Ruud Geels over loting Europees kampioenschap landenteams: Lorant volgt ENGELSE ARBITER LIET DUEL UIT DE HAND LOPEN Remise in tweekamp sportpuntiq Cramer op bij Bayern Citizen Quartz LCDTijdmeter geweldig goed KOOPAVOND ÏS I 1 i 3 F i -i I 1 no ra s I^^rHemekenBoV^e s DIEMEN AMSTERDAM UTRECHT y Donderdag Vrijdag ■F m JL v n 25000 m2 expositieruimte Guerrilla Voorsprong 2 z Loting Flessenincident Eindstand groep 8 Scores ©CITIZEN ■BV s 25 SPORT 19 7 7 DECEMBER DONDERDAG 1 U ling m- LACROIX MEUBELFABRIKANT 1 elijke zei. (Van een speciale verslaggever) BELGRADO. Wat bezielde scheidsrechter Kenneth Burns? De Brit toverde zes keer de gele kaart uit zijn vestzak. Voor het wegtrappen van de bal (tweemaal), voor tijdrekken, voor het net niet snel genoeg nemen van de juiste afstand bij een vrije trap, onschuldi ge vergrijpen. Wat hij niet bestrafte: spugen, haren trekken, bijten, vei omdraaien, natrappen en slaan. Het mocht allemaal van de Brit, die na gisteren zijn uitzending naar Argentinië wel kan vergeten. Burns zag niets en was er schuldig aan dat Joegoslavië-Spanje volkomen uit de hand liep. Spanje won ten slotte met 1-0 en plaatste zich daarmee als dertiende land voor het eind toernooi in Argentinië om het wereldkampioenschap voetbal. Beslissing valt achter IJzeren Gordijn RUUD GEELS l Spanje winnaar veldslag ndsen 6,34 De zijn hoofd heeft gegooid. 1 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ie, (ADVERTENTIE) w BELGRADO (AP). De grootmeesters Viktor Kortsnoi en Boris Spasski zijn gisteren in hun vijfde partij van het kan didatentoernooi om het wereldkampioen schap schaken remise overeengekomen, Kortsjnoi leidt nu met 3,5 tegen 1,5 punten. Beide grootmeesters lekên aanvankelijk overeen te zijn gekomen hun partij te zullen afbreken, maar zetten deze voort, waarna remise werd bereikt. De Zweed Ingemar Stenmark heeft gis teren in Crans-Montana in Zwitserland de slalom, meetellend voor de wereldbeker, die hij verdedigt, gewonnen. Tweede werd de Amerikaan Philip Mahre. DEN HAAG. De Ajacied Ruud Geels heeft enthousiast gereageerd op de loting voor het Europees kampioenschap voor landenteams, die Nederland in één poule heeft samengebracht met Ijsland, Zwit serland, Oost-Duitsland en Polen. Vol gens de Haarlemmer zijn er voor Neder land „reële kansen aanwezig” om zich te plaatsen voor de eindronde die in juni 1980 in Italië wordt gehouden. Geels: „Maar, dat is dan afhankelijk van de Nederlandse prestaties in Polen en Oost-Duitsland. Als we thuis spelen zijn dat ploegen die geen probleem behoeven te zijn. Dat heeft het verleden bewezeri. De snelle overtreding van Kustidic had voor hem een waarschuwing moeten zijn: snel geel bij de tweede ernstige overtre ding, laten zien wie de baas is. Burns verzuimde en beleefde daardoor de moei- lijkste middag uit zijn scheidsrechters- loopbaan. Hij voelde niet aan dat de spe lers tot het uiterste gespannen waren, op- gehitst door trainers en door een publiek dat al om half zeven in de ochtend (aan vang half twee) luid zingend in de richting van het stadion trok. Ach en Ijsland en Zwitserland? Ook al hebben we dan misschien een geheel an der elftal dan nog mag je tegen die twee geen punten laten liggen. Vorige week heb ik Zwitserland nog op de tv gezien in die vriendschappelijke interland tegen West- Duitsland. Een fysiek zwakke ploeg. Er was veel jong talent verzameld rondom ster Botteron. Nou ik zag er niets van. Nee, van die kant behoeven we niets te vrezen. De beslissing valt achter het „Ijzeren Gor dijn”. Woorden van gelijke strekking sprak zijn collega Piet Schrijvers. De inmiddels weer geheel fitte Ajax-doelman vond het resultaat van de loting niet slecht: „Ik zie Spanje dus naar Argentinië. Het organi serende land zal er blij mee zijn, maar of het voetbal daarmee gediend is, moet blij ken. Voorts verzekerde Hongarije zich ons liever tegen Polen en Oost-Duitsland spelen dan tegen bijvoorbeeld Engeland, West-Duitsland of Italië. Gunstig dus. Al zie ik als een berg op tegen de uitwedstrijd in Polen. Dat is verreweg de moeilijkste wedstrijd. Bovendien zit het me niet lekker dat we twee wedstrijden meer moeten spe-. len. Dat wordt weer rekenwerk voor com- petitieleider Jan Huijbregts. Of ik er bij ben? Waarom niet. Ik ben pas dertig en het lijkt me niet dat Jongbloed dan opnieuw een sta-in-de-weg voor mij zal zijn.” 2 1 0 0 0 Tegen Zwitserland Tegen O.-Duitsland Tegen Polen Tegen Ijsland 3 2 5 1 2 0 10- 8 8- 7 22- 5 Spanjes oefenmeester Kubala kon na afloop het woord „wedstrijd” niet over de lippen krijgen. Hij sprak over een guerril la van de Joegoslaven. „De jongens waren het hoofd helemaal kwijt. Dat was geen voetballen meer. Rugby, een ander woord heb ik er niet voor”. Om vervolgens met twee dikke zoenen de excuses te accepte- Zo kreeg de FIFA zijn oorlog, maar eigenlijk op een moment dat niemand het meer verwachtte. Na 26 minuten spelen namelijk zette Ruben Cano de Spanjaar den op voorsprong, hetgeen betekende dat de Joegoslaven drie doelpunten moesten maken. Een onmogelijke zaak, dat begre pen ook de 110.000 toeschouwers. Het werd stil in Belgrado, de duizenden vlag gen deden geen dienst meer. Niet geheel onbegrijpelijk voor de jonge ren, onbegrijpelijk voor een ervaren speler Deze „Nieuwe Tijdmeter” wordt geïmporteerd door J. HART BV, Postbus 41 Ouderkerk a d Amstel nische n val- De re- leseuc meubelen :iaim ren van zijn Joegoslavische collega Va- lok. „Mijn spelers zijn nog erg onervaren. De belangen, die op het spel stonden en het uitzinnige publiek zijn teveel geweest. Het spijt me, maar ik weet dat bij jullie in Madrid de toeschouwers ook wel eens te ver gaan”. Helemaal terecht zijn die excuses niet. Spanje had een even groot aandeel in het schandaal. Routine en ervaring liepen echter als een rode draad door de hele partij. De Joegoslaven amateuristisch be zig met duwen, slaan en trekken, de Span jaarden slim, uitgekookt en geniepig. Het kwam ook tot uiting in het spel. Joegosla vië heeft, op één moment in de eerst helft na, geen kans gehad. De voor Pirri inge vallen Olmo moest toen de bal van de doellijn koppen na een inzet van Kustidic en een terugspringende bal werd door Safet Susie tegen de paal geknald. Het was de enige keer dat Joegoslavië de Spaanse muur doorbrak, het was ook de enige maal dat de nieuwe Joegoslavische ster Susie zich toonde. Hij werd volkomen ingepakt door Mar- celline en Camacho deed hetzelfde met de andere vleugelspeler Popivoda. Het ge vaar moest komen van Kustidic en Sur- jak. De eerste won in de lucht nogal eens een duel van Miguelli, de tweede toonde zijn kwaliteiten, maar kon toch niet zijn faam als leider van het Joegoslavische team waarmaken. de wedstrijd, had daarvoor de rode kaart moeten krijgen, maar kreeg die niet, en toen Burns hem dat geluk gunde dacht hij zich van alles te kunnen permitteren. Dra gen Musinic, de oudste (28) speler van het Joegoslavische elftal, kon de uitschakeling van zijn land niet verkroppen. Hij ver klaarde de oorlog, zijn maatjes gingen mee en ook de toeschouwers. De arme Juanito werd het slachtoffer. Hij verliet het veld en maakte de fout het gebaar van de „duim omlaag” te maken in de richting van de kolkende tribune. Hij moest het bekopen met een goedgerichte volle fles bier op de rechter slaap, resulterend in een hersen schudding. Juanito zal in een ziekenhuis in Belgrado blijven, terwijl de rest van het team naar Madrid is teruggevlogen. Scheidsrechter Burns had het duel beter kunnen staken of tenminste de spelers voor een afkoelingsperiode naar de kleed kamer moeten sturen, dan had de partij misschien normaal uitgevoetbald kunnen worden. Onder het gezang van de tiendui zenden (oude partizanenliederen en een massaal „Wij zijn de zonen van Tito”) haalde Bums het einde, maar dat daarbij niet meer ongelukken zijn gebeurd is niet zijn verdienste. MÜNCHEN. De Hongaar Guyla Lorant, tot nu toe de trainer van Ein tracht Frankfurt, zal bij Bayem Mün chen de plaats komen innemen van Dettmar Cramer. Wilhelm Neudecker, de voorzitter van de in grote moeilijk heden verkerende Beierse vereniging, verklaarde gisteren dat Cramer wordt geruild tegen Lorant en derhalve met ingang van heden de nieuwe coach van Eintracht Frankfurt is. Guyla Lorant en de huidige tweede trainer van Eintracht Frankfurt, Pal Csernai, tekenden beiden gistermiddag in München een contract dat hen voor anderhalf jaar aan de drievoudige win naar van de Europese beker voor landskampioenen bindt. Dettmar Cramer, die gistermiddag onmiddellijk, nadat hij de laatste trai ning bij Bayern had geleid naar Frank fort reisde om de details van een ver bintenis bij Eintracht te bespreken, zal volgens Bayern-voorzitter Neudecker ook een contract tekenen tot 30 juni 1979. Namens de spelers van Bayern, die zich dinsdag nog uitspraken tegen het aantrekken van een nieuwe trainer, verklaarde aanvoerder Gerd Müller, dat de komst van de Hongaar de in stemming van de groep heeft en dat de spelers verwachten dat het nu wat be ter zal gaan. Woordvoerder Manfred Birkholz van Eintracht zei na het horen van het nieuws dat hijzelf maandag de wissel Cramer-Lorant had voorgesteld aan manager Wolf: „Ik had echter niet kunnen dromen dat dit in werkelijk heid mogelijk zou zijn. Ik kan mij niet voorstellen dat Lorant in deze situatie naar München wil.” Voor de spelers in Frankfort kwam het nieuws als een donderslag. Bernd Hölzenbein: „Als dit een paar weken geleden, toen het bij ons allemaal niet zo goed liep, was gebeurd, had ik het mij kunnen voorstellen. Maar nu het net weer beter gaat, is het voor mij een volslagen verrassing.” De 52-jarige Dettmar Cramer was in januari 1975 bij Bayern München zijn eerste Bundesliga-vereniging, in dienst getreden. In 1976 verlengde hij zijn contract met vijf jaar. Daarvoor had hij functies bekleed bij de Duitse voetbal bond en bij de FIFA. De Hongaar Lorant (54) ging op 8 november 1976 naar Eintracht Frank furt, toen de club zich in een even penibele situatie bevond als de beierse club nu. Zijn contract liep tot 1979. Voor hij naar Frankfort verhuisde had hij bij vier andere clubs in de hoogste afdeling van het Duitse voetbal ge werkt, FC Kaiserslautern, MSV Duis burg, weer Kaiserslautern, FC Köln en Kickers Offenbach. Het is de vierde keer dat hij voor het einde van zijn contractperiode bij een club vertrekt. Het resultaat van de loting is: Groep 1: Engeland, Denemarken, Ierland, Bulgarije en Noord-Ierland. Groep 2: België, Noorwegen, Oostenrijk, Schotland en Portugal. Groep 3: Joegoslavië, Cyprus, Roemenië en Spanje. Groep 4: Nederland, Ijsland, Polen, Oost- Duitsland en Zwitserland. Groep 5: Tsjechoslowakije, Luxemburg, Zweden en Frankrijk. Groep 6: Sovjet-Unie, Finland, Hongarije en Griekenland. Groep 7: West-Duitsland, Malta, Wales en Turkije. In elke groep wordt een hele competitie gespeeld. Met tal van opstootjes en met het als Musinic. Hij schopte eerst Juanito uit flessenincident rond de kleine Juanito. Al die tijd werd er nauwelijks gespeeld en daar scheidsrechter. Burns ook geen tijd bij trok is aan te nemen dat het voetbal schandaal in Belgrado bij een weten schappelijk onderzoek trieste recordcij fers zou boeken. Scheidsrechter Burns’ rol in het geheel is duidelijk: Hij had zes rode kaarten moe ten trekken. Maar zover hadden de spelers het niet laten komen als ze een man boven zich hadden gevoeld, die de strijd aan kon. Burns was dat niet. Hij moet een zwakke dag gehad hebben, want niet aan te nemen is dat de voetbalfederatie een tweede- rangs-arbiter stuurt. Vooral niet omdat men oorlog verwachtte. FIFA-vertegenwoordiger Herman Neu berger, de grote organisator van de WK in Duitsland, was gestuurd juist omdat men verwachtte dat het een sjag tot op het bot zou worden. Burns heeft die veldslag niet kunnen voorkomen. 1. Span je4 3 2. Roemenië4 3. Joegoslavië4 6 4-1 2 4 7-8 3 2 6-8 Nederland heeft tegen de vier landen, waarmee het in de voorronden is inge- deeld in totaal 44 wedstrijden gespeeld. Verreweg het meeste contact was met Zwitserland, dat 27 keer werd ontmoet. Tegen Oost-Duitsland en Polen werden zes wedstrijden gespeeld en tegen Ijsland vijf. 27 12 6 6 5 plaats loodste in Joegoslavië had er geen enkele moeite mee om zijn visie te geven op de loting Dit wordt een close finish tussen Polen en Nederland. En ik zou nu niet durven zeggen wie winnaar van die poule gaat worden. Het is gewoon een kwestie van tijd en materiaal. Want één ’ding is voor mij duidelijk: als we zover willen komen, moet het Nederlands elftal andere gezichten hebben. Kijk en daar zit het addertje onder het gras. Komen Polen en Oost-Duitsland met andere spelers? Een kwestie van afwachten dus. De zwaarste wedstrijden zijn de twee uitwedstrijden tegen Polen en Oost-Duits land. Van de Polen is het langzamerhand wel bekend wat ze in eigen land kunnen presteren. Daar is het Nederlands elftal al vaker gestruikeld. Trouwens, laten we ons niet vergissen in Oost-Duitsland. Maag denburg en Carl Zeiss Jena draaien pp dit moment nog goed mee in de strijd om de diverse Europa Cups. Dat is voor mij een teken dat er nog steeds kwaliteit is in Oost- Duitsland. Bovendien zullen de Oostduit- sers zich willen revancheren. In tegenstel ling tot 1974 heeft Oost-Duitsland deze keer de finale van het wereldkampioen schap in Argentinië niet gehaald. Dat roept, nee schreeuwt om daden. Laten we ons niet vergissen in Oost-Duitsland. De voorzitter van de KNVB, Wim Meule- man die in Rome de loting bijwoonde, was uiterst voorzichtig in zijn mening. „Hoe je het ook wendt of keert, het blijft altijd een moeilijke opgaaf. Je moet nu eenmaal als eerste in je poule eindigen wil je verder gaan,” aldus de voetbalpraeses.” Kenmerk: absolute precisie en geeft u alle tijdinformatie die u zich maar kunt wensen: seconden, minuten, uren, datum, maand Bovendien verlichting voor 's nachts, I automatische kalender- korrektie en ook nog extra plat, dus elegant om de pols I Uitgevoerd in staal (ADVERTENTIE) Oud-bondscoach George Knobel, die het Nederlands elftal in het vorig Europees landenkampioenschap naar een derde De zwarte Piet mag overigens niet voor de volle honderd percent worden doorge schoven naar de kleine Brit. Spaanse en Joegoslavische spelers, de beide trainers, het publiek, zij droegen allemaal bij aan het voetbalschandaal van 30 november in Belgrado. Onder andere bij de WK-voetbalfinale tussen West-Duitsland en Nederland is een wetenschappelijk onderzoek verricht naar het aantal minuten dat er echt werd ge voetbald. Was een dergelijk onderzoek ge houden bij Joegoslavië-Spanje, dan zou den beide partijen historie hebben ge schreven. Een overtreding in de allereerste seconde van de lange Joegoslavische cen trumspits Kustidic was het slechte voorte ken. Het ging verder met zeer geroutineerd tijdrekken van de Spanjaarden, met de grove uitschakeling van Real’s eminente laatste man Pirri, met een aantal wilde trappen dat de mannen van trainer Kuba la nodig hadden om het doel van Michel Angel te ontzetten. De uitslagen van de basketbalwedstrij- den, die gisteravond in de eredivisie wer den gespeeld zijn: heren: RM/Rotterdam Zuid-Tr/Punch 93-89; NN Donar-F/Den Bosch 92-82; AR/Enschede-P/Leiden 86- 111; DL/Amsterdam-VS/Oud Beijerland 93-94. Dames: DL/Amsterdam-VS/Oud Beijerland 63-67. De uitslagen van de halve finales van de bekertoernooien volleybal zijn: heren: AMVJ-VVC 2-3; Dames: VCH-DVC 3-0. De Westduitse voetbalbond heeft de KNVB gevraagd Charles Corver voor de vriendschappelijke wedstrijd West-Duits- land-Wales op 14 december te willen aan wijzen. Als grensrechters zullen Peter Gans en Gerard Geurds fungeren. eerd 0 266,00 5 7,30 O- 70,00 34,50 120,00 53,50 69,20 1.49 167,00e 36,60 6,10 98,00 32,60 58,50 119,00b 59,40 68,50 59,90 57,00 40,30 66,90 130,00 115,00 107,50 28,70 120,50 78.80 159.10 58.60 52,00 43,20 56,50 56,50 45,50 i 658,00 52,70 38,00 79,30 47.90 31,00 39,00b 140,00 35,00 52,00 98,00b 68,20 59,80 1,70b 65,20 154,00 152,00 59,00e 207,70 66,50 54,60 152,00 74,00 33,50 158,50 83,30 86,00 62,50 33,00 104,80 101,00 77,50e 65,20 174,00 36,00 103.80 113,20 74,00(1 67,00 I 43,50 s 49,10 256,00 137,00 97,50 370,00 van een plaats bij het toernooi om het wereldkampioenschap. De Hongaren ver sloegen in La Paz met 3-2 Bolivia. Bij de rust leidden ze met 2-1. De resultaten van het Nederlands elftal in het recente verleden tegen de tegenstan ders in de groep waren: 30 juni 1974: Gelsenkirchen: NederlandOost-Duits land (eindronden wk) 2-0; 10 september 1975: Katowice: PolenNederland 4-1 (voorr. ek); 15 oktober 1975: Amsterdam: NederlandPolen 3-0 (voorr. ek); 8 sep tember 1976: Reykjavik: IjslandNeder land 0-1 (voorr. wk); 31 augustus 1977: Nijmegen: NederlandIjsland 4-1 (voorr. wk); 9 oktober 1974: Rotterdam: Neder landZwitserland 1-0. Spanjaard Juanito ligt uitgeteld op de grond, nadat een van de toeschouwers een fles naar zijn hoofd heeft gegooid. De scores van Oranje waren: 2 13 26 58-56 2 7 2 6 0 10 «Si® --v; C' ï..T

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25