Stemerdink in fes Schooljeugd is te dik Unox kippesoep 4 bordenblik. van 1.45 voor 99 I en dan dit nog SRV Mentens „laatste woord” uitputtende herhaling ontkenningen en aanvallen Schaatsplank verbieden” „Voor defensie geen honderden miljoenen guldens extra nodig” WEL AANTASTING SOCIALE UITKERINGEN” "testament”: SCHOOLARTS: Kamervragen Voordeel van Sint, aan huis bezorgd. êi. h BINNEN- EN BUITENLAND 2 D Brief aan PvdA Zetels Overschot Nationaliteit Schotwond Knelpunten Gewaagd" W ereldvogeltentoonstelling Ongeval (V D nog Nee sinj gin; stai de dat del: het ver sch len ore vai NA ger Co in zie de< hel ter I I r v v t s s c I Havenarbeiders (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Uitvoering van de defensieparagraaf van het re geerakkoord van CDA en WD betekent niet automatisch een aanzienlijke verhoging van de defensieuitgaven. In het ak koord staat dat de defensie-in- spanning kwalitatief op peil ge houden moet worden, op basis van de Defensienota 1974. Som mige berekeningen wezen erop dat er enkele honderden miljoe nen guldens per jaar meer nodig zouden zijn, maar die situatie zal zich vrijwel zeker niet voordoen. toondertijd verpleegster in dat ziekenhuis, schreef dit kortgele den aan de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Amsterdam. Zij is daarna met geheimhouding van haar naam gehoord door de rijksrecherche. Gisteren, op de 25ste zittingsdag in het proces tegen de 78-jarige Pieter Menten bracht de officier van Justitie daarvan verslag uit. Finland maai 80 procent profiel te krijgen. De vrouw, Vuurwerk Fietser AMSTERDAM (ANP). Vol gens een non heeft Menten in on geveer 1948 een neuscorrectie la ten uitvoeren in het Haagse West- eindeziekenhuis om een ander Waterkwaliteit (Vervolg van voorpagina) PvdA-minister Duisenberg (Fi nanciën) zei gistermiddag in de Tweede Kamer dat het regeerak koord van CDA en VVD de ko mende vier jaar tot bezuinigingen op de collectieve uitgaven van 13 a 14 miljard gulden moet leiden. Die bezuiniging kan volgens hem niet zonder de sociale uitkeringen aan te tasten. Hij noemde het akkoord CDA-WD ’s avonds in Den Haag Vandaag, een „vodje papier”. Tussen het eerste en het gewijzig de akkoord zag hij geen verschil. Daaruit blijkt volgens Duisenberg dat het bij het CDA gaat om de politieke wil me£ welke club men wil samenwerken in een nieuwe regering. „Baby-hausse” Geen media Stefanuskroon £2 s p Duisenberg noemt akkoord van P CDA en VVD Enerzijds komt dit doordat het defen- het weer (ADVERTENTIE) 13 0 1 19 4 4 1 1 2 0 1 0 13 0 0 Intern zijn Van Agt en Wiegel al druk bezig kandidaten te zoeken voor de diverse ministersposten. Van Agt heeft gistermid dag uitvoerig gesproken met de voorzitters van KVP, ARP en CHU, die een adviseren de stem hebben bij het aanzoeken van bewindslieden. angstvallig geheim werd gehouden, vond plaats in Utrecht. Ook de WD-top kwam gistermiddag bijeen. Het CDA krijgt in het nieuwe kabinet tien ministerzetels, de WD zes. Informa teur Van der Grinten en de fractieleiders Van Agt (CDA) en Wiegel (WD) hebben daar gisteravond overeenstemming over bereikt. Het aantal staatssecretariaten zal worden teruggebracht tot 14, negen voor het CDA en vijf voor de VVD. Op de departementen van Volkshuisvesting, Fi nanciën en Buitenlandse Zaken komt éét) staatssecretaris tegen twee nu. siebedrijf op het ogenblik goed functio neert. Vrijwel alle plannen zijn vervuld of in uitvoering. Bovendien is de levertijd van nieuw materieel zo lang, dat pas na drie of vijf jaar betaald hoeft te worden. Meer geld nu zou op dit moment een overschot betekenen, zo vindt Stemer dink. Anderzijds is de demissionaire be windsman van mening dat de huidige defensiebegroting een harmonisch beeld geeft. Het streven in de Defensienota was bijvoorbeeld het verhogen van de inves- teringspercentages. Voor zowel land macht, luchtmacht als marine zullen die percentages in de komende jaren alleen nog maar stijgen. Nederland ligt wat dat betreft zelfs zeer hoog binnen de NAVO. Stemerdink vindt de situatie die hij nu achterlaat, dan ook aanmerkelijk gunsti ger dan die welke hij (en zijn voorganger Vredeling) bij de start van het kabinet- Den Uyl aantroffen. Stemerdink signaleert overigens toch nog tal van knelpunten. Hij heeft die opgesomd in een nota zijn „testament” heet het in Den Haag die hij enkele maanden geleden aan de toenmalige ka binetsformateur Den Uyl heeft toege stuurd. Stemerdink ziet vooral proble men bij de exploitatie. De laatste jaren heeft de nadruk zo op investeringen gele- mentaire verantwoordelijkheid voor het tot stand brengen van dit kabinet. De informateur rekent zich rijk; de zes wor- „De informateur geeft een vrijmoedige lezing van de feiten”. Zo reageerde PvdA- fractieleider Van Thijn gisteravond op’de brief van informateur Van der Grinten. Ex-kabinetsformateur Den Uyl vindt de conclusie van Van der Grinten gewaagd. Dit zegt hij in een interview met NRC Handelsblad van gisteren. „Het is het ver haal dat voldoende steun voor een parle mentair meerderheidskabinet gegeven zal worden. Dat is apert onjuist, maar het past wel bij de verhalen van de laatste veertien dagen”, aldus Den Uyl. De nieuwe rage schaatsplank rij den heeft niet alleen risico’s voor voetgangers en andere weggebrui kers, maar ook voor de schaatsplank- gebruiker zelf. De schaatsplank is gevaarlijk als kinderspeelgoed, aldus de Consumen tenbond. k 7 4 2 9 3 9 5 3 5 3 4 19 1 -2 -3 17 11 23 21 1 3 14 6 5 1 6 15 17 -6 12 0 0.1 0 0 0 o 0.3 0 0 0 3 0 12 8 5 0.1 0.5 0 0 o 1 0.2 0 1 0.5 1 0 1 1 0 0.6 0 0 DEN HAAG (ANP). Het WD- Kamerlid mevrouw Smit-Kroes heeft minister Westerterp (Verkeer) ge vraagd de „schaatsplank” alsnog te verbieden. Volgens het Kamerlid kan deze schaatsplank niet uitsluitend als kinderspeelgoed worden aangeduid, omdat ook volwassenen ervan ge bruik maken. Ook meent mevrouw Smit-Kroes dat de minister „te licht vaardig” tilt aan het gevaar van een sterk toegenomen gebruik van deze planken. In de periode van 19 januari tot 5 februa ri zal in het Westduitse Bocholt de 26ste wereldvogeltentoonstelling worden gehou den. Er worden 2500 inzenders verwacht met in totaal ruim 15.000 vogels. Tot de 24 deelnemende landen behoort ook Neder land. 4 7 11 -9 5 -5 -4 10 8 -3 -5 12 10 14 De 37-jarige K. Vermeulen uit Meerkerk is gistermiddag in Geldermalsen dodelijk verongelukt toen hij met zijn auto geen voorrang kreeg van een andere auto. E Ste elk ger pla voc lijk I 1 1 1 1 1 I I i L zun/elservice J Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York TelAviv Informateur Van der Grinten heeft in een brief aan PvdA-fractieleider Van Thijn ontkend dat zijn infórmatie-arbeid in een nieuw stadium terecht is gekomen. Volgens de informateür is hij nog steeds bezig met de vorming van een parlemen tair meerderheidskabinet. Dat zes CDA- kamerleden tegen het regeerakkoord tus sen CDA en VVD zijn doet daar volgens de informateur niets aan af. geh. bew mist geh. bew geh. bew mist zw. bew. mist geh. bew. geh. bew. mist zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew geh. bew. geh. bew. geh. bew geh. bew. 1. bew onbew onbew motregen geh. bew. zw. bew. zw. bew regen geh. bew regen mist onbew. 1. bew. zw. bew. mist sneeuw geh. bew. regenb mist 1. bew. regen onbew De havenarbeiders aan de Amerikaanse oostkust hebben gisteren het werk hervat na een oproep van hun vakbond. Deze sloot dinsdag een overeenkomst met de werkgevers, die o.a. garanties bevat voor het behoud van arbeidsplaatsen. De sta king heeft twee maanden geduurd. Het juridisch betoog van mr. Van Heij- ningen, met de strekking dat Menten niet veroordeeld kan worden op grond van het Besluit Buitengewoon Strafrecht BBS, be streed mr. Habermehl. Artikel 27A van dit besluit slaat niet alleen op Duitse militai ren, die in Nederland misdrijven pleegden, maar ook op Nederlanders in Duitse dienst in het buitenland. Op het verweer van Menten wilde hij niet ingaan, „omdat daar toch niet tegen te praten valt”. Daarbij komt ook het probleem van de personeelssituatie binnen de krijgs macht. De geplande vermindering van de personeelssterkte is in sommige gevallen te snel gegaan, waardoor problemen zijn ontstaan voor de continuïteit. Stemer dink heeft inmiddels weten te bewerk stelligen dat Defensie een streepje voor zal krijgen bij de verdeling van het aan tal extra arbeidsplaatsen dat in de over heidssector beschikbaar komt. Zou het personeelsbestand op de benodigde sterkte gebracht worden, dan is 20 tot 30 miljoen gulden meer nodig. „Naar mijn beste weten hebben de zes CDA-fractieleden het regeerakkoord niet Deze bijeenkomst, die aanvaard en aanvaarden zij geen parle- Weer in binnen- en buitenland rf- Pieter Menten 'tijdens zijn lange toe spraak. Prins Claus zal op maandag 5 december in Helsinki als vertegenwoordiger van de koningin de feestelijkheden ter gelegen heid van het 60-jarig bestaan van de onaf hankelijkheid van Finland bijwonen. Dit heeft de RVD meegedeeld. O no ono v o nno ono ono ono n windst. nno zzw windst. nnw no ono nno wnw wzw windst. no ono windst. nno ono windst. nw windst. ozo nnw windst. windst. zzo zzw n nnw nno zw ozo windst. no o -0 1 1 1 2 3 -2 2 1 4 2 -2 15 6 -2 1 -1 -3 -6 -8 -2 -2 5 -5 5 Volgens de demissionaire minister van Defensie Stemerdink zal zijn opvolger geld overhouden indien er honderden miljoenen guldens meer op de defen siebegroting zouden verschijnen. Dat ex tra geld kan volgens de bewindsman niet worden uitgegeven, omdat de huidige planning al uitgaat van een optimale situatie. Volgens Stemerdink is het vol strekt uitgesloten dat de nieuwe minister van Defensie dat geld in het defensieap- paraat kwijt kan. op een uitputtende herhaling van alle ont kenningen, voorzover niet inmiddels her roepen, en beschuldigingen aan het adres van het openbaar ministerie, opsporings ambtenaren en getuigen, die hij in de loop van het proces heeft geuit. Bij de massa-executies in Podhorodce en Urycz in 1941 kan hij zo zei hij nooit betrokken zijn geweest omdat alles er volgens hem op wijst dat deze niet door Duitsers, maar door Oekraïners zijn ge pleegd. De getuigen zijn door de commu nisten voorgebakken, de konieën van zi in brieven uit Krakau zijn falsificaties en de historicus A. J. van der Leeuw van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie is een verlengstuk van de officier van Justitie en niét onpartijdig. In zijn repliek verweet de officier van Justitie, mr. A. Habermehl, Mentens raadsman dat die onvolledig en onjuist had geciteerd uit getuigenverklaringen en ook de gang van het vooronderzoek hier en daar onjuist had beschreven. Ook nam hij mr. Van Heijningen de manier kwalijk waarop hij heeft geprobeerd enkele getui gen in een kwaad daglicht te stellen. Vooruitzichten voor zaterdag: Rustig weer. Plaatselijk mist met in het alge meen veel bewolking en weinig of geen neerslag. Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp, omstreeks 0 graden. Max. temp, omstreeks 4 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et- Bij een inval in een winkel-woonhuis in Eindhoven heeft de politie 423 kilo vuur werk in beslag genomen. Tegen de winke lier, die geen enkele vergunning had, is proces verbaal opgemaakt. De politie was in actie gekomen na klachten uit de buurt. De man zou volgens buurtbewoners ook vuurwerk hebben verkocht aan kinderen beneden de leeftijdsgrens. Een ambtenaar van het zuiveringsschap Veluwe heeft in het Apeldoorns kanaal het lijk gevonden van de 54-jarige Apeldoor- ner G. Geerdink. Hij had een wond aan het achterhoofd. Zijn zwaar beschadigde fiets lag dertig meter verder onder het ijs. De politie vermoedt dat de fietser door een auto is aangereden. Met deze apparaten wordt een hoge snelheid ontwikkeld en kan men zeer hard vallen, aldus de bond. De gebrui ker moet dan ook goed de techniek ervan beheersen en een behoorlijke beschermende uitrusting dragen (helm, knie- en elleboogstukken). Het beheer over de kwaliteit van het water moet in beginsel worden toever trouwd aan de provincie en niet aan de waterschappen. Dit zegt de stichting „Na tuur en Milieu” te ’s Graveland in een reactie op de regeringsnota „Naar een nieuw waterschapsbeleid?”. Volgens de stichting zijn de waterschappen te veel bezig met de zorg voor de waterkering en de waterhuishouding. Consequenties hier van voor milieu, natuur en landschap krij gen bij de besluitvorming onvoldoende gewicht, doordat de waterschapsbesturen worden gevormd door de betalende be langhebbenden. Bij de provincie zou het waterkwaliteitsbeheer onderdeel kunnen worden van het totale milieubeleid. De stichting is ook van mening dat het kwali teitsbeheer van de rijks wateren geheel of gedeeltelijk aan de provincie kan worden gedelegeerd. De arts die Menten behandelde vertelde de vrouw in vertrouwen dat Menten onder een schuilnaam werd opgenomen. Hij stel de haar van een en ander op de hoogte, omdat zij als hoofd van de klasse-afdeling een goede verstandhouding met hem had en omdat ze eventuele bezoekers bij Men ten moest kunnen brengen. Het opera* tiewondje aan Mentens neus genas volgens haar zeer snel. De betrokken chirurg is inmiddels overleden. De medisch direc teur van het ziekenhuis heeft haar verhaal niet bevestigd. Hij beriep zich op het be roepsgeheim van de medicus. Voor de oplossing van de problemen rond de exploitatie is 100 miljoen gulden nodig. Maar het is absoluut niet zo dat die gevonden moeten worden door de defen siebegroting te verhogen. Gebleken is dat in de loop van het jaar altijd geld over schiet, zoals in 1976 toen op de exploitatie 93 miljoen gulden overbleef. Die is toen overgeheveld naar de investeringen. den meegeteld, maar hun opvattingen tel len blijkbaar niet mee. Het kabinet Van Agt-Wiegel moet er kennelijk met alle ge weld komen”, aldus Van Thijn. De discussies over de conclusie van Van der Grinten dat CDA en VVD steun aan een parlementair meerderheidskabinet hebben gegeven, zijn nog niet verstomd. De zes dissidenten bij ARP en KVP en PvdA blijven van mening dat door het gedogen van de zes CDA’ers er geen spra ke is van een parlementair kabinet. Menten kwam nogmaals terug op zijn nationaliteit. Hij noemt zich nu weer sta- tenloos. In 1937 vroeg hij de Poolse natio naliteit aan en deed afstand van zijn Ne derlanderschap. „Van die Poolse nationa liteit heb ik later afstand gedaan, ik ben statenloos geworden". In oktober verklaarde Menten voor de rechtbank dat hij altijd Nederlander is geweest, en kwam daarmee terug op zijn vroegere verklaring die hij nu weer opvatte. „U hebt dus de laatste keer gelogen”, antwoordde rechtbankpresident mr. Schröder. „Ik heb de raadkamer niet wil len opjagen”, zo was Mentens commen taar. Naar aanleiding van zijn verzoek tot onmiddellijke invrijheidsstelling overw oog de rechtbank eerder dit jaar dat zij vooralsnog uitgaat van Mentens Nederlan derschap. Menten rekent op absolute vrijspraak. Het requisitoir van njr. Habermehl wijst volgens hem ook in die richting. „Hij heeft zelf gezegd dat hij niet weet welke rol ik gespeeld heb. Hoe kan hij dan levenslang eisen? Hij probeert hier te zeggen: Menten, begrijp me toch. Ik kon niet anders, ik ben in een hinderlaag gelopen”. „U kunt niet zeggen dat ik mijn best niet gedaan heb”, waren zijn allerlaatste woor den in het proces, dat 25 zittingsdagen heeft geduurd. Uitspraak op 14 december a.s. (Van onze redactie binnenland) NIJKERK. Het gaat niet zo goed met de schooljeugd. De kinderen eten te veel, bewegen te weinig, kortom: ze worden te dik. Ook slapen de school gaande kinderen slechter, worden daardoor vermoeider en prikkelbaar der. En dat alles door een te grote geestelijke spanning, onder meer ver oorzaakt door het kijken naar onge schikte tv-programma’s. Daarnaast komt bij kinderen tussen zes en twaalf jaar het bedwateren steeds meer voor. En ook dat komt meer door emotionele spanningen dan door „organische stoornissen”. Tot deze conclusie komt de Puttense schoolarts mevr.'W. R. Kniestedt-Rab. Zij schrijft een en ander in het jaarver slag van de schoolartsendienst Nijkerk, waar de gemeenten Nijkerk, Barne veld, Hoevelaken en Scherpenzeel bij zijn aangesloten. Volgens de schoolarts moet aan dat „overgewicht” bij de schooljeugd iets gedaan worden. „Niet alleen uit estethische overweging, maar veeleer omdat er verband bestaat tus sen dikte en een verhoogd 'ziekte- en sterfterisico. Het is duidelijk dat het dikke kind een grote kans loopt een dikke volwassene te worden”, zo schrijft zij. Menten verklaarde dat hij nooit in een Haags ziekenhuis heeft gelegen. Wel was hij in die tijd met een schotwond naar een ziekenhuis in de buurt gebracht. In een „laatste woord”, dat ruim vier uur duurde en aanvankelijk grote publieke belangstelling trok betoogde Menten dat hij onschuldig is. Hij noemde zich het slachtoffer van een officier van Justitie die zijn bewijsmateriaal betrekt uit drie lan den die „niets ontzien op het punt van rechtsverkrachting: Rusland, Polen en Oost-Duitsland”. Zijn relaas kwam neer In de VS is dit jaar sprake geweest van een „baby-hausse”. Eind december zullen er 3.400.000 baby’s zijn geboren, het hoog ste aantal sinds 1971. Ten opzichte van vorig jaar is er sprake van een stijging van het aantal geboorten met zev^n procent, aldus een constatering van de „Manufac turers Hanover Trust” in zijn blad „Finan cial Digest”. In verband met een 24-uursstaking van journalisten, drukkers en uitgeverij perso neel heeft de Italiaanse bevolking het gis teren zonder nieuwsberichten moeten stel len en krijgt zij vandaag geen krant. De actie van de ongeveer 180.000 media- arbeiders was bedoeld om de regering aan te sporen op korte termijn een wet op de hervorming van het perswezen aan te nemen. VRIJDAG 2 DECEMBER Zon- en maanstanden Zon op 8.27 uur onder 16.32 uur Maan op 23.06 uur onder 12.22 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 7.25 uur en 19.46 uur Laagwater 3.02 uur en 15.22 uur „vodje papier President Carter van de Verenigde Sta ten heeft nieuwe voorwaarden gesteld aan teruggave van de historische kroon van de heilige koning Stefanus aan Hongarije en zal dit jaar geen stappen meer onderne men. Uit het Witte Huis werd tegengespro ken dat de president van zijn besluit om de kroon aan Hongarije terug te geven, was teruggekomen. gen (nieuwe vliegtuigen, fregatten, vrachtwagens, mijnenvegers, jeeps, luchtdoelgeschut en zo verder) dat de exploitatie daarvan een beetje in de knel is gekomen. Vooral bij de landmacht en de marine moet men alles op alles zetten om het nieuwe materieel goed te kunnen laten functioneren. tt 3 WEERRAPPORTEN ■c-g c-5

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2