Voortaan op g Particuliere ziektekostenpremies te hoog 99 Vacatures ook verminderd Mot Test voor ruimtelab Staking bij JAL 4 Ontwikkelingslanden vechten beleid aan Textieloverleg EEG niet op tijd afgesloten III vermogen 5 minderjarigen belasting POTTERS, 1INIA 1 Bevroren ruit? Pas op dat de ruitewissermotor niet doorbrandt j I 1 UH I I 1 1 ‘-dubbele 4 aan ienevèi helpt jaren hij hoest? Unilever wil Amerikaanse lijmfabriek Veel EEG-geld naar melk en zuivelprodukten I r r r g Li Shdlhelpt 5 4 |;ii 3 2 BB dm I V.. Stevin verwacht in 1978 weer 30 miljoen nettowinst 23 ECONOMIE 19 7 7 2 DECEMBER VRIJDAG 1 I r, l\ Grote onkosten hebben vaak kleine oorzaken. Neem b.v. een ruit, waar ijs of sneeuw op is vastgevroren. In „Shell helpt” deel 4 kunt u lezen, dat je dat nooit met je ruitewissers moet verwijderen.Want als die ook vastgevroren zijn, bestaat de kans dat de ruitewissermotor doorbrandt. En reparatie daar van kost altijd meer geld dan u denkt. Een kleine, maar nuttige tip. En zo staan er nog veel meer in „Shell helpt’,’ deel 4. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. In november blijkt de werkloos heid, althans voor het seizoen gecorrigeerd, te zijn gedaald met 4200 personen, waarvan 3200 mannen en 1000 vrouwen. Volgens het ministerie van Sociale Zaken zijn er nu 204.300 werklozen. Daar staat echter tegenover dat eveneens voor het seizoen ge corrigeerd, het aantal openstaande vacatures met 2400 verminderde tot 59.000. had deze onderhandelingen op 30 november willen besluiten. 2 2 y BRUSSEL (ANP). In een po ging om het juiste klimaat te scheppen voor een broodnodige herstructurering en omschake ling van de Europese textielindu strie heeft de Europese Economi sche Gemeenschap in de afgelo pen weken onderhandelingen ge voerd met een groot aantal tex- tielexporterende landen. De Euro pese Commissie in Brussel, het „dagelijks bestuur” van de EEG, meent dat die onderhandelingsge- sprekken over het algemeen be vredigend verlopen zijn. Een woordvoerder van de Commissie, die dat gisteren meedeelde, voeg de er echter aan toe dat het ge sprek met de belangrijkste tex- tielleveranciers nog niet afgerond kon worden. De Gemeenschap A Zonder autoprobtemen de winter door (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Ouders die een vermogen aan hun minderjarige kinderen schenken, zullen voort aan belasting over dat vermogen moeten betalen. Een meerderheid van de Tweede Kamer stemde gis teren vóór dit voorstel van het PvdA-Tweede-Kamerlid De Kam. Tégen waren de fracties van WD, SGP, GPV en Boerenpartij. Door deze maatregel zal er per jaar een paar miljoen gulden meer in de schatkist vloeien. De PvdA wil met de maatregel berei ken dat er een rechtvaardiger ver deling van vermogens ontstaat door juist de mensen met veel vermogen belasting te laten betalen. (Van onze redactie economie) Werkloosheid gedaald ;n .34 4 (ADVERTENTIES) (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. De melk- en zuivelproduktie kostten de negen landen van de Europese Gemeenschap vorig jaar bijna 7 miljard gulden. Dit blijkt uit het jaarlijkse verslag van de Europese Commissie over de uitgaven van het Europese landbouwfonds in het kader van het gemeenschappelijke landbouwbeleid. Met 36,8 percent van de totale uitgaven, die circa 17,5 miljard gulden bedragen, haalde de zuivelsector een nieuw record. Het betalen van garantieprijzen aan de boeren voor rundvlees vormt een tweede slokop van het landbouwfonds, maar met 11,5 percent daalde het aandeel van de rundvleessector aanmerkelijk in vergelij king met 1975 (ruim 20 percent). De be langrijkste overschrijding van de begro ting vond plaats in de sector monetair compenserende bedragen, die uitgekeerd worden om de eenheid van de landbouw prijzen in de hele gemeenschap te hand haven. Als gevolg van de aanmerkelijke waar devermindering van het Britse pond en de Italiaanse lire liepen de uitgaven in deze sector op tot 1,7 miljard gulden, terwijl op ongeveer de helft was gerekend. Een be langrijk deel van dit bedrag is ten goede gekomen van Groot-Brittannië dat via de ze „subsidies” zijn grote voedselimporten uit de andere EEG-landen relatief goed koop kon houden. In vergelijking met 1975 werd zo’n 340 miljoen gulden meer aan Nog geen boekje ontvangen? Vraag even naar op een Shell verkooppunt. monetair compenserende bedragen uitbe taald. >8,00 7,80 DEN HAAG. De premies die vol gend jaar voor de vrijwillige ziektekos tenverzekering moeten worden betaald, zijn inmiddels bij de verzekerden be kend geworden. De premiestijging vari eert van ongeveer 12 tot 15 procent. Hierover is veel onrust ontstaan, nadat vorige week de minister van Economi sche Zaken bekend maakte, dat deze premiestijging niet meer dan 9,5 procent mocht bedragen. Sinds half oktober zit de Commissie met de textielleverende landen rond die onder handelingstafel. Met name de ontwikke lingslanden die textiel leveren, hebben nog al wat bezwaren tegen de houding van de Gemeenschap. Vertegenwoordigers van die landen hebben er op gewezen dat de EEG, nu het haar economisch slecht gaat, niets meer of minder wil dan de Europese deur voor een groot deel sluiten voor die produkten waarvan soms voor een groot deel het bestaan van ontwikkelingslanden afhangt. Inderdaad streeft de Gemeenschap bij de onderhandelingen naar een beperking van de textielimport in de EEG. Van het resultaat van de onderhandelingen heeft ze dan ook haar eventuele deelname aan een nieuw multivezelakkoord (MVA) af hankelijk gesteld. Het bestaande interna tionale akkoord loopt eind dit jaar af. De gemeenschap voert onderhandelin- zich weer 3700 werklozen extra lieten inschrijven. Het totaal aantal ingeschreven werkzoekenden liep daarmee op tot 207.200 personen. Dit geldt ook voor de openstaande banen. De werkelij ke ingeschreven vacatures, zoals aangemeld bij de GAB’s, daal den met 6600. Het ministerie past iedere maand een seizoencorrectie toe, om een beter overzicht te hebben van het verloop van de werkloos heid over het gehele jaar. „Passen we die correcties volgens bepaalde methoden niet toe, dan verloopt het werkloosheidscijfer over het gehele jaar genomen als een soort Alpenlandschap, maar over het gehele jaar genomen kom je dan toch op hetzelfde uit,” aldus het ministerie, dat zegt dat in bepaalde maanden het gecorrigeerde cijfer lager ligt dan het werkelijke cijfer, maar voor andere maanden van het jaar weer hoger. de consumentenorganisaties. De algeme ne stelling daarbij is, dat de verzekerden niet om dit extra pakket hebben ge vraagd. Velen die een particuliere ziekte kostenverzekering hebben, hebben geen kinderen meer in de leeftijd van nul tot negen jaar. „Dit is een solidariteitsbegin sel, waartoe wij onder druk van het mi nisterie van Volksgezondheid hebben moeten besluiten”, zeggen de verzeke raars. Het tegenargument van de verze kerden is, dat zij voor iets moeten beta len, waarom niet is gevraagd. De verzekeraars zeggen, dat de opna me van het pakket tandartsenhulp een eerste aanzet is tot een breder pakket. In onderling overleg hebben de verzeke raars uitgemaakt, dat tandartsenhulp in het totale verzekerde pakket opgeno men wordt per 1 januari. De verzeker den voeren aan, dat de kosten van hui sartsen naar behoefte al of niet meever zekerd kan worden. Men vraagt zich af, waarom de ziektekostenverzekeraars de ze minimale tandartsenhulp, waarvoor maar liefst een premieverhoging van on geveer drie procent in rekening wordt gebracht, overeenkomstig het huisart senpakket heeft opgenomen, zodat de „klant” naar behoefte kan kiezen. Het ministerie van Economische Za ken, dat nog met deze zaak bezig is, heeft inmiddels wel laten weten dat in de toe- gestane premieverhoging van 9,5 procent het tandartsenpakket mede is begrepen. Dit zou inhouden dat, als het ministerie blijft vasthouden aan de afgekondigde premiestijging van 9,5 procent, de verze- Als argument tegen de huns inziens te lage premiestijging, voeren de verzeke raars aan, dat de solvabiliteit van de verzekeringsmaatschappijen wordt aan getast, een zaak waarover ook het minis terie van Financiën en de Verzekerings kamer zich zorgen beginnen te maken. Vandaar, dat de verzekeringsmaatschap pijen hopen, dat het ministerie van Eco nomische Zaken alsnog ontheffing zal willen verlenen, waardoor een hogere premie in rekening kan worden ge bracht. Het ministerie is daartoe volgens voorlopige informaties nog niet direct bereid. kerden in de eerste maanden van het komende jaar een premierestitutie krij gen van de verzekeraars. TOKIO (Reuter). Het vliegend perso neel van de Japanse luchtvaartmaatschap pij „Japan Air Lines” is gisteren een sta king van 24 uur begonnen. De stakers eisen betere arbeidsvoorwaarden die te vens meer veiligheid bieden. ,00 ,00 ,00 ,20 ,50 ,41 ,00 ,00 ,10 ,00 ,50 ,40 ,00 ,50 ,60 ,00 ,50 ,00 ,80 ,80 ,00 ,50 ,40 ,20 ,20 ,00 50 .00 .00 .80 .00 .00 00 50 50 70 ,90f 70 00 00 50 00 00 50 50 70e 80 60 50 .50 90 .60 ,10 .00 .50 .20 50 00 50 00 50 00 00 .50 80 .00 .60 .00 .50 .50 .20 .60 .10 .00 .00 ,00 ,00 ,00 gen met Oostbloklanden en met ontwikke lingslanden. De textielimport uit die lan den, waar gewerkt wordt met doorgaans zeer lage lonen, is, aldus de Commissie in Brussel, de Europese textiel- en kledingin dustrie steeds meer gaan bedreigen. De Commissie heeft de volgende cijfers verstrekt: jaarlijks importeert de EEG 600.000 ton textiel méér dan ze uitvoert. Sinds 1973 hebben 500.000 werknemers in de Europese textielindustrie hun baan ver loren. Sinds 1973 nam het textielverbruik in de EEG toe met één pet., maar de import steeg met niet minder dan 80 pet. De Commissie heeft becijferd dat, indien die ontwikkeling doorzet, tot het jaar 1982 nog eens 1,6 miljoen arbeidsplaatsen in de Europese textielindustrie verloren zullen gaan en dat terwijl er nu al 6 miljoen werklozen in Europa zijn. In de nieuwe internationale overeenkomst wil de EEG de stijging van de textielinvoer beperken tot 6 pct. per jaar. MENTHOL 5 De kosten van het gemeenschappelijke Europese landbouwbeleid blijven betrek kelijk stabiel, uitgedrukt als percentage van het brutoprodukt van de Gemeen schap. 0,47 percent in 1976 tegen 0,46 per cent in het jaar daarvoor. In 1976 werden 258 gevallen van misbruik of oplichting van het landbouwfonds geconstateerd, voor zover het ging om uitkering van ga rantieprijzen. Van de 19 miljoen gulden die hiermee gemoeid was, is bijna een derde achterhaald. (ADVERTENTIE) Hooghoudt dan 9,5 procent berekend mag worden, het te veel betaalde wordt verrekend. De particuliere ziektekostenverzeke raars hebben in hun pakket nu voor het eerst tandartsenhulp opgenomen voor kinderen geboren na 31 december 1968. Dit overeenkomstig de uitbreiding van de tandartsenhulp van de ziekenfondsen. Het verschil is, dat de ziekenfondsen geen extra premie voor de uitbreiding van dit pakket hebben berekend, doch de particuliere ziektekostenverzekeraars brengen hiervoor de verzekerden twee tot drie procent extra premie in reke ning. Inmiddels hebben veel verzekerden daartegen bezwaren gemaakt, zowel bij de ziektekostenverzekeraars zelf als bij De ziektekostenverzekeraars delen hun verzekerden op verzoek mee, dat eerst betaald moet worden en dat daar na, als de minister geen ontheffing op de premiestijging verleent, zodat niet meer De Kamer bracht gisteren enkele wijzi gingen aan in het belastingplan van 1978 van minister Duisenberg (Financiën). Zo bepaalde de Kamer onder meer dat voor glastuinders het lage btw-tarief op aard- gas en olie van vier procent gehandhaafd blijft. Duisenberg had ook voor de glas tuinders het btw-tarief van vier op acht- tien procent willen brengen. Op 1 april volgend jaar zal het btw-tarief voor aard gas, kolen en olie op 18 procent worden gebracht. Tégen deze maatregel waren de fracties van WD, DS’70, PPR, CPN, PSP en Boerenpartij. Door het aannemen van een wijzigings voorstel van de PvdA’er De Kam komt de grens voor de teruggave van te veel betaal- j de loonbelasting en sociale premies via het zgn. T-biljet op 95 gulden te liggen. Duisen berg had deze grens - nu tien gulden voor de loonbelasting en 25 gulden voor de sociale premies - op 150 gulden willen brengen om zo mankracht uit te sparen. Nu zullen ongeveer 175 manjaren worden bespaard, in Duisenbergs voorstel was dat 250. De grens voor teruggave van divi-., 1 dendbelasting komt door een wijzigings- "I voorstel van de CDA’er Van Muiden op 50 gulden. De Kamer aanvaardde voorts met alge mene stemmen een motie die de CDA’ëf’Ji Van Amelsvoort gisteren indiende, om te onderzoeken of de spaarbanken vrijgë- steld moeten blijven van het betalen van vennootschapsbelasting. Woensdag had de PvdA’er De Kam, gesteund door de WD en D’66, een soortgelijke motie ingediend, - maar hij trok nu zijn motie terug ten gunste van de motie-Van Amelsvoort die de regering om een spoedig onderzoek vraagt. Valt het onderzoek negatief uit, dan moet op 1 januari 1979 de vrijstelling vervallen. Volgens de motie moet de rege ring dan andere maatregelen nemen om het sparen door kleine spaarders te bevor- I deren. Deze cijfers komen echter in een geheel ander licht te staan als men ziet dat bij de Gewestelijke Arbeids Bureaus in november ROTTERDAM-BRIDGEWATER (Reu ter, ANP). Unilever houdt oriënterende besprekingen over mogelijke overneming van de National Starch and Chemical Cor poration in Bridgewater (New Jersey), zo heeft Unilever gisteren meegedeeld. National Starch heeft laten weten dat bepaalde van haar grote aandeelhouders verkennende gesprekken met vertegen woordigers van het Unileverconcern voe ren over een fusie. De onderneming zei dat zij door Unilever was benaderd en dat Unilever te kennen had gegeven belang stelling te hebben voor onverneming van National Starch. Deze maatschappij neemt in de Verenig de Staten een vooraanstaande positie in op het gebied van kleefstoffen, lijmen, har sen, bindmiddelen, zetmeelderivaten en speciale chemicaliën voor industrieel ge bruik. Afnemers zijn vooral de papier-, de verpakkings-, de levensmiddelenindustrie, alsmede textiel-, hout- en metaalverwer kende bedrijven. Over 1976 behaalde Na tional Starch volgens Unilever een omzet van 339 miljoen dollar (ongeveer 833 mil joen gulden) en een nettowinst van 24,5 miljoen dollar (zestig miljoen gulden). AMSTERDAM (ANP). Stevin Groep NV gaat voor 1978 uit van een nettowinst die evenals in 1977 ongeveer ƒ30 mln zal bedragen (1976: ƒ21,6 mln), zo staat in het prospectus behorend bij de uitgifte van 229.394 gewone aandelen in stukken van ƒ20 nominaal waarop 9 december kan worden ingeschreven. Na de emissie wordt een winst per aan deel verwacht van ƒ18,70 en in 1978 zal deze winst derhalve gehandhaafd kunnen blijvpn. De omvang van de orderportefeuille be draagt thans 2,3 miljard, waarvan 59 pet betrekking heeft op het buitenland. Hier onder is het Midden-Oosten (havenwerken o.a. Jubail) met circa 35 pet van het totaal het belangrijkste, gevolgd door Nigeria (diverse grote wegenwerken en aanleg van vliegvelden). ■ir Een van de vijf Europeanen die momenteel worden getest voor een vlucht in een ruimtelab is de Francaise ANNY CHANTAL LEVASSEUR. Hier ondergaat zij een test in een centrifuge om gewend te raken aan de specifieke omstandighe den in de ruimte. De testen worden uitgevoerd in het luchtvaar instituut van de R.A.F. (Engelse luchtmacht), in de Engelse stad Franborough. er Probeer nooit vastgevroren sneeuw ofijs met de ruitewtsser te verwijderen. Trek de ruitewissers voorzichtig los en klap ze naar voren. Met een goede ijskrabber heeft u uw ruit in ’n paar tellen schoon.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23