Harrie Geelen debuteert met geesteskind van Dick Laan Nieuw geschreven Pinkeltje wordt perfecte familiefilm Regis Debray ontvangt Franse literaire prijs Erkenning voor emotierijke jazzvocalist groeiende Magiër Al Jarreau komt niets te kort Uw glas wijn is verrukt komende exposities Haitink Britse Ridder van gerookte zalm. R Bekroning voor La neige brüle door Fred Raadman I CPN boos op Kunstraad inzake „Kukeleku” 9 DINSDAG 2 9 NOVFMRFR 19 7 7 KUNST 8 y I Latjes-kubussen 15 Prix Medicis ofi- I* De maand december zit vol met kado's. Doe es origineel en geef een „kaaskado"! Keuze uit 240 smakelijke soorten, gegarandeerd vers; laat dat maar aan Kaasken- ner Tromp over. In mandjes, op planken, met Tromp kaas specialiteit lig or s- 'fl De veilige elektronische batterij-aansteker die alleen werkt op huidkontakt (dus in de hand). Unieke techniek. Prachtige styling. Div. modellen en uitvoeringen v.a. 79,50* TANITA vurig aanbevolen! *Er is al een Tanita voor 42,50 Verkikkerd op sardines én krab. Smachten naar een maatjes» haring. mKnipogen naar U****"iF een lekkere rolmops... Tja, als u hem even de vrije hand geeft, weet ’ie niet meer van ophoüden. En geef hem 'ns ongelijk. kaasbijl, met wijn, folders, kaaskaart, kleurig en fleurig verpakt. Al vanaf 9.95. 'n Reuze idee! HILVERSUM. Pinkeltje heeft zijn puntmuts aan de wilgen gehangen en Pinkelotje is ook tot normale proporties terugge bracht. Aard Staartjes, Wieteke van Dort en hun medespelers heb ben afscheid genomen van de ka kelbonte kabouterkostuums en van de Hilversumse Wisseloord- studio, waar zij door de tover kracht van de elektronica tot we zentjes van luciferformaat waren gereduceerd. De opnamen voor Harrie Geelens speelfilm over het levendig volkje uit het door Dick Laan in kaart gebracht Pinkel- tjesland zitten erop; een zelfs voor Europa unieke bioscoopproduk- tie op video is nu aan haar onge bruikelijke afwerking toe. Laat ’m even de vrije hand en hij weet niet meer van ophouden, ’n Ware Casanova is het. Flirten met ansjovis en gaffelbitter. ’t Hart verliezen aan palingfilet of garnalensalade. Dol op gefileerde spekbokking en gerookte zalm. Doe meer met vis, omdat ’t zo lekker is. K REGIS DEBRAY I DVERTENTIES) (ADVERTENTIE) ig. PARIJS (AFP). De Franse schrijver- filosoof Regis Debray, die tien jaar gele den in Bolivia 30 jaar kreeg omdat hij had samengewerkt met Ernesto „Che” Gueva ra, is maandag in Parijs bekroond met de jaarlijkse „Prix Femina” voor literatuur. Debray kreeg de prijs voor zijn tweede roman, „La neige brüle” (De sneeuw brandt), uitgegeven door Les Editions Grasset. De tekeningen zijn gemaakt door kinde ren uit acht Europese hoofdsteden. Het zijn de resultaten van de in 1975 door de Unie van hoofdsteden van de Europese gemeenschap (UCCE) georganiseerde te kenwedstrijd voor scholieren van 11 en 12 jaar. De verzameling, ruim 100 tekeningen, is eerder in andere Europese hoofdsteden geëxposeerd. In het Nederlands Instituut voor Nijver heid en Techniek in Amsterdam is een tentoonstelling te bezichtigen die de titel heeft gekregen van „20 jaar ruimtevaart, waar was het goed voor?”. De expositie, die aan de hand van een groot aantal foto’s de ontwikkeling van de Amerikaanse, Eu ropese en Russische ruimtevaart laat zien, duurt tot en met 29 januari. Getoond wordt een aantal voorbeelden van de invloed van de ruimtevaart op de technologie in ons dagelijks leven. Voorbeelden hiervan zijn de pacemaker en weerfoto’s. Bij Siau aan de Amsterdamse Keizers gracht worden op de „Decembersalon 1977” die van 29 november tof en met 29 december duurt, olieverfschilderijen, te keningen, litho’s, zeefdrukken en kera- mieken tentoongesteld. De werken zijn van Bertholet, Botero, Deckwitz, Van Dis, Eddington, Erfmann, van Geest, Gillesse, Gallizioli, Hakkaart, Herzig, Kuys, Kan- ters, Malnati, Pratt, Revilla, Sengl, Teunn, Van Tongeren, Van Tijn, Versteegen, Van der Veen en Wiegman. „Hoe zie ik mijn stad” is het thema van een tentoonstelling van kindertekeningen die tot en met 8 januari gehouden wordt in het glazen huis in het Amstelpark in Amsterdam. verhaal bedacht. Daarin helpt meneer Dick Laan (Bob de Lange speelt hem) de pinkels te ontkomen aan de greep van een verschrikkelijk gemene professor en diens treurige trawanten. Grote spanning, dolle pret. Gezien het sappig soort humor, dat Geelen onder zijn beheer heeft en de origi naliteit, waarmee hij altijd de wereld der volwassenen weerspiegelt, kun je nu al voorspellen, dat zijn „Pinkeltje” geen spe cifieke kinderfilm wordt, maar als een echte familie-affaire de ronde zal doen. Wie weet ook aan gene zijde van onze grenzen; met die mogelijkheid wordt ten minste al serieus rekening gehouden. De grootste attractie is straks vanzelf sprekend het volmaakte samenspel van de piepkleine .pinkels en hun levensgrote vrienden en belagers. Dank zij de super- true van de chromakey-techniek is het natuurlijk allang geen verrassing meer om flink uit de kluiten gewassen acteurs in miniatuur-décors tegen te komen of als lilliputters tussen de „normale” mensen Haarlem: Cronjéstraat 87 (naast de brandweer). Beverwijk: Winkelcentrum „de Bever De studio werd van boven tot onder met blauw plastic behangen en ook de vloer werd daarmee bedekt. Omdat bij het chro- makey-opnameprocédé al het blauw weg valt, komen de in andere sprekende kleu ren uitgedoste spelers en eventueel nood- •’akelijke entourage vrij te staan en kun- De erkenning voor Al Jarreau, want daarheen richtten we dit maal onze schreden (The Strang lers terroriseerden de hoofdstad amper twee maanden terug voor het laatst), groeit en dat is volko men terecht, want deze emotierij ke jazzvocalist is een unicum op zichzelf. Zijn kwaliteiten zijn be kend: hij zingt in een zwarte stijl waarin invloeden uit de r b, soul, gospel, funk en zelfs klas sieke muziek te herkennen zijn, hij heeft een fabelachtig stembe- reik en hij beschikt op een of andere manier over de vokale souplesse om allerlei instrumen ten na te bootsen. „Hij boeit me enorm door zijn gevoelige, uitge- stand komt, immers dat de „sop histicated” jazzy vokalen van Al Jarreau aantrekkingskracht heb ben op jeugd uit (wat in het geval van het Coornhert nog steeds geldt als) „betere kringen” be hoeft geen betoog, maar dat de proletarische en nihilistische mu ziek van The Stranglers bij hen evenzeer in de markt ligt, zou menige Engelse punk de wenk brauwen doen fronsen. Modieuze meelopers zijn daar verdacht, hier gewoon bij gebrek aan au thentieke fans. Het verklaart me teen waarom nieuwe stromingen in de muziek in Nederland zo’n warm onthaal krijgen. nen dan in de beelden van de kleine décors of in eerder vastgelegde opnamen worden geschoven. Daarmee zijn in „Pinkeltje”, waarvoor een verhouding van 1:13 werd aangehouden, de kostelijkste effecten be reikt, maar het vereiste wel ontzettend precies werken. De regisseur verzon zelf een handig hulpmiddel om steeds van de goede maatverhoudingen en het juiste per- spektief verzekerd te zijn. Daarvoor gébruikt hij twee latjes-kubus sen, eveneens in de verhouding 1 op 13. Een vaste camera werd op de kleine inge steld (de Pinkeltjesland-proporties), waar na met behulp van de grote kubus en het beweeglijk oog van een tweede camera voor een exact samenvallen van beide beelden kon worden gezorgd, zodat afwij kende verhoudingen en verkeerde beeld boeken werden voorkomen. De laatste opnamedag werd overigens 1 op 1 gewerkt, met de mand van hun heen- en-weer-ballon vol pinkels, die na alle enerverende avonturen geestdriftig-wui- vend afscheid nemen van meneer Dick Laan alvorens naar hun eigen lieve landje achter de Grote Wilde Waterval terug te zweven. Urenlang hebben Aart en Wiete- ke, Lex Goudsmit, Emmy Lopes Dias, Ab Hofstee, Jorrit Stellema en Wil van Zeist steeds maar weer naar de studiovloer staan zwaaien, terwijl technici elders een wolkenhemel achter hun mutsen invulden. sponnen improvisaties” luidt het oordeel van jazzliefhebber Si mon Carmiggelt, die door zijn kleinzoon op de capaciteiten van Jarreau attent werd gemaakt. Hij was niet de enige oudere onder het wel zeer geestdriftige Carré- publiek gisteravond. In Den Haag moest Jarreau vrijdagavond tijdens de slota- vond van Geef om de Natuur Het concert dat Al Jarreau maandagavond in Theater Carré gaf, was een muzikaal feest vooralle betrokkenen. (Foto Lex van Rossen.) PARIJS (AFP). De „Prix Medicis” voor Franse literatuur is dit jaar toege kend aan Michel Butel voor zijn eersteling „L’autre amour” (De andere liefde), uitge geven bij Les Editions Mercure de France. De gelijknamige prijs voor in het Frans (ADVERTENTIE) ien 1U- En or- tze >en of toegezwaaid heeft gekregen van dat stel Coornhertscholieren. JOHN OOMKES Jarreau bespeelt zijn menselij- ke instrumentarium met begelei ding van drummer Joe Carrera, de nieuwe bassist Simeon Pilla ge, vibrafonist Lyn Blessing en pianist Tom Canning. De beide melodie-instrumenten liggen qua klank erg dicht bij elkaar en vor- - men daardoor een heel bijzonde- re achtergrond, wat gemakkelijk ook bezwaarlijk kan zijn, maar Jarreau ziet dat nadeel niet zo. „Het is als een zacht kussen, waar je zo lekker op kunt zitten”, zei hij toen ik hem een paar vragen kon stellen in Den Haag. En zo is het'eigenlijk met alles - wat hij doet; of Jarreau nu piept, huilt, krast, bast, vocaliseert of zijn tong laat klokken, geen enke- le moment krijg je het idee dat hij iets te kort komt. Het (vertrouw- de) repertoire in twee sets ge bracht en op de intieme Bühne van Carré sprookjesachtig uitge- licht werkt als pure magie, waar- ,in de soepele vingers van Jarreau de sfeer dicteren als ware hij de dirigent van een symfonieorkest. Milwaukee, het haast klassieke He was blind, Better than any- thing, en de hele tweede set, de drie toegiften incluis, betekenen een nauwelijks te overtreffen muzikaal feest. Ook niet voor AJ, vertaald werk viel toe aan de Argentijn Hector Biancotti. Deze auteur, als literair criticus verbonden aan het weekblad „Nouvel Observateur”, woont sinds 1961 in Frankrijk maar schrijft nog steeds in het Spaans. Hij kreeg de „Medicis buiten land” voor zijn vierde roman die onder de Franse titel „Le traite des saisons” ver schenen is bij Gallimard. Het kollektief Kukeleku, dat zich in spant om samen met buurtbewoners een wat fleuriger aanzien te geven aan de vaak troosteloze muren en schuttingen in de binnenstad, zag dit jaar voor de tweede maal een subsidieaanvraag beantwoord met een negatief advies van de kunstraad. Volgens het Amsterdams Stadsblad zou een woordvoerder van de raad in een toelichting op dit negatieve advies hebben gezegd dat Kukeleku maar bij jeugdzaken moest aankloppen, omdat de wethouder daar een CPN'er is, „dan komen ze ten minste bij hun eigen club terecht”, de CPN-fractie is hierover zeer verontwaar digd, ten eerste omdat zij zich in haar integriteit voelt aangetast en ten tweede omdat zij meent dat Kukeleku hiermee in een bepaald partij-politieke hoek wordt gedrukt, „kennelijk met de bedoeling om het kollektief de steun van de andere Am sterdamse raadsfracties te ontnemen”. Volgens het kollektief hebben ook PvdA, VVD, PPR en CDA zich in meerderheid uitgesproken voor subsidiëring uit de kunstpot. Kollektief en CPN-fractie zijn van mening dat hierdoor de vraag is opge worpen in hoeverre de kunstraad zelf poli tieke opvattingen hanteert bij haar subsi- dieadviezen. Het is nog even griezelen geweest of Pinkeltje de bioscoop wel ooit zou halen, vertelde mede-producent P. Hans Frank- further. Het aanvankelijk budget van acht ton, waarvan het Produktiefónds een deel voor zijn rekening nam, bleek namelijk niet toereikend te zijn. De méérkosten kon den echter worden opgevangen, maar het betekent wel, dat aan „Pinkeltje” ongeveer een, miljoen wordt uitgegeven. Een hoop geld voor zo'n klein manneke. Maar hij lijkt het alleszins waard te zijn. AMSTERDAM. Met het in het Haarlemse zo bekende, licht- geaffecteerde spraakje ontmoe ten twee groepjes Coomhertleer- lingen elkaar in de trein van Am sterdam naar Haarlem. „Hoi!, zeg, waar komen jullie van daan?", vraagt nr. 1. „Paradiso!, wooeeahh, The Stranglers, punk punk punk!”, weet nr. 2 amechtig uit te brengen, waarna nr. 1 te genwicht biedt door te vermel den dat zijn gevolg Al Jarreau in Theater Carré heeft zien optre den. Enige zoute bijzonderheden vliegen door het compartiment, enkele malen andere passagiers lichtelijk beroerend. „Leip” en „te gek” gelden kennelijk als de hoogste omschrijvingen, maar die kwalificaties worden in het tegen elkaar opbieden veelvuldig uit de kast getrokken, totdat nr. 2 er met een zwierig „Zeg fans, ik ga d’r vandoor” bij Sloterdijk verwarring zaait. Zijn medescho lieren twijfelen of hij werkelijk meent al in Haarlem te zijn, inaar de jonge man is niet meer vat baar voor rede: „Ik wil punk, punk, punk!”, weerklinkt het op het verlaten stationnetje. (ADVERTENTIE) TABTA SENSOLITE Hetkado voor hem en haar! v Asperen B V. Valkenswaard 04902 - 1 68 10 De weliswaar vereenvoudigd weergegeven conversatie toont enkel aan dat waardering van bepaalde muziekstijlen op vol strekt willekeurige wijze tot gemonteerd te zien. Maar het is nog niet eerder vertoond, dat een hoofdfilm hele maal volgens dit video-procédé werd ge maakt en zo perfect als het bij Cinecen- trum gebeurde hebben we hét beslist ook nog nooit op de televisie gezien. Daar mist men nu eenmaal de tijd om er net zo lang aan te dokteren, dat optimale resultaten worden bereikt. Daar zijn wat gloeiende rafels aan de uit hun achtergrond losge maakte figuren ook minder storend dan op het bioscoopdoek, waar elke technische oneffenheid enorm vergroot op ons afkomt. Tot dusver was Debray vooral bekend als strijder voor de revolutie in Latijns Amerika. Hij steunde Che Quevara in diens mislukte en met de dood bekochte poging om het Cubaanse revolutionaire model te laten aanslaan onder de Boli viaanse boerenbevolking. Dat kwam De bray, die uit het Franse patriciaat stamt, te staan op 30 jaar waarvan hij er drie uitzat. Debray onderhield persoonlijke vriendschapsbanden met Fidel Castro, Guevara en wijlen president Salvador Al lende van Chili. Na zijn vrijlating uit Boli viaanse gevangenschap legde hij uit „te willen zijn, daar waar men doorslaggeven de vorderingen boekt op de weg naar een bepaalde socialistische structuur”. Hij bracht in totaal tien jaar door in Latijns Amerika, ondermeer op Cuba waar hij aan de universiteit van Havana doceerde. Hij gaf zijn ervaringen daar allereerst een theoretische vorm, in publi caties als „La revolution dans la revoluti on” en „La critique des armes”. Na een bundel novellen, „La frontière”, debuteer de Debray in 1975 als romancier met „L’in- désirable”. Het maandag bekroonde „La neige brüle” is een vrijer verslag van Debrays persoon lijke ervaringen met de revolutie, want, zegt de auteur, „men schrijft zoals men leeft”. De drie helden van het boek zijn alle drie actief in de guerrilla. Hun avontuur begint in Havana en eindigt met een aan slag op het Boliviaanse consulaat in Hamburg. „De schrijver heeft niets verzonnen. Zijn roman was krantennieuws”, zegt het schutblad van „De sneeuw brandt”. De bray heeft er echter door een mengeling van hartstocht en humor een erg persoon lijk verslag van gemaakt, met tal van schimpscheuten aan het adres van zekere intellectuelen die zich aan de bittertafel revolutionairen wanen. kaaskadc"s (Bestel tijdig, dat voorkomt teleur stelling Ook uitermate geschikt voor relatie geschenk Interessante prijzen Informatie: Haarlem, (023)267007. Beverwijk, (02510)25346 zingen met een bord voor zijn kop, want de 2000 genodigden op dat gala reageerden op geen van de artiesten op behoorlijke wijze. In Carré waren we getuige van een wisselwerking van publiek en artiest waarvan we zelden kunnen genieten en die leidde tot telkens betere prestaties van Al die het predicaat „te gek” terecht die herhaaldelijk constateerde op hoeveel sympathie hij kan rekenen. AMSTERDAM (ANP). Het beeldende kunstenaarskollektief „Kukeleku” en de OPN-fractie in de Amsterdamse gemeen teraad hebben gezamenlijk geprotesteerd tegen de uitlatingen die een woordvoer der van de Amsterdamse Kunstraad zich tegen het Amsterdams Stadsblad heeft laten ontvallen. Zij verlangen dat de kunstraad zich nadrukkelijk van deze uit- latingen zal distantiëren, die zij als zeer grievend hebben ervaren. Aart Staartjes (rechts) in de rol van Pinkeltje, staat met zijn mede-pinkels op thuisreis in de heen-en-weer-ballon. Een opname tijdens de verfilming van het doorHarrie Geelen geschreven scenario van Pinkeltje. De Nederlandse dirigent Bernard Haitink heeft een hoge Engelse onderscheiding, Ridder in de Orde van het Britse Rijk (Knigt of British Empire), uit handen van Lord Ddfnaldson, de Britse minister van kunstzaken mogen ontvangen tijdens een plechtige bijeenkomst op het Britse ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. De onderschei ding werd Haitink uitgereikt op grond van zijn verdiensten voor het Britse mu ziekleven. Produktschap voor Vis en Vispr'odukten, Javastraat 2b, Den Haag. „Pinkeltje”, het regiedebuut van Gee len, die al op menig terrein talentvol ac- tief is, werd met de allernieuwste appara- tuur op ampex vastgelegd en zal in Ameri- fcka op 35 mm-film wordt „overgeschreven”. &*•-' Uit dat materiaal met een vertoningstijd van circa twee uur wordt vervolgens in 4 Hilversum een bioscoopfilm van ander- half uur gemonteerd, die naar alle waar- schijnlijkheid met Pasen in zo’n 15 thea- W ters gaat lopen. Ook de geluidsafwerking r - is een zaak van de Cinecentrum-specialis- ten. De schrijver-tekenaar-animator Harrie Geelen heeft niet een van de vele boeken van de overleden auteur bewerkt er worden elk jaar nog honderdduizenden exemplaren van verkocht maar op basis van diens geliefde figuren een heel nieuw [EfïW (auto, boot, caravan enz.) Chemische Fabr ’Schiedam’ 010-26.47.56

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9