Opzij voor de commissaris OVER IJMUIDEN GESPROKEN in de vishal De Nieuwe Slof’ Gaaikema in Meer reizigers op luchthaven NB ■lii U - 'X/ *en f «1 1® 1 Appie Kim f5,90 zolang de voorraad strekt. MET DE „FAMILIE WILLEKEUR” Dat Esso station van u heeft iets leuks voor lange winteravonden: een niet zo makke lijke legpuzzel van maar liefst 750 stukjes. Probeer hem maar eens te leggen, het resultaat mag er zijn: een schitterende foto van de Esso tijgerkop. Deze puzzel is gemaakt van een dure kwaliteit. Maar de prijs die u betaalt kunt u zich niet lager wensen: slechts f 5,90. Als u bij uw station 't affiche „Esso doet wat Extra" ziet, neem de puzzel dan meteen mee: De Gelria J 10 IJMOND 30 NOVEMBER 19 7 7 r 9 V TtT' TOEN EEN JONGEN van IJmuiden een splinternieuwe windbuks had gekregen ging hij met een vriend naar het Sluiseiland waar koeien graas den. Hij schoot op alles wat binnen zijn bereik was, ook op het plaatsje dat zichtbaar werd wanneer een koe haar staart oplichtte. Een politieman nam hem mee naar het hoofdbureau aan het Willemsplein en bracht verslag uit aan commissaris De Ridder. Deze liet de jongen in zijn kamer komen en zei hem dat hij zijn broek en z’n onder broek maar eens moest uittrek ken. Daarna liet hij hem bij een stoel knielen, het zitvlak flink omhoog. Waarop hij een agent vroeg zijn geweer te pakken en vooral goed te richten. De jon gen heeft de kogel die nooit werd afgevuurd duizendmaal gevoeld. Sindsdien was de koe een heilig dier voor hem. 99 WOENSDAG 1 1 ws i* beschikbaar gesteld door de heer J. Schoon te Haarlem op de plaat de derde van links in de achterste rij.) i sl (ADVERTENTIE) u Esso doet wat Extra f 2 SETH GAAIKEMA llllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „Naar aanleiding van het artikel over de Gel- ria: ik kan me nog herin neren dat wij als kinde ren in die tijd zongen „Wat ziet de hemel rood. Daar komt een Suez- boot. Het is de Gelria. Die komt uit Ameri ka.” Waar dit liedje van daan komt weet ik niet.” (M.P. Kocx, Santpoort). Reacties op deze ru briek: schriftelijk aan het bureau van dit blad, telefonisch 023-378601). beljauw vier 228-100; kabeljauw vijf 94- 68; schol één 120-110; schol twee 120-110; schol drie 100-84; schol vier 94-70; wijting drie 92-48; schar 76-58; steenbolk 58-48; kuit 256; bot 35-30; fint 15; lever 38; haai 78. De besommingen waren: KW 45 f. 47.900,-; KW 124 3.900,-; KW 167 7.000,-; KW 173 5.100,-; KW 206 7.000,-; KW 214 7.000,-; KW 226 6.500,-; SCH 256 4.900,-; UK 208 9.400,-; WR 244 3.800,-; IJM 18 3.100,-; IJM 18 3.100,-; IJM 25 970,-; IJM 27 4.300,-; Spanvissers: UK 208 UK 236 12.000,-; UK 200 UK 234 12.050,-; UK 135 UK 145 8.900,-; UK 48 UK 78 16.000,-; IJM 207 IJM 209 13.600,-; VD 19 VD 73 35.000,-; VD 20 YE 25 11.800,-. Verder was er één kotter van Goederede en een vijftal kotters van Texel, deze zes schepen konden een besomming van 63.000,- maken. stalen vuisten weer. En de orde keerde terug. Natuurlijk is er niet alleen waar dering maar ook veel kritiek geweest vanwege de recht-toe, recht-aan manier waarop De Ridder zijn functie vervul de, als inspecteur en als commissaris (sinds 1910). Hij was de man van de daad. Geen diplomaat. Van de prille vakbeweging der arbeiders accepteer de hij bijvoorbeeld niets. Toen stakers een optocht hielden gaf hij een van de voorste mannen een vuistslag. Toen het raadslid Daan Schilling een keer naar het hoofdbureau ging om de commissa ris te spreken werd verteld dat deze al bezoek had. Klacht van Schilling in de gemeenteraad (1915): „Na veertig minu ten wachten informeerde ik nog eens hoe het nou eigenlijk zat. Er werd me verteld dat de commissaris intussen was vertrokken. Ik beschouw dit als een grove belediging voor de arbeiders die me hier hebben gebracht.” IN DATZELFDE JAAR 1915 behan delde de raad een voorstel voor een reorganisatie van de politie volgens het ontwerp van De Ridder. Het altijd kriti sche raadslid Frans Netscher zei niets ten nadele van De Ridder te kunnen opmerken („hij roeit ijverig met de riemen die hij heeft”) maar hij twijfel de toch aan de opzet: „Bereikt op ande re plaatsen de commissaris eerst op betrekkelijk latere leeftijd dit ambt, hier is deze ambtenaar, aanvankelijk llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllUllllllllllllflflIllllllllIlIUllllllllUiniiillinUlltlllIllllllIIIIIHHHUHU (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. In de eerste negen maan den van dit jaar zijn op de luchthaven Schiphol 730.000 passagiers (lijndiensten en charters) afgehandeld. Dat is acht per cent meer dan in de eerste negen maanden van vorig jaar. IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 1365 kg tong; 12 kisten tarbot en griet; 2202 kisten kabeljauw; 255 kisten wijting; 472 kisten schol; 233 kisten schar; 35 kisten diversen. politie niet zo vlug was opgetreden was de brand geheel anders verlopen”. Tu- senius: „Ik uit geen kritiek op de politie maar op de hoogste politieleiding die het niet eens is met de reorganisatie van de brandweer en daarom toch zelf weer ingrijpt.” Zoals ook hieruit blijkt, De Ridder was een man van de daad, geen diplomaat. OP 1 MEI 1936 nam De Ridder af scheid. Al zijn mannen kwamen naar het Willemsplein om hem gedag te zeg gen, een goed korps dat een uitstekende naam had verworven. De Ridder hield niet van loftuigingen voor zijn werk. Maar elke handdruk deed hem goed, de man die de beste jaren van zijn leven had gegeven aan een plaats die hoe lastig ze ook kon zijn z’n hart had gestolen - de enige diefstal die hij ooit ongestraft liet. men toch steeds een nieuwe show te zien krijgt. De voorstelling begint om kwart over acht. Kaarten zijn nog verkrijgbaar in „De Nieuwe Slof” (’s morgens van 10 tot 12 uur; bij de reisbureaus Lissone Lindeman, C.H. Moensstraat in Bever wijk en „Orion” in Heemskerk; bij de firma Nijmen aan de Voorstraat 44 in Wijk aan Zee en bij de VVV-bureaus in Cas^rieum en IJmuiden. BEVERWIJK. Hoewel op basis van abonnement al veel plaatsen bezet zijn, is er voor de show „Familie Willekeur” van Seth Gaaikema nog een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar. Gaaikema komt dinsdagavond 6 december naar „De Nieuwe Slof”. Hoewel Seth al een jaar lang de theaters langs reist met zijn show worden de actu ele elementen steeds aangepast, zodat p „Mijn familie woont op de Veluwe waar ik ook zelf ben geboren. Onlangs vierden we daar het veertigjarig hu welijksfeest van mijn zwager. Na afloop van de bruiloft ging ik voor ik naar huis ging naar het bruidspaar, ik stak op de secretarie gekomen, spoedig commissaris geworden.” De burge meester steunde De Ridders plannen. Waarop Netscher bitste: „Wij moeten blijkbaar zeilen op het kompas van twee stuurlui die de grote zee nog niet hebben bevaren.” Toch kwamen de re organisatieplannen van De Ridder er in 1917 definitief door. In de praktijk bleek al gauw dat ze uitstekend waren. Gezag botste nogal eens met gezag: het was in de jaren dertig dat De Ridder het aan de stok had moet de geduchte wethouder Tusenius. De brandweer was gereorganiseerd, de politie behoef de niet meer met het primitieve spuitje uit te rukken dat aan het Willemsplein was ondergebrachf. De Ridder gaf toch een keer opdracht eind 1931. Tusenius in de raad: „De politie is daar niet goed opgetreden.” Raadslid Maas: „Als de HET WAS EEN teken aan de wand toen de enige politieagent die IJmuiden rijk was de moed opgaf om er ooit enige orde te krijgen en daarom maar kaste lein werd. Het kleine IJmuiden was een plaats waar hard en lang werd gewerkt en in de vrije uren uitbundig werd geleefd, door sommige inwoners maar vooral door buitenlandse vissers. En- gelsen, Duitsers, Denen en Noren zoch ten na het primitieve leven op zee ver tier aan de wal. Als de wijn of liever jenever in de man was gingen ze nogal eens op de vuist. Dat werd zelfs voor de ruwste bink niet mooi meer wanneer er messen aan te pas kwamen en dat gebeurde menigmaal. Het gemeentebe stuur besloot, de beperkte middelen ten spijt, tegen de wanorde op te treden. Dat had burgemeester Enschedé al in 1878 in het tweejarige IJmuiden ge probeerd toen deze aristocraat van het Even naar Esso en rijdt weg met een tijger in750stukjes! De mannen van het Fort van IJmuiden in de tijd van de zoals op het houten deksel is aangegeven „mobilesatie 1914”. De foto passeerde blijkens een stempel op de achterkant de „Censuur” die was ondergebracht in het kamp De Vlijt op Texel. (Foto geringste omweg. Wie hem voor de voe ten liep had maar opzij te gaan. Er moest op de kortst mogelijke termijn orde komen in IJmuiden. Dat beteken de voor hem een zéér korte termijn. De Ridder kwam in z’n eentje naar avond lijk IJmuiden, deed zijn ronde langs alle cafés, liep naar binnen waar hij herrie vermoedde en greep iedere vech tersbaas in zijn kraag. Twee buiten landse vissers stonden met messen tegenovèr elkaar. Hij pakte de messen af, nam daarna beide mannen tegelijk in een onwrikbaar houvast en depo neerde de vechtersbazen vervolgens achter elkaar op de straatkeien. In een mum van tijd had heel IJmuiden res pect voor zijn moed, zijn lichaams kracht en ook voor de serie krachtter men waarover hij beschikte; hij was geen man van veel woorden maar Wat hij zei was duidelijk. DE KERMIS op het Willemsplein bleef vooralsnog het zorgenkind van de politiechef. Het was er overdag en ’s avonds erg gezellig maar direct na het sluitingsuur werd er stevig geknokt en De Ridder had te weinig manschappen om afdoende op te treden. Dat zat hem al een hele tijd dwars toen hij een van zijn vele originele invallen kreeg. Op een kermisavond wandelend over het plein terwijl de draaimolen nog volop vermaak gaf en Japie de koekman met graagte zijn vele klanten bediende klampte De Ridder iedere soldaat van het Fort aan die voor de kermis vrijaf had gekregen. „Kom om een uur of elf even op het bureau een borreltje drin ken”, nodigde hij de zeer verbaasde soldaten uit. Ze kwamen graag want hun soldij was gering. Het werd een zeer geanimeerd borreluurtje tot De Ridder zei: „Mannen, de politie moet even aan het werk want de kermis loopt af. Weet je wat, jullie zijn hier nou toch, loop even mee.” En zo gebeurde het dat twintig soldaten met de politie, De Rid- der in het midden, naast elkaar lopend over het Willemsplein en door de om ringende straten gingen, iedereen voor zich uit dirigerend, in het bijzonder de binnen- en buitenlandse vechtersbazen die met machteloze handen ijlings een kroeg opzochten; er was geen aardig heid meer aan. DE RIDDER was een uitstekend schutter; hij nam graag deel aan schietwedstrijden. Bij zijn werk wilde hij nooit een wapen gebruiken, zelfs niet in de ergste situaties. Eenmaal moest hij toch zijn revolver trekken en (in de lucht) schieten toen er een veld slag was in de hoek Prins Hendrik straat. Amstelstraat-Kanaalstraat met zijn zestien cafés. De politie had de sabel getrokken maar kon tegen de over macht niet op. Oudere IJmuidenaren weten nog precies te vertellen waar De Ridder het schot loste, zoiets bijzonders was het: voor de bakkerij van Dirk Bais. Daarna gebruikte De Ridder zijn Santpoortse Vlugt-Hoven het eerste po litiebureau op het nog primitieve Wil lemsplein opende. Hij waarschuwde de bevolking die van heinde en verre af komstig was en in de nieuwe plaats nog weinig of geen houvast had gevonden dat ook zij zich aan de regels van recht en wet had te houden. Enschedé was een roepende in de toenmalige zand woestijn van IJmuiden. Zoals hij ook bij de regering geen gehoor had gevon den toen hij in hetzelfde jaar om finan ciële bijstand voor de aanstelling van een commissaris van politie in de ge meente Velsen had gevraagd; wel te begrijpen wat Den Haag betreft omdat het hele korps van de gemeente Velsen in die tijd uit drie man bestond. IN HET JAAR 1903 kreeg de gemeen te dan wel niet de al zo l^ng tevoren bepleite commissaris maar in ieder ge val voor het eerst een politiechef. Als „buitengewoon ambtenaar ter secreta rie” werd iemand aangesteld aan wie „de function van inspecteur der ge meentepolitie en van waterschout” werden opgedragen. De man had als klerk gewerkt bij de gemeentepolitie van Breda en Den Haag. Zijn naam: D. de Ridder. Zijn (jaar-) salaris: ƒ550. Wie had gedacht dat deze ambtenaar een stapel papier en een reeks potloden op zijn schrijftafel zou leggen en in de rust van het lommerrijke dorp Velsen, zetel van het gezag, zijn plannen zou gaan uitwerken vergiste zich. De Rid der had meteen al duidelijke ideeën voor de organisatie van een goed poli tiekorps. Maar voor hij dit kon gaan opbouwen moest hij schoon schip ma ken op straat. Daar zou hij iedere dag vele uren zijn te vinden. Toen zijn benoeming bekend was geworden werd in sommige cafés gezegd dat die me neer van het raadhuis maar niet in z’n nette pak naar het IJmuiden-bij-avond moest komen, aannemend dat hij plan nen in die richting had. Trouwens, wie wilde hij eigenlijk meebrengen? Die stemmen zouden al gauw verstommen. ZIJN MANIER VAN lopen bleek di rect typerend voor de gedachtenwereld van De Ridder. Omdat hij een duidelijk doel voor ogen had vermeed hij zelfs de mijn duim op en zei: „Het was Appie Kim.” Dit betekent in die streek doodgewoon: „Het was dik voorme- kaar.” (A. SMIT, Haarlem). Ijmulden^ wat vertel je me nou? 1 k Prijzen in guldens. Per 1 kg.: tarbot 24.65; grote tong 16,50-16,49; grootmiddel W tong 18.00-17,99; kleinmiddel tong 15,26 15,11; tong één 12,79-12,56; tong twee 10,55- m 1015. Per 40 kg.: tarbot 543-286; griet 390- ■1206; kabeljauw één 162-138; kabeljauw twee 204-120; kabeljauw drie 166-122; ka- f 4 X

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11