foto Eerste ronde van rayoncompetitie Kennemerland GEEN KLEURVERSCHIL BIJ HET FILMEN BINNENSHUIS Veilig en zuinig rijden met volledig dashboard WÖÏT Een spaarder kan in principe drie kanten op Nieuw aan de horizon van Simca Duurdere auto’s De Amro Bank is er voor alle spaarders. Veel nieuws op show in Tokio meer in trek Nieuws in ’t kort Niet vastzetten. Echt vastzetten. Vastzetten en er toch aan kunnen komen. urn DECEMBER DONDERDAG Onder redactie van J.P. Bos Ofwel sparen en snel aan je spaargeld kunnen komen. Daar heeft de Amro Bank een Rente Spaarrekening voor, of het bekende Spaarboekje. Dat is simpel, overzichtelijk en heel flexibel. En u krijgt een rente van 40/ ‘♦/O Dat is voor de spaarder die de allerhoogste rente wil. Maar dan ook voor lief neemt dat z’n geld langere tijd vastligt. Amro’s Vaste Looptijd Rekeningen bijvoorbeeld/gaan van 2 tot 6 jaar vast. En de rente varieert dan van 7 tot QO/ Ö/O Dat is sparen voor een hoge rente, maar in noodgevallen er toch aan kunnen komen. Daar heeft de Amro z’n Plus- rekeningen voor. Alleen als u opneemt betaalt u 1 of 2% opnamekosten over het opgenomen bedrag. En anders zi jn ze goed voor maar liefst 6 of ■70/ /O 19 VARIA -v*. (ADVERTENTIE) f VOOR DE EERSTE ronde van de jaar lijkse rayoncompetitie van de BNAFV Kennemerland hadden zestien fotoclubs 267 foto’s ingeleverd om door de jury be oordeeld te worden. Die jury bestond deze keer uit slechts twee personen, namelijk de heren G. A. Bothof en E. de Haas. Zij hadden een week eerder de foto’s van punten voorzien en waren tot de volgende uitslag gekomen. De eeiste drie plaatsen werden ingenomen door leden van de Haarlemse groep De Muggen en wel in deze volgorde: H. Leutscher, L. Weyers en N. Schieveen. In het verenigingsklasse- ment staan zij dan ook op de eerste plaats. Hierin is de tweede plaats voor Fotoclub Castricum en de derde plaats voor de Haarlemse AFV. De organisatie van de rayoncompetitie is dit jaar in handen van de Fotoclub PEN die de foto’s fraai had tentoongesteld in de kantine van het PEN-gebouw in Bloemen- daal. De bespreekavond was dit jaar iets anders van opzet. De fotografen kregen ruimschoots de gelegenheid de drukken te bekijken en met elkaar van gedachten te wissen. Hierdoor kwam de opzet van de competitie meer naar voren, want niet de punten zijn het belangrijkst, maar het on derlinge contact waardoor men ideeën en gegevens kan uitwisselen. Om negen uur begon de bespreking door de jury. Voor de volgende ronde moeten de foto’s 9 januari worden ingeleverd, waarna ze op 30 janua ri worden besproken. •ür „Buizenmars”, defoto, waarmee H. Leutscher van De Muggen de eerste plaats in de eerste ronde van de Ken- nemerlandse rayoncomptitie verover- komst alle informatie geven die hij maar wenst; tot aan de samenstelling van de uitlaatgassen toe. het raam filmt, filmt men het buitenlicht en dat is blauw. Er treedt een enorm kleurverschil op. Nu zijn in de fotohan- del blauwe lampen verkrijgbaar, de zo genoemde daglichtlampen. Het zijn over- spanningslampen van 500 watt die men in een gewone lampfitting kan schroe ven. Twee van deze lampen zijn voldoen de om de donkere hoeken op te lichten. De camera moet men wel op daglicht instellen. Men krijgt dan een film zonder kleurverschil, aldus de scribent in het AMFI-blad. Op de Tokio Motorshow was dit najaar veel nieuws te zien. Al zal het nog wel even duren, in verband met onder meer het lange transport, voordat de nieuwe lingen ook op de Europese markt komen. Het viel op, dat de 1978-modellen van de Japanse autoindustrie een meer Euro pees uiterlijk hebben gekregen. De tijd, dat de Japanners zich voornamelijk spiegelden aan de Amerikaanse styling, is voorbij. Toyota toonde in Tokio een nieuwe middenklasser Carina. Bij Nis san (Datsun) kreeg vooral de nieuwe Sunny met maar liefst 45 uitvoeringen veel aandacht. Volgend jaar zal deze Sunny en ook de Carina in ons land verschijnen. Ander nieuws van Nissan betrof de Violet (met 1600 cc motor), waarvan de introduktie in februari vol gend jaar in Nederland wordt verwacht. Mitsubishi toonde eveneens een volle dige nieuwe auto, de Mirage. Deze kleine auto lijkt enigszins op de Sunbeam van Chrysler. Over de Charade van Daihatsu is in deze rubriek al gesproken: de wagen uitgerust met een drie cilinder viertakt motor komt in februari op onze markt tegen een prijs van circa 11.500.-. Opmerkelijk was in Tokio het ontbre ken van het 343-model op de stand van Volvo. SOMS VINDEN WE in de clubbladen die foto- en filmgroepen ons toezenden, een nuttige wenk die wij graag doorge ven. Zo stond in het blad van de filmclub in de bollenstreek, AMFI’66, deze tip om het kleurverschil bij het filmen binnens huis op te heffen. Het gaat om de situatie dat het buiten prachtig helder weer is, maar men bin nen licht te kort komt. Het ligt dan voor de hand een filmzon te gebruiken. Dan komt het probleem. Men zet de camera op kunstlicht, maar wanneer men naar Auto’s in de prijsklasse van ƒ11.500- 13.000 zijn het meest populair in ons land. Dit jaar werden tot en met septem ber in deze categorie meer dan 82.000 auto’s verkocht. Dit blijkt uit de RAI- statistiek over de verkoop van auto’s. Meer dan de helft echter van alle nieuw verkochte auto’s valt in de prijsklasse hoger dan 13.000. Verleden jaar was de prijsklasse tot aan 11.000 nog het meest in trek. Er is dus een verschuiving gaande naar aan koop van duurdere auto’s. Volgens de RAI wordt dit veroorzaakt door de prijs ontwikkeling. De nieuwe Peugeot 305, die onlangs werd geïntroduceerd, zal in maart vol gend jaar verkrijgbaar zijn in ons land. De prijs zal naar verwachting rond de 16 mille bedragen. De „305" is de opvolger van de „404” die begin 1975 uit de pro- duktie werd genomen. Toen waren van deze wagen ruim 2,3 miljoen exemplaren verkocht. In Zwitserland onderzoekt men de mo gelijkheid om eenmaal per jaar - ge noemd wordt de derde zondag in septem ber - een zondagsrijverbod in te stellen. Een voorstel om elke maand een zon dagsrijverbod op te leggen, heeft het niet gehaald. De verschillen tussen automobilisten kan men aflezen aan de hoeveelheid meters en lampjes op het dashboard van hun auto. De ene bestuurder wil een minimum aan informatie en is daarom tevreden met het dashboard van de fabriek, de andere automobilist ziet het liefst een cockpit-instrumentarium voor zich. Naast de mogelijkheid dat hier snobistische overwegingen meespelen, is de wens naar uitgebreide informatie over de werking van motor en onderdelen wel degelijk van belang; mits de bestuurder ook weet hoe op deze informatie gereageerd moet worden. Iedereen kan het instrumentenbord van zijn keuze aanbrengen. Op de accessoiremarkt zijn meer meters en tellers voorhanden, dan strikt nodig. De automobilist die het dashboard wil uitbreiden zal dus een keuze moeten doen. Wie bijvoorbeeld de prestaties van de motor wil uitbuiten en tegelijk wil voorkomen, dat de motor in diverse ver snellingen over zijn toeren draait, zal zich een toerenteller moeten aanschaf fen. Daarnaast is een koelwater-tempe- ratuurmeter op zijn plaats om te waar schuwen tegen oververhitting van de mo tor en overbelasting voordat de bedrijf- stemperatuur is bereikt. Beide instru menten hebben hun nut en bij goed ge bruik kunnen zij meehelpen de leven sduur van de motor te verlengen. Eveneens nuttig, maar helaas zelden aanwezig op een dashboard is een meter voor de olietemperatuur. Bij een koude start komt olie langzamer op tempera tuur dan het koelwater. En omgekeerd; als de motor bij hoge temperaturen grote prestaties moet leveren, wil een normale „stand" van de koelwatertemperatuur nog niet zeggen, dat ook alles in orde is met de temperatuur van de olie. Olie is van het grootste belang voor de motor: de smering, afdichting en koeling van de motor kan de olie alleen goed verrichten bij een juiste temperatuur. Als de olietemperatuur te vaak grote hoogte be reikt, is snelle oxydatie het gevolg. Dit betekent, dat het smeermiddel vaker moet worden ververst. Als dit niet op tijd gebeurt, dan is extra slijtage het gevolg. Een olietemperatuurmeter die men vaak zag in sport- en renwagens heeft vooral betekenis in automobielen, die worden aangedreven door een opgevoer de motorversie van het standaardmodel. Een meter die vooral in deze tijd, met zijn geroep op efficiency en zuinigheid, nuttig kan zijn is de vacuummeter, of ook wel prestatiemeter genoemd. Met de va cuummeter wordt de onderdruk in het inlaatspruitstuk gemeten, wat weer een norm oplevert voor een economisch ge bruik van de brandstof en de motorpres- tatie. Om het aflezen gemakkelijker te maken, hebben sommige fabrikanten de meter verdeeld in gekleurde vakken, zo dat met één blik kan worden gezien of men een goede compromis heeft bereikt tussen goede motorprestatie en zuinig rijden. In het algemeen vertellen meters iets over het functioneren van de motor. In zekere zin dragen zij daardoor bij aan de veiligheid: er bestaat echter een meter- waar dit veiligheidsprincipe voorop staat. Een temperatuurmeter voor de buitenlucht is vooral in winterse omstan digheden nuttig: daalt de temperatuur tot bij de 0-graden, dan weet men dat er gladde weggedeelten kunnen ontstaan. Maar veilig rijden is ook een zaak van tijdig waarschuwingen ontvangen; en de ze functie vervullen in de auto de contro le- en waarschuwingslampjes. De autofa brikant heeft al voor een systeem van deze lampjes gezorgd, maar ook op dit gebied kan de automobilist het dashbo ard uitbreiden. Misschien doen al deze lampjes en metertjes nog wat primitief aan in een tijd van ver vooruitgeschre den techniek. Wie zich daarover ver baast, kan gerust zijn. De tijd is niet meer ver, dat elektronische systemen de zaak zullen overnemen. Er komt een tijd, dat de automobilist de motorkap niet meer hoeft te openen voor controle van water en olie. Verfijnde instrumenten met digi- taalaanwijzing zullen hem in de toe- C t de. Chrysler Simca zal spoedig komen met een nieuwe wagen, de „Horizon” die een plaats krijgt tussen de Simca 1100 en de Simca 1307/1308. De nieuwe wagen hoort daarmee thuis in een categorie auto’s die op de Europese markt het beste wordt verkocht. Voorwaarden voor deze auto’s zijn: zuinig in het gebruik, comfortabel en motorisch geschikt voor lange ritten over autosnelwegen, handig in het stadsverkeer. Simca meent, dat de nieuwe Horizon - die in samenwerking met Chrysler Amerika werd ontwikkeld - ruim aan deze voorwaarden voldoet. De wagen bezit vier portieren en een achterdeur, voorwielaandrijving, dwarsgeplaatste motor en onafhankelijke wielophanging rondom. De auto wordt geleverd in drie uitvoeringen: de LS en de GL met 1118 cc motor en de GLS met een 1294 cc krachtbron. De topsnelheden variëren van 146 tot 155 km/uur. De nieuwe Horizon is zeer compleet uitgerust: nieuw zijn o.a. waarschuwingslamp jes voor slijtage van de voorste remblokjes, het niveau van de remvloeistof en het olieniveau. Bovendien is de wagen uitgerust met een transistorontsteking, een duurzame anti-corrosiebescherming en het automatisch vacuüm vullen van het remcircuit. Chrysler Simca geeft de wagen een jaar garantie mee en heeft er ook voor gezorgd, dat de auto met beperkte onderhoudskosten kan worden bereden. Op de foto de nieuwe Horizon GLS.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19