'S Voorzitter Centraal Orgaan Economische Betrekkingen: Venezuela wenst Dollar verder onder druk olieprijzen niet te bevriezen Je vindt de oplossing bij de Boekhandel. assendelit Wil je de generatiekloof nietje vader overbruggen? Unilever en Dura praten niet met zwarte bonden” 1 Wyers „Relatie mens-arbeid lijkt verstoord te raken”' EEG MAG GEEN ILLUSIE WORDEN” Ontslagen bij GUSTO OPEN" Olga’s Rijke Slapen laat uw slaapkamer ontwaken J (jaste open! 6000 m2 toonruimte i Bwi 31 Oud-minister-president mr. B. W. Biesheuvel: VERWIJTEN VAN IVVV: GAK-FUNCTIONARIS DRS. H. G. HILVERINK: p Succes OLGA HM llr Verwarring werk I tl f 11 yW pi ECONOMIE 2 5 NOVEMRFR 1 Q 7 7 VRIJDAG 1 bijna 1 miljoen aan prijzen tb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten Mi alle dagen geopend, zaterdag tot 4 uur, vrij entree prijzen incl. B.T.W. Industrieweg,Tel. (075) 287252* Bij station Krommenie spoorlijn over, 1e weg links. UTRECHT (ANP) Het lijkt erop, dat de relatie mens-arbeid meer verstoord raakt. Steeds grotere aantallen werkne mers kunnen niet meer aan de eisen voldoen, die de arbeid stelt. Men moet zich misschien langza merhand gaan afvragen of er sprake is van arbeid ongeschikt in plaats van arbeidsongeschikt. Wanneer in de oudere leeftijds groepen nog maar een beperkt deel werkzaam is, is misschien de grens gepasseerd waar men beter kan spreken van mensongeschikt heid van de arbeid dan van ar beidsongeschiktheid van de mens. Je hebt het al zo vaak geprobeerd. Of hij wil niet luisteren. Of hij weigert er ook maar iets van te begrijpen. Als iemand anders het hem eens duidelijk zou kunnen maken. Desnoods iemand van zijn eigen generatie. Het hoeft niks met leeftijd te maken te hebben. Zo iemand bestaat. In vele gedaantes. In vele boeken. Bij de boekhandel vind je begrip.Voorwaternu leeft, voorwal er nu gebeurt. Je vindt er alles, waarvoor je vader (of je moeder, je vriend of vriendin) zich maar interesseert. En alles, waarmee je iets van jezelf kunt zeggen. Er is zoveel, dat je er altijd iets heel persoonlijks kunt vinden. Kortom. AMSTERDAM (ANP). Er is geen enkele indicatie, dat het herstel van de export, dat voor de tweede helft van 1977 is vóórspeld door het Centraal Planbureau, is ingetreden. De voorzitter van het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland, de heer H. J. de Koster, heeft dit gisteren gezegd in de jaarvergadering van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO). Voor 1978 is een lage economische groei voorspeld van slechts drie procent, zo merkte de heer De Koster op. Maar die drie procent zou voor viervijfde verwezenlijkt moeten worden door een stijging van de export met acht procent. Die acht procent, zo is inmiddels al geble ken, is een illusie. - steeds r-1 JJ 4 I I (ADVERTENTIE) J 11 Gistermiddag werd op het Binnenhof gedemonstreerd voor het open blijven van de ■ir Schiedamse scheepswerf Gusto. Op de foto overzicht van de demonstratie. aim, (ADVERTENTIES) r. heerst niveau van de werkloosheid. AMSTERDAM (ANP). „De EEG is in bepaalde opzichten nog realiteit en mag geen illusie worden”. Mr. B. W. Biesheuvel, oud-minister-president en oud-minis- ter van Landbouw, betoogde dit gisteren in Amsterdam op een vergadering van de „Stichting zelfstandige handel en industrie”. Op een veel breder terrein dan de douane- unie, meende hij, zal Europa moeten komen tot gezamen lijk concepties en tot een goede besluitvorming van economie, sociale verhoudingen, arm en rijk, energie en milieu, zo niet, dan moet men rekening houden met een balkanisatieproces in Europa: stagnatie, protectie en wellicht een groeiend extremisme. Slechts op basis van een gezamenlijke visie en een gezamenlijk beleid, en sprekend mee één stem zal Europa een werkelijk aandeel kunnen hebben aan de ontwikke ling in de wereld, meende mr. Biesheuvel. Men kan zich Herziene voorspelling van het Centraal Planbureau is, dat de export het volgend jaar met 4 a 5 procent zal groeien, maar het Centraal Orgaan vindt ook deze voorspel ling nog vrij optimistisch. Als er niet spoe dig maatregelen genomen worden in de zin van het exportcrisisplan, zoals het Cen traal Orgaan dat heeft voorgesteld, dan zal de werkloosheid nog verder toenemen, al dus de heer De Koster. afvragen of het internationaal overkoepelend beleid, waaraan in toenemende mate behoefte bestaat, moet worden nagestreefd binnen het Europese kader, nu vele grensoverschrijdende problemen net alleen Europese grenzen overschrijden. Maar of we het leuk vinden of niet, de ervaring leert dat de westelijke fundamentele vraag stukken in de wereld in toenemende mate worden bespro ken binnen en tussen een beperkt aantal grote landen en blokken van landen, in plaats van tussen de 145 afzonder lijke lidstaten van de Verenigde Naties. werk, bij de wao (en ook de algemene arbeidsongeschiktheids wet aaw) gaat het er om of iemand ongeschikt is voor in billijkheid op te dragen arbeid. Drs. M. J. van Zaal, medewerker van het wetenschappelijk onderzoeksbureau van de GMD, geeft in „arbeidsongeschikt, en kele invalshoeken” de indrukken weer van honderd GMD-cliënten, die werden geïn terviewd nadat de GMD een eindadvies over hen had uitgebracht. De resultaten van deze steekproef bevestigen in grote lijnen dat het merendeel van1 de wao-ge- rechtigden tot de lagere opleidings- en beroepsniveaus behoort. Het overgrote deel (87) van de ondervraagden verrichtte geheel of overwegend handarbeid. Stop uw naam en adres met daarbij f 1,- aan postzegels Ingesloten, in een als brief gefrankeerde envelop en stuur deze naar Olga of maak ft.- over per giro U ontvangt dan de uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina's over Olga’s Rijke Slapen Olga, Postous 16, Leiden, Postgiro 12002 Olga maakt 't bereikbaar CARACAS (Reuter, UPI). Het belang rijke Zuidamerikaanse olieland Venezue la dat ook lid is van de organisatie van olie-exporterende landen (OPEC) is tegen een bevriezing van de olieprijzen voor 1978. Het liet al eerder weten een matige verhoging van ongeveer vijf tot acht pro cent voor te staan. Volgende maand zul len de OPEC-landen in Caracas vergade ren over de olieprijzen in het nieuwe jaar. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Cyrus Vance, die woensdag tijdens zijn bezoek van één dag aan het land president Perez had trachten te over tuigen van de noodzaak van bevriezing van de olieprijzen met het oog op de infla tie en werkloosheid in zowel zich ontwik kelende als ontwikkelde landen moest aan het eind van de dag toegeven dat „wij het overal over eens konden worden behalve over olieprijzen”. f i i Het Rijke Slapen Isehe ▼al le ro ll lijk eten 75,00 118,00 52,50 71,00 1,41 176,00 36,00 6,20 102,20 33,10 59,40 123,00 59,40 70,00 59,90 59,70 40,00 69,30 133,10 114,00 110,50 28,50 124,50 80,40 165,20 58,60 53,00 45,10 56,30 56,20 43,00 670,00 54,50 39,20 79,50 50,50 30,80 39,50 141,00 33,20 53,50 104,00e 70,00 61,00 1,70b 67,00 154,80 153,00 61,00e 206.00b 67,50 55,00e 155,00a 76,00 33,50 161,50 82,10 87,80 62,20 32,80 107,00 101,00 80,00 65,10 187,00 37,40 107,50 117,80 110,00 68,00 44,50 50,10 255,00 138,00 97,00 370,00 KLOOSTER MEUBELEN Een conclusie van drs. Van Zaal is, dat de versnipperde uitvoering van de zoge heten loondervingswetten (bijvoorbeeld de wao, maar ook de aow) onnodige ver warring, irritatie en wantrouwen bij kliënten en werkgevers veroorzaakt. In de periode tussen de eerste ziekmelding en het laatste advies van de GMD hebben de behandelende artsen, de medewerkers van de bedrijfsvereniging, de GMD en Zuid-Afrika gevestigde Nederlandse Dit schrijft drs. H. G. Hilverink, adjunc- thoofd afdeling statistiek van het Gemeen schappelijk Administratie Kantoor (GAK) in het boekje „Arbeidsongeschikt, enkele invalshoeken”, dat is uitgegeven ter gele genheid van het verschijnen van het tiende jaarverslag van de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD). De GMD advi seert de bedrijfsverenigingen in ons land, de uitvoeringsorganen van onder meer de wet op de arbeidsongeschiktheid (WAO), over de mate van iemands arbeidsonge schiktheid en/of over de begeleiding van de hulpvragers naar andere, meer passen de functies. Het boekje vermeldt de opvattingen van vijf deskundigen, die in de praktijk met uitvoering van de wao hebben te maken. Opvallend is een hoofdstuk over de menin gen, die de hulpvragers hebben over de GMD. Daarnaast ontbreekt echter niet het gebruikelijke cijferwerk. In de eerste tien jaar van zijn bestaan werden bij de GMD ongeveer 575.000 men sen gemeld, die na een jaar ziektewet aan spraak maakten op een wao-uitkering. En: in 1967 was de verwachting dat er op den duur ongeveer 150.000 arbeidsongeschik ten een wao-uitkering zouden ontvangen. Aan het eind van het vorig jaar waren er echter ongeveer 380.000 wao’ers, waarbij het niveau van de toekenningen (68.000 per jaar) nog belangrijk boven dat van de beëindigingen lag (40.000 per jaar). Zou een dergelijke groei zich voortzetten dan zou in het jaar 2000 de ene helft van de afhankelijke beroepsbevolking werken voor de wao-uitkering van de andere helft. Mensen die met de GMD in aanraking komen, hebben al een jaar „ervaring” ach ter de rug met artsen van bedrijfsvereni gingen, die hen keuren in het kader van de ziektewet. Bij de ziektewet wordt gekeken of iemand ongeschikt is voor zijn „eigen” voortvloeiende conflictsituaties is een gezamenlijk en overkoepelend beleid, en elke voortgang op deze weg, ook al voltrekt die zich in eerste instantie tussen een beperkt aantal landen, lijkt winst. Voor de Westeuropese landen lijkt die voortgang temeer voor de hand liggend als men let op hun nauwe culturele verwantschap en hun bijzon der grote onderlinge exonomische afhankelijkheid. Mr. Biesheuvel meende dat, na twintig jaar EEG, een Europees realisme meer dan ooit nodig is. De verdere ontwikkeling van de EEG staat of valt zijns inziens met de versterking van de gemeenschappelijke besluitvorming; de verdere uitbreiding van de gemeenschap maakt dat tot een nog dwingender eis. Met instemming citeerde hij Jean Monnet, „een der aartsvaders van de na-oorlogse poli tiek”, dat het door de lidstaten gehanteerde veto de diepste oorzaak en tegelijk het symbool is van het onver mogen, de nationale egoïsmen te boven te komen. Minister Lubbers van Economische Za ken deed in zijn rede voor de jaarvergade ring van het VNO een beroep op de vakbe weging en de politici om toch eens duidelij ker naar ondernemers te luisteren en zich wat gelegen te laten liggen ook aan het oordeel van de ondernemers. Al te gemak kelijk zei hij, stopt men vaak zijn oren toe voor wat ondernemers naar voren bren gen. De heer Lubbers zei dit in het kader van opmerkingen, die hij maakte over de winst/werk-eisen van de vakbeweging en over de arbeidsplaatsenplannen van de vakbeweging. Hij zei, dat die eisen en plannen niet moeten worden uitgelegd als een greep naar de macht, maar zij moeten gezien worden als een streven naar het gemeenschappelijk dragen van verant woordelijkheid. Dat zullen wij er in ieder geval van moeten maken, zei de minister. Daarbij, onderstreepte de heer Lubbers, zullen wij er echter nadrukkelijk zorg voor moeten dragen, dat onderneming echt kunnen blijven functioneren, dat met an dere woorden het kind niet met het badwa ter wordt weggegooid. meer succes is geboekt met het tnacro- economische beleid van de afgelopen ja- ren dan wel eens gesuggereerd wordt. Hij verwees hierbij op de stabilisatie nu ge durende ongeveer drie jaar, van een wel iswaar historisch gezien hoog, maar in relatie tot de meeste andere landen be- nivnaii iron rlzx tirntdrlonoli de Nederlanders, onze goede geschoold heid en onze internationale gerichtheid. Er zijn echter ook negatieve factoren, aldus de heer Piliero. Nederland moet geen ver nieuwer of koploper worden wat betreft de sociale voorzieningen of werkverschaf fing. Nederland is namelijk als klein land misschien meer dan andere landen afhan kelijk van buitenlandse investeringen. Ne derland moet zich daarom hoeden voor structurele uitbreiding van voorzieningen in de sociale sector. Ook is het zaak, dat de vakbeweging niet verder gaat met het stel len van nieuwe eisen op allerlei gebied, voordat er wat dit betreft harmonisatie is met andere landen. Potentiële buitenland se investeerders, aldus de heer Piliero, zullen zelden in Nederland gaan investe ren alleen om de Nederlandse markt, maar zij beschouwen integendeel een veel rui mer stuk van Europa als hun afzetgebied. Het wordt hoog tijd dat uw slaapkamer ontwaakt, dat kan nu door Olga’s Rijke Slapen De unieke kollektie springboxen, hoofdborden, matrassen, spreien en gordijnen is een streling voor ’t oog en maakt van uw slaap kamer een leefkamer Welke stijl u ook prefereert Olga biedt u de keus en u haalt het Rijke Slapen in huis. De kwaliteit van alle Olga produkten Is de onbetwiste top vanwege de gebruikte materialen, de gekozen dessins en de vormgeving Betrek uw slaapkamer optimaal in uw dagelijks leven, geef het de smaqk die het verdient Het IVW zegt dat de zwarte vakbond voor werknemers in de snoep- en voe dingsindustrie - de „African Sweet Food and Allied Workers Union” - al talloze malen vergeefs om toegang tot de Zuidaf- rikaanse vestiging van Unilever heeft ver zocht. Ook heeft Unilever gedreigd werk nemers die lid worden van een niet-erken- de (zwarte) vakbond uit te zonderen van bepaalde uitkeringen. Ook Dura weigert volgens het IWV te overleggen met de vakbond die het zwarte personeel verte genwoordigt, de „Transport en General Workers Union”. Een woordvoerder van Unilever zei dat het niet waar is dat Unilever in Zuid- Afrika gedreigd zou hebben bepaalde uit keringen van leden van niet-erkende zwar te vakbonden in te houden. Unilever er kent het recht van alle medewerkers om lid te worden van de vakbond van hun keuze. De leiding van Unileverbedrijven in Zuid-Afrika is ook bereid om te onderhan delen met elke vakbond die een behoorlijk aantal leden heeft onder de groep werkne mers wier belangen in het geding zijn, aldus het commentaar van Unilever. De Europese politiek ontleent volgens mr. Biesheuvel zijn voornaamste argument aan het spanningsveld tussen nationaal geformuleerde doelstellingen enerzijds en de onderlinge afhankelijkheid van naties anderzijds. Die beide elementen zijn in onze eeuw geweldig in omvang en betekenis toegenomen. De enige uitweg uit de daaruit De B-frank mag binnen de Europese „monetaire slang” niet onder de 6.343 mark zakken. In de vergadering sprak ook een Ameri kaanse ondernemer, namelijk de heer Pi liero, voorzitter van de Amerikaanse Ka mer van Koophandel in Nederland. De heer Piliero verwachtte dat de investe- ringslust van de Amerikanen in Europa weer zal toenemen. De Amerikanen kun nen de Europese markt vanwege de groot te van die markt en vanwege het streven van de Europeanen naar verhoging van hun levensstandaard niet verwaarlozen. Er zijn in Nederland een aantal positieve factoren, die gunstig zijn voor Amerikaan se investeringen, zoals de gunstige geogra fische ligging, de commerciële natuur van vaak ook het arbeidsbureau het pad van de hulpvrager gekruist. De hulpvrager gaat zich daardoor als een kat in een vreemd pakhuis voelen. 4.;' 4 Gezien tegen deze achtergrond, waarbij de hulpvrager niet zelden wordt gecon fronteerd met uitspraken en activiteiten waar hij geen lijn in weet te ontdekken of die zelfs tegenstrijdig zijn, blijft het een open vraag of alle mensen, die in beginsel best werk zouden kunnen dóen, wel tijdig onderkend en ook begeleid worden. De uitvoering van de wao kenmerkt zich nu vaak door, soms bijna verbeten, pogingen om het veelvormige en dynamische ver schijnsel arbeidsongeschiktheid in een aantal klassen in te delen. Dit gevecht, aldus Van Zaal, zal nooit gewonnen kun nen worden omdat wetten nu eenmaal altijd achter de sociale werkelijkheid aan loopt. Veel ernstiger is volgens hem echter dat vaak vergeten wordt dat arbeidsonge schiktheid niet beoordeeld maar bestre den moet worden. „De meeste mensen zitten niet op een uitkering maar op werk te wachten. Daarom moeten we er naar streven om het aantal wao-trekkers te be perken tot een onvermijdelijk minimum aantal”. Als voornaamste oorzaak van het gerin ge vertrouwen in het Amerikaanse geld Wordt nog steeds gezien het reusachtige tekort op de handelsbalans van de Ver enigde Staten, dat mogelijk volgend jaar nog groter zal worden als de OPEC (Orga nisatie van Olie Exporterende Landen) mocht besluiten de prijzen van ruwe olie verder te verhogen. erd lOe 267,00 15 6,45 15e 7,30 UTRECHT (ANP). Volgens het Internationaal Verbond van Vrije Vak verenigingen (IVVV) weigeren twee in :j on dernemingen met de „zwarte” vakbonden j» te praten. Het zijn het Nederlands-Britse concern Unilever en bouwbedrijf Dura, zo meldt de 'Vakbondskrant' van de Federa tie Nederlandse Vakbeweging (FNV). 1 Unilever en Dura ontkennen de beschul diging. FRANKFORT (ANP). De Ameri kaanse dollar heeft ook gisteren op de voornaamste wisselmarkten weer flink wat terrein moeten prijsgeven. In Tokio, Frankfort en Zürich werden nieuwe dieptepunten bereikt. De centrale banken in Japan, West-Duitsland en Zwitserland waren opnieuw genoodzaakt een deel van het aanbod van dollars uit de markt te nemen om een al te snelle koersdaling te voorkomen. De D-mark is ten opzichte van dë meeste Westeuropese valuta’s weer verder geste gen. De Zwitserse frank bereikte ten op zichte van de Westduitse valuta een hoog tepunt van 102,33 mark per 100 frank. Minder goed gaat het met de Belgische frank, die zakte tot 6.345 mark per 100. Een woordvoerder van Dura zei dat men nog nooit benaderd zou zijn door zwarte vakbonden voor onderhandelirigen en dat daarom de informatie van het IWV on juist is. AMSTERDAM (ANP). De resulta- ten van een nadere bestudering van de ontwikkelingen op de afzet- en aanbod- J I markt van woningtextielprodukten I voor Wyers Woningtextiel BV (een k werkmaatschappij van Wyers Beheer J NV) zullen een aanpassing van de be- I Geen herstel van export J kendgemaakt. Al v vvn aunpcioomg van vic UC- 1 zetting in de regionale vestigingen aan de gewijzigde functie-inhoud tot gevolg hebben, terwijl de vestigingen Hengelo I en Breda zullen worden gesloten. Deze maatregelen hebben het ontslag I van ongeveer 45 medewerkers tot ge- J I volg. De ondernemingsraad heeft zich met deze beslissingen kunnen vereni- gen. Met de vakbonden zal het overleg J I over de consequenties worden voortge- I I zet, zo heeft Wyers Woningtextiel be- i idsen 3,62 6.37 2,50 6,34 De minister zei in zijn toespraak, dat er Deze maatregelen hebben het ontslag van ongeveer 45 medewerkers tot ge- met deze beslissingen kunnen vereni gen. Met de vakbonden zal het overleg

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 31