Smith stemt onder bepaalde voorwaarden in met algemeen kiesrecht in Rhodesië Communisten willen met Soares praten BOMAANSLAG IN WINKELCENTRUM Rusland laat meer joden vertrekken Na terugslag door RAF-dreigementen AANTAL PASSAGIERS VOOR LUFTHANSA STIJGT WEER Mihajlov komt spoedig vrij wJ I w 1 I 3 2/RIJDAG 25 VITAMINE A Onder de indruk BATAAT BOYCOT HAVENS IN NECTARINE NIGERIA GEVRAAGD Geen garantie Irook iat ver tra. D( 't in eer rnoemd mregis ■cembei ambord Onvoorwaardelijk Kerstboter is echte boter voor n feestelijke prijs* ISRAËLISCHE REGERING IN COMMUNIQUÉ OVER „GENÈVE ming iktie en in wijst i speel trole te kleine larkt te 'ijzen. rnai •imen otsin; BINNEN- EN BUITENLAND NT O V P M R F R 1 0 *7 7 door Nico Scheepmaker JERUZALEM/CAIRO/WASHINGTON (UPI/Reuter/AFP). De Is- aelische regering heeft nog geen enkel besluit genomen over de irocedurekwesties met betrekking tot het bijeenkomen van de Geneef- e vredesconferentie. Dit is gisteren bekendgemaakt in een communi- llbekl igyptische stap die gekenmerkt wordt der Go ■n zit op ït op Amster n ter°ot iué na a^°°P van een buitengewone vergadering van het Israëlische huis, m abinet naar aanleiding van het bezoek van de Egyptische president eadem< iadat, het afgelopen weekeinde. Het communiqué meldt verder dat de ernstig esprekingen met Egypte worden voortgezet. irste n SCH Niet te versmaden. 80 küo jekomst van Rhodesië. BOELAWAYO (Reuter). Premier Ian Smith van het lanke minderheidsbewind in I hodesië heeft gisteren ver- laard, dat hij onder bepaalde oerwaarden bereid is in te stem- uen met algemeen kiesrecht voor J e 6,5 miljoen zwarten en 268.000 -i lanken ten einde te komen tot siiccesvolle onderhandelingen net de in het land wonende utionalistische leiders over de mui I t trijfel 9 5 Geen besluit inzake procedurekwesties I Premier Begin verklaarde dat de volgen- loor opoffering en zelfverloochening”. De vens in Nigeria te boycotten naar aan- Het hoofdkantoor van de federatie in (ADVERTENTIE) f I Het Front van Palestijnse Afwijzing heeft de Arabische landen opgeroepen, alsmede de leiding maatregelen te nemen om het hoofd te bieden aan „het verraad van president Sadat van Egypte”. egd, „duldt geen voogdij. Het is de plicht an alle Arabische volken solidariteit te onen met het Egyptische volk, na de Het Afwijzingsfront stelt o.m. voor Sa dat te isoleren door het verbreken van politieke en diplomatieke betrekkingen met Egypte en door elke Egyptische ge zant weg te sturen die de missie van Sadat moet uitleggen. partij deed tevens een beroep op de Israë liërs druk uit te oéfenen op hun leiders, teneinde „deze vredeskans, die zich wel licht geen tweede keer zal voordoen, uit te buiten”. De Egyptische waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, Ghali, zei giste ren dat Israel had aanvaard dat Palestij- nen moeten worden betrokken bij een op lossing van de crisis in het Midden-Oosten. Ghali zei nu te hopen op een positief initia tief van Israel met betrekking tot de Pales- tijnen. De Egyptische bewindsman toonde zich optimistisch over de hervatting van de Geneefse conferentie. Hij legde zich niet vast op een .tijdstip. „Hoe eerder hoe liever”, zei hij. De Verenigde Staten hebben gisteren onvoorwaardelijk hun goedkeuring ge hecht aan het bezoek van Sadat aan Jeru zalem. De vertegenwoordiger van de VS bij de Verenigde Naties, Andrew Young, verklaarde in de VN dat de Amerikaanse regering alle partijen in het conflict in het Midden-Oosten dringend had verzocht „de nieuwe impuls voor de vrede”, die dat bezoek had gewekt, in stand te houden. (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) BONN Bijna drie weken geleden kon digde de Rote Armee Fraktion via brieven aan de persbureaus DPA en AFP aan dat er na 15 november drie Lufthansa-vliegtui- gen in de lucht zouden worden opgeblazen. Dit als wraak voor de „moord” op Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan-Carl Ras- pe in de gevangenis van Stuttgart-Stamm- heim. Iedereen, zo stond in de brieven, die vanaf 15 november in een Westduits vliegtuig stapt, moet weten dat „de dood” meevliegt. De gevolgen van deze driegbrieven, die aanvankelijk door de federale recherche „zeer ernstig” werden genomen, bleven niet uit. Aanzienlijk minder mensen beslo ten met Lufthansa te vliegen. Inmiddels, zo’n tien dagen na de genoemde fatale datum, registreert de Lufthansa-centrale in Keulen weer een stijgend aanbod van passagiers. Bij de veiligheidsautoriteiten groeit de twijfel dat de dreigbrieven in derdaad van terrositen afkomstig zijn. Het in Nederland gearresteerd RAF-lid Wac- kernagel heeft de dreigementen als „on zin” betiteld. Hoe dan ook, vliegen is in de Bondsrepu- De delegatie van de „nationale interreli gieuze strijdgroep inzake het Russische jodendom” hield in Rome een persconfe rentie, nadat zij in Belgrado gepleit had voor godsdienstvrijheid in het kader van de Europese samenwerking. De afvaardi ging zal besprekingen voeren met Vati caanse functionarissen en een naar de heidsbewind, gebaseerd op het kiesrecht voor volwassenen, zal aanvaarden”, aldus Smith. Russische dissident Sacharov genoemd in ternationaal forum bij wonen, dat vandaag een zitting begon over de schendingen van de mensenrechten in de Sovjet-Unie. Voorzitter rabbijn James Rudin vertelde dat in de eerste tien maanden van dit jaar 13.000 joden de Sovjet-Unie hebben verla ten. Het streefgetal zou dit jaar 16.000 zijn, tegen 12.000 tot 13.000 in de afgelopen jaren. Sinds 1970 zijn 150.000 joodse Rus sen geëmigreerd, met een record-aantal van 35.000 in 1973. Als alle joden de Sovjet- Unie willen verlaten, kan dat nog 100 jaar* duren, volgens het huidige tempo, aldus rabbijn Rudin. Smith zei onder de indruk te zijn van de spoed die de zwarte leiders achter de zaak willen zetten. Zelf dacht de premier aan het begin van het overleg deel te nemen. Later zouden de besprekingen op commis- sieniveau worden voortgezet. In de Zambiaanse hoofdstad Loesaka noemde een woordvoerder van de „Afri kaanse Volksunie van Zimbabwe” (ZAPU) van Joshoea Nkomo, de verklaring van de Rhodesische premier „allemaal onzin”. Volgens hem zal de guerrilla tegen het blanke minderheidsbewind onverminderd worden voortgezet. Pe delegatie waarvan rooms-katholieke, protestantse en joodse leiders deel uitma ken, had goede contacten gehad met de Hongaarse afvaardiging in Belgrado. Met de Polen en Roemenen had men, ondanks pogingen daartoe, geen overleg kunnen plegen. Met de Russen had de afvaardi ging dit niet geprobeerd. Overigens merkte Smith, sprekend over het Brits-Amerikaanse vredesplan, op dat hij „nooit de deur voor iemand dichtdoet”. Wel vond hij dat Engeland en de Verenig de Staten zich eens ernstig moeten bera den als zij nog een rol willen spelen. in is Ee 42-jarige dissident Mihajlov werd in februari 1975 wegens het maken van „vij andelijke propaganda” veroordeeld tot ze ven jaar gevangenisstraf. social) dit jaai zersitejl keerdf rt tot de ikaanse het Deense schip „Lindinger Ivory”. schip is door een twintigtal piraten aangevallen. De kapitein werd doodge schoten en overboord geworpen. De overige veertien opvarenden liepen steek- en andere Wonden op. Tot nu toe is nog geen enkel ontvoerde machine in de lucht opgeblazen of bescho ten door raketten van terroristen. Maar dit betekent uiteraard geen garantie voor de toekomst, zoals de Süddeutsche Zei- tung schrijft. tie wordt geopend. Het zal eerst gaan om voorbereidend overleg. Over de duur van de onderhandelingen wilde de premier geen schatting doen. Hij beperkte zich tot het uitspreken van de hoop dat er „binnen maanden” resultaten te zien zullen zijn. In het buitenland zijn nu op 37 vliegvel den Westduitse veiligheidsbeambten ge stationeerd. Verder worden 22 luchtha vens via pendelverkeer door Westduitse veiligheidsbeambten bezocht, die dan on middellijk bij het betreffende Lufthansa- vliegtuig de zaak controleren. Dr. William Philippe van de Presbyteri aanse kerk in Baltimore verklaarde, dat de Verenigde Staten, Nederland, Spanje en het Vaticaan behoorden tot de „zeer weini ge” delegaties in Belgrado die actief be lang stelden in de kwestie van de mensen rechten. BELGRADO (UPI, DPA). Ter gele genheid van de nationale feestdag van Joegoslavië zullen op 29 november 217 politieke gevangenen worden vrijgelaten, onder wie de prominente dissident Mihajlo Mihajlov. In totaal zullen 723 gevangenen worden vrijgelaten. Maar u hoeft u niet alleen tot aardappe len en groenten te beperken, een eierdooi er mag ook, of een glas volle melk, en ook boter en kaas kunnen uw tekort aan vita mine A aanzuiveren. Kaas bij ’t buisje, dat zou misschien een aardige slagzin zijn! Ook enkele vruchten zitten boordevol vita mine A: abrikozen, mango’s, papaya’s, perziken en nectarines. U weet natuurlijk weer niet wat nectarines zijn, gebruik je moers taal denkt u misschien, maar necta rines staan gewoon in Van Dale en zijn perziken met onbehaarde huid en met aan de steen hechtend vruchtvlees. Maar als uw groenteman ze niet heeft, mag u ook lever eten, of rupsklaver, of kanteloep, of tomaten. Nog één belangrijke tip! Mocht u van plan zijn bij de televisie een slaatje te serveren van tomaten, rupsklaVer, paarde bloemensla, een hete rode peper, water kers, peterselie, zuring en een paar bataat- jes, dan moet u zuinig zijn met de dressing. In saladedressing zitten minerale oliën en die belemmeren het opnemen van vitami ne A. Als de agent u dan ’s avonds aan houdt en u opent vol vertrouwen uw mond om hem de rode peper en de paardebloe mensla te laten ruiken, dan zal hij toch veelbetekenend: „Aha, saladedressing!” zeggen en u op de bon slingeren. stelt wel enige voorwaarden. Zo moe ten de voorgenomen of reeds gereali seerde nationalisaties en hervormingen worden gehandhaafd. De communisten wijzen onderhandelingen met het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF) niet van de hand, maar zijn wel van meing dat Portugal vrij moet blijven in eco nomische en sociale beslissingen. De sociaal-democraten en centrum democraten hebben laten weten wel te voelen voor een nationale aanpak, maar zij willen liever niet de commu nisten erbij hebben. De socialistische premier Soares heeft onlangs alle poli tieke krachten opgeroepen eensgezind te werken aan de gezondmaking van de labiele Portugese economie. Om er zeker van te zijn dat een vliegtuig niet door een aan boord of in het vracht- ruim gesmokkelde bom wordt opgeblazen, moet elk bagagestuk door de bezitter wor den geïdentificeerd, waarna opening en controle plaatsvind. De eerste-minister zei te hebben verze kerd, dat ditmaal het overleg over een regeling niet op een mislukking zal uitlo pen. Dit optimisme baseerde hij vooral op het feit, dat de regering nu heeft aangebo den akkoord te gaan met de invoering van een meerderheidsbewind op basis van kiesrecht voor volwasenen. Volgens Young heeft Sadat met zijn be zoek aan Israel blijk gegeven van een „zeldzame visie”. „Vanuit psychologisch oogpunt ligt de vrede binnen handbereik”, zo zei Young. Hij sloot zich daarmee aan bij Sadat, die in Jeruzalem verklaarde dat het bereiken van vrede voor 70 procent van psychologische en voor slechts 30 pro cent van inhoudelijke aard is. Young tilde in zijn rede niét zwaar aan de procedure-problemen die een herope ning van de Geneefse conferentie tot dus ver hebben verhinderd. Hij herhaalde het Amerikaanse standpunt dat er in Genève moet worden meegepraat door „vertegen woordigers” van het Palestijnse volk. Hij zei evenwel niet of Washington daarbij ook denkt aan de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO. Het is de bedoeling dat komende week in ^Salisbury de besprekingen over een inter ne regeling beginnen met de verenigde Afrikaanse Nationale Raad (UANC) van bisschop Abel Moezorewa, de Afrikaanse Nationale Raad (ANC) van ds Ndabaningi Sithole en de Verenigde Volksorganisatie van Zimbabwe (ZUPO), een groep traditionele stamleiders onder Jeremiah Chiraoe. Volgens Smith betekent dit niet dat vol gende week al de constitutionele conferen- ROME (UPI). De Sovjet-Unie laat dit jaar meer joden emigreren, maar het zal toch nog wel een eeuw duren voordat alle joodse Russen het land uit zijn, als het huidige tempo wordt gehandhaafd. Dit heeft gisteren een amerikaanse interreli gieuze groep in Rome meegedeeld. „Met het oog op deze toezegging is de regering bereid onderhandelingen te be ginnen op basis ,van de afspraak dat, als in dit opzicht aan haar verlangen wordt vol daan, zij het beginsel van een meerder- veron- I erstellen dat hij van Cairo komt wan eer weet ik niet”, aldus de Israëlische iremier na afloop van het kabinetsberaad. (HlgCI iegin sprak geruchten tegen over een een- Egypte’s heersende politieke partij, leeft tegen de critici van Sadat gezegd dat zoekei baat hebben bij voortzetting van de van he taat van oorlog. De Arabische critici, al- verzocht de leden aan te raden niet te monsteren op schepen met bestemming Nigeria zolang de toestand daar niet verbetert. Aan de regering van Nigeria is gevraagd de beveiliging in de havens te versterken. Daarom wprdt de voor terroristen be staande mogelijkheid om via raketten een machine te raken, niet als kletskoek van de hand gewezen. Lufthansa-vliegtuigen stij gen veel sneller dan vroeger het geval was. Bovendien worden de koers waaronder men opstijgt voortdurend via codewoor den veranderd. Bij landen beschikt men over minder variatie-mogelijkheden. Ook alle duizenden mensen die op vliegvelden werken, moeten worden gecontroleerd. Dat is natuurlijk allesbehalve gemakkelijk waarbij komt dat er een klimaat van „ver dachtmakingen” ontstaat. De Süddeut sche Zeitung weet te melden dat de contro le yan het personeel hoogst bedenkèlijke namen heeft opgeleverd. Personen, waar van men vermoedt dat zij wel eens „iets” met terrorisme te maken hebben gehad of kunnen hebben, hebben welbewust gepro beerd zich toegang tot het „vliegbedrijf” te verschaffen. Zaken -- hristii gebrrn ewlnj van Je Egyptische president. eblekei irenhai ■ten ver werken ersenei leerlin he vloe ij elkaa e stap voor directe contacten door Egypte ontdekt ekend zal worden gemaakt. „Wij Welke televisiehapje moet je al kijkend verorberen om dat verlies aan vitamine A tegen te gaan. Je ziet wel eens bepaalde hapjes en snapjes die speciaal voor de tv- kijkers worden aanbevolen, maar voor zo ver ik mij kan herinneren was daar zelden een hete rode peper bij, of paardebloe mensla. Toch worden die in The People’s Almanac genoemd als de beste vindplaat sen van vitamine A, met daarbij nog zu ring, boerenkool, peterselie, spinazie, broccoli en andere donkergroene groenten. Verder kunt u al kijkend naar Willem Duys op een worteltje kauwen (maar wel goed kauwen, anders komt de vitamine A niet te voorschijn), of u te goed doen aan een bataat. Wat is een bataat? Van Dale zegt dat het een tropisch gewas is dat knollen oplevert die aangenaam van smaak en rijk aan zetmeel en suiker zijn, en de Amerikanen noemen hem „sweet potato”. Ook de yam wordt van harte aanbevolen aan fervente tv-kijkers die daarna nog een eindje willen gaan toeren! Ruim vijftien jaar heb ik een dagelijkse tv-rubriek gehad, zodat ik wel genood zaakt was elke avond te kijken. Van vroeg tot laat. Ik vond dat leuk, daar niet van, maar ik begrijp nu pas dat het mijn red ding is geweest dat ik daarna nog even mjjn tv-recensie moest schrijven. Was dat gebeurd, en ik had die doorgebeld, dan had ik geen fut meer om me in het uit gaansleven te storten. Ik heb altijd ge dacht dat dat kwam doordat ik de hele avond al alle vormen van uitgaansleven bij mij thuis had gekregen, maar sinds giste ren weet ik dat het door gebrek aan vitami ne A kwam! Amerikaanse onderzoekers hebben na melijk ontdekt dat automobilisten na lang televisiekijken dezelfde verschijnselen vertonen als iemand die alcohol heeft ge bruikt. Ik heb mijn matigheid in alcoholge bruik dus altijd gecompenseerd via Pey ton Place. Met „dezelfde verschijnselen” schijnt niet bedoeld te worden dat je, na’n avondje AVRO, met een drankkegel zit opgescheept, maar dat je gezichtsvermo gen aanzienlijk achteruit is gegaan. Het tv- toestel straalt namelijk niet alleen uit, maar slurpt volgens de wet van de commu nicerende vaten op zijn beurt ook weer een grote hoeveelheid vitamine A uit de kijker naar Hilversum toe. Als ik nu een verfijnd gevoel voor humor had, zou ik zeggen dat VARA daarom Vitamine A Ruïneert Automobilisten bete kent en dat AVRO betekent A Vitamine Ruineert Otomobilisten. Maar daar zie ik gezien de omstandigheden liever van af, ook al omdat ik geen raad zou weten met VPRO (Vitamine Produktie Raakt Op), KRO (Krijg Rode Ogen), NCRV (Neder landse Communicatie Ruineert Vitamine), TROS (Te Rode Ogen Steken en EO (Eén- Oog). f Gebrek aan vitaminine A kan niet alleen tot nachtblindheid leiden, tot verlang zaamde groei van beenderen en tanden van kinderen, tot infecties in de ademha lingswegen, tot een ruwe en droge huid en huiduitslag, maar ook tot rooie oogies. Vooral als er lang gekeken wordt naar een slecht afgesteld kleuren-tv-apparaat, kan het gezichtsvermogen met 30 procent te ruglopen 'en de behoefte aan vitamine A tot het vijfvoudige oplopen. ra’s va dig Israëlisch gebaar, zoals het verzach- vreemten van het Israëlische verzet tegen deelne- arig b( “ing van de PLO aan de Geneefse confe- iool o[ entie. omina plechtt Tenminste twee Arabische leiders heb- ten, blfcen gisteren een Egyptische uitnodiging uitnojafgeslagen naar Cairo te komen om daar >or kwihet resultaat van de missie van Sadat te ur em bespreken, zo heeft de Israëlische staats- terect tacjj0 gemeld. Radicale Palestijnse groepe ringen hebben gisteren opgeroepen tot omverwerping van het bewind van Sadat. IflZij gaven te kennen niets te móeten heb- pen van een Syrisch-Palestijnse poging de Arabische oppositie te verenigen tegen het men overleg met succes op gang te bren gen, was dat de regering zich zou vastleg gen op het beginsel van een meerderheids bewind op basis van stemrecht voor vol wassenen. De nationalisten waren ermee akkoord gegaan, dat de regering zal pogen het vertrouwen van de blanke Rhodesiërs op andere wijze te behouden dan door het beperkte kiesrecht waaraan zij tot dusver vasthield. bliek, althans met machines van de Luft hansa, niet gemakkelijker geworden. De controles zijn buitengewoon scherp. Elke Lufthansa-passagier wordt uitgebreid ge visiteerd. Een doos sigaren bijvoorbeeld wordt nauwkeurig onderzocht en een in feestpapier verpakt geschenk wordt'in een soort röntgenapparaat gestopt om te kij ken of het snoepgoed in werkelijkheid toch geen springstof is of zoiets. De contro le van papieren is, zelfs bij binnenlandse vluchten, niet minder scherp. LISSABON (AFP). De secretaris generaal van de Portugese communisti sche partij, Alvaro Cunhal, heeft de regering van Mario Soares laten weten dat de communistische partij bereid is te praten over deelneming aan een nati onaal beleid. De communistische partij d Stock mensei [n verklaring die hij op een perscon- I srentie te Boelawayo voorlas, deelde de ide goe van ^et jongste Brits-Amerikaanse 'eweest 3arnan us de partij, denken dat zij de leidende respec °1 van Egypte in de Arabische wereld limpan linnen overnemen. „Egypte”, zo werd ge- ür Het onder grondse Carlton- winkelcentrum in Johannesburg Zuid-Afrika voor de tweede keer in elf maan den getroffen door een bomaanslag. Er werden onge veer 10 bezoekers getroffen door rondvliegend glas. niformi t dit in conser dement ■eft we .ngen ir e vallen Londen heeft alle aangesloten bonden □op van LONDEN (AFP/UPI). De internati onale federatie van transportarbeiders heeft de zeevarenden gevraagd de ha- »vllö lil l'ilgvlld Ltt ‘J'Jj O LLc.Il Ilddl dctll- O tl j( leiding van de overval van maandag op agelijks Deense schip „Lindinger Ivory”. g tussei rernjer mee clat hij, na wat hij de misluk- ‘nd Z01 redesinitiatief noemde, de leiders van de varte politieke partijen in Rhodesië had itgenodigd voor besprekingen. Zonder j tendering hadden deze leiders laten we- !lgO6Q n, dat de enige manier om het voorgeno-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3