NA VERBOUWING SNEL VERHUIZEN Buurthuis „De Spil” heeft eindelijk goede ruimte in Hervormd Jeugdgebouw Pleidooi voor driehoofdige top Provinciaal Ziekenhuis Korpschef Van Buuren uitgeluid met koninklijke onderscheiding „Hoogovens-directie geeft vals beeld van de crisis” ZWAGER 1 Voor de a.s. feestdagen hebben wij ’n zeer goede kollektie samengesteld en hopen OOK U te mogen adviseren Onze merken: DEZE ONDERSCHEIDING STRAALT AF OP HET KORPS Nieuwbouw en experimenten extra belasting VERWIJT VAN INDUSTRIEBONDEN NVV/NKV: Jean Pierót Mode Coiffures Dameskapsalon Jean Pierót GOED GEREEDSCHAP! Verbouwing VELSEN-IJMUIDEN 5 19 7 7 DECFMPFR DONDERDAG 1 IC Frans Molenaar - Trenco - Pierre Cardin - Charik Club - Leo Povel - Guy Caunac - Pierre Balmain - Jean Charette - Guy Dormeuil - Paco Rabanne staan voor u ter beschikking in KOSTUUMS - BLAZERS - PANTALONS - OVERHEMDEN - DASSEN en nog vele andere accessoires. IJMUIDEN Met ingang van vandaag is het buurthuis „De Spil” huurder van het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden. Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft goedkeuring verleend aan de verhoging van de subsidie, die voor het hogere huurbedrag van het huidige pand nodig was. Zo snel mogelijk wil het buurthuis nu het veel te kleine gebouw aan de Meeuwenlaan verlaten om zich met haar hele hebben en houwen in het Hervormd Jeugdgebouw te vestigen. Eerst zal er echter het nodige aan het gebouw moeten gebeuren om het geschikt te maken voor het buurthuiswerk. PLEIN 1945 nr. 52 IJMUIDEN TEL. 02550 - 14397 EEN DUURZAAM GESCHENK? T or Ter gelegenheid van zijn afscheid als commissaris van het Velser politiekorps is de heer J. W. van Buuren benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Loco-burgemeester Th. C. Witte had woensdag het genoegen de onderscheiding uit te reiken. (ADVERTENTIE) In het jaarverslag 1976 wordt aange- ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT De voorbereiding van bouwkundige vernieuwingen en de lopen de psychiatrische experimenten beteke nen gedurende 1976 een extra belasting voor het Provinciaal Ziekenhuis in Sant poort dat momenteel onder een twee hoofdige directie staat. In het jaarverslag over 1976 wordt gepleit voor aanstelling van een derde directeur om de taak van de huidige directie enigszins te verlichten. Secretaris J. Brouwers van De Spil ver telt, dat er aan het Hervormd Jeugdge bouw heel wat moet gebeuren om het geschikt te maken voor het club- en buurt huiswerk. „Er zijn nogal wat verbouwin gen nodig", vertelt hij. In het bestuur is een voorlopige opzet gemaakt van de ruimtes en wat eraan gebeuren moet. In hoeverre (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Gelijktijdig met de aan bieding van de concept-CAO ten behoeve van de werknemers van Hoogovens, heb ben de Industriebonden vandaag ook een nota gepubliceerd, getiteld „Een eerlijke verdeling van de arbeid.” Daarin uiten de vakbonden hun twijfel over de door de directie van Hoogovens noodzakelijk ge achte herstructurering van de onderne ming. Zij zijn geenszins overtuigd van het haarmodelijnen, waarbij het coupeknippen de grondslag is voor het welslagen van uw coiffure. belang van de aangekondigde bezuini gingsoperatie bij het staalbedrijf van tweehonderd miljoen gulden per jaar. De actie wordt ordinair genoemd. Volgens de vakbondsleiding van NVV en NKV schil dert de directie de toestand somberder af dan zij in werkelijkheid is. „Hoogovens wil op termijn een groter marktaandeel via een dergelijke besparing ten koste van 2500 arbeidsplaatsen.” die opzet haalbaar is, hangt echter een beetje van het beschikbare geld af. Het plan is om de eerste verdieping van het gebouw toegankelijk te maken voor bejaarden. De grote toneelzaal daar gaat dan de centrale functie in het buurthuis innemen. Daarvoor wil men de zaal wel op kunnen delen door bijvoorbeeld de plaat sing van verrijdbare panelen. Het bureau bij de ingang van het gebouw wil men ombouwen tot stafruimte, terwijl in de hal een zitje geplaatst gaat worden voor bezoe kers. De foyer op de eerste verdieping wil het bestuur uitbreiden door de gehele ruimte In het rapport wordt felle kritiek gele verd op de gang van zaken omtrent de inventarisatie van taken en manjaren. De uitkomst hiervan is van grote betekenis voor het aanwijzen van overbodige func ties. Omdat de directie weigert tussentijds informatie te verstrekken over de voort gang van deze inventarisatie, wordt onrust in de hand gewerkt. „In het bedrijf gonst het van de geruchten. Van een verant woorde inventarisatie is geen sprake, want de bedrijfsleiding legt een regelrechte per- soneelsimkrimping op. Het is bovendien de vraag of het uitgeklede staalbedrijf na deze ontslagen op den duur nog wel een toekomst heeft,” aldus het rapport. De bedrijf stop wordt verweten dat zij een kortzichtig beleid voert, slechts gericht op de korte termijn. Onder het personeel van Hoogovens hebben de samenwerkende industriebon den van NVV en NKV vandaag een pam flet verspreid waarin onder het motto „Be ter iets minder werk voor iedereen,,dan geen werk voor vele duizenden” het plan voor arbeidsspreiding uiteengezet wordt. De secretaris van het buurthuisbestuur hoopt al in januari de verbouwing rond te hebben, zodat het buurthuis tegen die tijd kan verhuizen. „Of het lukt, is nog wel een vraag”, zegt de heer Brouwers. „Dit betekent dat meer storingen en dus ook meer risico’s in de sfeer van de veilig heid voor lief worden genomen. Het over werk en het inschakelen van vreemd per soneel zullen toenemen.” Voor de periode 1978-1979 staan enkele honderden kader- functies, waaronder vele bazen, in de pro- duktiegebonden afdelingen op de nomina tie afgevoerd te worden, aldus meldt het verslag van de bonden. De leden van beide bonden krijgen op donderdag 8 december de gelegenheid zich uit te spreken over de plannen, met inbegrip van het voorstel om een gedeelte van het inkomen in te leveren voor de realisering van de arbeidsplaatsenoveren- komst. Op die datum worden op drie ver schillende tijdstippen bijeenkomsten met leden belegd, te weten om half tien ’s mor gens, kwart over twee ’s middags en half acht ’s avonds. De vergaderingen worden gehouden in De Schouw in Velsen-Noord. In simpele bewoordingen wordt betoogd dat de staalindustrie tot 1985 geen ople ving zal doormaken. „Dat betekent jaren lang minder werk, dat we daarom eerlij- ker wilken verdelen”, aldus.het stencil. De heer Witte belichtte tevens de ver scheidene functies die de heer van Buuren vervulde op regionaal niveau en in lande lijke organisaties: als hoofdbestuurder van de Vereniging van hogere politieamb tenaren, als adviseur en docent van de politie opleiding school Noord-Holland. Tal van verdiensten die dit voorjaar Vel- sens oud-burgemeester drs. J. Reehorst (met zijn vrouw eveneens aanwezig op de receptie) er toe brachten de commissaris voor te dragen voor de onderscheiding. Woorden van dank werden niet alleen door de heer Witte geuit. Als hoofdofficier van justitie voerde ook mr. J. L. Andreae het woord en na hem sprak de Haarlemse hoofdcommissaris A. Molenaar mede na mens alle Noordhollandse korpschefs zijn „Een echte politieman”, zo noemde de loco-burgemeester de scheidende com- misssaris, „u was er altijd, overal, in uni form of in de legendarische houtje-touw- tjes jas. Uw optreden werd gekenmerkt door kalmte, bescheidenheid en deskun digheid, dat wekte vertrouwen en zo hoort het ook te zijn”. waardering uit voor de bijdragen van de heer Van Buuren voor de regionale samen werking. Typerend was zijn inleiding waarbij hij de heer Van Buuren vertelde: „Ik heb heel wat telefoontjes gehad van mensen die dachten dat er een vergissing in het spel was: uw jeugdig uiterlijk geeft niet de indruk van een zestigjarige”. Opvolger van de heer Van Buuren, .hoofdinspecteur A. J. Wijnstroom, sprak namens het korps: „Wat wij vooral ten teurtoneelverenigingen, die voor repetities en uitvoeringen van de zaal gebruik maak ten. Dat is allemaal sterk teruggelopen, waardoor het beheer van het gebouw te korten begon op te leveren. En het wijk- werk van de kerk is ook wat teruggelopen. Daarvoor hebben we aan de zaaltjes in de consistoriekamer van de kerk voldoende", zegt hij. Daarom heeft de kerk uitgezien naar een huurder van het gebouw. er bij ste es- an sen >n. lag jen jen de. ital oor »or- ens nd- rele to- ist ■er at en ol- irt Hoewel de,heer Witte de heer van Buu ren kon feliciteren met de goede gezond heid waarmee deze aan z’n nieuwe levens fase begint, sprak hij ook treurige woor den: „Het is jammer dat u vertrekt, het is te gauw. De drieënhalf jaar dat u commis saris bent geweest zijn te kort geweest. Onze waardering voor u geldt echter uw volledige diensttijd in het Velsense korps. Toen u in 1945 kwam, was het voor een korps een tijd van een nieuw begin, een nieuwe mentaliteit, nieuwe problemen.” ,„U hebt in uw functie als commissaris voortgebouwd op het werk van uw voor ganger, commissaris Sepp,” zo vervolgde de heer Witte, „u bent er in geslaagd bin nen de krappe behuizing van het korps in de tijd bij te blijven. De regionalisatie van surveillance, de instelling van een infor matiecentrum binnen de politie en de in voering van de wijkagent, al deze verbete ringen zijn onder uw leiding tot stand gebracht. Alleen het hoofdbureau vormt een teer punt: dat staat er nog, hoe graag u ook voor uw afscheid nieuwbouw had wil len realiseren”. zeerste hebben gewaardeerd is dat jongere korpsleden ruimte kregen voor eigen on derzoek, dat er bij u altijd de bereidheid was om te luisteren naar nieuwe ideeën, dat die openheid er was. Het Velsense korps is trots op u”. Het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan gaat nu definitief onderdak bieden aan het al jaren met ruimtegebrek worstelend buurthuis De Spil. onder het balkon erbij aan te trekken. Deze ruimte kan dan omgetoverd worden tot een ontmoetingsruimte. Voor het bal kon zelf op de tweede verdieping heeft men nog geen bestemming. Die bestem ming is er wel voor de grote zaal beneden, die dagelijks het peutërspeelzaalwerk on derdak zal gaan bieden. In de tuin achter het gebouw wil De Spil wat speelwerktui- gen plaatsen, zodat de peuters in de zomer ook buiten kunnen spelen. De ruimte, die door het GAK werd ingenomen wil het buurthuis gaan gebruiken als handenar- beidlokaal, terwijl de kelder beschikbaar komt'voor het tienerwerk. De heer Brouwers vertelt, dat de huidi ge praktijkruimte van de tandarts nog wel problemen oplevert. De tandarts heeft nog geen andere ruimte gevonden, maar hem is wel gevraagd zo spoedig mogelijk zijn huidige praktijkruimte te ontruimen. Met de verbouwing van het pand wil men op zeer korte termijn be ginnen. Er worden voorbereidingen getroffen voor de bouw van twee aaneengesloten paviljoens goed voor 120 verpleegplaat- sen en een verbouwing van het zogenoem de Nieuwe Zusterhuis dat voor de op vang en behandeling van circa 100 patiënten geschikt wordt gemaakt. Daarnaast vroe gen nieuwe sterk individueel gerichte be handelmethoden aangeduid als het „ex periment Santpoort” extra aandacht. De Spil wil haar activiteiten ook gaan uitbreiden nu men eindelijk de beschik king over voldoende ruimte krijgt. Men denkt daarbij aan buurthuiswerk voor tieners, jongerenwerk, activiteiten voor bejaarden en een stuk dienst- en hulp verlening, zaken, waarvoor een buurthuis een taak in de wijk kan hebben. Momen teel heeft De Spil de beschikking over twee huurthuiswerkers, maar het bestuur is in onderhandeling met een teamleider. Daar voor heeft men echter de dienstwoning bij het Hervormd Jeugdgebouw nodig en de heer Brouwers is dan ook danig geschrok ken van de kraakactie in dit pand. „Als we aan een nieuwe teamleider geen woon ruimte kunnen aanbieden, dan kunnen we rustig zeggen, dat het onmogelijk is om zo’n beroepskracht aan te trekken”, zegt hij. v Het Hervormd Jeugdgebouw blijft ei gendom van de Hervormde Kerk IJmui- den-Oost. Het gebouw is 26 jaar geleden neergezet als eigen wijkgebouw voor de kerk, maar zodanig opgezet dat er ook sociaal-cultureel werk kon gebeuren. G. J. Kwakkel van de kerkvoogdij vertelt, dat met name daarom de grote toneelzaal is gebouwd. „Er was vroeger een arsenaal aan ama- Toen de subsidie voor de hogere huur eenmaal rond was, konden de onderhan- delingen tussen de hervormde kerkvoog dij IJmuiden- Oost en het buurthuis De Spil worden afgesloten. Het gebouw is leeg op de praktijkruimte van tandarts G. J. B. Sakkers na. De dependance van het Gemeenschappelijk Administratie Kan toor is voorlopig overgebracht naar Be verwijk. Het was een dankbare commissaris van Buuren die met zijn dankspeech het offi ciële deel van de afscheidsreceptie af sloot. „Deze onderscheiding die ik nu heb gekregen, straalt af op degenen die erbij horen: het korps. Het is een goed korps”. „Een onvergefelijke dag”, zo sprak de heer Van Buuren en daar aan hebben de enige honderden belangstellenden, die de scheidende commissaris tot afscheid de hand kwamen drukken, ongetwijfeld toe bijgedragen. (ADVERTENTIE) Wij zouden het zeer op prijs stellen u in onze zaak te mogen begroeter Jr drongen op een landelijk beleid voor kli nische behandelmethoden. In de recente Structuurnota Gezondheidszorg blijft dit punt ten onrechte ongenoemd, aldus het verslag. Gesteld wordt dat de opzet van psychotherapeutische gemeenschappen èn de daarvoor benodigde behandelcapa- citeit onmogelijk voor de regio alleen gere serveerd kunnen blijven. Deelname aan de experimentele behandelwijze zou ook voor patiënten buiten het directe werkgebied open moeten staan. Er wordt een landelijk beleid voor dit taakonderdeel extra nood zakelijk geacht omdat voorzieningen voor klinische psychotherapie elders in het land rtagenoeg ontbreken. Binnen de sterk democratisch getinte therapeutische gemeenschappen bleken drugverslaafden een storend element. Aan verwijzing naar „drugvrije therapeutische gemeenschappen” wordt na de ervaringen in 1976 de voorkeur gegeven. Het jaarver slag geeft voor de nieuwe behandelwijze het volgend resultaat: 20 percent van de deelnemers trok ten volle profijt van de groepstherapie en kon als „structureel ver beterd” worden ontslagen. Een kwart van de te behandelden vertoonde uiterlijk ver betering zonder dat hun problemen „tot op de bodem” werden opgelost. Blijft over 50 percent van de deelnemers die ongenezen huiswaarts keerden. De inrichting in Santpoort onderhoudt sinds 1971 nauwe relaties met de Haarlem se Mariastichting. Het aantal patiënten in 1976 (1066) bleef beneden de prognose (1100) hetgeen een financieel tekort van 379.826,26 tot gevolg had. Bij de personeelswerving gaf het geringe aanbod van gediplomeerde verpleegkun digen problemen. Het personeelsbestand groeide van 944 naar 979. Bij de nieuwko mers waren ondanks herhaald adverteren slechts 30 gediplomeerden. Bij de medicij nenverstrekking werd het kwantum zoge noemde rustgevende middelen met succes binnen de perken gehouden. Met een vakantie voor zwaar organisch gestoorde patiënten werden gedurende het verslagjaar in Overijssel uitstekende erva ringen opgedaan. Tegenover 750 opnamen stonden gedu rende 1976, 731 ontslagen. Kennemerlaan 77 - IJmuiden - Tel. 1560^ IJZERHANDEL De vakbonden achten het onverant woord voor de algehele bedrijfsvoering in de toekomst, dat het mes wordt gezet in geavanceerde afdelingen zoals nieuwbouw en de laboratoria. Op grond van recente informatie verwachten de vakorganisaties dat het aantal arbeid splaatsen bij de Technische Dienst van Hoogovens drastisch worc^t ingekrompen door de intensiteit van het onderhoud van de fabrieksinstallaties te verminderen. VELSEN. Het afscheid van commissaris J. W. van Buuren van de Velser politie heeft woensdag een extra feestelijk tintje gekregen door de uitreiking van een koninklijke onderscheiding. Loco-burgemeester Th. C. Witte speldde de verraste commissaris de medaille op, na hem benoemd te hebben tot Officier in de Orde van Oranje Naussau. Dit als sluitstuk van de afscheidsrede van de loco-burgemeester, waarmee de officiële afscheidsreceptie van commissaris van Buuren, die met functio neel leeftijdsontslag is gegaan, inluidde. Kennemerlaan 184 IJmuiden - Tel. 14825

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5