Onafhankelijk Toneel met „Cranky Box Goede trouw slecht beloond in de vishcil ta Pierewiet en Sneeuwwitje OVER IJMUIDEN GESPROKEN R Opstel voor KRO-radio Tivo/i j! 1 3 Ontdek hoe lekker borstplaat kan zijn. F banketbakkerij j.p.haxenberg Bont voor ’n cadeau-prijs. Mb zakennieuws t wat vertel je me nou? H^kwispel- door e l r: 1 79* 7 r Bijzonder huis I I I Zaterdag in het Witte Tejater O -I -I -I 'fx- IJMOND 19 7 7 6 NOVEMBER -> 4 DONDERDAG i h ALLERHANDE klederdrach ten en evenveel dialecten waren jarenlang het kenmerk van dor pen als IJmuiden en De Heide (het latere Velseroord), allebei in de laatste helft van de vorige eeuw ontstaan op plaatsen waar tot dan toe alleen wat eenzame kleine boeren de schrale grond hadden bewerkt, schapen had den gehouden en nu en dan schelpen van het strand hadden gehaald voor de toevoer van kalkfabriekjes en de versiering van buitenplaatsen. Pas de ver lokking van de veel arbeids krachten eisende aanleg van het Noordzeekanaal bracht duizen den ertoe de armetierige omge ving in Drente en Brabant en andere delen van Nederland te verlaten voor de even armetieri ge omgeving van het te graven kanaal waar men in ieder geval met hard werken brood op de plank kon krijgen. Velen zochten na afloop van het werk hun ge boortegrond weer op, anderen vestigden zich hier definitief. Zo ontstond De Heide. F I f. GO - "53 CQ Echtebontjasjesalstip r~y voor St. Nicolaas. I I L Maten 36 t/m 44 v.a. Meer dan 40 vestigingen door heel Nederland. Haarlem: Gr. Houtstraat 180; Winkelcentrum Schalkwijk, Rivièradreef 26; Alkmaar: Laat 161. L CZ) LaxLgë Nieowrftraat 439 IJmuiden lélefcon. 02550-15479 J (ADVERTENTIE) NAAM: Ringo LEEFTIJD: 1 jaar RAS: Bastaard Mechelaar SOORT: Manneke INLICHTINGEN: 02550-15744 I lezen. Ik. (ADVERTENTIE) 12 nichten die over het gehele land waren verspreid. Het zal wel op een toevalligheid berus ten maar opmerkelijk blijft het dat onder bepaalde omstandigheden de asielhok- ken zo maar vollopen. Eén van die om standigheden is de herfst. Als de zomer voorbij is en de bulderende herfststor men de winter aankondigen is het voor een bepaald soort „dierenvrienden” min der aantrekkelijk om ’s avonds met Fik kie nog een straatje om te gaan. Fikkie Mevrouw I.M.G. Kremer-Dijksen in Amstelveen heeft goede herinneringen aan het eerder in deze kolommen beschre ven bijzonder fraaie huis van S.P. Kuijper in de Kanaalstraat. Het was zeer stijlvol ingericht. Mevrouw Kuijper en haar enige dochter, Jeannette, zorgden voor een ge heel eigen sfeer. Nog lang bleef de grote koperen pomp in de keuken gehandhaafd. Jeanette Kuijper vestigde zich na de dood van haar moeder op Texel. Ze liet bij haar overlijden in 1937 een fonds na waaruit de generatiegenoten van de familie Dijksen jaarlijks een uitkering kregen. Het geld van het fonds werd onder meer belegd in een op Texel gebouwde boerderij. Toen alle generatiegenoten van de Dijksens waren overleden werd het fonds onder hun kinderen verdeeld, dertien neven en Het is eigenlijk nauwelijks merkbaar dat er vreemd bloed stroomt in de aderen van deze van origine Belgische hond. Zijn fraaie zandkleurige winterjas om hult het stevige karkas van Ringo. Over de spitse neus en de pientere oren ligt de waas van een zwart masker. Erg fraai! wordt dan een beetje een blok aan het been. Het heet dan dat het gezin gedwon- we huisgenoot. Zo gaat dat. Een avond lang hangen voor de kijkkast. Als „het laatste nieuws” is geweest zich met een geeuw achterover laten zakken en even met een schuin oog kijken naar de hon- denmand waar nog verwachtingsvol en geduldig wordt afgewacht tot het het baasje belieft..Als het het baasje dan niet belieft, dan is er het asiel als uit komst. Zo ongeveer moet het gaan in een aan tal gezinnen. Ringo belandde op die ma nier in IJmuiden omdat het asiel in Haar lem vol was. go stapt stevig door. Laveert af en toe f'" van links naar rechts. Als KWISPELdoor de lijn iets inkort is dat snel verholpen. blik. Maar ook zonder die attenties kijkt het dier aldoor even over zijn schouder achterom. Een soort blik van verstand houding. Zo van: „gezellig hè?” De President Steijnstraat om streeks 1914, bij het huis van de familie Gravemaker. De heer M. Noordzij die ons deze foto ter be schikking stelde herkent Jan en Huib Gravemaker, Brouwer, Ben nie Gomes, Jan Kuiper, Visman, Japie Schaap, Gerrit Oldenburg, Job Wijker, Schippers, G. Boon en Jan van der Steen; van de familie Noordzij komen Marinus, Nelis, Corrie en Maart je op de foto voor. Evenals de andere stukken uit de serie heeft het toneelstuk van Judith Herzberg een eigen Onafhankelijk Toneeljasje ge kregen. Het stuk is oorspronkelijk ge schreven voor leerlingen van de toneel school, onder de titel „Giraf zijn is erger”. Het Onafhankelijk Toneel heeft het stuk bewerkt en van een eigen interpretatie voorzien en de uitkomst daarvan is iets geworden dat door de groep „uitverkoop- toneel” wordt genoemd. Het is een opeen volging van scènes die ogenschijnlijk niets meer met elkaar overeen komen dan dat ze in dezelfde ruimte - een steeds anders ingerichte kamer - worden opgevoerd. IJMUIDEN. Aan de woensdagmarkt werd aangevoerd: 24 kisten kabeljauw; 1 kist wijting; 1 kist diversen. Prijzen in guldens: per 40 kg: kabeljauw vier 120; kabeljauw vijf 86-82; wijting drie 100; bot 23. De besomming was: SCH 256 2.225,-. gelijke figuren ophielden. „Sneeuwwi tje” vormd een grote tegenstelling tot zijn in een andere gemeente wonende broer P. Visser, een bekwaam timmerman-uit- voerder, geheelonthouder en vegetariër. Die broer heeft veel moeite gedaan om „Sneeuwwitje” weer op het rechte pad te krijgen door het verstrekken van kleren, gereedschap e.d. en door hem werk bij aannemers te bezorgen. Maar tevergeefs. Het was allemaal van korten duur. „Sneeuwwitje” zei dat hij niet gebonden kon zijn. Het hok waar hij bivakkeerde was gemeubileerd met een zogenoemde gierbak, voorzien van hooi, als slaap plaats, een paar kisten en wat keuken rommel. Het zag er wel schoon uit Hier en daar was „Sneeuwwitje” bij een of ander werk soms behulpzaam maar dat deed hij alleen om borrelgeld te krijgen. Hij leefde voor de borrel. Toch heb ik hem nooit laveloos gezien. Zijn eten schooide hij bij elkaar; zo heeft hij meer dan eens bij mijn ouders kliekjes wegge haald. Ik herinner me nog dat er op De Heide eens vlektyfus was. Daarom moes ten logementbewoners en zogenoemde dalvers gereinigd worden; het ging er in het bijzonder om hen vrij van luizen te maken. Ook „Sneeuwwitje” kwam voor het onderzoek in aanmerking maar ge constateerd werd dat hij geen luizen had. Zoals ook moet worden vastgesteld dat hij zich nooit iets onrechtmatig heeft toegeëigend. Waar dit bekende straatty- f i ■Ungen nd. (ciëteit treedt id” uit rdt een [int om i ingen 14.500. p een orden >ning- ieren, 1, nog ON is ining- - wor- ioefte, einde- sen de ’eveer er, dat mteis Mevrouw A. Besse-Moos in Santpoort bewaart goede herinneringen aan de kin- deroperettes die vroeger onder leiding van de bejaarde Piet Post in Tivoli wer den gegeven zoals Goudmuiltje en De Sneeuwkoningin. Ook een Bloemencanta- te had er veel succes. Post was tevens directeur van de IJmuider Volksstem. Mevrouw Besse-Moos kwam als veer tienjarige uit de Zaanstreek naar IJmui- den-Oost, waar haar vader meesterknecht werd bij de houthandel Van Heijningen aan de IJmuiderstraatweg. Het gezin ging naast Tivoli wonen, een drukbezocht cen trum waar ook Eufonie uitvoeringen gaf. (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermel ding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601). laatste et drie ie band ld wor- iongo’s id door wijl de ng voor AANGEZIEN HIJ reeds van jongs af aan zich aangetrokken voelde tot de paarden zo vervolgt de heer Harten berg trad hij in dienst bij de huzaren, doch het strakke stramien van orde, tucht en regelmaat botste weer met zijn zucht naar ongebondenheid. Op zekere dag ontbrak huzaar Van Noort op het appèl. Nergens was hij te vinden. Geen wonder, hij had de benen genomen. Zo zakte hij door zijn ongedurigheid naar - lager niveau. Wij hebben hem jaren in dienst gezien als koetsier bij Kees Braam, stalhouderij en transportbedrijf in de Van Sluijsstraat. Zijn hoofdver blijfplaats was de stal aldaar, zijn slaap plaats het stro bij de paarden. Zijn stam café hoe kon hij het zo treffen even verder om de hoek in de Kanaalstraat: café Kanaalzicht, waard Piet van Wijk. Daar is hij tot zijn laatste dagen een trouwe stamgast gebleven. Zijn leven sonderhoud was voor hem geen pro bleem. Brood at hij ten huize van zijn zuster, zijn warme hap scharrelde hij op waar hij die aantrof: op een trawler, in een schaftlokaal aan de zuidzijde van de Vissershaven of in de kombuis van de loodsboot. Was het één mis dan was het andere raak Aldus genoot hij na zijn werk een onbeperkte vrijheid, waarmee zijn opgewekt humeur verklaard is. OP EEN WINTERSE dag - het had Scenes worden soms herhaald door ande re spelers, waardoor weer een andere in terpretatie mogelijk is. De heel eigen aan pak van het Onafhankelijk Toneel van heilige (theater-)huisjes geeft aan dat van voor zindt, jfden er de n in mber. touw- lische nmer- 1ON. knap gevroren begaf hij zich op weg naar de loodsboot in de hoop daar wat te eten te krijgen. De schuin aflopende aan legsteiger was beijzeld en daardoor spiegelglad. Het gevolg bleef niet uit. Hij gleed uit, geraakte te water en verdronk. Wel deed men vanaf de loodsboot nog pogingen tot redding maar tevergeefs. De overgang in temperatuur naar het koude water was te sterk geweest en de zwemkunst was hij niet meester. Daar door voltrok het drama zich in luttele minuten. Aldus vond hij zijn einde in datgene waar hij altijd doodsbang voor was geweest: het water. Het water welfde zich als een wade over het lijk van een flierefluiter, een levensgenieter, wiens devies steeds was geweest „schep vreug de in ’t leven”. „Pierewiet” was niet meer. IJmuiden was een bekend straattype ar mer geworden. Tot zover de bijdrage van de heer W. Hartenberg aan deze rubriek. Andere lezers haalden herinne ringen op aan de koetsier Dirk Schuit, die we eveneens in het artikel „Mannen van de disselwagen” noemden. Deze was van Velseroord afkomstig. Toen hij bij de gebroeders Boon werkte sliep hij in de stal. Ook hij moest in de evacuatietijd IJmuiden verlaten. Na de oorlog werd hij met vele andere IJmuidenaren onderge bracht in het voormalige Badhuis van Wijk aan Zee. WIE WAS „Sneeuwwitje”? Iedereen kende vroeger de man met de baard, zijn karakteristieke pijpje met de kop naar beneden in de mond een goed vakman, maar liever in armoedige omstandighe den levend dan zich te binden aan een baas. Een oud-Velseroorder die hem vele jaren heeft gekend vertelt: De ware naam van „Sneeuwwitje” was Jacob Vis ser. Hij werd geboren omstreeks 1869. Zijn beroep was timmerman. Hoewel hij uit een goede familie kwam huisde hij in een van de hokken die in de Musschen- buurt stonden, achter de boerderij van Willem Braam, waar zich meer van der- markt DN al afte te critiek m de herhaald „lig” vlijt hij zich aan de voeten van zijn begeleider. Zogezegd een hond zonder merkbare problemen. gen wordt afstand te doen van een trou- 179.- mode VELSEN. Komende zaterdag treedt l in het Witte Tejater het Onafhankelijk Toneel uit Rotterdam op. Deze groep gaat dit seizoen vier stukken uit het grote repertoire van het vorig seizoen herhalen. „De Favorieten” heette deze serie en in het Witte Tejater worden dit jaar „Cranky Box” van Judith Herzberg (komende za terdag), „De meeuw” van Tjsechow en „Wachten op Godot” van Becket gespeeld. i starheid op toneelgebied geen sprake hoeft te zijn. Cranky Box wordt gespeeld door Ditha van der Linden, Truus te Selle, Gerrit Timmers, Edwin de Vries en Jan Joris Lamers. De voorstelling begint om half negen. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa en kunnen tevens worden gereser veerd bij het Bureau Velser Gemeen schap, tel. 15743 of 15789. den huize. Zijn vader liet hem studeren. Zijn werkschriften bevatten oplossingen van rekenkundige en wiskundige vraag stukken. Daardoor werd hij goed onder legd en lijkt het mij niet onwaarschijnlijk wat derden mij vertelden, dat hij de boekhouding voor zijn patroon Braam verzorgde. Was hij op de studieweg voortgegaan, hij zou ongetwijfeld een goede maatschappelijke positie verwor ven hebben, ware het niet dat zijn on blusbare vrijheidsdrang dat belette. De ze eigenschap heeft steeds de domper gezet op zijn vooruitgang. 1 i Enige jaren na de opening van het kanaal kwam een tweede stroom „immi granten” op gang, aangelokt door het zich snel ontwikkelende visserijbedrijf met de daarmee gepaard gaande activi teiten aan de vaste wal. Zo ontstond het voortdurend uit zijn broek en kiel groei ende IJmuiden. Twee plaatsen met een door haar verscheidenheid karakteris tieke bevolking, dorpen die vele „typen” aantrokken zoals de eerder in deze ru briek genoemde „Pierewiet” en „Sneeuwwitje” mannen van wie de bijnaam zo ingeburgerd raakte dat op den duur haast niemand de ware naam kende. Twee lezers halen vandaag herin neringen op, allereerst de oud-IJmuide- naar W. Hartenberg, nu in Santpoort wonend. IN HET ARTIKEL „Mannen van de disselwagen” heet het: waar kwam „Pierewiet” vandaan, wat moet hij vroe ger zijn geweest? Er zou een sluier van geheimzinnigheid over zijn verleden han gen. Welnu, door een connectie met een familielid van hem tijdens mijn jeugdja ren is het mij mogelijk deze sluier op te lichten. Voor de burgerlijke stand al dus lezer Hartenberg heette hij Frits van Noort. Vanwege zijn Friese afkomst werd hij thuis niet met Frits doch met Ritske aangesproken. Hij was van goe- De lijn wordt langzaam gevierd en Ringo i houdt keurig het rechte spoor. t (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het opstel over de vredesweek van Jeroen Stil, een leerling van de Maarten Lutherschool, is door de KRO-radio uitgekozen voor het zondag- middagprogramma „Wat krijgen we nou?” Jeroen mag zondagmiddag 27 november zijn opstel in een directe uitzending voor- Verse roomborstplaat is een trakrie waar je niet af kan blijven. Zeker niet alé het volgens onS recept gemaakt is. Wenemen er verse slagroom voor, water en Suiker. Met liefde en Zorg maken we daar borstplaat van. Zo' zacht dat het op uw tong-smélt. Wij zijn trots op onze roomborstplaat. Komt uzelf maar eens proeven, waarom. I pe na omstreeks 1925 is gebleven is mij onbekend. Tot zover de herinneringen van deze oud-Velseroorder. DE HIERBOVEN genoemde Mus- schenbuurt doet de gedachten teruggaan naar de tijd van de kanaalgravers. In het duinterrein waar IJmuiden zou verrijzen had Theo Braam een boerderij (hier zou de De Wetstraat komen) met 18 morgen en 457 roeden land. Toen zijn zoons voor zichzelf wilden beginnen bouwden ze bo erderijen op eenzame plaatsen, zo ver mogelijk van de behuizingen der kanaal gravers die nu eenmaal een geheel ander levenspatroon hadden. Een van de zoons was Willem die in 1867, op dertigjarige leeftijd, zijn bedrijf vestigde op een ter rein waar door de komst van nog wat andere boeren een woongemeenschapje ontstond dat de Musschenbuurt werd genoemd, „op de zoom tussen De Heide en het bosterrein rondom de begraaf plaats van de familie Boreel”. Een oude beschrijving maakt gewag van een „bij na idyllisch landelijk buurtje”. De boerd erij van W. Braam werd een sta-in-de- weg voor het zich snel ontwikkelende IJmuiden en Velseroord maar Braam weigerde haar te verkopen omdat hij aan het land gehecht was. Onteigening was pas na de dood van de bezitter mogelijk. Toen Braam in februari 1931 was overle den duurde het niet lang meer voor de slopers aan het werk gingen: in mei van dat jaar werd de boerderij afgebroken. IJMUIDEN. De Haarlemmer A. Kors opende woensdagavond op het adres Gre- velingenstraat 2-4 een loodgieters- en in stallatiebedrijf. Op dit punt was voor de zelfde branche al een werkplaats en maga zijn van de heer W. Jacobs gevestigd. De nieuwe exploitant was hier bedrijfsleider. Nieuwe activiteit is de verkoop van keu kens waarvoor een showroom beschik baar is. De eerlijkheid gebied te vermelden dat alles er op wijst dat het deze hond aan niets heeft ontbroken. Op „af” gaat hij I zonder mankeren trouw zitten. Op een Ringo is ook in zijn gedragingen her- dershond gebleven. Wat kleiner van stuk J dan zijn meer populaire Duitse soortge- noot maar zeker niet begiftigd met min- der fysieke eigenschappen. Overtuigd J van zijn eenvoudige maar duidelijke Bel- I gische adel voelt Ringo er dan ook niets voor om zich door de ervaringen van de laatste week erg van de wijs te laten I brengen. WOP de pup van verleden week verhuisde naar Wijk aan Zee. KWISPELdoor schrijft over honden die in het Kerbertasiel aan de Heeren- duinweg 8 op een nieuwe eigenaar zit- I ten te wachten. Behalve op woensdag en zon- en feestdagen is het asiel dagelijks geopend van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur. ’s Zaterdags van 9 tot 1 uur. - Al meteen bij het begin van de wande- ling blijkt dat Ringo een prettige hond is i die van de gezelligheid houdt. Een waar- derend woord en een aai over zijn pelsjas I beantwoordt hij met een vriendelijke KWISPELdoor deelt die mening. Rin- I I jjmuicfen^B

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7