SPOEDIG OVERLEG MET VELSEN EN HEEMSKERK begroting WETHOUDER CAMFFERMAN HOUDT ALTERNATIEVE OPLOSSING SAMENWERKINGSSCHOOL ACHTER DE HAND VOORZICHTIGE BENADERING DOOR WETHOUDER CAMFFERMAN VAN WIJKERBROEKUITSPRAKEN rond Storm in glas water notities over gewestvorming Uw 55 7 I Beverwijk voelt j niets voor glascontainers 9 Onduidelijk Samenvoeging VAN BURGEMEESTERS BEVERWIJK EN HEEMSKERK Neuwied Klimaatsverbetering z Overleg I I I I I l I I I I I I I 4 SL1 L? BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 7 v o v n ft p r DONDERS A G GEMEENTE BEVERWIJK IS 1. 1 (Van een onzer verslaggeefsters) <4 4 r* (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het komt het Beverwijkse college „naar” voor, dat vanuit de gemeente Heems kerk nu al stemmen opgaan om het Noorderveld als woning bouwlocatie af te schrijven. der betreft nog geen man over boord. Tijdens de gistermiddag voortgezette begrotingsbehande ling onthulde de wethouder, een „andere oplossing” achter de hand te houden. Zolang er in het katholieke kamp geen definitieve beslissing is gevallen, leek het CDA-wethouder Camfferman niet verstandig die oplossing nu al aan de openbaarheid prijs te geven. BEVERWIJK. Wethouder ir. J. Camfferman heeft voor Wijk aan Zee nog een verrassing in petto. Mocht de Katholieke Schoolraad alsnog „nee” zeggen tegen de stichting van een samen werkingsschool in de badplaats op basis van een artikel 61-be- heerscommissie, dan is er wat de Beverwijkse onderwijswethou- BEVERWIJK. Het Bureau economi sche zaken van Velsen en het Sociogra fisch Bureau Beverwijk/Heemskerk krij gen binnenkort van de drie IJmondge meenten opdracht een rapport samen te stellen over de vervangende werkgelegen heid in de regio. - rj I VERRASSING VOOR WIJK AAN ZEE A Wethouder ir. J. Camfferman A Wethouder Kaebisch jr. A Burgemeester A. Hubers hebben door Joke Dieben- Frerichs en Jan Piet Stokman De reden van die weigering was geen on wil, maar lag meer aan de commissie wo ningtekorten IJmond, die de laatste maan den niet heeft vergaderd, en dat vond de wethouder wel een jammerlijke zaak. „Al les wat tot nu toe over de polderkwestie ter berde is gebracht, hebben wij uit de kran ten moeten vernemen En dat is natuurlijk geen verstandige zaak”. Wethouder A. Hoogeboom van Volks huisvesting durfde het niet aan de stem mingen en koersen in de IJmond over de polderzaak voor de raad uiteen te zetten Overigens twijfelde hij er niet aan of wethouder Roozen uit Heemskerk zal zich De opmerking van de CDA'er Eigen over één grote bouwstroom in een plan verbaasde hem. „Als we alles vol bouwen is dat een slechte zaak. Er is afgesproken dat als er niet genoeg Beverwijkers zijn voor de woningen, we in fases gaan bou wen. Overigens staat er nog steeds een veelvoud aan woningkandidaten op de stoep dan we huizen hebben aldus de wethouder. Later verklaarde Menist, dat hij heeft geciteerd uit een geheime vergadering. Wethouder Camfferman had de indruk, dat het besluit van de Katholieke School raad ieder moment af kan komen. Daarbij hield hij duidelijk rekening met een nega tief oordeel. „Krijgt de samenwerkings school op basis van de artikel 61-beheers structuur van de hogere overheden in het Katholieke kamp niet het groen licht dan”, zo zei de wethouder, „ben ik persoonlijk van mening dat de gemeente Beverwijk de gemeenschap Wijk aan Zee niet in de kou mag laten staan. Na al die jaren praten kunnen we niet zo maar meer bij de pak ken neer gaan zitten Binnen de gemeenschappelijke regelin gen zijn, aldus burgemeester Hubers, in de IJmond veel goede zaken tot stand geko men. Een groot aantal vraagstukken op het gebied van bijvoorbeeld woningbouw, onderwijs, wegenaanleg en volksgezond heid behoeft echter nog een regionale planning en coördinatie. Daarom zal in de notities tevens worden vastgelegd welk samenwerkingsverband in Midden-Ken- nemerland naar het oordeel van de opstel ler momenteel aanbevelingswaardig is. De overige door de raad op onderwijs terrein aangesneden onderwerpen langs lopend, zei wethouder Camfferman geen verdere samenvoeging van openbare scho len in Beverwijk meer na te streven. Dit zou namelijk het geografische spreidings- beléid in gevaar brengen, en met dit beleid kan het college zich nog steeds verenigen Geen fusies meer betekent wel, dat gezien het teruglopende leerlingenaantal het zes- Hn^consysteem niet altijd meer gewaar- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. „Zo buiten-parlemen- tair is onze actie”, sprak burgemeester. Hubers met een knipoog naar de socialis tische fractievoorzitter Vermeulen plech tig. toen hij de raad had uitgelegd wat de notities van de burgemeesters van Bever wijk en Heemskerk over de „gewestvor ming’’ precies gaan behelsen. Daarbij mag volgens de Beverwijkse bur gemeester niet uit het oog worden verlo- Over de aanpassing van de duplexwoningen aan de Oostertuinen zei hij, dat het college van plan is op de ingeslagen weg voort te gaan. borgd kan zijn, iets dat, aldus de wethou der, overigens niet ten koste van de kwali teit van het onderwijs behoeft te gaan. De suggestie van mevrouw De Hen (PvdA) om bij de opvang van deze groep van „onderwijsbalers” de regionale onder wijsbegeleidingsdienst in te schakelen, nam de wethouder niet zonder meer over. „We zouden dat wel willen”, zo sprak hij, „maar als gemeente kun je niet alles op je nek nemen, en van rijkssteun is voorlopig geen sprake”. Om die reden blijft ook het LBO voorlopig buiten het takenpakket van de GED, en kan deze dienst ook niet bij de begeleiding van kleiner wordende scholen worden ingeschakeld. Vraagtekens plaatste wethouder Camf ferman bij het verzoek van mevrouw Al brecht (PvdA) meer overblijfcapaciteit voor schoolkinderen te creëcen. De wet houder vroeg zich af of er nu werkelijk zo’n grote belangstelling voor zou be staan, maar toonde zich wel bereid de suggestie mee te nemen in onder meer het overleg met de hoofden van de kleuter-en basisscholen. Ook wethouder Camfferman was het volkomen onduidelijk, welke getallen zijn onderwijscollega Van Herpen van Heems kerk gebruikt heeft ter ondersteuning van diens betoog, dat een aanzienlijk percenta ge vroegtijdige schoolverlaters zonder di ploma in dé maatschappij komt te staan. Overschakelend op het eveneens tot zijn portefeuille behorende Beverwijkse cul tuurbeleid, viel wethouder Camfferman over de opmerkingen die de liberale voor- man Eiff over het gemeentelijke subsi diebeleid had gemaakt. Zijn criteria (al leen subsidiëren als een groot aantal per sonen of instellingen hierdoor worden ge holpen; als de instellingen ten algemene nutte zijn; en als zij een breed scala van voorzieningen en activiteiten hebben plus een eigen inkomen) vervulden de wethou der met afkeer, omdat bij de hantering van die normen sprake zou zijn van een aan tasting van het subsidiebeleid. maat tussen met name de gemeenten Be verwijk en Heemskerk. De door de communist Berghuis aange- kondigde motie, waarin de neutronenbom wordt afgewezen, vond de burgemeester „niet behoren tot de taakstelling van een gemeentebestuur. Voor zo’n motie is”, al dus de burgemeester, „geen ruimte. Deze kwestie, van hoeveel gewicht dan ook, ligt te ver van de huishouding van een gemeen te af. Het is meer een zaak voor parlement of kabinet, dan voor een gemeenteraad”. Wat de partnerschaft met Neuwied be treft, deelde burgemeester Hubers mee dat in december het eerste contact met de Duitse oartnerstad van Beverwijk wordt gelegd over een andere opzet van de uit wisseling. Daar deze discussie naar de mening van de burgemeester nog wel eni ge tijd zal vergen, achtte hij een uitbrei ding van Beverwijks internationale con tacten alleen uit dat oogpunt al onmoge lijk. Tijd wilde de burgemeester wel vrij maken om de met ingang van volgend jaar september te benoemen nieuwe raadsle den in het gemeentelijke gebeuren in te wijden. sen mee, dat de opbrengst aanzienlijk achteruit gaat: 300 ton ingezameld glas in 1974 tegenover een schamele 100 ton in 1976 De detailhandel op het industrieterrein (met uitzondering van de zogenoemde „meubelboulevard”) baart ook het college zorgen, zo meldde wethouder Camffer man Optreden tegen overtreders wordt overwogen Daarover meer duidelijkheid verschaffen leek hem niet zo zinvol, aange zien de overtreders zich dan op dat optre den zouden kunnen voorbereiden Vervolgens kwam de wethouder met z’n geheimzinnige alternatieve oplossing aan dragen, waarop hij echter nu niet nader wenste in te gaan. Het alternatief - waar van de wethouder de indruk gaf dat het een redelijke levensvatbaarheid zou bezit ten - is door hem namelijk ook nog niet met de betrokken partijen doorgesproken, zo dat hij het niet verstandig achtte zijn idee op dit moment al naar buiten te dragen Wat de door PPR-raadslid Van Ruyven aangekaarte wenselijkheid van grenscor recties tussen die twee gemeenten betreft, gebood de eerlijkheid de burgemeester toe te geven dat „die moeilijke grens in sommige zaken wel problemen oplevert”. Een directe aanpak van deze problema tiek achtte hij echter niet noodzakelijk: „Momenteel geven we de voorkeur aan de afhandeling van andere zaken, waarin een goede natuurschap evenzeer is ver eist i k In antwoord op vragen van de CDA-er De Wildt stelde de. wethouder, dat samen hang in het subsidiebeleid niet van van daag op morgen is te verwezenlijken. Een nota hieromtrent kan dan ook nog niet direct tegemoet worden gezien. De wet houder stelde wel duidelijk, dat de ge meente door middel van de subsidieverle ning de dynamiek van een vereniging wil belonen. Op deze wijze tracht men dus stimulerend te werk te gaan. Met het tot stand komen van een regio naal theater- en muziekbeleid toonde de wethouder zich tevreden, al vond hij dat ook het tentoonstellingsbeleid een regiona le aanpak best zou verdragen. Met betrek king tot de Beverwijkse Scoiaal Culturele Raad wees wethouder Camfferman op de interne discussie, over taak en functie van de raad. Deze discussie moet voor 1 juni zijn afgerond. In dit verband vond ook wethouder Camfferman dat de rol van de BSCR in het gemeentelijke gebeuren nu nog te veel van geval tot geval functio neert. Een gestructureerder aanpak zou hoe dan ook welkom zijn. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het er niets voor her en der in de wijken zogenoemde glascontainers te plaat sen waar de bevolking oude glazen en Wethouder C. Bodewes kwam woensdagmiddag met informa tie bij de raad, waar uit bleek, dat de kosten van de t i en C ten van de glasactie groot zijn. Zo vertelde hij, dat Haarlem indertijd met de glasinzayieling is gestopt en van Vel- sen steeds maar weer klachten van. burgers binnenkomen over glasscher ven rond de glascontainers, het hin- lawaai van 1 sen en het leegroven van de contai ners door kinderen en volwassenen, Wethouder ir. J. Camfferman was met de CDA’er drs. De Wildt van mening dat versteviging van de onderlinge banden een wenselijke ontwikkeling zou zijn. Er liggen wel oude afspraken, zei Camffer man, maar momenteel wordt er tussen de IJmondgemeenten op het terrein van de ruimtelijke ordening alleen maar over woningbouwlocaties gesproken. Wellicht zou de aanzet om tot een structuurplan voor Beverwijk te komen aan aanleiding voor veelvuldiger regionaal overleg kun nen zijn. De wethouder vond 't in elk geval de moeite van het proberen waard. Komend jaar kan de raad kredietaanvragen ver wachten vot>r de aanschaf van parkeermeters en parkeerautomaten Wat het Beverwijkse monumentenbezit betreft vertelde de wethouder tenslotte, onlangs iemand van CRM op bezoek te hebben gehad die grote belangstelling aan de dag legde voor de woningbouw in het Aagtendorp (vroege arbeidersbouw) en het Kloppoldergebied, dus de Goede Raad- kerk en omgeving. Of die belangstelling zou uitmonden in financiële steun, waagde de wethouder echter te betwijfelen. De motie van de communist Berghuis, waarin hij de raad en het college vroeg verontwaardiging uit te spreken over de inmenging van Hoogovens in personeelsaangelegenheden van de PEN (de brief over de vijfploegendienst) wees de wethouder van de hand. „Het college heeft geen behoefte aan een derge lijke motie. Voorzover wij zijn geïnformeerd over de bemoeienissen van Hoogovens met het personeelsbe leid van het PEN, heeft ook het college zich bevreemdt over deze handelwijze' van Hoogovens. Maar daar de zaak onder verantwoordelijkheid valt van Provinciale Staten en G S. heeft het weinig zin een uitspraak van de Beverwijkse raad uit te lokken”, aldus de we thouder. Hij noemde de betrokkenheid van het Beverwijkse college bij de gang van zaken in en rond Hoogovens niet minder dan die de regering of Tweede Kamer. „Die betrokkenheid is een andere want wij worden altijd geconfronteerd met de gevolgen van een be- aan het „polderakkoord” houden. „Dat akkoord is een duidelijk beleid. Een ak koord dat is gesloten tussen de drie IJmondgemeenten en de heer Menist heeft het mis als hij zegt dat Beverwijk en Heemskerk onderling ook een afspraakje over het Noorderveld hebben getekend”. Volgens burgemeester Hubers is er mets anders aan de hand dan een storm ih een glas water. Vrij kort na zijn installatie, zo memoreerde Beverwijks eerste burger, had hij al een balletje opgeworpen over de wenselijkheid van het zoeken naar een gestructureérder overlegvorm tussen de colleges, gemeenteraden en raadscommis sies van de vijf IJmondgemeenten De notities die de burgemeesters van Bever wijk en Heemskerk over dit onderwerp zullen laten verschijnen hebben geen an der doel, dan een grondige discussie over de bestuurlijke, intergpmeentelijke sa menwerking in te leiden. De notities zullen in eerste instantie binnen de colleges wor den besproken, waarna de discussie zal worden uitgebreid tot de gemeenteraden Wethouder Kaebisch jr. maakte een korte opmer king over de Breestraat. Blijkt dat het rijk niet met een renovatiesubsidie over de brug komt, dan zal de gemeente Beverwijk direct met een alternatief plan (ook financieel) klaar staan. Rapport over vervangende Zo reageerde gistermiddag wethouder ir. J. Camfferman bij de behandeling van het begrotingshoofdstuk Ruimtelijke Or dening in wel heel diplomatieke taal op de opzienbarende uitspraak van zijn Heemskerkse collega Roozen dat, als ep van de provincie in het Noorderveld geen woningen mogen worden gebouwd, de IJmond ook de Wijkerbroekpolder als wo ningbouwlocatie wel kan vergeten. Rooz en trok daarmee niet alleen het Noorder veld als woningbouwmogelijkheid in twijfel, maar zette tevens vraagtekens bij de haalbaarheid van de Wijkerbroekpol der als bouwterrein. En in diezelfde Wij- kerbroek laat Beverwijk nu juist een on derzoek naar de woningbouwmogelijkhe- den verrichten, zodat het zich liet raden dat Beverwijk deze geluiden uit Heems kerk wel niet in dank zou afnemen. Nogmaals kwam hij terug op de plannen om het oude Jozefziekenhuis te gaan ge bruiken als opvangcentrum voor pa tiënten uit o.za. Zeevang. „Het zou wel nuttig zijn als de raad een duidelijke uit spraak over deze kwestie doet Ook het bestuur van Heemskerk zal daar blij mee zijn In dit licht bezien viel het commentaar van wethouder Camfferman nog al mee Veel verder dan een „ik vind het griezelig om de Wijkerbroek nu al een hersenschim te noemen", ging dë wethouder niet met z’n kritiek. Wél had hij voor de raad het eerste resultaat van het onderzoek naar de bouwmogelijkheden in de polder meege bracht Uit dat onderzoek blijkt, dat de Wijkerbroek weliswaar een versnipperd gebied vormt, maar flat deze versnippe ring wel ophefbaar lijkt Hiervoor is echter contact met de buurgemeenten noodzake lijk het bebouwingsareaal moet worden uitgebreid waardoor Beverwijk over de gemeentegrenzen heen zou raken. Zo moet er bijvoorbeeld een hoogspanningsleiding worden verplaatst, waarmee gigantische bedragen en flink wat oponthoud (voor overleg met derden) gemoeid zullen zijn Desondanks wil de gemeente van het on derzoekbureau wel een tweede rapport ontvangen, want voorlopig wordt de situa'- tie nog lang niet als hopeloos beschouwd college voelt wuia, „urn glasinzameling nogal dat de nadelige effec- rinkelende fles- i y-J Z-» 4- drijfsbeleid De motie van Van Ruyven (PPR) waarin Hoogovens wordt verzocht niet over te gaan tot ontsla gen, alvorens de alternatieven grondig zijn bestu deerd, nam het college over. Het amendement van de WD om drie ton minder aan onroerendgoedbelasting te heffen, kende in de ogen van de socialistische wethouder geen genade. „Het kan een redelijk uitgangspunt zijn maar er ontstaat wel een gat in de activering van nieuwe activiteiten”. Een duidelijke richtlijn van de WD welke uitgaven van de prioriteitenlijst er dan gesnoeid zouden kunnen worden, vond hij wel op z’n plaats. Een trendmatige verhoging van de reinigingsrech ten zag de wethouder ook als een middel om de burger meer milieubewust te maken. „De inkomsten dekken de uitgaven niet. Telkenjare blijkt dat het reinigings recht een aanslag doet op de vrije ruimte die we op de begroting scheppen”, zo zei hij tot die raadsleden die aanhikten tegen de 25 procent tariefsverhoging Part-time werk bij de gemeentelijke overheid wees hij niet af, maar hij voorzag toch ruimteproblemen, De zaak is momenteel nog in studie of de gemeente tot' deelarbeid kan overgaan GDS ren, dat Castricum en Uitgeest zich tot nu toe altijd hebben georiënteerd op Alkmaar. i flessen kwijt. hoog liggen - - - dat bij het gemeentebestuur I derlijke k Ictfia uuu'i A/tfcutJ/erc eic uuucuuüfstrrmic, j die de statiegeldflessen er uit vissen. Bovendien deelde de gemeente Vel- sen mee, dat de opbrengst aanzienlijk j J achteruit gaat: 300 ton ingezameld J glas in 1974 tegenover een schamele 100 ton in 1976. werkgelegenheid in IJmond Dit zei woensdagmiddag wethouder Fedor Kae bisch jr. tijdens de tweede dag van de begrotingsbe handeling toen hij de Hoogovensproblematiek be sprak. Het initiatief om een dergelijk rapport te mak^p is afkomstig van het Beverwijkse college, dat zeer spoedig overleg hierover zal gaan voeren met de colleges van Velsen en Heemskerk. De Beverwijkse wethouder vond het nuttig als ook het Gewestelijk Arbeids Bureau en de regionale Raad van de Ar beidsmarkt in Noord-Holland aan de samenstelling /van het rapport zouden iiiwwl -n „Gespierde uitspraken over en weer moeten”, zo vervolgde burgemeester Hu bers, „in de toekomst worden vermeden,,. Hij verheelde met, dat hij daarmee tevens pleitte voor een verbetering van het kli- n J Wethouder A. Hoogeboom

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9