Verena Becker KONINGIN IN SENEGAL BRITSE BRANDWEERMANNEN Offensief tegen guerrilla-kampen zou slachting zijn geworden buiten eigen proces gesloten Stormramp India: dodental: 20.000 ZITTEN ZONDER INKOMEN 1 MISVERSTAND NIEUWE GRIEKSE REGERING AMNESTY INTERNATIONAL VESTIGT AANDACHT OP MENSENRECHTEN MARNIX GIJSEN ECHT PLASTIC REP. Jl I 1J Explosie Turkse fabriek Grondwet 2 10 7 7 NOVEMBER DINSDAG 2 0 BINNEN- EN BUITENLAND igen soek rder israt ‘ken (Van onze redacteur in Groot- Brittannië, Henk Leffelaar) laap dacht besteedt over een nieuwe stakingsstrategie, die mis schien kan inhouden dat de werk zaamheden worden hervat, maar dat de staking volgens een sche ma voor prikacties door het land rden. wordt voortgezet. (Van onze redactie buitenland) SALISBURY-MAPOETO. De gematigde nationalistische bewe gingen in Rhodesië, die met het regime-Smith willen onderhandelen over de vorming van een zwart meerderheidsbewind, hebben tot nog toe niet gereageerd op het Rhodesische militaire offensief tegen guerrillakampen op Mozambikaans grondgebied. Volgens de Rhodesi sche legerleiding waren de acties een groot succes: 1200 guerrillastrij ders zouden zijn gedood. Aan Rhodesische kant bleven de verliezen beperkt tot één gesneuvelde soldaat. LONDEN. Voor de stakende Britse brandweermannen breekt een kritieke periode aan, omdat ze )pen nu toe hebben kunnen teren op H hun laatste maandsalaris en nu de maand december zonder loon moeten zien door te komen. Bo vendien heeft hun vakbond geen ;nMi- stakingskas. De leiders van de teen- bond beraden zich uders it van pavil- twee- it nog >mdat SALISBURY© door Nico Scheepmaker PRETORIA Uj^Bulawayo^ r I t w M H.O D/'E s I 1 qj -BSira .^Rutenga; S i Beitbrug |1 1 o - i o Salisbury meldt 1200 doden De minister Van Buitenlandse Zaken Zuid-Jemen: tien jaar dictatuur 0 stu- Jazeker, ongelogen. Plastic! Twee dub beltjes in de Hema! Milieuvervuilend plas tic! Na een jaar of vijf zal het keihard worden en tot kleine kruimeltjes uiteen vallen. t alle □den. geld imen erder teren poli- kanen •rings- henen mt ter bruik. Waarnemers in Salisbury beschouwen de militaire operatie als een poging van Smith* het Patriottisch Front van Nkomo en Moegabe die niet met het blanke minderheidsregime willen onderhandelen militair en politiek uit te schakelen. Zodra het brandalarm was gegeven, gre pen militairen in. Zij kregen hulp van vier brandweermannen met zuurstofmaskers die hun staking tijdelijk onderbraken. Gisteren zijn een man en zijn twee klein kinderen van één en twee jaar om het leven gekomen bij een brand in Liverpool. definitief antwoord daarop is tot nog toe uitgebleven. De journalisten zijn blijkbaar onvervang baar en krijgen daarom minder. De zetters hebben hun hogere lonen ge kregen dankzij de grote pressie die door hun vakbond werd uitgeoefend toen de kranten overschakelden van het oude pro bes, waarin met dood werd gezet, naar het nieuwe foto-reproductiesysteem, omdat daarmee loodzetters overbodig werden. 13.000 gulden meer per jaar, omdat de zetters van hun kranten, die met de nieuwe druktechniek niet veel meer doen dat wat een typiste doet, bijna 40.000 gulden per jaar krijgen. Het gemiddelde journalisten- loon is in Engeland ongeveer 31.000. Volgens Radio-Mapoeto zouden ook Mi- rage-straaljagers aan de actie hebben deel genomen, wat deelname van Zuid-Afrika suggereert. Alleen Zuid-Afrika en Zaire beschikken over deze Franse gevechts vliegtuigen. Militairen, politiefunctionarissen en le den van het NLF voeren regelmatig op eigen gezag arrestaties uit. Hoewel er in Zuid-Jemen slechts één officieel geregi streerde gevangenis is, blijkt uit verklarin gen van ex-gevangenen dat er tenminste 50 gevangenissen of gevangenkampen in ge bruik zijn. Er is sprake van verdwijningen op grote schaal. Het aantal politieke ge- vangenen varieert volgens schattingen van 2000 tot 10.000 op een bevolking van 1.6 miljoen. Amnesty International, dat in 1966 in een rapport scherp stelling nam tegen de behandeling van door de Britten gevangen genomen vrijheidsstrijders, beschikt over worden gevormd. De wetgevende macht zou komen te berusten bij een nationale volksraad, waarvan de leden zouden wor den gekozen door de plaatselijke volksra den en vakbonden. Van die plannen is tot op heden niets terechtgekomen. De macht berust geheel bij het NLF, dat aan geen enkele instantie verantwoording schuldig is. Deze situatie heeft geleid tot willekeur en machtsmisbruik op grote schaal. De grondwet van Zuid-Jemen „garan deert” politieke en religieuze vrijheid. Alleen burgers die worden verdacht van het plegen van strafbare feiten mogen worden gearresteerd en dienen daarna te worden berecht. De praktijk is even anders. voor Radio-Maputo dat sinds juni van dit jaar 560 mensen werden gedood door 105 verschillende acties, die vanuit Rhode- sië over de grens werden uitgevoerd. Intussen zijn de opruimingswerkzaam heden in de gebieden rondom de twee militaire kampen begonnen. Radio-Ma poeto meldde dat de lijken met bulldozers in massagraven worden begraven en dat de herstelwerkzaamheden nog maanden zullen duren. President Agostinho Neto van Angola heeft inmiddels alle steun aan Mozambique tegen de Rhodesische agres sie toegezegd.v Uren voor de aankomst waren zij al per bussen daarheen gebracht. Zwaai end, zingend, dansend op het ritme van trommen verwelkomden zijn de konin gin op een wijze, die volgens waarne mers nog overweldigender was dan tij dens het staatsbezoek aan Indonesië. Vlak na aankomst heeft de koningin een krans gelegd bij het monument voor de doden op het grote Onafhanke lijkheidsplein in Dakar. Evenals in 1966 zet Amnesty Internatio nal zich anno 1977 in voor de belangen van politieke gevangenen in Zuid-Jemen. De medewerking van de machthebbers (velen van hen zaten in 1966 zelf gevan gen is echter minimaal. ANKARA (AFP). Bij een ontploffing in een fosfaatfabriek in de Turkse provin cie Mardin zijn gisteren drie arbeiders gedood en vier gewond. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII Belgi- imen- Dude- s heel ■n van leken- twee Juitse wijn Cider schrijver te beurt kan vallen, dat omslag ziet ér op een afstand uit of het van rood marokijnleer is gemaakt. Maar het is niet van marokijnleer, HET IS VAN PLASTIC! 'oens- acen- n van Ik vraag me af hoeveel besluitvormings- conferenties er indertijd gewijd zijn aan de belangrijke besparing van minstens drie tientjes die op die manier is be reikt. ’t Is natuurlijk een Nederlands initia tief geweest, plastic nemen ip plaats van echt leer. Echt oer-Hollands. De Belgen lachen zich suf. Laat ze maar lachen. Op ’t punt van gierigheid hebben we daar toch geen reputatie meer te verliezen. ’t Gaat immers allemaal alleen om de duiten?” Prof. dr. Garmt Stuiveling, die van Ne derlandse zijde in de jury zat, had het gewraakte omslag helaas niet in handen gehad, maar moest wel aannemen dat Her mans het schrikkelijke feit pas later, bij zijn thuiskomst, had -ontdekt, want na af loop van de uitreiking door de Belgische koning had Stuiveling nog anderhalf uur naast Willem Frederik Hermans aan tafel gezeten, en toen was deze uiterst beminne lijk en „in high spirits” geweest. Stuiveling nam aan dat het plastic omslag niet speci aal door Nederland was „toegeleverd”, want de uitreiking was nu eenmaal geheel in Belgische handen geweest. Dit werd mij bevestigd door de heer Kompen van CRM, secretaris van de jury. Hij ried mij aan zijn Belgische tegenvoeter, de heer Scheven hels van het Ministerie van Nederlandse Cultuur in Brussel te raadplegen, en deze vertelde het volgende: „Het omslag is inderdaad plastiekachtig, maar wel van zeer goede kwaliteit. Het is allemaal aan een misverstand te wijten. Wij dachten dat de oorkonde geleverd zou worden door Nederland, omdat het een Nederlandse auteur betrof. Pas een dag of negen voor de uitreiking ontdekten we tot onze schrik dat we ook de oorkonde zelf moesten maken. Dat betekende dat we op donderdag 27 oktober nog een kalligraaf moesten vinden, en ik weet niet hoe dat bij u is, maar die plukt men bij ons niet uit de bomen. Hij moest het bovendien in korte tijd doen, want zaterdag en zondag wordt er bij ons niet gewerkt, maar ook 1 en 2 november zijn bij ons vrije dagen, want dan is het Allerheiligen en Allerzielen. De oorkonde moest uiterlijk vier dagen voor de uitreiking klaar zijn, zodat onze Minis ter van Nederlandse Cultuur er tevoren nog een handtekening onder kon zetten. We vonden een kalligraaf in Oost-Vlaande ren, die we dezelfde dag nog de tekst bezorgd hebben. Maar hij moest natuur lijk ook het formaat weten, en dat formaat was weer afhankelijk van het omslag waarin we de oorkonde moesten aan bieden, en het enige omslag dS we op zo korte termijn konden vinden was het ge wone plastieken omslag waarin wij op het ministerie gewend zijn onze programma’s in te steken. Hadden we wat meer tijd gehad, dan zouden we zeker voor een mooier omslag hebben gezorgd”. Een misverstand dus, maar toch: Bel gisch plastiek, zij het van zeer goede kwali teit. Ons Nederlanders treft geen blaam. Om de Nederlandse triomf op Mopperkont Hermans te vervolmaken, heb ik Marnix Gijsen, die de Grote Prijs der Nederlandse Letteren drie jaar geleden in Nederland uit handen van koningin Juliana heeft ontvangen, opgebeld en hem gevraagd hoe hij de oorkonde uitgereikt had gekregen. Marnix Gijsen vertelde me: „De oorkonde was met de hand op per kament geschreven, en het omgeefsel was van karton. Een in tweeën geplooid kar ton, en daar binnen zat de oorkonde. Ik heb het karton er af gehaald en de oorkon de ingelijst. Maar ik heb mij daar niet over boos gemaakt”. n een □nnen die de >t vier erken. hoge ivergestapt naar de veel kleinere Federe ren in urgse n van ns de adcel. t zijn anne- agen. nkele n zijn 1 vier el, In- itz, is voor Horo- at hij emief' Volgens die redenering heeft Salisbury luces- sman dang- g tus- Artsen in het hospitaal van Chimoio verklaarden dat reeds woensdagmiddag-. van Mozambique', Joachim Chissano, zei omstreeks twee uur de eerste gewonden werden binnengebracht. Sommigen rea geerden hysterisch en vluchtten. De dokto ren meldden dat talrijke ernstig gewonde guerrillastrijders het hospitaal niet meer kunnen bereiken en ergens in het oerwoud stierven. (Van onze redactie buitenland) De Democratische Volksrepubliek Jemen (PDRJ, beter bekend als Zuid-Jemen) be staat morgen tien jaar als zelfstandige staat. Amnesty International, de organi satie die op de bres staat voor politieke gevangenen in de wereld, maakt van die gelegenheid gebruik om te wijzen op de huidige politieke situatie en de gang van zaken ten aanzien van de mensenrechten in dit in het Westen nagenoeg onbekende land. In Zuid-Jemen, met als hoofdstad de belangrijke haven Aden, stak tussen 1950 en 1960 het verzet tegen de Britse over heersing, die sinds 1839 een feit was, de kop op. De Britten waren in feite uitslui tend geïnteresseerd in de mogelijkheid die Aden - de beste natuurlijke haven van het Aravische schiereiland - bood, maar lieten zich aan de rest van het eiland weinig gelegen liggen. Met als krachtige stimulans de revolutie in Noord-Jemen (1962) kwam het in 1963 tot een gewapende opstand tegen het Brit se gezag. In de verzetsbeweging waren drie groepen te onderscheiden. De belang rijkste daarvan was de NLF (Nationaal Bevrijdingsfront), de meest radicale stro ming, die in de loop der jaren onder toene mende communistische invloed kwam. Dan waren er de vooral door Egyptische steun op de been gehouden PLOSY (Front voor de Bevrijding van Bezet Zuid-Jemen) en de rechts georiënteerde SAL (Zuid- Brieven en verzoekschriften die door medewerkers van AI aan Zuidjemeniti- sche functionarissen -werden gestuurd, blijven vrijwel steeds onbeantwoord. Nooit is gebleken dat politieke gevangenen in het bezit kwamen van pakjes of brieven die hun door Amnesty International wer den toegezonden. De in november 1970 (/astgestelde nieuwe grondwet beloofde een democrati sche bestuursvorm. Op basis van ver kiezingen zouden plaatselijke volksraden ATHENE (DPA, AFP). President Tsatsos heeft gisteren de nieuwe regering beëdigd van premier Karamanlis, wiens „Nieuwe Democratie” op 20 november weer als sterkste partij uit de verkiezingen te voorschijn kwam. Driekwart van het 20 leden tellende ka binet maakte reeds deel uit van de vorige regering. De meesten stonden toen echter aan het hoofd van andere ministeries. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken Panajotis Papaligouras, beheerde in het vorige kabinet de portefeuille van Economische Coördinatie. Evangelos Averoff heeft de portefeuille*van Defensie behouden. Dimitrios Bitsos, tot nog toe minister van Buitenlandse Zaken, keert niet in het nieuwe kabinet terug. DAKAR (ANP). Koningin Juliana en prins Bemhard zijn gistermiddag om half vijf begonnen aan een vierdaags staatsbezoek aan de Westaf- rikaanse republiek Senegal. Een en thousiaste menigte die langs vele delen van de vijftien kilometer lange route van het vliegveld naar de hoofdstad Dakar stond opgesteld, juichte de ko ningin, de prins en gastheer president Leopold Sedar Senghor toe. een „geste” willen doen aan de gematigde zwarte nationalisten die wél met Smith aan de onderhandelingstafel willen. Hen moest duidelijk worden gemaakt dat de regering militaire steun wil verlenen om de radicale rivalen van het Patriottisch Front van de kaart te vegen. De eerste gesprekken tussen het Smith-regime en de gematigde leiders Moezorewa, Sithole en Chirau zullen deze week beginnen. Inzet is het voorstel van Smith zonder de tussen- i komst van Amerika en Engeland te stre ven naar een algemeen kiesrecht in Rho- desië. Het Rhodesische offensief, dat vorige week woensdag begon, richtte zich tegen twee kampen van de Zimbabwe African National Liberation Army (de militaire tak van het Patriottisch Front) in de omgeving van de stadjes Chimoio en Tembue, res pectievelijk op 100 en 200 kilometer van de Rhodesisch-Mozambikaanse grens. Beide kampen worden beschouwd als zenuwcen tra van de ZANLA-commando’s, die van uit Tanzania, waar zij hun opleiding ont vingen, naar hier werden overgebracht. Er zijn verschillende meldingen dat ook de invloedrijke guerrillaleiders Joshua Tongorara en Rex Nhongo om het leven zijn gekomen. Beiden behoorden tot de door Moegabe geleide groepering binnen het Patriottisch Front. Een groep van journalisten uit Mozam bique bezocht zaterdag samen met de plaatsvervangend minister van Defensie, Armando Guebuza, het gebied rondom Chimoio. Zij vertelden dat het guerrilla- kamp een vreselijke aanblik bood. Overal verspreide lichaamsdelen, lijken en ge wonden. Een der meest getroffen doelen was een school, waar de journalisten ze ker honderd dode kinderen telden. Omdat het kamp was omgeven door mijnenvel den, konden de Mozambikaanse troepen getuigenissen van talrijke ex-gevangenen over martelpraktijken in de gevangenis sen. Sommige gevangenen vermeldden dat Oostduitsers bij de ondervraging van ge vangenen aanwezig waren. Tegenover de talrijke verklaringen van gevangenen staan categorische ontkenningen van de kant van de autoriteiten. Amnesty International werd de afgelo pen jaren geconfronteerd met een groot aantal meldingen van executies van poli tieke tegenstanders van het dictatoriale bewind, zonder dat deze terecht hadden gestaan of waren veroordeeld. De namen van enkele honderden mensen die op deze manier werden gedood, Zijn bij Amnesty International bekend. Gevreesd wordt dat vele politieke gevangenen, van wie sinds jaren niets meer werd vernomen, ook zijn geëxecuteerd. STUTTGART. De 25-jarige vermeen de Duitse terroriste Verena Becker is gis teren enkele uren nadat het proces tegen haar was begonnen in Stuttgart-Stamm- heim voorlopig buitengesloten. Zij had geweigerd vrijwillig voor het gerecht te verschijnen en was toen onder dwang binnengevoerd. Toen zij daarna, een schoen in de hand, aankondigde het proces permanent te zullen verstoren, sloot de rechter haar buiten. Verena Becker had rechter Fischer toe geroepen: „U kunt de zitting niet houden zolang ik hier ben. Ik wil zolang buitenge sloten blijven, tot ik zelf wat wil zeggen”. Verena Becker staat terecht wegens zes pogingen tot moord, lid te zijn van een terroristische vereniging en roof. Verena Becker werd in mei van dit jaar samen met Günter Sonnenberg gearres teerd na een vuurgevecht met politieman nen in Singen. Sonnenberg is nog steeds ontoerekeningsvatbaar nadat hij bij de schietpartij ernstig gewond raakte. tie van Brandweerdiensten, die de loonei sen wel ondersteunt, maar de staking afkeurt. De Britse pers, die anders alleen aan- i aan spectaculaire, grote branden, meldt nu regelmatig kleinere branden door het hele land, vooral die waarbij mensen om het leven zijn geko men (het afgelopen weekeinde waren er acht doden), waarbij dan onvermijdelijk ie vraag aan de orde wordt gesteld of de lachtoffers gered hadden kunnen worden wanneer er geen staking was geweest. Een Het omgekeerde heeft zich ook voorge- iaan: brandweermannen die gewetens wroeging hebben over de staking, zijn Arabische Liga), die vooral werd gesteund door Saoedi-Arabië. Op 30 november 1967 werden alle Britse troepen uit het zuiden van Jemen terugge roepen. Het Britse gouvernement droeg de macht over aan het NLF. Deze organisatie, aanvankelijk gesticht als een nationale be vrijdingsbeweging, kreeg al in 1968 te maken met een interne machtsstrijd, die op 22 juni 1969 werd beslecht. Aan het hoofd van de NLF kwam Salem Roebiyya Ali, die een zeer actief aandeel had in de strijd tegen de Britse overheersing en die als een maoïst wordt beschouwd. Zuid-Jemen heeft in zijn korte bestaan de nodige klappen gehad. In economisch opzicht betekende de blokkade van het Suez-kanaal een enorme dreun. Aden, het hart van het onderontwikkelde land (80 procent analfabeten in 1967) kreeg te ma ken met een schrikbarende leegloop en dito werkloosheid. Een andere bron van zorg vormde het vluchtelingenprobleem. Vanuit Saoedi-Arabië en Noord-Jemen werden met flinke regelmaat gewapende invallen gedaan door uit Zuid-Jemen ge vluchte groepen infiltranten. Intussen zijn ook honderdduizend Lon- dense krantenlezers al een week verstoken van de dagbladen van de Mirror-groep (Daily Mirror, Sunday People) omdat de journalisten in staking zijn. Zij willen VIJAYAWADA (UPI). Het dodental van de stormramp van 19 november in de Indiase staat Andhra Pradesj wordt nu geschat op 20.000, zo meldde het Indiase persbureau Samatsjar gisteren. Militairen zijn gisteren begonnen met het ruimen van stoffelijke overschotten van mensen en karkassen van dieren. Ook wordt door hen het water gedesinfecteerd en helpen zij artsen met inenten van de bevolking tegen cholera. De storm heeft zeker twee miljoen men sen dakloos gemaakt en de schade aan verwoeste huizen wordt op 750 miljoen gulden geraamd. De regering van de staat heeft gevraagd de genie te laten helpen bij het bouwen van duizenden nieuwe wo ningen. sar in an ge- ■n. Dit ;enbe- ;en de i van- usrat- Zuid- nWa- I i deze' zij de De regering heeft tot nog toe geen krimp gegeven om de stakers meer dan de toege- ïütie s^ane tien procent loonsverhoging te geven (hun eis is 30 procent). Het argument is dat daarmee het hek van de dam zou zijn voor annen aUe werkers in overheidsdienst. Niettemin petitie hljj^t niet alleen uit opiniepeilingen dat de uien- brandweerlieden door een groot deel van -nissie bevolking worden gesteund. tellen in de I Afgelopen zaterdag werd na een demon dat zij stratie van de stakers voor Downing Street /enre- 10 (de residentie van premier Callaghan) e dra- een petitie aangeboden met meer dan een half miljoen handtekeningen van sympa thisanten die de eis van de stakers onder steunen. Ook zijn officieren van het brand weerkorps, die een eigen vakbond hebben iyCOt die aan de staking meedoet, uit solida- J riteit uit hun vakbond getreden en hebben zich aan de zijde van de stakenden ge schaard. bij acties in Mozambique niet te hulp komen. Als gevolg van het Rhodesische overwicht moesten de Freli- motroepen zich terugtrekken, aldus de gouverneur van de provincie Manica, Ma nuel Antonia. In zijn Age Bijkaart-colutnn in Het Pa rool van zaterdag verklapt Willem Frede rik Hermans, die onlangs de Grote Prijs der Nederlandse Letteren van koning Bou- dewijn kreeg uitgereikt, een groot geheim: „Het omslag, waarin de aan de Grote Prijs der Nederlandse Letteren verbonden oorkonde wordt uitgereikt, de hoogste on- 9974 O r' 3

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3