oppassen Je moet steeds ■r. S N.V 5 NA Niet tekenen door L. Bakker Inschrijfformulier Vakantie UITKOMST VOOR MENSEN MET EEN HUIDAFWIJKING door Leens Macaré Natuurlijk effect n-- Je komt altijd weer mensen tegen die in de puree zitten omdat ze iets hebben besteld of besproken waar ze tot hun verwondering en schrik niet meer van af kunnen. Naar mijn idee vormen die mensen de minderheid van een veel groter legioen van zulke spijt-kopers. De meesten klagen maar niet te veel, omdat ze hopen dat ze door zich zéér koest en doof te houden uit de perikelen kunnen komen. Soms lukt dat. Veel van die mensen hadden uit de narigheid kunnen blijven als zij precies hadden geweten wat zij stonden te doen, in die showroom, die winkel of dat reisbureau. Maar vaak schijnt men zich niet te realiseren dat bestellen en reserveren keiharde zakelijke afspraken zijn, waar je altijd aan gehouden kunt worden. Ook al is het alleen maar mondeling gegaan. Er wordt nogal eens gedacht dat het allemaal maar vrijblijvend is, zolang je nergens voor getekend hebt. „De buitenwereld is geneigd te denken, dat elke afwijking of ontsiering van de huid een besmettelijke aandoening is. Al dan niet bewust wordt er een zekere afstand bewaard. Mensen met een huidafwijking kunnen daar verschrikkelijk onder lijden. Zeker in deze tijd nu de tegenstelling steeds groter lijkt te worden: alles en iedereen moet immers jong en mooi zijn”. - te I 1 o? II ren i cafébedrijf inge- cursus si f J <s> I Kosmetische camouflage geeft zelfvertrouwen zorg worden ingeschakeld. Er zijn ook elk jaar weer mensen die zich pas realiseren dat zij twee keer een vakan tiereis hebben geboekt, als de rekeningen in hun brievenbus beginnen te vallen. Die 10 procent is bij tweedehands auto’s heel gebruikelijk. Als die garage het doorzet, moet er wèl betaald worden. Gekocht is gekocht. En „reserveren” is óók kopen. Zulke mensen zitten dan in een ver schrikkelijke val. Jammer, als ze meteen waren gaan Op zeggen, had dat enige tientjes gekost, maar nu is het enkele honderden guldens. van Anneke Dols ligt deze morgen een cliënte die hier een jaar of vier geleden leerde, hoe ze haar specifieke huidafwij- king met een zo natuurlijk mogelijk effect kan verdoezelen. Hanneke, een 26-jarige verpleegster, vertelt haar verhaal: een deel van de huid op de linkerhelft van haar gezicht wordt ingenomen door een wijn vlek. Op haar kin is een gedeelte van de huid, door middel van transplantatie, ver vangen door „nieuwe” huid die lichter van kleur is. Ze is zonder make-up binnenge komen en de afwijkende huidgedeelten steken scherp af tegen de omringende huid. Zij hebben er daarna thuis nog eens met elkaar over gepraat, hebben besloten toch meer iets anders te doen, en zijn daarvoor om niet weer bij diezelfde juffrouw te gaan vragen die al zoveel moeite voor hun heeft gedaan dat ze dat niet meer durven naar een ander reisbureau gestapt. Pöst van het eerste reisbureau gooien ze uit dezelfde soort gêne soms gauw weg, zodat ze al veel te ver in de tijd zitten, als het misverstand uitkomt, Dan houdt dat eerste reisbureau zich aan zijn annule- ringstermijnen. En annuleren wordt duur der naarmate de vakantie dichterbij komt. Gaat u voor zulke belangrijke dingen als auto’s, vakantiereizen, meubels, vloerbe dekking, e.d. op informatie uit, zeg er dan altijd goed bij: „Maar denk erom, ik kom niets kopen”. Stel u voor: een Rotterdamse dame, ge naamd mevrouw E., die van de Bijstand trok, wilde echt moeite doen om weer in haar eigen onderhoud te gaan voorzien, 'wat niet meevalt als je 38 bent. Op een dag zag zij een advertentie staan van het Koninklijk PBNA-instituut. Er werd een cursus georganiseerd voor het diploma „vakbekwaamheid cafébedrijf”. Mevrouw E. las die advertentie en dacht: „In de horeca kan ik me wel een bestaan opbouwen. Als ik maar eenmaal dat diplo ma heb”. De beursdirecties zeggen tegenwoordig wel dat ze kwalijke colportage op hun beurzen tegen gaan, maar garanderen kunnen zij niets. Ze zeggen het hoofdzake lijk om de kwade naam kwijt te raken die zulk soort beurzen door de misleidings- trucs van sommige standhouders hebben gekregen. Nooit tekenen, als u er niet eerst even thuis over hebt nagedacht of u er wel aan beginnen zult, dat is het beste. Als u wordt verteld dat er haast bij is, of dat de aan bieding alleen maar geldt voor snelle be slissers, vertrouw het dan maar liever he lemaal niet. Er is meer aanbod dan vraag in ons deel van de wereld, en wie zo’n haast heeft, die moet maar een andere klant zoeken. Zij ging naar de voorlichtingsbijeen komst en kreeg daar een inschrijfformu lier. Dat formulier moest volgens de man van het PBNA die daar was, zonder uitstel worden ingevuld. Want ze moesten weten „Vooral jongeren kunnen er last van hebben, maar door de zekerheid dat de speciale make-up het blozen camoufleert wordt het vaak steeds minder”, zegt ze. „Bij de jongeren kan een acné-huid ook een enorm probleem zijn. Het zielige is dat zoiets vaak wordt gebagatelliseerd als iets onbelangrijks dat vanzelf weer verdwijnt. Anneke Dols heeft bij dit onderdeel van haar werk het voordeel van een goede samenwerking met specialisten van een groot plaatselijk ziekenhuis. Een toe- ■fr Een tweedehands auto kiezen. Soms worden er grote shows voor opgezet. Hebt u 'ja' gezegd dan kan het tien percent van de prijs kosten, als u de auto achteraf toch maar liever neemt De consumentenorganisatie vroeg aan het PBNA wat elk weldenkend mens ook meteen zou vragen: U zult toch best wel begrepen hebben dat de financiering nog niet zeker was, toen mevrouw E. haar formulier instuurde. Zulke dingen zet iemand er toch niet zomaar op? Dan moet je toch even navragen of de zaak nu rond is, voordat je haar definitief inschrijft? Maar ze wilden hun vordering nu bij nader inzien pluk maar eens veren van een kikker, zullen ze hebben gedacht verminderen tot 50 gulden. En daar bleef het bij. Ook het Konsumenten Kontakt kon mevrouw E. niet voor deze volstrekt onredelijke vordering behoeden. „In de stoel” in de behandelingskamer Eindelijk kreeg mevrouw E. contact met iemand bij het instituut. Maar die schreef koeltjes, nadat hij de zaak had,nagegaan: „Inderdaad hebt u op het inschrijvingsfor mulier vermeld dat u nog een verzoek had lopen bij de Sociale Dienst. U hebt er echter ook bij vermeld dat, indien het resultaat negatief mocht zijn, u zou probe ren het geld zelf bij elkaar te krijgen. Op grond van die toevoeging hebben wij u dan cienne”, een woord dat de doorsnee-Ne- derlander maar zelden zonder haperen over de lippen krijgt. Anneke Dols is ook met deze benaming niet onverdeeld geluk kig. Schoonheidsspecialiste vindt ze zon der meer een onmogelijk en belachelijk woord, dat volgens haar het beeld over eind houdt van „het juffertje-in-het-roze dat voornamelijk de make-up-kwast han teert”. Ook al omdat het „pakket” van de huidverzorgingsexperts in de loop der ja- ren met een aantal specialisaties is uitge breid, meent ze dat een begrip als kosme- tisch therapeute het beroep beter karakte riseert. Een van die specialisaties is dan sinds enkele jaren de „kosmetische camoufla ge”. Steeds meer huidverzorgingsspecia- listen in Nederland volgen een aanvullen de opleiding in deze techniek. Huidanoma- lieën (afwijkingen) die tegenwoordig met succes kunnen worden gecamoufleerd zijn bijvoorbeeld wijnvlekken, gepigmenteer- de en gedepigmenteerde huidgedeelten, littekens die- door verbrandingen of ver wondingen zijn ontstaan, kleurverschillen na huidtransplantaties, en huiddefecten die door bestraling kunnen ontstaan, bij voorbeeld na een borstamputatie. Vertrouw ook niet blindelings op beken- de namen. Of op „erkenningen”. Onlangs deed zich bij een klachtenbureau van het Konsunïenten Kontakt een geval voor met een officieel erkend onderwijsinstituut, dat ook niet bepaald je vertrouwen in de plooibaarheid van dat soort instellingen vergroot. uit op van die gezellige koopbeurzen waar ze allerhande huishoudelijke spullen aan de man brengen. De demonstratrice op een beurs van huishoudelijke artikelen heeft maat één doel iets aan u te verkopen Teken geen enkel papier bij haar als u nog niet zeker weet wat u zult doen In de ruim vijf jaar dat Anneke Dols zich bezighoudt met het vakkundig verdoeze len van hinderlijke huidafwijkingen heeft ze heel wat mensen behandeld, die het leven weer wat lichter zagen nadat ze hun specifieke huidontsiering op betrekkelijke Vooral jongens met acné hebben veel drempelvrees en gaan dan zelf met allerlei middeltjes aan het modderen. Wat de ca- mouflagetechniek betreft: in principe doe Ze zijn naar een reisbureau geweest, hebben daar geïnformeerd of er in hun vakantie nog plaatsen op een bepaalde reis vrij zouden zijn, hebben hun namen ge speld voor de juffrouw aan de balie die dat allemaal opschreef, en hebben nóg niet door gehad dat zij gewoon een reis stonden te boeken. komstbeeld dat haar erg bezighoudt is de taak die de kosmetisch therapeute zou kunnen hebben in de ziekenhuizen, bij de begeleiding van operatiepatiënten en dan in het bijzonder van vrouwen die het in grijpend gebeuren van een borstamputatie moeten verwerken. Als voorbeeld noemt ze de situatie in Amerikaanse ziekenhui zen, waar specialisten op kosmetisch en ik niets zonder verwijsbriefje van de arts, esthetisch gebied bij de onmiddellijke na- Je kunt niet gaan werken aan een huidaf - wijking waar je achtergrond en aard niet van kent. Dat is ook een van de risico’s van zelf experimenten: mensen smeren soms de verkeerde dingen op een ernstige huid afwijking”. simpele wijze leerden aanpakken, De ge vallen die ze onder handen krijgt zijn van uiteenlopende aard. Littekens bij mensen die een verkeersongeval overleefden, maar ook het probleem van vrouwen en mannen die last hebben van overmatig blozen en daardoor hun zelfvertrouwen volledig dreigen kwijt te raken. Dat over matig blozen gaat vaak samen met een dunne gevoelige huid, waardoor de blos sneller zichtbaar wordt. Anneke Dols: „De hele scala, van het simpele lichamelijke „opknappertje” tot en met adviezen bij het kiezen van de juiste protheses en beha’s, het adviseren van oefeningen, het camoufleren van huid defecten die door bestralingen zijn ont staan: ik geloof dat daar voor ons beroep in de toekomst een dankbaar werkterrein kan liggen”. ook bij de schreven”. Hanneke: „Vroeger droeg ik lang haar dat ik aan die ene kant zoveel mogelijk naar voren het hangen om de huid te verbergen. Zelf heb ik ook wel geëxperi menteerd, met zo’n groenachtig poeder en pancake, maar dat werd zo maskerach tig”. Nu gebruikt ze .gl enkele jaren een speciale camouflerende make-up die voor deze gelegenheid nog eens een keer door de kosmetisch therapeute wordt aange bracht: eerst een dagcrème die vervolgens wordt bedekt door het camouflerende pre paraat dat precies de kleur van de omrin gende huid moet hebben. Een fixeer poe der zorgt voor een optimale „verbinding” met de huid. Een make-upcrème, een ge- zichtsspray en (eventueel) wat opmaak voor ogen en lippen voltooien een camou- flagebehandeling. Hanneke: „Het is een kwestie van ’s ochtends wat»eerder op staan om de camouflage aan te brengen. Maar nee hoor. Het PBNA legde uit dat de inschrijvingsformulieren van dit insti tuut veel slimmer in elkaar zitten dan de argeloze leek zou denken. Ze hebben een voor- en een achterkant. Vóórop nioet je je handtekening zetten. Daarmee verklaar je dat je overal mee akkoord gaat en altijd het lesgeld zult betalen. Achterop staan vragen. Onder meer een vraag voor het geval iemand anders dan de cursist borg staat voor het lesgeld. Op deze vraag had mevrouw E. netjes geantwoord dat zij een aanvraag had lo pen bij de Sociale Dienst, en dat zij anders nog moest proberen het geld bij elkaar te krijgen. Maar die mededeling had eigenlijk geen waarde, aldus het PBNA. Dat had dan vóórop moeten staan, bij haar handteke ning. Wat achterop stond, werd kennelijk maar als bijzaak beschouwd U begrijpt, tegen zulke dingen bescherm je jezelf het beste als je maar helemaal niet inschrijft. En dat is in twijfelgevallen ook altijd het verstandigst. Vertrouw nooit op de redelijkheid van degeen bij wie u op zo’n manier iets bestelt of reserveert. Soms kan hij u achteraf niet tegemoet komen, of soms wil hij het niet. Zeg ook nooit bij wijze van vriendelijkheid dat u iets zult kopen. Want u hangt. Daar komen zulke verhalen van- „We zagen daar een mooie Kadett staan. Maar veertigduizend gelopen en nog geen krasje op de lak. Ik zeg: reserveer die maar voor mij, maar hij moet wel gefinancierd wor den. Dus nog niks definitiefs, want het was zaterdag en de banken waren dicht, en ik had ook nog nergens voor getekend. De papieren zouden ze meteen maandag rege len, als ik naar de bank was geweest, zeiden ze. Nou zie ik zondags mijn zwager en die heeft z’n Escort te koop. Voor veel minder, en ook altijd goed in ’t onderhoud geweest. Dus ik zeg: nou, die neem ik van jou, dan laat ik die Kadett niet doorgaan. Maar nou bel ik vanochtend die garage op om dat te zeggen, en daar zeggen ze: dat kan, meneer, maar dan betaalt u wel een annuleringsvergoeding van 10 procent. Dat kost me mooi 650 gulden waar ik niks voor terug krijg. Maar dat hoef ik toch niet te betalen, zeker?” hoeveel mensen er mee deden omdat er een zaaltje moest worden afgehuurd. Maar ja, het cursusgeld bedroeg honder den guldens. Waar moest mevrouw E. die vandaan halen? Er was maar één moge lijkheid: de Bijstand. Maar dat moest zij eerst aanvragen Daarom schreef zij op het formulier: „Ik heb een verzoek ingediend bij de Sociale Dienst, maar ik heb daar nog geen uitsluit sel van”. En om haar goede wil te tonen, voegde zij er aan toe: „Mocht dat negatief zijn, dan probeer ik het zelf bij elkaar te krijgen. De lessen begonnen nog voordat zij ant woord had van de Sóciale Dienst. Maar zij was zo voorzichtig om er nog maar niet naar toe te gaan. Dat was goed, want haar aanvraag werd afgewezen. En zelf had zij het geld ook echt niet. E>r zat niet anders op dan dat zij dat aan het PBNA liet weten. In antwoord daarop kreeg zij een tijdje later een brief van het PBNA: Er staat 375 gulden op uw rekening open. Wij verzoe ken u dat bedrag binnen 14 dagen over te maken. Weer een brief met uitleg hoe het geval in elkaar zat, een verwijzing naar de Socia le Dienst, maar wat mevrouw E. ook deed, het mocht niet baten. Het PBNA bleef haar bestoken met aanmaningen. Daar stond nu al in: Wanneer u hieraan geen gevolg geeft, zullen verdere maatre gelen moeten worden getroffen”. Anneke Dols, kosmetisch therapeute m Nijmegen, heeft in haar praktijk veel voor beelden gezien van mensen met „rela- tiestoomissen”, voortvloeiend uit het feit dat ze met een duidelijk zichtbare huidaf wijking moeten leven. Via plastische chi rurgie kan tegenwoordig vaak een verbe tering in zo’n situatie worden gebracht. „Maar”, zegt Anneke Dols, „op het punt waar de plastisch chirurg niets meer voor iemand kan doen, biedt ons vak tegen woordig de mogelijkheden om toch nog de puntjes op de i te zetten”. Ze bedoelt daarmee de techniek die in de huidverzor ging „kosmetische camouflage” wordt ge noemd: met behulp van speciale huidpre- paraten kan de huidverzorgingsspecialist tegenwoordig verbluffende resultaten be reiken bij het verdoezelen van huidont- sieringen. In de afgelopen jaren heeft ze verscheidenen cliënten (vrouwen èn man nen) „in de stoel” gehad, die van haar~in enkele lessen de kunst leerden om voort aan elke dag hun huidafwijking zo goed mogelijk te camoufleren. Het begrip „kosmetische therapie” wordt in Nederland nog maar aarzelend gebruikt. Wel wordt het in feite nietszeg gende woord schoonheidsspecialiste gaan deweg vervangen door de titel „estheti- Zelf vind ik het resultaat altijd heel na tuurlijk. Ik voel me tegenwoordig wel een stuk beter dan vroeger. En natuurlijk blijft u ver uit de buurt van pen én papier. Kijk daar vooral mee D1HMU1K '■"'z j}- Kosmetische therapeute Anneke Dols met Hanneke na de .camoufiage-behandeiing’ de afwijkende huidgedeelten zijn vrijwel onzichtbaar geworden onder een zo natuurlijk mogelijke opmaak, die binnen tien minuten kan worden opgebracht. Inzetje: Hanneke zonder make-up: een donkere wijnvlek en een getransplanteerd huidgedeelte op de kin steken scherp af tegen de omringende huid.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 29