Bezetting Ferenka-fabriek in Limerick Niet zo vredig Philips Athene staakt nog I neJ Negatief resultaat Sigaretten op 1 februari kwartje duurder garantie koopwoningen t i OPEC wil olieprijs 10 tot 23 pet. verhogen Win de Ford Fiesta verzekerings bedrijven fe z s S s U Anti-vakbond ssf eer in C A-concern” Fantast! Omega Quartz Donderdag Vrijdag KOOPAVOND meubelen geweldig goed DIEMEN •AMSTERDAM* UTRECHT/ horloge! vanierland. Leo! h I Kerstboter is echte boter voor n feestelijke prijs* LACROIX «L meubelfabrikant 25000 m2 expositieruimte 19 7 7 NOVEMBER ECONOMIE r9 3 0 WOENSDAG (Van onze parlementsredactie) 1 5 bijna 1 miljoen aan prijzen DEN HAAG. De vereiste extra bezuiniging op de overheidsuitga ven, die in 1981 moet worden bereikt naar de huidige stand van zaken, hangt in sterke mate af van de resultaten van de loonmatiging. Een grote rol speelt hierbij de stijging van het zgn. incidentele loon (promoties, toeslagen, overwerk e.d.). Afhankelijk daarvan zouden de bezuinigingen in 1981 ƒ6,5 miljard dan wel ƒ3 miljard moeten zijn. CS I (Van onze redactie economie) UTRECHT. Het CNV heeft bij de minister van Volkshuisvesting aangedrongen op de totstandkoming van een landelijke uniforme garantieregeling voor kopers van een eigen woning. Voor de verlening van een hypotheekgarantie stellen de gemeenten thans verschillende normen. Het CNV heeft daar ernstig bezwaar tegen. Bi tb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten 1 i ■i r Niet te versmaden. Lubbers: extra bezuinigingen van 6,5 of 3 miljard in 1981 i inische (ADVERTENTIE) claim, z (ADVERTENTIES) J f 3 door Frans van Hasselt ndsen 3,50 eerd 265,00 6.90 In de praktijk blijkt dat sommige ge meenten financiële normen gebruiken die strakker zijn dan de normen van de be middelende organen. Andere gemeenten geven geen garantie op woningen die ou der zijn dan 40 jaar. In weer andere geval len wordt de garantie geweigerd aan per sonen die geen ingezetene zijn of niet eco nomisch gebonden zijn aan de gemeente waar ze een woning willen kopen. Door het invoeren van een landelijke regeling kan aan deze ongelijkheid in behandeling een einde worden gemaakt. Daarnaast heeft het CNV bezwaar tegen het feit dat de bemiddelende organen na een periode van vijf jaar toch weer het inkomen van de man als uitgangspunt hanteren. Daardoor wordt afbreuk ge daan aan de gelijke behandeling van man en vrouw. De garantieregeling is in het leven geroepen om mensen met lagere inkomens in staat te stellen een eigen'wo- ning te kopen. De daaraan verbonden risi co's zijn binnen zekere grenzen aanvaard baar. De loonmatiging en belastingverlaging, zoals het CPB die op basis van het Memo- II had geschat, waren erop gericht de werkloosheid met 100.000 terug te brengen en het financieringssaldo van de overheid met 1 procent te verbeteren. Naarmate de loonmatiging geringer van omvang zal Dat antwoordt minister Lubbers (Econo mische Zaken) op vragen van PvdA-Twee- de-Kamerlid Dolman. Op basis van het zgn. Memo-II (informatieperiode-Den Uyl) is het Centraal Plan Bureau uitgegaan van een beperking van de incidentele loonstij ging met 0,5 procent gedurende vier jaar, waarbij een eventueel opwaartse werking op het loonpeil door het afzien van een initiële stijging niet werd inbegrepen. In het financieel-sociaal-economisch ak koord tussen CDA, PvdA en D’66 is echter alleen een beperking van de incidentele loonstijging met 0,5 procent per jaar als doelstelling aangehouden. Volgens Lub bers zijn er nu twee varianten mogelijk ten eerste een beperking van de loonstij ging met 2 procent per jaar in 1978 en 1979, die ten dele ongedaan wordt gemaakt door een incidentele loonstijging met 0,6 procent in beide jaren. Ten tweede een zelfde beperking zonder dat de incidentele loonstijging invloed op de loonmatiging heeft. zijn, is voor het bereiken van deze doelstel lingen nog een verlaging nodig van het financieringstekort van achtereenvolgens 1 en 0,5 procen.t, en zijn nog dalingen van het aantal werklozén met achtereenvol gens 40.000 en 20.000 vereist, aldus Lub bers. Dat moet gebeuren met twee instru menten: verlaging van de werkgeverslas ten, die voor de sociale fondsen met extra rijksbijdragen wordt gecompenseerd, en extra beperking van de stijging van mate riële overheidsuitgaven. door in een stad waar de werkloosheid toch al 15 percent bedraagt. Enka heeft gezegd dat zich bij Ferenka 25 werkonderbre kingen hebben voorgedaan sinds de opening van de fabriek zes jaar geleden, en dat de jongste staking 1,2 miljoen pond sterling heeft gekost. De sluiting werd bekendgemaakt enkele uren nadat de stakers weer aan het werk waren gegaan. Het conflict was ontstaan doordat twee vakbonden elkaar het recht betwistten de arbeiders te vertegenwoordigen. DEN HAAG. Binnen de vestigingen van het C&A (Brenninkmeijer)-concern in België, Nederland, Frankrijk, West-Duits- land, Engeland, Zwitserland en de VS, heerst een echte anti-vakbondsstemming. Dit meldt het blad van de NVV-bond onale kleding- en textiel in Genève. Uit al deze landen stelden de vertegen woordigers dat de werknemers in de C&A- De vertegenwoordigde va’kbonden heb ben een commissie ingesteld, die een per manent internationaal informatienet over het C&A-concern gaat opzetten. Boven dien werd besloten arbeidsovereenkom- ATHENE. „Nederlanders die bij Phi lips in Athene werken, incasseren 500.000 drachmen per maand (35.000 gulden), ter wijl de laagst bezoldigde Griekse werkne mer er 11.000 drachmen verdient. De lonen die Philips in Griekenland uitbetaalt, zijn veel lager dan bij soortgelijke bedrijven, terwijl de werkweek van 46 uur tot de langste in Griekenland behoort. De menta liteit van de Philips-directie in dit land is door en door kolonialistisch” De re- neilijk leien S In de jaren 1967 tot en met 1976 zijn gemeentegaranties verleend tot in totaal 10 miljard gulden. De verliesposten zijn in die periode beperkt gebleven tot 1,6 mil joen gulden, dus minder dan tweetiende promille. Dit kan dus geen reden zijn om de normen zo strak te blijven hanteren, meent het CNV. Wanneer een gezin op basis van het inkomen van de echtgenote of van het inkomen van man en vrouw samen de koop aandurft mag men ervan uitgaan dat zij al het mogelijke zullen doen om te voorkomen dat die woning korte tijd later weer moet worden verkocht. Wanneer zij ovërigens aan de gestelde inkomensnor- men voldoen zal het verstrekken van een garantie vrijwel steeds verantwoord zijn Het CNV dringt er daarom bij de minis ter op aan de financiële normen, die nu voor het inkomen van de man gelden, in het vervolg ook van toepassing te verkla ren op het inkomen van ’de vrouw alleen of van man en vrouw samen Dit zei de voorzitter van de vakbond van Philipspersoneel, Nikos Aronis, op een persconferentie in Athene waarop hij de achtergronden toelichtte van de staking van circa 600 bij de diverse Griekse Phi- lipsbedrijven aangesloten arbeiders, die nu drie weken duurt. Het conflict is in de afgelopen maand ernstig geëscaleerd (op een gegeven moment dreigde men zelfs met een protestmars naar de Nederlandse ambassade) en begint sterk de aandacht van het publiek te trekken. LIMERICK, Ierland (Reuter). Een twintigtal arbeiders van de staalkoordfabriek Ferenka in Limerick in Ierland, heeft gisteren de fabriek bezet om te verhinderen dat de machinerieën worden weggehaald, nu tot sluiting is be sloten. Enka, de Nederlandse eigenares van Ferenka, maakte maandag bekend dat zij de fabriek van 20 miljoen pond sterling sloot vanwege de door een recente staking van twee maanden gestegen verliezen. In Dublin beraadden zich leden van het kabinet over de gevolgen van de sluiting. Er worden 1.400 mensen werkloos In de tweede variant kan volgens de bewindsman met een halvering van de maatregelen worden volstaan Dan be draagt de vereiste beperking van de overi ge overheidsuitgaven ongeveer 3 miljard in 1981. De extra bezuinigingen stemmen ongeveer overeen met de gevolgen van het ontwerpakkoord CDA-WD. DEN HAAG. Een pakje sigaretten wordt op 1 februari volgend jaar een kwartje duurder. Een meerderheid van de Tweede Kamer is tégen het plan van minister Duisenberg (Financiën) om een pakje sigaretten op 1 januari met twee kwartjes te verhogen. Dit bleek gisteren bij de behandeling in de Tweede Kamer van het dekkingsplan voor 1978. De Kamer is in meerderheid voor een wijzigingsvoorstel van CDA én WD om De Fora Fiesta is één van de geweldige hoofdprijzen. Bij de eerste variant is dan de vereiste stijging van de rijksbijdragen ongeveer 6,5 miljard en de vereiste beperking van de overige rijksuitgaven ook ongeveer ƒ6,5 miljard in 1981, gerekend in prijzen van dat jaar. Dan gaat het om een verla ging van werkgeverslasten op premiege- bied met jaarlijks 1 procent van de loon som en een vermindering van de overige overheidsuitgaven met jaarlijks 0,5 pro cent van het nationaal inkomen 2,44 6.34 de sigaretten op 1 februari een kwartje duurder te maken. Op 1 januari 1979 volgt dan nog een prijsverhoging van een kwartje. Een prijsverhoging van twee kwartjes ineens zou volgens CDA- woordvoerder Beumer te veel negatieve effecten opleveren voor de kleinere win keliers. PvdA, D’66 en PPR toonden zich wèl voorstanders van een verhoging met twee kwartjes. De PvdA’er De Kam, die gisteren zijn eerste speech in de Kamer hield, diende een wijzigingsvoorstel in om de prijs van shag evenredig te laten stijgen. De PvdA wil de prijs van shag met een kwartje verhogen, omdat men wil voorkomen, dat de verhoging van de sigarettenprijs leidt tot een vlucht in de shag. Shag is namelijk schadelijker dan sigaretten. Ook het CDA voelt wel voor een gelijktijdige prijsverhoging vopr shag. Mr. Douwes zei de indruk te hebben, dat bij het ministerie van Economische Zaken een groeiend begrip bestaat voor de situa tie, doch ook het ministerie van Financiën en de Verzekeringskamer hebben een open oog voor de zorgen die er bestaan. „Dit geeft ons alle vertrouwen, dat de overheid ons de helpende hand zal bieden bij onze pogingen om uit het moeras te komen.” zei mr. Douwes. Hij constateerde, dat in de branche van de motorrijtuigenverzekering een aantal uitwassen als gevolg van harde concurren tie bezig is te verdwijnen. „Waarborgen worden geschapen om het recht op no- claimkortingen op een objectief juist ni veau vast te stellen en te voorkomen dat verzekerden no-claimkortingen genieten, waarop zij volgens de bestaande regels geen recht hebben. Mr. Douwes meende, dat om uit de pro blemen te komen per branche in het scha deverzekeringsbedrijf de premies moeten worden bekeken en aangepast om in de toekomst een halt toe te roepen aan de daling van het eigen vermogen. „De consu ment, die met deze premieverhogingen wordt geconfronteerd, weet nu, dat deze aanpassingen niet dienen om te zorgen voor grote winsten voor verzekeraars, doch dat deze broodnodig zijn om het rendement en de solvabiliteit op een rede lijk niveau te brengen, ook in het belang van de consument,” zei mr Douwes. Zwaar bewapende politieagenten be waken de kerstmarkt op de luchthaven van Frankfort. In voorgaande jaren bood deze markt een heel wat vrediger aanblik. Nu terroristen echter aanvallen aange- kondigd hebben op luchthavens en vliegtuigen worden de versierde kraampjes door patrouillerende agen ten bewaakt: DOHA (Reuter) Deskundigen in dienst van de Organisatie van Olie Ex porterende Landen (OPEC) hebben voorgesteld om de olieprijzen volgend jaar met tien tot 23 percent te verhogen. Dat heeft de Indonesische olieminster, Mohammed Sadli, tijdens een bezoek aan Qatar gezegd. Volgens het officiële persbureau van De Ford Fiesta is één van de hoofdprijzen Een auto die alles biedt Kompakt, maar net zo veilig en betrouwbaar als iedere andere Ford Standaard afgeleverd met een gelaagde voorruit. Met automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels. Daarnaast is de Fiesta erg betrouwbaar Heeft-ie dank zij z n voorwielaandrijving een perfekte wegligging. Waar de Fiesta erg zuinig mee blijft, zijn benzine verbruik en onderhouds kosten De Ford Fiesta is gewoon een ideale gezinsauto. Een geweldige hoofdprijs fesa Die actie begon met dagelijkse werkon derbrekingen van vier uur om kracht bij te zetten aan eisen tot onder andere veertig procent loonsverhoging en verkorting van de werkweek tot 40 uur. De directie klaag de dat de werkonderbrekingen, die mid den op de dag plaats vonden, in de prak tijk neerkwamen op een volledige staking en kondigde, in sneller tempo dan in Griekenland gebruikelijk, een lock-out (bedrijfssluiting) af voor de fabriek van televisietoestellen. De vakbond riep daar op een algemene staking van onbepaalde duur uit. ROTTERDAM. De resultaten van het schadeverzekeringsbedrijf zijn de laatste jaren negatief. Dat er tocb nog winst wordt gemaakt komt door de over schotten uit beleggingen. De oorzaken van dit negatieve resultaat wat zelfs de Verzekeringskamer met zorg vervult, zijn het door de overheid gevoerde prijsbeleid waardoor de noodzakelijke premieverho gingen met vertraging en in onvoldoende mate worden doorgevoerd en in de twee de plaats is er sprake van een ongeordend marktoptreden in het schadeverzeke ringsbedrijf. Dit zei mr. II. Douwes in zijn openingswoord tot de algemene vergade ring van de Nederlandse Unie van Scha deverzekeraars. Eén van de meest nauwkeurige A horloges ter wereld. Solide uit voering met stalen kast en band Dag-èndatum-aan- duiding. f'TQI Winkelwaarde 1 /öl< Dit prachtige horloge is te winnen in de Nationale Puzzel actie ten bate van buitenlandse vakanties voor gehandicapten en is ter beschikking gesteld door juwelier- Winkel, ntrumLijnbaan 010- 333633 Winkelcentrum Zuidplem 010 - 810518 dit olieland aan de Perzische Golf heeft Sadli hieraan toegevoegd dat Indonesië ervoor is om de olieprijzen zo sterk te verhogen, maar dat het niet in één keer moet gebeuren. Tegen 1985 moeten de olieprijzen twee keer zo hoog zijn als nu, maar de verhoging moet geleidelijk plaatsvinden om te voorkomen dat de wereldeconomie uit haar evenwicht raakt, aldus Sadli. Eerder kei de minister tegen verslagge vers in Aboe Dhabi dat Indonesië op de OPEC-vergadering, die volgende maand in Venezuela wordt gehouden, zou voor stellen om de olieprijzen volgend jaar met niet meer dan 10 percent te verho gen. Sadli reist de OPEC-lidstaten af om te proberen alvast een compromis over de olieprijsverhoging tot stand te bren gen zodat de eenheid van de OPEC op de vergadering in Venezuela niet in gevaar komt. 76,00 35,50 119.00b 51,50 68.90 1.41 165.00 36.50 6.10 98.50 33,00 58,00 122,60 59,40 69,50 59,30 54,60 39,50 67,00 127,80 118,00 104,50 28.30b 119,50 78,70 162.00 59,00 52,00 45,00 56,20 56,20 46,20 655,00 52,20 38,50 80,00 48,00 31,30 39,00 138,50 34.50 52,00 98,00 68,00e 59.80 1,70b 67,50 151,50 149,00 59.00 208.50 66,00 55,00 151,00 72,00 33,10 158.00 80,20 85,40 62,00 33,50 106,00 104.50 75,60 65,00 170,00 35,60 103,50 114.00 68,00 43,10 49,801 255,00 460,00 138,50 99,00 375.00 bepaalde godsdienstige groepen zijn klei ner. Zeker in West-Duitstand zijn de voor uitzichten wait dit betreft voor niet-katho- lieken minder. Men heeft de indrwk dat dit ook geldt voor de hogere functies in de uit dat het vakbondswerk binnen de on- Nederlandse tak van het concern. Mercurius naar aanleiding van een on- derneming mogelijk zal worden gemaakt langs gehouden congres van de internati- Men toonde zich vooral bezorgd over de vakbeweging op het gebied van methoden waarmee C&A haar werkne- mers verhindert de bedrijfsdemocratie te verwezenlijken. De leiding van het concern houdt de sten en andere gegevens uit de landen, vestigingen stelselmatig worden gehin- financiële situatie en de investeringspoli- waar het concern vestigingen heeft, te derd in de uitoefening van hun recht op tiek geheim, zo werd gesteld. De promo- bundelen om mede op grond daarvan een (vak)vereniging. Het congres sprak de eis tiekansen voor vrouwen en voor leden van actieprogramma op te stellen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19