Gemeentebestuur is eensgezind ja Bouw tweede VRAAGTEKENS ROND zal voor sintelbaan Kleinere jongerencentra ziet wethouder Scheeper niet zitten VERKEERSRAPPORT sporthal start volgend jaar moefen wachten op „Hofgeest weken zwaar vergaderen Begrotingsbehandeling besloten na twee Suomi” ps. 1 )t •S n V elsen-I J muiden 4 Velserbroekpolder Telstar Niet haalbaar CDA-motie eist rapportage over de bewuste zeventig woningen Cijfers liegen niet” Stemming over moties Tegenstemmers Cultuurprijs Velsen beslist snel over toetreding tot ,,Kennemerraad” Spoed jr 5 VRIJDAG 7 5 NOVEMBER Q 7 7 99 I (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Hoewel de behandeling van het hoofdstuk volkshuisves ting uit de gemeentebegroting 1978 geen nieuwe inzichten in de problematiek rond Oud-IJmuiden heeft opgeleverd, is donderdag avond in elk geval wel duidelijk uitgesproken hoe eensgezind iedereen haast wil maken met de ontwikkelingen in de wijk. In de algemene beschowingen over dit hoofdstuk sprongen Oud-IJmuiden en de bebouwing van de Velserbroekpolder er als belangrijkste onderwer pen uit. VELSEN Zo spoedig mogelijk zal het College van Velsen de gemeenteraad een beleidsbrief over al dan niet toetreding tot het gewest Kennemerland voorleggen. Dat is het gevolg van een motie in de begrotingsbehandeling van de raad Velsen, die met slechts twee stemmen tegen werd aangenomen. In de motie werd aanvankelijk een termijn van drie maanden genoemd, maar indiener H. de Boer (CDA) kwam tegemoet aan de wens van met name PvdA om daar „zo spoedig mogelijk” van te maken. Ook het college schaarde zich achter de motie. r We moeten haast maken met Oud-IJmuiden I Een motie om een commissie Milieube- Afgezien van een opmerking tijdens de jaar 1978 heeft. paanse Marce- konden e Raad s daar an deze 5 Euro- ten, die lement •lemen- Europa >n wor- lee telt Lager- ord ge- e Euro pe test n, wan- >n moet jur ur De wethouder vertelde, dat in 1962 de atletiekbaan op Watervliet gesloten werd. Een baan op het sportpark Rooswijk in Velsen-Noord bleek niet te lukken. Wel was er ruimte op het Bëverwijkse sport park Adrichem. Naar Zeewijk in Velsen wilde de Velsennoordse vereniging Suomi niet en dus verhuisde men naar Adrichem. Tien jaar later wilde de atletiekvereniging wel naar Velsen, omdat de samenwerking lichtte toe dat’ het CDA problemen had met de op basis van het kwaliteitsonder zoek voorgestelde sloopplannen. Hij stelde de mogelijkheid aan de orde te overwegen of die bewuste woningen niet konden worden verkocht aan bewoners zodat die zelf met gemeentesubsidie zo nodig hun huis zouden kunnen reno veren. Deze mogelijkheid werd samen met de vraag om rapportage de wethou der aangeboden. met DEM op Adrichem slecht liep. Toen is hen Schoonenberg met haar atletiekac- commodatie aangeboden. Voor een sintel- baan is geen toezegging gedaan. Wel is Suomi toen gewezen op de toekomstige ontwikkeling van het plan Hof geest, alhoe wel men daar niet de eerste gegadigde was. Noord met m de commissie jeugd- en sport was geweest. Hij betreurde het, dat er niet door de gemeente naar een oplossing is gezocht. Wethouder Scheeper wees erop, dat voor overname van De Meerpaal ge woon geen geld bij de gemeente is, ook al, omdat er op het cultureel centrum De Schouw in Velsen-Noord zoveel moet wor den toegelegd. ten de mensen zich wel bevinden”), sprong de WD-fractie tijdens de behandeling van de volkshuisvesting eruit door geen woord te reppen over de ellende waarmee de wijk Oud-IJmuiden nu al zo lang kampt. Wethouder H. J. Scheeper deed ten aan zien van Oud-IJmuiden nog de mededeling dat in januari in de raadscommissies een nota over de scholen in Oud-IJmuiden zal worden behandeld, waarna een discussie over dep laats van de scholen tot stand kan komen. Het college wil zo snel tnogelijk komen tot de bouw van een filiaal van de biblio theek in Santpoort. Wethouder Scheeper zei, dat deze bouw aanvankelijk gekop peld zou worden aan woningbouw. On derzoek heeft echter uitgewezen, dat het niet mogelijk is om daar betaalbare wo ningen te bouwen. Daarom zoekt men nu naar een mogelijkheid om de bibliotheek te combineren met kantoorruimte. Zoals de IJmuider Courant reeds meldde is de Haarlemse Voetbal Bond kandidaat voor deze kantoorruimte. Over een plaats voor bouw van een nieuwe centrale biblio theek werd nog steeds gedacht. Wethou der Scheeper gaf het CDA toe, dat er wel enige haast geboden is. In het algemeen zei de wethouder ten aanzien van jeugd en cultuur, dat er nogal wat zaken zijn blijven liggen door het demissionair zijn van het huidige kabinet. Voor de subsidies in de toekomst had hij geen betere verwachtingen dan in het ver leden en hij was dan ook somber gestemd. De CDA-vraag over ruimte voor de on georganiseerde sportbeoefening, beant woordde hij door op te merken, dat nu al Toch kon de heer Meijer, tevens in reac tie op vragen, aankondigen dat voor enke le bouwprojecten voorbereidingen wor den getroffen. Dit geldt dan woningbouw aan de Kieftendellaan in Santpoort en op het vier jaar geleden door de gemeente opgekochte land van Nijssen. Tevens meldde loco-burgemeester Th. C. Witte dat in de loop van 1977 de eerste paal zal worden geslagen voor de nieuwbouw van het bejaardencentum W. F. Visserhuis. Want, zo pratend over de volkshuisves ting, kon ook de heer Witte als wethouder woonruimteverdeling, slechts melden dat het aantal woningzoekenden ondanks het dalend inwonertal van Velsen nog steeds toeneemt: van 1865 in '76 tot 2110 in dit lopende jaar. t Euro- Het zal sns het voordi- traditi- f i loeilijk zan het kiezen ieverei- t wordt Ier zijn ie groe- eun hij nder is g WETHOUDER MEIJER „De cijfers liegen er niet om”, zo sprak de heer Schoonbergen, „en al wijzen die misschien op nieuwbouw, dan ga je toch voorbij aan de huurproblemen. En je kunt niet alleen op geld beslissen: welzijn is ook een punt. Dan maar wat minder omvang rijk renoveren, wanneer de mensen het belangrijker vinden dat ze in hun eigen wijk kunnen blijven wonen. Dan moet er maar een gemeenschappelijke voorziening worden getroffen voor bijvoorbeeld het wassen en drogen”. Hij drong er bij de wethouder op aan goed te luisteren naar de wijk: „Daar komen wel leuke ideeën vandaan”. verzorging tijdens de zittingen werd on dersteund door applaus van het publiek, dat ook deze laatste begrotingsavond in groten getale aanwezig was geweest. Aan het slot van de lange avond kwamen de moties van de raadsleden in stemming. De PvdA-motie om 100.000 uit de winst van het gasbedrijf voor de gemeente te gebruiken en zo de verhoging van de on- roerend-goedbelasting voor gebruikers wat minder fors te laten zijn, werd door het hele college ten sterkste ontraden. De begroting van Velsen is wel sluitend, maar ruimte voor nieuwe uitgaven, en de frac ties hebben verschillende wensen geuit, is er praktisch niet. De motie haalde het niet. Voor waren slechts de CPN en de PvdA op wethouder Scheeper en Meijer na. Suomi zelf wenste in 1974 Schoonenberg te verlaten om zich te vestigen op het Schoolsportvéld aan de Briniostraat on danks bezwaren van de dienst sport en recreatie. Dat alles zei de wethouder in zijn overzicht. Hij herhaalde, dat de toezegging van het college destijds, dat er in de Hof- geest te zijner tijd plaats gereserveerd zal worden voor de atletiek, van kracht blijft. De Hagelingerweg als plaats voor een atle tiekbaan vond Meijer geen haalbare kaart, financieel niet en ook niet omdat G.S. zijns VELSEN. Bij de behandeling van Jiet onderwerp Sport in de begrotingszitting van Velsen heeft wethouder J. W. Meijer de ontwikkelingen rond de atletiekver eniging Suomi op een rijtje gezet.Dat was genoeg antwoord aan die raadsleden, die gepleit hadden voor een atletiekbaan voor Suomi aan de Hagelingerweg, omdat Suomi al zo lang wacht. „De Hagelinger weg is geen haalbare kaart, het geld is er ronduit niet”, zei hij in antwoord op een nogmaals aandringen door communist Th. Kruisman. in de sporthal elke zaterdagmorgen vrij sport beoefend kan worden en dat men deze regeling ook voor de tweede hal kan overwegen. Verscheidenheid aan woningen was een onderwerp waar ook het CDA-raadslid J. A. Andriesma de nadruk op legde: „Om de doorstroming te bevorderen”. Maar dat uitgangspunt werd door de CPN-fractie bestreden: „Het moet niet zo worden dat er een bord komt te staan: Geen toegang voor de minst draagkrachtigen. Wij wijzen doorstroming niet af, maar je moét je er niet te veel van voorstellen”. Ten aanzien van Oud-IJmuiden waren de opmerkingen vanuit de verschillende fracties gelijk van strekking: snel aan de gang, snel duidelijkheid voor de bewo ners. Dit laatste mede door middel van een rapportage over de (ongeveer zeven tig) woningen in de Krügerstraat en de Bloemstraat, die op basis van resultaten van het veelbesproken en recentelijk ge houden kwaliteitsonderzoek van vijf van die huizen, voor sloop in aanmerking zou den komen in plaats van voor renovatie. Rapportage over de kwaliteit van deze zeventig woningen, de essentie van de door de CD A’er A. Roosendaal ingediende motie, zal er komen: de motie werd zonder problemen met algemene stemmen aange nomen. Ook wethouder J. W. Meijer van volkshuisvesting stemde er mee in. Wethouder Meijer gaf de PvdA-frac- tie duidelijk te verstaan, dat bij de goed keuring van het nieuwe overdekte bad is afgesproken, dat het oude Velserbad ge sloten zal worden. Daaraan wilde hij niet meer tornen. Hij deelde mee, dat in een komende raadsvergadering voorstellen over de bouw van de tweede sporthal te verwachten zijn, zodat in de loop van 1978 met de bouw begonnen kan worden. De bezetting van die hal leek hem geen probleem. Bij vaststelling van de begroting stemde een minderheid van de raad tegen de ver hoging van de onroerend-goedbelasting, de basis van de hele begroting. Het waren de beide CPN-raadsleden Kruisman en Hoorn, de PvdA-fractieleden Sanders, Porck, mevrouw Bos-de Boer en Stek- Wijnberg en de Progressief Velsen-fractie van Knijper en Schoonbergen. De CPN stemde traditiegetrouw tegen bijna ale tariefs- en belastingverhogingen, water, gas, reiniging, rioolafvoer, honden belasting, leges en nog tegen de reservepo- litie, het bijbelonderwijs en het gods dienstonderwijs. Ook de dames Bos en Stek verklaarden zich tegen de verhoging van de hondenbelasting, terwijl Progres- verblijfkosten van het college, tegen geld voor ere-penningen en huldeblijken en ook tegen reinigings- en rioolafvoerrechten. Het CDA-raadslid J. Visser stemde in z’n eentje tegen subsidie aan Telstar en aan Release. Alle andere posten op de begro- Namens Progressief Velsen stelde de heer S. Schoonbergen over Oud-IJmuiden dat de bewoners de meeste invloed moes ten kunnen uitoefenen op het totaalplan, als direct betrokkenen. Wethouder Meijer moest hier echter later op antwoorden dat de beslissingsbevoegdheid over welk voor stel dan ook over Oud-IJmuiden toch aan de gemeenteraad zou zijn. daar in het museumbeleid rekening mee te houden. Ten aanzien van Oud-IJmuiden ver klaarde mevrouw N. Groot namens de PvdA-fractie: „De situatie in Oud-IJmui den vervult ons met grote zorg. De progno se die uit het kwaliteitsonderzoek is voort gekomen is een grote schok geweest en heeft veel teleurstellingen teweegge bracht. Maar tevens ongeloof”, In dat ka der vroeg zij of de bewoners wel inzicht hadden gehad in het onderzoek, hetgeen later door de wethouder werd bevestigd. De heer Meijer antwoordde bij diezelfde gelegenheid dat het hem nog niet mogelijk was duidelijkheid te geven over verschil len in huurprijzen van mogelijke nieuwbouwwoningen tegenover die van gerenoveerde huizen. Daarom stelde mevrouw Groot ook dat, hoewel de nieuwbouw op de kaalslag wat haar betreft meteen kon beginnen, met de andere besluiten gewacht diende te wor den tot meer informatie en dan met name over de financiële consequenties beschikbaar was. In zijn antwoord op de fracties stelde wethouder Meijer de financiën voorop, onderbouwd met zijn argumenten hier voor. Duidelijk stelde hij dat hij ook reno vatie liever had dan nieuwbouw, juist om de huurprijzen, maar uit zijn verhaal ble ken de praktische moeilijkheden. Toch verzekerde hij dat hij bereid was de ideeën en alternatieven van het wijkcomité op een rijtje te zetten en te onderzoeken. „Want”, zo zei hij, „ik zit ook niet te springen om morgen te gaan saneren. Ik vind het ook sociaal onverantwoord als je bewoners, die al 32 jaar zitten te wachten, weer dingen voor gaat houden die niet te realise ren zijn. Maar vooropgesteld blijft dat de beslissing nog steeds niet is gevallen. Ik weet”, zo vervolgde de wethouder, „dit is geen optimistisch en prachtig verhaal. Ik verwacht ook geen bloemen, maar ik wil wel eerlijk zijn”. In antwoord op de vraag van mevrouw A. J. P. van Heel over een meerjaren- bouwprogram, verklaarde wethouder Meijer dat hij zeker van zins was dat voor de Velserbroek op te stellen. „Voor de rest zijn wij wat ruimte betreft wel ongeveer aan het eind van ons latijn”. Het idee van de WD om een cultuur prijs en een expositie voor de plaatselijke kunstenaars in te stellen ontlokte de wet houder de opmerking, dat hij een cultuur prijs niet ziet zitten, omdat het een compe- titie-element teweeg zal brengen en dat vond hij niet juist. Het idee van een exposi tie heeft hij doorgespeeld naar „Felison”. Hij wees erop, dat Felison al meer exposi ties van groepen plaatselijke kunstenaars heeft georganiseerd. De CDA-suggestie om te zoeken naar verborgen culturele collecties onder particulieren sprak Scheeper wel aan. Hij wil proberen om Het betaalbaar zijn van woningen was donderdagavond ook een veelgehoorde kreet in de praatjes die door de diverse raadsleden werden afgestoken over de be bouwing van de Velserbroekpolder. Het merendeel van de raad drong aan op wo ningen die betaalbaar moesten zijn, op woningen die qua vorm niet allemaal het zelfde moesten worden, op de noodzaak om als raad bij voorbereidingen van die bebouwing en de uitvoering te worden betrokken. G. Hoorn, later ondersteund door de wethouder, waarschuwde wel niet te optimistisch te zijn zolang de toestem ming voor bebouwing niet binnen is. Wethouder Meijer stelde dat gelijkvor migheid kon worden voorkomen door meerdere architecten in te schakelen. Me vrouw Groot had in dat verband nog gewe zen op de noodzaak van inspraak van de bevolking en de noodzaak om exact te weten in welke bevolkingsgroeperingen de woningzoekenden zitten, opdat de bouw van de typen woningen daaraan kan wor den aangepast. Zelfs op de laatste avond van de twee weken lang durende begrotingsbehandeling was het publiek in grote getale naar de raadzaal gekomen om de debatten te volgen. Samen met de motie over de renovatie van Oud-IJmuiden was de motie over de Kennemerrraad het praktische resultaat van twee weken begrotingsbehandeling in Velsen. Loco-burgemeester Th. C. Witte zei bij de afsluiting van de begrotingsbe handeling, dat het goed was om de nieuwe manier van behandelen van de begroting in de commissie Algemene Zaken nog eens heer in het leven te roepen eveneens af- kritisch te bekijken. Hij vond toch, dat de komstig van Progressief Velsen, trok die raad goed heeft kunnen vergaderen en partij terug. Wethouder J. W. Heijer was er goede besluiten heeft kunnen nemen. De Op zich niet tegen, maar wilde nut en taak dank, die mevrouw N. Groot-Water na- van zo’n commissie eerst besprkeken in de VELSEN. In antwoord op vragen van de raadsleden zei wethouder H. Scheeper het te betreuren, dat er geen Open Jonge renwerk meer is in Velsen. „Als zeker is, dat het Rijk niet met geld voor een nieuwe start op tafel komt, moeten we als raad proberen een oplossing te vinden”, zei hij. De wethouder zag niets in kleinere jongerencentra, zoals de VVD naar voren had gebracht. Het zou voor de gemeente duurder uitvallen; er is een goede ruimte in de gemeente, de voormalige PEN-cen- trale, en een jongerenleider zou bij kleine re centra moeilijk kunnen. De suggestie om het jongerenwerk met steun van de buurthuizen weer aan te Pakken, kon hij niet volgen. Vroeger zijn er gesprekken geweest tussen het PEN- jeugdcentrum en de buurthuizen, maar dat is gestruikeld op een gebrek aan be roepskrachten bij het buurthuiswerk. Over de problemen van de jongrengroep in Velsen-Noord is volgende week een ge sprek om oplossingen te vinden. Het weg- vallen van het schuurtje, waarin de jonge ren ruimte hadden gevonden lag niet al leen aan het afwezig zijn vaji een bouwver gunning. Overigens zag wethouder Scheeper een ruimte alleen voor de jonge ren van Velsen-Noord ook niet zitten. C. Dekker van het CDA wees erop, dat het wegvallen van De Meerpaal in Velsen- „Door nieuwbouwplannen”, zo stelde vlak daarna ook het CPN-raadslid G. Hoorn, „ontneem je de mensen elk ver trouwen om in de buurt te kunnen blijven wonen.De gemeente moet snel zijn rqet het vragen in Den Haag naar extra locatie- subsidies in verband met de betaalbaar heid van de woningen”. inziens geen toestemming geven. Voor de scholen is er wat de buitensport betreft weinig reden tot klagen, dus daarvoor vond de wethouder een terrein aan de Hagelingerweg niet noodzakelijk. Hij be loofde wel het onderwerp Suomi opnieuw in de commissie sport te brengen. Het college wil blijven vechten voor rijkssubsidie voor verbetering van de ac commodatie voor Telstar, vertelde Meijer de raad. Met omliggende gemeenten is wel meermalen overlegd over meesubsidiëren, maar Velsen heeft altijd nul op het rekest gekregen en wethouder Meijer zag het ook voor de toekomst niet zitten, al betreurt hij die houding van de andere gemeenten wel. Het CDA antwoordde hij, dat de subsidie van Telstar dit jaar wel gelijk is aan vorig jaar, maar dat het geen bevriezen van de subsidie voor de toekomst betekent. Vol gend jaar moet de subsidie weer opnieuw bekeken worden. Bij herhaling is door raadsleden bij de wethouder J. W. Meijet van Velsen aangedron gen op een rapport waarin duidelijkheid zou worden verschaft omtrent de verkeerspro blematiek in de gemeente Velsen. Met name beveiliging van kruispunten in de Lange Nieuwstraat en een speciale oost-westroute voor het zware verkeer staan in het brandpunt van de publieke belangstelling. Op 14 september maakte de IJmuider Courant openbaar dat een dergelijk rapport al meer dan een jaar geleden zou zijn uitgebracht. Een goed onderbouwd stuk samenge steld door de dienst openbare werken in samenwerking met de gemeentepolitie. In aansluiting daarop werden door verschillende raadsleden vragen gesteld over het bestaan van dat rapport dat nooit onder hun aandacht was gebracht. Wethouder Meijer meldde daarop dat het slechts om een visie ging over de situatie in de Lange Nieuwstraat. Naar aanleiding van vragen van dezelfde strekking van de raadsleden A. N. Koopman (CDA) en H. D. Kuijper (Pr. Velsen) merkte wethouder Meijer deze week tijdens de begrotingsbehandeling op dat op dit moment de dienst Openbare Werken de laatste hand legt aan de totstandkoming van een verkeerscirculatieplan. „Zodra die nota op tafel ligt”, zo beloofde Meijer, „zal zij door het college worden bekeken en aan de raad worden voorgelegd”. Ir. H. A. J. Kortstee, directeur van de dienst Openbare Werken, bevestigde ons desgevraagd dat er enige maanden geleden door wethouder Meijer om een aanvulling was gevraagd op het verkeersrapport. „Het was de bedoeling om de door ons en de gemeentepolitie uitgebrachte nota zo nodig te actualiseren”, aldus de heer Kortstee, die daaraan toevoegde dat de problemen opnieuw waren bekeken maar dat er geen wezenlijke nieuwe gezichtspunten naar voren zijn gekomen. „Er is zeker geen sprake van een revolutionaire bijstelling. Onze aanvulling zou hoogstens beschouwd kunnen wor den als een technisch vervolg. Wij hopen deze aanvulling over een paar weken aan het college te presenteren”, aldus de heer Kortstee. Met deze informatie zochten wij via het bureau Voorlichting van de gemeente contact met wethouder Meijer. Die liet via de chef van het bureau echter weten geen behoefte te hebben aan het geven van enig commentaar. „Nu niet en nooit meer”, zo zou Meijer gereageerd hebben, aldus de woordvoerder van Voorlichting. gressief Velsen, inclusief de beide wethou ders en tegen WD en CDA met beide wethouders, niet omdat men tegen een vijfploegendienst is, maar omdat het een provinciale zaak is, waarvan deze fracties de gevolgen ook niet konden overzien. dank, die mevrouw N. Groot-Water na- ,2.11 mens de hele raad aan de huishoudelijke bestaande commissie openbare werken en dienst van Velsen bracht voor de goede algemene zaken en wel begin volgend jaar. Op die toezegging was Progressief Velsen bereid de motië in te trekken. De motie van Progressief Velsen om instemming te betuigen met de proef van sief vëlsen zfchvërzëtte tegen de* een vijfploegendienst bij de PEN-centrale - zal in een volgende raadsvergadering aan de orde komen. De stemmen staakten bij 16-16 en dat omdat het nieuwe PvdA- raadslid H. E. Wind niet aanwezig kon zijn. Voor stemden PvdA, DS’70, CPN en Pro- keurde en sluitende begroting voor het fjng konden de goedkeuring van de gehele jaar 1978 heeft. raad wegdragen, zodat Velsen een goedge- Voor de heer Roosendaal zijn motie over Oud-IJmuiden indiende zette hij de zaak Oud-IJmuiden op een zeer overzichtelijke manier op een rijtje. „Er moeten spoedig beslissingen vallen”, zo zei hij en daarmee algemene beschouwingen van mevrouw P. vertolkte hij het gevoel van velen. Hij H. M. Rootjes („ook in Oud-IJmuiden moe- WETHOUDER SCHEEPER

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5