achtergrond Arabische conferenties: veel verwarring, weinig uitzicht Sr Bij AH op de koffie J r voor MENTEN Antwoord HOND EN KAT Toppositie BLUNDERS Tyfoon geselt Java Australië levert vluchtelingen niet uit aan Vietnam it Bedreiging I I a r SIPRI waarschuwt I gevolgen moderne I wapens op milieu 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 DECEMBER DONDERDAG 1 door Nico Scheepmaker )J k ll d '■JhTj Het j Je ruikt ’t gewoon. Moet u dan ook eens lekker ouderwets zetten. Gewone koffiepot, filtertje, en scheutje voor scheutje opy—x /V -- Kleine koffie- wijsheden van AH. Da’s nou ’n super- zondags kopje koffie. 7 I als een schrikbeeld dat catastrofale I le at n n n e (Door onze redacteur in Beiroet, Rienko Wilton) BEIROET. De reis van de Egyptische president Sadat naar Israel heeft eerder grote verwar ring in de Arabische wereld te weeggebracht dan de door heel de wereld verwachte politieke door braak en concessies van Israëli sche zijde. De juistheid van deze stelling wordt in alle pijnlijkheid onderschreven door het feit dat er niet minder dan vier conferenties voor de deur staan als reactie op Sadats gang naar Jeruzalem, twee die tegen de Egyptische leider zijn gericht, één als neutrale benade ring op Sadats „schokdiploma- tie”, en ten slotte de Caïro-confe- rentie zelf. Deze moet begin vol gende week beginnen, maar tot nu toe hebben van „alle betrokken partijen in het Midden-Oosten- conflict” zich slechts vier gemeld, namelijk Egypte, Israel, Amerika en de Verenigde Naties. Syrië en de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO verwierpen het Egypti sche voorstel, nog voordat de offi ciële uitnodigingen om naar Cairo te komen, de deur uit waren. De politieke betekenis en eventueel ef fect die deze historische bijeenkomst aan de Nijl zou kunnen hebben, is op voorhand beperkt door de beleefde maar duidelijke weigering van sleutelland Jordanië, om naar Cairo te komen. „Jordanië doet graag mee aan het vredesoverleg, in Cairo of later in Genève, maar alleen indien alle betrokken partijen bij het conflict, inclu sief de PLO, deelnemen”, aldus koning Hoessein van Jordanië. Op dit moment zijn er vier stromingen in de Arabische wereld te onderscheiden: - Egypte, Soedan, Tunesië, Marokko en Oman, landen die achter Sadat staan; - Jordanië, Saoedi-Arabië, Koeweit en de Verenigde Arabische Emiraten. Deze landen keuren Sadats vredesmanoeu vres niet geheel af, maar vinden dat er schade is toegebracht aan de Arabische solidariteit; - Syrië en de PLO (gematigde vleugel o.l.v. „Fatah”). President Assad en PLO-chef Arafat zijn het oneens met Sadats me thodes om vrede te bewerkstelligen, en wensen dat Israel geconfronteerd wordt met één krachtig Arabisch front, dat moet onderhandelen over vrede; - Libië, Irak, Algerije, Zuid-Jemen en het ne. Eind 1978 kan Stemerdinks opvolger - als hij dat Wil - een bestelling plaatsen. Het geld is er dan voor. Of die beslissing dan ook valt, hangt natuurlijk af van de priori teiten die de nieuwe regering stelt. De NAVO-ministers zullen van Stemer- dink (als hij tenminste zelf gaat, want als er begin volgende week een nieuwe rege ring is dan blijft Stemerdink natuurlijk thuis) geen concreet antwoord op deze drie vragen krijgen. Nederland zal nogmaals duidelijk maken dat het eerst een duidelijk overzicht op tafel wil hebben van de hele nucleaire situatie binnen het bondgenoot schap. Dat overzicht moet dan vergeleken worden met de huidige conventionele ver dediging. Voor Nederland is van groot belang de vraag welke atoomtaken eventu eel door conventionele wapens kunnen worden overgenomen. Dat past geheel in het beleid van de (huidige) regering om de Het was met het oog hierop nog de vraag of de conferentie vandaag in Tripoli wel zou beginnen, omdat de bijeenkomst in de Libische hoofdstad wordt bedreigd door die in Bagdad, een situatie die, paradoxaal genoeg, de positie van Sadat en zijn vredesproefgesprek in Cairo ver sterkt. Sadats positie wordt eveneens, zij het indirect, versterkt door de weigering van Saoedi-Arabië en Koeweit - twee verontrustend. Hij zal zijn collega-minis- ters erop wijzen dat Nederland wat de De kwestie van de neutronenbom staat officieel niet op de agenda van de vergade ring van de NAVO-ministers van Defensie, maar het is vrijwel zeker dat een van hen deze zaak toch aan de orde zal stellen. Nederland zal dan nogmaals duidelijk ma ken dat het nu geen beslissing wil nemen en dat ook deze zaak bezien zal moeten worden in het licht van het overzicht van de nucleaire bewapening dat Nederland zo DJAKARTA (AFP). Op Midden- en West-Java zijn vorige week door een ty foon meer dan duizend huizen verwoest, zo is gisteren in Djakarta vernomen. Er zou één dode zijn. n f- it is is t. k n e IKJUW Wi.' MM»-' ts >e ?n le el •n 0 ;a- in de an o- Je as n p j- te sn e- at •n >e li jf ;n •k k *S se at se le jr a- ?r le In de SIPRI-uitgave „Massa-vernieti-1 Vrijwel alle 15 NAVO-landen hebben hun Defensie-inspanning in vergelijking tot een jaar geleden opgevoerd. Dit blijkt uit een overzicht dat is opgesteld op het Brusselse NAVO-hoofdkwartier. De Ne derlandse Defensie-uitgaven komen over een met 3,3 procent van het bruto-natio- naal produkt. Daarmee komt Nederland op een gedeelde vijfde plaats met België en Portugal en na Turkije (6 pet), de Verenig de Staten (5,5 pet), het Verenigd Konink rijk (5,pet) en de Duitse Bondsrepubliek (3,4 pet). Woensdagochtend 10 over 10, het plei dooi van Pieter Menten in eigen beheer. Een hele schoolklas zorgt ervoor dat de publieke tribune overbelast raakt en een deel van de belangstellenden met de televi siekamer genoegen moet nemen. Meta Menten wordt met een kus begroet door haar blijkbaar vaste begeleider, die tegen de pers niet wil zeggen wie hij is. Mr. Van Heijningen heeft een grote fles Spa meege nomen, waaruit hij beurteliings zijn eigen glas en dat van Menten vol schenkt. Jaap van Meekreri van AVRO’s Televizier Ma gazine zit ook op de perstribune; hij knipt met zijn nagelschaartje een artikel over Vorster en Steve Biko uit de Volkskrant. Waarlijk niets blijft voor mij verborgen! De president zegt tegen de 78-jarige Men ten: „Gaat u zitten, want n hebt nogal wat tijd nodig, heb ik begrepen”. waarschijnlijk om dezelfde reden, met een verworpen. Bij de conferenties in Tripoli en Bagdad zal het wel bij verbale protesten blijven. In dit stadium moet van de Caïro-confe- rentie, die nota bene als voorbereiding voor Genève bedoeld is, niet veel ver wacht worden. Het is onwaarschijnlijk dat Egypte in staat zal zijn - de opties voor een separate vrede zijn uitgesloten - een totale regeling, d.w.z. ook ten aan zien van de Golan, de westelijke Jor- daanoever een Palestijnse identiteit, met Israel af te kunnen sluiten. Jeruzalem kent Sadats zwakke positie in de Arabische wereld, en zal die natuur lijk uitbuiten. Ook voor de Palestijnen is er weinig hoop: het woord „Palestijn” bestaat volgens Menachim Begin niet in het Hebreeuws. De positie van de Sovjet-Unie blijft am bivalent. Moskou heeft de Caïro-uitnodi- ging afgeslagen, maar volgens sommige berichten niet voor 100 procent. Opval lend in dit verband was het slotcommu niqué bij het gisteren afgesloten bezoek aan de Russische hoofdstad van de Syri sche minister van Buitenlandse Zaken Khaddam. Hierbij werd Sadat niet met name als boosdoener genoemd, een aan wijzing dat Moskou de deur naar Cairo op een kier wil houden. Onze redacteur in Moskou, Koen Cor- ver, tekent hierbij aan: tijdens de- be sprekingen met z’n Syrische collega, heeft de Russische minister Gromiko er Moeilijker ligt het met de nucleaire taak van de Nederlandse strijdkrachten. Bij de NAVO wil men duidelijkheid hebben over de mogelijke atoomtaak van de opvolger van de Starfighter, de F-l 6, over de vraag of Nederland het nieuwe Lance-raketsys- teem een atoomtaak wil geven en of wij bereid zijn, zoals de NAVO wil, ook een afdeling veldartillerie een atoomtaak toe te bedelen. Principiële tegenstanders van Sadat, of beter gezegd, zij die om uiteenlopende redenen zijn bezoek aan Israel respec tievelijk te voorbarig, onnodig of ver raad noemden, schenen bij hun voorbe reiding voor een anti-Sadat-conferentie, gepland voor vandaag in de Libische hoofdstad Tripoli, op moeilijkheden te stuiten. In Tripoli werden verwacht: Sy rië, de PLO, Algerije, Irak, Zuid-Jemen en gastland Libië. De anti-Sadat-confe- tentie ontleent zijn betekenis enkel en alleen aan het feit dat Syrië en de PLO er aan deeelnemen, de overige landen spelen, althans voor het directe Ara- bisch-Israelische geschil, geen grote rol. Immers, de medewerking van Syrië, en vooral die van de Palestijnen - waarbij de PLO beslist niet genegeerd kan wor den, ondanks de huidige pogingen daar toe van Sadat - is vereist, wil een echte vrede in het Midden-Oosten mogelijk zijn. Een afzonderlijke regeling tussen Israel en Egypte zal de crisis in het Midden-Oosten tijdelijk verdoezelen, maar nooit oplossen. Het gaat dus om Syrië en de Palestijnen, ook in de huidi ge anti-Sadat-trend. Nu heeft de Iraakse president Al Bakr bekend gemaakt dat hij alle deelnemers aan „Tripoli” voor een anti-Sadat-confe- rentie volgende week in Bagdad uitno digt. Omdat het zeker is dat Syrië hier aan niet zal deelnemen - vanwege de ideologische geschillen met Irak - is de conclusie gerechtvaardigd dat de onder linge ruzies in het anti-Sadat-kamp niet meer te onderdrukken zijn. De toenade ring Bagdad-Damascus is mislukt, door dat Syrië, ondanks haar huidige anti- Sadat-standpunt, nog steeds tot de ge matigde groep van Arabische landen behoort, die vrede wil en Israel de facto wil erkennen. Irak weet dit en be schouwt de Syrische leider Assad als een even grote „imperialistisch-zionisti- sche hielelikker” als Sadat. Hetzelfde geldt ten aanzien van de Fr16. Aangezien het eerste exemplaar van dit nieuwe vliegtuig pas medio 1979 wordt afgeleverd, kan Nederland wachten met de beslissing of deze vliegtuigen ook een atoomtaak moet worden gegeven. Voorals nog zegt de huidige regering neen. De NAVO-ministers zullen volgende week ook praten over de zogenoemde drieprocents-norm, het streven van de NA VO-landen om hun defensie-uitgaven elk jaar met 3 procent te laten stijgen. Neder land haalt dat vooralsnog niet. In 1978 zal de stijging weliswaar precies 3 procent zijn, maar in 1980 is dat maar 1,8 procent en het jaar daarop nog lager. In 1982 moet de stijging dan weer 2,7 procent zijn. Zolang de NAVO dat overzicht niet op tafel legt, zal Nederland geen, beslissingen nemen of toezeggingen doen over de rol in investeringen en materieelaankopen be de kernbewapening, en zal hef de huidige situatie bevriezen. Het is overigens wel de verwachting, dat de NAVO uiterlijk eind 1978 een overzicht over de atoombewape ning op tafel kan leggen. Vooralsnog bete kent het echter dat de Lance-raket - die volgend jaar in dienst komt - een conventi onele taak zal krijgen, terwijl het besluit over de atoomtaak voor een deel veldartil lerie uitgesteld zal worden. Een van de argumenten van Menten voor zijn bewering dat de „kelderstukken” vervalst zijn, was het feit dat er in juni 1941 al over „Ostgebiete” werd gesproken, een term die volgens hem toen nog niet be stond omdat de Ostgebiete nog veroverd moesten worden. „Je moet eerst een huis kopen voordat je het een naam kan ge ven”, voegde hij daaraan toe. De president vroeg zich vervolgens af, of de Polen (of Russen) zulke domme vergissingen zouden hebben gemaakt als zij inderdaad de meestervervalsers waren waar Menten hen voor uitmaakte. Wat dat betreft moet het antwoord toch „ja” luiden, want ook in het verleden zijn zulke blunders wel dege lijk begaan. In het proces in 1936 tegen Zinovjev en Kamenjev zej ene Holtzman dat hij in de jaren dertig de zoon van Trotski in Kopenhagen had ontmoet en toen gelogeerd had in Hotel Bristol. Het orgaan van de Deense Sociaal-Democrati- sche Partij meldde toen, dat dit hotel al in 1917 was afgebroken. En in het proces in 1937 tegen Pjatakov werd gesteld dat deze in december 1935 vanaf het vliegveld Tem pelhof in Berlijn naar het Kheller-vliegveld van Oslo was gevlogen om daar Trotski te ontmoeten. De Noorse kranten hebben toen uitgezocht dat in die maand december 1935 niet één vliegtuig op dat vliegveld geland was en ook niet had kunnen landen. Af en toe trad Pieter Menten op als wijlen dr. P. H. Ritter jr. door de president de lectuur aan te bevelen van „Schuld en Boete” van Dostojevski, „Ik verkoos de vrijheid” van Viktor Kravchenko, „Nacht in de middag” en „De Yogi en de Volks commissaris” van Arthur Koestier, en de verzamelde werken van Sokgenitsyn. De met de Duitsers heulende Oekrainers ver geleek hij voorts met de Watergeuzen en met Piet Hein, die eveneens tegelijkertijd misdadigers en idealisten waren. Zo werd het toch nog een leerzame culturele ochtend. SYDNEY (DPA). De 178 Vietnamese vluchtelingen die dinsdag aan boord van een koelschip in de haven van Darwin aankwamen, zullen door de Australische regering niet worden uitgeleverd aan Ha noi. Minister van Buitenlandse Zaken An drew Peacock deelde gisteren mee dat afwijzend is beschikt op een Vietnamees uitleveringsverzoek. De Vietnamese regering stelt dat de vluchtelingen het koelschip, de 120 ton metende „Song Be 12”, in Ho Tji-Minhstad (het vroegere Saigon) hebben gestolen. De „piraten”, aldus Hanoi, overmeesterden drie soldaten en dwongen die de reis, uit eindelijk naar Darwin, mee te maken. Peacock zou de Vietnamese zaakgelas tigde in Sydney vandaag mededelen dat Hanoi de drie soldaten kan terugkrijgen en ook het schip als inderdaad blijkt dat het eigendom is van Vietnam. Volgens Peacock zal Australië op dit standpunt blijven staan, ook als het een „diploma tieke confrontatie” met Vietnam tot gevolg heeft. de nadruk op gelegd dat het nog te vroeg is om de conferentie van Genève af te schrijven. De Russische minister van Buitenlandse Zaken meent, dat men eerst moet afwachten wat de diverse bijeenkomsten in het Midden-Oosten de komende dagen zullen opleveren. In een officiële verklaring van het Russische persbureau Tass werd later verklaard, dat „indien de conferentie van Genève niet zou worden voortgezet, dit een grote verantwoordelijkheid betekent voor diegene die daarvoor dan verantwoorde lijk zijn”. Moskouse politieke waarne mers beschouwen dit evenzeer een waarschuwing voor Israel en Egypte als voor die radicale Arabische leiders die weinig verwachten van hervatting van het overleg in Genève. Moskou ziet in zo’n conferentie van alle partijen het beste middel om optimale invloed uit te oefenen op een definitieve vredesregeling. Ofschoon de Sovjet- Unie zich terughoudend heeft uitgelaten over Sadats bezoek aan Israel, kon men uit de Russische commentaren daarop opmaken dat de Kremlin-leiding vooral vreesde dat dit eenzijdige Egyptische optreden de Arabische gemoederen he vig in beroering zou brengen en daar mee de radicale elementen in beweging zou brengen. Hierdoor zouden de kan sen op hervatting van de Geneefse con ferentie stellig kleiner worden, zo rede neerde men in de Rusische hoofdstad. zeer machtige oliebaronnen achter de schermen, wier invloed er op gericht is de radicalen en gematigden in het Arabi sche kamp te verzoenen - de anti-Sadat- conferenties in Tripoli of Bagdad bij te wonen. Toch kunnen de Caïrp-besprekingen - zoals gezegd - door de afwezigheid van de meerderheid van de belangrijkste be trokkenen - de Syriërs de Jordaniërs, de Palestijnen (burgemeester of vrijheids strijder), de Libanezen en de Russen - niet veel meer opleveren dan een uitbrei ding van de Egyptisch-Israelische con tacten. Contacten, die wat de in Cairo aanwezige Amerikanen betreft, zelfs niet het begin mogen zijn van een aparte Egyptisch-Israelische vredesregeling, een constructie die lijnrecht ingaat te gen de alomvattende vredesbenadering ten aanzien van het Midden-Oosten van president Carter. VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim ziet het gevaar van de „afwezigen” in Cairo ook, vandaar zijn uitnodiging aan alle Caïro-Tripoli-, en/of Bagdad-deelne- mers, elkaar te ontmoeten op neutrale grond in het VN-hoofdkwartier in New York. Een gedachte die meteen door de PLO - wiens „centrale raad" gisteren in Damascus bijeen was - werd verwel komd. Gezien de officiële status die de bevrijdingsorganisatie binnen de Ver enigde Naties heeft, een verklaarbare reactie. Israel heeft Waldheims idee, Achter en boven de president hangt aan de muur een portret ten voeten uit van H. M. Koningin Juliana. Zij kijkt, van zichzelf uit gèzien, naar rechts, dus yanuit de zaal gezien naar links. Dat houdt automatisch in dat zij zich afwendt van de verdachte. Zou met zoiets nog rekening worden ge houden bij het bepalen van de plaats van het verdachtenbankje? De koningin glim lacht sereen. Die glimlach botst met de ernstige gezichten van de leden van de rechtbank, maar krijgt af en toe toch een functie als Pieter Menten iets zegt waar mee hij wat gelach uit het publiek los peutert. „Nooit wordt er zoveel gelogen als voor de verkiezingen en tijdens het jacht- en visseizoen”, was er zo eentje, evenals „God weet alles, maar de communisten weten alles beter”. Ook niet slecht was: „Onroe rend goed heeft de eigenschap daar te blijven waar het zich bevindt”. En over de zogenaamde kelderstukken merkte hij op: „Ze hebben kop noch staart, noch vader noch moeder, het zijn zwerfkatten”. Maar ook zichzelf vergeleek hij met een poes: „Men sluite de liefste poes maandenlang zonder enige reden op in een klein kooitje en probere hem dan eens te aaien!” Dit ter verontschuldiging van zijn uitvallen naar de officier van jusitie, de rechercheurs en de deskundige. Ook de hond verheugde zich in Mentens beeldspraak, alweer in verband met die bezwarende kelder- ,stukken: „Iedere notaris had kunnen zeggen dat je met die stukken geen hond vanachter de kachel kan weglokken, laat staan een rechtbank-president”. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. De NAVO heeft nogal wat kritiek op het feit dat Nederland nog steeds geen beslis sing heeft genomen over de opvol ging van de Neptune-lange-af- stands patrouillevliegtuigen van de marine. Ook vindt de NAVO dat Nederland nu maar eens dui delijk moet maken welk aandeel het wil hebben in de nucleaire verdediging door het bondgenoot schap. Die twee kritiekpunten zul len dinsdag en woensdag aan de orde komen op de vergadering van de Defensieministers van de NAVO-landen in Brussel, het zo genoemde Defence Planning Committee. De kritiek komt voor in het jaarlijkse defensie-over- zicht, waarin de NAVO een oor deel geeft over wat de lidstaten op het terrein van de defensie pres teren. De Nederlandse minister van Defensie Stemerdink kan zijn NAVO-collega’s in elk geval wat de Neptunes betreft deels geruststellen. In de financiële meerjaren planning is vanaf 1979 geld gereserveerd voor de aanschaf van een opvolger (moge- treft een toppositie inneemt. Het investe- ringspercentage van de landmacht zal de komende jaren zelfs stijgen naar 25 pro cent (nu 23,4), terwijl dat van de marine en luchtmacht op respectievelijk 35 en 30 procent komt te liggen, erg hoog in NAVO- opzicht. NAVO-kritiek op Nederland over Neptunes en atoomtaken schuwd voor de negatieve lange-ter-1 mijneffecten op het milieu, van kern- J wapens, biologische en chemische I wapens. I In de SIPRI-uitgave ,,Mas.«-vci I gingswapens en Milieu” zegt het Insti- 1 (ADVERTENTIE) „verwerpingsfront” (extremistische vleugel binnen de PLO). Zij zijn tegen iedere politieke oplossing van het Israe- lisch-Arabisch conflict. LU U1A.I. XCgCll 11CI gUUl U1IY VClll L.11H111- sche zowel als biologische strijdmidde- len pleit het betrekkelijk onvoorspelba- J re gedrag en hun potentieel lang door- J werkende gevolgen zowel voor de na- tuur als voor de mens. Het voor oorlogsdoeleinden manipu- J leren c.q. opwekken van natuurrampen I staat volgens SIPRI nog in de kinder- J schoenen. Toch beschouwt het Insti- tuut de mogelijkheid van oorlogvoering J met wervelstormen, aardbevingen, re- 2 gens, vulkanische aktiviteit of vloedgol- I I ven I gevolgen zou hebben voor de „vijand” k I tegen wie ze zouden worden gebruikt. J STOCKHOLM (DPA). I Zweedse Instituut voor Vredesvraag-1 I stukken SIPRI heeft vandaag gewaar- trijfël O 1 tuut dat het milieu niet op het feitelijke j gebruik van kernwapens hoeft te wach- J ten om de ongunstige invloeden van de nucleaire bewapeningswedloop te on- 2 dervinden. Deze wedloop, zegt het 2 I boek, plundert de uraniumvoorraden I 1 en vervuilt de wereld steeds sterker met radioactieve isotopen. k Het gebruik in Vietnam van chemi- J sche oorlogsmiddelen, zoals ontblader- 2 ingsmiddelen, duidt er volgens SIPRI op dat dergelijke methoden ook in toe- 2 komstige oorlogen zullen worden ge- I bruikt. Tegen het gebruik van chemi- VO ü- ARAFAT WALDHEIM BEGIN ü- HOESSEIN SADAT r_ n n t, a- m *n it 14

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3