Gei/aarte drijft over het water s OPRECHTE VEILING HAAR LE M SNELLERE HULPVERLENING ERASMUS A MI ITT NIEUWE LOCATIE Alternatieven voor gedwongen ontslag lijken onuitvoerbaar Voor Meervliet toekomst als educatieve boerderij” c ''x4 Boer Markerink heeft leuke dingen voor de mensen” Inbraak met valse sleutel „De Tweede Wereldoorlog” I Hoogovens rondt inventarisatie af 4 ynv o VELSEN-IJMUIDEN 39.80 Telefoonbeantwoorders onderhandelingen aan de gang om educatieve bestemming te geven. IJMUIDEN. De directie van Hoogovens en de vertegenwoordi gers van de vakbonden hebben gisteren de oriënterende bespre kingen over het omstreden ont- slagplan afgerond. Op dinsdag 13 december starten beide partij en de onderhandelingen over de herstructurering van het IJmui- dense staalbedrijf. Aan de hand van de uitgevoerde inventarisatie van taken en manjaren verwacht de bedrijfsleiding op die datum nauwkeurig te kunnen aangeven op welke afdelingen en hoeveel ontslagen er zullen vallen. (Van één onzer verslaggevers) VELSEN. Het Centraal vervoerbedrijf Gebroeders Kloosterhuis heeft het pand aan de Wilhelminakade, waar het sinds 1948 was gevestigd verlaten. Sinds enige weken wordt het zieken-, gewonden en invalidenvervoer verzorgd van de nieuwe vestiging op het indus trieterrein, op de hoek van de Cornwallstraat en de Ampèrestraat. Verleden week werden er bij de behandeling van de gemeentebegro ting vragen gesteld over de nieuwe locatie waarvan werd veronder steld dat ze minder gunstig zou zijn gelegen dan in Oud IJmuiden. Landelijkheid VELSEN. De boerderij „Meervliet” aan de Rijksweg in Velsen- Zuid heeft als veehouderij geen toekomst meer. Tussen de bewoner de heer M. Markerink en het Velsense gemeentebestuur zijn daarom het boerenbedrijf gedeeltelijk een „Alléén dan lijkt verdere exploi tatie nog een haalbare kaart”, al dus veehouder Markerink die in september op tafel kwam met een exploitatieplan dat door B. en W. van Velsen gunstig ontvangen is. Hoofdpunten daaruit: terugdraai en van de huidige veebezetting (60 stuks vee) tot de helft, inrichting van kinderwerktuinen- op een ter rein direct achter de boerderij en bestemming van de boerderij tot excursiedoel voor de scholen in de gemeente Velsen. Raymond Cartier NIEUW: Boekhandel r? M PPR 9^ IFv P T \T C T> A (ADVERTENTIE) Kloosterhuis startklaar voor regionale ambulancedienst „In de eerste plaats heb je te maken met I (ADVERTENTIE) Het beraad tussen bonden en directie is r I (ADVERTENTIE) Met de windtunnel een Duits-Neder- lands project, kunnen luchtstromingen natuurgetrouw worden nagebootst het geen van belang is voor onderzoek op het gebied van de luchtvaart. Wethouder Th. C. Witte sprak als zijn mening uit dat het gemeentebestuur wel zijn instemming had betuigd met de nieuwe plaats van vestiging maar dat hij persoonlijk niet wilde zeggen dat er geen betere plek te bedenken was geweest. Overigens kon hij daar ter geruststelling aan toevoegen dat de ongevallendienst er in 1978 een nieuwe ambulance bij krijgt. Een voorziening die er de afgelopen twee jaar bij ingeschoten is. het belang van de boerderij als kijkobjekt én als laatste sehakeltje met een agra risch verleden dat temidden van autowe gen en hoogspanningsmasten wel erg in de knel is komen te zitten. Behoud van het bedrijf heeft voor B. en W. altijd voorop gestaan bij de besprekingen die al sinds de jaren zestig met de heer Markerink worden gevoerd. voldoen aan de moderne landbouwinzich- ten. De heer Markerink wil dat allemaal, met zekere restricties, graag overeind hou den als de gemeente financieel met aan trekkelijke voorstellen komt. Hijzelf heeft zijn toekomstige bedrijfsvoering inrnid- Veilingdagen van 29 nov. t/m 1 dec. om 10.00 en 19.00 uur. Vrijdag alleen 10.00 „Een uitstekend initiatief waar ik van meet af aan achter heb gestaan”, zegt hij over Markerinks exploitatieplan waarbij het kostenaspect een beslissende rol gaat spelen. Elke cent die aan het projekt- „Meervliet” besteed wordt valt buiten de gemeentebegroting voor 1978. Bestedin gen voor dit doel zetten andere geraamde uitgaven op de tocht. Kiezen voor „Meer vliet” betekent daarom schuiven binnen de begroting” aldus de wethouder. dels vastgelegd in een opzetje waarin de veehouderij financieel gezien helemaal op het tweede plan komt. „Als B. en W. van Velsen zo op dit bedrijf gesteld zijn mag dat best in een gemeentelijke bijdrage tot uitdrukking komen”, merkt hij op. BILDERDIJKSTRAAT la, Tel. 023-316486 Dir F C de Weers IJmuiden, Lange Nieuwste 243, tel. 13144, Santpoort, Hoofdstr 234, tel. 378371 1 ■en lis ter er- KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. 'ATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-4S6456 »ri- het te nd- 1de lat ten ials ge- lee- :on :an ich eft hts ge lde de md len ing ixi- De heer Markerink is inmiddels bezig met de verkoop van het vee dat bij een nieuwe bedrijfsopzet overtollig wordt De veestapel wordt verkleind tot 2fl melk koeien en tien stuks jongvee. Als zijn plannen doorgaan wil hij de levende have van zijn boerderij wat „completer tre ken". Er komen dan schapen watt kippen en als het even kan ook een vw- ken. „Een boerderij is voor de stadsuKH* meer dan enkel koeien" zegt uur^ Zoals bekend maakte de Hoogoven's-di- rectie medio september 1977 bekend dat het aantal arbeidsplaatsen in twee jaar tijd met 2500 zou moeten worden verminderd. Voor duizend personeelsleden zou dit ge dwongen ontslag betékenen. In de twee maanden die daarop volgden is tussen de vakbonden, die dit voornemen onaan vaardbaar noemden, en de directie inten sief overleg gevoerd om tot mbgelijke op lossingen te komen als alternatief voor gedwongen ontslag. Vooralsnog hebben die gesprekken geen enkel concreet resul taat opgeleverd. Ook van de zijde van de rijksoverheid is tot op heden geen toezeg ging gedaan omtrent financiële steun. Ge let op de bestaande overeenkomsten, be hoeft bovendien niet gerekend te worden op hulp van de Europese Gemeenschap. Tot aan het plaatsje Vollenhove wordt de tunnel versleept via de bin nenwateren. Daarna moet een kilome ter over de weg worden afgelegd. Op dat traject zijn lantarenpalen verwij derd en verkeersdrempels weggebro ken. Er moest zelfs een brug worden verstevigd. IJMUIDEN. Bij een inbraak in een woning aan de Spilbetgenstraat in IJmui- den is zondagmiddag een mapje met ze ven bankbiljetten van honderd gulden buitgemaakt. /- Volgens de 20-jarige bewoonster is men het huis binnengedrongen met een valse sleutel want er ontbreken sporen van in braak. Ook is gebruik gemaakt van een valse sleutel bij de ontvreemding van een cassetterecorder uit een personenauto, die maandagavond geparkeerd stond in de Meervlietstraat in Velsen. Het voortbestaan van „Meervliet” was tot voor kot uitsluitend een programma punt voor wethouder Meijer van openbare werken. Hij heeft herhaaldelijk getracht voor Markerink in de Velserbroek extra weidegrond te krijgen. Pas enkele maan den geleden werd wethouder H. Scheeper van onderwijs bij de gesprekken met de heer Marker ink betrokken. Deze noemt een 'spoedige oplossing voor de veehoude rij „ook uit menselijke overwegingen” be langrijk. Directeur Nico Kloosterhuis heeft de ge meentelijke discussies over zijn bedrijf via de krant gevolgd. Over de snelheid waar mee vanuit het nieuwe onderkomen assis tentie kan worden verleend in geval van zieken of gewonden merkt hij op: „Voor- dat we definitief besloten om ons hier te vestigen hebben we met stopwatches in de hand proeven genomen. Die vielen uit in het nadeel van ons bedrijf in Oud Ijmui- den. Voor ons was dat dus geen punt. Wat me wel verbaasd is dat de wethouder nu zegt dat hij zich ook wel een betere plek had kunnen bedenken. Ik vraag me dan af „waar"? Ik ben hierover al een paar jaar met de gemeente in onderhandeling. Zelf I heb ik destijds voorgesteld het voormalige terrein te gebruiken van de dienst openba re werken. Wethouder Meijer gaf er de de afgelopen maanden steeds in een pretti ge sfeer verlopen. Doch van meet af aan broeide het conflict. Immers, toen de Hoogovens gewag maakte van het massa ontslag, lieten de bonden weten dat dit plan in hun ogen geen genade zou vinden. voorkeur aan daar woningen te bouwen. Waar ik mee te maken heb is dat ik aan de Wilhelminakade zo’n gebrek aan ruimte kreeg dat er op een gegeven moment ge woon iets moest gebeuren. Toen ik de aanbieding kreeg van het pand op het industrieterrein heb ik natuurlijk eerst af gewogen of het de dienstverlening niet in gevaar bracht. Toen dat niet het geval was heb ik de knoop doorgehakt.” Nico Kloosterhuis heeft niet willen wachten tot de gemeente bij hem zou komen met een passende oplossing. „Ik weet niet hoe lang dat nog zou hebben geduurd”, merkt hij sceptisch op. „Wat ik wel weet is dat we te maken hebben met een regionale ontwikkeling: Ook op het gebied van het ambulancevervoer. Hier in ons nieuwe pand kunnen we daar niet alleen uitstekend op inspelen, we zijn zodanig gehuisvest dat we bij wijze van spreken als centrale meldingspost van de regio binnen de kortst mogelijke tijd ope rationeel kunnen zijn. We beschikken over de ruimte voorde telecommunicatie. We zijn een puur ambulancebedrijf. Al onze mensen zijn gespecialiseerd in dit werk.” Natuurlijk rijst de vraag of de vervoers- specialist Kloosterhuis niet in zijn nopjes is met de nieuwe aanwinst. De ambulance Verder „boeren” acht Markerink alleen mogelijk in combinatie met een aantal kinderwerktuinen en regelmatige school- excursies waarbij hij als gastheer zpl moe ten optreden. „Ik heb daar al heel wat ervaring mee’, zegt hij over de schoolex- cursies die al sinds vorig jaar naar zijn boerderij worden gehouden De boerderij „Meervliet” straalt de lan delijkheid uit die voor de stedeling nog steeds zorgvuldig in stand wordt gehou den. De melkproduktie wordt nog dage lijks in bussen bij de weg gezet en het melken kan tijdens het stalseizoen vah heel dichtbij worden gadegeslagen. De koeien staan bij Markerink in stallen die qua grootte en inrichting alleen niet meer Gistermorgen is een begin gemaakt met het transport van een zogenoemde windtunnel van Stork Velsen naar het 'terrein van het Nationele Lucht- en 'Ruimtevaart Laboratorium in de Noord-Oostpolder. Het vervoer van het gigantische gevaarte heeft voor het grootste deel plaats over water. Daar bij wordt gebruik gemaakt van immen se drijvende bokken. De overbrenging van de installatie zal ongeveer een week duren. Om ongelukken te voorko men is een gedetailleerd draaiboek sa mengesteld. Om die opstelling kracht bij te zetten, werden zogenoemde actiemodellen ont wikkeld. Hierbij werd een grootscheepse staking overwogen van het Hoogovens- personeel. Op de voorgrond speelden ech ter de alternatieven zoals de invoering van een vijfploegendienst, vervroegde uittre ding, diversificatie van de activiteiten en verkorting van de arbeidstijd voor alle werknemers. Nu de indruk bestaat dat deze mogelijkheden geen soelaas bieden of op korte termijn onuitvoerbaar zijn, is van de kant van Hoogovens weer benadrukt dat aan ontslag voor duizend werknemers niet te ontkomen valt. Als een laatste wanhoopspoging hebben de directie van Hoogovens en de vak- bondsdelegaties gisteren afgesproken dat zij gezamenlijk aan de regering voorstel len zullen doen tot wijziging van het Ne derlandse contract met de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal (EGKS). Daartoe is een commissie gevormd, die uiterlijk 9 december een aangepast con- cept-verdrag gereed moet hebben. Indien tussen de regering en de EGKS overeen stemming wordt bereikt over een dergelijk gewijzigd verdrag, kan voortaan gebruik worden gemaakt van faciliteiten voor ver vroegde pensionering vanaf 59 jaar, loon- suppletie voor diegenen die worden over geplaatst naar een minder betaalde func tie en herscholing. Gevreesd wordt dat het lange tijd zal duren voordat een vernieuwd EGKS-verdrag werkingskracht heeft. Evenals bij een vorige gelegenheid heb ben de vakbondsleiders tijdens het overleg van gisteren aangekondigd dat zij het reor ganisatieplan zullen inpassen in het ar beidsvoorwaardenbeleid, zoals zij zich dat voor 1978 voorstellen. Deze ontwerp-CAO, die binnenkort wordt ge presenteerd, zal voorzien worden van een bepaling die ontslagen in 1978 uitsluit. Directeur ir. G. Wilmink van Hoogovens zei na afloop van het gesprek met de bonden „dat het onder die voorwaarde moeilijk zal worden een CAO af te sluiten”. die in 1978 aan het wagenpark zal worden toegevoegd. „Die wagen had ik twee jaar geleden al moeten hebben. In 1960 ben ik met de gemeente contractueel overeenge komen dat ieder jaar een ambulance door de gemeente zou worden aangeschaft. Dat zou gebeuren tot we over vijf ambulances beschikten. Daarna zou die regeling ge woon doorgaan. Ieder jaar een ambulance er bij en de,oudste afvoeren. De gemeente heeft die uitgave jaarlijks wel opgenomen in haar begroting maar de laatste twee jaar is er van vernieuwing geen sprake geweest. Het gevolg daarvan is dat we ook met een paar oude beestjes werken die er eigenlijk al uit hadden moeten zijn. Verle den jaar werd besloten tot aankoop van een nieuwe ambulance over te gaan. Ik heb toen nog geadviseerd om dat voor 1 januari van dit jaar te doen. Het zou de gemeente een bedrag van ongeveer 10.000 uitgespaard hebben. Dat is niet gebeurd. Achteraf had ik daar geen spijt van want in de loop van dit jaar kregen wij een aanbieding van Chevrolet. De Ameri kanen boden een ambulance aan die veel voordelen had boven de Mercedessen waarmee wij rijden. Bovendien lag de stuksprijs ƒ23.000 lager. Ik dacht tjonge, dat is mooi meegenomen. Toen ik een paar weken nadat ik die tip had doorgegeven op het Stadhuis kwam om over de verkoop van mijn oude pand té praten werd me verteld dat men er toe was overgegaan de Mercedes te bestellen. Tegenover het gemeentelijk aandeel in het vervoerbedrijf van Kloosterhuis heeft het bedrijf de verplichting op zich geno men om garant te staan voor alle hulp- voorzieningen die noodzakelijk kunnen zijn in geval van calamiteiten. „Het zou kunnen gebeuren dat er op een bepaald moment behoefte bestaat aan twpitig am- bulanc-es. Ik heb dan te zorgen dat die er zijn. Ik kan dat ook”, merkte Nico Kloos terhuis vastberaden op. Volgens overheidsnormen Z'-u er één ambulance pe? "20.000 inwoners beschik- het onderhoud. Daarnaast hebben we een gemeente met zware industrie en een uit gebreid havenbedrijf. Dat vergroot de kans op ongevallen. Vijf ziekenauto’s is waarachtig geen luxe. En dan moet je er geen overjarigen bij hebben. „Meervliet” is een van de laatste vee houderijen die de gemeente Velsen nog rijk is. De boerderij ligt wat verschollen tussen de villabebouwing aan de oude Rijksweg nabij de buitenplaats Water land. Het bijbehorende land (12'/« ha) ligt aan de oostkant van de Rijksweg. De vredig grazende koeien van veeboer Mar kerink vormen een landelijke stoffering voor degene die vanaf de Velser tunnel de gemeente binnenrijdt. B. en W. van Vel sen zijn altijd doordrongen geweest van 2 delen, ruim 1350 blz. met 442 illustraties en 55 kaarten (na 31 jan. 79.90) Nieuwe Winkler Prins Encyclo pedie in 4 forse delen «»«*- nu nog325.- Het terrein aan de Velserduinweg dat door zijn centrale ligging voor vervoerbedrijf Kloosterhuis bijzonder geschikt was maar dat door de gemeente zou zijn voorbestemd voor woningbouw. baar moeten zijn. Velsen zou mét zijn circa 60.000 inwoners kunnen volstaan met 3 ambulances. Nico Kloosterhuis weerlegt dat. s ’7 'V Twee generaties Markerink tegen melktijd tussen het zwartbonte vee. Een landelijk beeld waar veel Velsenaren erg aan gehecht blijken te zijn. sl

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5