SPORT GAAT VOOR STUDIE Straffen KNVB Winst en verlies op WK 71-2 VULTINK NIET IMPONEREND 5portpuntiqJ I Zegereeks van AZ AAST OP Wat doet Pa? De stemming zit erin... eerste categorie i RAY CLARKE I Rttige piepkleine i [PÖniis linia Hogere premie voor Eintracht Borg ten einde Vijf Nederlandse renners in de toto-lotto I Hockey-kei TiesKruize: „Als je je sport serieus neemt, dan neem je Midalgan Sport.” „Warming-up is erg belangrijk Niet alleen bij hockey natuurlijk. Dat geldt voor elke sport Je komt sneller in je spel en je hebt minder kans op blessures. Daarom is die nieuwe Midalgan Sport zo handig 35 Geen eredivisie Fi MIDAI Pa pakt PARADE, de zachtere vieux Meer tijd Korte pauze SPORT 34 V R T J n A G v n v E M B F R 1 n Nieuw. Midalgan Sport. Voor warme, soepele spieren en betere sportprestaties. 4 irant/BI aren nif tst. alle aa vloeibaar hninwiü bij wamffig-tip (Van onze sportredactie) BEVERWIJK. Op weg naar de (sub)top in het Nederlandse tennis heeft Frank Jansen de accen ten enigszins verlegd. De Beverwijker, die in augustus in het Groningse Haren de nationale titel behaalde in de leeftijdsgroep tot 16 jaar, heeft zijn studie zodanig aangepast dat hij in ieder geval iedere middag kan sporten. Dl1-’— H MIDALGAN it A Kim s r c A Frank Jansen negeert advies van tennisbond V>« ’f il Frank Jansen: ’s morgens studeren en ’s middags trainen JAN PREENEN f die hem door de organisatoren in feite voordien reeds was toebedeeld. Hans Vultink: benepen spel (ADVERTENTIE) ai (ADVERTENTIE) Verkrijgbaar bij apotheek en drogist. Tint 4 „Tot voor anderhalve maand stond de studie duidelijk voorop en kwam pas dan het tennis. Daarom heb ik eind oktober mijn studie aart het atheneum, waarmee ik nog twee jaar zoet zou zijn geweest er aan gegeven en ben ik begonnen aan een schriftelijke cursus havo, waarvoor ik veertien maanden zal moeten uittrekken. Het is echt niet zo dat ik me blind staar op tennis. Ik doe het met veel plezier en daarbij komt dat ik zoveel mogelijk wil bereiken, zonder dat ik mijn studie in het gedrang wil laten komen. Vandaar dat ik blij ben met deze combinatie, die in mijn ogen ideaal is. ’s Morgens studeren en ’s middags trainên in Den Haag. Als ik overdag nog op school had gezeten zou daar weinig pf niets van zijn gekomen. Ik zou dan een aantal uren hebben moeten vrijnemen, waardoor de kansen om over te gaan erg klein zouden zijn geworden”. De aan het eind van dit jaar terugtre dende bondscoach Rinus Buytelaar be kijkt de gang van zaken op dit moment nog met enige scepsis: „Het is natuurlijk leuk dat Frank meer uren kan tennissen, maar wat komt er terecht van zijn stu die? Het vereist een grote dosis zelfdisci pline om een cursus, zeker een schriftelij ke, goed bij te houden. Bijna iedere ten nisser in Nederland laat de studie, te recht, prevaleren. Meestal hoef je dan op de baan geen al te hoge verwachtingen meer te hebben. Frank heeft als eerste voor dit systeem gekozen. Ik hoop dat hij op beide fronten slaagt. Dan zullen onge twijfeld meer jongens besluiten om zijn werkwijze over te nemen, wat het tennis in Nederland alleen maar ten goede kan komen. Voorlopig heb ik echter nog mijn twijfels”. Zestienjarige Frank Jansen ziet voor alsnog weinig problemen: „Dat diploma moet ik gewoon halen, dat moet geen punt zijn. Als het zover is bekijk ik wel of Stand: 1. Muller 2. Corin 3 Connesson 4. Berardi 3. Vultink 6. Wirtz 7. Stenzel 8. Urabe Tweede ronde: Berardi Vultink Connesson Stenzel Corin Wirtz Muller Urabe UITSLAGEN Eerste ronde: Oswaldo Berardi (Arg) Leon Corin (Bel) Hans Vultink (Ned) Franz Stenzel (Oos) Coichi Urabe (Jap) Francis Connesson (Fra) Dieter Wirtz (Wdl) Dieter Muller (Wdl) Jansen, die het met Buytelaar wèl eens kan zijn over zijn kwetsbare punt, de forehand, („die is technisch te zwak, voor de rest voldoet hij aan de vele eigen schappen, die nodig zijn om een goedé speler te worden”, aldus de bondscoach) moet derhalve compensatie zoeken in toernooien. Niet alleen in Nederland waar hij in oktober in Amsterdam tege lijkertijd een A- en B-toernooi afwerkte én won („volgend jaar zal ik wel A-speler zijn, als ik dat nu al niet ben”), maar vooral ook in het buitenland. Dat ik al in de eerste ronde ben uitge schakeld is niet zo erg, omdat ik daar naast volop gelegenheid heb gekregen 300 261 300 113 300 231 300 90 9 9 9 9 12 12 7 7 7 7 15 15 107 182 166 158 97 60 163 51 103 97 166 50 182 60 83 51 om veel te trainen. Ik verwacht nog wel meer uitnodigingen, zeker omdat de bond weet dat ik me gemakkelijker dan anderen*, kan vrijmaken. De commissie speltechnieken heeft al voorgesteld om me zo rond januari-februari naar Ameri ka te sturen, maar daar is inmiddels door de bond van afgezien. Je bent nog te jong, kreeg ik te horen. Ik zou nog niet op eigen benen kunnen staan. Zelf vind ik het geen bezwaar. Ik zou me wel kunnen redden. Van de andere kant kan ik me wel voorstellen dat de bond geen risico OVIEDO (ANP). De Amerikaanse ten nisser Sherwood Stewart heeft gisteren in Oviedo (Spanje) een einde gemaakt aan de zegereeks van de Zweed Björn Borg. In de derde ronde van het toernooi won Stewart met 6-1 en 7-6. Een andere verrassing was de eliminatie van Stan Smith. De Ameri kaan verloor met 6-7 en 5-7 van de Tsjech Jiri Granat. In de Japanse plaats Kobe versloeg de Australiër John Newcombe gisteren de Spanjaard Manuel Orantes met 6-1 en 6-4. Newcombe plaatste zich daardoor bij de laatste vier. In de halve finale ontmoet hij zijn landgenoot Ken Rosewall. De nieuwe combinatie Betty Stöve/Ev- onne Cawley is het toernooi in Melbourne succesvol begonnen. De Nederlandse en de Australische plaatsten zich voor de kwartfinales door zeges op Coles/Whyt- cross (6-4, 6-4) en Fox/Harter (6-3, 6-3). Voor het eerst in haar tennisloopbaan heeft Betty Stöve in één seizoen meer dan een half miljoen gulden verdiend. Zij kwam tot de somma van 219.012 dollar (527.790 gulden). Chris Evert verdiende tot nu toe ruim een half miljoen dollar. Bij de heren incasseerde Jimmy Connors reeds 822.656 dollar. Milaan - San Remo, Amstel Gold Race, Ronde van Vlaanderen, Parijs - Roubaix, Luik - Bastenaken - Luik, Kampioenschap van Zürich, Grote Prijs'van Frankfort, Parijs - Brussel, Ronde van Lazio, Grote Herfstprijs en Ronde van Lombardije. De volgende wedstrijden tellen voor het klassement om de wereldbeker: Voor de andere landen zijn tot de eerste categorie toegelaten: België: Roger de Vlaeminck, Maertens, Walter Planckaert en Pollentier. Spanje: Esparza, Galdos, Ocana. Frankrijk: Hinault, Thevenet, Ti- nazzi. Italië: Baronchelli, Moser, Paolini. Luxemburg: Didier. Groot Brittannië: Ed wards. West-Duitsland: Kraft en Thurau. Zwitserland: Salm. f i fkwtar hiuiwiu warming ug 15 5 5 33.33 29.00 33.33 12.55 25.00 19.25 42.85 12 85 32.42 42.85 20.00 19.60 12 33 20.00 14.20 60.00 158 128 92 163 47 56 28 107 50.00 31.57 25.00 32 93 23.37 17.76 16.95 12.50 GENÈVE (ANP). De internationale wielerfederatie voor professionals heeft tijdens een bijeenkomst in Genève beslo ten vijf Nederlandse renners voor het sei zoen 1978 in te delen in de eerste catego rie. Het zijn: Fedor den Hertog, Henny Kuiper, Bert Pronk, Jan Raas en Joop Zoetemelk. 4 4 4 2 2 0 0 0 (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Hoewel het con tract met Sparta’s succesvolle kopspe- cialist Ray Clarke, pas op 30 juli 1978 is verstreken, verheugt hij zich nu al in een warme belangstelling van de eredi visieclubs AZ’67 en Roda JC. Een en ander bevindt zich allemaal nog in een oriënterend stadium, maar de En gelsman is er deze week toch vast toe overgegaan een zaakwaarnemer aan te stellen. Arie Weerdenburg uit Bodegra ven, een oudere broer van de Spartaan Frank, heeft op zich genomen de con tractuele besprekingen voor Clarke aan te knopen. In eerste aanleg met Sparta. Gisteren maakte Clarke duidelijk dat het hem ernst is om in Nederland te blijven. Hij liet zijn twee rijpaarden overkomen. Zij zijn voorlopig in de Bodegravense manege van Arie Weer denburg ondergebracht. (Van onze speciale verslaggever) WEST-BERLIJN. Hans Vultink is er, tot op de bodem van zijn kunnen spelend, niet in geslaagd de eerste dag van het wereldkampioenschap biljarten ankerkader 71-2 in West-Berlijn ongeschonden door te komen. Zag hij ’s middags tegen Franz Stenzel wel kans een grote achterstand weg te werken, in zijn avondpartij tegen Osvaldo Berardi toonde de Argentijn zich net iets standvastiger dan de Groenloër. Als nummer zes geplaatst moet Vultink het na de eerste dag vooreerst blijven doen met een outsidersrol carrière is het onlogisch dat hij niet over stapt. Trouwens, de tennisbond steekt een hoop geld in de ontwikkeling van talenten. Als hij dan zo laag blijft spelen is die moeite vergeefs. Er zal verder geen druk op hem worden uitgeoefend, maar juist is het niet. Hij kan wel zeggen dat hij ook het nodige kan opsteken tijdens de trainingen met Laudin, Don en ook wel met Okker, maar van een wedstrijd kun je nooit spreken. Het blijft een kwestie van imiteren. Je probeert een wedstrijd na te bootsen, maar van oorlog, zoals ik dat altijd pleeg te noemen, kan geen sprake zijn”. Je kunt 't snel en makkelijk inwrijven en hebt meteen warme spieren. Echt een prima middel". Ray Clarke: renpaarden naar Nederland. Vultinks benepen spel stak schril af bij dat van met rrame titelverdediger Francis Connesson moeizame winst op de Ja panner Urabe en de Oostenrijker Stenzel de Westduitser Dieter Muller en de Belg Leo Corin. Zoal$ de papieren gisteren la gen, zullen vooral de laatste twee tot de grootste kanshebbers op een titel worden gerekend. Evenals tegen Stenzel werd Vultink door Berardi al vroeg op een achterstand gezet. Vooral Berardi’s serie van 103 in de twee de beurt was daaraan debet. In tegenstel ling echter tot het duel met Stenzel bleek de Nederlandse biljartgigant niet bij machte de achterstand, die in de zévende beurt 76 punten bedroeg goed te maken. Vultink kwam dichtbij maar moest Berar di’s laatste serie van 66 in de nastoot schuldig blijven (300-261), en kon daarmee zijn optimisme welke hij ventileerde na de eerst om acht uur beëindigde middagsean- ce niet rechtvaardigen. Dat de aanvangstijden al gauw aanzien lijk moesten worden uitgesteld, was voor een niet gering gedeelte aan Hans Vultink te wijten. Zijn middagpartij tegen de Oos tenrijkse kampioen Franz Stenzel duurde zo’n twee en een half uur en liefst 15 beurten. Het was verwonderlijk dat die marathon uiteindelijk door de Groenloër winnend werd beëindigd, gelden opende Hans Vultink een toernooi moeizamer dan gisteren in West-Berlijn. Weinig ook was het voorgekomen dat Vultink door zijn tegenstander reeds in een zo vroeg stadi um van de partij naar een kansloos lijken de achterstand werd verwezen. Na een het zin heeft om verder te gaan als tennis ser of dat ik maar beter het atheneum kan afmaken”. 227 300 300 294 185 ‘15 300 71 300 ZEIST (ANP). Terry Lees, de Engelse middenvelder van Roda JC zal zondag niet uitkomen in de uitwedstrijd tegen Volen dam. De strafcommissie van de KNVB gaf hem voor zijn gele kaart in de wedstrijd tegen de amateurclub DWV, zondag jongstleden voor de tweede ronde van de KNVB-beker gespeeld, een straf van één wedstrijd onvoorwaardelijk en 250 gulden boete. De strafcommissie legde verder nog vijf A-spelers een straf op. De volgende straffen wérden uitgedeeld aan A-spelers: P. Boskma (Heerenveen) een wedstrijd onvoorwaardelijk en 100 gulden boete. H. A. Voshaar (Heracles) een onvoorwaardelijk en 75 gulden boete. F. Krauthausen (Volendam) twee onvoor waardelijk en 125 gulden boete. A. Weller- dieck (Telstar) een lopende voorwaardelij ke straf van een wedstrijd is na verweer niet omgezet in een onvoorwaardelijke, maar de proeftijd, verbonden aan deze straf, is verlengd tot 1 september 1978. H. v. d. Vlag (SC Cambuur) een voorwaarde lijke omgezet in een onvoorwaardelijk. Jansen: „Daarvoor heb ik nu ook wat meer tijd. Tot voor kort kwam ik daar alleen in de vakanties aan toe. (In okto ber ben ik naar Stockholm geweest. In eerste instantie waren Van Boeckel en Alberts daarvoor aangewezen, maar die moesten wegens studieredenen afzeg gen. Vandaar dat ik ben uitgezonden. Buytelaar had graag gezien dat Jansen op zoek naar de grens van zijn mogelijk heden zou zijn overgestapt naar een club in de eredivisie. Jansen had ook zonder meer in een van de hoogste afdelingen terecht gekund, maar tot veler verras sing ging hij niet in op uitnodigingen van Popey Goldstar, Manege, Thor Rood Wit en Shot en bleef hij de voorkeur geven aan Westerhout, dat zich voorlo pig tevreden moet stellen met een rol in de overgangsklasse A. Zijn argumenta tie houdt in dat Westerhout met de komst van Rob Hak van de tennisclub Bakkum en Hans Huisman van Mar quette uit Heemskerk in korte tijd wel zijn weg zal vinden naar hoger sferen. „De kans zit er zelfs in dat we het jaar daarop opnieuw promoveren, waardoor we dan al in de hoofdklasse zitten. Na- tuqrlijk is het belangrijk om ervaring op te doen in de eredivisie, waarin een veel hoger tempo wordt aangehouden. Van de andere kant is het zo dat ik drie midda gen per week in Den Haag train en een maal in Amsterdam met jongens als Van Boeckel, Don en regelmatig ook Mike Newberry en Marian Laudin. En om hoe veel weken gaat het er nu alles bij elkaar om in de eredivisie? Toch maar zes we ken. Dat moet toch geen probleem zijn”. Buytelaar, die Jansen verscheidene malen heeft geadviseerd om het ook in de competitie hogerop te zoeken, is het er bepaald niet mee eens dat de Beverwij ker in zijn woonplaats blijft hangen en* het gezelligheidsaspect zwaar laat we gen: „Met het oog op de opbouw van zijn (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP). Lotto 47, van zondag 20 november, heeft geen winnaars van de eerste prijs opgeleverd. De zes mensen, die de tweede prijs moeten delen, ontvangen elk (bruto) 49.213,20 gulden. De eerste prijs van toto 47, die door 56 winnaars gedeeld moet worden, betekent voor ieder 2.597,10 gulden. De cijfers van lotto en toto zijn: Loto 47: Inleg: 3.656.710,-. Prijzenbedrag: 1.736.937,25. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag gaat Vs deel naar de jackpot van lotto 48. Het overige 4/s deel wordt gelijkelijk verdeeld over de tweede tot en met de vijfde prijs. Tweede prijs: 6 winnaars, die elk (bruto) 49.213,20 ont vangen. Derde prijs: 264 winnaars, die elk 1.447,40 krijgen. Vierde prijs: 8510 winnaars, die elk 55,10 ontvangen. Vijfde prijs: 9036 winnaars, die elk ƒ51,90 ontvangen. Jackpot voor, lotto 48 (27 november): 121.585,60. Toto 47: Inleg: ƒ765.477,00. Prijzenbedrag 363.601,58. Eerste prijs: 56 winnaars, die elk (bruto) 2.597,10 ontvangen. Tweede prijs: 1361 winnaars, die elk 66,70 ontvangen. Derde prijs: 13913 winnaars, di.e elk 9,10 krijgen. De Nederlandse dames-tafeltennisploeg heeft tijdens de open-Zweedse kampioen schappen een uitstekende prestatie gele verd. Judy Williams en Bettine Vriesekqop reikten tot de halve finales door te winnen van Joegoslavië (3-2) en Zweden (3-0). De weg naar de eindstrijd werd versperd door Noord-Korea: 3-0. De herenploeg leed ook een nederlaag tegen Noord-Korea: 2-3. Gisteravond laat had het Belgisch/Aus- tralische koppel Maertens/Clark de leiding in de Zesdaagse van Gent. Alleen de West- duitsers Fritz en Peffgen rijden nog in dezelfde ronde. Het Nederlandse dames-zaalhandbal- team heeft gisteravond jn Dordrecht op nieuw een uitstekend resultaat geboekt tegen het sterke Hongarije. Na een rust stand van 6-8 werd verloren-met 9-12. De Zweden Waldegaard en Thorszelius hebben officieus de RAC-rally gewonnen. In het voorlopige eindklassement hebben zij een voorsprong van ruim twee minuten op het Fins/Zweedse duo Mikkola/Hertz. De damesploeg van Radio Musette/RZ is uitgeschakeld in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen basketbal. De Rotterdamse dames verlo- ren de tweede wedstrijd tegen Mineur Per- nik (Bul) mejt 46-93, waardoor de thuis- winst (73-68) bij lange na niet toereikend was. In de halve-finalegroepen van het toer nooi om de wereldbeker volleybal zijn gisteren de volgende wedstrijden ge speeld: Groep A: China-Zuid-Korea 3-0 en Cuba-Japan 3-2. Groep B: Brazilië-Bulga- rije 3-0 en Polen-Sovjet Unie 3-2. Bij de Londense bookmakers is Brazilië favoriet voor de wereldtitel voetbal. De notering staat op 7 tegen 2. Voor West- Duitsland wordt 9-2 genoteerd. Nederland staat met Italië achter Argentinië (6-1) op de vierde plaats met een notering van 9 tegen 2. De Italiaanse stervoetballer Giacinto Facchetti stopt na het WK in Argentinië. Hij speelde tot nu toe 96 interlahds en kan in Zuid-Amerika de 100 volmaken, waar mee hij zich dan plaatst bij het selecte groepje voetballers met honderd „caps”. Menthol Op dat moment zelf niet meer dan 87 caramboles op het bord gebracht hebbend vroeg de Nederlandse vertegenwoordi ger zijn (gebruikelijke) korte pauze aan. Daarna kreeg het wedstrijdbeeld een ver dedigend karakter. Vooral Vultink had daar baat bij. Stenzel slaagde er na zijn reeks van 163 caramboles, en op slechts 45 punten van de overwinning verwijderd, niet meer in hoog te scoren. Na een serie van 92 in de elfde beurt finishte de 40- jarige Nederlander als eerste door middel van een laag puntenaantal van 72. In zijn nabeurt bleef Stenzel op zes caramboles van de remise af steken. Vultinks zege in de openingsronde jvan het wereldtoernooi nam niet weg dat de Groenloër daarna terug kon zien op een van zijn kant ongewoon knullig gespeelde partij. Het waren vooral de trekballen en piquëstoten die hem aanvankelijk voor onoverkomelijke problemen stelden. Se- rie-rijpe posities werden daardoor abrupt onderbroken. Verder dient te worden ver meld dat het wegglijdende kleed onder het biljart-van-Duitse-makelij bepaald geen positieve invloed op de prestaties van de Nederlander kon doen gelden. Een dergelijke nalatigheid illustreert de slor dige en gebrekkige werkwijze waarvan de organisatie in het Berlijnse Logenhaus zich meent te kunnen bedienen. BRUNSWIJK (SID). De penning meester van Eintracht Braunschweig zal, op bevel van zijn voorzitter Ernst Fricke, nog dieper in de geldbuidel tasten, als Eintracht Braunschweig de kwartfinales van het toernooi om de UEFA-beker bereikt ten koste van PSV. De voorziene premie van 6000 Mark is door Fricke verhoogd tot 7000 mark. Ondanks de nederlaag van 0-2, heerste er in het Brunswijkse kamp na afloop redelijk optimisme over de kansen om een ronde verder te komen. De uitblinkende middenvel der Handschuh zei tegenover het Westduitse persbureau SID: „PSV is niet zo sterk als Dinamo Kiev. We hebben tegen de Eindho- vense ploeg geheerst. Met het herwonnen zelfvertrouwen en de steun van het Bruns wijkse publiek is er nog van alles mogelijk”. Paul Breitner liet zich iets gematigder uit. „We zijn door het diepste dal heen. Misschien kunnen we dank zij het nemen van straf schoppen een ronde verder komen. Dit PSV is in ieder geval te verslaan”. wil nemen, omdat hij immers verant woordelijk voor me zou zijn”. Buytelaar daarover: „Los van de vraag of Frank zich zou kunnen redden in Amerika of niet, kan hij in ieder geval gemakkelijker worden gecontroleerd en van adviezen worden voorzien als hij niet al te ver van huis is, dan wanneer hij zo ver weg is. Als hij zo doorgaat met tennissen komt hij-te zijner tijd toch wel in Amerika”. serie van 163 in de vierde beurt bereikte Stenzel de 255 en leek het duel voor de als derde geplaatste Oostenrijker slechts een formaliteit. 4 x PM 0* p 5^7^

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 35