Felle aanval van communist buurthuis- Haks op tussenkomst De Gaay Fortman L! n BOUWMARKT |<KEUR B.V.>| Hout- en Bouwmaterialen Aanpassing van woonwagenwet „ONREGELMATIGHEIDSTOESLAG ZIEKENHUISPERSONEEL IN EEN JAAR OP RIJKSNIVEAU” „GEWESTVORMING BLIJFT GOEDE ONTWIKKELING” fpj activiteiten :n El {ZWAGER rit- D akbedekkingsmaterialen o.a. Commissaris De Wit tijdens lezing NMNH Inmenging Eigen lijn Kleding voor mensen in nood Heropening Europa Meubel Ir. De Bie directeur Papierdivisie Van Gelder GOED GEREEDSCHAP! Harmenjansweg 19 Commissie vergaderingen 1 Film in Alpha-soos f 22,50 de Tachtigjarige Oorlog \'n vr5’ r> r o i' 329 I r <kig BONTMUTSEN speclaalhuls regenkleding y Nu ook alle soorten Openingstijden: r* Een uniek kijk- en In woord komen de Verkrijgbaar in de boekhandel tl het i die tel. 023-310612-310214. Bitumenvilt asfaltpapier kleefmiddelen shingles FIBULA-VAN DISHOECK een duurzaam GESCHENK? HEREN TWEEDJASSEN en voor straks I I I I Op de herenafdeling van LIPPITS vindt u een exclusieve collectie Kever - LT is (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In scherpe bewoordingen heeft het lid van Provincia le Staten M.J. Haks (CPN) gisteren het ingrijpen van minister De Gaay Fortman veroordeeld waar deze het dagelijks bestuur van de provincie „met klem” heeft ontraden een proef te nemen met de invoering van een vijfploegendienst (met een werktijd van 36'/« uur) bij de PEN- centrale in Velsen. Haks’ uitval resulteerde in zijn voorstel dat Gedepu teerde Staten de aanwijzing van de minister aan hun laars zouden lappen. G.S. zouden de proef toch moeten nemen, ongeacht de dreiging van schorsing en vernietiging van het besluit. Haks kreeg voor zijn suggestie in de commissie personeelszaken slechts de heren Geerts (PPR) en Bakker (PSP) aan zijn zijde. In meerderheid kon de commis sie wel instemmen met een voorstel van de socialist Maassen aan de minister een brief te sturen waarin de mening van G.S. over de tussenkomst van het rijk staat vermeld. Intussen, aldus Maassen, moet zo snel mogelijk geprobeerd worden binnen het schema van de 40- urige werkweek een vijfploegendienst te verwerkelijken. Weer zo'n bijzonder dagelijks van 7.00-17.00 uur zaterdags van 8.00-12.00 uur ing G.S. willen bij PEN nu vijfploegendienst met 40 uur - <lc Tachtigjarig Oorlog (ADVERTENTIE) leesboek 4 drastische ingreep", aldus drs. R. J. de Wit, commissaris van de koningin in Noord- ISBN 90 228 3998 2 (ADVERTENTIE) is overigens een voortvloeisel uit een wijzi- tot liet u (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 1 IJZERHANDEL kerijen HAARLEM collectie ten tot half twaalf, [gebreid Met name na de tweede wereldoorlog zijn aanmerkelijk meer taken aan de pro vincies toevertrouwd. Daarbij noemde hij de functie van Gedeputeerde Staten zeer belangrijk, mede omdat het een orgaan is voor behandeling van beroepszaken. Hij toonde zich voorstander van samenwer king tussen met name kleine gemeenten. De heer De Wit zei zich niet onbetuigd te hebben gelaten om in oppositie te gaan tegen de plannen voor uitbreiding van het aantal provincies. Benadrukte daarbij dat alles nog in de lucht hangt en dat er momenteel in onzekerheid wordt gewerkt 'bij de provincie. Desgevraagd voegde hij HEEMSKERK De diaconie van de Nederlandse Hervormde Kerk in Heems kerk houdt zaterdag 26 november tussen tien en twaalf uur een inzameling van kleding, schoeisel, oude overgordijnen en dekens ten behoeve van mensen in de derde wereld in het kader van een actie van de Stichting „Mensen in Nood”, ge vestigd in Den Bosch. Verzocht wordt de goederen mgepakt af te leveren bij de hervormde kerk in Heemskerk. BEVERWIJK. De raadscommissie voor financiën komt op maandag 28 no vember om half acht bijeen in het Stads kantoor. De agenda vermeldt onder ande re een aantal wijzigingen van de gemeente begroting, advies inzake kasgeldvoor- zieningen voor 1978 en een advies met betrekking tot verschillende voorzienin gen met betrekking tot de Velserweg. Op dinsdag 29 november -- zelfde plaats en zelfde tijd vergadert de raadscom missie voor openbare werken. Op de agen da voor de openbare vergadering staan onder meer onderhoud perceel Alkmaar- seweg 42; aankoop van een maaimachine voor de plantsoenendienst, de iepschim- melziekte, de indeling van de begraaf plaats Duinrust en een advies met betrek king tot de verordening geldelijke steun verbetering particuliere woningen. Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen Hout- en plaatmat. Radicaal Geerts wilde liefst het hele punt afvoeren totdat GS hun voorstel zwart op wit hadden gezet. Mr. Selman (VVD) had daar gedeeltelijk begrip voor. Voorzitter De Vrieze zegde na zijn sa menvatting toe dat de commissie alsnog de notitie met het concrete GS-voorstel krijgt, een notitie die ook wordt ingebracht in hef georganiseerd overleg. WORMER, Ir. J. A. de Bie (57) is per 1 maart ’78 benoemd tot directeur van de Papierdivisie van Van Gelder Papier. Hij is thans nog adviseur van de directie van de Nationale Investeringsbank te Den Haag. Tot de papierdivisie van Van Gelder behoren de produktiebedrijven te Wor- mer, Wapenveld, Renkum, Apeldoorn en Velsen. A. Maassen (PvdA) wees erop dat de exploitatie van het PEN vrij gunstig is. „Voor mij is dat echter niet het eerste criterium voor invoering van de vijfploe gendienst”. Het rapport van de PEN-direc- tie over de materie was hem veel te lang uitgebleven (elf jnaanden-red.). Daarna kwam de socialist met zijn idee de minister een brief op poten te sturen. De WD-er Selman had wel begrip voor het ingrijpen van de minister, al wilde hij deze niet verdedigen. „Maar het gaat tenslotte in derdaad om een stuk arbeidsvoorwaar denbeleid want hier is werktijdverkorting in het geding. Ik vind het ook niet onjuist dat Hoogovens als werkgever een brief schrijft. Dat recht heeft ze. Een uitstra lingseffect van de PEN-maatregel is er natuurlijk”. De liberaal was ertegen aan de minister „de tanden te laten zien” door toch een proef te nemen met de vijfploe gendienst. C.J. Way (CDA) stelde in principe vóór die regeling te zijn maar vroeg zich af of dat financieel haalbaar is. „Hoe denkt de Raad van Toezicht op de provinciale be drijven daarover, dat wil ik wel eens weten”. Los van eerdere opmerkingen gaf Haks commentaar op de antwoorden van GS op de vragen die de communist had gesteld naar aanleiding van de Hoogovens-brief. „GS noemen het geen inmenging, ik wel (de brief van de minister is in sommige bewoordingen zelfs gelijk aan die van het bedrijf, had de communist eerder opge merkt). Ik twijfel beslist niet aan de inte griteit van GS maar het heeft ons aan wezenlijke informatie ontbroken omdat het college de brief van Hoogovens niet heeft gepubliceerd. De minister is manipu leerbaar, dat is een structuur die is bloot gelegd door publicatie van de brief in De Waarheid. Voor mij is het duidelijk dat de informatie is uitgewisseld tussen PEN en Hoogovens, al gebeurde dat niet door GS“. De radicaal Geerts steunde Haks in diens betoog en voorstel. De pacifist Bak ker evenzo. De PSP-er meende dat Hoog ovens in goede én slechte tijden de boel chanteerde. Ook hij vond dat GS maar moesten doorzetten tegen de minister in. De gedeputeerde zei nog dat GS de Hoogovenbrief bewust niet gepubliceerd hebben. En dat niet alleen omdat bet privé-correspondentie betrof. „In het al gemeen vind ik niet dat GS informatie voor zich moeten houden. Maar in dit geval was ik aarzelend omdat ik iets wil de bereiken. Moet ik dan negatieve facto ren bekend maken die tegenstrevingen oproepen? Daar komt een beetje vak- bondsbloed weer boven”, aldus De Vrieze. park) 6529 De christen-demócraat werd op zijn wenken bediend. Gedeputeerde E.H. De Vrieze, voorzitter van de commissie, zei zijn collega IJff te zullen vragen deze kwestie op 28 november aan de orde te stellen in dë bijeenkomst van de Raad van Toezicht. Mr. De Vrieze had het agenda punt ingeleid met een uitgebreid overzicht van de gebeurtenissen in de voorbije drie maanden. „Op 16 augustus hebben GS in principe „ja” tegen het voorstel gezegd. Omdat wij geen dooie-mussen-politiek willen voeren hebben we de minister van ons voornemen op de hoogte gebracht. Dit omdat we wis ten dat hij in Friesland ook had ingegre pen met artikel 126 in de hand. Onze mededeling is op 15 september aan de minister verzonden. Binnenlandse Zaken belde toen al over wat ze in de krant lazen maar onze brief was nog onderweg. Op de brief van Hoogovens van 11 oktober heb ben wij doelbewust niet gereageerd. Die was en is onze zaak niet. Wij houden aan onze eigen lijn vast. GS hebben daar op 29 oktober over gesproken. Die brief vinden wij niet relevant. De brief van de minister, gedateerd 7 november, kwam drie dagen later bij ons aan. De dag erop hebben wij op het minis terie gesproken. Aan de directeur-gene- raal hebben wij toen twee vragen gesteld. Allereerst wilden wij graag een gesprek met de minister zelf. Ten tweede: wat is het formele standpunt als wij toch door zetten?”. Om allerlei redenen was een gesprek met De Gaay Fortman uitgesloten. De be windsman liet weten tot schorsing te zul len overgaan en het besluit voor vernieti ging voor te dragen. De zaak was een kabinetskwestie en in de Stichting van de Arbeid was een afspraak gemaakt dat de overheid niet als „loontrekker” zou optre den, waren een paar van de argumenten. „Onze actie zal naar hoop ik in elk geval leiden tot versnelling van het rijksoverleg in deze”, aldus De Vrieze. „We zullen bekij ken welke verbeteringen te realiseren zijn voor de continuewerkers binnen het veer- tigurenschema. Daar hebben we de rijkso verheid niet voor nodig. Het standpunt van de minister kennende ben ik niet bereid over de hoofden van de PEN-mensen deze zaak door te zetten. Dat zou pas valse illusies wekken”. ook zerkoop antels Ik vind het optreden van de minister bij de beesten af. Het werpt wel een heel vreemd licht op de edele formuleringen die deze bewindsman altijd pleegt te ge bruiken. Ik meen dat de statenleden hun zelfrespect zouden verliezen als ze de brief van de minister niet met verontwaardiging terugwijzen. Laten we maar duidelijk ma ken dat we kennis hebben genomen van zijn brief maar dat we er geen gevolg aan kunnen geven. We moeten niet opzij gaan voor het dreigement van de minister om het besluit tot invoering te schorsen en daarna te vernietigen op grond van artikel 126 van de Ambtenarenwet. Het schept helderheid en duidelijkheid als we door zetten. De minister zit nota bene in een demissionair kabinet. Hij zal het besluit desondanks wel kunnen schorsen maar dat mag voor ons niet bepalend zijn. We moeten het niet bijvoorbaat uit handen geven. Deze gang van zaken is gevaarlijk voor de democratie. Het tast aan de be voegdheden van de provincie en de rech ten van de ambtenaren”. Kennemerlaan 77 - IJmuiden - Tel. 15607, Haks noemde het „brutale inmenging van Hoogovens” toen hij sprak over de brief van het bedrijf aan de minister waar in „met klem” werd verzocht de invoering van de bewuste dienst niet toe te staan. „Hoogovens is op zijn wenken door de minister bediend. De directie spreekt over een direct gevaar van de dienst bij het PEN omdat het weleens kon overslaan naar Hoogovens dat aan de elektriciteits centrale. grenst. Dat bedrijf zegt voor het algemeen welzijn te staan. Maar de invoe ring van het vijfploegenstelsel bij Hoog ovens zou 1900 arbeidsplaatsen opleveren terwijl zij er 2000 kwijt willen. Die onderneming heeft zich als een soort president-directeur boven de Staten ge steld. Het is heus niet zo’n milieubewust bedrijf maar nu schrijven ze een olievlek- werking te vrezen vanuit de PEN-centrale. Het is een onfrisse zaak”. Statenlid Haks had in zijn langdurig en vurig betoog geen goed woord over voor de tussenkomst van de minister van Bin nenlandse Zaken en voor de directie van Hoogovens. Haks stelde zelf dat de beïn vloeding van de minister door het staalbe drijf voor hem „als een rots in de branding stond”. De communist herinnerde eraan dat de meerderheid van de Provinciale Staten voor invoering van de vijfploegen dienst met ruim 36 uur was. „We waren het eens over de noodzaak. De vakbond ABVA stelde zelfs 33 uur per week voor. De Vrieze wees erop dat afwijken van de rijksmethödiek betekende dat het Cen traal Orgaan Ziekenhuistarieven (COZ) nauwlettend zou toezien wat er gebeurde. Het gelijke bedrag voor ieder, wat de gede puteerde liever wilde, zou ertoe leiden dat verpleegsters naar andere dan provinciale ziekenhuizen gaan. Adviseur Willemse wees er in ander verband op dat het ziekenhuis in Santpoort flink is onderbe zet waar het het percentage gediplomeer den betreft. er aan toe dat de reorganisatie mede ge zien de ervaringen met het PEN, in ver band met overplaatsing van mensen, wachtgeldregelingen en huisvesting veel zal kosten en dat er daarom niet zoveel haast mee gemaakt zal worden. „Onze verwachting is dat het plan de ijskast in gaat of wordt getemporiseerd. Maar ik wil liever niet dat het in de ijskast gaat, omdat het plan afwijkt van de gelei delijkheid”. Hij betwijfelde ook of alles juist is wat in de juridische stukken van de rijksoverheid staat, omdat er wel eens stellingen in voor komen die niet zijn ge toetst aan de realiteit. De heer De Wit erkende dat een verbetering van het demo cratisch functioneren nodig is maar zei dat er al veel openbaarheid is door documen ten, raadsvergaderingen en pers. De grote angst voor een vierde bestuurslaag achtte hij ongegrond omdat het bestuursproces ook door twee of drie lagen kan lopen, zoals bijvoorbeeld bij de rechterlijke macht gebeurt en waardoor toch snel ge werkt kan worden. De heer J. Droste zei dat het bedrijfsleven ook niet zo staat te dringen om te komen tot meer provincies. Hij wilde weten welke partijen daar nu op aandringen. De heer De Wit antwoordde dat het sterk leeft bij de AR en dat ook de PvdA dit model voorstaat, waarbij hij er aan toevoegde dat dit wel een pluriforme partij moet zijn, omdat hij er als partijge noot tegen is. Ter geruststelling herinner de hij de aanwezigen er aan dat het wets voorstel nog nooit in de Kamer aan de orde is geweest en dat op de plannen nog gerea geerd zal moeten worden. Hij zei zijn bezwaren te hebben tegen het feit dat statenverkiezingen sterk worden gebruikt („of misschien wel misbruikt”) om tussentijds een inzicht te verkrijgen en beeld belangrijkste gebeurtenj ssen uit de Tachtigjarige Oorlog tot leven. -4 BEVERWIJK. Zondagavond 27 no vember van negen uur af wordt in de Alpha-sociëteit aan de Moensstraat 5 de film „The treasure of the Siera Madre” vertoond met in de hoofdrol Humphry Bogart. Deze film werd in 1948 onderscheiden met een Oscar voor het beste scenario. Het is een verhaal rond drie goudzoekers. Eind oktober besloten de Staten onder meer dat een overgangsregeling tussen de geldende provinciale regeling en de rijks- voorschriften moet worden getroffen. GS willen dit in een jaar tijd doen. Mondeling kwam gedeputeerde De Vrieze gistermid dag met het idee dat in twee fasen te doen. „Het gemiddelde verschil ten gunste van de provinciale regeling is afgerond twaalf procent. De eerste zes maanden van 1978 willen we nog 8 procent geven en vanaf 1 juli nog vier procent. Per 1 januari 1979 moet hét verschil nul zijn. De kosten daar van zijn moeilijk te ramen meer we den ken nu aan drie tot vier ton. De techniek van de berekening is erg lastig. Dienstja ren en diploma’s geven complicaties die het onmogelijk maken dat de computer alles per individu berekent”. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Maandagavond 28 novem ber bespreken de leden van het algemeen bestuur van het Woonwagencentrum „IJmond” een voorstel tot wijziging van de I gemeenschappelijke regeling. De vergadering wordt gehouden in het Stadskantoor te Beverwijk en begint om 21 uur, omdat tot die tijd de leden van het bestuur van het sociaal werkvoorzienings- schap De Tunnel de vergaderzaal in ge- otinger» bruik hebben. De wijziging van de regeling 6 is overigens een voortvloeisel uit een wijzi- I ging van de woonwagenwet, die wordt aangepast aan het huidige verlangen tot deconcentratie. Aan de orde komen voorts de begroting 1978, waarin een exploita tietekort van bijna 2 ton is opgenomen. Dit bedrag komt voor rekening van de vijf naken is] Umondgemeenten. hat II na 1 januati 29,50 KRUISWEG 11 HAARLEM FIBULA - BOEK (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De commissie personeel- zaken van Provinciale Staten heeft don derdagmiddag nog geen uitspraak gedaan over de overgangsregeling die volgend jaar moet gelden met betrekking tot de vergoedingen voor onregelmatige diensten in provinciale ziekenhuizen. De Statenleden bleken toch wel eerst de toe gezegde notitie van Gedeputeerde Staten onder ogen te willen hebben. Het alge meen gevoelen, aldus voorzitter De Vrieze aan het slot, was instemming met het voorstel van GS het verschil tussen de (hogere) rijks- en provinciale regeling in 1978 af te bouwen. Hij wilde later nog eens over de kosten praten maar wilde vast wel het principe vastleggen. PSP-er Bakker: „We hadden een sluitend stelsel via de provinciale rege ling. Nu zitten we met de gebakken peren omdat we tussen twee systemen zitten”. Hij meende dat de controle door het COZ wel meeviel en hekelde het feit dat tussen ziekenhuizen om personeel wordt gevoch ten. „Winstbejag in de gezondheidszorg moet uit den boze zijn.” Wel liet de heer De Wit zich lovend uit over de programma’s die door de politieke par tijen worden opgesteld. Bij de provincie Noord-Holland werken momenteel zesdui zend mensen en die is daarmee veruit de grootste in ons land, aldus de heer De Wit,, die er aaan toevoegde dat de ambtswoning inmiddels als kantoorruimte, waaraan grote behoefte bestond, is ingericht. BEVERWIJK. Burgemeester A. J. Hubers zal op donderdag 8 december om 15.30 uur officieel Europa Meubel aan de Parallelweg heropenen. Het bedrijf is uit gebreid tot 7000 vierkante meter vloerop pervlakte. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „Jaren hebben we gedacht dat er een gewest zou komen, want op basis van de wet gemeenschappelijke regeling van 1950 zijn in ons land al zestig samenwerkingverbanden tussen gemeenten. Met name ook in Kennemerland. Ik ben van mening en de meerderheid van de statenleden ook, dat dit een goede ontwikkeling is. Maar één jaar kabinet Den L’yl zette ons op een ander spoor; deze vierde bestuurslaag kwam in discussie, ons land zou er door vergaan. Er kwamen wetsvoor stellen de provincies op te splitsen tot bijvoorbeeld 24. Ik ben somber gestemd over die Holland. Hij hield gistermiddag een lezing voor de leden van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De in Lion d’Or belegde bijeenkomst werd eveneens bijgewoond door de burgemeesters J. Reehorst van Haarlem en G. Weekhout van Bloemendaal. De heer De Wit gaf de toehoorders allereerst een beeld van het ontstaan van de provincies, hun ontwikke ling en de effecten van de Franse over heersing. „In Nederland is sprake van drie bestuurslagen: staat, provincie en gemeen te, een vorm die momenteel sterk in dis cussie is. Wat er gaat gebeuren hangt af van de opstelling van de nieuwe regering”, verduidelijkte de heer De Wit. Hij wees er op, dat in 1848 de parlementaire demo cratie in ons land ontstond, waarbij de provincies en gemeenten autonoom werden. „DE SCHANS”. In het buurthuis „De Schans" start men in december met een naaicursus voor volwassenen. Deze cursus AN" itaat onder leiding van mevrouw Van Kleef en wordt gegeven op de dinsddg- en donderdagavonden van half acht tot half - tien, te beginnen op dinsdag 6 december en donderdag 8 december. Er zijn ook nog enkele plaatsen vrij in de ateliergroepen die werken met hout, pa- Pter, verf, klei, druktechnieken en verder schilderen, tekenen, poppen maken, boet- ^■■eren en potten draaien. Die groepen zijn voor de kleuters op de woensdagmiddagen van twee tot drie uur; voor de 6 tot 10-jarigen op de maandagen donderdagen van-vier tot half zes; voor te 10 tot 13-jarigen op de dinsdagmidda gen van vier tot half zes en voor de volwas senen op de donderdagochtend van half Europa Meubel Beverwijk maakt deel uit van een organisatie die in twaalf Euro pese landen en sinds kort ook in Japan bekend is, met 1430 aangesloten meubel- speciaalzaken. Het bedrijf vestigde zich zeven jaren geleden aan de Parallelweg in een voorma lige matrassenfabriek. Sindsdien zijn er al vier verbouwingen en uitbreidingen nodig gebleken.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15