Technisch raffinement Alfa foto Beperking van de privé-auto Vier deuren voor Accord Exposities 1 I 1 Een spaarder kan in principe drie kanten op I cïübagênda j 1 NU, MET f50.-VOORDEEL Nederlands' populairste hobbyset, hulpstuk vlakschuurhulpstuk Samen in solide houten karwei- kist van f247,- nü voor \9L- I 1 1 Foto- en filmgeschenken daar legt de Sint eer mee in Handige fles weq en wiel tram Echt vastzetten. Black Decker Geluidsprojectoren nog in kinderschoenen Niet vastzetten. I Vastzetten en er toch aan kunnen komen. De Amro Bank is er voor alle spaarders. kompleet met PROF. VONK: -4^ Elektronenflitsers Ook voor filmers 26 27 VRIJDAG NOVEMBER 19 7 7 In Nederland zijn er enige mil joenen mensen geregeld met een foto- of filmcamera in de weer. Een cadeautje uit de fotowinkel is voor velen dan ook beslist een schot in de roos. Misschien kun nen we wat ideeën aan de hand doen. Dat is voor de spaarder die de allerhoogste rente wil. Maar dan-ook voor lief neemt dat z'n geld langere tijd vastligt. Amro’s Vaste Looptijd Rekeningen bijvoorbeeld gaan van 2 tol 6 jaar vast. En de rente varieert dan van 7 tyt Ofwel sparen en snel aan je spaargeld kunnen komen. Daar heeft de Amro Bank een Rente Spaarrekening voor, ol het bekende Spaarboekje. Dat is simpel, overzichtelijk en heel flexibel. En u krijgt een rente van AO/ *i/o Dat is sparen voor een hoge rente, maar in noodgevallen er toch aan kunnen komen. Daar heeft de Amro z'n l’lus- rekeningen voor. Alleen als u opneemt betaalt u 1 of 2'7 opnamekosten over het opgenomen bedrag. En anders zijn ze goed voor maar liefst 6 of "TO/ I /O s 2-toeren klopboormachine 10 mm 370 Watt cirkelzaag- vakgereedschap voor hobbyprijzen I-1 ER ZULLEN vermoedelijk heel wat mensen rondlopen met de vraag wat de Sint dit jaar weer moet schenken. De keus is vaak moeilijk, en dan is het bo vendien nog maar afwachten of het cadeau uiteindelijk in de smaak valt. Wat dat betreft, zijn geschenken voor doe-het-zelvers over het algemeen gemakkelij ker. Je kiest gewoon iets dat met die hobby samenhangt, en dan is het meestal raak. O® i (ADVERTENTIE) i.- 0.- Onder redactie van J.P. Bos 15.- 5.- (ADVERTENTIE) 55.- 5.- 122. In elk geval heeft de nieuwe wagen een opvallende sportieve wigvormige styling meegekregen, met een robuust afgeknotte achterzijde. Op het kofferdeksel is de aanzet van een spoiler zichtbaar. Deze Giulietta is een compacte auto geworden met een geraffineerde techniek. Bij de afwerking in de fabriek is niet aHeen grote aandacht besteeg aan een gedegen lakproces, oók in de holle ruimten in de kokerbalken is een anti-roestmiddel gespoten. Een verstelbaar stuur, een digitaal klok boven de achteruitkijkspiegel vormen twee van de snufjes die Alfa in het interieur heeft verwerkt. Koppeling, versnellingsbak en differentieel zijn aan de achterzijde van de wagen gegroepeerd, om zo de aangedre ven achterwielen beter op de weg te drukken. Volgens Alfa heeft men daarmee tevens een perfecte verdeling van het gewicht (50 procent vóór en 50 percent achter) verkregen. Overigens bestaat de achteras uit een Dion-as, die de wielen loodrecht op het wegdek houdt, zowel op een recht stuk als in de bocht. Dit heeft het voordeel, dat de volle breedte van de banden wordt benut. Hij verbindt aan dit alles de conclusie, dat onder andere de consumptieve mobi liteit, lees de private auto, beperkt moet worden. Prof. Vonk vindt ook, dat bij voorbeeld het hameren van de stichting Weg op het en...en een bedenkelijk symp toom is van de miskenning van de situa tie in ons land. Volgend jaar voorjaar zal Alfa Romeo met een nieuwe Giulietta 1,6 op de markt komen. De wagen zal naar verwachting een prijs tussen de 18 en 20 mille moeten opbrengen. De nieuwe Giulietta trekt de lijn door van het model met dezelfde naam, dat in april 1955 voor het eerst verscheen. Nu, na meer dan twintig jaar, hoopt Alfa Romeo met het nieuwe model hetzelfde succes te boeken, als destijds met de „oude” Giulietta. Maar voor er iets vergroot kan worden, moet er natuurlijk eerst een goede opna me gemaakt zijn. Ook daarvoor bestaat een reeks handige hulpmiddelen, die uit stekend geschikt zijn als Sinterklaas-sur- prises. Een losse greep om de fotografi- Het zelf-afdrukken van foto’s in zwart wit of, zoals tegenwoordig steeds meer het geval is, in kleur, L een uiterst boei ende hobby, die heel wat amateurs vol doening geeft. Moeilijk is het maken van dergelijke vergrotingen echt niet, al was het alleen maar dank zij de uitstekende handleidingen die u verder op weg kun nen helpen in de doka. Vooral bij het kleurvergroten is de ontwikkeling erg snel gegaan, waardoor dit nu voor iedere fotoamateur een haalbare zaak is ge worden. En dan is er de met een „computer” uitgeruste elektronenflitser: de compu- terflitser. Deze zorgt ervoor dat de hoe veelheid licht altijd automatisch juist wordt gedoseerd. Met andere woorden: deze flitser past de af te geven hoeveel- Voor de filmers die filmen met geluid zijn er weer andere mogelijkheden. Als men denkt aan een geschenk in die geest, is het wellicht heel raadzaam om eerst te vragen wat men nu precies wil hebben, of tenmlhste even te informeren naar het merk en type camera. Er zijn voor de verschillende typen camera's namelijk nogal wat „plofjes en pafjes” verkrijg baar. En dan voorkomt men wellicht een teleurstelling als men nou net met het verkeerde aankomt. Eén filter verdient nu wat extra aan dacht: voor de smalfilmers die straks naar de wintersport gaan, is een UV- filter een onmisbaar accessoire. En - hoe wel veel te weinig gebruikt - is een statief eigenlijk ook onontbeerlijk, ook als men niet naar de wintersport gaat. Maar er is meer. Een beetje filmer zit bijvoorbeeld chronisch verlegen om lege filmspoelen. Wel, die kan men in ver schillende formaten bij de fotohandelaar krijgen. Zo’n filmer zal zijn films niet op die kleine ontwikkelspoeltjes laten zit ten; hij zet z’n films aan elkaar. Maar aan een plaat met allerlei geluids effecten zal men zich vermoedelijk geen buil vallen. Een filmcassette voor die geluidscamera (verkrijgbaar in super-8 en single-8) is ook nooit weg. DE GELUIDSFILMPROJECTOREN staan nog in de kinderschoenen. Dit con cludeert de stichting VWO (Vergelijkend Warenonderzoek) na een test van twintig projectoren voor amateur-geluidsfilm. Op de beeldkwaliteit maar vooral op de geluidsweergave van geluidsprojectoren valt nogal wat aan te merken, aldus de stichting. Van geen van de apparaten die nu in de handel zijn valt enige hi-fi- kwaliteit te verwachten. Slechts weinig projectoren draaien op een juiste en voldoende constante snel heid. Vervorming van het geluid heeft de stichting regelmatig moeten constateren. Het bedieningsgemak van de onder zochte geluidsfilmprojectoren laat even eens veel te wensen over. Volgens VWO zijn de bedieningsknoppen in het half duister soms moeilijk herkenbaar. IN DE GANON-galerie (Reestraat 19, Amsterdam) hangt nog tot en met 2 de cember werk van de Japanner Masaaki Nakagawa en de Oostenrijker Timo Huber. De eerste beeldt met sequenties een sarcastische reactie uit op deJapanse censuur van het naakt. Huber gaat er vanuit dat de fotografie een uiterlijke en een innerlijke geschiedenis heeft. Hij rangschikt zijn materiaal zo dat hij door dringt in de dromen van bevrediging, maar ook de obstructie van het verkrijg bare suggereert. Openingstijden: dins dag tot en met zaterdag 12 tot 18 uur. Bovendien, aldus de heer Vonk, is „het gebrek aan of de verschuiving in de primaire energievoorziening ernstiger dan het grondgebrek. De olievoorziening Wordt een aflopende zaak. De vervan gingsmiddelen zullen niet tijdig ter be schikking staan.” heid licht telkens aan de omstandighe den aan waaronder men fotografeert. Wie met een computerflitser werkt, be hoeft zijn of haar camera vooraf alleen maar op een bepaalde lensopening in te stellen (afhankelijk van de gevoeligheid van het filmpje in de camera). Daarna maakt men binnen een afstand van circa 1 tot circa 5 meter altijd goed belichte opnamen, zonder aan de lensopening van de camera verder nog iets te hoeven veranderen. Er zijn tientallen geschenken die het doka-leven kunnen veraangenamen. En bovendien voor iedere beurs, van een paar gulden voor een plastic ontwikkel- tang tot super-de-luxe vergroters van wel over de duizend gulden. De fijne kneep jes van het werken in de „donkere ka mer” kunt u vinden in een enorm aantal boeken en boekjes, waarvan ook de prijs leuk gevarieerd is. Prof. Vonk zegt in zijn artikel: „Voor het eerst in haar geschiedenis is de mens heid eraan toe, dat verschillende grond- materialen, zoals de grond zelf, water, lucht, bepaalde energiebronnen, enz. de grens van de gebruiksmogelijkheden hebben bereikt. Geen vrije produktie die in zulke gevallen uikomst kan bieden, want het grondmateriaal schiet te kort.” Ss, Voor wie doorlopend veel flitsopna- men maakt, kan het aantrekkelijk zijn in plaats van flitslampjes of - blokjes een elektronenflitser aan te schaffen. De ca mera moet dan wel geschikt zijn voor zo’n elektronenflitser. Dergelijke flitsers zijn zowel verkrijgbaar met batterij - als met accuvoeding en in het laatste geval zijn ze oplaadbaar. Aan de achterzijde van een elektronenflitser is een draai baar schijfje aangebracht, waarmee men - uitgaande van de gevoeligheid van het filmpje in de camera - voor de verschil lende opname-afstanden in één oogops lag de daarbij behorende lensopeningen aan de weet kan komen. De Giulietta is naar keuze verkrijgbaar met een motor van 1357 cc of 1570 cc. De, verbrandingskamers zijn zogenoemd hemisferisch, wat een hoge vulgraad mogelijk maakt. Twee bovenliggende nokkenassen helpen mee een hoog toerental mogelijk te maken. Natriumgekoelde uitlaatkleppen en luchtfilter met thermostaat-klep zijn andere technische verbeteringen. Dan valt er te denken aan een viewer, en een plakpers met de bijbehorende tape of plakkertjes. En voor mensen die nog wat meer van hun films maken, is een setje losse titelletters ook zeer welkom. sche mogelijkheden uit te breiden of te vervolmaken: filters, zonnekap, statief, draadontspanner, voorzetlens, groot hoek- of telelens, schoonmaakkwastje voor de lens, lensdop, negatieven-album, diamagazijnen, diaprojector en -scherm, en natuurlijk een flitser. zJ Prof. Vonk is het niet met zijn hoogge leerde collega eens. Hij vraagt zich af of hij de opmerking van Volmuller zo moet verstaan, dat er „wegen bij moeten ko men met alles wat erbij behoort, naar de lust des harten van de mobiliteit zoeken den”, en dat dit recht in de Grondwet moet. Men heeft immers niets aan vrij heid van vervoer als er geen wegen be staan. Wie het dus over vrijheid van vervoer heeft spreekt impliciet over wegen. Was het voorgaande allemaal bestemd voor fotografen, zo zijn er ook heel wat mogelijkheden voor filmgeschenken. Sommige daarvan zijn hetzelfde als voor de fotograaf. Denk maar aan zaken als filters, zonnekap, draadontspanner, voorzetlens en statief. Honda heeft in Japan efen vierdeurs versie van de Accord gelanceerd. Het front bleef gelijk aan de driedeurs-Ac- cord, maar door de wijziging in het aan tal deuren is de vierdeurs versie toch een vrijwel nieuwe auto geworden. Om tril lingen en rijwindgeluiden in het interieur verder te beperken, werd tevens een aan tal voorzieningen aangebracht. De Accord wordt aangedreven door een 1600 cc dwarsgeplaatste motor, goed voor een vermogen van 80 pk. De aan drijving verloopt via de voorwielen. Te vens is de Accord leverbaar met een vijf- versnellingsbak of met een automatische transmissie. Naar verwachting zullen de eerste vierdeurs Accords in mei volgend jaar op onze markt leverbaar zijn. Op de foto de vierdeurs-Accord. „De private-auto zal moeten worden beperkt, wellicht binnen tien jaar met 20 a 30 percent, want de produktie en afzet van goederen gaan vóór, dus ook goeder entransport”. Dit citaat is van prof. mr. K. Vonk, die onlangs in het Economisch Dagblad een artikel schreef, waarin hij reageerde op een opmerking van prof. Volmuller, dat de vrijheid van vervoer als een recht in de Grondwet zou moeten worden vastgelegd. De hoogleraar verge leek in dit opzicht de vrijheid van ver voer met de vrijheid van drukpers. Haarlemse smalfilmliga, vrijdag 25 november 20 uur, Jeugdhuis Donkerelaan Bloemendaal: Be- roepscineast Jo van Dijk uit Oost- zaan met films over vogels in de vrije natuur. AMFI’66, dinsdag 29 november 20 uur Salvatori Lisse: Bi-groep, films draaien en appara- tuurbespreking. Een tip voor handig olie verversen. De plastic limonadeflessen die overal ver krijgbaar zijn, kunnen uitstekehd als trechter voor het olie verversen worden gebruikt. Men hoeft slechts de bodem weg te snijden om een keurige „tuit” over te houden, die gemors en vuile handen voorkomt. Ook is deze noodtrechter zeer praktisch bij het vullen van de tank uit de reservevoorraad benzine. 7d 0° o 0"-= A

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27