hij geit optiek kom ik sl jenen Raad akkoord met nieuwe woonerf wijk PvdA en PPR stemden tegen particulier initiatief Kritische Gemeente BRIL”INN” CONSTANT VERLOVINGSRINGEN: SIEBEL HEEFT ER MER VAN. IJmond vergadert TERRASFLATS NOG NIET AAN DE ORDE 8 IJmond 9 VRIJDAG NOVEMBER s 19 7 7 Principieel Tweede motie Andersom i Prioriteiten r t Weerlegging Terrasflats HEEMSKERK. Met de stemmen van PvdA en PPR tegen heeft de gemeenteraad donderdagavond het voor de gemeente zeer voordelige besluit genomen om akkoord te gaan met de bouw van een sportcen trum aan de Kerkweg door particulieren, namelijk door de heren Hof en Koelman, van wie het sporthalgedeelte van het sportcentrum door de gemeente wordt gehuurd voor 1600 uren per jaar a 69,- per uur, om deze weer te kunnen onderverhuren aan de sportverenigingen. Met de inrichtingskosten mee worden de netto-lasten voor de gemeente per jaar op 67.650,- berekend. Als de gemeente zelf een nieuwe sporthal zou bouwen zou dat volgens de berekeningen op prijsbasis 1978 een jaarlijks nadelig saldo van 260.686 vergen. Inderdaad Sinterklaas is een vaste klant van Grit Optiekal jaren. Ook zijn ’’zondagse” bril heeft Sinterklaas bij Grit Optiek gekocht en de bril bij zijn "uitgaanspak”. En ieder jaar haalt hij ook een voorraad geschenken voor de zeer bijzondere relaties. Toneel- en verrekijkers horen daarbij, mooie kamerthennometers (een zeer geliefd geschenk), verder barometers, bril-étuis in allerlei uitvoeringen. Sinterklaas weet dat het de moeite waard is, even bij Grit Optiek langs te gaan. Doet u het ook eens. r (ADVERTENTIE) J Mode ri Model TRB 221 Model 370 Heemskerk greep de kans van I (ADVERTENTIE) 1 I Kennemerlaan 92, IJmuiden. tel. 02550 - 1 5072 5 r De sporthal gaat de gemeente nu ook geld kosten en de heer Kroon had pas een dag eerder vernomen ten koste van welke andere voorzieningen dat dan gaat. Het college heeft laten weten dat men de finan ciële ruimte wil vinden door voorzieningen in het sportpark Assumburg, wat uit te stellen. Wethouder mevrouw Vervelde leg de later uit, dat het daarbij in hoofdzaak gaat om de sportvelden aan de Tolweg die ADO ’20 verlaat en die waarschijnlijk ter beschikking worden gesteld van Inter Heemskerk te draaien en te draineren. Dat moet toch in fasen gebeuren en die fasen worden nu wat opgeschoven. De heer Kroon verweet het college een chaotisch beleid, omdat dit allemaal zo laat was meegedeeld en de Sportraad nog niet in de gelegenheid was geweest zich over het stellen van prioriteiten in de sport uit te spreken. Hij vond het ook niet terecht dat de bouwexploitatieverordening niet is toege past, waardoor aan de particuliere bou wers een extra subsidie van ruim drie ton zou worden toegekend, die zou moeten worden betaald door de toekomstige be woners van het bestemmingsplan „Water- rakkers”. En dan zou er ook nog rekening zijn gehouden met vrijstelling van de on- rberend-goedbelasting. „Net andersom dus”, was de conclusie van wethouder Roozen. Volgens de heer Pelgrim zou er geen vertraging in de bouw behoeven te ontstaan. De heer Roozen noemde dat „onzin’., omdat als de raad deze overeenkomst (het voorstel van B. en W.) niet zou aangaan er niets op tafel zou liggen en dus ook de artikel 19-procedure niet zou kunnen worden ingezet. „Uw mo tie is geen motie, maar een voorstel om een nieuw voorstel voor te bereiden”, aldus wethouder Roozen. Na een schorsing voor fraktieberaad ging men in de tweede ronde van het debat nog eens uitvoerig op allerlei details in en uiteraard op de motie van de PvdA. De heer Pelgrim betoogde dat de raad geen vergelijking kon maken op basis van fei ten en cijfers tussen het voorstel van B. en W. en het voorstel, waartoe de motie zou moeten leiden en dat men dus geen beslis sing zou kunnen nemen, maar als frak- tievoorzitter van de PvdA had hij al begre pen dat de motie geen schijn van kans zou hebben. Gladde modellen vanaf 154.- p.p. Fantasie modellen vanaf 168.- p.p Briljant ringen vanaf 246 - p.p ming betreft nog nader worden uitge werkt. Voor één van die gebieden denkt men aan terrasflats en daar toonde ir. Kroon (PPR) zich fel tegenstander van. f i JUWELIERS HAARLEM Grote Houtstraat 6.3 AMSTERDAM ROTTERDAM DEN HAAG UTRECHT irkt sten 18 182 sten di- ong i.62; .12. 197; wee bel- -75; 130; 114; 122; ihol reel >olk De jeugdsubsidieregeling voor de sport zou dan ook kunnen worden toegepast. Hij ging nader in op enkele financiële aspec ten en zijn betoog resulteerde in een motie, waarin aan B. en W. werd gevraagd het voorstel in te trekken en een andere over eenkomst met de BV Sportcentrum aan te gaan, waarbij de gemeente de bouw en exploitatie van het sporthalgedeelte voor haar rekening zou nemen. De BV Sport centrum zou dat gedeelte dan van de ge meente kunnen huren. De heer Pelgrim (PvdA) gewaagde van een diepgaande discussie in zijn fraktie. Hij sprak over een financieel gunstig re sultaat voor de gemeente, over een lof waardig particulier initiatief, maar ook over het politieke uitgangspunt van de fraktie, dat sportvoorzieningen een over heidszaak dienen te zijn. volgens de heer Roozen kan dat helemaal niet, voor zover hem bekend en in elk geval zou het zeer ongebruikelijk zijn. Wethouder P. Vos meldde, dat er wel is gevraagd om vrijstelling van onroerend- goedbelasting voor de eerste drie jaren, maar dat deze niet is verleend. „De raad kan nog anders beslissen”, was zijn com mentaar. De heer P. Dudink (CDA) had er ook moeite mee, dat de raad pas in de laatste dagen prioriteiten had kunnen afwegen. De heer Kroon had dit „chaotisch beleid’’ genoemd, de heer Dudink noemde het „slordig bestuur” en wethouder Vos bracht dit min of meer terug tot „snelheid van werken”, waarbij in de procedure wel eens een steekje valt terwille van een vlotte afhandeling van zaken. De heer Dudink had ook twijfel over het „vol krijgen” van de onrendabele (late) uren waarop de gemeente de sporthal huurt. Zijn fraktiegenoot Dijkstra deelde die twijfel allerminst en voorspelde op grond van allerlei nieuwe ontwikkelingen h,et tegendeel. Overigens vond de heer Dudink de nu te sluiten overeenkomst een gunstig resultaat; een goede sportvoor- ziening met weinig lasten voor de gemeen te. Fraktiegenoot Dijkstra had niets dan lof voor het voorstel en daarbij sprak hij ook als lid van deBportraad in enthousias te bewoordingen over het overleg tussen Sportraad, gemeente en bouwers. Frank Perquin (PvdA) stelde, dat de zaalsport op de prioriteiténlijst vari de gemeente niet bovenaan stond, maar dat zich wel eens een aantrekkelijke mogelijk heid voor kan doen om in te haken op een particulier initiatief. Ook hij ging in op allerlei procedurekwesties die we nu ver der maar buiten beschouwing laten. Deze en dergelijke opmerkingen hielden voor namelijk verband met het feit dat de Sportraad wel advies heeft uitgebracht over de sporthal, maar dat er geen gele genheid was geweest om andere prioritei ten in de sportsector af te wegen. De heeF Ten Haken (VVD) vond het voorstel van B. en W. een goed resultaat van een goed overleg tussen overheid en particulier initiatief. „Met beide handen aangrijpen”, was zijn advies. In onderhavige bestemmingsplan praten, want dan begin je in z’n algemeen- moeten twee gebiedjes wat de bestem- heid over de voor- en nadelen van een woonerf, dan haal je zo hier en daar ver keersproblemen van stal en dan hou je een betoog over een inspraakprocedure die er moet komen voor het maken van een structuurplan voor de gehele gemeente. Op zichzelf heel zinnige zaken, maar de raadsvergadering duurde daardoor wel van half acht tot bijna één uur ’s nachts, terwijl er eigenlijk alleen maar over de sp<?rthal (zie elders) en dit bestemmings plan is gediscussieerd. Wethouder Roozen, Voor de Dr. Prinsenhal staat aan exploi tatielasten voor' 1978 een bedrag van 231.223,- op de begroting. Met beide han den aangrijpen”. „Een schitterende kans om Heemskerk uit de zalennood te hel pen”, waren opmerkingen uit de 'raad, maar de oppositiepartijen PvdA en PPR hadden ettelijke bedenkingen, dienden twee moties in en dat alles leidde er toe, dat er toch nog uren over het voorstel moest worden gepraat voordat het met een meerderheid aan stemmen van WD en CDA werd aanvaard. Voor PvdA en PPR was het onverteerbaar dat deze sportvoor- ziening geen overheidszaak zou zijn, maar particulier initiatief. Toen de voorzitters hamer eindelijk gevallen was met een voor de heren Hof en Koelman positief resul taat werd hét nieuwe Heemskerkse sport centrum door de bodedienst binnengedra gen, als geste van de particuliere onderne mers zij het in de vorm van een fraai staaltje banketbakkerskunst, namelijk een maquette in reuzetaartvorm, die ook door de oppositie bepaald niet met lange tanden werd verorberd. De raad had al eerder een principebe sluit inzake dit sportcentrum, in hoofd zaak bestaande uit een tennishal en een sporthal, genomen. De PPR stemde toen tegen op grond van het feit dat deze fraktie vindt, dat tenminste het sporthal gedeelte een overheidsvoorziening moet zijn en geen particulier initiatief. Ir. J. P. Kroon herhaalde de motivering, maar gaf wel toe dat het bouwen door de gemeente veel meer zou gaan kosten. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Het voorstel van B en W tot het gewijzigd vaststellen van het bestemmingsplan „Meerestein-Hoogdorp”, de woonerfwijk met 300 woningen tussen de Luxemburglaan, de gemeentegrens van Beverwijk-Heemskerk, de oude Jan van Kuikweg en het tracé van de Coentunnelweg, is donderdagavond zonder tegenstand aanvaard. Door alle frakties werd lof geuit voor de gevolgde inspraakprocedure, die er mee toe heeft bijgedragen dat er tenslotte wei nig bezwaren tegen het plan zijn geopperd. Wethouder H. J. M. Roozen complimen teerde in dit verband speciaal de heer B. Hollebrand die de procedure naar zijn mening voortreffelijk en objectief heeft begeleid. De wethouder zou hem graag bij een volgende procedure weer ingescha keld zien. Ook al is iedereen het met het plan eens dan ziet men in de Heemskerkse raad toch nog wel een kans om er langdurig over te die de vergadering bij afwezigheid van burgemeester Kok leidde, vond daarom aan het einde, dat de raad zich nu eerst maar eens moet bezinnen over de wijze waarop dergelijke eindeloze vergaderin gen kunnen worden voorkomen. Wat het structuurplan voor de gehele gemeente betreft vond hij dat een in spraakprocedure pas zin heeft als het hoofdwegenplan vaststaat. Tijdens de ledenvergadering zal ook de mening van de leden worden gevraagd over een oproep van de landelijke bewe ging van basisgroepen en kritische ge meenten om te komen tot een hechter verband. Dit onderwerp heeft te maken met de wijze waarop men denkt over de bestaande kerken in ons land. Over de verhouding tussen kritische ge meenten en officiële kerken hebben bis- schop Ernst en Jan Ruijter enige weken geleden een openbaar debat geyoerd in Amsterdam. Het nieuwsbulletin dat zaterdag tijdens de viering wordt verkocht, geeft verslag van dit debat en ook van de discussie avond van initiatiefcomité ïn „De Schouw” te Velsen-Noord. Daarom ging hij nader in op het voorstel van B. en W. en kwam hij met een nieuwe motie en die hield in, dat een voordelig exploitatiesaldo van het gehele sportcen trum naar evenredigheid tot uitdrukking zou moeten worden gebracht in de door de gemeente te betalen huurprijs. Met andere woorden: een lagere huur bij winst, maar wel een maximum van 69,- per uur. Wethouder mevrouw Vervelde ging zich af zitten vragen hoe het mogelijk is, dat de PvdA in Heemskerk het voorstel van B. en W. kan afwijzen, terwijl de PvdA in Beverwijk er juist bij het college op aan heeft gedrongen te onderzoeken of zich daar ook zo’n aantrekkelijke moge lijkheid op basis van particulier initiatief voor zou kunnen voordoen. Wethouder Vos betoogde dat men met de tweede motie van de PvdA aan de particu liere bouwers een stuk zekerheid ontneemt bij alle risico’s die zij nemen, met als mogelijk resultaat dat zij maar van de hele bouw af zouden zien. Nadat wethouder Roozen het aanbod van de particulieren „een zalfje voor de gemeente” had genoemd, kwam de tweede motie van de PvdA in stemming, maar deze kreeg alleen de steun van de eigen fraktie en van de PPR en werd dus afge wezen. PvdA-raadslid C. van Heijst stem de „per vergissing” met CDA en VVD tegen, maar dat was niet doorslaggevend in de uitslag. Het voorstel van B. en W. werd hierna in dezelfde stemmenverhou ding aangenomen. De CDA-fraktie in de Heemskerkse ge meenteraad. Van links naar rechts Th. W. R. van der Heide, J. Dijkstra, P. F. Oudink, mevr. A. M. T. C. Smulders-Driehuis, frak- tievoorzitter P. J. Verduin, H. J. Boerée en C. C. Verhoog. Niet op deze foto maar als wethouders maken A. F. N. van Herpen, H. J. M. Roozen en P. Vos nog deel uit van de fraktie. Met de stemmen van twee WD- raadsleden en de WD-wethouder me vrouw Vervelde mee haalde het voorstel tot bouw van een particuliere sporthal een ruime meerderheid. Met zijn motivering was de heer Roozen het voor een groot deel wel eens, maar hij stelde dat de keus is tien tot twintig wonin gen in'de vrije sector met prijzen van drie tot vijf tón qf zo’n veertig betaalbare flat woningen. Die keuze behoefde nu niet te worden gedaan, want die komt pas bij de nadere uitwerking aan de orde en dan wordt het ook een kwestie van inspraak. De heer Roozen moest tenslotte nog een domper zetten op alle enthousiasme over de woonerfwijk. De Provinciale Planologi sche Commissie heeft bezwaar gemaakt tegen een strook woningen langs de Ples- manweg, in die zin dat men eerst wil weten of de toekomstige bewoners van die huizen geen bezwaar maken tegen de geprojec teerde geluidswal. Als dat wel het geval is, kan dat een vertraging in de bouw beteke nen want dan moet het plan worden her zien. De bétrokkep woningen zullen dan een halve slag moeten worden omge draaid, hetgeen weer andere perikelen geeft. Dit alles zal uitvoerig met de betrok ken toekomstige bewoners worden be sproken. Oorzaak van dit alles lijkt te zijn een actie die in Alkmaar wordt gevoerd voor het laten verdwijnen van een geluids wal die er al is langs een gedeelte ringweg, omdat deze het uitzicht beneemt. De raad stelde het bestemmingsplan vast. Mochten de bewoners alsnog be zwaar maken tegen de geluidswal dan komt het opnieuw in de raad aap de orde. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De Kritische gemeen te IJmond houdt maandag 28 november haar halfjaarlijkse ledenvergadering. Er zal dan onder meer van gedachten worden gewisseld over de activiteiten van het initiatief-comité „Behoud werkgelegen heid in de IJmond”. Tijdens de viering op zaterdagavond 26 november, vanaf 19.15 uur in de V’redevorstkerk, wordt de op brengst van de collecte bestemd voor dit comité. Wethouder H. J. M. Roozen weerlegde dat met de meeste nadruk: „Die verorde ning kan pas worden toegepast als er een exploitatieplan voor een gebied bestaat. Dat is er voor dit gebied niet dus hebben we juridisch geen poot om op te staan. Daarom is deze zaak ingebracht in de overeenkomst die we met de particuliere bouwers aangaan en die heeft wel rechts- i kracht”. „Uit de woorden van wethouder Roozen werd duidelijk dat men de kosten voor de ondernemers moedwillig niet had willen opschroeven omdat dit de exploita tielasten weer zou verhogen. Hij betoogde daarbij, dat de particulieren de grond toch al duurder hadden moeten kopen en pachtvrij maken dan het geval zou zijn geweest als de gemeente dit had gedaan. De gemeente behoeft nu niets te financie ren. De toekomstige bewoners van het plan Waterrakkers zouden beslist niet meer moeten gaan betalen, omdat het ge bied waar het nu om gaat helemaal niet in het exploitatieplan voor Waterrakkers komt te zitten en bovendien „selfsuppor ting” is. De heer Kroon wilde ook het boetebe ding in de overeenkomst indexeren en een voordelige tweede sporthal (Van een onzer verslaggeefsters) Goud ot platina. Glad of gefacetteerd Breed of smal Simpel of met briljanten gesierd Bij Siebel kunnen jullie kiezen uit de komplete collectie Constant ringen Dat mag ie verwachten bij één van de grootste juweliers in Nederland Net zoals vakkennis en betrouwbaarheid. En alle rust om te passen en uit te zoeken Ook als ie niet zoveel te besteden hebt En op het gratis graveren kun je wachten doch even aan denken als jc een Constant verlovingsring zoekt Siebel heeft er veel en veel meer van T -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9