Eén arrestatie verricht Klein deel van losgeld voor Caransa in Italië opgedoken Praag voortgezet N fi Campagne tegen Nederland door en dan dit noq Emancipatiekommissie wil wet tegen discriminatie naar sekse „Geef Sadat de Nobelprijs voor de vrede” zeer arme Extra hulp voor vijf landen Bas de Gaay Fortman: s ci-S 2 2 KE BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG 30 NOVEMBER 19 7 7 X. Woordenspel z (Vervolg van voorpagina) Een van de tegenstemmers, Jan Nico Scholten reageerde gister avond nogal geprikkeld op het communiqué van de informateur. „Dit kan niet, dit is geen stijl”, zo zei hij. Scholten sprak van een „tour de force” van de informa- teur. Volgens Scholten heeft Van der Grinten een slordigheid be gaan. Het AR-Kamerlid was gis ternacht overigens de enige van de zes tegenstemmers die ver klaarde niet alleen tegen het re geerakkoord te zijn, maar ook de totstandkoming van het kabinet in alle stadia te zullen beletten. Bezweken Fiets op slot? Rattenvangers Been DEN HAAG (ANP). De Emancipatiekommissie bepleit een alge mene wet tegen seksediscriminatie. Daarbij zou moeten worden verbo den om „bij het bepalen van rechten, plichten of bevoegdheden” onderscheid te maken tussen mannen en vrouwen. Voor de handha ving van de wet moet er een speciale commissie tegen de seksediscrimi natie komen, die de mensen die zich op de wet willen beroepen, helpt. Het advies is gisteren gepubliceerd, nadat het aan de betrokken bewindslieden was toegestuurd. Benoeming Quené Korsakov-patiënten Contactplan Ongeval II Z WO DA Wests de str Ongeval 2 voor Ongeval 3 Hoekstra k-.’ Woordenspel over parlementaire steun van belang voor formatie De fractie-leiders Wiegel en Van Agt op weg naar informateur v.d. Grinten gistermiddag. 'hierheen. het \x/eer Vooruitzichten voor vrijdag: 1 1 -3 21 0 La Stampa, is gisteren bezweken aan de te voelen DONDERDAG 1 DECEMBER Zon- en maanstanden Waterstanden IJmuiden f 1 2 4 1 schap van zijn partij. Hij wordt opgevolgd door Wolff. Casalegno, plaatsvervangend Op die mogelijkheid zinspeelde PvdA- leider Van Thijn gistermiddag in zijn brief Overwegend droog en vrij koud. In de nacht en ochtend temperaturen om 't vriespunt. Zon op 8.25 uur onder 16.32 uur Maan op 22.00 uur onder 11.55 uur Hoogwater 6.45 uur en 19.01 uur Laagwater 2.27 uur en 14.44 uur 3 2 1 4 1 8 3 0 2 0 6 3 1 2 0 0 0.1 0 0 0 Bangladesj krijgt 45 miljoen gulden, Bir ma 30 miljoen gulden en Sierra Leone tien miljoen gulden. De hulp aan deze landen wordt gegeven in de vorm van een schen king. Sri Lanka en Malawi krijgen resptec- tievelijk 35 miljoen gulden en vijftien mil joen gulden, in de vorm van zogenaamde zachte leningen, dat wil zeggen leningen met een lage rente (2,5 procent). De vijf Van Thijn stelde nadrukkelijk dat de PvdA nu „van harte” bereid is aan een nieuwe gespreksronde mee te werken. „Niemand hoeft bij iemand met hangende pootjes terug te komen” zo verklaarde hij. Maar CDA-leider Van Agt wees Van Thijns laatste poging toch nog aan bod te komen af. „Dat zou alleen maar zin heb ben als de totstandkoming van een kabinet van CDA en WD niet mogelijk blijkt. Wel, ik acht de kans dat er een CDA-WD- kabinet komt, behoorlijk groot.” Van Agt zei terugkeer naar de PvdA in dit stadium tegenover de WD „verbreking van fat soen en in strijd met de goede trouw” te vinden. Scholten (AR) zei gisteren nog wel wat in ven aan de politie van andere Europese landen. Het feit dat een deel van het losgeld nu in Rome boven water is geko men, wijst er op dat de ontvoering waar schijnlijk het werk was van een internati onale bende met het hoofdkwartier in Italië. Deze internationale afspraken en de aankondiging van de Nederlandse rege ring met wetsvoorstellen te komen, gaan de Emancipatiekommissie niet ver genoeg. Commissaris Di Gennaro, die het on derzoek in Rome in handen heeft, meen de dat er aanwijzingen zijn dat de ont voering van Caransa zijn oorsprong in Italië heeft. In belang van het onderzoek wilde men geen verder commentaar geven. DEN HAAG (ANP). De Tsjechoslo- waakse radio en televisie blijven naar aanleiding van „de affaire-Ridderkerk” berichten publiceren over schendingen van de rechten van de mens in Nederland, aldus heeft de woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken gisteren in Den Haag meegedeeld. Sinds de politie van Ridderkerk onge veer drie weken geleden twee zoontjes van een echtpaar waarvan de vrouw Tsjecho- slowaakse is, aanhield wegens het schieten met een windbuks op voorbijgangers, heb ben de Tsjechoslowaakse media vrijwel dagelijks berichten over Nederland gepu bliceerd. Dit gebeurde kort nadat de Ne derlandse afgevaardigde naar de toet singsconferentie van Belgrado, Joop van der Valk, in krachtiger bewoordingen dan de meeste afgevaardigden het optreden tegen aanhangers van Charta 77 aan de kaak had gesteld. De Tsjechoslowaakse televisie, aldus de woordvoerder, heeft het enige tijd geleden opgenomen interview met de hoofdcom missaris vap politie van Ridderkerk zon der geluid uitgezonden. De commentator legde uit dat de verklaring van de hoofd commissaris al was achterhaald en daar om niet belangrijk was. Voorts werd opgemerkt, dat de Neder landse pers volledig is gebonden aan in structies van de regering, en dat het haar verboden is een eigen mening te publice ren als het belang van de Nederlandse staat dit ongewenst maakt. Aangepast aan de Nederlandse situatie stelt de Emancipatiekommissie voor een wet tot stand te brengen. De wet moet ziel) beperken tot verbod van discriminatie op grond van sekse en iets wat hiermee direct samenhangt: de discriminatie tussen ge huwden en niet gehuwden. De rijkspolitie in de regio Hoeksche- waard bij Rotterdam heeft een nieuwe manier bedacht om mensen ertoe aan te sporen hun fiets of bromfiets op slot te zetten. Staat een tweewieler niet op slot, dan wordt die zonder meer meegenomen naar het bureau. Meldt de eigenaar zich, dan kan hij zijn voertuig terugkrijgen te gen betaling van een schikking van 5 of na het opmaken van een proces-verbaal. maar hij heeft Nederland waarschijnlijk niet verlaten, aldus de politie. FBI zou worden, zich om gezondheidsre denen heeft teruggetrokken. o 4 -2 Zes leden van de werkgroep „Hulp aan bedreigde diersoorten” hebben maandag avond op het terrein van de Haagse plant soenendienst aan de Kwekerijweg actie gevoerd tegen de mannen van de gemeen te, die kattenvallen zouden gaan zetten in de plantsoenen. Het zestal belette het weg rijden van een busje en haalde er zes vallen uit. De politie wist de gemoederen te kalmeren. De leden van de werkgroep kondigden meer acties aan. J) -9 -3 -9 -6 0 2 -6 -12 et 5 ■ss Sc? C o: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen cr t u.._. - Aberdeen Berlijn Frankfort Genève Innsbruck Klagenfurt Locarno Londen Luxemburg München Oslo Zürich New York Tel Aviv De politie van Almelo weet nog steeds niet van wie het onderbeen is dat een week geleden werd gevonden langs de spoor baan in Almelo. De politie legt nu wel verband tussen de vondst en de vermissing van een in Almelo wonende man. De 30- jarige Mehmet Bozkurt wordt sinds 5 no vember vermist. Hij zou op die dag ver- (Van onze redactie buitenland) ROME/AMSTERDAM. Een deel van het losgeld van de Amsterdamse zakenman Caransa is gisteren in Rome achterhaald. Ongeveer 300.000 gulden die deel uitmaakten van de tien miljoen gulden losgeld voor de vrijlating van de op 28 oktober ontvoerde M. Caransa, werden de afgelopen dagen in Rome gewisseld. De Italiaanse politie werd getipt door een geldwisselkantoor in de binnenstad van Rome en arresteerde een 33-jarige man, toen deze zich voor de tweede keer aan de kassa presenteerde met 48.000 gulden. Eerder wisselde hij al 240.000 gulden. De gearresteerde man is een ambtenaar van de Italiaanse spoorwe gen, die nooit eerder met de politie in aanraking is geweest. .SS 6" aarzelingen zijn bij de WD eveneens gun stige geluiden vernomen. De PvdA heeft zich inmiddels positief uitgesproken tegen seksediscriminatie, aldus mevr. Wassen. De Emancipatiekommissie heeft over wogen, dat met de wet voor gelijk loon voor mannen en vrouwen wel een deel van de discriminatie kan worden bestreden. Aantal uren zon: 0 tot 4; minimumtemperatu ren: omstreeks 1 graad; maximumtemperatu ren: omstreeks 3 graden; kans op een droge perioden van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Het regerir houd, den, is naamd den v; loverwt ben na bilater seld ov in met sario e Hoe kan zij iels ki trekken voor een bezoek aan Ankara, ite daf verdwenen. Hij wordt door de politie gezocht. De nummers van de bankbiljetten waarmee het losgeld voor Caransa werd betaald, waren bij de Nederlandse politie bekend en werden via Interpol doorgege- Carlo Casalegno, plaatsvervangend hoofdredacteur van het Italiaanse dagblad j La Stampa, is gisteren bezweken aan de verwondingen die hij veertien dagen gele den had opgelopen bij een aanslag door leden van de Rode Brigades. Brigades zeggen zich verwant met de Rote Armee Fraktion. zzw zzo w wzw wzw nw z wzw zw nrlo wiridst. w o n windst. windst. o n no z n ozo no zo Weer in binnen- en buitenland Onmiddellijk nadat het geld in Rome opdook, waarschuwde de Romeinse poli tie haar collega’s in Amsterdam. Hoofd commissaris Toorenaar stuurde een hoofdinspecteur en een rechercheur naar de Italiaanse hoofdstad. De Amster damse politiewoordvoerder Buisman noemt het bedrag dat nu is achterhaald niet meer dan een zakcentje in verhou ding tot het totale losgeld, „maar het bewijst dat we op het goede spoor zijn”. zw. bew. zw. bew mist zw. bew. geh. bew. regen zw. bew mist geh. bew. Z.-Limburg motsneeuw h. bew geh. bew onbew. geh. bew L. bew. zw. bew geh. bew. 1. bew. onbew. mist zw. bew. geh. bew. regen zw. bew. Dit woordenspel over een parlementair meerderheidskabinet ja-of-nee is van groot belang. Indien de conclusie is dat dit kabinet nu geen parlementaire meerder heid achter zich heeft, kan gesteld worden dat Van der Grinten niet aan de opdracht heeft voldaan een kabinet te vormen dat kan rekenen op voldoende steun (is: meer derheid) in het parlement. Staatsrechtelij ke kringen zeggen echter dat de opdracht voldoende ruim is om Van der Grinten de gelegenheid te geven door te gaan. Ande ren zijn echter van mening dat de informa teur niet aan zijn opdracht heeft voldaan en deze dus terug moet geven. Als bemiddeling na beroep op de com missie geen succes heeft, kan aan de rech ter worden gevraagd de discriminatie te verbieden. Straf is niet nodig, daar de meeste Nederlanders wel zo netjes zijn zich aan de uitspraak te houden, veronder stelt de Emancipatiekommissie. Boven dien kan altijd een dwangsom, een soort boetebedrag, worden opgelegd. Publicatie van discriminerend optreden zal ook „op voedend” kunnen werken, denkt de com missie. H DEN HAAG (ANP). Dr. Bas de Gaay Fortman heeft de Egyptische president Sadat bij het Noorse Comité voor de No belprijs voorgedragen als kandidaat voor de Nobelprijs voor de vrede. In een schrijven aan de secretaris van het comité in Oslo zegt De Gaay Fortman, die na de Kamerverkiezingen in mei niet in de Tweede Kamer terugkeerde en tegen woordig lid is van de Eerste Kamer, dat Sadat naar Israel is gegaan om de Israë liërs te vertellen dat de Arabieren hen nu zullen accepteren. Hij onderkende de wer kelijke reden van het Israëlische geloof in militaire oplossingen: het gevoel in onze wereld niet aanvaard te worden. Door zijn reis naar Israel liep Sadat groot persoonlijk en politiek risico, maar hij slaagde er in een klimaat voor vrede in het Midden-Oosten te scheppen, een kli maat waarin de Israëliërs zich er nü van bewust zijn dat zij belangrijke concessies zullen moeten doen, aldus De Gaay Fortman. o o.i. 0.3 1 o 1 o 0.2 0.1 0.2 0 1 0 Ze wenst een algemeen verbod tegen sek sediscriminatie zoals al in Engeland be staat. In Noorwegen ligt een voorstel van zo’n wet bij het parlement. In de Verenigde Staten en in Canada zijn er afzonderlijke wetten en regelingen voor o.a. werk, huisvesting, onderwijs, openbare diensten. Maai „„v - opzet. Alabama, die op 1 januari hoofd van de >ehOOj FBI zou worden, zich om gezondheidsre- mane loofde DEN HAAG (ANP). Nederland geeft aan vijf van de armste landen extra hulp in de vorm van steun voor de betalingsba lans. Minister Pronk van Ontwikkelings samenwerking heeft dit schrifteljjk me degedeeld aan de Tweede Kamer. In to taal gaat 135 miljoen gulden naar Bangla desj, Birma, Sri Lanka, Sierra Leone en Malawi. De hulp is bestemd voor het betalen van onontbeerlijke invoergoede- ren uit Nederland. Het gaat hier om zoge naamde gebonden hulp. In de begroting voor het jaar 1977 was in totaal 160 mil joen gulden gereserveerd voor algemene noodhulpbijdragen voor de armste landen. Hij beweerde het geld op straat te hebben gevonden, maar gaf tijdens de verhoren al snel toe dat hij het geld had gekregen van een 33-jarige straatkoop- man. Deze man, die een kraam heeft op de Piazza dei Cinquecento dichtbij het station Termini, bleek intussen te zijn De voorzitter van de Emancipatiekom missie, mevr. drs. P. Wassen-van Schave ren acht de kansen voor het tot stand brengen van de bedoelde wet vrij groot. In de regeerakkoorden van de laatste tijd komt steeds iets voor als „waar nodig wetgeving bevorderen voor het opheffen van discriminatie”. Bovendien hebben de verschillende par tijen zich er ook al over uitgelaten. Het CDA kwam van een gereserveerde hou ding ook tot positieve opvattingen. Na wat De landen van de Europese Gemeenschap legden al vast, dat dit niet voldoende is. In de zomer van volgend jaar zullen in deze landen maatregelen tot stand moeten zijn gebracht om ook discriminatie bij wer ving, sollicitatie, beroepsopleiding, promo tie, arbeidsvoorwaarden en ontslag te ver bieden. In Amerika en Canada werken de rege lingen goed vooral omdat er ook speciale bureau’s zijn, die vrouwen, en soms ook mannen, helpen zich op deze wetten te beroepen. Voor ons land wordt een com missie tegen seksediscriminatie voorge steld. Die kan zelf gevallen van discrimina tie onderzoeken. Ze zal in een aantal geval len ook ontheffing kunnen geven vooral om volledig onvoorziene en door niemand gewenste situaties te voorkomen. De ont heffingen kunnen eventueel tijdelijk zijn. Een van de andere „dissidenten”, Jan van Houwelingen, verklaarde gisteren ook verbaasd te zijn over de formulering van de informateur. „Ik had verwacht dat hij zich zou houden aan de tekst van zijn opdracht. Hij heeft nu de begrippen parle mentaire steun voor het regeerakkoord en parlementaire steun voor het kabinet los- gékoppeld. Ik heb zo mijn twijfels of dat wel juist is”. Van Houwelingen benadruk te nogmaals dat ook hij geen parlementai re binding met dit kabinet wil hebben. de brief van Van Thijn te zien. het Feit dat hij deze brief schrijft betekent al iets. De informateur mag dit niet zo maar in de prullemand gooien”. Scholten zei het zeer op prijs te stellen indien de informateur alsnog nagaat of het mogelijk is het CDA met PvdA en D’66 om de tafel te brengen. Overigens heeft ook informateur Van der Grinten zich van de brief van Van Thijn niets aangetrokken. Van Thijn liet gistermiddag om twee uur, één kwartier voor de informateur weer met Van Agt en Wiegel ging praten, weten dat er een brief van hem in aantocht was, waarvan de inhoud van groot belang kon zijn voor de verdere procedure. Maar toen de brief om vijf uur bij Van der Grinten werd bezorgd, had deze zijn communiqué, waarin hij aankondigde door te gaan met CDA en WD, al klaar. Informateur Van der Grinten en de frac tieleiders Wiegel en' Van Agt zijn gister middag, nadat zij het eens waren gewor den over het doorgaan, begonnen met de onderhandelingen over de zetelverdeling in het nieuwe kabinet. Die gesprekken zijn vanmiddag om twee uur voortgezet. In deze onderhandelingen staat ook de verde ling van de portefeuilles over de twee partijen al ter discussie en zijn ook al namen van kandidaten over tafel gegaan. In Den Haag wordt algemeen aangeno men dat het nieuwe kabinet tien CDA- ministers en zes WD’ers zal tellen. De verdeling van de staatssecretariaten zal waarschijnlijk volgens dezelfde formule plaatsvinden. Mochten Wiegel, Van Agt en Van der Grinten het voor vrijdag eens worden over de verdeling van de ministersposten, dan kan koningin Juliana vrijdag, wanneer zij teruggekeerd is van haar reis naar Afrika, een formateur benoemen die de mannen en vrouwen voor het kabinet moet gaan aanzoeken. Er wordt ernstig rekening mee gehouden dat het nieuwe kabinet dan al begin volgende week beëdigd kan worden. Aangezien het opstellen van een regerings verklaring in de praktijk ongeveer twee weken in beslag pleegt te nemen, zou het nieuwe kabinet zich nog vóór Kerstmis in de Tweede Kamer kunnen presenteren. Ir. Th. Quené, de secretaris-generaal van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, is per 1 maart 1978 benoemd tot voorzitter van de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbe leid. Ir. Quené, die vorige maand werd gënoemd als een van de kandidaten voor een ministers- of staatssecretarisschap in het toen nog ter sprake zijnde kabinet-Den Uyl, volgt dr. J. Kremers op, die enkele maanden geleden werd benoemd tot com missaris van de koningin in Limburg. aan informateur Van der Grinten. Volgens de socialisten is de poging een kabinet van CDA en WD te vormen mislukt, omdat er geen parlementaire meerderheid achter staat. Daardoor is een geheel nieuwe, open situatie ontstaan, zo redeneren de socia listen. Van Thijn schrijft dat de informateur nu naar nieuwe mogelijkheden moet gaan zoeken en hij doet hem meteen de oplos sing aan de hand: heropening van de ge sprekken tussen PvdA, D’66 en CDATVol- gens Van Thijn moet de informateur twee situaties tegen elkaar afwegen: een kabi net van PvdA, CDA en D’66, dat op een brede steun in parlement en samenleving kan rekenen. De eerste woonvoorziening in Nederland voor mensen die lijden aan de ziekte van Korsakov zal morgen in Huize Zeerust te Leidschendam in gebruik worden geno men. Het historische buitenhuis zal twintig personen kunnen huisvesten, die door overmatig alcoholgebruik lijden aan vroegtijdige dementering of geheugenver lies. Het aantal lijders aan de ziekte van Korsakov is de laatste vijf jaar verdrievou digd. De ziekte komt vooral bij mannen voor, maar het aantal vrouwen dat eraan lijdt neemt sterk toe. FBI van of President Carter van de VS moet weer uitzien naar een nieuwe FBI-chefMinister iange Belle van Justitie maakte gisteren bekend dat de 59-jarige rechter Frank Johnson uit De Tweede Kamer heeft gisteren inge- I stemd met een nieuw parlementair con- I tactplan tussen Nederland en de Neder- I landse Antillen. Het plan houdt in dat Nederlandse parlementariërs twee jaar E achtereen een bezoek aan de Nederlandse I Antillen zullen brengen. Het derde jaar IE komen de parlementariërs van de Antillen H De 14-jarige Apeldoornse scholier Wint H Klaren is gisteren in een ziekenhuis in Apeldoorn overleden aan de verwondin- (Van gen die hij eerder op de dag had opgelopen bij een verkeersongeval. Hij was op een kruispunt aangereden door een vracht wagen. WEERRAPPORTEN .E ■C" O ■rs De 13-jarige Hilde Deenen uit Vierling- beek is gistermiddag bij een verkeersonge- steld. val in Overloon om het leven gekomen. Buite Volgens de politie was het meisje frontaal teren tegen een tegemoetkomende vrachtwagen gnrek gereden toen ze haar handen niet aan het p>jouj stuur had. kadet De negentienjarige automobilist M. Broks uit Schijndel is gisteravond in zijn woonplaats omgekomen. Zijn auto was als gevolg van de gladheid tegen een boom 1 gebotst. Tweede-Kamervoorzitter Vondeling heeft gistermiddag in een vergadering van de Tweede Kamer dankwoorden gespro ken aan het adres van het CPN-Kamerlid Hoekstra. Hoekstra gaat na 14 jaar de Kamer per 2 december a.s. verlaten om ;oed ander stronk bomen torgen laams beven Het i jenoot iet pr werbe nuseu zich geheel te wijden aan het voorzitter- ese pi staats! sen syi folk, t houtsn kers vi van he Na c vertrol woonv De Rode stukje hier za van di kunne ffloetei iran of jten uit laag zi landen zijn gekozen na een vergelijkende studie op grond van de meest recente gegevens van alle ontwikkelingslanden met een gemiddeld inkomen van per hoofd der bevolking van minder dan 375 dollar per jaar. De vijf landen zitten diep in de schuld. Twee van de vijf die nu deze hulp krijgen aangeboden, worden reeds op andere wij ze door Nederland geholpen, omdat ze concentratieland zijn: Bangladesj ontving in 1977 hulp ter grootte van 81 miljoen gulden, Sri Lanka 40 miljoen gulden. Het bedrag van 160 miljoen gulden, dat op de begrtoing voor 1977 was gereser veerd voor algemene noodhulpbijdrage, was in reserve gehouden voor multi-latera- le initiatieven, onder meer in het kader van de Noord-Zuid-dialoog en de eventuele start van het grondstoffenfonds. Inmid dels is duidelijk geworden, dat deze multi laterale initiatieven in 1977 niet van start zullen gaan, vandaar dat besloten is de gelden op bilaterale wijze te besteden, al dus minister Pronk in zijn brief aan de Tweede Kamer.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2