Drie Chinezen voor milieuzaken politienieuws rs ernstig gewond bij ongeval SINT PER BOOT, TREIN EN BOERENWAGEN ïïafijnjhafiin eenborrel unFloryri. BUNNIES bovenstebeste kinderschoenen, verantwoord tot in alle details.iV U hebt die voetjes in eigen hand Cabaret Vrouw blijf bij in Vrouwencafé Velsen Motie bepleit commissie van bijstand I .0 nt je ffc mm iSl tap Bi® OPENBARE WERKEN KAN GEEN WERK UITBESTEDEN VUIL WATER, VIEZE LUCHT EN HONDENPOEP ken Intocht in Velsen-Noord Carillonklanken ït Route van optocht Sint Nicolaas Tandartsen MO iSii* Ml! 5 11 NOVEMBER 19 7 7 DONDERDAG 24 VELSEN-IJMUIDEN 4 tr. I u ft VELSEN. In de Velser gemeenteraad is gisteravond opgelucht gereageerd op recente berichten waaruit kan worden afgeleid dat het Zeeweg Ziekenhuis behouden blijft. „Mede dankzij uw inspan ning”, zo richtte ir. F. G. van Hoek (VVD) zich tot het gemeentebe stuur, „is het rapport dat sluiting van het ziekenhuis beoogde, in de prullemand verdwenen. Hopelijk blijft het daar”. STERK Bunnies voor beter schoenwerk VELSEN. Het milieu en alles wat daarmee samenhangt zit de Velsense gemeenteraad vast aan het hart gebakken. Ook het colle ge voert bewaking van dit ge meengoed hoog in het vaandel, hoewel over die bewaking de me ningen nog wel uiteenlopen. Dat bleek gisteravond toen dat onder werp bij de behandeling van de begroting 1978 ter sprake kwam. Een min of meer uitvoerige bab bel over water, lucht en hon denpoep. A t i Po l HORYNl I vereist plaatselijke bekendheid Sr (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 450 d f De vrouwen schrijven zelf hun teksten en zingen deze op bestaande melodietjes. Onderwerpen uit hun programma zijn o.a.r de aktie „Tijd voor school” (over vrouwen die het zat zijn hun kinderen 4 a 6 keer per dag op de meest onmogelijke tijden naar school te brengen en weer op te halen, omdat op deze manier hun dag dermate gebroken wordt dat ze zelf geen tijd meer hebben om nog iets te doen); „baantje zoeken”; „de t.v.-reklame” (waar in de vrouw altijd huisvrouw, vrouw en lieve moeder is); „vakantie-voorbereidin- gen”; „het vrouwencafé; „vrouwen in de overgang”; „hobby’s”. Het Vrouwencafé Velsen is gehuisvest in het buurthuis „De Brulboei Kanaal straat 228, IJmuiden en is elk vrijdag avond geopend van 8 uur tot half één. De Zaanse vrouwen treden zeer regel matig op met name in buurthuizen, vrou wencafés en op Inas- en KNO-scholen. Naast het feit dat de vrouwen het leuk vinden om te doen, willen zij op deze manier mee werken aan de bewustwor ding van de vrouw. Duur l uur Weinig optimistisch liet Meijer zich uit op het door D. H. Kuijper (Progressief Velsen) gelanceerde voorstel om te pogen middels de vakorganisaties zomerhuisjes te verhuren in het kader van de verblijfs- recreatie. Fa raakt”, voegde hij er enigszins vergoelij kend aan toe. Mevrouw A. J. P. van Heel-Montijn toon de zich nieuwsgierig naar de nieuwbouw- plannen voor de dienst Openbare Werken. Hoewel er in de aanbiedingsbrief was toe gezegd dat de raad op korte termijn over deze zaak zou worden geïnformeerd moest wethouder Meijer die belofte aanhouden. „We hebben verschillende locaties in on derzoek. Ook gaan onze gedachten uit naar bestaande gebouwen. U krijgt te zij ner tijd vergelijkend materiaal". VELSEN. Vrijdagavond a.s., 25 no vember, om ongeveer 20.30 uur treedt in het vrouwencafé Velsen de cabaretgroep „Vrouw blijf bij” op. Deze groep bestaat uit 20 vrouwen. Twee muzikantes zorgen met accordeon en fluit voor de begelei ding. De groep heeft zich voor het eerst op het podium begeven tijdens een groots opgezet wijkfeest in Zaandam. Aan het eerste optreden, dat eigenlijk bedoeld was als een éénmalig optreden, deden Die motie behelsde onder meer dat een concept-verordening voor zo’n commissie op de agenda van de commissie voor alge mene zaken wordt geplaatst. vergezeld van een van de achttien zwarte pieten, in een tilbury plaats nemen. slechts acht vrouwen mee. Ze hadden echter zoveel succes dat andere vrouwen er ook voor voelden om mee te doen. Nu is deze groep al aan het tweede seizoen bezig. Ook het CDA-raadslid M. van Veelen toonde zich verheugd over de jongste ontwikkelingen. „Hoewel iedereen over de eerste schrik heen is, blijft het toch nog de vraag wat er in Velsen over blijft. Ik denk hierbij aan het aantal bedden en het aantal specialismen in het ziekenhuis. VELSEN. Het programma dat door beiaardier H. de Ligt op zaterdag 26 no vember van 4 tot 5 uur op het stadhuisca rillon van Velsen ten gehore zal worden gebracht, bestaat uit: 1. Improvisatie, H. de Ligt. 2. Barcarolle, Géo Clément. 3. Sint Nicolaasliedjes. 4. Suite voor beiaard, Wil lem Vogel. 5a. Al olivo subi, b. Tio Pepe, c. La ploma de perdu, drie Spaanse liedjes. 6. Dorische Suite, Leen ’t Hart. 7. Sint Nico laasliedjes. 8. Mars voor beiaard, Leen *t Hart. Het tekort aan tandartsen in Velsen blijft de gemeente zorgen baren. Wethou der Witte deelde gisteravond mee dat ning leen ■eur- laag zijn ant- het t hij heid, voor aken 1 van gtde aaar, recht •eren Wèl olitie i ge- aruit nbte- loudt (lan- VELSEN-NOORD. Bij een ernstig verkeersongeval aan de noordzijde van de Velsertunnel zijn woensdagavond drie Chinezen uit Bussum ernstig gewond ge raakt, terwijl de chauffeur van de auto, eveneens een Chinees er met lichte ver wondingen van af kwam. De auto, waarin het viertal zat reed met hoge snelheid tegen de masten van het verkeerslicht. one al- bnink- irsver- n niet nisatie mtueel opstel- Fede- sn. De op de ng. In hun programma stippen ze allerlei zaken aan waar vrouwen mee te maken hebben. Dit doen ze niet radikaal feminis tisch, omdat ze denken dat dit veel vrou wen ervan zal weerhouden om naar hen te komen kijken en luisteren. Deze manier van werken blijkt bijzonder succesvol te zijn, want t.v.-kijkend Nederland heeft hen al een keer kunnen zien in het NOS-pro- gramma” Ot... en hoe zit het nou met Zien?” >r kin- ekend Dragt, waar- ijs zal steld. eadvi- A. G. irs. A. d. Pol, ir Maatregelen gewenst Overigens waren het ook de CDA-er Koopman en de progressief Kuijper die hun ongenoegen spuiden over het lang zaam gereed komen van bestemmings plannen. „Het werkt”, zo merkte Koopman op, „het oneigenlijk gebruik van artikel 19- van briek ntact Het naar ite en ikt en nder- m de atuur De ar- ït er •n. De zet uit en en •-eige- heer icteur oorlo- aar. Wethouder J. W. Meijer bleef op zijn eerder geuite standpunt dat telefonische melding van één of andere vorm van gesig naleerde verontreiniging sneller kan wor den bestreden dan wanneer die melding schriftelijk wordt gedaan middels de reeds veelbesproken milieuklachtenkaart. „Maar”, probeerde de progressief Kuijper per interruptie: „aan de han<jl van de infor matie die die kaarten verschaffen krijg je achteraf inzicht in de omvang van de klacht”. „Krijgen we nu ook, want de tele foontjes worden geregistreerd”, repliceer de Meijer. A. Roosendaal (CDA) was best te spre ken over de commissievergadering van Openbare Werken, die op 3 november was gehouden en die was gewijd aan het zo zeer geplaagde milieu. Meijer had de ver- Roosendaal zei te denken aan een motie die een commissie voor milieuzaken leven zou moeten inblazen. Kuijper ging een stapje verder en diende die motie, mede- ondertekend door Schoonbergen (Pro gressief Velsen) en Van Veelen (CDA), in. VELSEN. Bij een landelijke alcohol controle zijn woensdagavond in Velsen drie autobestuurders bekeurd. Proces-ver- baal werd opgemaakt tegen een 32-jarige inwoner uit Krommenie, die op de Park weg werd aangehouden, tegen een 27-jarige inwoonster uit IJmuiden, die op de Kennemerlaan werd gecontroleerd en tegen een 26-jarige Haarlemmer, die op de Wüstelaan in Santpoort reed. Een 47-jarige IJmuidenaar kreeg op Plein 1945 een rij verbod opgelegd. De politie van Velsen heeft woensdag middag op de Oude Pontweg in Velsen een aftandse auto aangehouden. In de auto bleek een zigeunerfamilie te zitten, waar van de man werd gezocht in verband met het uitzitten van een straf. De 41-jarige man is aan de justitie overgegeven. De andere inzittenden zijn teruggebracht naar Lelystad, waar ze vandaan kwamen. De auto, die niet meer aan de veiligheidsei sen voldeed is in beslag genomen. IJMUIDEN. De route, die St. Nico laas zaterdag door IJmuiden volgt be gint bij het Sluisplein, waar de Goed- heiligman om half elf met een sleep boot van Wijsmuller arriveert. Vervol gens trekt de Sint door de Oranjestraat, Breesaapstraat, Keizer Wilhelmstraat langs Breezicht, Kanaalstraat, Kerk straat, Havenkade, Orionweg, Pleijja- denplantsoen, Planetenweg tot roton de, Moerbergplantsoen, Kennemer laan, Marktplein, Lange Nieuwstraat en zo voor het Stadhuis langs naar de hoofdingang. Rond twaalf uur ver schijnt Sinterklaas op het balkon. Om het wachten van de mensen langs de route te veraangenamen zal op het Marktplein het Tamboer- en Trompet terkorps Velsen-Noord SM spelen, op de Kennemerlaan de drumband Voor waarts en op het winkelpleintje aan de Planetenweg de showdrumband IJ muiden. Het verkeerscirculatieplan, dat Kuijper als enige mogelijkheid zag om verkeers technische voorzieningen gefinancierd te krijgen, wacht op een nota die momenteel bij de dienst Openbare Werken in voorbe reiding is. „Een dergelijk plan vereist veel deskundigheid. U wordt er in de commis sie nader over ingelicht”, merkte Meijer op. Met deze opmerking moest ook Koop man zich tevreden stellen die nog eens herinnerde aan de noodzakelijkheid van verkeerslichten in de Lange Nieuwstraat en de zo vaak besproken zwaar-verkeers- route. Meijer bestreed „het gerucht” dat door de socialist Menist uit Beverwijk was gelanceerd, dat Velsen met betrekking tot een claim op eventuele bebouwing in de Velserbroekpolder alleen zou strijden voor woonruimte voor Velsenaren. „Wij achten het belangrijk om een gezamenlijk beleid te voeren overeenkomstig de nota die daarover is ingediend bij Provinciale l Staten”, aldus Meijer. Raad reageert opgelucht op behoud ziekenhuis Voorafgegaan door het Tamboer- en Trompet terkorps „Velsen-Noord S.M.” gaat de stoet door een belangrijk deel van Velsen-Noord. In de stoet bevinden zich afvaardi gingen van de verschil lende verenigingen met hun vlaggen en de VAK- vlag. Een boerenwagen rijdt mee met de prijzen die worden uitgereikt voor de ingeleverde teke ningen die leerlingen van de scholen maakten. De ze uitreiking gebeurt op de door spandoeken en vlaggen versierde Brees- aperhof waar de Sint de kinderen en het publiek toespreekt om daarmede het feestelijk gebeuren af te sluiten. VELSEN-NOORD. De jaarlijkse intocht van Sint Nicolaas in Velsen- Noord die zaterdagmid dag 26 november door de coördinators van de „Velsennoordse Aktivi- teiten Kommissie (VAK), de heren J. Mellies en Cl. Luyting is voorbereid, zal mede aandacht beste den aan de thans lopende actie „Geef om de na tuur”. Juist waar in Velsen- Noord het grootste in- dustriebedrijf in de regio is gevestigd, dacht men hierop in te spelen door middel van een speciale wagen waarop levende bomen in een entourage van groen en versierd met posters en stickers worden meegevoerd. Van Hoogovens heeft men wederom de sponta ne beschikking gekregen bovenstebeste IJMUIDEN: Kennemerlaan 95 en Lange Nieuwste 797 Santpoort: Hoofdstraat 152 1 1964 id aan it, An Min en 1 Bata- Indic, ise ge- erares jk. Zij ;reerd; uteurs twee tandartsen binnenkort één gemeen schappelijke praktijk zullen stichten in IJmuiden. Het tweetal, dat part-time zal werken, zal zich vestigen aan het Plein 1945. Het gemeentebestuur doet zijn ui terste best meer tandartsen over te halen in Velsen een praktijk uit te gaan oefe nen. Witte was verontrust over het gerin ge aantal kinderen dat deelneemt aan de schooltandverzorging. Slechts 35 percent van de schoolkinderen in Velsen bezoekt deze tandarts. „Ik vrees dat die resteren de 65 percent maar gedeeltelijk onder controle is bij de gewone tandarts”. Mevrouw W. Stek-Wijnberg (PvdA) vroeg zich af of er nog daadwerkelijk uitvoering wordt gegeven aan een mas saal gezondheidsonderzoek onder de be volking van de Umond. Wethouder Witte wees in dit verband op uitspraken van minister Vorrink die zich in principe heeft verklaard medewerking te verle nen aan een dergelijk project. De studie zal echter geruime tijd duren en ver wacht wordt dat pas na enkele jaren uitkomsten bekend worden en conclusies kunnen worden getrokken. De mogelijke totstandkoming van een gezondheidscentrum in Velsen kwam gisteravond ook nog even ter sprake. Ir. Van Hoek wilde weten wanneer initia tieven worden ontwikkeld tot de oprich ting hiervan. Witte benadrukte dat een gezondheidscentrum pas aan zijn doel beantwoordt als de betrokken instanties genegen zijn samen te werken. Hij had de indruk dat die samenwerking tussen huisarts, wijkverpleegster, gezinsver- zorgster en maatschappelijk werker langzaam maar zeker van de grond komt. SW, (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Wethouder J. W. Meijer is van mening dat het niet mogelijk is de behandeling van bestemmingsplannen zo als die momenteel geschiedt te verande ren. Op een suggestie van de socialist Schiltmeijer om de werkzaamheden die daar aan verbondeiï zijn uit te besteden merkte Meijer op dat dat geen aanbeve ling verdient omdat de mensen die zich met deze materie bezighouden bekend moeten zijn in het gebied waarop een dergelijk plan betrekking heeft. procedures van de wet op de ruimtelijke ordening in de hand”. Met de VVD-er M. Kotte sprak Schilt meijer er zij Voldoening over uit dat aan de gezamenlijke regeling met betrekking tot afvalverwerking in het kader van de CAIJ een einde is gekomen. Beide spre kers beklemtoonden dat met de andere IJmondgemeenten gebruik moest worden gemaakt van de verbrandingsoven in Zaanstad maar dat geen verbintenissen voor lange tijd dienden te worden aange gaan. Knotte critiseerde de provinciale- en rijksoverheid die in gebreke zouden zijn gebleven om tijdig informatie te verstrek ken over deze problematiek. „Velsen zal nu voor 2 miljoen meedelen in de liquida- tiekosten van het CAIJ”, merkte hij op. „We mogen aan de andere kant niet verge ten dat we op het stort van het CAIJ jaarlijks zo’n 28.000 ton vuil zijn kwijtge- Het ongeluk gebeurde ’s avonds rond tien uur. Het verkeer op de Rijksweg 9 werd over twee rijbanen door de westbuis van de tunnel geleid en om en om moest een rijrichting stoppen. De Chinezen, die uit de richting Alkmaar kwamen, hebben het rode licht voor hun rijbaan telaat opge merkt. Om een stilstaande auto voor hem te ontwijken, reed de chauffeur naar rechts, waar de auto frontaal tegen de masten naast de weg botste. Het ernstigst is een 28-jarige passagier eraan toe. Hij heeft een schedelbreuk, hoofdletsel, ge broken ribben een gapende hoofdwond, terwijl een 29-jarige inzittende een gebro- ken rechterbeen en enkele diepe vleeswon den heeft De 24-jarige chauffeur kwam er met een gekneusde schouder vanaf. De gewonden zijn opgenomen in het Zeeweg- ziekenhuis te IJmuiden. De auto van het viertal is totaal vernield. x“ park zijn toegevoegd, krijgt de Ongeval lendienst er in 1978 weer een nieuwe ambulance bij. Verschillende woordvoerders in de raad vroegen de wethouder informatie over de stand van zaken met betrekking tot de oprichting van een zogenoemde Districts Gezondheids Dienst (DGD) in de IJmond. Witte antwoordde dat binnen enkele maanden moet worden beslist ov er de instelling van deze dienst. De aan vankelijke oprichtingsdatum waarnaar gestreefd werd, 1 januari 1978, zal niet worden gehaald. „Toch ben ik optimis tisch gestemd. Alhoewel het is geen een voudige zaak”, zei Witte, zichzelf enigs zins tegensprekend. Hij doelde met die opmerking op de moeizame besprekin gen tussen de IJmondgemeenten over de financiering van de DGD. Voor de ge meente Velsen bestaan hieromtrent geen problemen omdat in deze plaats al lange tijd een GGD bestaat. Doch voor de over ige deelnemers betekent de DGD een nieuwe, extra uitgavepost. over de excursietrein die tussen 13.00 uur en 13.30 uur de leerlingen van de kleuterscholen en die van de eerste en tweede klassen van de basis scholen bij de halte Hoogovens zal opnemen. De trein rijdt vervolgens naar de Staalhaven waar de komst van Sint Nico laas per boot wordt afge wacht en in de trein wordt ontvangen met zijn knechten. Tegen half drie zal de trein de halte Hoogovens weer berei ken terwijl intussen de Sint zich in de trein zal onderhouden met de kin deren. Op de halte aangeko men zal aan de jeugd ver snaperingen uitgedeeld worden, waarna hun ou ders de kinderen opvan gen om de stoet te forme ren. Sint Nicolaas zal, Wethouder Th. C. Witte die de porte feuille volksgezondheid onder zijn be heer heeft, noemde het beleidsplan van de Stichting Samenwerkende Kenne- merziekenhuizen (SSKZ) dat een beperk te sanering voorstaat doch geen liquida tie van het IJmuidense Zeeweg Zieken huis, realistisch. „Als dat voornemen wordt uitgevoerd, zijn we op de goede weg”. Hij kondigde aan dat binnenkort overleg wordt gevoerd tussen de elf ge meenten in Kennemerland die betrokken zijn bij de reorganisatie van het zieken huiswezen. Witte bleek niet bijzonder ingenomen te zijn met de nieuwe behuizing van de Ongevallendienst van de firma Klooster- huis. „Natuurlijk hebben we als gemeen tebestuur ingestemd met de nieuwe plaats van vestiging. Ik zou echter niet willen zeggen dat er geen betere plek te bedenken was”. Nadat de afgelopen twee jaar geen nieuwe auto’s aan het wagen- gadering maar beroofd van het veelgepre zen openbare karakter. De ambtenaren konden zo de commissie ongehinderd in formeren! Uit de aspecten die Roosendaal woens dagavond uit de school klapte bleek dat de raad in wezen maar weinig vat heeft op de procedures rond milieubewaking. Het CDA is althans de mening toegedaan, dat er te veel aan ambtenaren wordt overgela ten. Wethouder Meijer begreep niet wat het CDA daar nu op tegen kan hebben. „Als het gaat om strafbare feiten wordt dat ook aan ambtenaren overgelaten. Aan politieagenten”, merkte hij ter verduidelij king op. Van heel andere aard was de klacht van A. N. Koopman (CDA). Wat te doen tegen hondenpoep, vroeg hij zich af. Zelf voerde hij ook het antwoord aan. „Bordjes plaat sen waarop staat waar die beesten hun behoeften moeten deponeren”. Meijer: „Maar honden kunnen natuur lijk niet lezen Koopman: „Nee maar hun bazen wel!” Overigens wees Meijer er op dat er regel matig een uitvoerig rapport ter inzage wordt gelegd, waarin alle geïnteresseerde raadsleden kennis kunnen nemen van de geregistreerde verontreinigingen van lucht en water. „Materie van bestemmingsplannen A. Schiltmeijer WF'# S' -s H c> J/ Sf SF CL

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5