Herstel Spasski Speciaal verzoek aan UEFA: Belgische bond tegen Kortsnoi Spanje favoriet voor plaats in Argentinië Oostenrijkse spelers stellen eisen I 10 Samenwerking Havelange wil 24 WK-teams 11 tOCOtip5 treffers en missers DIE OVERWINNING ZEGT MIJ NIETS” I r. tegen Nederland „Niet meer sportpuntiq J 99 I i f 1 !»rjf i - I 4 Mare Albert over succes in wintercircuit tennis: ’i- fe1 I.’ J I g v o v r M r> p P o niNSDAC 17 SPORT J 740 ■S ■F fi !miM 10-77 het grootmeester Bons Spasski /I s lodel- hij heeft '75'76 ü-2 2-1 1-1 2-1 1-1 2-1 -i. Joegoslavië gokt op jonge spelers I i zeer en 3 bunes van het Rode Ster-stadion bevolken. Moeilijk wordt het echter wel. Spanje’s bondscoach Kubala, een gevluchte Hon gaar, kent het voetbal van de concurrent, „Het doet me eigenlijk niets”, is het meest verrassende dat de 17-jarige zwijg zame atheneum-student laat horen. „Na tuurlijk vindt mijn familie het geweldig. Maar ik denk dat ik voorlopig maar eens moet afwachten wat de volgende weekein den brengen". Heeft hij geprofiteerd van het feit dat men hem niet kende. Werd hij onderschat? Wouter Fok verbeet na afloop van de partij zijn pijn overigens in zelfspot: „Iedereen kijkt of ik huil”. Fok liet ook een indirect compliment horen aan het adres van zijn tegenstander door van zichzelf te zeggen: „Laat niemand beweren dat ik slecht heb gespeeld". De „doorbraak” van Mare Albert is overigens iets waar insiders al enige tijd op wachtten. Vooral op indoorgebied ma nifesteerde hij zich al enige jaren. Momen- „Dat geloof ik niet. Ik heb in de afgelo pen zomer al wat successen geboekt. Het beste resultaat had ik in het a-toernooi van Zwolle. Daar won ik van Guido Hornman en Humphrey Hose en verloor ik in de halve finale van Martin Koek" De Limburger veronderstelt dat alleen indoorkampioen Wouter Fok verrast was in Hoorn. „Ik geloof niet dat hij me onder schatte, maar hij verwachtte toch niet dat ik zo sterk zou zijn". Vooral niet omdat de Spanjaarden in de loop der jaren hebben bewezen op mees terlijke wijze op de nul te kunnen spelen. Ongetwijfeld kiest Kubala voor een 4-4-2 opstelling. Santillana en Cano moeten zou doorslaan. Met eeuwig schaak ontnam hij tenslotte alle gevaar aan Kortsnoi’s aanval. Het kan inderdaad niet worden ont kend dat de opeenvolgende derby's van de Lage Landen de toeschouwers nog maar matig boeien. België en Nederland werden in dezelfde groep ingedeeld voor de wereldbekers van 1974 en '78 en kwamen, tussen beide competities door, nog tegenover elkaar te staan in de vierde finales van de Europese beker voor landenteams. Zes derby's is inder- Twee landen hebben zich tot de Europese Voetbalunie gewend met het verzoek bij de morgen te houden loting voor het Europese voetbalkampioenschap een beetje vals te spelen. „Alles goed, maar geen Nederland", luidde de smeekbede van de Belgen de mannen hebben de broek nog vol van de drie uitschakelingen op rij door de noorderburen. „Alles goed, maar geen Bulgarije” liet Frankrijk weten. België-Nederland, Frankrijk-Bulgarije, het zijn paartjes die de laatste voetbaljaren onafscheidelijk zijn. Zo’n koppel is ook Joegoslavië-Spanje. Niet uitgesloten is dan ook dat de UEFA nog een derde verzoek binnen krijgt om bij de loting een oogje dicht te knijpen. De aanvrager is waarschijnlijk het land dat morgenmiddag in Belgrado moet afhaken. Israël is uit de Aziatische groep ge haald. Het is volgens mij de beste oplos sing Israël bij de Europese groep in te delen, maar die beslissing ligt niet in handen van de FIFA, maar in die van de UEFA (Europese Voetbal Unie) 1-0 1-1 3-0 Kort voor het vertrek voor een stu diereis naar Argentinië van sportdirec teur Max Merkel, trainer Helmut Sene- kowitz en voorzitter Karl Sekanina, is de Oostenrijkse voetbalbond (OEFB), geconfronteerd met hogere premie-eisen van de spelers van de nationale selectie. 0-1 0-2 -Spit, ische ima'Sy kg in- '74 '75 1- 0 2- 4 0-1 1-3 4 2 Haarlem Ajax FC Utrecht Vitesse N A C. Feyenoord Roda JC G.A Eagles AZ.'67 FC Groningen Willem II FC Den Bosch Heracles -FC Twente -P.S.V. -Sparta -FC Den Haag -N.E.C. -FC V VV. -FC Amsterdam -Volendam -Telstar -Excelsior -Wageningen -SC Cambuur -M.V.V. 5-1 2-2 1-1 1-2 0-0 ’76-'77 2-2 1-0 1-0 tip 3 o 1 1 1 1 1 1 1 3 3 1 2 ■f 3 I BELGRADO (UPI). In de vierde par tij van de finale van het kandidatentoer nooi heeft oud-wereldkampioen Boris Spasski zich enigszins hersteld van zijn zwakke start. Hij dwong Viktor Kortsnoi in een uiterst gecompliceerde partij tot behoedzaam manoevreren. Daarbij sloeg hij op de 32ste zet een remiseaanbod van zijn tegenstander af. Twee zetten later moest hij toch in een puntendeling berusten. De duizend toe schouwers gaven beide grootmeesters een staande ovatie. Kortsnoi heeft door winst in de tweede en derde partij een voor sprong van 3-1. In de Joegoslavische hoofdstad was men opgetogen over de hoge kwaliteit van de vierde partij. „Het was een vuurgevecht tussen twee gelijk- waardió>- De positie van Zuid-Afrika ig op het ogenblik uitzichtloos. Zuid-Afrika kan alleen toetreden, als de reglementen van de FIFA in acht worden genomen. En dat gebeurt nog niet." De complicaties waren er niet minder om, toen Kortsnoi voor de lange rochade koos en Spasski in antwoord daarop met de korte rochade de witte koning in de andere hoek posteerde. Kortsnoi lanceerde met de van hem gebruikelijke agressie een ko- ningsaanval, waar hij een paard in stak in ruil voor twee pionnen. Spasski kwam onder grote druk te staan. Hij gaf materi aal op en voorkwam dat de zwarte aanval Het liep anders. De Roemenen verloren in Boekarest van hun buurman. De 6-4- overwinning betekende tevens dat Joe goslavië weer duidelijk in de race was. Winnen de mannen van trainer Marko Valok, dan zijn de drie ploegen gelijk geëndigd en gaan de doelcijfers beslissen. Die zijn thans van Spanje beter dan van het uitgespeelde Roemenië. Slechts Joe goslavië heeft nog kans de Spanjaarden te dwarsbomen. Winst met twee doelpunten verschil betekent dat niet de ploeg van trainer Kubala bij de laatste zestien komt, maar Joegoslavië. Een prima uit gangspositie voor Spanje, maar ja... Winst voor Joegoslavië met twee doel punten verschil dwarsboomt overigens niet alleen de plannen van Spanje. In Ar gentinië zag de organisatie met lede ogen aan dat Spanje in een kansloze positie werd gemanoeuvreerd door Roemenië, haalde verlicht adem toen de Roemenen op de laatste hindernis zes balken van het hek gooiden en maakt ongetwijfeld met Spanje een rondedans als morgenavond de kwalificatie een feit is. Niet onbegrijpe lijk, want Argentinië kookt over van het Spaanse bloed en deelname van het moe- vuile ip 10 ie wa Bij monde van doelman Friedl Konci- lia verklaarden de spelers voortaan 1500 mark (1500 gulden) in plaats, van 1000 mark per gewonnen thuiswedstrijd te willen hebben. De vraagprijs van een overwinning in een uitwedstrijd steeg naar 2100 mark. Deze premies willen de selectiespelers ook laten gelden voor eer ste wedstrijden van de eindronde om het wereldkampioenschap voetbal volgend jaar in Argentinië. Voor het bereiken van de tweede finaleronde willen de spelers elk 17.000 rhark hebben en bij het beha len van de eerste plaats in Argentinië ziet men graag de bankrekening met 57.000 mark gespekt. „Wij weten, wat de spelers in West-Duitsland en Nederland krij gen,” verduidelijkte de doelman van Wacker Innsbruck het standpunt van de spelers. Voorzitter Sekanina reageerde nog niet op de eisen van de spelers, maar hij liet wel duidelijk blijken, dat de kos ten van het WK-avontuur niet oneindig kunnen stijgen Trainer Senekowitz, die in januari een tournee van drie wedstrij den met het nationale elftal'door Argen tinië wil maken, heeft een voorlopige selectie van 40 man gemaakt. Feyenoord- er Willy Kreuz is, zoals verwacht, één van de 40. De besturen van de landelijke federa tie supportersverenigingen betaald voet- bdl, de vereniging van contractspelers en de vereniging van voetbaloefenmeesters Nederland hebben gisteren in Zeist ge sproken over gemeenschappelijke belan gen. Er is uitvoerig van gedachte gewis seld over het recht op medezeggenschap van genoemde organisaties. De dtie par tijen hebben besloten tot samenwerking en regelmatig overleg (Van onze sportredactie) EIJSDEN. In het onder de rook van Maastricht gelegen dorp Eijsden is Mare Albert het gesprek van de dag. Zijn zege in het eerste weekeinde van het wintercir cuit van de Nederlandse tennisbond heeft de naam van de jonge Eijsdenaar op ieders lippen gebracht. De betrokkene zelf constateert dat nuchter en herinnert zich dan dat er een stapel huiswerk wacht. Hij wil best even nakaarten, als dat zijn leerprogramma maar niet te veel ondergraaft. „Aan het eindtoernooi om het wereld kampioenschap voetbal in 1982 in Spanje zullen waarschijnlijk al 24 ploe gen meedoen in plaats van 16. Naar mijn mening is het niet juist, dat teams als Engeland, België en de Sovjet-Unie nu nog moeten toekijken”. Deze uitspraak deed Joao Havelange. voorzitter van de internationale voetbal federatie (FIFA), in een vraaggesprek met het Westduitse persbureau SID. De Braziliaan ging ook in op de kwesties met de moeilijke lan den": China, Israël en Zuid-Afrika. „Bij het laatste congres van de FIFA in Montreal werd China als lid aangeno men, mits men het lidmaatschap van Taiwan accepteerde. Dat wilde China echter niet. Ik heb Taiwan nu in een brief opdracht gegeven de naam China uit alle officiële papieren te schrappen, hetgeen waarschijnlijk zal gebeuren. China moet dit accepteren, wil het tot de FIFA kun nen toetreden. SC Cambuur, vijftien gespeeld veer tien punten, als volgt vergaart: thuis: zeven gespeeld dertien punten, uit acht gespeeld één punt. Door de nederlaag van Eindhoven is nu FC Groningen, dat zes wedstrijden ongeslagen is de ploeg van het moment. Hoewel de competitie al aardig vor dert kwamen het afgelopen weekeinde Henk v. Rijnsoever, Loek Ursem, Jac ques v.d. Pas, Simon v. Vliet, Theo Dierckx, Kees Guyt en Huub Schreurs tot hun eerste doelpunt. De eerste helft van de competitie zit er bijna op. Nog twee wedstrijden te gaan en de competitieranglijst staat in grote lij nen vast. De spanning aan de top is door de blijvende positieve resultaten van PSV’ tot een minimum teruggebracht. Ajax krijgt zondag a.s. de kans daar iets aan te doen. De Amsterdammers staan vier punten achter en zijn alleen gebaat bij winst. Bij verlies komt de eerstkomen de achtervolger op zes punten die kloof lijkt gezien de constante vorm van PSV niet meer overbrugd te kunnen worden. NEC blijft vallen. Nu reeds zes wed strijden achtereen zonder puntenwinst en slechts één goal gescoord. Een gelijkspel op Spangen was sinds 3 oktober 1976 niet meer voorgekomen. Nu 1-1 tegen Ajax, toen 1-1 tegen FC Twente. Achttien doelpunten het afgelopen weekeinde in de eerste divisie; het laag ste aantal sinds 17 april toen men tot hetzelfde aantal kwam. Ook de als eerste geplaatste John Paish zag in een tiebreak drie setpoints door ao <aaj nog jeugdkampioen indoor en zijn topvorm toonde hij met name enkele weken geleden in een winstpartij tegen de Duitse Oppenbeck in een Eufegiotoernooi in Aken. Voornaamste wapen van de Eijsdenaar: zijn sterke mentale instelling, die hem nooit doet opgeven. In Hoorn sloeg hij een setpoint weg tegen Maarten Keunen om vervolgens die set te winnen. Dat herhaal- 1 de zich tegen Laudin, die een matchpoint verloren zag gaan en tegen Wouter Fok, die drie setpoints vernietigd zag worden. Het doelpunt van Danny Lensen in Eindhoven tegen P.S.V. was de eerste tegengoal in de competitie voor PSV op eigen veld sinds 30 januari toen Ajax met 3-1 verloor en Ruud Geels scoorde. De einduitslag van FC Amsterdam- Feyenoord was de laatste drie seizoenen telkens 1-2. Vitesse en Go Ahead Eagles kwamen tot hun eerste uit-overwinning. FC Den Haag speelde voor het eerst gelijk dit seizoen. Volendam scoorde in zijn laatste drie thuiswedstrijden telkené drie goals: 3-3 tegen FC Utrecht, 3-1 tegen NAC en 3-0 tegen Roda JC, met daartussendoor 3-3 tegen FC Utrecht voor de KNVB-beker. Een nederlaag met drie goals verschil en zoveel tegendoelpunten was FC Twente niet meer overkomen sinds 12 mei 1974(1). Toen verloor het met 2-5 vanA.Z.'67. Ladislao Kubala derland betekent nog vollere stadions en een beter te dragen financieel verlies. Maar zover is het nog niet. Joegoslavië is nog in de race. Winnen met twee doelpun ten verschil is niet onmogelijk, zeker als 110.000 dolenthousiaste supporters de tri- proberen een goaltje te pikken. Een doel punt dat aan de onzekerheid een einde 2aakt, een treffer die er voor zorgt dat én in Spanje én in Argentinië de vlag in top gaat. .30 BELGRADO. Joegoslavië en Spanje, die elkaar morgen in het belangrijke duel in Belgrado in de voorronde van het we reldkampioenschap voetbal treffen, zijn bepaald geen onbekenden voor elkaar. Tijdens de voorronden voor de wereld kampioenschappen in Mexico plaatste het lot beide ploegen bijeen. Gezamenlijk lieten ze zich toen de friet van het bord snoepen door de Belgen. De proloog op de wereldkampioenschappen in Duitsland bracht de twee weer bijeen. Ze hielden elkaar in evenwicht (0-0) in Belgrado, 2-2 in Las Palmas, beide wonnen van Griekenland). Een derde wedstrijd moest de beslissing brengen. In het Frankfurter Waidstadion verstoorde Josip Katalinski de balans in het voordeel van de Joego’s. Het voetbalgekke Spanje moest toekij ken, troost zoeken in de aanwezigheid van Johan Cruijff en Johan Neeskens bij het succesvolle Nederland. Een schrale troost, dat wel. In Argentinië wil Spanje zelf wel eens gaan kijken hoe het tijdens de WK toegaat, want sinds 1966 is het al niet meer van de partij en behoorde het daarvóór bij de beste zestien, dan kon nooit een belangrij ke rol worden gespeeld. En dat is toch vreemd voor een land dat het Europees voetbal - en dat zeker niet alleen met buitenlandse vedetten - jarenlang beheers te. Goed, Spanje keek belangstellend uit naar de loting voor de voorronden en verschoot tien keer van kleur toen op nieuw Joegoslavië uit de champagnekoe- ler kwam. Drie voorronden WK, drie keer Spanje-Joegoslavië. Begrijpelijk dat de opluchting groot was toen de Joego’s in eigen huis geklopt werden door de Roeme nen en ook in Spanje verloren. Twee wed strijden nul punten, gedaan met de ge vreesde tegenstander. „Het wordt tijd dat wij voor enkele jaren van Oranje worden bevrijd en eens tegenover andere naties geplaatst wor den", aldus een woordvoerder van de Koninklijke Belgische Voetbalbond. „Steeds maar Nederland-België en om gekeerd wordt op den duur eentonig". een Joegoslavische treffen. Door met e4 te openen stuurde Spasski aan op een herhaling van de voor hem zo „dramatisch” verlopen tweede partij. Met dit verschil dat hij ditmaal op de zevende zet niet met de dame op avontuur ging, maar koos voor een positionele opbouw hoewel hij schrok toen hij de namen van de spelers zag die Roemenië met 6-4 klop ten. Niet de sterren Oblak, Acimovic, Jer- kovic, Popivoda, Katalinski en Boljan, maar louter onbekende mannen onder aanvoering van hun excellente aanvoerder Surjak. Rond hem is een jonge ploeg gebouwd die in Susie zijn schutter heeft. Hij speelde tot nu toe twee interlands, scoorde twee keer tegen de Hongaren en drie keer tegen de Roemenen en knalde gisteren tegen het stedelijk team van Belgrado in een oefen partij nogmaals drie keer raak. Trainer Kubala: „Susie is de man, die wij het meest te vrezen hebben. Niet alleen om zijn sco ringsdrift. Hij kan veel meer, een geweldi ge voetballer”. Kubala heeft inmiddels zeer veel moeite gedaan om zoveel mogelijk filmmateriaal te verzamelen van zijn opponent. Kubala: „In Spanjè wonnen we met 1-0, maar van dat elftal zijn alleen Surjak en Musinic over. De rest is nieuw. Onervaren, maar niet ongevaarlijk. Dat hebben de Roeme nen ervaren. Voor ons ligt het natuurlijk iets eenvoudiger. Wij hebben drie kansen: winnen, gelijk spelen en verliezen met 1-0. Het mag niet meer fout gaan.” daad wat veel, vooral als men ze doorlo pend verliest.... Albert Roossens, algemeen secretaris van de Koninklijke Belgische Voetbal bond, heeft verklaard dat er met hulp van de Europese Voetbalunie iets zal moeten gebeuren indien in Rome, waar de loting voor de Europese bekerwed strijden zal plaatsvinden, België en Ne derland weer in één groép worden inge deeld. De Europese Voetbalunie is het met secretaris Roossens eens. „Dat wil zeg gen", aldus Roossens, dat indien de twee landen weer tegen elkaar moeten aantre den. wij andere teams toegewezen krijgen". ploegen hebben grote winstkansen tegen resp. NEC en Volendam. Het zwaarst zal Go Ahead het krijgen. Volendam speelt zich met speels gemak langs allerlei hin dernissen en is reeds nu veilig te noemen en juist in een dergelijke positie is het team het gevaarlijkst. Het onbekommerde tech nische spelletje werpt zijn vruchten af en is dodelijk voor de tegenstander als deze de wijdbroeken de kans geeft de bal rond te laten gaan. Haarlem krijgt het iets te rugvallende FC Twenté op visite, dat ech ter voldoende klasse en routine bezit om te kunnen aantonen dat deze terugval slechts van tijdelijke aard is. In de zes voorgaande duels in Haarlem bleef de thuisclub twee keer aan de winnende hand en FC Twente vier keer. FC Utrecht is weer op weg de moeilijke tegenstander te worden, die het in het verleden was. Ook Sparta zal kennis maken met dit FC Utrecht. Vitesse krijgt weer FC Den Haag op visite dat door de Arnhemmers enkele weken geleden met 3-0 uit de KNVB-bekerstrijd werd gewipt Feyenoord krijgt ook aansluiting met de kleine sub-top door vier achtereen volgende overwinningen. De thuiswed strijd tegen FC VVV moet goed voor de vijfde zijn Roda JC ontmoet FC Amster dam dat weinig heil in zulke uitwedstrij den ziet, omdat die doorgaans niets opleve ren. Telstar gaat naar AZ’67 dat zich na een kleine inzinking uitstekend heeft her vonden en de IJmuidenaren met lege han den naar huis zal sturen, tenzij het karak ter van een Noordhollandse derby gaat meespelen In de eerste divisie vechten alleen FC Groningen en MW nog om de tweede periodetitel. Beide ploegen krijgen niet eenvoudige tegenstanders, die zich in de bovenste helft van de ranglijst bevin den Voor FC Groningen is dat op eigen terrein Excelsior dat gespecialiseerd is in de countertechniek en voor MVV is dat in een uitwedstrijd Heracles' dat in de eerste ronde van de KNVB-beker reeds verras send MVV uitschakelde. PSV had het afgelopen seizoen na 21 wedstrijden pas 27 punten gehaald, een aantal dat het nu na 15 wedstrijden in de knip heeft. FC Amsterdam scoorde in zijn laatste vier thuiswedstrijden telkens één goal, hetgeen niet meer dan één punt ople verde. De herenvolleybalploeg van de Sovjet I Unie kan (nadat in september in Helsinki I de Europese titel werd veroverd) een nieuwe trofee behalen. In het toernooi om de wereldbeker in Tokio versloeg de Sov jet Unie in zijn tweede finalewedstrijd olympisch kampioen Polen met 3-0. De Russen hebben daardoor 4 punten uit 2 duels. Polen en Japan hebben 2 punten. De Argentijnse tennisser Guillermo Vi llas heeft gisteren in Buenos Aires de finale f herenenkelspel van de open Argentijnse I kampioenschappen gewonnen. Vilas ver sloeg in de eindstrijd de Chileen Jaime IFillol in vier sets: 6-2, 7-5, 3-6, 6-3. Tijdens een race voor seriewagens op I het circuit van Charlotte is het afgelopen I weekeinde de 37-jarige Preston Humphrey om het leven gekomen. Twee anderen raakten gewond. Vijftien wagens waren L ij een botsing betrokken. De wagen van Humphrey werd totaal vernield. AjaxPSV is dus van groot belang. Een duel dat gezien de te verwachten toeloop in het Olympisch Stadion gespeeld gaat wor den. Sinds het seizoen '62-'63 bleef PSV twee keer aan de winnende hand en dat gebeurde toevallig dan ook in de laatste seizoenen, een bevestiging van de opko mende „macht” PSV ten koste van de vorige „grootmacht" Ajax. De Eindhove naren zullen een extra prikkel vinden in de weigering van Ajax om deze wedstrijd naar zaterdagavond te verschuiven om zodoende de PSV’ers een extra rustdag te gunnen voor de E.C.-strijd tegen Eintracht Braunschweig. Het soepele machientje van PSV moet in staat worden geacht deze hindernis te nemen. De aanvallende im pulsen komen nog beter tot uiting op h< 1 veld van de tegenstander en de achterhoe de van Ajax zal alle ankers uit moeten werpen om de storm te pareren. Winstkan sen derhalve voor PSV. De zaterdaga- vond-partijen vinden ook deze keer weer plaats in Breda en Deventer. Beide thuis- Willy Kreuz Albert tenietgedaan Fred Hemmes: „Paish heeft een maand geleden Cox ver slagen. Je moet dus wel kunnen tennissen om die jongen zo te pakken". Een grote variatie aan slagen eigenlijk geen echt zwakke plek typeert het spel van de Eijsdenaar, waarbij men zijn backhandreturn zijn specialiteit kan noemen. Mare Albert kwam overigens al eerder in de belangstelling. Hij staat dit jaar voor het eerst op de nationale a-lijst, i nam deel aan jeugd-Wimbledon, had zijn I aandeel in de Nederlandse zege in de voor- J ronde om de Coupe de Galea en eindigde bij de Europese jeugdkampioenschappen tot 18 jaar als tweede. Aan een profcarriëre denkt Mare Albert nog niet. Een suggestie in die richting ontlokt hem slechts een lach. Eerst wil hij zijn einddiploma atheneum (hij zit in de vijfde klas), omdat te veel aandacht voor tennis hem al een jaar kostte. „In Neder land moet je nu eenmaal eerst aan je maatschappelijke carrière denken. En al les op tennis gooien vind ik een te groot risico”. Die studie is er ook mede de oorzaak van dat hij blijft spelen bij de Maastrichtse club Ready, die de laatste jaren mede door de inbreng van Albert en Anneloes Schothorst regelmatig promo veerde en nu de eerste klasse heeft bereikt.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17