Marcellus Emants Centrum met kort stuk van Russische historie toont parallellen met heden Terence Rattigan 5. tuinieren: informatief Uitstekend en expressief spel van Concertgebouworkest Slatkin belijdt geloof in 1. kernloze Sjostakovitsj 5.- Biologisch zakelijk en komende exposities Encyclopedie van de bijbel I ”Da’s een gezellige jonge” overleden I. Broodsporen wijkt voor Jan Rap 8 VERHOEVEN JONGE DUBBELE GRAAN-GENEVER die bekende jonge uit 't Gooi w Logboek natuur 13 19 7 7 KUNST DECEMBER DONDERDAG 1 4950 12 :k F HAARLEM. Toneelgroep Centrum voert graag toneel op van Nederlandse oorsprong. Dit seizoen hebben we twee prima eenakters gezien van Don Dekker, volgende week wacht de première van Scheiden, een nieuw avondvullend stuk van Ton Vorstenbosch, en woensdagmiddag ging in het lunch- theater van de Toneelschuur de eenakter Een Positie voor het eerst officieel. Een Positie .is van Marcellus Emants, een Nederlandse schrijver die leefde van 1848 tot 1923. Aangenomen wordt dat hij het nu bij Centrum gespeelde werk rond de eeuwwisseling schreef. Het is een stuk vol gerichte spotternij over een echtpaar waarvan het huwelijk volledig op de klippen gelopen is. „IN DE SCHADUW VAN HET WINTERPALEIS” bibliotheek satire in Een Positie Zuigende I I (ADVERTENTIE) (Van onze kunstredactie) JACOB LOOSJES 1 Leonard Slatkin, die ND. I s wek In Galerie Mokum in Amsterdam wordt van 9 december tot 11 januari een herden kingstentoonstelling gehouden ter gele genheid van het feit dat de Amsterdamse schilder Salomon („Sal”) Meijer honderd jaar geleden werd geboren op 6 december. Op de expositie zal behalve twintig schil derijen, grotendeels uit het eigen bezit van de galerie, ook Meijers vroegst bekende tekening (uit 1900) te zien zijn. Dit is een grote houtskooltekening welke hij in zijn studietijd vervaardigde naar de Staalmeesters van Rembrandt. Galerie Mokum bezit de grootste collectie van wer ken van Sal Meijer. Deze werd verworven uit zijn nalatenschap. Speciaal voor deze gelegenheid zal in een beperkte oplage van 100 exemplaren een van de meest bekende etsen van de schilder worden vervaardigd; de Portugese synagoge. Ingeborg Elzevier en Jules Hamel in Een Positie. (Foto: Kors van Bennekom). Vanaf het quasie-opti- misme van het tweede deel tot en met de van banaliteiten aan elkaar HAARLEM. De voorstelling Brood sporen, die vanavond door het Beeldend Theater in de Toneelschuur zou worden gegeven, gaat niet door. Het'afgelasten van deze voorstelling, die op 15 december in Rotterdam in première gaat, houdt ver band met de opbouw van-het decor voor de produktie Jan Rap en z’n Maat. De rol van Cocky Boonstra, die wegens ziekte niet kan spelen, wordt in deze pro duktie van de Theaterunie overgenomen door een andere actrice. Daardoor moeten extra repetities worden ingelast, die een vroegtijdige opbouw van het decor in de Toneelschuur vereisen. Zie verder onze pagina Hitwijzer. HAMILTON (UPI). De Britse toneel schrijver Sir Terence Rattigan is na een langdurige ziekte overleden. Dit hebben vrienden van hem bekendgemaakt. Hij is 66 jaar geworden. Maar de mensen uit een samenleving met electrische broodmessen en geme chaniseerde nagelschaartjes zijn niet meer thuis in een wereld waar schim mels, insekten, kruiden en struiken zich mengen tot een harmonieus geheel. Zon der hulpmiddelen zal ook het biologisch tuinieren -zo heet dat- mislukken. Gelukkig kan Hans van Cuijlenborg helpen. Hij schreef De Geurende Bloe mentuin, De Biologische Fruittuin en vertaalde Biologisch Tuinieren Onder Glas. Titels die voor zichzelf spreken. Zelfs de meest van de natuur vervreem- De twaalf natuurgebieden (wadden, venen van Eernewoude, Drents Bos, Kampereiland, Overijsselse heuvelrug, driestromenland, Nieuwkoopse plassen, Uddelermeer, de Geul, Peel, Oosterschel- de en duinen) worden in aparte hoofd stukken beschreven. Erkende fotospeci- alisten als Jan van de Kam, Simon Kees man en Gerard Pennarts en auteurs als Aad van der Mijn, Teun van den Berg en Dick Schaap werkten aan het boek mee. Jammer dat de Brit hier, na 456 blad zijden zijn Russisch geschiedverhaal, midden in de Eerste Wereldoorlog, laat eindigen. Ook de periode-Kerenski had hij er nog aan kunnen toevoegen. Mis schien bewaart hij die als inleiding op een volgende studie: over de Russische revolutie. anten- kte-re Inge gangs nd nd :ische weer lolby lorten Pau- TV ïning getran □omver renders, ode af □ties In ER KOMEN STEEDS meer encyclope dieën in specialistische zin. Uitgevers zo als Elsevier willen de markt op dat ge bied natuurlijk steeds meer uitbreiden, eventueel een behoefte creëren. Boven dien heeft men in huize Elsevier, huize Winkler Prins, een schat aan gegevens door de grote algemene naslagboeken, die men daar uitgeeft. Die gegevens kan men per specialiteit uitsplitsen en bijpunten. Zo is het bij voorbeeld met de „Encyclopedie van de bijbel”, die verschenen is in de serie „Winkler Prins Bibliotheek” (na soortge lijke boeken handelend over psychiatrie, filosofie, sociologie en psychologie). Onder leiding van prof. dr. M.A. Beek en prof. dr. G. Sevenster werd dit naslag werk over het meest verspreide boek ter wereld samengesteld volgens het alfabe tische systeem. Wel krijgt men eerst een uitgebreide beschouwing over de bijbel. Vervolgens kan men namen en begrip pen uit het oude en nieuwe testament van A tot Z terugvinden. Die namen hebben natuurlijk nogal wat hoofdbrekens opgeleverd, omdat in de loop der tijd uiteenlopende spellingen werden gehanteerd. In deze encyclopedie heeft men de spelling aangehouden zoals die voorkomt in de lijst van bijbelse persoons- en plaatsnamen, opgesteld in opdracht van de Katholieke Bijbelstich ting en het Nederlands Bijbelgenoot schap. De „Encyclopedie van de bijbel” kost 29,50 HANS ROMBOUTS Een Positie gaat over een welgestelde ambtenarenfamilie. Hij, mr. Frits van Ker- pen, is een Haags ambtenaar van aanzien en z’n tijd wordt opgeslokt door het wer ken aan zijn carrière. Zijn Constance heeft hij vooral getrouwd uit berekening zij was de dochter van een minister maar eenmaal door kerk en wet aaneengesmeed is de pret er (vooral voor haar) gauw af. Mr. Frits heeft een vrouw nódig. Voor zijn positie.en voor het huishoudelijke. Maar Constance verveelt zich en zoekt haar heil in andere, minder saaie mannen. Het stuk begint als korte felle illustratie van een verlopen echtverbintenis en het publiek is al gauw getuige hoe de ambte- De in Kent geboren Rattigan studeerde in Oxford moderne geschiedenis maar be steedde spoedig al zijn energie aan de toneelschrijverij. Hij behaalde met French without tears (1936), een licht blijspel, een bijzonder groot succes. Het werd gevolgd door diverse andere komedies. Serieus, maar ook sentimenteler, waren stukken als The Winslow Boy (1946), The browning Version (1948) en Separate Ta bles (1954), waarvan een met een Oscar beloonde verfilming werd gemaakt met de in de hoofdrollen Deborah Kerr, Burt Lan caster en David Niven. Rattigans stukken zijn over het alge meen vrij oppervlakkig, maar ze boeien door de virtuoze technische vaardigheid waarmee ze zijn geschreven. Hij schreef ook de filmscenario’s, onder andere voor The way to the stars (1945), The Vips (1963) en The Yellow Rolls Royce (1965). Constance wqrdt prachtig belichaamd door Ingeborg Elzevier, laatdunkend, op haar hoede en op den duur volkomen de macht in handen. Jules Hamel is de bere kenende ambtenaar en hij speelt die wraakzuchtig en met ingehouden drift. Een Positie speelt zich af in een fraaie Biedermeyer Salon7met een chaise longue en parket, sfeerbepalend bijeengebracht door Judith Lansink. De kostuums van de spelers ademen de sfeer van hun maat schappelijke positie. Een prima stukje mi- niatuurtoneel bij Centrum dat oorlogs zuchtig in schitterende strategie gezet is door Jacques Commandeur als regisseur. KO VAN LEEUWEN Van de Britse historicus en journalist Edward Crankshaw wisten we dat bij zich vooral bezig hield met de modernste geschiedenis van de Sovjet-Unie. Twee van zijn boeken „Rusland onder Kroets- jew” en „Rusland-China” werden als Prisma-pockets vertaald. Verwonderlijk is het dan ook niet dat hij na zijn reeks hedendaagse studies over de na-oorlogse Sovjet-Unie zijn aandacht heeft gericht of) verder af gelegen gebeurtenissen van het onmetelijke land. Dit nieuwe boek „The Shadow of the Winter Palace" werd iri het Nederlands vertaald (In de schaduw van het Winterpaleis (en uitge geven door Elsevier in Amsterdam. Voor de vertaling zorgde Anneke Koning, ter wijl Willem van Zweeden als „bewerker” wordt genoemd, een bezigheid waarbij men zich wel even achter de oren mag krabben, vooral wanneer onvermeld blijft tot hoever die bewerkende ijver zich heeft uitgestrekt. i Bijna één eeuw Russische geschiedenis behandelt Crankshaw: de jaren 1825 tot 1917. Opvallend daarbij is dat naarmate hij dichter bij het heden komt de contou ren van zijn hoofdrolspelers duidelijker worden, of de camera scherper inzoomt, zoals men dit in het televisie-tijdperk behoort te zeggen. Blijft Tsaar Nicolaas I een wat schimmige figuur uit de histori sche platenatlas, zijn naamgenoot, num mer II, tevens laatste keizer van het Rus- siche Rijk (1894-1917) herleeft op papier onder Crankshaws handen Merkwaardig toch zo halverwege het boek parallellen te ontdekken met het heden. Precies een eeuw geleden: „We leven in vreselijke tijden”, schrijft een Rus over de toegenomen revolutionaire terreur, „en als men even stilstaat om over het heden te denken wordt men doodsbang. Enerzijds een regering die volkomen door paniek bevangen is, an derzijds ongelukkige jongeren, duizen den zonder proces naar landstreken ver bannen, waar zelfs geen kraai vliegt; en tussen deze twee uitersten de massa die tegenover alle onverschillig «=+nat die tot i en 3 onder- ifrege- sn en de wezens zuilen met deze uitgaven van Hollandia-Baarn uit de voeten kunnen. Toch zijn het -gelukkig- geen té populaire trendmatig geschreven boekjes gewor den. De stijl is zakelijk en informatief. Er staa.i ook foto’s en tekeningen in. Verder zijn namen en adressen van belangrijke handelaren en bedrijven opgenomen. Tuinieren onder glas is de leukste uitga ve. Zelfs de meest eenvoudige kasjes (met leuke resultaten) worden beschre ven. Wie in de winter verse en onbespo ten groenten wil eten, vindt in dit boek een praktische leidraad. Tuinieren is voor veel mensen nog het enige echte contact met de natuur. De behoefte aan een eigen lapje grond wordt dan ook steeds groter en van een voudige vrijetijdsbesteding dreigt het verschijnsel uit te groeien tot een ver plicht nummer om op de been te kunnen blijven. Het zomaar schoffelen en har ken is ook voorbij. Tuinieren gebeurt bewust, gemotiveerd en dus zo natuur lijk mogelijk. Zonder kunstmest en in- sektenverdelgers. naar zicht krijgt op de amoureuze spron gen van zijn vrouw. Met satanisch genoe gen na een eerste schrikreactie zuigt hij tergend een bekentenis uit haar om dan - meedogenloos uit te halen. Maar hij ver gist zich in Constance, die in een briljante, vlijmscherpe monoloog haar man door de mangel haalt. Emants heeft dat korte to neelwerkje heftig geschreven als een sati re met ontwapenende humor. Voor het slót heeft hij nog een kostelijke surprise be waard en dat geeft Een Positie eenzlicht thriller-effect. Verklappen doe ik die ver rassing daarom njet. Emants heeft zijn stuk geschreven in vormelijke taal je hoort de krullen aan de letters en Centrum gebruikt deze ook op het toneel. Dat is goed gezien, want ik geloof dat het juist daardoor is, dat deze eenakter zo genotvol overkomt. Dat taal gebruik illustreert trouwens scherp de af stand tussen de twee echtelieden. Het zou een stuk van deze tijd kunnen zijn, met opzet geschreven in die sfeer, om zo het afstandelijke te bereiken. Is het gebruik van namen trouwens niet schitterend? Hij heet heel snerpend Van Kerpen. Als je het een paar maal zegt wordt die naam steeds valser.’ Dan is er' nog een juffrouw Spreeuw (met. gretige hebberigheid ge speeld door Henriette Tol) en Van Kerpens vrouw heet heel liefelijk Constance. een zeldzaam kleurrijk instrumentaal palet. In het openingsdéel ervan heeft Sjostakovitsj nog wel het een en ander te zeggen al doet het me teen al schijnheilig aan maar in het verdere verloop ervan gebeurt er muzikaal gesproken eigenlijk niets meer. in haar middel in de modderpoel van egoïstisch eigenbelang zit in alles zonder enig teken van protest gadeslaat.” Let wel: er zijn nog geen vliegtuigen om te kapen, geen grijze of gekleurde scher men om naar een gekaapt treinstel veraf tussen de weilanden te staren. Er zijn wèl bommen, explosieven en schietgeweren. En er zijn ook autoriteiten om wraakge voelens op af te koelen. Een van de Russische terroristen heet Sergei Netsjajev. Hij is het model voor Peter Verchovenski, hoofdpersoon in De Demonen van Dostojevski. Op zijn 25-ste jaar al was hij een legende in het Rusland van de laatste Tsaren. Kort voordat hij stierf, uitgeput en aangetast door de ge vangenisziekten, lukte het hem nog ten minste twintig van zijn cipiers ervan te overtuigen dat de revolutie voor de deur stond, ’’dat- hij dan de gevangenis uit zou komen en gevangenen en cipiers triom- fantehjk naar de rode dageraad zou leiden.” Maar deze terroristen van het negen tiende eeuwse Rusland lijken een veel grotere rol te spelen dan ooit en werke lijkheid het geval was. Hun activiteiten kunnen achteraf zelfs oppervlakkig en onbeduidend genoemd worden. Ze wer den uitgeroeid, gevangen gezet, enkelen ontkwamen. Wel droegen ze er een steen- tje toe bij dat later de tsarendynastie zou verdwijnen. Maar dat zou nog tientallen jaren duren: in 1917 'om precies te zijn. Het tsarenrijk is dan onherstelbaar gede genereerd. Crankshaw: „Corrupte dwa zen volgden corrupte sukkels in de hoog ste posities van het land op en dwazen werden weggestuurd om plaats te maken voor imbecielen.” zijn debuut maakte bij het Concertgebouwor kest, maar die ondanks zijn leeftijd al gastdirec- ties bij de belangrijkste grote symfonieorkesten ter wereld heeft vervuld (en onder meer de soundtrack van de film The Exorcist op zijn naam heeft staan) ge looft duidelijk wél in de ze vrijwel kernloze mu ziek. Met de uiterste zorg voor een exact aan geven, bracht deze jon- Heel slim natuurlijk van de Amro- bank om aan te haken op de „terug-naar- de-natuur-golf” met de uitgave van het Logboek Natuur. Men kan dat op voor delige wijze verkrijgen bij de bankin stelling, die het - ook al slim - samenstel de in overleg met de Stichting Natuur en Milieu, Staatsbosbeheer en Natuur vrienden. Het is een mooie uitgave over twaalf Nederlandse natuurgebieden, waarbij het opvallendste aspect is de transpa- rant-vellen met tekeningen, die passen op fraaie kleurenfoto’s. Op de transpa ranten vindt men interessante gegevens over het betreffende gebied. AMSTERDAM. Het is opvallend dat een Russische compo nist als Dimitri Sjosta kovitsj, die vijftien symfonieën heeft ge schreven in het door het Kremlin goedgekeurde idioom, zoveel waarde ring ondervindt in de „vrije” Westerse wereld en met name bij Rus- lands grote rivaal op het wereldtoneel: Amerika. hahgende finale, kan de componist met zijn enorm vaktechnisch meesterschap het ge brek aan inhoud in deze overige drie delen niet meer verbloemen. Bij alle fantasierijke instru mentatie zit je verder driekwart-symfonie lang tevergeefs te wach ten op een werkelijk ori ginele muzikale inval. ö- Vlak voor het uitbreken van de revolutie poseerde tsaar Nicolaas II in vrijheid met zijn gezin en een groep geselecteerde officieren. Later zou hij en zijn familie bij Jekaterinenburg worden vermoord. In Crankshaws boek wordt deze laatste vorst van het Russische rijk uitvoerig belicht Vanaf 17 december tot en met 15 febru ari 1978 toont de Zonnehof in Amersfoort een keuze uit de kunstverzameling van Hannema-de Stuers. De hele collectie om vat 700 stuks kunstvoorwerpen uit oude en nieuwe tijden. De tentoonstelling in Amersfoort geeft een beeld van de ontwik kelingen in de internationale beeldende kunst vanaf 1880. Werken van Vincent van Gogh, Kees van Dongen, Piet Mondri aan, Jan Sluyters, Bart van der Leek, Pablo Picasso en Otto Jespers vormen onderdeel van de expositie. „Ceramiek van Villeroy en Boch 1748- 1930” is de titel van een tentoonstelling van aardewerk die van 9 december tot en met 19 februari in het Rijksmuseum in Amster dam wordt gehouden. Geëxposeerd wor den 367 voorwerpen, serviesgoed en sieraardewerk uit de 18e en 19e eeuw, vervaardigd in fabrieken van Boch en Villeroy in Frankrijk, Luxemburg en Duitsland. ge Amerikaan het Con certgebouworkest tot uitstekend eh vooral zeer expressief musi' ceren. Voor de pauze had Slatkin het orkest op dit vijfde B-abonnemeijts- concert in het Concert gebouw in Amsterdam geleid in een keurig ver zorgde, maar tamme uit voering van Haydns Symfonie nr 97 in C, waarbij een vaak nogal verzadigde totaalklank te beluisteren was, zon der de veerkracht die hier past. Liefhebbers van een etherische, zachtvloei- ende en tedere Debussy- vertolking, konden overigens aansluitend volop genieten van de weergave van de Danse Sacrée et Danse profa ne. Mooi gepolijste strij kersklank en milde en gevoelige aanpak van de solopartij, die in handen lag van Vera Badings, voegden zich samen tot een sfeervol geheel, waarbij de toch al wei nig temperamentvolle facetten aan deze im pressionistische compo sitie praktisch werden verwaarloosd. JOHAN VAN KEMPEN Gisteravond was er weer zo’n ondernemen de dirigent uit de Vere nigde Staten; de 32-jari- ge Leonard Slatkin, die deze typische bourgeoi- sie-kunst zo nodig met het concertgebouwor kest moest verkopen. Slatkins liefde voor dit soort uiterlijk briljante symFohische werk, is natuurlijk voor een groot deel terug te voe ren tot de begrijpelijke hang naar het uitbuiten van een veelzijdig en ef fectief klinkend orkest- apparaat. Want ook de Tiende Symfonie van de in 1975 gestorven en tot zijn dood toonaangevende Sovjet-componist, toont weer dat uitgesproken suggestief gebruik van Met uiterste zorg voor exact aangeven leidde Leonard Slatkin gisteravond in het Concertgebouworkest in Amsterdam. «k Mg 'W al - Ij

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13