Individualist Don McLean overtuigd van een nieuwe bloeitijd 99 bibliotheek BAMBANG OETORO: SPEELS EN FANTASIERIJK SANTPOORT KERKWEG 67 A Tel.023-378291 KIJK OP KUNST Willie van Haard brengt puur natuur in aquarellen Wanhoopstocht van zeilschip Deutschland Nieuwe atlas van Elsevier MET GREET LAST IN WAAGGEBOUW BATIK ART GALLERY VIERT EENJARIG BESTAAN Wrijving Zangeres zonder Naam mag haar oranjelied van RVD niet zingen ,20 25 eau eral. door John Oomkes eest veral. /eral. Sculpturen Brugfunctie n _tc 19 7 7 DONDERDAG 24 NOVEMBER KUNST ?est ?est DOOR CHES STRAUS I DEN HAAG. De slotavond van Geef om de na tuur, de overigens controversiële actieweek van het Wereldnatuurfonds in Nederland, zal morgenavond in het Haagse Congresgebouw opgeluisterd worden door een keur van binnen- en buitenlandse artiesten. Voor treffelijke musici als Ana-Maria Vera, Al Jarreau, de Manhattan Transfer en Don McLean zullen in ieders huiskamer hun licht kunnen laten schijnen, want de AVRO brengt het rechtstreeks op de beeldbuis. Don McLean, de Amerikaanse folkzanger/troubadour, zal voor het eerst sinds lange tijd weer velen attent maken op zijn warmbloedige stemgeluid, unieke persoonlijke presentatie en prachtige composities. C®( (L '4AR Iff 7 Leven is voortdurende strijd bridge het dan o WARENDORF - BUS- D A I SPAARNWOUDERSTR. 122 HAARLEM 5 t (ADVERTENTIE) beroerd. Hij tracht vanuit de vorm steeds bepaald door prachtige matte en pasteltinten te denken die slechts een klein onderdeel van het grote geheel is. Van Haard’s werk laat zich daarom ook niet in details ontrafelen. Het is het ene, grote moment dat moet overtuigen en ont roeren. Op de hoes van die nieuwe plaat blikt McLean vrijmoedig en goedlachs omhoog, alsof hij werkelijk vertrouwen in de in de titel verscholen mededeling heeft. Prime Time staat voor Bloeitijd en dat is voor zijn vele fans die drie jaar gewacht hebben op een nieuw studio-album een op zijn zachtst gezegd bevreemdende zaak. „Ach comeback, wat is een comeback?”, zegt hij er zelf van, „de media zullen zo’n woord natuurlijk graag gebruiken, maar het is niet op mij toepasbaar. Ik heb enkel geen studio-album in de laatste drie jaar opge nomen, maar ik heb aldoor wel concerten gegeven en als je daar op afgaat, moet ik eerlijk zeggen dat het met mijn populari- HAARLEM. Ogenschijnlijk zijn het heel eenvoudig opgezette stillevens die Willie van Haard onder auspiciën van Kunst Zij Ons Doel (KZOD) op de boven verdieping van het Waaggebouw (Spaar- ne, hoek Damstraat in Haarlem) tentoon stelt. Wie door dat simpele heenkijkt, merkt dan de intense betrokkenheid, de doorleefde stijl van Van Haard. Hij brengt elke vorm tot zijn meest pure essentie terug waardoor niet meer dan een door de kleur bepaalde vlek ontstaat. Toch is het heel herkenbaar werk gebleven, maar het is de herkenbaarheid van een droom en niet het tastbare naturalisme waar Willie van Haard op uit is. Niet dat hij geruime tijd afwezig is geweest, want in april van het vorig jaar trad hij nog voor een praktisch uitver kocht Amsterdams Concertgebouw op, maar van de vijf nummers die hij zal kunnen zingen zijn er drie gloednieuw. And I love you so en het dromerige Vin cent behoren (samen met roemruchte Ame rican Pie) tot zijn beroemde songs. Daar naast zal hij van zijn nieuwe album, en dat is de reden dat velen weer eens met zijn talent in aanraking zullen komen, het titelnummer Prime Time, Building my Bo dy en The Statue zingen. den, het jaar daarna ging ik samen met mensen als Arlo Guthrie en Pete Seeger op tournee”. „Ja, wat heb je aan succes als je er geen vreugde in schept? Ik had eindelijk na een jaar of zes eens de tijd om na te kunnen denken. Per slot van rekening moet je van je fouten willen leren. Het leven is nu eenmaal een voortdurende strijd. Je mbet wel bereid zijn die strijd te leveren, hoe moeilijk die ook kan zijn. Uiteindelijk wordt je van het overwinnen van tegensla gen alleen maar sterker. Dat was zo toen ik uiteindelijk toch afstudeerde, dat was zo na de scheiding van mijn vrouw. Ik bedoel: je leert van die ervaring, je wordt er wijzer van. Zo besloot ik toch verder te gaan. Per slot van rekening doen weinigen wat ik kan. Enkel met een gitaar en een banjo concerteren”. De RVD is namelijk van mening dat zoiets te zeer in een commerciële sfeer zou liggen. De Zangeres zonder Naam, die als zeer koningsgezind bekendstaat, is over het verbod zeer ontdaan en is het niet met de RVD eens. „Het num mer staat uiteindelijk al op mijn elpee, dus zit er niets commercieels aan”, gaf ze teleurgesteld als commentaar. ro een weerspiegeling van het dagelijkse leven of laat zich leiden door klassieke verhalen als de Ramayana en de Mahabarata. Zijn ge bruik van kleuren is terug te voeren op de Hindoe- symboliek en ook zijn stre ven om de kijker met zijn werk gelukkig te maken, kan als een lange traditie worden beschouwd. Het gaat hier om het eerste deel van een nieuwe serie, speciaal voor begin ners geschreven. De bridgebond (30.000 leden, het aantal thuisbridger is zeker tienmaal groter) heeft BRIDGE als offi cieel lesboek geadopteerd. Daarom be talen zijn leden een speciale prijs. (Tot en met 3 december, van dinsdag tot en met za terdag geopend tussen 12- 18 uur) „Toen die toestanden en die hits. Plotse ling speelde ik over de hele aardbol. De echte wrijving kwam in 1974 na de derde elpee. Ik kon er fysiek niet meer tegen op. Alle lol was er af. Ik wilde wat anders doen. Ik moest mezelf bekennen dat het allemaal uit de hand was gelopen. Terwijl ik langzaam had willen groeien, zowel wat het componeren als wat de waardering van de kant van het publiek aangaat, was het allemaal veel te snel gegaan. Het was business geworden, big business bedoel ik en ik leed eronder. Ik ben er toen mee gekapt, in 1974 heb ik het hele jaar niet opgetreden, wilde me bezinnen, songs schrijven, zo nu en dan met folkartiesten optreden, wat aan mijn oude liefde blue grass doen (vrolijke plattelandsmuziek - red.) En een tijdje niet zo hard hollen”. CLASSICS LEKTUUR - Naarden. Naar de gelijknamige T.V.-Serie twee deeltjes van „De Bereboot”. Deel 1 bevat: „Holle Bolle Gijs”, „De Zeeslang” en .„Naar de boerderij”. Het andere is: „De Bereboot vaart uit”. De auteur is Lo van Banda. DE BEZIGE BIJ - AMSTERDAM. „De Gouden Boekjes-Serie” is al weer geruime tijd geleden aangevuld met de deeltjes 69 t/m 72: „De Beer in de boot”, „Het zwarte jonge hondje”, „Oli fant op schaatsen”, „De kat die zich kwaad maakte”. UITGEVERIJ LUITINGH - LAREN Uit het „Kinder Kunst en Vliegwerkboek” van deze uitgever, springt het creatief-bezig-zijn U tege moet Een waterval van allerlei fijne din getjes om zelf te maken, spelletjes, speel goed enz. en voor elke leeftijd is er wel wat wils. Mét en later zonder ouders kunnen de kinderen er uren heel ple zierig creatief mee bezig zijn, 19,90). gu HOLKEMA SUM Een boek vol oude bedjes, versjes en plaatjes is bij deze uitgever verschenen onder de titel: „Alles in de Wind”. Evo de Weerd heeft de illustraties verzorgd, ter wijl Herman Broekhuizen de muzikale bewerking voor zijn rekening heeft geno men, die als aparte bijlage is toegevoegd. U vindt er de oude bekende bedjes in als b.v.: Twee emmertjes water halen, Be rend Botje, Abe eendjes zwemmen in het water, Boer wat zeg je van mijn kip pen en nog veel meer!!. i' evon ov economisch verantwoord onderhoud IS PER 21 NOVEMBER VERHUISD VAN AMSTERDAM NAAR •a Don McLean: „Ik ben niet zo’n vruchtbare componist”. (Foto Lex van Rossen) Aan het grote assortiment bridgeboe- ken(boekjes) is dezer dagen weer een nieuwe toegevoegd: BRIDGE, van start tot finish 1, geschreven door erkende scribenten op dit voor beoefenaars boeiende terrein, te weten topbridger Cees Sint en pubhcist Ton Schipper- heyn. Schipperheyn, die de redactie voert van het maandblad Bridge, is ook voor onze lezers geen onbekende; hij verzorgt week-in-week-uit de bridgeru- briek in het zaterdagnummer. Elsevier geeft het boekje (handig formaat, prijs 9,90, op verzorgde wijze uit. Greet Last die in dezelfde ruimte kleine bronzen beeldhouwwerken laat zien, gaat in haar werk van een duidelijk ander vormidee uit en toch past haar stijl heel goed bij de aquarellen. Voor haar speelt het detail een veel grotere rol. Niet alleen als versiering die ze vrij vaak toepast, maar ook omdat ze veel meer literair werkt. Met haar beeldjes heeft ze een heel verhaal te vertellen waarbij ze gebruik maakt van zelf ontwikkelde mythologieën. Het aardige is dat ze van die verhalen niet abes vrijgeeft en aldus genoeg ruimte aan de beschouwer overlaat om zelf te inter preteren en fantaseren. (Tot en met komende zondag, ’s middags van 14-17 uur) Willie van Haard legt in zijn werk een spanning die ontstaat tussen een impressionistische uitdrukkingswijze en zijn streven om te zoeken naar de werke lijkheid achter de dingen. Zijn impressio nisme heeft een dubbele bodem: het dient niet om het vluchtige moment vast te leg gen, maar is slechts een stijl die geen ruimte geeft aan detaillering die in de ogen van de kunstenaar al snel moet afleiden. Wilhe van Haard schildert de natuur in waterverf zoals het jarenlang op de acade mies is voorgeschreven en bereikt daar mee een beproefd resultaat. Door v.eel water te gebruiken houdt hij zijn bladen heel transparant, soms zelfs lucide aan doend. De contouren kunnen dan iets ster ker worden aangezet en aldus ontstaat een tekenachtig effect. Aan bloemen en land schappen geeft Van Haard zodoende ook een dromerige verstilling mee die tijdloos en volstrekt a-modieus werkt. Voor Wilhe van Haard zijn de verschrik kingen van een dreigende milieucrisis nog geen realiteit geworden. Hij vindt zijn bloemen en planten in het duinlandschap „zoals ze er altijd al hebben uitgezien. Wat hij onderstreept is het „natuurlijke”, even wichtige karakter van de hem omringende natuur die nog miet door mensenhand is (ADVERTENTIES) BUTAANGAS KAMPKEBAKTIKELEN <1 o.o opEGASVAKMAB IEL 320771 S Bambang Oetoro maakt in westerse ogen wellicht traditioneel gebonden kunst, maar in eigen land vormt hij een brug tussen traditie en modern. In zijn onderwerpkeus heeft Oeto- teit echt niet minder gesteld is als in 1971, toen American Pie en Vincent eensklaps opzien baarden”. „Maar dat plotselinge succes kwam alle maal veel te snel. Het brak eigenlijk mijn ontwikkeling af, in plaats van die te bevor deren. Dat lijkt met elkaar in strijd maar dat is niet zo. „Kijk, mijn vader overleed toen ik vijftien was en omdat mijn moeder al een endje in de vijftig was, wilde ik zo min mogelijk haar tot last zijn. Zeker toen ik van de middelbare school afkwam, pak te ik van alles aan; ik gaf af en toe gitaar les, kon zo nu en dan optreden, trok wat meer naar de stad toe, later naar het noorden, studeerde nu eens en hield er dan weer mee op en uiteindelijk raakte ik wat bekend. In 1968 kon ik dankzij een Newyorkse kennis vrij regelmatig optre- NEDERLANDSE OPTIEK CENTRALE Haarlem, Damstraat 4 (tussen de Waag en Grote Kerk) Tel 320421 (Zaterdag tot half vijf geopend) Hoewel BRIDGE een leerboek is, is het niet belerend. Sint en Schipperheyn laten de beginnelingen het spel zelf ontdekken. Etappegewijs wordt men stukje bij beetje ingewijd in de talloze 'mogelijkheden van dit kaartspel. Er wordt veel herhaald en elk hoofdstuk wordt met een zogenaamde quiz afge sloten, waarin de debutanten hun ken nis zelf kunnen testen. Een prima me thode. Het snel groeiende leger van bridgers-in-de-dop kan met behulp van Elseviers uitgave al na drie maanden een aardig kaartje op tafel leggen. En wie dan de smaak te pakken heeft, gaat vanzelf wel verder. En dat is precies de bedoeling van het door de wol geverfde bridge-duo. Als-dan zal blijken, dat ook deze jongste handleiding in de praktijk aan veler verwachtingen kan beant woorden. De bridgebond heeft er weer een nieuwe troef bij. dreigen te gaan. Vogels (de flamingo is zijn favoriet), bloemen en vissen in de meest fantastische tinten en vormen lijken zo te zijn weggehaald uit een Oosters sprookje. In de Hindoe-symboliek staat bruin (verwant aan de god Brahma) voor vuür, het wit (Shiva) voor het goede hart en zwart (Vish- noe) voor wijsheid en een lang leven. Wit en zwart gebruikt Oetoro als zijn ba- siskleuren die een steeds diepte-suggererend decor vormen in afwisseling met incidenteel gebruikte kleu ren als groen en blauw. Met bruin tekent hij de voor stelling in zeer fijne lijnen die aan het geheel een ui terst transparant en helder effect geven. Opmerkelijk is ook het beperkte gebruik van craquelé dat alleen functioneel wordt aange wend. „Ik wil tot de echte artiesten, de echte musici behoren. Niet vandaag een held en morgen iemand van toen worden ge noemd. Daarvoor was het nodig dat het publiek zou leren begrijpen dat ik het was die achter al die liedjes zat. Dat is uiteinde lijk nu gelukt; ik mag zeggen dat ze mij of mijn karakter hebben ontdekt. Ja, dat is allemaal in mijn eentje gegaan. Ja, ik ben eigenlijk louter een individualist. Mis schien heb je wel gelijk door dat terug te voeren op mijn jeugd toen ik mijn moeder niet tot last wilde zijn. Maar er zit ook nog iets anders achter”. „Ik vond het allemaal erg spannend; langzamerhand ging het allemaal steeds beter. Ik was productief, schreef songs, proza en poëzie, maakte muziek bij films en niet lang daarna toerde ik in het hele land als voorprogramma van Laura Nyro, Blood Sweat and Tears of Three Dog Night. Dat gaat aardig, dacht ik. Je ver diende 500 dollar per avond, daarvoor moest je een half uurtje optreden; de on kosten werden betaald. Wat wilde je nog meer? Zoveel heeft een mens per slot van rekening ook niet nodig. Ik kon in 1970 een elpee maken zoals ik zelf wilde, Tapestry. Niks aan de hand”. Het eenjarige bestaan wordt bescheiden gevierd met de overkomst van Bambang Oetoro, een der bekende Indonesische kun stenaars die tevens zijn werk in de galerie laat zien. Oetoro maakt hij is nu 41 jaar oud sinds zijn 18e een fraaie vorm van batiks- childerijen. Aanvankelijk werkte hij in dienst van de Indonesische overheid, on der meer voor het Batik Research Centre in Yogya karta waar hij ook een tweetal eigen galerieën heeft. Sinds het begin van de jaren ’70 werkt hij onaf hankelijk van dit „steuntje in de rug”. Naast batikschi- Iderijen ontwerpt hij stof- versieringen die in Japan worden uitgevoerd. (Van onze kunstredactie) STRAMPROOY. De Rijksvoor- lichtingsdienst (RVD) heeft Mary Ser- vaes, de Zangeres zonder Naam een van de vele artiesten die meewerken aan ’t World Wildlife Fund Gala.dat morgenavond in het Haags Congresge bouw plaatsheeft en rechtstreeks via Nederland 2 vanaf 20.25 uur zal wor den uitgezonden verboden het lied Rozen voor Soestdijk te zingen in aan wezigheid van het koninklijk paar. „Achter die vraag van jou steekt natuur lijk een volgende. Eentje naar het waarom ik op opnamen gebruik maak van andere musici en niet ook dan alles zelf doe, alleen optreed. Ja, dat is iets zuiver persoonlijks, hè? Tijdens concerten bereik ik samen met het publiek een bepaalde intimiteit, een dialoog, communicatie of hoe je het dan ook maar wilt noemen. Ik kan me dan steeds beter uitdrukken. Met een band zou ik daar moeite mee hebben; het is natuur lijk niet uitgesloten, maar dat zou een bepaalde samenstelling vereisen en een nauwe band, zodat je in een goede onder linge verstandhouding alles kan uitwer ken. Ik heb er wel aan gedacht, hoor. Ik wil zelfs wel eens met een orkest op tournee, strijkers. Maar voorlopig niet. „Het is zuiver persoonlijk, ik heb nou eenmaal het gevoel dat ik zo beter tot mijn recht kom. Kijk, het is hetzelfde als jouw besluit om wel of niet een bandrecorder te gebruiken. Truman Capote, de roman schrijver had een geweldig geheugen voor dialogen ontwikkeld; hij kon een keer iets horen en dan vervolgens opschrijven wan neer hij maar wilde. Het is precies zoiets. Bij opnamen is het anders, dan mis ik wat. Ik ben dan fysiek afwezig. De compensatie daarvoor zpek ik in de begeleiding, maar als ik hetzelfde liedje op het podium zing, is het in essentie hetzelfde, ook al ont breekt die begeleiding. De basis van alles is namelijk de gitaar; om dat instrument of om mijn banjo schrijf ik”. „Over Prime Time heb ik een jaar ge daan. Ik ben niet zo’n vruchtbare compo nist. De hoeveelheid is immer hetzelfde als kwaliteit. In het jaar dat ik Vincent en American Pie schreef maakte ik ook Crossroads, Winterwood, Empty Chairs en nog iets, met het was precies wat ik wilde bereiken. Vorig jaar schreef ik een stuk of acht nummers voor Prime Time en ik ben er meer dan tevreden mee. Het compone ren is namelijk frustrerend. Het gaat na melijk niet alleen om een goed idee, maar ook om een goede uitwerking. Als je dat niet kunt bereiken - en dat is vaak frustre rend werk - dan zal iemand anders jouw goede idee gebruiken en er een prachtig lied mee schrijven. Naslagwerken, waaronder ook atlas sen vallen, zijn vaak maar betrekkelijk in hun informatie. Daar stuit je op, als je een nieuw exemplaar onder ogen krijgt en je gaat zo maar eens zaken vergelijken en op een rijtje zetten. El sevier heeft dezer dagen een zoals dat heet nieuw type atlas geïntroduceerd: „Nieuwe grote wereldatlas.” (prijs 65). Het nieuwe zit ’m dan hoofdzake lijk in een andere rangschikking van kaarten met gegevehs, die daarbij ho ren. Plus satellietfoto’s Die laatsten maken de atlas inder daad wat spectaculairder, al zijn, moe ten we eerlijk bekennen, gewone lucht foto’s gemakkelijker „afleesbaar”. De satellietfoto’s zijn nuttiger voor de spe cialist dan de leek. Wat gegevens per land betreft is deze atlas aan de zeer summiere kant. Er wordt wat opper vlakkige informatie gegeven. Exacte zaken als oppervlakte of aantal inwo ners vindt men er niet. Dan is de Grote Winkler Prins Atlas, ook van Elsevier, die toch nog niet zo lang geleden uit kwam, heel wat rijker aan gegevens. Om terug te komen op de betrekke lijkheid van naslagwerken: we namen het gegeven Canada. In de nieilwe atlas lezen we, dat Canada na de USSR het land is met de grootste oppervlakte (hoe groot precies staat er niet). In de Grote WP Atlas treffen we bij de uitge breide informatie aan, dat Canada met zijn 9.976.139 km2 qua oppervlakte iets kleiner is dan de VS. In de Algemene WP van 1956, die we hebben, lezen we dat Canada met zijn 9.960.170 km2 net iets groter is dan de VS. Dat zijn drie uitgaven van het huis Elsevier. Een nadeel van de nieuwe uitgave is, dat sommige kaarten twee pagina’s groot zijn, hetgeen betekent, dat je het midden van de kaart niet kunt lezen door de vouw van het boekbinden. Kor tom, wij adviseren eerder de Grote WP atlas te nemen dan deze Nieuwe Grote Wereldatlas. Er zijn trouwens nog an dere merken atlassen ook, zoals die van Spectrum, Bos en Oosthoek-Times HANS ROMBOUTS op zijn onderwerpen. Naast de eerder genoem de verhalen en mythologi eën alsmede gegevens uit het dagelijkse leven laat Oetoro zich door de natuur inspireren. De handen, vaak schitterend van kleur, zijn bij hem nog meer opge- doft en lijken kleine praal- hansjes die aan hun eigen vederdracht ten onder De Engelse schrijver Jack Higgins was al jarenlang auteur van een in ons land nauwelijks bekend groot aantal avonturenromans voordat hij plotse ling wereldberoemd werd met zijn boek „De Adelaar is geland”. Alistair Ma- cLean, tenslotte toch ook geen begin neling op dit terrein, roemde dit boek zelfs als „de beste thriller die ik ooit heb gelezen.” Zulke aanbevelingen zijn natuurlijk nooit weg en de uitgever heeft er uit commerciële overwegingen weinig tijd over heen laten gaan om een nieuwe „oorlogsthriller” van Higgins uit te brengen. Van de schrijver van „De Adelaar is geland”, een boek dat suc cesvol verfilmd is, is nu „Stormwaar- schuwing” verschenen. Het gaat' op nieuw over de Tweede Wereldoorlog. „Stormwaarschuwing” beschrijft de tocht over de barre Atlantische Oceaan van het zeilschip Deutschland. Op de gevaarlijke trip van Brazilië naar het ineenstortende Derde Rijk bevindt zich een gemêleerd gezelschap van Duitse passagiers, die hoe dan ook naar him geteisterde vaderland terug willen. Nonnen van een missiepost aan de Rio Negro en een veel te grote bemanning, bestaande uit ervaren Duitse zeelui, afkomstig van gestrande en getorpe deerde oorlogsschepen. Iedereen aan boord heeft zo zijn eigen motieven om terug te keren naar het Derde Rijk, waar het in augustus 1944 toch ook niet zo gezellig meer was. Na een zware strijd tegen de elementen ontmoet het ernstig gehavende zeilschip in de buurt van de Schotse Hebriden, juist voor de aanvang van de laatste etappe, gealli eerde oorlogsschepen. Er volgt een dra matisch einde van de Duitsers op hun wanhopige tocht naar een stervend va derland. Jack Higgins: „Stormwaarschu wing”. Uitgeverij Elsevier. Prijs 21.50. M.S. Aquarium is de titel die Bambang Oetoro aan dit voor zijn stijl zeer representatieve batikschilderij geeftxHet wordt geëxposeerd bij de Batik Art Gallery. Eigentijds is Bambang Oetoro echter in de ver dieping die hij in sierlijke en speelse lijnen aan zijn batiks meegeeft. Het is op vallend dat hij het decora tieve karakter van de ba- tiktechniek moeiteloos weet te vermijden. Daar voor in de plaats stelt hij zijn eigen, soms zeer origi nele visie die goed aansluit AMSTERDAM. Een jaar nu bestaat de Batik Art Gallery (Spuistraat 271) in Amsterdam. Een korte, zelfs prille periode maar gezien het nauw af ge paalde terrein dat met deze specifieke, niet Westerse kunstvorm wordt bestre ken, toch ook een hoopge vende. Het zijn namelijk niet alleen de ouderen die, wortelend in de kolonialis tische tradities nog zoeken naar de overblijfselen van hun tempo doeloe. Ook een jongere generatie blijkt volgens A lice Dinkelaar en Robert Westenborg die de galerie leiden, een behoor lijke interesse te hebben voor de vaak grote en zui vere schoonheid van de ba- tikkunst. In ieder geval waren Ali ce en Robert in staat om in de afgelopen tijd een eigen i publiek te kweken dat ge zien de omstandigheden - Amsterdam ziet wekelijks wel een nieuwe galerie uit de grond verrijzen - opmer kelijk mag worden genoemd.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25