Vergunning voor s Groningse smeerpijp Grootste brandweerauto KLOKKEN VAN NIEL Rellen rond popconcert RMS wil deel Plan herindeling soevereiniteit Limburg ingediend Mensenrechten in Oostblok geschonden modehuis Extra controle op kerstboter Carter op reis Damiate Pers overdragen IJmuider Courant Bedrijf loost stoffen die kanker verwekken ALLE ARTIKELEN n CONCLUSIE TWEEDE HOORZITTING SACHAROV-TRIBUNAAL: Volgende week japonnen, pakjes, tunieks, blouses. rokken, bonneterie. regenmantels 19 7 7 4 N O v F M R E R DINSDAG 2 9 BINNEN- EN BUITENLAND I ook met Westminster speelwerk. HORLOGES I I f Telc Grote Houtstraat 159 Haarlem - Beverhof 19 Winkelcentrum Beverwijk Geweldige keus, alleen de beste, V hee gev en i trie Ver ting stel Hazerug 24,50pP (vervolg van pagina 1) De Syrische president Assad heeft gisteren zijn aanvankelijk harde kritiek op het Egyptische vredesinitiatief enigszins verzacht. In tegen stelling tot reacties van radicale landen als Libië en Algerije stond in de verklaring van Assad dat hij Sadat nog altijd als de wettige président van Egypte beschouwt. „Wij zijn het niet eens met de huidige politiek van Egypte, maar dat is nog heel iets anders dan een scheiding tussen broederlanden”, zei de Syrische president tijdens een persconferentie. i: Syrië minder radicaal in kritiek op stappen Sadat (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Q/üan^eue GR. HOUTSTRAAT 86 - HAARLEM Tel 312934 - Speciaalzaak sinds 1883 0,70 141,50 (ADVERTENTIE) 1 BETALEN 2 HALEN NATEB Mei landt natui geen het g Assad zei verder dat de conferentie in Tripoli naar zijn mening niet zal mogen ontaarden in een anti-Sadat-manifestatie. „Wat ons te doen staat is het bespreken van de situatie in het Midden-Oosten, zoals die zich heeft ontwikkeld na het bezoek van de Egyptische president aan Israel”, aldus Assad. Er waren 1200 kaartjes verkocht, maar te elfder ure besliste de commandant van de brandweer dat er slechts 800 toeschou wers mochten zijn. Tijdens de gevechten werden drie arrestaties verricht. Niemand raakte gewond. air in het Arabisch-Israelische conflict. De stap was eenvoudig bedoeld om Egyptisch Israëlische contacten te vergemakkelijken en te bespoedigen. De rol van de VS blijft (Van onze redacteur in Italië, Hein ten Kortenaar) ROME. „Er is geen twijfel aan dat in de Sovjet-Unie en de overige landen van het Oostblok de mensenrechten worden geschonden”. Dat was de conclusie van de tweede hoorzitting van het Sacharov-tri- bunaal die gisteravond in Rome werd besloten. Na de eerste zitting, twee jaar geleden in Kopenhagen, was er op dit punt nog twij fel uitgesproken, maar door de verdere getuigenverklaringen die de afgelopen vier dagen in Rome werden afgelegd, was die kennelijk geheel weggenomen. De con clusies en de getuigenverklaringen zullen ter kennis worden gebracht van alle rege ringen die de akkoorden van Helsinki over de mensenrechten mede hebben onderte kend. In de eerste helft van 1978, zo beloofde de voorzitter van de internationale jury, Simon Wiesenthal, zullen de akten van de hoorzitting in hun geheel worden gepubli ceerd. In tegenstelling tot de zitting van Kopen hagen was die van Rome niet alleen gewijd Westerterp zei dat West-Duitsland en Nederland niet tot volle overeenstemming zijn gekomen over de lozing van Gronings afvalwater in de Eemsmond, maar dat er toch sprake is van een soort „gentlemen’s agreement”. In 1972 hadden de Bondsrepubliek en Nederland besloten dat er slechts gezui verd afvalwater door de smeerpijp in de Eemsmond mocht worden geloosd. De daartoe benodigde zuiveringsinstallaties bij de verschillende Nederlandse bedrij ven (waaronder met name Koninklijke Scholten Honig) zijn echter niet op tijd gereed gekomen. Omdat de provincie Gro ningen had beslist dat er geen lozing meer op de kanalen mocht plaatsvinden vanaf 1 december, is er nu een compromis uit de bus gekomen. Aangezien de plannen tot gemeentelijke herindeling al dateren uit 1968, willen G.S. nu spoed achter een en ander zetten. „De noodzaak van een gemeentelijke her indeling in dit gebied wordt in brede kring ingezien en aanvaard. Doch de vraag wan neer en hoe die herindeling tot stand komt veroorzaakt onzekerheid en onrust. Dit werkt verlammend op het adequaat funge ren van het openbaar bestuur”, aldus G.S. de naleving van de akkoorden over de mensenrechten werd in Rome herhaalde lijk naar voren gebracht, maar tegelijker tijd werd eraan herinnerd dat de Oost- europese landen dit eenstemmig verwer pen als „inmenging in binnenlandse aan gelegenheden”. Op de laatste dag getuigden advocaten uit Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten, die de verdediging op zich hadden genomen van verschillende Russische dis sidenten, over de onmogelijkheid om met hun cliënten in contact te treden of zelfs maar inzage te krijgen in de procestukken. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije AMSTERDAM (ANP). De Amster damse politie raakte gisteravond slaags met honderden jongelui die het recreatie centrum Paradiso bestormden. Dit ge beurde uit woede over het feit dat zij het gebouw niet in mochten om er het optre den van de Britse Punk-groep The Stran gers te zien. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E Komng Tot word nenw ter o' dat t derd ken. verst HILVERSUM (ANP). Het Uithoomse bedrijf Cindu loost op grote schaal kan kerverwekkende stoffen. Dat is de uitslag van een onderzoek van het toxicologisch laboratorium van de Amsterdamse Uni- versiteit. De resultaten werden gisteren wereldkundig gemaakt door de VARA- televisie. w- DEN HAAG. De inspectie van het ministerie van Landbouw en Visserij gaat de komende dagen steekproeven uitvoeren in de voorraden zogenoemde kerstboter, die thans per half pondspakje voor de prijs van 1,75 wordt aangeboden. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse president Jimmy Carter heeft het voornemen om op 28 of 29 december te beginnen aan een grote buitenlandse rond reis, die hij eerder deze maand uitstelde om steun te zoeken voor zijn energiemaat regelen. De reis zal in tweeën worden gedeeld. In het voorjaar zal hij nogmaals op pad gaan. Dit is gisteren door rege ringsfunctionarissen in Washington mee gedeeld. f 13,90 40,- 53,- 157,30 ƒ203,- Gii met wind terre Rum Noor gigar groot bij w se dr van week men meng De onderhandelingen in Cairo zullen waarschijnlijk volgende week beginnen. In Jeruzalem werd gisteren aangenomen dat de Israëlische delegatie behalve de twee onderhandelaars, nog een aantal la gere ambtenaren, secretaresses, veilig heidsagenten en journalisten zal bevat ten. Er zijn reeds wachtlijsten voor de eerste El Al-vlucht naar Cairo, maar daar over is nog geen enkele beslissing genomen. In Jeruzalem wordt niet verwacht dat de onderhandelingen in Cairo snel concreet resultaat zullen opleveren. Volgens oud- premier Rabin zal het zeker twee tot zes maanden duren voor het mogelijk zal zijn iets concreets over het verloop van de besprekingen aan de weet te komen. Gebleken is namelijk dat in sommige zaken de goedkopere boter wordt omgepakt in de wikkels van de „gewone”, dus duurdere boter. Voor de voordelig aangeboden koelhuisboter bestaat grote belangstelling. De pakjes, zo vertelde ons een winkelier, vliegen letterlijk de deur uit. „De huisvrouwen kopen soms dozen tegelijk”. De Europese boterberg slinkt zodoende zienderogen. Het gaat sommigen wat te snel, want als de hamsterwoede zo doorgaat zal de voorraad kerstboter van 16 miljoen pakjes tegen Kerstmis allang zijn uitverkocht. Bij DSM in het Limburgse Beek werd gistermiddag de „grootste brandweerauto” van Nederland in gebruik genomen. De wagen kost een half miljoen gulden en kan twintig meter hoog reiken, waardoor een effectieve blushoogte van 80 meter wordt bereikt. De auto is verder uitgerust voor het gebruik van water en schuim en zeer geschikt voor het bestrijden van chemische branden. aan de Sovjet-Unie, maar ook aan de ver schillende andere Oosteuropese landen, als Polen, Tsjecho-Slowakije, Bulgarije en de DDR. Het algemene beeld werd daar nauwelijks door gewijzigd. De onderteke naars van het Tsjechoslowaakse protest document Charta’77, waarvan Jan Les- tinskij naar Rome kwam om te getuigen, ondergingen vrijwel hetzelfde lot als leden van de verschillende Helsinki-comités in de Sovjet-Unie, waarover verslag werd uitgebracht door hun woordvoerder in het buitenland, Ljoedmilla Aleksejeva. Het idee van internationale controle op BUREAU Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, Umuiden tel. redactie: 02550 - 15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Dir meen de kr mee tenth zieke dat v vestij hand het n den. me w zegt i had l< „waa met c heb il terreii re we W< men zijn nieu pers bete: Ovei aan in 1! Een jaar MAASTRICHT (ANP). Gedeputeerde Staten van Limburg hebben gisteren het definitieve ontwerp tot de gemeentelijke herindeling van Zuid-Limburg ingediend bij de minister van Binnenlandse Zaken. Het laatste ontwerp komt er in hoofdzaak op neer dat er van de 58 thans nog be staande gemeenten 19 overblijven. De ge meenten Maastricht en Vaals blijven on gewijzigd, terwijl er daarnaast zeventien nieuwe gemeenten zullen komen. Enkele maanden geleden was er nog sprake van dat tot een opdeling in achttien gemeenten zou worden overgegaan. Na talloze hoorzittingen werd evenwel beslo ten nog enkele wijzigingen door te voeren. Zo wordt de gemeente Schinveld niet opgedeeld tussen do ocictolijke en westelij- Cindu loost volgens de onderzoekers po lycyclische aromaten die kanker kunnen verwekken. In een sloot bij het bedrijf zijn concentraties gevonden die hOnderd tot 100.000 keer boven de norm liggen van het ministerie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne. Volgens de Amsterdamse onderzoeker F. ten Thij, verbinden aan de weten schapswinkel van de Universiteit van Am- sterdan, is het vreemd dat het zuiverings schap nooit aandacht heeft geschonken aan de „ontoelaatbare” vervuiling van het oppervlaktewater in Uithoorn. Milieuwethouder Jongmans (CDA) van Uithoorn zei voor de VARA-camera dat hij overweegt het publiek te weren bij de sloot waar het water het ergst vervuild is. Direc teur Biekart van Cindu gaf op de buis toe, dat de giftige concentraties te hoog zijn. Het bedrijf wil er op korte termijn wat aan doen, aldus Biekart. ke mijnstreek, maar gaat in haar totaliteit naar de zogenaamde „onderbanken”. De gemeente Voerendaal wordt samenge voegd met de gemeente Klimmen en gaat dus niet meer naar Heerlen. Treebeek gaat naar Brunssum in plaats van naar Heerlen. Irak heeft gisteren tegenstanders van het jongste vredesinitiatief van president Sadat, waaronder Syrië, uitgenodigd voor een beperkte topconferentie in Bagdad. De Israëlische ambassadeur bij de Ver enigde Naties, Chaim Herzog, bracht giste ren de aanvaarding van de uitnodiging voor de voorbereidende conferentie in Cairo persoonlijk over aan zijn Egyptische collega Achmed Esmat Abdel Megoeid. Ook zondag hadden de beide VN-ambas- sadeurs elkaar ontmoet: Megoeid overhan digde toen de uitnodiging aan Herzog. Egyptische regeringskringen zeiden dat de vestiging van een nieuw kanaal van rechtstreekse communicatie via de Egypti sche en Israëlische VN-ambassadeurs niet de Verenigde Staten uitsloot als intermedi- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een republiek der Zuid- Molukken zou bereid zijn om een deel van haar soevereiniteit over te dragen aan een centrale regering. Dit verklaarde de pre sident der republiek, ir. H. Manusama, naar aanleiding van onduidelijkheid die door enige publikaties was gerezen over het ideaal van de RMS. Het overdragen van een deel der soeve reiniteit noemde Manusama een aanpas sing van het RMS-ideaal aan de huidige tijd. Ir. Manusama verklaarde evenwel na drukkelijk dat het ideaal van een zelfstan dige republiek der Zuid-Molkken nimmer bij hem of zijn volgelingen in het geding is geweest. „De proclamatie blijft bestaan. Wij zijn niet opportunistisch. Als wij ja zeggen, is het ook ja.” BONN. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat zal 1 december een vergunning voor de Groningse smeerpijp afgeven. Dat heeft hij gisteren aan journalis ten in Bonn meegedeeld na een gesprek van ruim drie uur met de Westduitse minister Maihofer van Binnenlandse Zaken en de Landbouwminister van de deelstaat Neder- saksen, Gerhard Glup. Dat houdt in, dat er zo ongeveer 70 ton afvalwater per dag door de smeerpijp kan worden geloosd, waarbij Nederland zich ten opzichte van West-Duitsland heeft vastgelegd dat er vanaf 1979 nog slechts gezuiverd afvalwater mag worden ge spuid. Voor de Bondsrepubliek speelde een belangrijke rol, dat men vreest dat de Westduitse stranden aan de Eemsmond door de lozingen uit Groningen worden vervuild. West-Duitsland is van mening dat 25 ton afvalwater per etmaal het maxi mum is. in 'n wildsausje, gepoft appeltje en kastanjepuree, gebakken aardappelen en groenten Gaopand vanaf 17.00 uur. Tafalrasarvarlng gawanat. (Op maandag an dinsdag gaalotan). Bioemendaalseweg 28 Bloemend aal Tel. 023 - 25 49 39. van even groot belang met het oog op toekomstige onderhandelingen over de kern van het conflict. De Israëlische premier Begin beperkte zich gisteren tot een herhaling van oude slogans: in Cairo zal Israel rechtstreeks onderhandelen zonder voorwaarden voor af. Er was in de Knesset, het Israëlische parlement, algemeen begrip voor het standpunt van Begin dat het niet in Israels belangd is al vóór het begin van de onder handelingen Israels kaarten prijs te geven. Hoe flexibel Begin zich tijdens de onder handelingen zal opstellen, ook ten aanzien van de westelijke Jordaanover, is voor iedereen een grote vraag, ook binnen Be gins eigen (Likoed-)partij. Begin deed een beroep op de Westeuro- pese landen zich niet met politieke inter venties te mengen in de ingeleide recht streekse Israelisch-Egyptische dialoog. Hij wendde zich in het bijzonder tot West- Duitsland, Frankrijk, Nederland en Bel gië. „De negen Europese landen geven nog altijd adviezen over de wegen tot oplossing van het conflict in het Midden Oosten. Zij moeten de laatsten zijn die voor het joodse volk in Israel gevaarlijke raad gevenMet name West-Duitsland is het laatste land dat voorstellen moet doen die de joden hier in gevaar zouden kunnen brengen”. Twintig hoogleraren van de Universiteit van Jeruzalem hebben gisteren een beroep op alle intellectuelen en politici ter wereld gedaan om de kandidatuur van president Anwar Sadat van Egypte en premier Menachem Begin van Israel voor de Nobelprijs voor de vrede van 1978 te steunen. „Wij zijn ervan overtuigd", zo zeggen zij, „dat de vrede in het Midden-Oosten mogelijk zal zijn dankzij het moedige initiatief van president Sa dat en de realistische politiek van de regering onder leiding van de heer Begin".

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4