RUIM 52.000 BEZOEKERS SINDS DE OPENING -Ii-Fïw£ geluidswal Bebouwing Purmer gaat door Motie tegen bezwaar van 'aarom juist nu een tuner? Waarom juist Alphenaar? Alphenaar Hetkado voor hem en haar! De veilige elektronische batterij-aansteker die alleen werkt op huidkontakt (dus in de hand). Unieke techniek. Prachtige styling. Div. modellen en uitvoeringen v.a 79,50* burgerlijke stand I L. 19 7 7 10 PFCFMBER VRIJDAG I Ijshockey Door Dick Panman HEEMSKERK Lang-lauf KROON WIJST BEZWAREN AF Cirkelmaaimachine voor Openbare Werken Geloofsbrieven int J. van Jelgershuis 1 I I I tJf ïld, huis. Burgemeester I krijgt wandbord ■■I IJMOND a H J 0 0-1 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/HAARLEM. Ds bezwaren tegen de bebouwing van de Purmer zijn door de Kroon afgewezen. De gemeente Purmer- van 4700 woningen in het noord westelijk deel van de polder. De actievoerders, die jarenlang weer stand hebben geboden tegen de bebouwingsplannen, hebben slechts op enkele ondergeschikte punten gelijk gekregen. De wo ningbouw in de Purmer is be doeld om het teveel aan Amster damse woningzoekenden te huis vesten. i TANITA vurig aanbevolen! *Er is al een Tanita voor 42,50 A.RLEM. Zodra het winterseizoen is afgelopen zal worden nagtoaan in hoeverre de kunstijsbaan Kennemerland is verzakt. Tijdens de bouwperiode was al sprake van mogelijke verzakking in verband met de drassige bodem, waarop het circuit is gebouwd. De heipalen onder het fundament zijn geslagen in veengrond en kunnen nog van positie veranderen. Of dit van invloed zal zijn op de kwaliteit van het ijs kan nog niet met zekerheid worden gezegd. Naar verwach ting kan een eventuele helling van het ijsvlak worden bijgesteld door de ijsmaker van de baan. i-- 318160 n 9 Als de kunstijsbaan verzakt is er altijd nog de ijsmaker IJsmaker Butter op z’n schaafmachine, waarmee hij de schaatssporen afdicht. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) ES EB (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ouranl dag en nacht in touw om zorg te dragen voor de juiste dikte en koeltegraad van het ijs. Afgezien van de week, waarin een voortdurende storm de ijsbaan tot één groot wak omtoverde, is hem dat tot nog toe voortreffelijk gelukt. Aan het college van gedeputeerde staten van Noord-Holland, wordt in deze motie verzocht akkoord te gaan met het betref fende bestemmingsplan. Daarbij is over wogen, dat het onthouden van ook gedeel telijke goedkeuring van het plan zal leiden tot ernstige vertraging in de woningbouw, hetgeen weer kostenverhogend werkt. De motie is ondertekend door de heer P. F. Bol als coördinator van de huurders die zich hebben aangesloten bij de belangen groep Meerestein/Hoogdorp. Er is een pre sentielijst bijgevoegd van degenen die tij dens de spoedvergadering bijeen kwamen. De geluidswal is een verhoging aan het einde van de elf meter lange tuinen die daarmee in de visie van de gemeente een aardige afsluiting krijgen, omdat men de ze wal van gemeentewege met heesters en bomen wil gaan beplanten. Voor het be reikbaar houden van die achtertuinen worden afhankelijk van de situering van de woningen oplossingen gezocht voor zo ver dat nodig is. De motie van geen bezwaar moet het provinciale bestuur ervan overtuigen dat in Heemskerk in de toekomst geen acties tegen de geluidswal worden ondernomen. Dat kan de goedkeuring van het bestem mingsplan en dus de bouw van zo’n driehonderd woningen versnellen. Het kantoorjte van de ijsmaker is eigen lijk een klein weerstation. Wind- en tempe ratuur zijn beslissende factoren bij de be reiding van het ijs. Barometers, thermo meters, ontvangst van radio Schevenin- gen, regelmatig contact met het KNMI; het behoort tot de noodzakelijke outillage. Afgezien van het wakende oog van ijs maker Butter zit het wonder van een juiste bevriezing in een vat met 7000 kilo amoni- ak. In de betonvloer van de 400 meter lange baan zit in totaal 55 kilometer pijp leiding, waardoor deze vloeistof circuleert. BEVERWIJK. De gemeenteraad gaat donderdagavond 8 december de geloofs brieven van het nieuwe raadslid J. J. van Jelgershuis (CPN) onderzoeken. De heer Jelgershuis neemt de plaats in van N. Dudink, die de voorkeur heeft gegeven aan het werk in de afdeling van de partij. Een systeem van condensoren en compres soren maakt het mogelijk 1,8 miljoen kilo calorieën per uur te onttrekken aan de ijsoppervlakte van 5300 vierkante meter Het systeem is simpel: de amoniak wordt in vloeibare vorm door de pijpleidingen geperst, onttrekt warmte aan het baanop- pervlak en verdampt. Vervolgens worden de amoniakdampen weer gecondenseerd en vloeit het vat weer vol. Dit circulatiesys teem heeft een zodanige koel-kapaciteit, dat de weersinvloeden voor een belangrijk deel kunnen worden teruggedrongen. De eerste weken heeft het koelappparaat op volle toeren gedraaid, ook al om de baan uit te testen. Na de stormperiode kon de koel-unit op een zacht pitje worden ge steld. Bedrijfsleider T. de Lange valt de ijs maker bij. „Zoals het zich nu laat aanzien draaien we een zeer redelijke exploitatie. In enkele weken tijd konden we ruim 52.000 bezoekers registreren, de week slui ting vanwege de storm meegerekend. Daaruit blijkt wel, dat er in Haarlen en omgeving een grote behoefte bestaat aan deze vorm van recreatie. Om ook aan de wensen van andere wntersporters tege moet te komen starten we zondagavond met lang-lauf voor skiërs. De ijsbaan zal worden voorzien van een sneeuwlaag, waarop deze sport bij wijze van training voor de echte wintersport in het buiten land beoefend kan worden.” Bovendien liet de Kroon in de beslissing het feit meewegen, dat Purmerend al voor 66 miljoen gulden grond heeft aangekocht. In het Koninklijk Besluit wordt toegege ven dat de bebouwing van de Purmer landschappelijke bezwaren heeft, maar de schade blijft beperkt tot het noordweste lijk deel van de polder. Gedeputeerde W. van der Knoop is blij, Het Koninklijk Besluit, waarbij het be stemmingsplan Purmer I 1974 van de ge- meerite Purmerend wordt goedgekeurd, OVERLEDEN: Hendrik van der Wel, oud 80 jaar; Ca tharina Hendrica Helena Bron geboren Staphorts, oud 85 jaar; Margje van Toor geboren Van der Graaf, oud 85 jaar; Jur- jen Jan Eerkens, oud 89 jaar. i GEHUWD: Jan Brouwer en Willemina Gerdina Jo- sephina Dijkman, Siem Hendrik Jan Veld en Jellina Schoute, Wilhelmus Maria Otten en Marijtje Schaafstra, Hendricus Theo doras Antonius Sinnige en Lamberdina Johanna Groenendaal; Cornells Pieters en Klaske Hoekstra; Johannes Savenije en Josephine Jacqueline Thuis. ONDERTROUWD: Arie Loocks en Jantje Broeksema; Pe trus J. de Vries en Marijke Boshuizen; Martinus J. Schrama en Cornells N. de Wit; Johannes Loos en Maria G. Bakker; Hesdie J. M. Moor en Johanna M. L. van Goethem; Gerrit G. van Harselaar en Eli sabeth Lenaerts; Adrianus Zonneveld en Agnes T. Martens. GEBOREN: Eline Kuin, Daniel James Goodall, Helen Maria ten Hoeve, Rachel Pais, Thomas Cornells Johannes Stuifbergen. Tuner, een mooi woord voor AM FM radio, maar dan een zonder luidspreker. Want u moet hem aansluiten op uw ver sterker, en dan krijgt u uit uw luidspreker- boxen geluid zoals u nog nimmer hoorde I En juist nu, met de "kabelradio", kunt u op de FM heel veel verschillende stations met een meer dan voortreffelijke kwaliteit ontvangen I Alphenaar heeft voor u een grote keus kwaliteitstuners. Waarom komt u niet even zelf luisteren en kijken Juist nu I KRUISWEG 45-49, HAARLEM. 023-320244. WIJ BETALEN UW PARKEERGARAGE. Toch is het ijsmaken niet een kwestie van een druk op de knop, zoals blijkt uit de intensieve werkzaamheden van ijsmaker Butter. Voordat een berijdbaar laagje ijs van 2 a 3 centimeter spiegelt op de beton nen vloer heeft hij een gevecht moeten leveren met verschillende natuurwetten. Als de meeste schaatsliefhebbers nog met kramp in de kuiten liggen te slapen is ijsmaker Butter al druk doende met de voorbereidingen voor de ijsvlakte van de volgende dag. Dan laat hij de temperatuur van de baan een halve graad per uur zakken om te voorkomen, dat het beton te snel krimpt en er scheuren in het ijs ont staan. Tijdens dit procédé krimpt de baan gemiddeld 4 centimeter. En pas dan kan de eigenlijke bereiding van het ijs beginnen. „Kijk”, zegt ijsmaker Butter, „water is natuurlijk niet zomaar waterpas. Daar komt nogal wat bij kijken. Eerst benevel ik de baan met kleine tuinslangen en bevriest een mijllimeter dik glazuur laagje op het beton. Dat is om de vloer goed af te dich ten, want ook beton is enigszins poreus. Daarna wordt de amoniaktoevoer opge voerd en spuiten we met brandslagen wa ter op de baan. Dat kan binnen een kwar tier gebeuren en dat staat de baan blank. Het opvriezen vergt ongeveer drie kwar tier en dan moet ik de zaak nog afwerken Een andere wens, die wel de nodige extra investering zal vergen, is de bouw van een ijshockeyhal op het terrein van de kunstijsbaan. Bedrijfsleider De Lange: „Als deze toeloop van mensen zich hand haaft moet dat na verloop van tijd tot de mogelijkheden behoren. Nu al krijgen we veel reacties binnen van mensen, die graag aan ijshockey in Haarlem zouden willen doen. De ruimte is er, dus zou die accom modatie binnen een paar jaar gerealiseerd kunnen worden als de belangstelling vol doende blijkt”. Voorlopig blijven bedrijfsleider en ijs maker in de eerste plaats gericht op het goede verloop van het recreatie-schaatsen op ijs van kwaliteit. Als het winterseizoen ten einde is zullen aannemers samen met het bestuur van de stichting en een ad- viesburo bekijken of de verzakking van het fundament zich door heeft gezet of niet. Als dat allemaal meevalt is het pas tijd om aan andere plannen te denken. BEVERWIJK. De bij openbare wer ken ingebruik zijnde kooimaaimachine is versleten en aan vervanging toe. B. en W. stellen de gemeenteraad voor een krediet van 23.500,- te verlenen voor de aankoop van een nieuwe cirkelmaaimachine, die een hoge produktie heeft in vergelijking met de kooimaaimachine. en waarbij de bezwaren daartegen zijn afgewezen, is ook van belang voor de Haarlemmermeer, Kennemerland en de IJmond. Het besluit betekent dat de druk vanuit Amsterdam op de woningmarkt hier kan verminderen. De Kroon over woog, dat de Purmer van de mogelijke alternatieve bouwplaatsen, zoals het Ilper- veld, de Wijdewormer, de Beemster, Zee vang, toch het best kon worden bebouwd. ü- Bedrijfsleider T. de Lange:. grote toe loop. Met de ijsschaafmachine zal de heer Butter de baan zodanig prepareren, dat ook lang-lauf mogelijk is. „Met een recrea- tiebaan kan je zo’n experiment gerust wa gen. Priksleën zou ook kunneri. Die gaten in het ijs maak ik wel weer in orde”, zegt hij lachend. Om de exploitatie van de kunstijsbaan gezond te houden wordt voor sommige technische zaken een goedkope oplossing gezocht. Een sneeuwschuiver bijvoor beeld, die bij het werk van de ijsmaker onontbeerlijk is, wordt door de heer But ter zelf op een landrover gemonteerd. „Ik ga een constructie maken, waarmee de sneeuw in een keer over de afrastering kan worden gewipt”, vertelt hij. dat er eindelijk een beslissing is genomen over de Purmer. Ook is men bij GS ver heugd, dat de normale procedure van be- stemmingsplan-bezwaarschriften-GS- Kroon is gevolgd en dat niet de ingreep van bovenaf heeft plaats gevonden door middel van een ministeriële aanwijzing. Het college denkt, dat dat meer appelleert aan de rechtgevoelens van de bevolking, vooral gezien het feit, dat de planologische beslissing over de bebouwing van de Pur mer fel omstreden is. Het gemeentebe stuur moet nu haar stedebouwkundige op dracht zo goed mogelijk uitvoeren, door het bouwen van een goede stad met een eigen identiteit, gelegen in een kwetsbaar landschap, aldus de gedeputeerde. Naar het oordeel van het provinciaal bestuur zal Purmerend zich moeten richten op de ge dachte omvang van ongeveer 65.000 inwo ners, conform het gestelde in de NORON (Nota Ruimtelijke Ontwikkelingen in Noord-Holland. (ADVERTENTIE) TAOÜDTA SENSOLITE v Asperen B V Valkenswaard 04902 - 1 68 10 HEEMSKERK. Tijdens de laatste raadsvergadering maakte wethouder II. J. M. Roozen bekend, dat de provinciale planologische dienst een aantekening had gemaakt bij de in het bestemmingsplan „Meerestein-Hoogdorp” geprojecteerde geluidswal langs de Plesmanweg, achter de tuinen van de woningen die langs deze weg worden gebouwd. Die geluidswal zou alleen worden toe gestaan als de toekomstige bewoners er bij voorbaat geen bezwaar tegen zouden maken. Dit voorbehoud leek een gevolg van acties die elders in Noord-Holland worden gevoerd tegen geluidswallen. Het gemeentebestuur heeft de toekom stige bewoners en de „insprekers” geraad pleegd en zij hebben nu een motie aange nomen, waarin zij verklaren geen be zwaar te hebben tegen de geluidswal. Tot dusver hebben de 52.000 bezoekers, die vanaf 16 oktober zijn geregistreerd, niet te klagen gehad over de kwaliteit van het ijs. En dat is vooral de verdienste van de 26-jarige ijsmaker van de baan, de heer A. Butter. Samen met z’n assistent is hij met de ijsschaafmachine”, legt de ijsma ker uit. Met die machine, een mastodont op rub ber banden, kan de heer Butter de laatste hand leggen aan het ijsoppervlak. Met een brede en vlijmscherpe beitel, die normaal gesproken wordt gebruikt in de papierin dustrie, kan hij het ijs op verschillende diktes afschaven. „Het is van belang, dat het ijs wordt gevlakt en dat de rijp in de schaatssporen ontdooit. Daarom gaat het schaven gepaard met een heet-water toe voer. Helemaal vlak krijgt je de baan nooit. Over de hele lengte blijft altijd een paar centimeter hoogteverschil. Voor de schaatsers is dat nauwelijks te merken. Het is tenslotte een recreatie-baan en geen pure wedstrijdbaan”, zegt de ijsmaker. Desondanks zijn er op de kunstijsbaan Kennemerland snelle tijden gemaakt tij dens officieuze wedstrijden van de kern ploeg. De gemiddelde tijden lagen slechts enkele fracties onder de tijden van de wedstrijdbaan in Alkmaar, waar Butter eerst heeft gewerkt. „Het zou zich niet lonen bij deze baan tribunes te bouwen”, stelt hij vast. „Er zijn op de tien wedstrijd- banen in Nederland maar een paar wed strijden per jaar te verrijden. Een investe ring van een half miljoen voor tribunes zou niet lonend zijn.” BEVERWIJK. Maandagmiddag J zal burgemeester A. J. Hubers van Be- verwijk het eerste, door de IJmuider firma Geels vervaardigde wandbord I van Beverwijk in ontvangst nemen. Dit I wandbord maakt deel uit van een serie b van zes wandborden, die verschijnen J onder de noemer „De Schoonheid van 1“ I

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11