Ski-chute-zeilen Voorzitter repatriëringscommissie tegen Zuidmolukkers: Brandweerstaking put Britse militairen uit Scheermesjes gevonden in cel Croissant „In Chili wordt nog gefolterd” „Beweging Charta’77 is geen politiek gevaar” 99 s VN-commissie: Irak wil geschillen met Syrië niet bijleggen luk ZEVENDE OOG ters ate TELEFOONCEL REGERING ZOU AAN COMPROMIS WERKEN rand LANDROVER *eluk iedie NERVOSITEIT Waarde narkt Vorster kritiseert Engelstalige pers in Zuid-Afrika Waarschuwing Uitgewezen loei n de theid eren, i van i het t Ka- et op ntro- 3 19 7 7 NOVEMBER DONDERDAG 24 BINNEN- EN BUITENLAND isten )OUW (Van onze speciale verslaggever Bob Mantiri) door Nico Scheepmaker Ik DJAKARTA. ,,Ik hoop dat deze ontmoeting de inleiding zal zijn voor een dialoog tussen de RMS-gezinde Zuidmolukkers in Nederland en de Indonesiërs”. Aldus generaal Soedarmo Jajadi- wangsa, de voorzitter van de Zuidmolukse repatriëringscommissie in Indonesië, in een gesprek met Noes Solisa en Theo Thenu, twee exponenten van de Zuidmolukse jongeren in Bovensmilde. BEIROET/JERUZALEM/CAIRO (Reuter/AFP/DPA/UPI). De Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) en Syrië zetten hun cam pagne voor een Arabisch „afwij- zingsfront” tegen Egypte gisteren met verhevigde energie voort. De totstandkoming van een dergelijk anti-Egyptisch monsterverbond is er evenwel niet groter op gewor den, doordat Irak niet bereid is zijn geschillen met Syrië bij te leggen. trijfel f KANS OP ANTI-EGYPTISCH MONSTERVERBOD KLEINER begin betekenen Is het niet wonderlijk (en aan de andere kant ook hoopgevend) dat iemand met zulke onverdachte antecedenten als ik, die ook niet in zijn jeugd is opgezadeld met allerlei religieuze wonderen en verschijn- selen die op latere leeftijd wel eens ver keerd kunnen uitpakken, desondanks over afstand en tijd heen in staat blijkt dingen te kunnen zien waarvan het bestaan ver borgen werd gehouden, ja zelfs pertinent ontkend werd? Godzijdank, dacht ik, maar ik dacht ook meteen: die Duitsers zijn natuurlijk nooit met schieten begonnen. Op een donkere avond vanuit hun verlichte telefooncel (prachtig doelwit!), al een jaartje in Neder land zijnde en zich dus tamelijk veilig voelend. Nee, ik heb het werkelijk geen moment geloofd, ondanks alle plechtige verklaringen van de politie en Justitie! Soms word ik wel eens bang voor me zelf, wilt u dat wel geloven? Je ziet het absoluut niet aan me af, op straat ben ik een onopvallende figuur, vrienden van me zullen graag bevestigen dat er in de om gang niets abnormaals aan mij te bespeu ren valt, niks geheimzinnigs, niks zweve rigs bedoel ik, helemaal niets van wat je je voorstelt bij iemand die over het Zevende Oog beschikt. Of het Derde Gezicht, of het Achtste Gevoel. U merkt het wel, ik ben zelfs niet op de hoogte van de terminologie waarmee een gave als de mijne in de vakliteratuur wordt omschreven. Ik zal het u nog sterker vertellen (want ik hecht eraan u ervan te overtuigen dat ik een doorsnee Nederlander ben, zonder fratsen of andere giebelegijntjes): ik heb in mijn werkzame leven weliswaar twee keer een bijeenkomst bijgewoond waarop over bovennatuurlijke verschijnselen werd ge sproken, maar in beide gevallen was ik daar uit journalistieke nieuwsgierigheid en niet uit innerlijke overtuiging. kop- isten ver- idels is op lorse sn een ens de :t door uim20 irde 80 de mi- ridavit, in Ne- ■ren in exem- ■henen laslag- e voor- snwer- In Syrië en Irak regeren respectievelijk gematigde en radicale vleugels van de socialistische Baath-partij die vanouds met elkaar overhoop liggen. Libië, ook sterk geporteerd voor radicale acties te gen Sadat, heeft geprobeerd om de twee Baath-vleugels omwille van de „goede zaak” met elkaar te verzoenen, maar dat is niet gelukt. Wanneer dit betekent dat Irak uit de „afwijzings-boot” stapt, is de campagne van Syrië en de PLO vrijwel tot mislukken gedoemd. Irak, dat aan Syrië grenst, legt oneindig veel meer gewicht in de schaal dan Libië en Algerije, allebei ver verwij derd van het front met Israel. Drie gemengd Syrisch-Palestijnse teams gaan op korte termijn naar Libië, de Sov- jet-Unie en het als'„Arabische financier” uiterst belangrijke Saoedi-Arabië om daar steun te zoeken voor hun oppositie tegen Sadat. Waarnemers in Beiroet zijn vrij alge meen van mening dat Syrië en de PLO in Riad tevergeefs zullen aankloppen. Het koninkrijk Saoedi-Arabië heeft weinig of niets op met de linkse regimes in Syrië, Irak, Libië en Algerije en heeft in het verleden ook dikwijls wrevel doen blijken De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Mosje Dajan, waarschuwde zijn landgenoten gisteren tegen een te optimistische interpretatie van Sadats woorden „nooit meer oorlog”. Volgens Dajan bedoelde de Egyptische president dat er vrede zal zijn zodra Israel alle sinds 1967 bezette Arabische gebieden heeft ontruimd. Maar zolang dat niet zo is, waarschuwde Dajan, houden de Arabie ren de mogelijkheid van een nieuwe oorlog open. Gezien tegen die achtergrond, aldus Dajan, „zei ik dinsdag dat er voor Israel een beslissend uur is aangebroken”. In Jeruzalem zeiden Sadat en Begin het afgelopen weekeinde dat zij waren over eengekomen de staat van oorlog te beëin digen en het conflict met vreedzame mid delen op te lossen. Dajan vertelde dat zowel Sadat als Be gin hun standpunten duidelijk hebben ver woord in een gesprek waarbij de Egypti sche president de mogelijkheid van „geven en nemen" echter niet uitsloot. „Wij hebben toegestemd erover te pra ten”, zei Dajan. „Een ontmoeting en voor uitgang daarbij zitten erin. Als we geen vooruitgang boeken, hoe moet hij (Sadat) zich dan redden? In dat geval houden wij het land (de Sinai), maar wat heeft hij?” Dajan klonk alsof hij wilde zeggen dat Israel in elk geval iets zal moeten terug geven. Koeweit, dat tot dusver over Sadats reis had gezwegen, zei gistèren via zijn media dat het bezoek van de Egyptische leider tegenover onenigheid in het Arabische kamp geen tastbare resultaten heeft opge leverd. De commentaren in Koeweit waren echter vrij gematigd. over de standpunten van de PLO. Ook al door de waarschijnlijke invloed van Was hington wordt in Beiroet een gematigde opstëlling van Saoedi-Arabië verwacht. Generaal Soedarmo ontving Solisa en Thenu in Kebajoran, de deftige wijk van Djakarta. Solisa en Thenu, die tijdens de gijzelingsacties in De Punt en Bovensmil- de optraden als woordvoerders van de treinkapers en schoolbezetters, maken hun reis naar Indonesië op uitnodiging van de Gemeenschappelijke Pers Dienst, een organisatie van twaalf regionale dag bladen, waarbij ook onze krant is aange sloten. Ze reizen in gezelschap van GPD- redacteur Bob Mantiri en GPD-fotograaf Roland de Bruin. Het tweetal zal ook Ambon bezoeken. Er werd met geheraal Soedarmo open hartig gesproken over allerlei onderwer pen die nauw betrekking hidden op het Molukse probleem in Nederland, op wel ke manier Zuidmolukse jongeren kun nen deelnemen aan ontwikkelingsprojec ten op de Molukken of in andere delen van Indonesië, de autonomie van de bui tengewesten van Indonesië en de positie van de RMS-president in ballingschap ir. J A. Manusama. Solisa: „Hoe ziet u de RMS vanuit de geschiedenis en wat ziet u als oplossing van dit probleem?”. Soedarmo: „Het is Voor mij een van zelfsprekende zaak dat ik de RMS afwijs. Daarover valt niet te praten. Wij kunnen alleen hopen dat u de idee van RMS (de oprichting van een onafhankelijke repu bliek der Zuid-Molukken,(red.) zal opge ven. Een onafhankelijke republiek Zuid- Molukken is een droombeeld”, aldus ge neraal Soedarmo, die in zijn betoog keer op keer de nadruk legde op de Indonesi sche eenheidsstaat waar niet aan valt te tornen door Egypte uitgewezen vanwege hun kri tiek op de reis van Sadat naar Israel. Ook 20 Palestijnse studenten die in het open baar protesteerden tegen Sadats missie kregen bevel het land te verlaten. Volgens niet bevestigde berichten heeft Egypte nog veel meer mensen uitgewezen. Solisa zei dat hij Indonesië niet vijan dig gezind is. „Ik vind”, zo zei hij, „dat het Molukse vraagstuk kan worden opgelost via de weg van de dialoog. Niet alleen met de Indonesiërs, maar ook met de Nederlanders”. Soedarmo: „Ik ben niet in de positie om dat te kunnen regelen. Wanneer Ma nusama naar Indonesië wil komen kan dat worden geregeld, maar niet als presi dent van de RMS”. Solisa en Thenu vertrekken zaterdag naar de Molukken waar zij een gesprek zullen hebben met gouverneur Slamat. Ook zullen zij de gelegenheid krijgen om ontwikkelingsprojecten te bezoeken. urens an de Cate j hem n van deden ofdre- ier in an die per 1 de uit in LC, innen- andse iu zijn urspe- p vra- Twee rn dan emen- le ad- rland- aagd”, i een Et de i het is de erkel I met Sadat heeft zijn Israëlische ambtgenoot, Ephraim Katzir, inmiddels bedankt voor de ontvangst die hem te beurt is gevallen. Drie PLO-kopstukken, onder wie de chef van het bureau in Cairo, zijn gisteren ■i migde tot 10 or een sering mden. laatst PIETERMARITZBURG (UPI) De Zuidafri- kaanse premier John Vorster heeft gisteren in een toespraak de Engelstalige pers in het land ervan beschuldigd een „wig te willen drijven” tussen de Afrikaans en de Engels sprekende blanken in Zuid-Afrika. De redevoering van Vorster was gericht tot een super- an een minder ebruikt lak van ggrega- je koel tje aan voor de jk naar entrale afgege- e lucht super- Naar Strougal meedeelde, is president Gustav Husak van plan komend jaar zijn eerste officiële bezoek aan West-Duitsland te brengen. Het Tsjechoslowaakse staats hoofd is, afgezien van de Oostduitse presi dent, de enige Oosteuropese communisti sche leider die niet na de normalisering van de relaties tussen Bonn en de landen van het Oosteuropese blok in de Bondsre publiek op bezoek is geweest. Toen er in 1973, na de ondertekening van het norma- liseringsverdrag te Praag door de toenma lige bondskanselier Willy Brandt, sprake was van een bezoek van Husak aan Bonn, meldden Westduitse bladen dat de Tsje choslowaakse partijleider gecollaboreerd zou hebben tijdens de bezetting door de nazi’s. wentse Duitse (onge- an En- n voor s. Eind endge- in 1979 jntrale sten en t man. Laat ik een voorbeeld geven: Wackerna- gel en Schneider. Er ontstaat een schietpartij tussen hen tweeën en een groot aantal politiemannen. Of, om de lezing van hoofdofficier van Justitie mr. Messchaert wat nauwkeuriger aan te ha len: de twee Duitsers, al een jaartje in Nederland, staan buiten te telefoneren, een van de rechercheurs in burger slentert er naartoe en vraagt of ze voortmaken, de Duitsers trekken hun pistool en beginnen te schieten, zij worden allebei zwaar tot tamelijk zwaar gewond, drie politieman nen worden slechts licht gewond. iskou- geval- d „So- krant t voor- ioden- taura- as de; m een- it ver- Dank zij mijn Zesde Gezicht wist ik zeker dat Steve Biko was omgebracht, en wist ik ook zeker dat Wackernagel en Schneider niet begonnen waren met schieten. Niet omdat het zulke lekkere jongens zijn, maar omdat de omstandighe den dat tegenspraken. En zie, na lang nadenken heeft het ministerie van Justitie nu bekend gemaakt dat de politieagenten inderdaad het eerst geschoten hebben, zij het nadat Schneider het gebaar had ge maakt van trekken van een wapen. De aanvankelijke, foutieve lezing van mr. Messchaert, was te wijten aan „nervosi teit”. Daarmee zijn de politieagenten auto matisch verontschuldigd. Want als mr. Messchaert na afloop al zo nerveus was, hoe nerveus moeten zij dan wel niet zijn geweest toen het er echt op aankwam? Ik wist toen nog niet dat ik over het Vijfde Oog beschikte, al had ik dat natuur lijk wel kunnen weten, want toen de Zuid- afrikaanse minister van Justitie Kruger bekend maakte dat Steve Biko aan zijn zelfgekozen hongerstaking was overleden, heb ik dat ook geen seconde geloofd. Gek hè? Terwijl ik op buitenstaanders, bijvoor beeld op de tramhalte staande, een heel normale en zeker geen paranormale in druk maak. Zonder erbij geweest te zijn, op duizenden kilometers afstand, en dwars tegen de plechtige verklaringen van hooggeachte autoriteiten in, wist ik zeker dat Steve Biko was omgebracht. Nu weten we dat hij in deerniswekkende toestand, naakt en geboeid achter in een landrover gelegen, over een afstand van 1200 kilome ter vervoerd werd, en iedereen die in dienst geweest is en wel eens in de stoel tjes van een Landrover gezeten heeft, kan begrijpen dat deze manier van ver voer een van de langdurigste martelme- thoden uit de geschiedenis is geweest. Weet u hoe ver dat is, 1200 kilometer, naakt, geboeid, achter in een Landrover en tevoren toch al geradbraakt? Van Amsterj- dam naar Boedapest! Moord met voorbe dachten rade dus. Libië heeft gisteren besloten de huidige regering van Egypte niet meer te erkennen als wettige regering van de Arabische re publiek Egypte. Dit heeft het Libische persbureau Jana bekendgemaakt. Het persbureau maakte voorts bekend dat Li bië met de Arabische regeringen contact heeft opgenomen om een uitstoting van Cairo uit de Arabische Liga te bewerkstel ligen en de zetel van deze organisatie naar een andere hojofdstad over te hevelen. Generaal Soedarmo: „Ik hecht zeer veel waarde aan uw antwoord. Deze ontmoeting, uw aanwezigheid hier als aanhangers van de RMS, kan het begin betekenen van een dialoog”. Solisa vroeg daarop of deze informele ontmoetingen in een later stadium kun nen uitmonden in besprekingen met ir. NJanusama en de militante predikant Metiari. Als gevolg van die uitspraak zijn de verwachtingen in Israel hoog gespannen. Dajan wilde gisteren kennelijk duidelijk maken dat die verwachtingen voorshands alleen kunnen worden ingelost door Israë lische concessies. LONDEN (UPI) Het Britse leger heeft gisteren bedden, verwarmingstoe stellen en waterdichte kleding gestuurd naar uitgeputte militairen die al tien da gen paraat staan met het oog op de sta king van de brandweerlieden. Veel militairen sliepen op de grond of in de kabines van hun brandweerwagens. Ook was er geklaagd over de kou. Volgens politieke kringen in Londen werkt de rege ring aan een compromis dat de eis van de brandweerlieden voor een loonsverhoging van 30 percent dicht zou naderen. De ministers zouden een nieuwe toonfor mule, waaronder een onmiddellijke loons verhoging van tien percent, een hogere betaling voor overwerk en een spoedige verkorting van de werkweek van 48 tot 42 uur overwegen. De regering zei dat de spoedige verkorting van de werktijd gelijk zou zijn aan een verhoging van 20 tot 25 percent tegen het voorjaar. Premier Cal laghan had dinsdag herhaald dat de rege ring niet boven het plafond van tien per cent loonsverhoging zou gaan die was vastgesteld om de inflatie te bestrijden Het ministerie van Binnenlandse Zaken deelde mee dat 20 mensen omkwamen bij branden m Engeland en Wales sedert de staking op 14 november begon. Maar vol gens de politie kan de dood van geen van de slachtoffers in verband worden ge bracht met de afwezigheid van de geregel de brandweer. Intussen heeft de vakbond steun be tuigd aan de begin oktober onofficieel begonnen staking van onderhoudsperso neel van liften. Dit brengt met zich mee dat dagelijks duizenden mensen zuchtend trappen tot op de 23ste verdieping moeten lopen, daar tal van liften buiten gebruik zijn. Dit heeft kwalijke gevolgen voor oude, gebrekkige en zieke mensen die zonder lift hulpeloos en van de buitenwereld afgesne den zijn. In Birmingham, waar de meeste hoge woongebouwen van Groot-Brittannië zijn, werden buren en huurdersverenigin- gen opgeroepen de „gestranden” te hel pen. Een maatschappelijk werker zei: >Men hoort van oude en zieke mensen die door hun familieleden trap-op trap-af ge dragen worden. Maar velen komen hele maal niet meer hun woningen uit”. In Salford (Lancashire) vielen de vier liften uit van een gebouw van 23 verdiepin gen, waarin belasting- en PTT-beambten werken. Op elke etage staan stoelen ge reed waar men kan uitblazen. Veel beamb ten hebben een half uur nodig om hun bureau te bereiken. Het onderhoudsperso neel eist een loonsverhoging van 130 percent. „We hebben een flinke achterstand. We zijn in opbouw en we kunnen ons niet veroorloven terug te blikken in het verle den", aldus generaal Soedarmo. Solisa en Thenu: „Er is op dit ogenblik een tendens waar te nemen die wijst op het verlangen van de buitengewesten naar grotere onafhankelijkheid. Men wil baas zijn in eigen buik. De ruimte heb ben om hun cultuur te beleven. Is hierin een plaats weggelegd voor een onafhan kelijke Molukken?” Soedarmo: „De centrale regering streeft inderdaad naar autonomie van de Daerahs (provincies), maar deze zelfstan digheid is zuiver economisch en heeft geen politieke betekenis. Wat het beleven van eigen cultuur betreft”, aldus Soedar mo, „ons devies is „eenheid in verschei denheid”. Iedereen heeft de vrijheid om zijn cultuur te beleven”. Tijdens het gesprek kwam ook de vraag naar voren of er Zuidmolukse jon geren in Nederland kunnen worden inge schakeld bij ontwikkelingsprojecten op Ambon. Volgens Soedarmo is iedereen die zijn handen uit de mouwen wil ste ken, welkom in Indonesië zolang dat niet gedaan wordt om een RMS van de grond te krijgen. „De RMS is ons vijandig ge zind”, aldus Soedarmo. STUTTGART (DPA) In de cel van de voormalige Baader-Meinhof-advocaat Klaus Croissant zijn op onverklaarbare wijze verscheidene scheermesjes beland sedert zijn internering in de gevangenis van Stuttgart-Stammheim. Croissants advocaten Stephan Baier en Eberhard Kempf verspreidden gisteren een verklaring van hun cliënt waarin deze zegt zondagochtend op de plank in zijn cel een scheermesje te hebben gevonden en dit onmiddellijk aan de bewaking te heb ben gemeld. Een woordvoerder van het gerechtshof in Stuttgart heeft de juistheid van de ver klaring bevestigd. „Wij staan voor een raadsel”, zei hij. politieke bijeenkomst in Pietermaritzburg, onge- nam veer 500 kilometer ten zuid-oosten van Johannes burg De aanval van de premier was speciaal gericht tegen het dagblad The Star uit Johannesburg, dat dinsdag citaten publiceerde van minister van Justitie Jimmy Kruger. Volgens de krant had Kruger gezegd de Engels sprekende blanken alleen te zullen accepteren als burgers van „mijn land” wanneer zij Afrikaner zouden worden. K- Goed nieuws voor wintersporters: een Westduitse chemicus uit Freiburg heeft een nieuw skivermaak geïntroduceerd, skizeilen of ski- chutezeilen zoals u wilt. Met deze parachute is een lange skiafdaling een pretje geworden, temeer omdat ook geen skilift om naar boven te komen meer nodig is. Je kunt met deze parachute zowel naar beneden als naar boven „zeilen”. Het valscherm is van licht materiaal gemaakt en weegt slechts 4 pond en is makkelijk in een rugzak op te bergen. Ook fijn als je met een gebroken been in de sneeuw ligt te wachten op de reddingsploeg, dan kan het doek bescherming bieden tegen de kou. Strougal sprak op een persconferentie in Wenen, waar hij is voor een tweedaags officieel bezoek. Hij is de eerste Tsjecho- slowaakse minister-president sinds de vor ming van deze staat in 1918 die Oostenrijk bezoekt. Volgens Strougal hebben „slechts enkele tientallen mensen tot de beweging Char- ta’77 geïnspireerd”.„Het is dezelfde groep die verantwoordelijk was voor de crisis van 1968 in Tsjecho-Slowakije”, aldus de premièr, met een kennelijke verwijzing naar het feit dat de voormalige minister van ^Buitenlandse Zaken Jiri Hajek nu een van de woordvoerders van Charta’77 is. Strougal deelde mee dat hij met bonds kanselier Bruno Kreisky had gesproken over economische samenwerking. De rege ring in Praag zou Oostenrijkse industriële beleggingen in Tsjecho-Slowakije steunen, mits Oostonrijk enige belemmeringen NEW YORK (DPA).De tegenstanders van het militaire bewind in Chili worden nog steeds gefolterd, zo vindt de commis sie van onderzoek de VN in haar jongste rapport over Chili. Dit rapport vormt de grondslag voor de debatten over Chili in de VN-commissie voor humanitaire en maatschappelijke vraagstukken, die gisteren in New York zijn begonnen. „De commissie acht zich niet in staat te constateren, dat in Chili eerbied voor de mensenrechten hersteld is”, aldus het rapport. Het heet voorts, dat in Chili de overheid stelselmatig blijft weigeren, het recht op vrijheid en veiligheid van „tegenstanders van het bewind” te eerbiedigen. Het folte ren behoort nog steeds tot de methoden van het stelsel. Het aantal gefolterden is wel minder geworden. Vastgesteld wordt, dat een groot aantal politieke gevangenen is vrijgelaten. De omvang van de arresta ties is eveneens verminderd en de berich ten over fólteringen zijn minder schok kend dan vroeger, aldus het VN-rapport. WENEN (UPI). Premier Lubomir Strougal van Tsjecho-Slowakije heeft gisteren verklaard, dat hij in het bestaan van de beweging Charta’77 geen politiek gevaar voor zijn land ziet. De beweging ijvert voor bescherming van de rechten van de mens. voor de Tsjechoslowaakse üitvoer weg neemt. x „Uw aanwezigheid in Indonesië kan van een dialoog

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3