Wethouder H. Scheeper kapittelt PvdA-fractie: 99 moet gemeente voor de ruimte zorgen I Programma Sri Lankaweek voor gehele bevolking uitgevaren vissersschepen Het Leger des Heils zegt dank I «1 I Het gaat om kinderen, weet u „Nu pas merk ik datje als gescheiden vrouw net zo goed in de maatschappij kunt meedraaien als ieder ander” „Als Vrije School aan normen voldoet léérshow i I Vrachtauto blokkeert rijbaan Velser tunnel 6 VRIJDAG Regenboogschool Onderwijsbegeleiding ACTIE VOOR AMBULANCE VOOR PARTNERSTAD I permanente 1 i 'K VELSEN. De Vrije School in Santpoort-Zuid kan rekenen op de steun van het college van Velsen, als ze aan de wettelijke normen voldoen. Dit stelde wethouder H. J. Scheeper heel duidelijk bij de beantwoording van de vragen over het onderwijsgedeelte van de begroting. „Het kan wel problemen geven, maar het enige wat telt zijn die wettelijke bepalingen”, aldus de wethouder. Hij beloofde het onderwerp Vrije School in de raadscommissie voor onderwijs te bespreken. Zondagavond is het vaste tijd stip waarop de groep bijeen komt. Belangstellenden kunnen bellen met Celia (02550-21225) en Ria (02550-18267), wanneer ze nadere informatie willen hebben of eens langs willen komen. Het is alweer een half jaar ge leden dat Celia Molenaar uit Zeewijk via de krant gescheiden vrouwen opriep om eens bij el kaar te komen. Dat is een vrucht baar initiatief geweest. Al waren de reacties in het begin aarze lend, de groep heeft zich lang zaam maar zeker gevormd. Een terugblik op dit half jaar met een vijftal vrouwen uit die groep le vert nu al onomwonden posi tieve verhalen op: „Ik ben niet meer alleen, niet zielig” of „Nu gaan we weer eens uit, dat durf de ik niet alleen” tot „Nu merk je pas dat je als gescheiden vrouw net zo goed kunt meedraaien in de maatschappij als ieder ander” gr*/ Iweer uur 20.00 21.30 nhuis Zat. eg 19 Wethouder H. J. Scheeper (ADVERTENTIE) Silver H de Tel Deze koepon uitknippen en opsturen naar postbus 10 in Beverwijk Naam Straat Plaats opend 10 uur rag en n held ag en □e juf 'ers 1) s huis- erdag zigeu- gelan- (Kees 20u. >1 van ek). 16 j. >r een en iet en ijn 1st De wethouder wees erop, dat als een school aan de normen voldoet, de gemeen te voor ruimte moet zorgen. „Maar dan moet er wel grond beschikbaar zijn en daar ben ik erg somber over. Gelukkig hebben we nog even de tijd, de aanvraag is kort geleden ingediend en die tijd heb ben we ook nodig,” aldus Scheeper. Hij gaf toe, dat een Vrije School invloed kan hebben op de bestaande vormen van on derwijs. „Het verlies van één leerling kan Niet alleen de onderlinge steun, een praatpaal hebben is voor de groep be langrijk geweest. Ook de doodgewone gezelligheid die de bijeenkomsten gaven, de onderlinge bezoekjes hebben blijk baar bevrijdend gewerkt. Een grotere zelfstandigheid is het gevolg en een paar vrouwen uit de groep zijn op school ge gaan of naar een cursus: iets waaraan zij, zo vertellen ze, een jaar geleden zelfs nooit gedacht zouden hebben. „Je leeft weer”, typeert een van hen haar situatie. Volgens de jaarstatistiek van de ge meente Velsen waren er in 1976 zesenne gentig gescheiden Velsenaren. Zo’n tien procent daarvan reageerde. Allen vrou- baar voor heh vertrou wen dat de gemeenschap in ons stelt en wij van onze kant zullen de gel den op een zo’n zinvolle manier besteden”, schrijft de korpsofficier. In de samenkomst van het Leger des Heils a.s. zondag 27 november zal Namens de PvdA vroeg mevrouw J. Bos- De Boer om de Vrije School in de commis sie te bespreken, omdat er dus duidelijk tegengestelde meningen liggen. De PvdA had zich tegen vestiging verklaard. Bij monde van M. van Veelen toonde het CDA zich blij met de opstelling van de wethou der. Het CDA vond het begrijpelijk, dat de zelfs al een onderwijzer minder beteke nen”, zei hij. schakelen om het beoogde doel te be reiken. Ook zal een beroep worden gedaan op de middenstand. Met name de etalages lijken bij uitstek geschikt om de bevol king van Velsen in onmiddellijk contact „Je reageert niet zo een, twee drie op zulke dingen”, vertelt een van hen, „het is moeilijk, je hebt vertrouwen nodig. Maar voor mij was de nood zo hoog, ik vloog tegen de muren op, dat ik gewoon heb gebied, nou, ik kan je niet vertellen hoe blij ik ben dat ik het heb gedaan”. Dat gevoel is unaniem. Wat deze vrouwen gemeen hadden was hun isolement. Alleen thuis, met de kin deren. „De eenzaamheid was groot. Je verliest na de scheiding je contact met andere stellen. Eerst ga je daar nog op bezoek, maar nooit zullen ze samen bij jou op visite komen en op een gegeven moment ga je er maar niet meer heen. En plannen van de school in het ruimtelijk ordeningsbeleid moeten passen, maar zag eventueel mogelijke andere bouwplaatsen in de gemeente of vestiging in een leeg staand schoolgebouw. Hij vond niet, dat de onderwijscommis sie te weinig betrokken is geweest bij verschillende zaken, zoals het afschaffen van de extra kredieten. Het lange uitblij ven van de deelnota’s van het scholenplan weet hij aan het traag binnenkomen van de reacties. Er wordt naar gestreefd om de deelnota voor IJmuiden-West, inclu sief Zee- en Duinwijk, in februari te laten verschijnen. De al verschenen nota’s Vel- dan gaat het snel. Dan kom je nergens meer, hoor je nergens meer bij en je wilt graag ergens bij horen. Dat hebben we nu weer. Je wilt zelf eigen contacten gaan opbouwen, opnieuw beginnen.” Maandag 21 november Hektrawler Rijnmond III KW. 44, Tetman Hette KW. 74, Rijnmond IV KW. 85. Een visie over de school voor Visserij en Scheepvaart komt in de beloofde nota over het hele voortgezet onderwijs, aldus de wethouder, die wees op het probleem, dat er over deze school in Den Haag nog geen visie is. Uitvoerig ging wethouder Scheeper in op de Onderwijs Begeleidings Dienst. Hij Dinsdag 22 november Hektrawler Cornells Vrolijk Fzn. SCH. 171 MK. Maar ten Cornelia IJM. 44, Swift IJM. 115, Alida KW. 22, Pieter Jacob KW. 24, Rose Marie KW. 34, Anna Hendrika KW. 45, Pelikaan KW. 88, Wilma KW. 113, Tiny KW. 145, Pieter Gijsbertha KW. 145, Hans KW. 189. Woensdag 23 november MT. Protinus IJM. 154, Ora et Labora KW. 51, Marry Martin KW. 149, Soli Deo Gloria KW. 152, ML. Michiel KW. 167. MK. Eben Haezer IJM. 18, Davina IJM. 27, Doggersbank KW. 63, Maarten Senior KW. 125, Maartje Jacoba KW. 137, Wilhelmina KW. 173, Valk KW. 185, Yvonne Yolanda KW. 206, Aga tha KW. 214, Arie Jacob KW. 221, Jacob Senior KW. 226, Leendert Jan SCH. 256. niemand op deze wereld maakt zelf uit waar hij geboren wordt. Je kunt het treffen, je kunt ook pech hebben. Die kinderen waar ik net van sprak hebben pech en houden pech, tenzij wij daar iets aan willen doen. Dat kan via UNICEF. Daarover wilde de wethouder eerst na denken voor hij verder antwoord geeft en hij beloofde erop terug te komen. I Op vragen van de PvdA over de sluiting van de bedrijfsschool Hoogovens zei hij, dat hij informatie had gevraagd en hem is gezegd, dat als er voor 1 augustus geen nieuwe vorm voor dit beroepsonderwijs in jrstr.) 15.15, 16 j. Van- jne”. wees erop, dat er wel veel werk wordt verzet, ook al is men inderdaad met begro ting en werkplaan wat laat geweest. „Er wordt gewerkt aan een verbetering en aan een meerjarenplan.” Hij gaf toe, dat er grieven waren over het praktisch werken van de OBD, maar er is nu een gesprek op gang gebracht om het beleid meer af te stemmen op de behoeftes van het onder wijs Een greep uit het assortiment: Er zijn zo’n vijfentwintig verschillend samenge stelde dozen met elk tien kaarten. Enve loppen zitten erbij. Vanaf een tientje heeft u zo’n doos in bezit. Met dat tientje kan UNICEF dertig kinderen een jaar lang behoeden voor blindheid door ze vitamine-A te verstrekken. Dat staat ge lijk aan negen thermometers voor een dorpskliniek. Het is u duidelijk. Het gaat om de kinderen! Er komt pas iemand aan de deur als u dat wilt. Dat wilt u toch? In Velsen kunt u terecht bij de volgen de adressen: IJmuiden: T. Rijke, Satumusstraat 8, tèl. 10677 en mw. Parelino, Lorentzstraat 2, tel. 11076. Driehuis: mw. Brinkman, P.C. Hooft, laan 69, tel. 16037 en mw. W. J. Val (hoofdbureau van de actie) Goeman Bor- gesiuslaan 5, tel. 16194. Santpoort: H. B. Brouwers, Span- jaartsberglaan 2, tel. 023-376163 en A. C. Schreuder, Laurillardlaan 22, tel. 023- 377734. ïeftii- 19-21 den. ipend Iweer ur to- iael". r As- mels' Redactie Loes De Fauwe tel 02550 15389 Het Zater- t „Gu- [et ?es iar de in fl int ei- an in- Naast lezingen over bepaalde aspecten van Sri Lanka en een doorlopende dia serie zal er een gevarieerd filmprogram ma worden georganiseerd. Een deel van de benodigde gelden zal verkregen worden door een huis aan huiscollecte. Ook zal getracht worden In ieder geval is het vrijwel zeker dat de Sri Lankaweek, aan de voorbereiding waarvan stevig wordt gewerkt, zal wor den verricht door de ambassadeur van Sri Lanka in Brussel die vergezeld zal worden door de minister van ontwikke- 1 ingssamen werking. „Kijk, je gaat niet zo gauw ergens al leen heen. Door dit contact zijn we ge woon wat ondernemender geworden. We gaan uit: naar de bios of ergens gezellig een borrel drinken, ja, we zijn vriendin nen geworden, zo is het eigenlijk en wat daar belangrijk van is: je ziet elkaar niet alleen die ene avond in de week, maar je belt eens met mekaar, je zoekt elkaar op als je het moeilijk hebt, je helpt elkaar met praktische dingen...samen behangen en zo.” „Het kan vreselijk ontluchten wanneer je eens over je problemen kan praten. Vaak denk je ook dat je het zelf het ergste hebt en dan zie je ook dat anderen het net zo goed rot hebben, of nog erger dan jij. Anderzijds zie je aan anderen dat je er best weer bovenop komt en dat is ook goed. Nee, we zijn zo zielig niet meer, je leeft op, soms voel ik me gewoon weer achttien.” UNICEF, het kinderfonds van de Ver enigde Naties, houdt jaarlijks een actie. In de rijke landen zoals Nederland ver kopen ze wenskaarten, bouwpakketten en boeken. Het geld dat UNICEF daar mee verdient wordt gebruikt om in arme landen kindertjes te helpen, te zorgen voor veilig drinkwater, medicijnen of eten en drinken. U kunt UNICEF-artike- len bestellen bij de adressen die hieron der vermeld staan. U kunt daar even heen gaan. U mag ook telefonisch bestel len. De medewerkers aan de actie zijn bereid om even bij u langs te komen als u dat op prijs stelt. Dan kunt u uitzoeken wat u wilt kopen. het koor van de Bethle- hem-kerk haar vokale medewerking verlenen. Het Leger nodigt daarbij alle mensen uit om te ko men. De samenkomst be gint ’s morgens om tien uur in het gebouw van het leger des Heils, Edis- onstraat 14, IJmuiden. „Wat er eigenlijk binnen dit half jaar is gebeurd,” zegt Celia, „is dat ieder z’n eigen ik weer terug heeft, ’t weer ziet zitten. Je hebt ervaringen Uitgewisseld, elkaar steun gegeven en het heeft er allemaal toe geleid dat ieder een stuk zelfstandigheid heeft gekregen die er eerst niet was.” Zo werden vakanties met de kinderen gecombineerd en staan voor de feestdagen, „want daar ziet iedereen tegenop”, ook plannen op stapel. VELSEN. Het verkeer door de Velser Tunnel raakte gisteravond gedurende twee uur ontregeld door een Duitse vrachtauto die in de westelijke tunnel buis bleef steken. De chauffeur, een 34- jarige Joegoslaaf, kwam rond half zes voor de noordelijke toegang dwars op de rijbaan te staan toen de vrachtautocombi natie begon te scharen. Om zes uur was de rijbaan weer vrij. In die tussentijd waren aan weerskanten van de tunnel lange files ontstaan. De Velser politie trachtte het verkeer in goede banen te krijgen door omleiding via de oostelijke tunnelbuis. Pas om half acht was de verkeerssituatie weer normaal. De gestrande vrachtauto is weggesleept naar het hoofdbureau van de Velsense police voor een technisch onderzoek. leep”, ite et tove- De eerste contacten met Galle hebben duidelijk gemaakt dat er van beide kan- brengen met de producten die door Sri Lanka worden voortgebracht. Verleden jaar slaagde men er in om een avond toen nog voor een beperkt In zijn beantwoording zei wethouder Scheeper over de experimenten met de integratie van het kleuter- en basisonder wijs op de Regenboogschool, dat uit zo’n experiment geleerd wordt en dat men die ervaringen kan gebruiken bij andere scho len. Ir. F. G. van Hoek van de WD wilde nog wel weten, waarom de Regenboog- schopl niet bij de landelijke experimenten was opgenomen. Daarop zei de wethouder, dat er maar enkele plaatsen in aanmer king kwamen en er veel aanvragen waren. De Regenboogschool is gewoon afge vallen. De kritiek van het CDA op het niet behandelen van de Nota kunstzinnige vor ming op de scholen weerlegde de wethou der met de opmerking, dat het normaal is, dat de discussienota naar instellingen gaat om reactie en pas daarna in de commissie komt, aangevuld met die reacties. Ook zei hij, dat de algemene muzikale vorming gewoon niet op die nota kon blijven wachten. ten behoefte bestaat om de belangstel ling over en weer te stimuleren. Het cen trum van alle activiteiten zal de voorma- lige PEN-centrale zijn. Hier zal een ten- publiek te organiseren met Ceylonese dansers. Een dergelijke culturele mani festatie wil men pogen te herhalen hoe- toonstelling worden ingericht en infor matie worden verstrekt over onder meer JU gg ontwikkelingssamenwerking en reismo- wej vrijwel zeker is dat er in februari een dergelijke groep niet in Holland zal vertoeven. Gedacht wordt aan een kof fieconcert. Overwogen wordt om een VELSEN. De week van zaterdag 25 februari tot zondag 5 maart zal in het teken staan van Velsens partnerstad Galle op het eiland Sri Lanka, het voor malige Ceylon. Tal van activiteiten zul len in die week worden ontwikkeld. Het doel van deze zogenoemde Sri Lanka- scholen, jeugdsociëteitenen kerken in te week is het bijeenbrengen van gelden voor de aanschaf van een Volkswagen ambulance voor de bevolking van Galle. 20 u.. orgen a.i:De 15 u.: ag en ride”, Het Leger des Heils af deling IJmuiden, wil iedereen hartelijk bedan ken die hebben gegeven voor de jaarlijkse kerst- kollekte. Ondanks het verschrikkelijke slechte weer is het begrote be drag er toch weer uitge komen. We zijn dank- Fritz ilifor- wen, allen uit Zeewijk. „Het ging alle maal maar moeizaam”, vertelt Celia Mo lenaar”, de eerste contactavond^waren we met z’n drieën en langzaam maar zeker is die groep groter geworden.” Die drempelvrees, zo vermoedt de groep, zal groter zijn bij oudere vrouwen. Nu is de leeftijd in deze ploeg dertig tot veertig jaar. Sommigen zijn net geschei den, anderen al een aantal jaren. „Maar dat maakt niets uit. Er zijn vrouwen die geen eenzaamheidproblemen hebben, maar er zijn er ook die jarenlang zitten te verpieteren en die zouden nou eens moe ten komen, ze zouden het zo leuk vinden.” „Wij hebben nu met deze groep een goede basis”, verteld Celia Molenaar, „een groep die iets wil doen, niet het idee van alleen maar narigheid uitwisselen dus. Daarom willen we anderen ook sti muleren om eens te bellen of te komen.” if ifT uit en. gelijkheden naar Sri Lanka. Door middel van foto's en tekeningen van kinderen zal gepoogd worden het wezen van Sri Lanka duidelijk te maken, persuitwisseling tot stand te brengen met De bibliotheek zal ter plekke zijn met Qane. actuele lectuur. Sri Lankaprodukten zul len te koop worden aangeboden door de Wereldwinkel. Verzamelaars van postze gels zullen aan hun trekken komen op een speciale ruilbeurs. Degenen die ken nis willen maken met de Ceylonese keu ken zullen zich in een Ceylonees restau rant kunnen verdiepen in de geneugten van spijs en drank van het eiland sen-Noord en Oud-IJmuiden worden op korte termijn besproken mef de scholen en oudercommissies en in januari in de commissie onderwijs gebracht. gevonden, Hoogovens het aantal leerlin gen voor het eerste jaar drastisch zal ver minderen. De huidige leerlingen kunnen de school zonder meer afmaken en de cursussen voor volwassenen blijven ook in de toekomst gewoon gehandhaafd. Me vrouw Bos zei bang te zijn, dat Hoogovens de school zonder meer afbouwt uit bezui- nigingsoverwegingen. In eerste instantie zag de wethouder geen mogelijkheden om de handelsavond- cursussen over te doen aan een particulie re instelling, zoals de VVD had gesugge reerd. Gemeentesubsidie aan het Erasmuscollege behoort volgens hem wel tot de mogelijkheden, maar aan een parti culier bedrijf niet. De Heer Van Hoek wilde dan wel eens weten waarom niet. 1 Het bestaan van deze groep gescheiden vrouwen is bij verschillende instanties bekend, zodat die cliënten op het bestaan van de groep kunnen wijzen. „Maar wat zo vervelend is”, zeggen ze, „we weten hoe groot de drempelvrees is om te bel len. De angst dat je van alles over jezelf moet vertellen, terwijl dat helemaal niet zo is. Je hoeft niet je hele ziel bloot te leggen, je hoeft niet iedere week te ko men, maar we gunnen het die andere vrouwen ook zo dat ze meemaken wat wij hebben gehad, dat ze uit hun isole ment komen en er, net als wij, weer zin in krijgen om ergens heen te gaan, een cursus te doen of wat dan ook”. De bel gaat. U loopt naar de deur. Alweer een collectant voor deze of gene actie. Goed, u weet dat er een hoop ellende in de wereld is en u wilt best helpen daar verbetering in te brengen. Maar dat gezeur aan de deur bent u eigenlijk zat. U zegt dat u al gegireerd heeft. De collectant verdwijnt in een regenbui. U kruipt weer achter uw full color gekabelde TV en laat moeder nog een kopje koffie aanreiken. Op een aantal plaatsen in de wereld zijn vandaag kinderen gestorven aan ingewandsziekten als dysentrie en ty fus. Dat komt omdat die kinderen water drinken, waar bacillen in zitten. Onge zuiverd water, vies oppervlaktewater. Water waarin een eindje stroomop waarts lijken drijven. In veel tropische landen hebben de mensen geen middelen om zich tegen deze ziekte te wapenen. Wij moeten dus helpen, ook boven de inspanning van de overheid. Want Zit u graag in mooi leer’ Kom dan eens kijken bij Select Select maakt uw keuze in mooi leer veel royaler zitelementen - hoekkombinaties - bankstellen - fau teuils - enz Kalfsleer - wildleer - Zuid- amerikaans rundleer - leer verwerkt als patchwork Dit alles gekombmeerd met een ongekend grote keuze In wand- meubelen (ba Hülsta Studio) en handgeknoopte tapijten stoutenbeeh select Zijlweg 9-11 (begin Zijlweg rechts) Haarlem Tel. 324866 Filiaal van Stoutenbeek Wooncentrum en Sunart Inteneur-architektuur te Beverwijk Donderdag 3 november Hektrawler Annie Hilllna KW 170. Maandag 7 november MT. Caroline VL. 90. Dinsdag 8 november Hektrawler Rijnmond V KW 42, Onderneming I SCH. 90, Monica VL. 89. Woensdag 9 november Hektrawler Vooraan VL. 115. Donderdag 10 november MT, Eliza beth VL. 105. Vrijdag 11 november Hektrawler Rijnmond I KW. 15, Rijnmond II KW 43, Rijnmond VI KW 135. Woensdag 16 november Hektrawler Egmond IJM. 36, Johanna KW. 39, Arie Ouwehand KW. 122, Willy KW 141, Frank Vrolijk Czn. SCH. 81, Onderneming II SCH. 108. Donderdag 17 november Hektrawler Zeehaan IJM. 57, Schout Velthuys KW. 49, Jan Maria KW. 171. Gaarne ontvang ik gerichte dokumentatie over: wandmeubelen zitmeubelen slaapkamers

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7