 1 1 I [O, JOIN THE BIG CITY SAFARI BBj Deuk dun even dat een nestje «a I ONDER REDACTIE VAN INGE CRUL laties tussen mensen. Leden zo wel als niet-leden kunnen hier gratis terecht zonder het risico meteen „in een kaartenbak” te worden gestopt als „geval”. te krijgen. Zijn mening over de houding van Amsterdam is over igens mild: „Ik kan me het wel voorstellen, ze hebben natuurlijk al zo’n opeenstapeling van wel zijnsproblemen dat ze niet hier op zitten te wachten”. Elders 3r, met ini rooi of 46/48 1 ELKE \AN J I 1 cl h, Hehb; lïM 1 kunnen sommige vergelijkbare informatiecentra wel doordraai en met overheidsgeld. Ver schoor: „Het is hier allemaal zov eel groter, je rekent niet met 20, 25 mille, maar met meer dan een ton”. Een „noodcommissie” pro beert nu subsidie te krijgen van rijk of gemeente. Het rijk zegt echter dat dit werk een gemeen- tetaak is en de gemeente verwijst weer naar CRM, vertelt wat moe deloos dr. A. Verschoor, psycho loog aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, medewerker op vrijwillige basis aan het infor matiecentrum en lid van die commissie. „Ze spelen de bal al zo lang heen en weer en de bat- slag blijft negatief. Ik krijg toch het gevoel dat het komt doordat het om sexualiteit gaat, dat dat nog altijd een extra drempel vormt”. Hij hoopt beide overhe den nu eens aan één onderhan delingstafel te zien om uitsluitsel 7 IBgWiMP P Jongen», els je soms bi j toeval Hier of daar een nestje vindt, 1 Zij in aanbouwd zij met eitjes, f 1 Zij mei een klein wsjelktod. De tijd is voorbij dat de Neder landse Vereniging voor Sexuele Hervorming, de NVSH, haar af delingen in den lande kon laten profiteren van een goedgevulde contributiepot. Met het slinken van het ledental kwam alras ook de bodem van die pot in zicht zodat de geldstroom het land in drastisch moest worden inge damd. De afdelingen zijn de du pe. In Amsterdam betekend het dat er geen geld meer komt voor het informatiecentrum aan de Blauwburgwal. Als er geen sub sidie komt uit andere bronnen moet men per 1 januari de activi teiten staken. Vijf half-time-per- soneelsleden zullen ontslagen moeten worden en er komt dan een einde aan een eigentijdse aanpak van sexuele problema tiek, waarin het puur sexueel- technische heeft plaats gemaakt voor de benadering van achter liggende moeilijkheden in de re- OK fXiör mei moetfe werd gebouwd, Del deer kleitie vogel-ouders geploeterd en gesjouwd. hC’ Moeder een heer kleintjes t heeft besteed. als jouw Moeder vreet ier K:>vcor jouw Moeder J’J in je wiegje hg, D<Mr w éénen in de k'anter euzen reus aankomen zoo, gm ■M i Geldgebrek na de 1 sexuele revolutie deren”. A a -OtJ* AjqKf x4; $®K De problemen van dit moment zijn een uitloper van de ontwikkeling van de NVSH in de afgelopen jaren. De vereniging vocht op de barrikaden van de sexuele revolutie, trapt gesloten deuren in en heili ge huisjes om. Men kon zich voor 100% bedruipen van de contributiegelden en had een groot deel van de markt van voorbehoedsmiddelen overgenomen van de bekende toonbank waaronder „Te best there is” werd verkocht aan stamelende pubers. Maar toen het licht van de sexuele vrijheid gloorde aan de kim, toen de taboes langzaam oplosten, toen de homo ook echt een mens leek te zijn, toen de pil en het spiraaltje het condoom buitenspel zetten, toen de automaat zijn intrede deed toen leek het er verdacht veel op dat de NVSH overbodig begon te worden. Boeiend is vooral de groei van het milieubewustzijn dat wordt getoond. Dat begon met de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, de aan koop van natuurterreinen, het waarschuwen tegen de blikken en dozen in de natuur, en het uithalen van vogelnestjes. Ove- en dozen in de natuur, en ’t uit halen van vogelnestjes. Over de permanente aanslagen in gesproken. VMD onderscheidt ook de „milieubeschermers', en „natuurbeschermers”, waarbij de laatste wordt aan- den voortgezet - Amsterdam is daar een voorbeeld van. De aktie Strohalm zet zich op alle fronten in, VMD wordt op- „Maar wat wel blijft dat zijn de mensen met sexuele problemen in hun relaties, met ernstige de mensheid wordt bedreigd door een toenemend aantal gevaarlijke monsters. ji probleem nou eenmaal zo vertaald en komt daar door bij ons. Wie het anders formuleert komt mis schien bij de kerk”. Voor mensen die met relatiepro blemen zitten is er nauwelijks opvang: dat gaat, zegt Verschoor, tot een maximum van huwelijksproble men, en dan, wie verbaal niet zo begaafd is komt er helemaal nauwelijks aan te pas, er is geen instituut waar hij zich kan uitspreken. Het NVSH-informatiecentrum drijft behalve op de -—1»-•-- Ji- getraind worden, en enkele professionele vrijwilli- - i_-- - worden gesteld, veel meer zou moeten kunnen wor den samengewerkt met professionele organisaties. Als er geen subsidie zou komen betekent dat voor Verschoor dat men moet stoppen: „zonder getrainde mensen kun je niet verantwoord werken”. ren. Al vijf jaar vecht men met akties, met bezwaarschriften, met wetenschappelijk onder zoek en publicaties om de te genkrachten tegen milieuvij- andige plannen te mobiliseren. Op het terrein van de algemene seksuele proble men is volgens hem ook al bijna geen opvang. Er is ook geen wetenschappelijke opleiding. „Theoretisch moet je naar de huisarts, maar in de opleiding van artsen zit nog altijd geen vak sexuologie. Voor puur medische zaken kun je ingrepen doen, dat is geen probleem. Maar neem anorgasme (het niet kunnen krijgen van een sexueel hoogtepunt), pijn bij het vrijen, impotentie en frigiditeit (sexuele onmacht van man, respektievelijk vrouw) daar is helemaal geen specifieke deskundigheid voor. Als je maar wat boeken leest kan je sexuoloog achter je naam zetten”. Het unieke van het centrum aan de Blauwburgwal is dat men hier in anonimiteit terecht kan. Ver schoor: „Ik zou wel willen dat dat stempel van „ziekzijn” verdween. Dat nare woord „therapie” waarmee elders wordt gewerkt, ze moeten wel van wege de regeltjes, de subsidies. Ze zijn poepjaloers op ons dat hier zonder geld te geven of te vragen kan werken en dan niet met „spreekuurtjes”, met men sen die we als „stukloon” door de fondsen betaald moeten krijgen”. De therapiegroepen en de werkgroepen van de NVSH doen in feite hetzelfde, mensen met dezelfde problematiek bij elkaar zetten. „Maar bij ons bou wen die groepen hun eigen bestaan op, niet van bovenaf, maar vanuit hun eigen vragen en behoef tes. De organisatiegraad is wezenlijk anders. Ze houden zelf lezingen, verzorgen voorlichting, docu mentatie, vertalen hun problemen naar de maat- Boeren krijgen te horen dat ze hun dieren onmenselijk be handelen, maar Aktie Stro halm wijst er op dat zij weer onmenselijk door de economie worden behandeld in een bio- industrie. Trekvogels in Italië lopen gevaar, kariboes in Alas ka, walvissen in de oceaan, ko raal bij toeristenbadplaatsen. In Skandinavië vallen zuren met regen uit de wolken en verlagen drastisch de visstand. In Australië delven ze urani um. In Nederland kent elke nieuwe weg zijn tegenstanders, en wordt het schitterende be grip van de „autolobby” van blijde rijders geboren, terwijl het fietsende volksdeel zich verenigt in de ENWB. De ongerustheid over een mogelijke sluiting van het NVSH-informatiecen- trum is al door verschillende mensen ver woord. Het WD-statenlid mevrouw Hamm-Tonnaer stelde er vragen over aan Gedeputeerde Staten, waarin zij het colle ge verzoekt bij de rijksoverheid aan te dringen op maatregelen om de sluiting te voorkomen en om gezien het regionale belang een financiële bijdrage te overwe gen. Er is hierop nog geen antwoord gege ven. Bij de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid kwam een bezorgde brief binnen van de heren Everaerd (lector psychologie) en Wibaut (arts). KW” 1 „Tekenen aan de wand”, is opgezet door de vijf jaar oude Vereniging Milieudefensie en kon vorige week zaterdag op de viering van dat eerste lus trum voor het eerst bekeken worden. Een toevallige samen joop van omstandigheden wil dat deze verjaardag ongeveer samenvalt met de aktie Geef om de Natuur die vrijdag haar hoogtepunt op de televisie gaat beleven. Heel Nederland zal dan bewogen worden zijn mi lieuschuld af te kopen Mi lieudefensie wil wél dat men haar daar niet mee verwart. Het gaat haar leden niet om geld in te zamelen, maar om bewustwording en mentali teitsverandering, niet alleen om bloemetjes en vogeltjes die gespaard moeten worden, maar om een welzijnsproble- matiek die niet los te zien is van maatschappelijke structu- .Tekenen aan de wand” toont Moeder Aarde in rouw kleed. Wie geïnteresseerd is in de tentoonstelling, of alleen al in de Vereniging Milieudefen sie, die ook een gedegen blad uitgeeft: het adres is Tweede Weteringplantsoen 9, Amster dam, telefoon, 020-221366. s I l w Het aantal consumenten-leden viel terug: ze kon den hun spullen ook wel elders krijgen nu. De consulatiebureaus werden afgestoten en leefden verder in de dr. Rutgerstichting. De Vereniging voor Sexuele Hervorming deed vooral van zich spreken door het al gememoreerde geldtekort en bestuursru- zies die tot voor de rechter moesten worden uitge vochten. Het doel bereikt, de NVSH zichzelf overleefd? Men had nog getracht met sexlingerie en vibrators in te springen op de sexgolf van het einde der jaren zestig. Verschoor: „Dat credo van vrije sex duurde ook maar even. Wie het toepaste ontdekte al gauw dat die vrijheid ook niet alles oploste. Sex moet je gaan zien als een onderdeel van de relatie met andere mensen, het heeft verdomd veel te maken met rolpatronen. Je hoeft niet zo’n gek grote stap te maken om de duidelijke verhouding met algemene maatschappelijke normen te zien”. Een nieuwe markt die de NVSH door de „revolu tie” in feite zelf had blootgelegd. In Amsterdam zou men juist dit terrein gaan betreden, andere afdelin gen zouden volgen. Vraag is nu of de initiatieven uit de afdelingen, die verder gaan dan alleen ledenver gaderingen, in de huidige situatie nog kunnen wor- De eerste aktiegroepen die verder gingen dan de pure na tuur ontstonden in de zestiger jaren. Stanken van chemische gevaren: Progil komt niet in Amsterdam, Marbon eist do den, in de Rijnmond stinkt het. Men denkt nog dat veel verhol pen kan worden als de techni sche onvolkomenheden eerste maar uit de weg zijn geruimd. Er wordt nog niet gekeken naar achterliggende proble men, naar werkgelegenheid, grondstofpolitiek, derde we reld, produktiemethoden. Het werk is verbrokkeld, inciden teel, zonder dat diepere oorza ken worden opgespoord of op lossingen worden aangedra gen. Men is enthousiast over natuurbehoud in het natuur- jaar 1970, „maar op de televisie bloeide de quiz met als hoofd prijs de auto” geeft Theo het inkonsekwente aan. Het jaar 1972 is het jaar van de Club van Rome: de wetenschap die aanvankelijk nog wel in de stu deerkamer blijft, draagt voort aan instrumenten aan voor mi- lieuakties. In de jaren na 1970 vliegen de akties als paddes toelen uit de grond en meer en meer komt het besef dat dieper in de maatschappij gewoeld moet worden om iets te be reiken. gewreven meer verontrust te zijn over het lot van de „slijmi- ge spijkerzwam” dan dat van de „homo sapiens”. bij transsexuelen, voorlichting geven, emancipatie bevorderen”. Een justitieel probleem, in zekere zin als een man vrouw wordt of omgekeerd, maar vooral is het. zegt Verschoor een probleem van sociaal isolement. „Tja, we hebben plastic moeten gebruiken, maar met meer leden hadden we mis schien geld voor glas gehad”. Theo Richel van de Vereni ging Milieudefensie over de „verpakking” van de tentoon stelling „Tekenen aan de wand”. Affiches van mi- lieuakties in binnen- en bui tenland hangen gevat in door zichtig plastic tegen al te grijpgrage kijkersknuisten in de hal van het wiskundege- bouw van de universiteit in de Roeterstraat (tegenover bio scoop Kr i ter ion) Nog tot en met 4 december zijn ze daar te zien, dan gaan ze op reis langs scholen, instellingen en ak tiegroepen in het hele land. Men is zelfs al tot mei volge boekt. Het informatiecentrum kwam in het begin van de jaren ’70 tot stand, met verschillende doeleinden. De verkoop van voorbehoedsmiddelen, nog altijd, toch zeker voor de helft om ook erbij te vertellen hoe je ze moet hanteren. Verder de verkoop van boeken en ander informatiemateriaal. Men ging mondeling en telefonisch voorlichting en adviezen gev^n en bood onderdak aan allerlei groepsactiviteiten die zouden ontstaan. Verschoor: „We realiseerden ons nauwelijks wat een hulpaanvragen we daardoor kregen.De winkelbezetting moest aangepast worden, met 3 getrainde mensen die konden luisteren en advise ren, met een administrateur en een psycholoog voor de supervisie en moeilijke hulpvragen en die ook verantwoord kon doorverwijzen. Vijf betaalde half- time-krachten. De behoefte aan een dergelijk (gratis) centrum voor leden én niet-leden bleek overstelpend, zó zelfs dat men in '73 een onderzoek startte om te onderzoe ken waar precies de leemten in de hulpvraag lagen. Eind '76 werd dit afgesloten. Verschoor: „Het blijkt dat er zó weinig ruimte is om mensen door te verwijzen. We wilden weten waarom het nu speci fiek ging en het gat in de sociale kaart zoeken”. De hulpverlening mondde uit in vier pijlers: alge mene informatie, de geboortenregeling maar dan ontdaan van het „klinische” van dokters, de algéme- ne seksuele problemen (exhibitionisme, sadomaso- schisme, transsexualiteit, travestie e.d.) en de pro blemen van sexuele aard die weer samenhangen met relatiemoeilijkheden. Verschoor: „Je hebt men sen die zeggen: ik ben eenzaam, en dat dan zien als een karaktereigenschap. Je hebt ook mensen die zeggen: ik ben eenzaam want ik heb geen vrouw of man. Het vinden daarvan hoeft helemaal geen op lossing te zijn, maar die man of vrouw heeft zijn Voor de tentoonstelling heeft men een kleine honderd affi ches en nog een stuk of zestig dia's van affiches uit vele hon derden uitgekozen. Het zijn grote en kleine mijlpalen uit de milieuhistorie, waarbij hun makers of hun estetische schoonheid er minder toe doen. Ze zijn gekozen om het belang van hun onderwerp, om hun zeggingskracht. Sommige zijn fraai gemaakt, anderen al leen maar keihard en macaber, weer andere geestig. Doods koppen, mismaakte kindertjes, een zwarte wereld vooral Duitsland blinkt uit met mi- lieugruwelen op affiches. Sub tiliteit en botte bijl hangen naast elkaar, een onthutsend prentenboek van ons milieu. gericht. We vechten voor de Waddenzee, de bedreigde zee honden, de Oosterschelde (een ook bij tegenstanders om zijn deskundigheid geprezen aktie, die begon met enkele gerefor meerde garen- en bandverko- pers). Schiphol wordt een „stop” toegeroepen en een Vijfde Baan Bos komt niet uit de grond. Spuitbussen, blik, plastic, wegwerpmaterialen worden aangevallen. Men de monstreert tegen kernenergie, indrukwekkende optochtern trekken naar Kalkar i, Toch is hij ook uiterst sceptisch over die over heidsgelden als men die zou krijgen. „Ik vraag het me af, wat zou er gebeuren als je straks de mensen om geld moet gaan vragen voor de hulp? Val je niet Over groepsex: „Dat ontstond toen een groep terug in het oude systeem, de dienstverlening die we mensen die afgeknapt waren op contactadvertenties juist om zeep hadden geholpen? krijg je geen institu- met elkaar gingen praten en toen is er een serie tionalisering wéér met de kaartenbak, de registra- werkgroepen ontstaan, die variëren van bijeenkom- tie? De mensen zullen misschien zeggen: zijn er geen sten waarop het wat vrij en los toegaat tot die met anderen die het over kunnen nemen, andere organi- echte groepsex. Verschillende groepen, want de saties? Ja, ze zijn er maar geen verenigingen met mensen willen niet allemaal even ver gaan, en er leden, met vrijwilligers. Het zijn stichtingen die komen ook weer nieuwe bij”. Een vraag: roept dat mensen in dienst nemen, die met ideeën van bovenaf geen nieuwe relatiestoomissen op? Verschoor: „Als komen in plaats van werken vanuit de vraag, de er iets explodeert door zo’n avond, is dat niet meer behoefte. Ik zie geen club die dit soort werk op deze dan aanleiding geweest, was er al meer aan de hand manier kan overnemen. Trouwens: hoe kun je op Overigens denk ik dat die groepsex wel een voorbij- die manier ooit nog iets aan de maatschappij veran- gaand verschijnsel is”. deren”. schappij. Als je de lijn wilt beschrijven: je haalt iemand uit zijn isolement, brengt hem bij lotgeno- d ten, leert hem te leven met wat hij heeft en te moeilijkheden in hun sexuele gerichtheid. Je hebt accepteren, tot hij in de laatste fase, in ziet dat hij dit ook de onlosmakelijke plicht iets naar de maat- probleem aan zichzelf heeft toegeschreven maar dat schappij toe te doen in een aantal gevallen. Zoals bv. het hem ook door de maatschappij is opgedrongen”. Hij geeft als voorbeeld de travestiet, de man die in vrouwenkleren wil rondlopen: hij doet niemand kwaad, toch verbieden politieverordeningen zijn gedrag al is de praktijk soms soepeler dan de letter van de wet. De werkgroepen variëren van open tot besloten, Jjers zoals dr. Verschoor zeit is. Steeds hogere eisen doorlopen het hele terrein van relatieproblematiek - tot en met de „algemene” sexuele moeilijkheden. Niet als therapiegroepen, om „eraf” te komen, maar uitgaande van: ik wil er met anderen over praten. Verschoor: „Daarnaast, en ik wil het beslist niet geheim houden, al kost het m’n subsidie, hebben we ook avonden die het karakter van ontmoetingen dragen, soosavonden. Met activiteiten als porno films en groepsex. Noem het consumptie, noemt het hulp, daar kun je jaren over bekvechten, maar we doen het want de vraag is er, en we begeleiden het professioneel”. vijf personeelsleden op vele vrijwilligers, die

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17