Consumenten Bond: Levensverzekeraars nog steeds hardleers Zonne-energiecentrale makelaars EUROPESE COMMISSIE HOUDT Brusselse hemel zwaar bewolkt □ra Klacht tegen Profijtzegels omdat het bedrijf dat de volle spaarboek jes moet verzilveren is opgeheven, terwijl de winkelier wel moet uitbetalen. HOORZITTING OVER KERNENERGIE !S achtergrond! Overheid bevoordeelt „Elektronische 2* kassa nadelig voor klant’' Meer bijscholing van ambtenaren I Consumentenbond: Dollar op dieptepunt MH Consumentengids: „Blijvende schade voor tabaksindustrie” 10 7 7 \t n v F M R F R o D T N S D A F! ECONOMIE 15 t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten bijna 1 miljoen aan prijzen kwij (Door Piet Bukman, voorzitter NCBTB) Als het goed is, komt de Euro pese Commissie in de week van Sinterklaas met voorstellen voor de landbouwprijzen 1978-1979. Voor de boeren zal het waar schijnlijk geen verrassing wor den, althans geen aangename. Er zijn namelijk te veel zaken in het geding om een en ander naar boerensnit te snijden. Het Ver drag van Rome zegt dat het Eu ropese landbouwbeleid er is om het inkomen van de boer te on dersteunen en de consument van een goed voedselpakket te voor zien, tegen een redelijke prijs. Normaal is het al niet gemakke lijk om beide doeleinden met el kaar te verenigen. Laat staan vandaag. bijna 1 miljoen aan prijzen AMSTERDAM. Tegen het Amsterdamse bedrijf „Profijtze gels” zal waarschijnlijk een aan klacht worden ingediend wegens oplichting. Door de activiteiten van het bedrijf is een groot aantal middenstanders ernstig gedu peerd. Bij sommige kleine bedrij ven loopt de schade in de duizen den guldens. Eén van de gedu peerden wil nu een aanklacht in dienen. (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Ten aanhoren van tweehonderd journalisten en een goede driehonderd zorgvuldig geselecteerde genodigden begon in het jaarbeursgebouw op de Brusselse Heizel vandaag een driedaagse hoorzitting over kern energie. Het evenement is georga niseerd door de Europese Com missie, het dagelijks bestuur” van de Europese Gemeenschap. Onderwerp is de rol van kern energie in het licht van de ener giebehoefte van de Europese Ne gen voor de rest van deze eeuw. tb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten ARNHEM (ANP). De leiding van de Akzo-onderneming Enka in Arnhem heeft gistermiddag be sloten de ernstig verliesgevende en regelmatig door stakingen ge teisterde staalkoordfabriek in het Ierse Limerick te sluiten. Voor de ongeveer 1.300 personeelsleden zullen afvloeiingsregelingen wor den getroffen. De laatste acht we ken heeft het bedrijf al stilgelegen door een staking. Deze is een ge volg van een interne vakbonds- strijd over de vraag welke bond de werknemers mag vertegen woordigen. J'V 1 f Enka sluit fabriek in Ierse republiek ■I I s ndsen 3,67 2,54 21aim, De Ierse overheid verleende via verschil lende regelingen steun (tot een kwart van de totale investeringskosten) en nam voor zeven percent deel in het kapitaal. Met steun van de Ierse overheid startte Enka in maart 1972 met de fabriek Het bedrijf, Ferenka Ltd, geheten, vergde een investering van 100 a 125 miljoen gulden. De directe aanleiding tot het besluit zijn de moeilijkheden tussen de twee vakbon den die elkaar het recht -betwisten de werknemers te vertegenwoordigen. Feren ka is een zogenaamde „closed shop”, waar bij het personeel verplicht is lid te zijn van een vakbond. Met de Irish Transport and General Workers Union had Ferenka een arbeidscontract gesloten. Later betwistte de veel kleinere Marine Port and General Workers Union deze overeenkomst. activiteiten van Ferenka neer te leggen, zo is gisteren bekendgemaakt. De inflatie binnen de EEG loopt uiteen van 5 tot 20 percent. De stijging van de produktiekosten in de verschillende lan den laat soortgelijke verschillen zien. Vertaal dat maar eens in prijsverhogin gen die de boeren in alle landen recht doet wedervaren. Er zijn echter nog meer Prijs beschikbaar gesteld door Zanussi - Alphen a/d Rijn. Bij melk is daar al een begin mee gemaakt in de vorm van de zgn. mede- verantwoordelijkheidsheffing, die elke boer 0,9 cent per liter melk kost. Waarom dit systeem niet uit te breiden tot andere produkten? Het past prima in het sche ma van terugdraaien van wat zo zorgvul dig en met veel moeite is opgebouwd. Engeland vindt dat prima. Het is er in derdaad op uit het Brusselse prijspeil naar een lager niveau terug te drukken, ten behoeve van de Britse consument, die toch al zo te lijden heeft van de stijging van de kosten van het levensmiddelen pakket. wordt Centraal Beheer genoemd. Deze maatschappij kan echter, volgens het blad, de premies van lopende verze keringen tussentijds verhogen. Dat ge beurde tot dusver alleen als de kosten daartoe aanleiding gaven, maar omdat daarover in de polis niets vastligt zou Centraal Beheer de premies ook om an dere redenen kunnen verhogen. Ook dient men te bedenken dat vaak hele maal geen levensverzekering nodig is, omdat er genoeg andere voorzieningen zijn, zoals een goed weduwenpensioen, dan wel omdat de verzekering iets biedt dat niet nodig is. tig is als vroeger wel eens het geval was, behoeft geen verwondering te wekken. Dat klopt. Alleen,' dit argument mag nooit gebruikt worden om de betekenis van de Brusselse prijzen te kleineren. Het minimumgarantieniveau moet nu eenmaal mee omhoog met de kostenont wikkeling om het inkomen in de land bouw mee te laten groeien met wat in onze maatschappij normaal is. Daarom zal de Nederlandse boerenstand natio naal gecompenseerd moeten worden als de onderhandelingen in Brussel ver keerd uitpakken. Vorig jaar is daarmee al een schuchter beginnetje gemaakt, met name voor de veehouderij. Helaas zullen we op die weg voort moeten gaan. naar hun centen fluiten. „Profijtzegels” opereerde door het hele land. De uitgever van „Premiezegel” in Bus- sum zegt in een verklaring teleurgesteld te zijn, dat „Profijtzegel” is opgehouden te bestaan. „Teleurgesteld zijn wij daarover, omdat wij kort geleden in onderhandeling zijn geweest om „Profijtzegel” over te ne men. Deze onderhandelingen zijn tot onze spijt mislukt”, aldus de Bussumse onder neming. „Premiezegel” vertelt al in onderhande ling te zijn met gedupeerde winkeliers om het spaar- en verkoopsysteem te vervan gen door die van „Premiezegel”. Manager f i 3 alMhe vil- Dere- Milijk Iwn Zanussi Kondensdroger N 51 C ter waarde van f 1099,—. DEN HAAG. (ANP). Met ingang van het nieuwe jaar start officieel het Centraal Instituut Vorming en Oplei ding Bestuursdienst (CIVOB). Het is een instelling die meer dan voorheen aandacht kan besteden aan de bijscho ling en de vorming van ambtenaren, die al langer in dienst van de lagere overhe id zijn. In het instituut werken de elf be- stuursscholen in Nederland samen. Het bundelt het werk van het Instituut voor Bestuurswetenschappen, de Stichting Samenwerking Bestuursscholen en de Nederlandse Vereniging voor Gemeen tebelangen. Het richt zich in eerste in stantie tot de rond 40.000 ambtenaren van provinciale griffies en gemeentese cretarieën, die betrokken zijn bij be stuur en administratie. (ADVERTENTIE) Dan is er nog het vraagstuk van de overschotten. Er is voor sommige pro dukten inderdaad een erg ruime voor ziening van de markt, zoals voor melk, suiker en wijn. Wel, zegt de heer Gunde- lach, de boeren moeten dat maar voelen. Ze mqeten maar gaan meebetalen aan het beleid. leiding staat van Europees commissaris Guido Brunner, een Duitse liberaal, die zich als een onvermoeid pleiter voor kern energie heeft doen kennen. Vandaar dat de hoorzitting op de Heizel geheel gewijd is aan de energiebehoefte van de Europese Gemeenschap. Volgens Brunner zal de olieaanvoer tegen het eind van de eeuw zo veel minder en ook zoveel duurder zijn, dat nu reeds zo snel mogelijk moet worden overgeschakeld op de bouw van kernreactoren. Brunner voelt het meest voor de snelle-kweekreactoren, die volgens een persbericht van de Europese Commissie „met 5000 ton uranium even veel energie kunnen produceren als met alle Noordzeeolie mogelijk is.” Begrippen als reactorveiligheid, nucle air afval, plutonium, het voorkomen van de verspreiding van kernwapens kwamen tot nu toe nauwelijks in de woordenschat van dr. Brunner voor. Nu in bijvoorbeeld Duitsland en Frankrijk steeds meer en feller verzet is gereken tegen de bouw van kernenergiecentrales is de Europese ener- giecommissaris overtuigd geraakt van het nut van een wat bredere aanpak. De hoor zitting dient er dan ook mede toe, aldus de Ten slotte kan ook worden bedacht dat een levensverzekering op elk moment kan worden beëindigd, eenvoudigweg door de premiebetaling te stoppen. De maatschappij kan niet dwingen door te betalen, ook al wordt wel eens het tegen deel beweerd, zegt de CV. Bij sommige verzekeringen heeft men recht op een premievrije verzekering van een lager bedrag dan het oorspronkelijke als men met betalen stopt. Bij andere verzekerin gen heeft men recht op de afkoopwaar- de. Het is dus zaak daar naar te vragen als men stopt met betalen, zegt de Consu mentengids. te horen krijgt over hoeveel de inflatie van een pensioen over laat en over de ondoorzichtigheid van verzekeringen. Het is nog steeds niet mogelijk levensver zekeringen met elkaar en met andere spaarvormen te vergelijken. De overheid zou moeten eisen dat de maatschappijen een jaarlijks opbrengstpercentage moe ten opgeven over de betaalde premies, aldus de CB. Ook zouden de maatschappijen moe ten opgeven hoeveel procent van elke premie bestemd is voor uitkeringen. Dan kan de consument makkelijker de goed koopste maatschappij vinden als de uit- AMSTERDAM Op de internationale wisselmarkten is de koers van de dollar ten opzichte van D-mark en Zwitsere frank gisteren op het laagste peil aller tijden beland. Het goud werd zowel in Londen als in Zurich aanzienlijk meer waard. De dollarkoers bedroeg bij het sluiten van de Londense wisselmarkt 2,2133- 2,2143 mark en 2,1415-2,1430 Zwitserse frank vergeleken met 2,2165-2,2177 mark en 2,1555-2,1575 frank bij het slot van vrij dag. Ook op de wisselmarkt in Frankfort daalde de koers van'de dollar. Daar werd tenslotte 2,2132-2,2142 mark genoteerd ver geleken met 2,2203 bij de fixing. (ADVERTENTIE) dat de maatschappijen best voor ieder een begrijpelijke cijfers zouden kunnen geven. De bond geeft een aantal adviezen: de consument moet bedenken dat de verze keringspremies door afspraken van een aantal maatschappijen binnen de NVBL (Nederlandse Vereniging ter Bevorde ring van het Levensverzekeringswezen) hoog worden gehouden. De meeste maat schappijen zijn lid van dit kartel of han teren vrijwillig het hoge prijsniveau. Als een goedkope maatschappij, die geen lid van het kartel is, maar wel deelneemt aan de beraadslaging van het kartel, Volgens de Amsterdamse Kamer van Koophandel is de directeur - die nu spoor loos is - van het opgeheven bedrijf dezelfde als de man die een aantal jaren geleden betrokken was bij de affaire met Contant- zegels. Ook toen werd het bedrijf onver wacht opgeheven en konden de winkeliers De optelsom van deze dingen is althans voor de Nederlandse boerenstand niet zo erg positief. Het lijkt erop dat de prijs verhoging in Brussel opnieuw de stijging van de produktiekosten niet goed zal maken. Minister Van der Stee heeft op die wond al een pleister gelegd met de mededeling dat het hier om een soort minimumgarantieprijzen gaat en dat vraag en aanbod uiteindelijk de boeren- prijs bepalen. Deze unieke droogautomaat geeft geen problemen met de afvoer van vochtige hete lucht. De vochtige lucht wordt nl. gekondenseerd en als water weer afgevoerd. Deze ruime 5 kg. droogautomaat droogt in éèn keer de volledige lading uit de wasautomaat Het verhaal is nog niet compleet. Het zuiden van de EEG wil een versterking van het beleid voor de groente- en fruit sector wat uiteraard geld kost en nog veel meer zal gaan kosten als Spanje, Portugal en Griekenland lid worden van de Gemeenschap. Dat tenslotte, onder deze omstandigheden, het Europese landbouwbedrijfsleven niet zo eendrach- De winkeliers die de'zogenaamde „Pro fijtzegels” uitgeven zijn ernstig gedupeerd complicaties. Verschillende landen in de EEG kunnen als het ware akkooAf gaan met een prijsverhoging van nul percent, omdat zij via de afbraak van bestaande monetaire grensmaatregelen de boeren toch aan een inkomen kunnen helpen. Frankrijk en Engeland zijn daar voor beelden van. De heer Gundelach, Europees land bouwcommissaris, loopt rond met het verhaal dat voor heel Europa de nieuwe landbouwprijzen in dienst moeten staan van de inflatiebestrijding. Dus: laag hou den. Dat is uiteraard koren op de molen van de consumenten, maar ook op de molen van allerlei machten, krachten en personen, die vinden dat Brussel veel te duur wordt. Het Europese parlement heeft een motie aanvaard van de Italiaan Spinelli, inhoudende dat de kosten van het landbouwbeleid niet boven een be paald plafond mogen uitstijgen. De Eu ropese Commissaris, die zich met de be groting bezighoudt, huldigt soorgelijke opvattingen, daarin gesteund door enke le ministers van Financiën van de lid staten. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De overheidsbeslissirig dat de makelaars hun tarieven iets moeten verlagen bevoordeelt enkele duizenden makelaars ten koste van vele tienduizen den kopers. Dit is het oordeel van de Consumentengids, maandblad van de Consumentenbond. De bij deze zaak be trokken ministers hadden alle reden om een grotere tariefverlaging te eisen, zegt de bond. Maar de ministers hebben dat niet ge daan omdat de Nederlandse Bond van Makelaars beloofde de vanzelfsprekend heid af te schaffen waarmee de makelaars zowel van kopers als verkopers provisie vragen. Alleen die belofte was voldoende, zegt het blad, dat constateert niet veel te merken van afschaffing van de dubbele provisie, wel van pogingen om die te hand haven. DEN HAAG. De levensverzekeraars zijn nog steeds hardleers. Met hun voor lichting is het nog droevig gesteld. Dit zegt de Consumenten Bond in zijn blad Consumenten Gids. Sedert 1972 hebben de verzekeraars weinig geleerd, vindt de bond, die herinnert aan het feit dat hij vijf jaar geleden uitvoerig aandacht be steedde aan de „misstanden in het levensverzekeringswezen”. Het blad noemt een aantal voorbeelden uit adver tenties van diverse maatschappijen. Daaruit blijkt dat de klant maar weinig heeft aan allerlei toezeggingen over uit keringen en winstdelingen, dat hij mets officiële prospectus, de commissie bij te staan gebieden aan te wijzen waar nieuwe initiatieven nodig mochten blijken om twijfel en moeilijkheden op te lossen.” Tegenstanders van kernenergie, zoals de Franse ecologisten of leden van de Duitse Burgerinitiatieven of milieubeschermers, komen deze week niet aan het woord, afgezien van een spreker namens de Bund Naturschutz uit het Bondsland Beieren. Allicht zullen ze wel kunnen deelnemen in januari als de Europese hoorzitting wordt voortgezet. Dan gaat het over veiligheid, gezondheid en milieu in verband met kern energie. Commissaris Brunner wil kennelijk eerst de onontkoombaarheid van een kernenergie zien aangetoond, zo luidt het boze vermoeden in kringen van de tegen standers. Maar demonstranten worden op de Heizel niet verwacht, althans niet in groten getale. De tegenstanders van kerne nergie hebben zich tot nu toe uitsluitend gericht tot hun eigen (nationale) regerin gen. Een Europees energiebeleid bestaat immers ook niet, dus ook geen kernener giebeleid. Er is vooralsnog alleen de heer Brunner. r Ruim twintig deskundigen, voor het overgrote deel afkomstig uit de energie- industrie en van de universiteiten, alsmede enige vakbondsmensen zullen er „begrij pelijke informatie” verstrekken waar de Europese publieke opinie toegang toe moet hebben”. Want dat is een van de doeleinden van de hoorzitting, die onder Ferenka kwam in oktober 1975 al eens in het nieuws toen de Nederlandse directeur dr. Tiede Herrema uit Arnhem werd gegij zeld in het plaatsje Monasterevin. Vanaf de oprichting tot medio 1977 liepen de verliezen van het bedrijf op tot totaal circa vijftien miljoen pond. Hoewel de technische aanloopproblemen voor een groot deel waren overwonnen, bleef het bedrijf met personele problemen kampen. Het vooruitzicht dat daarin geen verbete ring zou komen heeft Enka gedwongen de eerd 15 6,35 K) 268,00 10 7,65 76,00 36,00 119,00e 53,00 72,00 1,41 173,80 36,60 6,10 101,00 33,50 59,00 124,00 59,40 70,50 59,20 56,00 42,90 68,40 133,00 112,50 108,00 28,30e 122,00 80,10 162,50 58,60 51,00 45,80 56,50 57,20 ,45,50b 660,00 51,50e 38,10 81,00 I 51,00 30,50 39,50 142,30 35,70 53,00 104,00 68,50 60,20 1,70b 69,00 153,00 152,00 60,90 210,00d| 68,50d| 55,50 152,00 75,00 33,00 159,00d 81,50 87,10 63,20 33,50 107,50 102,50 79,50 65,50 179,00 37,00 104,50 115,20 110,00 68,50 44,20 50,00( 255.00 138,00 97,00 375,00 Voor 1,50 kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.b.v. de Stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en een van de prachtige finaleprijzen winnen, waaronder de Singer Futura. De eerste naaimachine met ’n electronlsch brein. Winkel waarde/ 1846.-. En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is al een electrische Singer zig-zag machine voor 399.-. keringen niet vergelijkbaar zijn. Verder zouden de maatschappijen moeten opge ven welk deel van de premie voor welk doel is bestemd. Dan kan de consument zien hoe hij of zij, door een andere sa menstelling van de premie te kiezen, wel licht een geschiktere of goedkopere ver zekering kan krijgen. De overheid, zo schrijft het blad van de Consumenten Bond, is nu bezig de winst- deling vergelijkbaar te maken. Het voor opgezette doel is daarbij dat alleen des kundigen de vergelijkingen hoeven te begrijpen. Wellicht door gebrek aan ei gen deskundigheid ziet de overheid niet j prijsverhoging met een kwartje het bin- I nenlands verbruik doen dalen met zes pro cent en de verkoop heeft zich nooit meer hersteld. Die heeft zich gestabiliseerd op een niveau dat twee procent ligt onder het peil van ’74 en ’75. Een nieuwe prijsverho- I ging zal blijvende schade toebrengen aan de werkgelegenheid, aldus de Stichting in1 een brief aan de Tweede Kamer. In New Mexico wordt ’s werelds grootste zonne-energiecentrale gebouwd, die is voorzien van 1775 spiegels. Het project wordt uitgevoerd in het kader van het onderzoek naar deze vorm van energie-winning. Elke spiegel heeft een oppervlak van zeven vierkante meter. DEN HAAG.(ANP). Een verhoging van de sigarettenprijzen met vijftig cent per pakje zal blijvende schade veroorzaken in de tabaksindustrie. Dat schrijft de Stich- j ting Sigarettenindustrie aan de Tweede Kamer die vandaag een wetsontwerp be handelt over verhoging van omzetbelas- ting en accijns op sigaretten. Volgens de stichting heeft de vorige (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Consumentenbond vindt dat in het algemeen de elektronische kassa’s, die de laatste tijd in winkels in gebruik worden genomen, geen vooruit- s gang zijn voor de consument. Veel van die kassa’s hebben slechts één zogenoemd af- leesscherm, dat dan aan de kant van de caissière zit, zodat de klant niet kan zien of er aanslagfouten e.d. worden gemaakt. Al- dus de bond in zijn maandblad „Consu- mentengids”. De CB zegt dat het best anders zou kunnen. De kassa’s bieden een aantal voordelen, die de winkelier of via lagere prijzen door geeft aan de klant of gebruikt om zijn jeugdig personeel beter te betalen, dan wel in zijn eigen zak steekt als winst (volgens het blad gelieve men zelf aan te kruisen wat naar eigen mening werkelijk gebeurt).

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15