ook wil Ecologisch winkelen 1 3 Neem veilig speelgoed Teddybeer van eigen makelij dat het kind 14 HUIS Informatie staat zo leuk Pollepel als sleutelhanger „Die blikken trein op de piano” I I I door Fred Klaver 15.000 uur spelen T 4 'l 3 J t i Ontwikkelingsstadium Gevaarlijk Pas op voor speel-tuig Milieu-vriendelijk eten j Patroon Teddybeer Het vervaardigen van kop en lijf g rijgdraad De lading sinterklaasfolders is over het Nederlandse volk uitgestrooid en via de STER-reclame razen dagelijks de speel- joedtreinen en playmobilfiguren de huiskamers binnen. Het eerlijk avondje komt eraan voor kindervolk en speelgoedhan- jel. Jaarlijks wordt voor 500 miljoen gulden aan speelgoed gekocht en de sinterklaastijd heeft een zeer belangrijk aandeel in je totale speelgoedaankopen. Het speeltuig wordt ieder jaar mooier en ingewikkelder en Sint poet steeds dieper in de buidel tasten om blije gezichten te haken. De speelgoedontwerpers doen er van hun kant van alles jaan om die sinterklaasvreugde zolang mogelijk te rekken door speelgoed op de markt te brengen dat (door nieuwe aankopen) <an worden uitgebreid. Dan maakt u de oren; de rechte kant open houden als u naait. De goede kant naar buiten keren, de rechte kant iets inrimpelen en naai het oor aan de kop. Als u dunne stof gebruikt moet het oor wel iets wor den opgevuld. De ogen zijn van vilt. De neus wordt geborduurd. Knip wat haar van het neustipje weg en borduur een driehoekige vorm met lange platsteken. De uiteinden van de steken worden gecamoufleerd door iwee of drie steken langs de voor het draaien en vullen. De ope ning dichtnaaien en bevestig de voe ten aan de onderkant van de benen. Naai de benen aan de onderkant van het lijf. neus en mond a knip bonthaar weg b borduur lange platsteken c maak bovenkant netjes met lange steek d maak mond met steelsteek De speelgoedimporteurs zeggen er van alles aan te doen om zich aan het vorig jaar van kracht geworden speelgoedbesluit te houden. In dat besluit is vastgelegd dat ieder stuk speelgoed beslist ongevaarlijk voor kinderen moet zijn. De Consumen tenbond heeft jarenlang op die wet telijke regeling aangedrongen. De Consumentenbond heeft de indruk dat het speelgoedbesluit redelijk goed wordt nageleefd. Een recent onderzoek van de Con sumentenbond wees uit dat er toch nog artikelen zijn die niet aan. alle veiligheidseisen voldoen. Zo ontdek te de Consumentenbond in boetseer- klei asbestvezels. Inademing van as best is schadelijk voor de gezond heid. In het speelgoedbèsluit staat on der meer dat speelgoed niet brand baar of explosief mag zijn en geen hoeken of punten mag hebben waar bovenkant te maken. Voor de mond wordt een steelsteek gebruikt Waar schijnlijk ligt er nog wel ergens een strik. Doe deze om Teddy zijn nek en klaar is het zelfgemaakte speeldier. bontstukken: 1 achterstuk lijf (1 stuk); 2 voorstuk lijf (1 stuk) 3 kop (2 stukken); 4 benen (2 stukken), 5 voeten (4 stukken); 6 oren (4 stukken); 7 tussenstuk kop (1 stuk); 8 uiteinden armen (2 stukken). Het speelgoed moet bestand zijn tegen hardhandig dagelijks gebruik. De constructie en mechanische uitvoering moetenniet al te ingewik keld zijn (aanpassen aan leeftijd van kind). De kleur vergroot de prikkel die van het speelgoed uitgaat. De vorm van speelgoed moet een voudig zijn en vrij van nodeloze tierlantijnen. Speelgoed dat vele jaren meegaat mag gerust in aanschaf duur zijn. Een duurder stuk speelgoed is veelal prijshoudender dan eer\ goedkoop prul. 1 6,70 kost en verkrijgbaar is bij het Bouwcentrum in Rotterdam (girorekening 357696). Van een simpele blankhouten pollepel is in een ommezien een grappige sleutelhanger te maken. Er zijn maar weinig gereedschap pen voor nodig en met materiaal ben je voor een zacht prijsje klaar. Toch kunnen kinderen op die manier voor hun moeder een leuk sinterklaascadeau maken. Schroefhaakjes, plakkaatverf, lak of ver nis, een koordje en wat lijm en een paar penselen en een boortje zijn de hulpmiddelen. De werkwijze is zo: eerst wordt de lepel in één kleur geverfd. Na het drogen wordt die op een vel papier gelegd en met een potlood tekent men de omtrek na. Op papier wordt dan het ontwerp van de versiering uitgezet en later weer overgebracht op de lepel. Gebruik leuke „ouderwetse” kleuren als groen, rood, wit en blauw voor de decoratie. Na het drogen wordt de hele oppervlakte nog met vernis of blanke lak bestreken. Meet dan even hoe ver de haakjes van elkaar moeten zitten en boor op de aangegeven plaatsen voorzichtig een gaatje. De schroefhaak jes worden er ingedraaid. Een ophangkoord wordt aan beide kanten bevestigd en met wat lijm vastgezet, zodat het niet gaat schuiven. vouwen clameboodschappen waarin een be paald stuk speelgoed wordt aange- prezen. „Men moet niet alleen op het uiterlijk van speelgoed afgaan. Be langrijk is dat het dient aan te slui ten bij het ontwikkelingsstadium van een kind. Het stuk speelgoed dient ook een beroep te doen op de creativiteit van een kind”. De kinderspychologe, die dage lijks met het spelende kind te maken heeft, wijst erop dat de mensen steeds meer geld over hebben voor speelgoed. „Het gevolg is wel dat de kinderen materieel worden overla den. De speelkamer staat stampvol en dat kan ertoe leiden dat bepaalde speeltjes niet meer zo aanslaan bij een kind. Waarom zou je niet ge- woon met het kind praten over zijn of haar wensen. Het kind moet ten slotte spelen met de sinterklaasge schenken. Dat de ouders bij de aankoop van speelgoed tegenwoordig niet altijd in de eerste plaats aan het kind denken, heeft mevrouw Van der Veer ervaren: „Het is een modever schijnsel dat ouders hun kinderen ouderwetse blikken treinen en au to’s of antieke poppen geven. Bij zulk soort aankopen speelt meestal in het achterhoofd mee: die pop of die trein staat zo leuk op de piano" In Nederland zet de Nationale Speel Raad zich bijzonder in voor het propageren van een goed stuk speelgoed. De Nationale Speel Raad is de Nederlandse werkgroep van de International Council of Children’s Play. De Raad zegt dat veel mensen bij speëlgoed alleen maar denken aan het spelen van het kind op zich en vergeten dat spel en speelgoed in alle ontwikkelinsstadia van de mens van groot belang zijn. In de eerste zes levensjaren spelen gezondë kin deren ongeveer 15.000 uur. De Nationale Speel Raad heeft een aantal vuistregels opgesteld waaraan goed speelgoed zou moeten voldoen: Hoe groter de speelmogelijkheid van een stuk speelgoed is, des te interessanter is het voor het kind. Speelgoed moet de fantasie niet alleen voldoende ruimte laten, maar ook prikkelen tot zelf iets doen. Speelgoed moet voor het kind be grijpelijk zijn en moet in overeen, stemming zijn met de omgeving waarin het kind leeft. Een kind dat nooit met een trein rijdt beeft niets aan een conducteursuitrusting. De grootte van het speelgoed Het materiaal waarvan het speel goed is gemaakt moet in overeen stemming zijn met de' leeftijd van het kind. de leeftijd. Kleinere kinderen heb ben bijvoorbeeld grotere blokken dan grotere kinderen. ib Met weinig middelen (die mén waarschijnlijk zelf nog wel als res- anten op de rommelzolder bewaart) taakt men eigenhandig speelgoed, fen leuke Teddybeer bijvoorbeeld. )e werkwijze voor de vervaardiging an zo’n 30 centimeter hoge Teddy- «er is als volgt: teken en knip de latroonstukken, leg ze op de stof en ®ip ze uit (fig. 4a). Naai eerst de 'op. Leg de kopstukken tegen el- iaar en naai van het puntje van de leus langs de voorkant naar de nek, >an de verkeerde kant van de stof. Leg het tussenstuk van de kop (7) tossen de twee kopstukken a tegen a fig. 4a). Naai beide kanten van het ossenstuk aan de kopstukken vast, lat de onderkant van de hals open 'e goede kant naar buiten keren en tillen, let er vooral op dat het neus- tuk goed wordt gevuld gemakkelijl\ Men kent de land bouwers en herkennen zijn pro- dukt aan de naam. De winkeliers organiseren lezingen en excur sies in het kader van de biologi sche leefwijze. Landelijk is men bezig met een keurmerk voor eco logische waren via de commissie Feberwee. Een soort garantie voor de klanten. Een belangrijke taak, die deze categorie winke liers zich stelt, is een trefpunt te zijn voor mensen, die voorlich ting, hulp en steun bij elkaar vinden teneinde tot een andere voedingsgewoonte te komen. Misschien wel tot een nieuwe levensstijl. In de komende weken kan men op'deze plaats tips en recepten op biologisch gebied aantreffen. Adressen van ecologische win kels: De groene grutter (Schalk wijk, Haarlem), postbus 4215, tel. 343590; Het Spijshuis, Reitz- straat 13 zw., Haarlem, tel. 252426; Zero, Bakenessergracht 8, Haarlem, tel. 3222847; Hagal, Groot Heiligland 1, Haarlem, tel. 311293; Nectar, Sixlaan 42, Hil- legom. Konsumenten Kontakt zegt dat de trend van het vervaardigen van „fol- low-up speelgoed” steeds heviger wordt. Een woordvoerder van de [consumentenorganisatie: „Je geeft deel I van de bouwdoos, pop, trein, auto etc. met Sinterklaas en deel II moet automatisch volgen. Op die manier ontstaat ’n soort koop- dwang”. De prijzen van veel speelgoed zijn naar het oordeel van Konsumenten Kontakt vaak veel te hoog. „Voor een spel dat uit een paar stukjes plastic bestaat en waar geen enkel idee achter zit, betaal je grof geld”. I „Er is helaas geen enkele over- Jheidscontrole op de prijzen van speelgoed. De handëï komt voortdu rend met nieuwe dingen en stelt gewoon een te hoge prijs vast. En via aantrekkelijke verpakkingen en door het maken van veel reclame op radio en televisie krijg je het produkt er wel in”. Konsumenten Kontakt noemt het ;en tactiek van He speelgoedhandel jm steeds varianten van bestaande stukken speelgoed aan de kinderen voor te leggen. „Op die manier kun je ook moeilijk de huidige prijzen met die van vorig jaar vergelijken. Vorig jaar bestond dat zelfde pro- lukt namelijk niet. In de prijsindex- djfers merk je daarom weinig van logere prijzen. Je brengt gewoon iets nieuws en vraagt er een onrede lijk hoge prijs voor. Dat spel van de handel onttrekt zich aan ieders ge zichtsveld”. De kinderpsychologe H. van der Veer, die aan het Rotterdamse So phia kinderziekenhuis is verbonden, windt dat de ouders zich niet moeten laten overrompelen door de vele re- Veiligheid van het speelgoed moet worden aangepast aan leeftijd van het kind en aan het doel waar voor het is bestemd. I Rimpel met rijgsteken de nek iets »en hecht af (fig. 4b). Figuur 4b laat 1 zien hoe de lichaamsdelen aan fear genaaid worden. Vouw de innen dubbel, de goéde kanten op !'kaar, naai langs de bovenkant en laak het cirkelvormige eindstuk er ,an vast. Naai het voorstuk van het W aan het achterstuk en het arm- W nek en armen open houden voor tet vullen. De goede kant naar bui- *n keren en vullen, maak met rijg- teken de hals dicht en naai de kop an het lijf vast. De benen zijn ge laakt door ze dubbel te vouwen, •et de goede kanten op elkaar, naar Uiten keren en opvullen. De ope- ®g dicht naaien. Voor de voeten 'orden de stukken aan elkaar ge aaid, we) een stukje open laten De kinderpsychologe merkt dat er nog regelmatig slecht en gevaarlijk speelgoed op de markt verschijnt. „Plastic autootjes die zeer snel kun nen breken of ander speelgoed met scherpe punten zijn een gevaar voor de kinderen. Het i§ bij ons voorgeko men dat kinderen zichzelf hadden verwond of dat zij met een ondeug delijk stuk speelgoed ongemerkt speelgenootjes letsel toebrachten. Bij elke zaal hebben we een bord gehangen waarop is geschreven dat geen gevaarlijk speelgoed voor de kinderen mag worden meege nomen”. Speelgoed voor kinderen beneden de vier jaar moet aan speciale eisen voldoen: het dient glad afgewerkt te zijn en het omhulsel moet zo sterk zijn, dat er geen voorwerpen (zoals kralen) uit kunnen rollen. Klachten over onveilig speelgoed kunnen worden ingediend bij keu ringsdiensten van waren. Een woordvoerder van een van deze diensten heeft overigens de indruk dat veel mensen niet weten dat er een speelgoedbesluit is en zeker niet op de hoogte zijn van het feit dat men klachten bij de keurings diensten van waren kan indienen Terug naar de natuur zeggen de houders van ecologische win kels. Terug naar natuurlijk voed sel, onbespoten. In elke plaats of in ieder geval ïn de naaste omge ving vindt men wel een ecologi sche winkel. Wat zijn dat nu voor bedrijfjes en wat steekt erachter bij die milieuvriendelijke lieden? De enthousiastelingen, die je er achter de toonbank vindt, wil len in de eerste plaats produkten verkopen, die biologisch ver bouwd zijn en/of een natuurlij ke behandeling hebben onder gaan om tot het eindprodukt te komen. Dan is er een economisch stre ven paar het bevorderen van kleinschalige bedrijven, die mens- en milieuvriendelijk on dernemen. Er wordt getracht de produkten zo, goedkoop mogelijk te verkopen door de weg van producent via handelaar/distri- buteur/verdeelcentrum naar consument zo kort mogelijk te houden en de winstmarges zo klein mogelijk. Nu is het zo, dat de produktiekosten van ecologi sche waren hoger zijn o.a. door de arbeidsintensieve en kwali teitsverbeterende methodes. De prijzen moeten echter betaalbaar blijven. Dat doen die ecologische winkeliers door voor een maxi mum aan arbeid een minimum aan loon te ontvangen. Het be grip netto-winst, zo zeggen ze, is hun vreemd. Van de produkten, die ze ver kopen, willen de milieuvriende lijke middenstanders zoveel mo gelijk de herkomst achterhalen, zodat men kan zeggen, dat het gebodene inderdaad ecologisch is. Bij landbouwprodukten is dat In de serie Bouwcentrum In formatie is „Hout in huis” ver schenen, een uitgave, waarin al lerlei wetenswaardigs over hout en houtverwerking is opgeno men. Na een opsomming van de meest voorkomende houtsoorten volgt een reeks van praktische toepassingen, zoals parket (plus onderhoudsmiddelen), het wo nen op „gewone” planken zoals vuren en grenen (het zelf leggen en afwerken van de vloer), hét aanbrengen en onderhouden van hout op de wanden en natuurlijk ook op de plafonds (ophangeon- structies). Ook de isolatie van warmte en geluid komt aan de orde. Men moet geen uitgebreide handleidingen verwachten, maar wel informatie aan de hand waarvan men aan de slag kan. Er staan volop toelichtende tekenin- 5

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 33