I I» k PAS OVER TWEE JAAR KANS OP EERHERSTEL Werkgroep wil toerisme naar badplaats bevorderen c burgerlijke stond weekend aanbieding 1 buurthuis activiteiten V J lili' VERBETERINGSPLAN DONDERDAG 8 DECEMBER IN RAAD I IN DE MAAND DECEMBER BEVERWIJK Gewijzigde openingstijden bibliotheken I Passerende dokter redde automobilist uit het water LATIN-ROCKGROEP IN DONKEY SHOT 7 J donderdag - vrijdag - I I I Rendabel Illegaal Traditie Problemen j^deruijter intermeubel 9 1977 BEVERWIJK-HEEMSKERK NOVEMBER WOENSDAG 3 0 zaterdag wooncentrum marktplein 24-30 ijmuiden k) (Van een onzer verslaggeefsters) HBXI WIJK AAN ZEE. In Wijk aan Zee is een Werkgroep Bad plaats Wijk aan Zee opgericht, die zich sterk wil gaan maken voor het behouden en het bevorderen van het toerisme in en naar de badplaats Wijk aan Zee. Achtergrond van dit alles is, de vooral het afgelopen seizoen voelbare terugloop van het toeris me tegen te gaan. F INITIATIEF WIJK AAN ZEEÊR MIDDENSTAND EIKEN MIMESET van 178 - voor iVwi' (van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Voor de Be verwijkse kortebaandraverij zit eerherstel er voorlopig niet in. Po gingen om het paardenfestijn weer naar de Breestraat te krij gen, zijn tot dusverre op niets uit gelopen. Het zal zeker tot 1979 of 1980 duren, voor er een kansje ontstaat orï) de kortebaandraverij naar Beverwijk te halen. Of de harddraverij dan eenma lig wordt gehouden of weer kan uitgroeien tot een jaarlijkse tradi tie, moet nog maar worden afge wacht. EIKEN WANDVITRINEj van 215.- voor 175.- I ADVERTENTIE) spoorwegovergang I I 5 Harddraverij op de Breestraat Chileense grafiek in centrale bibliotheek (Van een onzer verslaggeefsters) J f 1 Verkeerslichten voor fietsers bij ü- Jan Berg, voorzitter van de harddrave- rijvereniging Prins Bemhard, die inmid dels al een kleine twintig jaar op non- actief staat. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Donderdagavond 8 december zal de gemeenteraad een voor stel van B. en W. behandelen om 8500, beschikbaar te stellen voor de uitvoe ring van een verkeersregelingplan op het kruispunt Velserweg-Velsertraver se. De raad, die om half acht met de vergadering begint en een 14 punten tellende agenda moet afwerken, zal een verbeteringsplan voor zich krijgen dat in drie onderdelen is gesplitst. voorziet in het aanbrengen van extra- verkeerslichten op een hdogte van 2.20 meter op de staanders van het portaal, direct ten zuiden van de spoorwegover gang. Deze lantaarns worden voorzien met rechts- en linksaf pijlen De hele verkeersregelingsoperatie gaat 17.000,- kosten. Omdat de gemeente Velsen bereid is om voor 50 procent bij te dragen resteert voor Beverwijk 8500,-. Donderdagavond 8 december behan delt tie raad voorts een voorstel om over te gaan tot verbouwing van het pand Alkmaarseweg 42 ten behoeve van de Schoolartsendienst Midden-Kennemer- land. Ook komt een plan aan de orde om verkeersregelende voorzieningen te tref fen bij het kruispunt Velserweg-Vondel- laan-Koningstraat. De Werkgroep ontplooit haar activiteiten in nauwe samenwerking met zowel de VW-Wijk aan Zee/Beverwijk als de Dorpsraad, en wil naast de middenstand ook de „gewone” dorpsbewoners bij haar plannen betrekken. Met ideeën en suggesties kan die burger zich wenden tot het werkgroeplid Irma Pirovano, telefonisch te bereiken via nummer 02517-838. wegdek aangebracht, waarover de paar den zich via een afvalsysteem voortrepten. BEVERWIJK. In verband met de feestdagen en de inventarisatie zullen de bibliotheken in Beverwijk en Heemskerk enkele dagen gesloten zijn. in „Prins Bernhard”) kortebaandraverij- en gehouden. 1 Beverwijk zou natuurlijk kunnen over gaan tot de organisatie van een „wilde” draverij, dus zonder de toestemming van de Haagse stichting te vragen maar - aldus drafverenigingsvoorzitter Jan Berg, die de teugels van bekende bestuursleden als Ple- ging, Tervoort en Blom heeft overgeno men - dan prijst de gemeente zichzelf wel voor altijd uit de markt. Beverwijk hoeft dan nooit meer op de toekenning van een officiële koers te rekenen, terwijl de met uitsluiting bedreigde „grote jongens” zo’n illegale koers nooit zullen bezoeken. Beter is het dus, rustig te wachten op betere tijden. Dat maakt de kans, ooit nog eens paarden over de Breestraat te zien draven, er alleen maar groter op”. Voorzitter Jan Berg van deze vereniging, die na twintig jaar op nonactief te hebben gestaan alleen nog maar „slapende” leden telt: „Nederland kent momenteel zestien officiële kortebaandraverijen. Als je nou weet, dat ondanks de weddenschappen die bij de totalisator worden afgesloten maar vier van al die wedstrijden rendabel zijn, en dat om die overige twaalf in leven te houden de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport door middel van subsidies finan cieel moet bijspringen, dan begrijp je dat diezelfde Stichting niet zit te popelen om aan die zestien draverijen nog een zeven tiende toe te voegen. Beverwijk kwam er dan ook niet aan te pas”. Wel is door de harddraverijvëreniging „Prins Bernhard” bij de Bond van Hard- bergafwaarts. Problemen rond het ge bruik van de Breestraat (voor de afzetting van wat toen nog een rijksweg was moest vergunning worden aangevraagd, terwijl die wegafsluiting vooral tijdens de bouw van de Velsertunnel een immense verkeerschaos te weeg bracht) waren er de voornaamste oorzaak van, dat van ’55 tot en met ’57 niet werd gekoerst. In ’58 en ’59 werden de draverijen op de Spoorsingel gehouden, maar dit bleek geen succes. Het bezoekersaantal nam drastisch af, de vereniging raakte in finan ciële moeilijkheden en de jaarlijkse dra verij schoot er ten langen leste gewoon bij in. Daar komt bij, dat indertijd de mede werking van gemeentewege ook niet bijs ter groot was: noch burgemeester Schol tens, noch burgemeester Bruinsma be hoorde tot de paardenfans, terwijl oud- commissaris Molenaar bepaald niet stond te popelen, om de Breestraat voor alle verkeer af te sluiten. ir Enthousiast geworden na een bezoek aan de Santpoortse harddraverij, onder nam burgemeester Hubers stappen om het paardenfestijn ook weer naar Beverwijk te halen. DoordeMDR kwam er echter een kink in de kabel. Zoals overal in Noord-Holland viel de wedstrijddag - traditiegetrouw de tweede donderdag in augustus - samen met de kermisweek. Van heinde en verre trok dan het volk naar de Breestraaft, om de span nende strijd over driehonderd meter mee te maken. Uiteraard moesten de kijklusti- gen entreegeld betalen. Om stiëkeme toe schouwers te weren, werd het hele par cours met schotten af gedicht. Voorts werd een drie centimeter dikke zandlaag op het Nu de zaken er wat gemeente en politie betreft veel beter voorstaan, en ook de financiering dankzij het sponsorship van Nilo geen probleem meer hoeft op te leve ren, is het de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport die herstel van de traditie tegenhoudt. De van de Wijkerstraatweg te Velsen- Noord komende fietsers, richting spoor wegovergang, krijgen een apart ver keerslicht. Daardoor wordt het mogelijk tot de spoorwegovergang op te rijden, terwijl tevens de afrijtijd voor deze ■A Hoe het vroeger was, toont deze oude opname van de Beverwijkse korte-baan- draverij op de Breestraat, die deel uit maakt van de collectie van Prentenkabi net J. van der Linden uit Wijk aan Zee. Het ging er gezellig toe. Maandag 5 december zijn alle bibliothe ken ’s middags van vier uur af en de gehele avond gesloten. Ook op de zaterdagen 24 en 31 december zullen alle bibliotheken gesloten zijn. Op vrijdag 6 januari zijn de bibliotheken wegens inventarisatie ge sloten. Volgens de tentoonstellingsdienst van de Culturele Raad Noord-Holland staat poli tieke kunst slecht te boek door vaak een cartoonachtig, eenmalig actueel karakter. Maar soms groeit de geëngageerde kunst boven de pamfletmatige stijl uit. Oorzaken zijn dan artisticiteit van de scheppers én de universeel herkenbare waarde van de verbeelde tragiek. De tentoonstellings dienst noemt als voorbeelden Picasso’s „Guemica” uit 1937 en de Mexicaanse re volutionaire wandschilderingen. Soms ook doet de tragiek het geëngageerde mnstwerk tot grote hoogte stijgen. Te denken valt dan aan bijvoorbeeld Neder landse oorlogsgedichten of de gedachte- üsbeeldhouwwerken die na de oorlog ver- In Beverwijk zijn sedert 1895 (toen de harddraverijvereniging Beverwijk en omstreken werd opgericht, die ter gele genheid van het huwelijk van prinses Juliana naderhand weer werd omgedoopt (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Bij het Fort Velsen langs de Kanaalweg is dinsdagmiddag tegen één uur een auto uit de bocht gevlo- [en en in het water geschoten. Dokter W. I. Kneib uit Assendelft kwam toevallig langs, sprong onmiddellijk het water in en haalde de 31-jarige bestuurder uit Amersfoort in bewusteloze toestand op Het droge. In 1943 en 1944 werd in Beverwijk niet gekoerst. Na d>oorlog weer wel: de korte- baan bloeide als nooit tevoren. In z’n gou den tijd telde de harddraverij vereniging „Prins Bernhard” wel vijfhonderd leden, maar na de veertiger jaren ging het al snel draverij verenigingen en Belangen in Ne derland (gevestigd eveneens ten huize van Jan Berg) een verzoek ingediend om opties voor de jaren ’79 en ’80. De voorzitter: „Door een of andere oorzaak kan er van die zestien gelegaliseerde harddraverijen in een jaar tijd natuurlijk altijd ééntje niet doorgaan. Beverwijk komt dan als eerste in aanmerking, om de organisatie baantra- ditie meteen in ere te herstellen. Het kan best om een eenmalige zaak gaan”. Omstanders hadden aangenomen dat de tan al was overleden en waren blijven toekijken. Dokter Kneib verleende eerste bulp tot de ambulance arriveerde waar mee de autobestuurder naar het Rode fcuis Ziekenhuis werd gebracht. Vanmor- ien was het levensgevaar geweken, maar ’olgens het ziekenhuis was zijn toestand log zorgwekkend. De Velsense brandweer kwam met dui kers om in het water te zoeken naar moge- ijke andere slachtoffers. De auto is door Ie brandweer opgetakeld en door de poli ce onderzocht op eventuele technische ge reken. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Van 3 tot 31 december wordt in de Openbare Bibliotheek aan de Kerkstraat een tentoonstelling gehouden van Chileense grafiek. Het zijn werkstuk ken van de Chileense muurschilderbriga- de Venceremos waarvan de leden als vluchtelingen in en rond Parijs verblij ven. De expositie staat onder auspiciën van de Stichting Culturele Raad Noord- Holland en wordt gesubsidieerd door de gemeente Beverwijk via bemiddeling van de Beverwijkse Stichting Tentoonstellin gen. De brigade kreeg hier landelijk pu bliciteit door muurschilderingen in Rot terdam, op uitnodiging van de Rotter damse Kunststichting. In Beverwijk gaat het meer om individuele grafiek. De afgelopen jaren is in Beverwijk van verscheidene kanten gepoogd, de hard draverij nieuw leven in te blazen. De meeste kans van slagen leek nog het initiatief van burgemeester A. J. Hubers te hebben die, na een bezoek aan de korte- baanwedstrijden in Santpoort, wat men sen om zich heen verzamelde om te probe ren met elkaar de in 1959 voor de laatste maal gehouden paardenkoers van Bever wijk weer van de grond te tillen. Financieel leek er geen vuiltje aan de lucht toen de firma Hilo de tienduizend gulden, die het bedrijf ter gelegenheid van het twaalfeneenhalfjarig bestaan aan de carnavalsvereniging „De Zeezotte” had geschonken, wel in het herstel van de Beverwijkse draverijtraditie bleek te wil len steken. Toch kreeg de harddraverij- vereniging „Prins Bemhard” de kous op de kop, toen toestemming voor een begin augustus 1978 te houden kortebaandra- verij op de Breestraat werd gevraagd. In de werkgroep hebben zitting genomen Jaap Durge van de Spar, Constant Lauret van de Jutter, Nico Mijnen van het gelijknamige warenhuis, Irma en Ferry Pirovano van Pirole en Peter de Vries van de Clipper Club. Zij hebben zich ten doel gesteld door de organisatie van een groot aantal evenementen flinke reclame voor Wijk aan Zee te gaan maken en daardoor tevens de concurrentiepositie van het dorp ten opzichte van andere vankantiebestemmingen te verstevigen. rezen. Volgens de tentoonstellingsdienst van de Culturele Raad stijgt de nu in Beverwijk te houden tentoonstelling uit boven de eenmalige cartoon. De tragische gebeurtenissen in Chili figureren als aan leiding en worden in een veel breder per spectief gezien. Juist het veralgemenen zou deze Chileense grafiek doen uitgroeien tot een levende waarschuwing, in voor ieder herkenbare termen. Maar vooral ar tistiek intrigeren deze Chilenen. Beeldend liggen er raakvlakken met het werk van Pablo Picasso en Marco Chagall, met na me met diens kunstgreep van het doen zweven van mensen in droomruimten en de vaak bittere tekeningen van Topor. Toch is het werk qua essentie Latijns- Amerikaans, waarbij er een lijn valt te trékken naar de oude Incakunst (stevig geproportioneerde gevleugelde mensdie ren) en sterk maatschappelijk geëngageer de muurschilderingen uit de twintigste eeuw, die hun begin vonden in de Mexi caanse revolutie van 1911. De Lichtboei In het buurthuis „De Lichtboei” aan de Maasstraat in Heems kerk wordt vrijdag 2 december weer een kienavond voor volwassenen gehouden. Aanvang acht uur. Op de donderdagavond kan men in het pand IJsselstraat 44 van „De Lichtboei” vrij pottenbakken. Er wordt dan geen les gegeven maar er is materiaal aanwezig en iedereen kan z’n gang gaan. Een groep dames is al enige weken bezig, maar zou deze groep graag nog wat zien uitgebreid. Inlichtingen worden verstrekt in „De Lichtboei”, Maasstraat 5. GEBOREN: t Ronald z.v. J. P. Legius, en M. E. Tuin man; Ruben z.v. A. M. Gonzalez Garcia en M. L. Campillo Noriega; Bianca C. M„ d.v. J. Scholting en Y. van Son; Mirjam d.v. Th. van Coezand en A. A. M. Commandeur; Elisabeth M. div. C. N. Al en E. J.' Fatels; Tim A. z.v. A. J. Niesten en K. Pais; Arno z.v. J. Schots, en A. J. M. de Goede; Robert J. z.v. J. H. Heldoorn en B. M. A. Wortel- boer; Helga d.v. H. Fluri en A. J. P. Ver sluis; Nurhayat d.v. K. Adkan en N. Erdal. ONDERTROUWD: J. M. Sminia en A. van Kouteren; W. E. C. M. M. van Basten Batenburg en H. Ch. M. Duits; C. Th. Vermeij en G. M. Huij- zendveld; R. J. Snijders en I. A. van Rooi- jen; J. van der Veen en W. A. van de Bult; R. F. P. Klauwers en N. E. A. Ursem; G. J. I. Schreiner en M. W. Kousemaker. GEHUWD: A. J. A. van Kampen en A. M. L. Fran zen; P. J. Kok en C. Johansen; S. van Dalsem en O. Broekhuijsen. OVERLEDEN: A. C. Scholts, 71 jaar, geh. gew. m. H. Schimmel; N. H. Zonneveld, 93 jaar.; G. Rumping, 51 jaar. geh. m. J. D. Nieuwen huizen; F. Hess, 68 jaar.; J. H. Spanjaard, 55 jaar. MASSADA, een uit 't Gooi afkomstige latin-rockgroep treedt vrijdagavond in het Heemskerkse jongerencentrum „Donkey Shot" op. De zevenmansformatie brengt binnen het kader van de Zuidamerikaanse muziek een eigen herkenbaar geluid, waarbij de percussie een belangrijk onder deel vormt. Massada treedt veel op in jeugdcentra, dancings en festivals. In fe bruari 1978 komt een elpee van de groep uit. Het optreden in Donkey Shot begint om half tien. fietsers over de overweg richting Bever wijk wordt verlengd. Het tweede deel van het plan bestaat uit het aanbrengen van een verkeers drempel voor de fietsers van de Velser- weg, richting spoorwegovergang. Als er geen aanbod van fietsers is slaat het verkeerslicht de groenfase over, hetgeen resulteert in een tijdwinst van 11' secon den voor het autoverkeer Velserweg- Schulpweg. Bovendien komt er een drukknopsysteem om groen licht aan te vragen voor het geringe verkeersaanbod van de fietsers, die de Velserweg willen oversteken richting Schulpweg. Bij het niet melden van fietsers wordt de groen fase overgeslagen met een maximale tijdwinst van 8 seconden voor het auto verkeer, dat over de Velsertraverse-Vel serweg dendert. De derde en laatste fase blijft voorlopig toekomstmuziek

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9