POLITIE BEDANKTE „DE BAAS Centrum voor alleenstaanden niet met aalmoes geholpen Sri Lanka is een eiland van schrille contrasten s gilbi; in de vishol Wijkagent op kieslijst „IJmond heeft bouw in Heemskerk en in Velserbroek hard nodig” F in 1 BRINK Luchtverwarming Uw installateur: R J fe-s 'X». VOORZITTER J. STAM: 1 Frustrerend Groeikernen it Gevonden voorwerpen J iSi KIC van VVB starten met mini-voetbal Speciale dienst in Paterskerk Contactlenzen in opspraak BELANGRIJKE MEDEDELING OVER CONTACTLENZEN I Overloop Nieuw inzicht „FORSE GEMEENTEBIJDRAGE NODIG” 4 2 6 NOVEMBER 19 7 7 ZATERDAG VELSEN-IJMUIDEN 5 J5 I L. MUNNIKES VOOR LEDEN VAN „VOV”: Handelsbalans „REINO” B.V. voor tapijtreiniging Vaste vloerbedekking Losse kleden Telefoon 023-313289 •J ni LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN NOORDIMA B.V. - HEERHUGOWAARD (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. „Om in financieel opzicht gezond te draai en is een veelvoud nodig van wat de IJmondgemeenten ons voor 1977 in het vooruitzicht hebben gesteld. Als onmisbare voor ziening zijn wij met alleen losse bijdragen uit de bevolking ten do de opgeschreven.” Voorzitter J. Stam van de Stichting Alleen staanden Centrum zei dit gister middag tijdens het „open huis” van het alleenstaandencentrum aan de Wijkerstraatweg in Velsen- Noord. Ruim tien jaar na de start van de activiteiten voor alleen staanden in de IJmond achtte hij de tijd nu wel gekomen om bij de gemeentelijke overheid op hogere subsidiebijdragen aan te dringen. I I I 5 (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) Toch leeft de bevolking van veertien OM >0 iS VELSEN-NOORD. De voetbalvereni gingen KIC en WB zullen hun activiteiten uitbreiden tot de zes- en zevenjarigen, de zogenoemde mini-pupillen. Aanvankelijk stonden de besturen van beide verenigin gen sceptisch tegenover de invoering van dit mini-voetbal. De aandrang van de zijde van ouders van jonge kinderen heeft er tenslotte toe geleid dat de inschrijving voortaan opengesteld wordt vanaf de zes jarige leeftijd. De jeugdige voetballertjes kunnen zich aanmelden bij H. Teeling, Schulpweg 210 in Velsen-Noord (KIC) of P Hittema, Bley- enhoevelaan 9, Velsen-Noord (WB). (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het paradijselijk schone eiland Sri Lanka, het voormalige eiland Ceylon, is de laatste jaren steeds meer in trek geraakt bij de toerist uit de Westerse wereld. Een stijgend aantal vakantiegan gers strijkt neer op het rustieke eiland om er een zorgeloos poosje te vertoeven. Het land heeft dan ook alle elementen waar naar de Westerling van tijd tot tijd snakt. Zon, schone stranden, een onbedorven landschap en bovenal een verademende rust. I Hij vertélt dat zijn vaderland in grote moeilijkheden verkeert, veroorzaakt door de economische crisis, en de hoge olieprij zen. Het evenwicht op de handelsbalans van Shri Lanka is ver te zoeken. De prijzen, Van de exportprodukten thee, rubber en kokosnoten zijn de afgelopen tien jaar op hetzelfde peil blijven steken. Andersijds zijn de prijzen voor de produkten die moe ten worden ingevoerd, sterk gestegen. De gevolgen voor de bevolking zijn schrij nend. Kinderen lijden aan ondervoeding. Door de traditionele wijze waarop de land bouw xyordt beoefend, is er zelfs een tekort aan rijst. Jayasinghe, die geboren is in de grootste vissersplaats van het eiland, Galle, waar mee Velsen een jumelage onderhoudt, is vooral geïnteresseerd in het management •van het IJmuidense visserijbedrijf. „De kennismaking is erg leerzaam. Hier wordt het goede Voorbeeld gegeven. Ik ben over al gastvrij ontvangen; de uiteenzettingen die ik gekregen heb, waren bijzonder boeiend.” haven waarbij contacten zijn gelegd met het Staatsvissershavenbedrijf, het RI rO en het TNO. Afgesproken is tot een uitwis seling te komen van deskundigen. Neder landse specialisten op het gebied van de visserij zullen ter plekke instructies geven terwijl een aantal Ceylonezen voor studie naar Nederland zal komen. Hij wijst daarbij op het „witte goud”, het gebruik van waterkracht ten behoeve van de energie-opwekking. Tenslotte nodigt hij iedere Hollander uit eens een kijkje te komen nemen op het contrastrijke eiland. Tussen de Oud-Boeddhistische cultuur zal de Nederlander veel restanten ontwaren die herinneren aan de koloniale tijd. Want tussen Oosterse tempels doemen af en toe bouwsels op van een Hollandse stijl. Een land van tegenstellingen, in alle opzichten. De Stichting Alleenstaanden Centrum heeft 630 mensen als regelmatige bezoeker ingeschreven staan. Het merendeel komt uit de IJmond maar ook uit Alkmaar, Haarlem en de Zaan streek weten alleenstaanden Tiet centrum in Velsen-Noord te vinden. „Het initiatief De heer T Jayasinghe Lees hierover het artikel elders in deze krant! IJMUIDEN. In de rooms-katholieke Paterskerk aan de Willemsbeekweg begint zondagmiddag om 3 uur een oecumeni sche gezinsdienst voor geestelijk gehandi capten en hun familieleden. De dienst wordt geleid door Pastor A. Loos en me vrouw L. G. Brezet-Brouwer. Het thema van de dienst is: „Davids Zoon zolang verwacht”. De orkestgroep van het Leger des Heils te IJmuiden verleent muzikale medewerking. De aangepaste kerkdienst staat in het teken van de advent. Voor de collecte zijn bijdragen in geld en in natura (bloemen en fruit) welkom. ur jr :antjes ze niet mieuw inden- sche le mo- d kan irente- gerin- le klok et hun oor de luiten- i wor- lemer, erdere n deze Naast >k wel die er waar vijzeld aft om op te it deze enlan- eten te lemers ardien van de ig. On- id met zeker pen te e hek- ilank. „Veel alleenstaanden zitten met zichzelf en de buitenwereld in de knoop. Ze zijn het zicht op hun situatie kwijt. Wij kunnen hier dan een lichtpuntje zijn,” aldus me vrouw Van Amersvoort die haar taak als „hoofdzakelijk begrijpend luisteren” om schreef. VELSEN. Dat de wijkagent in Velsen uitzonderlijk populair is en een groot ver trouwen geniet van de bevolking bleek gistermiddag bij gelegenheid van het af scheid van politiecommissaris Van Buu- ren. In zijn afscheidsspeech memoreerde hoofd-inspecteur Wijnstroom een histo risch voorval. Het Nederlandse werkloosheidspercen tage is nog niets vergeleken met Sri Lanka. Maar liefst anderhalf miljoen eilandbewo ners zitten zonder werk. Industrie van betekenis ontbreekt. Ze bestaat uit een cementfabriek en enkele visverwerkende bedrijven. Volgens Jayasinghe is het drin gend noodzakelijk dat de ontwikkelde lan den hulp bieden bij het bevorderen van nieuwe bestaansvormen op het gebied van de industrie. VELSEN. Bij het Hoofdbureau van de Velsense politie werden in de periode 18 tot 25 november de volgende gevonden voorwerpen af gegeven: Voordeursleutel, chroom horloge met schakelarmband, groene label met 3 sleu tels (Mazda), leren halsband met penning, groen etui met schrijfbehoefte, 1 paar zwarte dameshandschoenen, leren mapje met 4 sleutels, bos met 4 sleutels, sleutele- tui met 3 sleutels, schoolspaarkaart, goud kleurig dameshorloge, fietsmandje, bruine herenhandschoen, bruingele want, rode integraal helm. Afhalen gevonden voorwerpen iedere dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbu reau van politie alhier. Kijkdag fietsen iedere zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur. „Een wijkagent kwam thuis bij iemand in zijp wijk die hij al eens met raad en daad terzijde had gestaan. Het was ten tijde van de verkiezingen. „Ik heb op U gestemd”, vertrouwde de buurtbewoner de agent toe. „Zo”, merkte die met opgetrok ken wenkbrauwen van verbazing op. „Maar ik sta helemaal niet op een ver kiezingslijst?” „Dat weet ik wel”, zei de man. „Ik heb U er gewoon bijgezet!” de nieuwe bouwlokatie in Heemskerk alleen is niet genoeg. Samen met de bouw van een Velser- broek zou er wel ruimte komen voor de grote vraag naar woningen. De behoefte wordt geschat op 10.800 woningen er bij in 1990. Daarvan zou-* den er zo’n 800 in Alk maar kunnen komen. In de IJmond zelf is nog ruimte voor 4500 wonin gen, waarvan slechts 500 in Velsen. Uitgaande van het ge geven, dat er in het jaar 2000 in Noord-Holland drie miljoen inwoners zouden zijn zocht de pro vincie in de jaren 60 naar mogelijkheden om wo ningen te bouwen. In het zuiden van de provincie zou de bevolkingsdruk te groot worden en zo kwam men op de gedach te woningen te bouwen in het noorden en in de IJs- selmeerpolders. De over loop was geboren. Al snel blëek, dat de groei uit de bevolking van Noord-Holland was en dat er in 2000 geen drie miljoen, maar onge- ener bleven er feitelijk toch evenveel nieuwe woningen nodig. Toen de overloop een maal op gang kwam, ont stonden er veel proble men. De werkgelegen heid verhuisde niet mee, zodat er veel pendel kwam, de voorzieningen bleven in de nieuwe wij ken achter en de provin cie stuurde bij: de overlo op werd geconcentreerd in groeikernen. Alkmaar, Purmerend, Hoorn, Le lystad en het nieuwe Al- mere moesten de nieuwe Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 Ppscalstraat 11, Postbus 157, Telefoon (02207) 1 27 18 miljoen zielen in bittere armoede. Het is de enkeling, de slimmerik, die profiteert van de florerende toeristenindustrie. Want de doorsnee-Ceylonees leeft op de rand van het bestaansminimum. De vis en de rijst zijn de enige bronnen van inkomsten. En dat is bepaald geen vetpot. Om het bestaan van de visser enigszins te verbeteren brengt T. Jayasinghe, secre taris van het Visserijbedrijf van het eiland momenteel een bezoek aan IJmuiden. De oriëntatie richt zich vooral op, de geavan ceerde technieken die in Nederland bij de zee-visserij worden toegepast. Zo heeft hij een rondleiding gehad door de IJmuidense woningen bouwen voor Amsterdam, Haarlem en de IJmond, waar de werkgelegenheid was ge concentreerd. de functionaris. „Hij had daarvoor het dossier van de heer Van Buuren „gelicht” en bracht in herinnering hoe deze pas in 1945 I zijn politiële loopbaan kon aanvangen omdat deze geweigerd had zijn officiersopleiding te volgen onder het Duitse regime. Na zijn waardering namens het hele korps te hebben vertolkt voor de wijze waarop de heer Van Buuren de leiding van het I korps destijds had overgenomen van zijn voorganger Sepp en diens richtlijnen had uitgevoerd („U heeft ons in onze ver- I wachtingen niet teleurgesteld") overhandigde hij geschenken aan de commissaris terwijl mevrouw Van Buuren in de bloe- I metjes werd gezet en werd betrokken in de waardering voor het vele werk dat door haar man was verzet en dat zij door haar juiste instelling mede mogelijk had gemaakt. De stichtingsvoorzitter noemde het een uiterst frustrerende zaak dat uitbreiding van de activiteiten door het gebrek aan financiële middelen volstrekt onmogelijk is. „Er is duidelijk Behoefte aan ruimere openingstijden. Het centrum zou meer avonden open moeten zijn maar dat zit er in deze situatie niet in,” zei hij. Het echtpaar Van Amersvoort is de drij vende kracht achter de activiteiten voor alleenstaanden in Velsen-Noord. Het cen trum aan de Wijkerstraatweg kwam in augustus van het vorig jaar in gebruik. Daarvoor nam het echtpaar in gebouw „De Schans” in Beverwijk de honneurs waar. Voorzitter Stam gaf de bezoekers van het „open huis” met cijfers enig in zicht in de omvang van het werk. Het jaarlijkse bezoekersaantal is in tien jaar tijd van enkele tientallen tot boven de tienduizend komen te liggen. Hij om schreef de activiteiten van het echtpaar Van Amersvoort als „open staan voor an dermans problematiek” en „respectvol medeleven”. Hij doelde daarmee op de privésituatie van velen uit de „vaste klan tenkring”. Het centrum in Velsen-Noord is het steunpunt voor mensen die door over lijden van de huwelijkspartner of door andere oorzaken alleen zijn komen te staan. Mevrouw Van Amersvoort gaf er in een uiteenzetting enkele voorbeelden van. Van de IJmondgemeenten Velsen, Be verwijk, Heemskerk en Uitgeest is voor 1977 een subsidietoezegging binnen voor een bedrag van 2500,-. De heer Zwart maakte er tegenover de genodigden voor het „open huis” geen geheim van dat zo’n bijdrage volstrekt ontoereikend is. In de praktijk is geble ken, dat een stad als Am sterdam met zo’n 300.000 inwoners is teruggelopen en dat desondanks het aantal benodigde wonin gen niet afneemt. Ook voor Haarlem geldt dit, terwijl in de IJmond ook problemen ontstonden, ■evenals in de Haarlem mermeer. In een nieuwe visie in de NORON-nota heeft de provincie deze problemen onderkend en alsnog nieuwe bouw plaatsen gezocht in de Haarlemmermeer en bo ven Heemskerk. Voor de IJmond biedt de Haar lemmermeer echter geen oplossing, Alkmaar loopt als overloopstad terug en Hij maakte de onder nemers duidelijk, dat ze wat woningbouw in Vel sen betreft zeker tot half 1978 nergens op hoeven te rekenen. Er zijn 2110 woningzoekenden van wie 740 snel geholpen moeten worden. Van eni ge nieuwbouw is geen sprake, terwijl ook de nieuwbouw in overloop stad Alkmaar tot half 1978 stilligt. Hij hoopte dat in dè toekomst de si tuatie iets rooskleuriger wordt, zeker als de IJ mond de mogelijkheid krijgt in de Velserbroek- polder te bouwen. Voorzitter G. Rijke van de VOV wees de heep Munnikes nog eens op de moeilijke situatie voor de kleinere bedrijven in de IJmond bij het werven van personeel. Het feit, dat er met geen mogelijk heid aan woonruimte te komen valt, is een grote handicap voor deze be drijven. van tien jaar terug heeft zijn bestaans recht inmiddels dubbel en dwars bewe- zéij,” aldus voorzitter Stam die deze uit spraak met indrukwekkende bezoekcij fers hard kon maken. Het alleenstaanden centrum is elke zaterdag open. Per avond komen er gemiddeld 170 bezoekers wat per jaar ƒ56.000 aan entreegelden ople vert. Het gebouw moet per jaar 7800 aan huur opbrengen. De Stichting zal pas slui tend kunnen draaien met een jaarlijkse subsidie van 10 percent van de binnenko mende entreegelden en 25 percent van het jaarlijkse huurbedrag. Met dat als basis zal stukje bij beetje ook het groeiende tekort weggewerkt kunnen worden. Er is nu een schuld van ruim achtduizend gulden. Aanvankelijk bood de ze overloop een oplos sing, maar het einde daarvan is in zicht. Re groeikernen zijn niet meer enthousiast om mensen van buiten aan te trekken; ze hebben al veel ruimte voor hun ei gen woningzoekenden nodig. De gemeenten waar de mensen weg trekken, zien vooral de jonge gezinnen verdwij nen en blijven zitten met de oudere mensen en ge pensioneerden. Daar door ontstaat de zotte si tuatie, dat de gepensio neerden dicht bij het werk wonen en de wer kende groep dagelijks moet pendelen. Boven dien konden de groeiker nen niet tegen de woning behoefte opbouwen. Daarbij kwam nog de nieuwe visie, dat mensen vlakbij hun werk moeten kunnen wonen, iets dat lijnrecht tegenover de o- verloop staat. Het alleenstaandencentrum aan de Wij kerstraatweg heeft het tot nóg toe voor een groot deel van particuliere bijdragen moeten hebben. Dit is volgens de beheren de stichting geen basis voor een verant woord financieel beleid. „Wij zijn met aalmoezen niet geholpen. Alleen een bre de structurele aanpak kan ons uit de brand helpen.” Voorzitter Stam liep met deze uitspraak vooruit op de discussiebij eenkomst van maandag waar de finan ciële situatie en een mogelijke samenwer king met gelijksoortige instellingen in de IJmond ter sprake komen. Deze bijeen komst begint om acht uur en wordt even eens gehouden in het alleenstaandencen trum aan de Wijkerstraatweg. Het stich tingsbestuur heeft uitnodigingen ge stuurd naar de colleges van Velsen, Be verwijk, Heemskerk, Uitgeest en Castri- cum, de directies van de sociale diensten in die gemeenten en leden van de raads commissies sociale aangelegenheden. Het tekort van 5500 woningen zou in de Vel serbroek en boven Heemskerk gebouwd kunnen worden, afge zien dan van de 350 wo ningen, die Hoogovens jaarlijks nodig heeft. Elk nieuwe werkimpuls doet de behoefte in de IJ mond echter sterk stij gen. Daarom ook, dat de heer Munnikes de Bever- wijkse Wijkerbroekpol- der als reserve noodza kelijk acht. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de vrijdag markt werd aangevoerd: 728 kg. tong; 11 kisten tarbot en griet; 413 kisten kabeljauw; 26 kisten wijting; 67 kisten schol; 33 kisten schar; 2 kisten makreel en 6 kisten diversen. Prijzen in guldens, per 1 kg.: tarbot 25.69-25.44; grote tong 18,48-18,30; grootmiddel tong 18,99-18,52; klein middel tong 16,15-15,75; tong één 14,61-13,85; tong twee 11,61-10,82. Per 40 kg.: tarbot 622-280; griet 364- 228; kabeljauw één 162; kabeljauw twee 172-154; kabeljauw drie 152-138; kabeljauw- vier 140-120; kabeljauw vijf 114-84; schol één 132-130; schol twee 130-120; schol drie 126-112; schol vier 114-84; wijting drie 142-120; ma kreel twee 96-82; schar 96-80; ham men met kop 124; steenbolk 90-72; bot 30; tongschar 206. De besommingen waren: KW 63 10.400,-; KW 124 ƒ3.100,-; KW 125 ƒ6.900; KW 173 ƒ7.400,-; KW 185 ƒ5.100,-; KW 221 12.900,-; IJM 44 ƒ8.800, Het personeel van het Velsense politiekorps heeft gistermid dag in besloten kring afscheid genomen van „de baas”, com missaris J. W. van Buuren. Veel woorden van waardering en stoffelijke blijken daarvan werden het echtpaar Van Buuren deelachtig. Eerste spreker was loco-burgemeester Th. C. Witte, die, vooruitlopende op het openbare afscheid dat woensdag 30 november zal plaatsvinden in de Burgerzaal \in het Stadhuis, zijn waardering uitsprak voor de wijze waarop de korpschef Van Buuren zich van zijn niet eenvoudige taak heeft ge kweten. t Hoofdinspecteur A. J. Wijnstroom, die de scheidende com missaris gaat opvolgen, belichtte de loopbaan van de scheiden- VELSEN. Voor de leden van de Velser On dernemers Vereniging heeft L. Munnikes, hoofd van het bureau Woon ruimteverdeling van Velsen duidelijk ge maakt, dat de IJmond bouwlokaties in de Vel- serbroekpolder, bij Heemskerk en misschien in de toekomst ook in de Wijkerbroekpolder no dig heeft. Hij deed dat in een lezing over de wo- ningsituatie in de Noordelijke Randstad, waarin hij vooral inging op het ontstaan van de „overloopgedachte” en de gewijzigde opvattin gen hierover op dit moment.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5