Overtuig een ander AULA VOOR PETRUSSCHOOL Sport voor jeugd veilingen beverwijk Schaatstijden Kees Jongert iü VRIJZINNIG HERVORMDEN BEZINNEN ZICH OP FUNCTIE VERENIGING w Groenten Hoogovens en de muziekschool Informatie-avond Rooie Vrouwen Rijzen en surprise maken in De Schans Motor gestolen in Wijk aan Zee Contactlenzen in opspraak Bon Klaverjassen Snelheidscontrole Bekering Opbrengst collecte I L’ 6 19 7 7 NOVEMBER ZATERDAG 2 6 BEVERWIJK-HEEMSKERK IET 1 MM Plaats: om ind BELANGRIJKE MEDEDELING OVER CONTACTLENZEN een prachtig (pletina) miniatuurtje rvol eze’ uur; om: en. i 'mm Giften me-< .50.4 i en|. nzelf (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De Prinsesselaankerk bestaat vijftig jaar. Voor de in het pittoreske bedehuis kerkende Vereniging van Vrijzinnig Her vormden vormt dit jubileum niet alleen aanleiding tot profaan feestge- druis: metn heeft het lustrum vooral willen aangrijpen als een goede gelegenheid om zich, vanuit de wordingsgeschiedenis van de WH, te bezinnen op de plaats die de vereniging binnen het geheel van de levensbeschouwelijke groeperingen in Beverwijk en omgeving inneemt. - O8 AM - r vijftig jaar Prinssesselaankerk 1 (ADVERTENTIE) Adres ftó JöHSZ C05 Naam aanbrenger Adres Plaats (ADVERTENTIE) <1 De nieuwe abonnee maakt eerst 2 weken gratis kennis met de krant en wil daarna kwartaalabonnement Stuur hem/haar Haarlems Dagblad IJmuider Courant Beverwijkse Courant kwartaalabonnement Stuur hem/haar: jaarabonnement Stuur mij als dank voor de „moeite miniatuurtje Om ons tot de geschiedschrijving van het kerkgebouw en de Vereniging voor Vrijzinnig Hervormden te beperken: de Vereniging zelf, zo leert het boeiende en niet van humor gespeende verslag van voorgangster ds. Van Reijendam-Beek, werd opgericht in november 1910 en is daarmee dus een dikke vijftien jaar ouder dan het kerkgebouwtje. De vereniging werd indertijd opgericht voor de duur van een kleine dertig jaar. „Wij hopen toch veel eerder niet meer als afzonderlijke vereniging te bestaan, doch onze rechtmatige plaats in onze, dat is de hervormde kerk alhier, te hebben terugge wonnen”, verklaarden de oprichters inder tijd. Ze hebben ongelijk gekregen. Laurens Jansz Coster Papierschepper Handpersje Hand persje hoofd Goevaars, de heerv.d. Es, oudhoofd van de H. Hartschool en leden van de oudercommissie. Geschenken ontbraken natuur lijk niet: aannemer Koelman gaf materialen voor de houtbewer king en van de oudercommissie was er een kadocheque. Volgens de heer H.J. Pontman, hoofd van de Petrusschool, zal dit bedrag dienen als aanzet voor de aanschaf van een filmapparaat. Ter gelegenheid van de ingebruikneming werd een mozaïek onthuld, vervaardigd door de kunstschilder Jos Stam uit Heemskerk. vrij onderdak. Ook werden samenkom sten gehouden in het Kennemertheater en in Café Kennemerland. Overigens laat de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden het wat het vijftigja rig bestaan van het kerkgebouw betreft niet bij de uitgave van een jubileumboek je alleen; vrijdag 9 en zaterdag 17 decem ber vormt het Prinsesselaankerkje hef toneel van een feestavond met kabaret. Zondag 11 december wordt in hetzelfde Het verlangen naar een eigen gebouw resulteerde in 1925 in de komst van een Commissie Eigen Gebouw, die aan de toenmalige Noorderparkweg (nu: Prinses- selaan) een stuk grond van 29 bij 15 meter 'aankocht, tegen betaling van 3000. Ir. Zwiers, later hoogleraar en vooraanstaand kerkarchitect, kreeg de opdracht om een wijkgebouw neer te zetten. Het „Kleine Kerkje” werd in december 1927 door ds. D. G. Westmijse ingewijd. (Van een medewerker) BEVERWIJK. De novembermaand heeft zich op de bloemenveiling geken merkt door de kleine aanvoeren. De kas- troschrysanten raakten op en men moet nog even wachten op de bolbloemen. Deze komen wel in mondjesmaat aan de vei ling. De narcissen leveren rond een kwar tje per stuk op. Het aanhoudende regenweer versnelt de aanvoeren op de groenteveiling. De tuin ders proberen hun produkten van het land te krijgen. Het vele water doet er geen goed aan en men weet nooit of er geen wintertje achter zit. Vooral de andijvie wordt nu snel ge ruimd met dagaanvoeren van 30.000 en 40.000 kilo per dag. De kwaliteiten lopen evenals de prijzen nogal uiteen: van 19 tot 75 cent per kilo. Bospeen raakt nu snel op. Prei trok in prijs aan. Bij een aanvoer van ruim tienduizend kilo per dag werd er tot 135 cent per bos voor betaald. Aan sla en spinazie komt pr nog wat uit de kassen. Deze produkten gaan voor een goede prijs van de hand. Bij de koolsoorten is het vooral de boe renkool die vrij constant voor prijzen tus sen 45 en 70 cent van de hand ging. Op de veiling wordt het dus al een beetje winters. Voor de troschrysanten bestond deze week een goede belangstelling en die resul teerde in prijzen die opliepen tot 350 cent per bos. In deze zonloze periode komen er weinig anjers op de veiling. De prijzen kwamen bij een redelijke vraag tussen 20 en 73 cent per stuk te liggen. Ook de rozen trokken in prijs aan en haalden in het begin van de week 92 cent per stuk. Free- sia is er weinig. In de zachte zomermaand zijn er veel geruimd. Er wordt nu tot 35 cent per stuk voor betaald. Nerinen minde ren ook in aanvoer. Voor dit bijna-jaar- rond-produkt werd tot 75 cent per stuk betaald. De aanvoer van potplanten zal over enige weken weer groter gaan wor den. De goede cyclamen brachten nu tien gulden op. Als afsluiting van de eerste instructiepe- riode vinden er öp 21 en 28 december telkens van 13.30-16.30 uur mini-basket- balltournooien plaats; de pelsjes spelen op 21 december, de jongens op 28 de cember. Op 27 december wordt er voor jongens en meisjes van de eerste drie klassen van het basisonderwijs een vaardigheidsspel- circuit gehouden, aanvang 09.00 uur. Op 29 december het traditionele zaal voetbaltoernooi voor teams van scholen van het basisonderwijs, aanvang 09.00 uur. Ook de turnsport blijft in de belangstel ling. Liefhebbers van deze sport kunnen op 10 december van 09.00-17.00 uur ge nieten van de Kringkampioenschappen, georganiseerd door de Kennemer’ Turn kring. Zaalvoetballiefhebbers zijn van harte welkom op 26 december tijdens het grote toernooi om de „Sporthal-Trofée”. De or ganisatie van dit toernooi is in vertrouwde handen van de z.v. Fransen/Schoot, die zich dit jaar ook geplaatst ziet voor de opgave de „Sporthal-Trofée” te verdedi gen. De wedstrijden zullen om 09.00 uur beginnen, terwijl de prijsuitreiking om ca. 18.00 uur zal zijn. BEVERWIJK. - Bij de politie is aangif te gedaan van diefstal van een motor met het kenteken VL 95-21 uit een bergplaats in Wijk aan Zee. De 500 cc-motor is zwart en heeft oranje en gele biezen. Lees hierover het artikel elders in deze krant! Naam nieuwe abonnee De Vereniging heeft, tenslotte, tot 1944 geen eigen voorganger gehad. De predi kanten moesten altijd worden gedeeld met Akersloot, Uitgeest of Alkmaar. De na de oorlog beroepen voorgangers (ds. Beghe, ds. Van Santen, ds. Van Wijk, de heer Termaat, ds. Leerink, ds. Van ’t Linden hout en nu dan ds. Van Reijendam-Beek) hadden vrijwel altijd neventaken. „Dit heeft”, zo schrijft de huidige predikante in het- lustrumboekje, „natuurlijk de zelf werkzaamheid van de leden, met name de bestuursleden, zeer bevorderd. We hebben geleefd van het werk van de liefhebbers”, en aan die liefhebbers is het lezenswaardi- ge gedenkschrift dan ook opgedragen. Na de ingebruikneming is er aan de kerkruimte weinig meer veranderd. Er kwam een kanselkleed, een orgel, kroon luchters, stoel, avondmaalzilver, een luid- bel, een avondmaalstafel en een nieuw hek; grotendeels geschenken van de kerk gemeente als geheel, of van afzonderlijke lidmaten. Van het kerkje, dat pas in ’58 de betiteling „Wijkgebouw van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden" mocht ver vangen door het officiëlere „Prinsesse- laankerk”, maakten en/of maken vandaag de dag ook de Remonstranten en Oud- Katholieken, de Vrijgemaakt Gerefor meerden en de KGIJ (voor de trouw- diensten) gebruik. 1. Laurens Jansz Coster BEVERWIJK. Klaverjasclub Meere- stein organiseert op woensdag 30 novem ber een klaverj asdrive en kienavond in een der zalen van de.Vredevorstkerk aan de Laan der Nerderlanden. Aanvang 20 uur. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Bij een snelheidscon trole op de Tolweg zijn vrijdag elf automo bilisten bekeurd. De hoogst genoteerde snelheid was zesenzeventig kilometer. BEVERWIJK. Het programma van de sporthal aan de Van Loenenlaan ken merkt zich door een aantal activiteiten voor de jeugd, georganiseerd door de schoolsportcommissies. „Een boeiend verschijnsel” vindt ds. Van Reijendam echter meer het feit, dat een groot aantal vrouwen door de jaren heen leiding aan de vereniging heeft gege ven en de sfeer ervan meebepaalde. Vrou wen als de dames Welle en de nu al vijftig jaar als penningmeesteres optredende mevrouw N. Gillissen-Avenarius werden in dit verband met name genoemd. Als abonnee kent u onze krant. U weet dus hoe prettig het is om elke dag uit de eerste hand te vernemen hoe het gaat in de wereld, in ons land en in de buurt Toch zijn er mensen die onze krant nog met lezen! Uw beste Vriend of vriendin, buurman of kennis misschien? Breng daar gewoon even verandering in. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst En mooi beloond! Want voor die kleine moeite krijgt u van ons een van die prachtige miniatuurtjes kado Kijk eens om u heen. Heeft u al een abonnee op het oog? Vast wel De oprichting van de WH was in feite het gevolg van de bekering van de Her vormde voorganger ds. Van Bemmel tot de BEVERWIJK. Centrum De Schans houdt dinsdag 29 november een avondje sinterklaassurprises maken. In het atelier is een grote voorraad verpakkings- en aan- kleedmateriaal voorradig. Het atelier is geopend van half acht tot half tien. Een staflid verleent assistentie en wie moeilijk heden heeft met rijmen kan ook op die avond hulp vragen. orthodoxe geloofsopvattingen. Nu was Be verwijk altijd een overwegend vrijzinnige gemeente geweest, geleid door moderne predikariten, dus de overgang van de do minee naar de orthodoxie bracht nogal een schok te weeg. Uiteindelijk besloten de vrijzinnigen een eigen afdeling op te rich ten, die in de volksmond al snel „het Rijke Kerkje” werd gedoopt, omdat van meet af aan veel intellectuelen en beter gesitueer den tot de lidmaten behoorden. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. In „De Notenbalker”, het contactblad van de Volksmu- ziekschool in Heemskerk, wordt verband gelegd tussen de economische situatie in de IJmond in het algemeen en bij Hoog ovens in het bijzonder en de teruglopende belangstelling voor het muziekonder- richt. Vorig jaar telden de oudercursussen 45 deelnemers; dit jaar slechts zeven. Ook het aantal aanmeldingen voor de schakelklas sen loopt terug. De staf vermoedt maar stelt daarbij nadrukkelijk dat het ook niet meer is dan een vermoeden dat de economische toestand vooral de ouders ervan weerhoudt extra periodieke kosten te maken. Een teken aan de wand? (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK/HEEMSKERK. De Rooie Vrouwen van Heemskerk en Bever wijk houden op 1 december in het Heems kerkse buurthuis „De Zandkraai” een bij eenkomst tijdens welke Tineke Dekkinga komt praten over het werk van de Rooie Vrouwen en over de bewustwording van vrouwen in de politiek in het algemeen. De weerslag van deze „positiebepa ling”, er in uitmondend, dat er nog een duidelijke functie voor de vrijzinnigheid is weggelegd, kan worden teruggevonden in het ter gelegenheid van het halve- Tineke Dekkinga is kandiaat gesteld als plaatsvervangend landelijke contact- vrouw van de Rooie Vrouwen. Op het ogenblik is zijn gemeenteraadslid in Rijs wijk en maakt zij deel uit van de emanci- patiecommissie. Alle vrouwen die belang stelling hebben voor politiek zijn vanaf acht uur ’s avonds hartelijk welkom in „De Zandkraai”. r BEVERWIJK. De opbrengsten van de in de week van 10-15 oktober gehouden collecte t.b.v. de geestelijk gehandicapten zijn als volgt: Beverwijk 4.749,95; Heems kerk 4.725,24 en Velsen-Noord 1.934,77. --- Zodra de Vereniging tot leven was ge wekt, vroeg het bestuur de Hervormde Gemeente toestemming de Grote Kerk voor eigen godsdienstoefeningen te mogen huren. Dat mocht uiteraard niet, maar wel verleenden de Lutheranen en later ook de Doopsgezinden de Vrijzinnigen een gast- „Wij kunnen de Commissie Eigen Bouw en het bestuur uit die tijd niet dankbaar genoeg zijn dat ze het lef heeft gehad om zich in de schulden te steken voor een ruimte die echt mooi is en vooral zo echt een kerk en geen lokaal. Een gebouw voor honderdvijftig mensen kan niet weids zijn, maar Zwiers heeft met het hoge Fiaun CTPhnnw puntdak toch een atmosfeer van ruimte gecreeerd die onmisbaar is, wil een kerk gebouw niet onherroepelijk tot een zaal tje worden gereduceerd. Houten vloer en balken zoldering, ruitjesramen, Oudhol lands meubilair, alles samen roept een sfeer op van geborgenheid, die aan het psalmwoord doet denken: „Hij bergt mij in zijn hut, ten dage van het kwaad”, zo wordt het kerkje in de jubileumuitgave „De Liefhebber" gekarakteriseerd. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Woensdagavond zijn op de nieuwe kunstijsbaan in Haarlem door de trainingsgroepen van de IJsclub-- „Kees Jongert” de eerste wedstrijden ver reden. Ondanks de slechte weersomstan digheden noteerden de rijders uitstekende tijden. Piet Bloedjes, winnaar van de 500 meter, en Jos Niesten, winnaar van de 1500 meter, legden beslag op de officieuze baanrecords op deze afstanden. Vooral de wijze waarop Jos Niesten zijn directe te genstander Jan Mantel uit Haarlem ver sloeg, belooft nog veel voor dit seizoen. Zelfs Piet Bloedjes moest vier seconden op hem prijsgeven. Bij de junioren B belooft Erick-Jan Timmer met 1.53.3 over de 1000 meter de vooruitgang die hij zichzelf had beloofd. De uitslagen zijn: 500 meter: Jos Niesten 45.8 sec.; Piet Bloedjes 44.6; Jan Veldt 49.1; Henk Schilder 48.7; Frank Verbrugge 48.2; Co van Tongeren 50.0; Tieme v.d. Zande 49.6; Piet Ruiter 52.0. Junioren B: 500 meter: Erick-Jan Timmer 55,8 en Paul Timmer gevallen. 1500 meter: Erick-Jan Timmer 1.53.3 en Paul Timmer 1.69.7. hebben hierin tevens een schets van de 2 "-I1i bedehuis aan de Beverwijkse Prinsesse- (momenteel predikant in het Drentse laan vanaf 1958 officieel het „Prinsesse- Zuidlaren) voorgaan. De kerkdienst laankerkje" noemen. Dat had alles te ma- vangt om 10 uur aan, de feestavonden ken met de verhouding tussen de Vereni- beginnen om 20 uur. ding en de moederkerk. Het gewenste vakje aankruisen en deze bon, in een open envelop, zonder postzegel sturen naar Damiate Pers, Antwoordnummer 416, Haarlem VIJFTIEN JAAR LANG heeft de St. Petrusschool aan de Angelierenlaan te Beverwijk het zonder gemeenschapsruimte moeten stellen. In 1972 werd het idee geboren aan de school een aula te bouwen, maar zo snel ging het alleemaal niet. Het heeft vijf jaar geduurd alvorens de Petrusschool een aula in gebruik kon nemen. Vrijdagmorgen 10 uur begon in de nieuwe aula een feestelijk ochtendprogramma dat werd bijgewoond door vele leerlingen en o.a. de wethouder van onderwijs, ir. J. Camfferman, ds Inspecteur van het lager onderwijs, de heer Hin, oud-school- dragen, waarin ds. Van Reijendam-Beek de Vrijzinnig Hervormden hun sfeervolle en haar voorganger ds. Van ’t Lindenhout bedehuis aan de Beverwijkse Prinsesse- kerkgebouw een herdenkingsdienst opge- Gebouwd als wijkgebouwtje, mochten. „Gedenkboek” geeft cachet aan 2. Papier- schepper O 1. (J 2. 3. eeuwfeest van het kerkgebouw uitgege ven boekje „De Liefhebbers”. De samen stellers (ds. L. W. van Reijendam-Beek, M. J. de Jong en ds. R. van ’t Lindenhout) historie van de WH opgenomen, terwijl voorts aan de hand van een tiental preken en overdenkingen verantwoording wordt afgelegd van hetgeen er de afgelopen ja ren inhoudelijk in de gemeente te berde is gebracht. V.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7