Superbenzine nog maar 1,4 duurder cent normaal dan Feestelijk Japan wil wel lagere heffing op landbouw- importen DOLLAR IN HERSTEL Renteverhoging bij de RPS per 1 december 1977 postgiro en rijkspostspaarbank 71% 71% 8% 71% 71% 71% 81% 81% Europees vliegtuig project bijna rond Spaardeposito’s Beleggingsbewijzen f matete Duisenberg bij behandeling dekkingsplan-1978: GRONDSTOFFENCONFERENTIE VERKEERT IN EEN IMPASSE België zal frank binnen „slang" houden Verplicht pensioen maatschappelijke dienstverlening Ierse werkgevers bepleiten handhaving Ferenka-fabriek (was 6%%) 2 jaar (was 7%%) 3 jaar (was 7^%) 4 jaar (was 7%%) 5 jaar (was 8%) 6 jaar 3 jaar (was 7%) (was 7%%) 4 jaar 5 jaar (was 7%%) Aandelen 23 ECONOMIE 19 7 7 DECEMBER DONDERDAG 1 LOOPTIJD VASTE RENTE LOOPTIJD VASTE RENTE Naam: Adres: t Plaats: De rente op reeds gestorte spaardeposito's en reeds afgegeven beleggingsbewijzen blijft ongewijzigd, evenals de rente op onze ovenge spaarvormen. De ontwikkelingen op de kapitaalmarkt maken het de RPS mogelijk de rente op nieuwe spaargelden met vaste looptijd met ingang van 1 december 1977 als volgt te verhogen: Meer informatie: de folders 'Spaardeposito's’en ’Beleggingsbewijzen” zijn verkrijgbaar op het postkantoor. U kunt de folders ook aanvragen met de bon, via tel. 0017 (gratis) of via tel. (020)5 89 3137. Bon voor meer informatie Stuur mij de folders ’’Spaardeposito’s” en 'Beleggingsbewijzen' (Van onze parlemenstredactie) DEN HAAG. Een pakje sigaretten gaat vanaf 1 februari volgend jaar 2,60 en een pakje shag 2,20 kosten. Minister Duisenberg (Financiën) kwam gisteren bij de behandeling van het dekkingsplan 1978 in de Tweede Kamer met dit voorstel. Hiermee komt de bewinds man enigszins tegemoet aan bezwaren bij een meerderheid van de Tweede Kamer om de prijs van sigaretten met twee kwartjes en die van shag met een dubbeltje te verhogen. Minimum storting f 1.000,-. Elk deposito komt na de looptijd automatisch vrij. De rente is jaarlijks beschikbaar. Tussentijds opnemen toegestaan voor aankoop eigen woning in Nederland. Coupures van f 1.000,- en f 5.000,-. U krijgt rente-op-rente: aan het einde van de looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. Tussentijds opnemen toegestaan voor aankoop eigen woning in Nederland. Sigaretten gaan vanaf 1 februari 2,60 kosten en shag 2,20 (ADVERTENTIE) onderhandelingen te op TOKIO (Reuter/ANP). Japan kan de invoer van de 22 landbouwprodukten waarvoor kwantitatieve beperkingen gel den niet gemakkelijk helemaal vrij laten Het naderende kerstfeest laat ook Parijs niet onberoerd. Op de Eiffeltoren is een 80 meter hoge kerstboom aangebracht. Liberalisering van de invoer is niet ge makkelijk omdat de maté waarin Japan in zijn eigen behoeften aan levensmiddelen kan voorzien afneemt, aldus Oetsjimoera. Hij zei dat de Japanse rijsttelers al is gevraagd hun grond voor andere gewas sen te bestemmen in verband met de grote omvang van de rijstoogsten sinds 1970. Als gevolg daarvan is de mate waarin het land in zijn eigen voedselbehoefte kan voorzien gedaald van 90 tot 70 procent, zo zei de onderminister. Duisenberg zei zich niet te zullen verzet ten tegen een voorstel van het PvdA-Twee- de-Kamerlid De Kam om de grens voor de teruggave van te veel betaalde loonbelas ting en sociale premies op 95 gulden te leggen. Zelf had Duisenberg de grens wil len verhogen tot 150 gulden. Nu zijn de GENEVE (ANP/Reuter). De „Groep van 77” (Ontwikkelingslanden) heeft gis teren besloten de onderhandelingen met de rijke landen over een internationaal grondstoffenfonds af te breken. De rijke landen zijn niet bereid om met de meest essentiële bestanddelen van dat fonds ak koord te gaan, zo heeft de groep ver klaard. Vandaag de één na de laatste dag van deze fase van de onderhandelingen, zullen zij voorstellen de onderhandelingen op te schorten. „Wij vinden het zinloos om door te gaan tot de rijke landen de noodzakelij ke bereidheid tonen om nog iets te maken van de onderhandelingen”, zo luidde de verklaring van de Groep van 77. Een woordvoerder van de Groep van 77 zei in antwoord op vragen van verslagge vers dat de onderhandelingen nu niet he lemaal van de baan zijn. Het voorstel van de ontwikkelingslanden is de lopende fa- Minister Geens verklaarde dat deelne ming aan het slangarrangement voor een land met een open economie als België de beste garanties biedt voor werkgelegen heid en handhaving van de koopkracht van mensen met een smalle beurs. Daar om is er geen reden het Belgische mone taire beeld te wijzigen, zo zei hij. Duisenberg ontraadde een wijzigings voorstel van de PPR’er Jansen om de btw- verhoging op aardgas alleen voor 1978 te laten gelden. Volgens Duisenberg zou de schatkist daardoor in 1979 630 miljoen gulden minder ontvangen. De meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat de spaarbanken vanaf 1 januari 1979 niet meer vrijgesteld moeten zijn van het betalen van vennootschapsbelasting. DEN HAAG (ANP). Superbenzine wordt zaterdag goedkoper, alle andere Deze bon m een envelop zonder postzegel sturen naar Rijkspostspaarbank, afd. voorlichting, Van Baerlestraat27, 1071 AN Amsterdam. LONDEN (DP A). Groot-Brittan- nië, Frankrijk, West-Duitsland en Nederland zijn het zo goed als eens over de gezamenlijke bouw van een vliegtuig voor middellange afstan den, de A-200, zo is in luchtvaartkrin gen in Londen vernomen. De A-200, die 150 passagiers zal kunnen vervoe ren, is ontworpen door de Franse staatsonderneming Aérospatiale. Omdat Engeland afziet van een ei gen vliegtuigproject, het verder ont wikkelen van de BAC 1-11, wil het de algehele leiding van het A-200 project krijgen en de planning, de productie van de vleugels en het landingsgestel en de eindmontage voor zijn rekening nemen. Dat zou neerkomen op veertig procent van al het werk. AMSTERDAM (Reuter, ANP). Na dat er dinsdag op de voornaamste wis selmarkten in West-Europa al duidelijk sprake was geweest van een herstel van de dollar, is de koers van het Ameri kaanse geld gisteren in Tokio flink ge stegen. Geopend werd op 244,50 yen (ver geleken met een slotkoers van 241,90 yen dinsdag) en onder grote bedrijvigheid steeg de koers aanvankelijk tot 246 yen. Later zorgden winstnemingen voor een reactie maar tegen het einde van de dag ging de koers weer stijgen en gesloten werd op 245,70 yen. men aanneemt dat ze het eens zijn met zijn economisch beleid. Foekoeda heeft zich voorgenomen zo spoedig mogelijk wat te doen aan het buitensporig grote overschot op de Japanse handelsbalans, dat de Verenigde Staten en de Europese Economische Gemeenschap een doorn in het oog is. In geldhandelskringen gelooft men dat de Japanse regering in haar nieuwe sa menstelling doeltreffender tegen de groei van de export zal kunnen optreden en er ook beter in zal slagen maatregelen te bedenken die tot een toeneming van de Japanse invoer leiden. De vraag naar dollars wordt ook gesti muleerd door de verklaring van Arthur Burns, voorzitter van de Federal Reserve Board (het bestuur van het stelsel van centrale banken in de Verenigde Stated) dat de koersdaling van de dollar van de laatste tijd zorgwekkend is en niet in overeenstemming met de economische ontwikkeling. Uit Brussel is vernomen dat de Belgi sche Nationale Bank in de week tot en met 28 november bijna 6,4 miljard frank (438 miljoen gulden) heeft moeten uitge ven om te voorkomen dat de Belgische frank uit de slang zou barsten. Met slang wordt bedoeld het akkoord inzake mone taire samenwerking in Europa tussen De verhoging van de btw op aardgas van 4 naar 18 procent krijgt donderdag, wan neer de Kamer stemt over de belasting plannen van Duisenberg, een meerder heid. Wel handhaafden de fracties van CDA en WD tegen de zin van de bewinds man hun wijzigingsvoorstel om voor de glastuindërs het lage btw-tarief te handha ven. De D’66er Engwirda diende een motie in waarin een subsidie voor de glastuin ders wordt gevraagd. Die subsidie zou gegeven moeten worden voor de extra administratiekosten die het toepassen van de normale btw-regeling voor de glastuin ders met zich meebrengt. grenzen tien gulden voor de loonbelasting en 25 gulden voor de sociale premies. Dui senberg hield met name het CDA en de VVD voor dat elke mogelijkheid om te bezuinigen op de overheidsuitgaven aan gegrepen moet worden. In dit verband zei de bewindsman dat het regeerakkoord van CDA en WD de komende vier jaar een bezuiniging van 13 a 14 miljard met zich zal meebrengen. Het Franse aandeel in het project zou 25 procent gaan bedragen, West- Duitsland en Nederland zouden sa men een belang van 35 procent krij gen. De kosten van ontwikkeling en de benodigde apparatuur worden ge schat op zo’n 1,5 miljard gulden. Hier aan zou iedere partij bijdragen naar gelang zijn aandeel in het project. Naar verluidt in luchtvaartkringen zal het door dit project voor Engeland gemakkelijker worden om weer zijn intrede te doen in het luchtbusconsor- tium, waar het in de zestiger jaren uitgestapt is. Over deze kwesties zul len de regeringsleiders van Frankrijk en Engeland in december overleg plegen. De geldhandel in Londen begon gister morgen met een verdere koersverbete- ring van dé Amerikaanse valuta, zij het dat iets onder de slotnotering van dins dag in New York werd gehandeld. In het begin van de handel noteerde de dollar 2.2265 tot 2.2275 mark (slot dinsdag 2,2227-2,2237) en 2,1620-2,1630 Zwitserse frank (slot dinsdag 2,1540-2,1560). De yen opende in Londen op 243,80 per dollar, iets onder de slotnotering in Tokio. Dat werd in verband gebracht met winstne mingen. De Londense slotnotering van dinsdag bedroeg 243,575. De dollar profiteert kennelijk nog van de vernieuwing van de Japanse regering. Premier Foekoeda verving maandag de meeste ministers door mensen waarvan ARNHEM (ANP). Twee vertegen woordigers van de Confederation of Irish Industry (een werkgeversorganisatie in Ierland) zijn gisteren naar Arnhem gereisd om bij de topleiding van Akzo het voortbe staan te bepleiten van het Ierse staal- koordbedrijf Ferenka. Zoals gemeld be sloot Akzo-dochter Enka de onderneming te sluiten omdat deze grote verliezen heeft geleden en vele malen te kampen heeft gehad met arbeidsonrust. Na afloop van het gesprek weigerde het tweetal commentaar te leveren. Een woordvoerder van Akzo verklaarde desge vraagd dat Akzo niet zal terugkomen op het besluit van de Enka-leiding. De PvdA’er De Kam diende hiertoe een motie in, die is mede-ondertekend door de WD’ers Koning en Portheine en de D’66’er Engwirda. Volgens de motie moe ten er andere maatregelen genomen wor den om het sparen door kleine spaarders te bevorderen. De PvdA overweegt daar bij rente tot een paar honderd gulden niet meer belastbaar te maken. De fracties van CDA en WD, die op 1 februari de sigaretten met een kwartje hadden willen verhogen, gevolgd door weer een kwartje op 1 januari 1979, kon den zich vinden in Duisenbergs voorstel, al vond de WD de verhoging nog wel dras tisch. Met de prijsverhoging voor shag komt de bewindsman tegemoet aan wen sen van PvdA, CDA en D‘66. Deze vrees den dat de prijsverhoging van sigaretten zou leiden tot een vlucht in de shag, die schadelijker is voor de gezondheid. autobrandstof gaat met ingang van die dag in prijs omhoog. Een liter super wordt 0,6 cent goedkoper en gaat 107 cent kosten. Voor een liter normaal moet de automobilist 0,4 cent méér neértellen (105,6 cent per liter). Deze prijswijzigingen heeft het mi nisterie van Economische Zaken giste ren bekendgemaakt. LPG en diesel (ook voor pleziervaartuigen) worden ook duurder. De gasolie gaat met 0,4 cent in prijs omhoog, LGP wordt 0,5 cent duurder. Volgens Economische Zaken zijn de prijsverhogingen nodig om de handel wat meer marge te geven. Voor super benzine gaat dat niet op: een daling van marktnotering en de zakkende dollar koers hebben daar al voor gezorgd. maar zal proberen of het mogelijk is de invoerrechten op sommige artikelen te verlagen. De Japanse onderminister van Landbouw, Josjihide Oetsjimoera, zei dit gisteren in een bijeenkomst van een parti culiere economische club in Tokio. Volgens Oetsjimoera gaat het Japanse ministerie van Landbouw na op welke landbouwprodukten de invoerrechten kunnen worden verlaagd. Japan heeft in het afgelopen jaar 17,6 miljard dollar aan de invoer van landbouwprodukten uitge geven vergeleken met acht miljard in 1972. Deze slechte pensioensituatie was voor werkgevers en vakbonden aanleiding aan sluiting te zoeken bij de PGGM-regeling. Voor werknemers in de sectoren van het buurt- en clubhuiswerk, de kinderbescher ming, het jongerenwerk, het vormings- en ontwikkelingswerk en de sociaal-pedago- gische zorg is de PGGM-regeling al ver plicht. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Staatssecretaris Mer tens van Sociale Zaken heeft voor werkne mers in de maatschappelijke dienstverle ning deelname in het Pensioenfonds voor de Gezondheid, Geestelijke en Maatschap pelijke belangen verplicht gesteld per 1 januari 1977. Dat is gebeurd op verzoek van de betrokken werkgevers- en werkne mersorganisaties in deze sector. Tot nu toe was slechts voor een beperkt aantal van de vele werknemers bij instellingen voor maatschappelijke dienstverlening een pensioenvoorziening bij een particuliere verzekeringsmaatschappij afgesloten. De overigen hadden geen andere oudedags voorziening dan de AOW se van de schorten. De industrielanden hebben voor van daag een afzonderlijke vergadering be legd om een gezamenlijk standpunt te bepalen. Zij zullen dit op de voltallige vergadering naar voren brengen. De Ame rikaanse delegatie naar de onderhande lingen in Genève heeft verklaard het be sluit van de ontwikkelingslanden te be treuren. Minister Pronk van Ontwikkelingssa menwerking zei bij zijn aankomst gister avond in Genève dat hij de indruk had dat enkele lidstaten van de EEG zich niet bewust zijn van de ernst van de situatie. De grondstoffenconferentie moet de ont wikkelingslanden enige kansen in het vooruitzicht stellen, zo zei hij. Pronk deel de nog mee dat hij had geprobeerd om gisteravond de afgevaardigden van de industrielanden nog bij elkaar te krijgen. Dat is echter niet gelukt. West-Duitsland, Nederland, België- Luxemburg, Denemarken en Noorwe gen. Deze landen hebben afgesproken dat hun valuta’s niet meer dan 2,25 pro cent van elkaar mogen afwijken in verge lijking met een vastgestelde midden koers. Gezamenlijk zweven de gulden, de D-mark, de frank van België-Luxemburg en de kronen van Denemarken en Noor wegen ten opzichte van de overige valu ta’s (lees: dollar). De Belgische centrale bank heeft voor al vrijdag en maandag veel geld ter on dersteuning van de frank moeten uitge ven. Minister van Financiën Gaston Geens heeft gisteren verklaard dat de Belgische regering e'n de Nationale Bank vastbesloten zijn de frank binnen de slang te houden. Ze zullen alle middelen gebruiken om hun doel te bereiken. Vol gens Geens moeten de recente verwikke lingen op de valutamarkt uitsluitend worden toegeschreven aan de koers schommelingen van de dollar.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23