Bergman-film uit 1947 beleeft Nederlandse première meeslepend naverteld hciarkm f filmhuizen j l amsterdam Franse historie eens i I f* ’’L 4 4 3 'I Amsterdamse bioscopen houden winterslaap Nachtvoorstellingen Trek er eens een paar dagen tussenuit met eenNS-Minitrip. item f Een uitstekend idee: geef JJK kado! Fdriekant onovertrefbaar! kJKJ 19 7 7 NOVEMBER 2 5 |R I J D A G niiïiniiiii innrmnnnnnrHJuiJUurjüuuuDanDDDOQDDDDoaoDDauan u 4 OT *J Jgdert 1849 Het is wel een echt Bergman- lar geweest. Op de tv, de vervolg- >rie „Scènes uit een Huwelijk”, sn bewerking in delen van Berg- ans gelijknamige film uit ’75, op e boekenmarkt verscheen een bi- jrafie van Liv Ullmann, Berg- lans vierde vrouw eh zijn belang- ijkste actrice en tegelijk kwam, reneens in het Nederlands in de ;rie „Grote Cineasten” bij Meu- nhoff „Bergman over Berg- lan” uit, de neerslag van een »ks intelligente interviews met e meester, hem afgenomen door >n drietal Zweedse journalisten. 1 Deze uitvoering f. 5,25 □oncjounooaDDDDDtiaaaiJDDUDaDanaDDDDDaDDDaoDOnnonoo bovendien een sterke eigen inbreng kon verwachten. Vs Q? 21 Licht en Donker studie van beginnend cineast (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (AD VER TENTIE) Ookruime keuze in weekendreizen naar boeiende steden in binnen- en buitenland, bungalowreizen en 8-daagse NS-appartementenreizen. Alle informatie in de brochure ”NS-Mi nitnps TI/7W opdestations. v.a. 1109,- v.a.flll,- Elliot Gould en George Segal spelen de hoofdrollen in California Split van Robert Altman (Roxy, Haarlem). In het Leidseplein Theater kan men nu de uitzonderlijke Franse film „Que la Féte commence” van Bertrand Tavernier zien die een der hoogtepunten was van de Film- week Arnhem. Als gold het een eigentijds onderwerp, zo heeft Tavernier een stuk Franse geschiedenis gedramatiseerd dat kort na de dood van Lodewijk XIV, zo omstreeks 1720 gesitueerd is. Philippe d’Orléans is regent, er worden mensen geronseld voor de Franse kolonie Louisia na in Amerika en de Bretons markies de Voor de jeugd is Merlyn de Tovenaar van Walt Disney voor de zevende week in de Studio gebleven, terwijl Palace op de matinees gezorgd heeft voor de Dikke en de Dunne als eilandbewoners. Als contrast in Frans Hals de griezelfilm „De Monsters zonder Ogen”. Voor de rest de ijzersterke prolongaties: „Soldaat van Oranje” in Palace, „The Deep” in Studio, „Fritz the Cat” in Roxy en de „Silver Streak Expresse” met Gene Wilder in Luxor. Lido komt met een reprise, die het publiek zeker in dank zal afnemen, omdat de titel ervan „Jaws” luidt. De situatie geeft volop gelegenheid het thema van lijden en gewillige onderwer ping in allerlei sado-masochistische spel letjes uit te werken, waardoor de film iets gaat lijken op Losey’s „The Servant”. De hoofdrollen worden perfect door twee be kende Franse acteurs gespeeld. We zien Victor Lanoux (deze week nog aanwezig in „Met een Briefkaartals de pseudo- huisknecht en Andréa Ferréol, de dikke gezellige actrice uit „La grande Bouffe” als het dienstmeisje dat miljonaire wordt. Een mooi gefilmde en fraai verzorgde soft- porno met het accent op „soft”. In de nachtvoorstellingen prolongeert Palace „Break Out” met Charles Bronson en komt Frans Hals met de wat belegen western „The Magnificent Seven ride” van Georg McCowan met Lee van Cleef in de rol van wrqkende sheriff. Pontcallec probeert een afscheidsbewe- ging van Frankrijk te organiseren. Al die historische feiten dienen als ach tergrond van een reeks kleurige gebeurte nissen, half dramatisch, half komisch waarin corruptie, omkoperij en zedeloos heid een belangrijke rol spelen Met Philip pe Noiret als de regent, Jean-Pierre Ma rtelle, als de opstandige Breton, Jean Ro- Neef Jéróme heeft natuurlijk op de erfe nis gerekend, hij denkt eerst nog iets van het fortuin te redden door met Maria te trouwen, maar Maria herinnert zich de tijd dat Jéróme nog in de positie was bed- diensten van haar te eisen en weigert een huwelijk. Jéróme mag mee profiteren van het geld als huisknecht en chauffeur en hij aanvaardt deze vernederende positie in de hoop dat Maria vóór hem zal sterven. FILMHUIS VELSEN (Kanaalstraat 257) begint van vrijdag 2 december af een Rus sische Filmmaand. Vrijdag wordt begon nen met een boeiende, in de middeleeuwen spelende film over de ikonenschilder An drei Roublev en zijn relaties met de ge beurtenissen die rondom hem plaasheb- ben. Een indrukwekkend voorbeeld van recente Russische filmkunst, waartoe ook behoren „Monoloog” van I. Averbach uit 1973 (op woensdag 7 december), „Er was eens een Zanglijster” uit 1971 (op donder dag 8) en „Het Adelsnest” van A. Koncha- lovski uit ’69 (op woensdag 14). Maar ook de klassieken zijn niet vergeten „De Moe der” van V. Pudovkin (1926) komt later aan de beurt evenals „Staking” en „Okto ber” van S. M. Eisenstein. Heel wat moois dus in het vooruitzicht CINECLUB houdt, te beginnen do. 24 nov. een Vrijheidsweek met films over Tibet, Israel, Turkije, USA, Frankrijk, West-Duitsland en Portugal waarin onvrij- heidsaspecten of vormen van onderdruk king gesignaleerd worden. Donderdag avond 1 dec. is er een slotavond in het teken van de strijd tegen racisme. Met films over Suriname (o.a. fragment uit de Cinéclub-produktie „Djai Djai Sarnaam”) en over Zuid-Afrika. Voorstellingen vin den plaats in buurtcentrum de Boomspij- ker, Rechte Boomsloot 52 Amsterdam (bij Nieuwmarkt). Nieuw voor Haarlem is de nachtfilm in Roxy, Robert Altman’s „California Split” met Elliott Gould en George Segal, twee elkaar toevallig ontmoetende vrijgezellen, die gezamenlijk wat rumoerige avonturen beleven voor ze zich echt kameraden voe len en dan in Reno aan de speeltafel een fortuin gaan winnen. Een wat chaotische film die boeiend eindigt in een spannende beschrijving van hun gokwoede. orde zoals Bergmans jeugd, zijn vroegste belangstelling voor de film, zijn gods dienstige opvattingen, voor zover betrek king hebbend op zijn films, zijn populari teit in eigen land. Vooral de behandeling van dat laatste onderwerp vormt een mooie illustratie van het bekende gezegde hoe een profeet in eigen land geëerd wordt. De actie van het filmblad „Chaplin” is al genoemd, maar een dieptepunt in de geschiednis van de filmkritiek in Zweden noemt Bergan de pers-aanvallen op „De Spullebaas”, de film die hier aanleiding werd Bergman als een groot en origineel cineast te gaan be schouwen. De criticus van het invloedrijke dagblad „Aftonbladet” schreef destijds: „Ik weiger nu toch het braaksel dat Ing mar Bergman deze keer achter zich gela ten heeft, aandachtig te bekijken”. „Vanzelfsprekend”, zegt Bergman op deze passage uit zijn leven, „onderga je zowel het kas-debacle (wat de film ook was) als de slechte critieken als iets cata strofaals. Ik wist dat elke keer als ik met een film de mist inging, mijn mogelijkhe den om opnieuw een film te mogen maken steeds kleiner werden. Ik wist dat het met elke keer onzekerder en riskanter werd. De speelruimte werd kleiner. En dat was een heel onbehaaglijk gevoel”. Bergman heeft zich, zeker tijdens de eerste vijftien jaar van zijn carrière, ui terst onzeker gevoeld. „Ik film in de over tuiging dat iedere film mijn laatste zal zijn”, is een van zijn pessimistische uit spraken, evenals „Ik voel mij een koord danser tussen vrees en onzekerheid”. Maar dat heeft hem niet verleid concessies in zijn werk te doen. Hij is op eenzelfde niveau door blijven gaan van zijn sombere kijk op het leven en de mensen blijk te geven, of dat nu was in eigentijdse dra ma’s, blijspelen of historische parabels. En steeds weer bedacht hij nieuwe verhalen om zijn twijfels omtrent het bestaan van God, zijn angsten voor de dood en zijn visie op de wreedheid van het menselijk bestaan. Voor een deel moet het constante van zijn werk en men moet dat uitgestrekt zien over een periode van dertig jaar toegeschreven worden aan Bergmans te- rugvallen op dezelfde medewerkers, zowel acteurs als technische equipe. Achter de camera stond bijna steeds de door hem beroemd geworden Sven Nykvist, bij tij den afgewisseld door de bijna even beken de Gunnar Fischer. En in de spelerslijsten zal men steeds dezelfde namen tegenko men: in zijn vroegste films waren dat Eva Dahlbeck, Harriet en Bibi Andersson en Ingrid Thulin, later overheerst door de aanwezigheid van Liv Ullmann; bij de mannen Gunnar Björnstrand, Ulf Palme, Max von Sydov en nu zeker bekend door „Scènes uit een Huwelijk”, Erland Joseph son. Bergman had het nodig vertrouwde mensen om hem heen te hebben, mensen die wisten wat hij wilde en van wie hij Behalve in Kritenon waar een vroege film uit Ingmar Bergman’s omvangrijk oeuvre, Licht en Donker” vertoond wordt, zijn er nog een paar premières op de Amsterdamse filmagenda te ontdek ken, een agenda die de laatste weken tekenen van een winterslaap vertoonde Wie deze week in een normale avond voorstelling een première wil meemaken, moet naar Studio waarop maandagavond (en dus ook in de nachtvoorstellingen) ..Servante et Maitresse” draait, een ver zorgde Franse film van de jonge regisseur Bruna Gantillon. Gantillon zelfheeft met Dominique Fabre een boeiend scenario geschreven over een rijk geworden dienstmeisje, dat de arrogante neef van haar vroegere baas (een miljonair wiens hele fortuin zij geërfd heeft) in haar dienst neemt. .^0^- Tientallen mogelijkheden voor een extra vakantietje, zoals: 3dagen Montierland 3dagen Twente 5 dagen Zuid Limburg v.a. f 197,- 5dagen Waddeneilanden v.a. f 170,- chefort als een libertijnse kardinaal: en Marina Vlady als een mooie courtisane heeft Tavernier een meeslepende histo- rfefilm gemaakt die echter niets heeft van de muffige kostuumfilms die meestal als zodanig gepresenteerd worden. In „The Gumball Rally” in Cineac Regu liers Breestraat en in „Eat my Dust” in de andere Cineac, op het Damrak gaat het er voornamelijk om hoeveel auto’s in de pu ree gereden worden. The Gumball Rally gaat uit van een in kleine kring georgani seerde autorace dwars door Amerika en hoewel een dergelijk reisschema aanlei ding kan zijn tot aardige incidenten onder weg, gaat het hier alleen om het jennen van de verkeerspolitie en het veroorzaken van ingewikkelde botsingen die zoveel mo gelijk blikschade moeten veroorzaken. Een dom soort films. Van de première in Kriterion wordt al het een en ander gezegd in het artikel over Bergman. Het gaat om een oude, uit 1947 stammende film van de grote meester die zich in dit vroege produkt nauwelijks laat zien. Birger Malmsten speelt de blinde jongen Bengt, naast hem is er vooral het meisje Ingred dat door Mai Zetterling ver tolkt wordt, een destijds gerenommeerde actrice die later zelf aan het filmen zou gaan („Loving Couples”, „Night Games”). In een bijrol ontdekken we nog Gunnar Björnstrand die in latere films van Berg man meer dominerende rollen zal gaan spelen. Alles bij elkaar, voor de aanhan gers van Bergman een waardevolle aan vulling van hun kennis omtrent deze unieke filmer, ook al zal „Licht en Don ker” niet bijdragen aan zijn roem. Gierstraat 52-56 Haarlem Tel 023-312992 In totaal werd ongeveer 50 uur gepraat issen januari 1968 en februari 1969), tardoor eindelijk Bergman zelfs eens Ivoerig aan het woord kwam, nadat ja nlang tientallen journalisten over de he- wereld hem geïnterpreteerd hebben, m dingen in de mond hebben gelegd dip I nooit gezegd had of hem bedoelingen ibben toegeschreven die hij nooit had. ft is natuurlijk jammer dat het mara- on-interview in boekvorm maar tot be- n 1969 gaat, op het ogenblik dat „Het Uur in de Wolf” op het punt stond in première gaan, maar aangevuld met een telefoon- bprek over „Cries and Whispers” in de- mber 1972 met een der interviewers en et de tekst van een televisie-optreden op maart 1973, is toch een grote mate van tualiteit bereikt. De drie interviewers, allen redacteuren n het Zweedse filmblad „Chaplin” dat fstijds een hetze tegen Bergman begon, beginnen met „Kris” (Chris) uit 1945 tot i met „Ritten” (Het ritueel) uit 1968, 36 tas in totaal waarvan we er hier isschien een achttal niet gezien hebben, ant het heeft na Bergman’s debuut met Iris” ongeveer tien jaar geduurd voor ft publiek en de internationale pers de Imer Bergman ontdekten eh in zijn ont- ikkelmg op de voet gingen volgen. Som- j igen noemen voor dit moment van er- cnning het jaar 1953 toen „Gycklarnas fton” (De Spullebaas) verscheen, ande- sn houden het op 1955 en op de film Sommarnattens Leende” (De Glimlach an een zomernacht). En na de ontdekking an een nieuw talent dat zich in 1956 met Het Zevende Zegel” op grootse wijze be- estigde, werd door het filmbedrijf na- lurlijk gezorgd voor een snelle maar on- lledige inzage van vorig werk waardoor hier in onregelmatige volgorde nog omerspel” uit 1950, „Vrouwen in Ver achting” (1952), „Zomer met. Monica” 152) en „Een les in Liefde” (1954) te zien egen. Bij het doorbladeren van een boek als lergman over Bergman” valt weer eens i met wat voor inzet en energie deze ivermoeibare filmer meer dan dertig ar lang en in een ongelooflijk hoog werk- mpo een oeuvre van niveau heeft weten i te bouwen. Vooral als men daarbij idenkt dat hij het filmen als zomerbezig- lid beschouwde en het winterseizoen lor zijn toneelactiviteiten reserveerde. In 44, 26 jaar oud werd Bergman directeur n het Stadstheater in Halsingborg, twee ir later was hij eerste regisseur bij het idstheater in Göteborg, een functie die van 1954-1960 ook in Malmö en daarna het Dramatische Theater in Stockholm kleedde, waarvan hij later directeur rd. tóen staat versteld dat Zweden om een npele belastingkwestie een dergelijke fi ur die zijn vaderland jarenlang in het iistieke nieuws bracht via allerlei vage voor een leek dreigende aankondiging tland dwingt te verlaten en hem nood- akt in het buitenland te gaan werken, it werd na enig zoeken West-Duitsland lar de balling zo juist in de studio’s van inchen „Het Slangenei” beëindigd heeft, film die zich in het Duitsland van istreeks 1923 (Hitler’s Putsch, gevangen- hap en het schrijven van „Mein Kampf”) ipeelt. De vrouw in de film is natuurlijk t Ullmann. Naast de pogingen om in gesprekken o opeenvolgende films te analyseren, men uiteraard in „Bergman over Berg in” ook meer persoonlijke zaken aan de ü- Birger Malmsten in Licht en Donker, een oude Bergman-film, die eerst nu zijn Nederlandse première beleeft (Kriterion, Amsterdam) Veel van die bekende figuren zal men niet tegenkomen in de film „Musik i Mör- ker (Muziek in de Nacht) die als „Licht en Donker” nu onverwacht, dertig jaar na datum (de film is van 1947) wordt uitge bracht en deze week zijn première in het Amsterdamse Kriterion beleeft. Inder daad een première want behalve in Liga- kringen is de film hier nooit in het open baar vertoond en nu waarschijnlijk alleen voor de dag gehaald vanwege het Bergman-jaar Zo’n film van dertig jaar oud en dan gemaakt door een beginnende beroemd heid stelt de kijker voor uiteenlopende problemen. Het was Bergmans vijfde film en hij was pas twee jaar eerder in dienst gekomen van Svensk Filmindustrie. Die onderneming had zich teruggetrokken uit Bergmans nieuwe project dat zich baseer de op een echte vrouwenroman van Dag- mar Edqvist die ook het scenario had geschreven, het verhaal van een in de dienst door een schietongeval blind gewor den jongeman die alle voor de hand liggen de aanpassingsmoeilijkheden te doorstaan krijgt met zijn omgeving en met het dienstmeisje uit het ouderlijk huis dat ver liefd op hem wordt. Alle elementen zijn dus aanwezig voor een fors melodrama. De jongen is muzi kaal, als hij geen eerlijke kansen krijgt om in de kunst verder te gaan, verhuurt hij zich als café- pianist, wordt vernederd en staat op het punt zelfmoord te plegen als het inmiddels door studie voor onderwijze res op zijn niveau belande dienstmeisje toesnelt en hem van haar liefde overtuigt. Niet gesteund door een intrige die hem enige kansen bood en omgeven door zwak ke spelers en slechte decorbouwers, kon het niet anders of Bergman moest over het hele front falen. Hoewel „falen,, in dit verband misschien niet juist gebruikt is omdat je „Licht en Donker” moet zien als studie voor beginners en dus het gehalte heeft van zoveel „eerste” proeven van be kwaamheid zoals we die hier van onze beginnende filmers gezien hebben. Het verschil is alleen dat Bergman door is kunnen gaan, ieder jaar weer met een of meer films tot hij niet alleen het vak be heerste maar zich ook bewust was van wat hij met films thematisch wilde doen. Zodat in zijn later werk een constante lijn te ontdekken viel en een dramatische een heid zoals bij maar enkele groten van het witte doek voorkomt. 5> Brokkenmakers in The Gumball Rally, een wat domme sensatiefilm (Cinéac Reguliers Breestraat, Amsterdam).

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21