vloer Goed brood Tegels leggen Zagen en hakken voor de open haard op een houten Iets doen met leer Boekjes over doe-het-zelf Enkele regels voor de open haard Informatie Almanak voor de vrouw t -ï Pas op voor speel-tuig Milieu-vriendelijk eten I J igpi *1 4 4 4 4 41 4 4 4 4 4 Blijkens recente onderzoeken zijn er nog veel woningen zonder goede sanitaire voorzieningen. Vaak hebben deze huizen houten vloeren. Men is in zo’n geval gauw geneigd te denken dat het onmogelijk is om hierop een behoorlijke badkamervloer te maken. Ook de gedachte dat men hoge kosten aan een dergelijke verandering kwijt zou zijn, is meestal een reden om het maar niet te doen. Deze twee bezwaren kunnen echter vaak weerlegd worden Ten eerste is het vrijwel altijd mogelijk om subsidie van de gemeente te krijgen als men de sanitaire voorzieningen wil verbeteren (ongeveer 400; afhankelijk van de gemeente). Hieronder vallen het aanbrengen van een douche en betere wc's indien deze niet aanwezig zijn. Ten tweede heeft men meestal onvoldoende inzicht in de technische mogelijkheden om zo’n douche- of wc-vloer zelf op een eenvoudige manier aan te leggen tegelvloer scrapmortel eventuele kunststofschuimplaat houten vloerdelen draagbalk s 5cm. beton met wapening van kippengaas zwaluw staar tplaat (extra) draagbalk y 31 CV ketel X of konvektoren radiatoren convectie 211 is im G Aug 74 E. KO LOOG Elke open haard, zonnetje in huis in het koude jaargetijde, kent ook schaduwzijden. Want hoe roman tisch het ook mag zijn zich rond het knappend vuur te scharen, tevoren zal toch de brandstofvoorziening geregeld moeten zijn. Houtblokken moeten worden aangesleept, aan- maakstrips gereed gelegd en als de voorraad niet toereikend is, dient eerst de bijl gezet te worden in boomdelen die moeten worden ge kloofd. en gangvloer. Dit geeft een grote kans op struikelpartijen. Er is echter een goedkopere en die zware apparatuur. De doe-het- zelver kan zich beter houden bij een lichte goed beveiligde elektrische kettingzaag. nuit de pijp wordt schoongeblazen. Regen, valwinden, afgevallen bla deren en andere factoren beïnvloe den de trek in de schoorsteen. Voor kom dat door er een speciale afdek- plaat op te laten zetten. Er zijn bo vendien trekbevorderende kappen in de handel die voldoen. Ze staan bovendien sierlijk op h,et dak. Langzamerhand krijgt men met doe-het-zelvers is dit systeem min der riskant. De zaag heeft een blad Nu moeten we natuurlijk oppas sen dat een eventuele plons water niet door de naden kan lopen en zo de onderliggende vloer aantast. Dit euvel verhelpen we door de stroken vloerbedekking iets te laten overlap pen en deze overlap met een haar- föhn warm te maken. Goed aan drukken en controleren of de naad goed dicht zit. Als voordeel geldt dat deze oplos sing vrij goedkoop is en zeer eenvou dig is, zonder al te veel rompslomp. Als men er bovendien met blote voe ten op loopt, dan voelt dit veel war mer en zachter aan dan bij een ge wone tegelvloer. Bij de naden moeten we wel zorgen voor een goede, vlakke aansluiting. Op de vlak gemaakte vloer plakken we nu een goede kwaliteit vinyl- vloerbedekking. Een nadeel is dat het natuurlijk geen echte tegelvloer is, waardoor we moeten oppassen met scherpe voorwerpen, daar de kans op be schadigingen groot is. Dit zou lekka ges kunnen geven met alle nare ge volgen van dien. Brood op de plank is een eerste behoefte. Maar wat voor brood? Juist omdat het voedsel is dat we elke dag - en dan nog meer dan één keer - gebruiken moeten we zorgen dat dat van beste kwali teit is. Een goed brood moet alles van de volle tarwekorrel bevat ten dus zemelen, kiem en wit- meel. Zo'n brood heet een volko ren brood. Bruinbrood is niet ge heel volkoren. De bakker mengt zijn witmeel met zemelen en kiemen - waarom, als de natuur ons de complete tarwekorrel le vert? Laten we de tarwe telen zonder kunstmest en langzaam malen tussen molenstenen. La ten we zeezout gebruiken en na- tuurdesem als middel om het brood te laten rijzen. praktijk gericht. Bij de isolatie- wegwijzerij lijkt het soms wel of je een schrikaanjagend wiskun- deboek ter hand hebt genomen. Het wemelt van de formules. Het lijkt allemaal wel erger dan het er uit ziet, maar tocheen ge zellig dhz-boekje is dat niet ge worden. Maar ook daarin vindt men niettemin aardig wat tips (natuurlijk ook voor subsidiemo gelijkheden). I* '4 4 4 Nadat we de vloer gelegd hebben beginnen we aan de wanden, die we tegenwoordig zeer eenvoudig zelf kunnen betegelen door de tegels simpelweg aan de wand te plakken met een speciale tegellijm. De naden tussen de vloer en de wanden dich ten we met een spuit siliconenkit. Bij het betegelen van zowel de vloer als de wanden moeten we er wel goed op letten steeds in het midden eerst een rij tegels te leggen en dan hier van uit naar de randen te werken. Zoals blijkt is het hele maal niet zo moeilijk nu eindelijk eens aan die vurig gewenste douche cel of wc te beginnen. Recept: Zuurdeeg maakt u in vijf dagen. U neemt een komme tje en mengt daarin vijf delen volkorenmeel met drie delen wa ter tot een deegje. Op de derde, vierde en vijfde dag doet u er ’s avonds en ’s morgens een beetje meel en water bij. Misschien gaat het wat zurig ruiken, maar dat wordt later weer minder. U moet het kommetje wel op een warme plaats zetten, afgedekt met een doek. Na vijf dagen is het deegje verzuurd en klaar om te gebrui ken. U pakt een grote kom en doet daar een pond meel, drie deciliter water en het zuurdeeg in. Dat deeg kneedt u zo’n vijftien minuten stevig door. U neemt er een plukje af voor het volgende brood en u doet dat weer in het zuurdeegkommetje en handelt dan zoals vanaf de vierde dag (zie boven). U kunt het zuurdeeg eventueel in de koelkast bewa ren. Over naar het deeg, dat u een kwartier gekneed hebt. Meng er wat zeezout door. Laat dit deeg twee tot drie uur rijzen op een warme plaats. Afdekken met een vochtige doek. Druk het deeg weer in elkaar, doe het in een ge olied bakblik en laat het nog tot anderhalf uur rijzen. Daarna een uur in een hete oven bakken, stand 6 tot fl (225 graden). Eet smakelijk. bedekking, al dan niet met een mooi tegelmotief. We maken de ruwe plankenvloer eerst goed vlak door er platen hardboard op te spijkeren. In de doe-het-zelf-boekenhoek is er een nieuwe serie versche nen, ditmaal van Elsevier onder de naam Wegwijs naar meer wooncomfort. De eerste deeltjes (per stuk kosten ze ƒ12,90) zijn gewijd aan de volgende onder werpen, die tevens de titels zijn: Sanitair, Isolatie, Centrale ver warming en Open haarden. In de boekjes worden algemene richt lijnen gegeven plus basisinfor matie over de technieken, waar mee je te werk moet gaan. Zo vind je in het sanitairboekje richtlijnen hoe je leidingen aan elkaar moet koppelen, dus wer ken met bijv, soldeer en koperen pijpen of het aaneenvoegen van kunststofpijpen. Dat deeltje, van de hand van Herman Hoenveld, is eigenlijk het duidelijkst. Het is en dat geldt ook wel voor dat van de centrale verwarming en open haarden goed op de door hij gemakkelijk weg gehaald kan worden bij eventuele verhuizin gen, wat vooral bij huurwoningen een groot voordeel kan zijn. Wat de sterkte van de vloer betreft nog het volgende: Grotere tegels geven een sterkere vloer dan kleine tegels (zogenaamde mozaïek); Scrapmortel op schuimplaat is sterker dan schuimplaat alleen; Controleer de onderliggende vloer goed op loszittende of slechte planken en zet deze waar nodig goed vast. Omdat de constructie zelf vrij licht is, zijn er geen extra verstevi gingen nodig. Nog een mogelijkheid waarbij vrijwel geen niveauverschil aanwezig is, is die met gewone vloer- Ook voor het komende jaar is er weer een Elseviers Almanak voor de vrouw, een uitscheurbaar kalenderboek met allerlei gegevens en tips. Die informatie varieert van een wekelijkse recepten- en uitgaanstip tot en met bijzonderheden over zaken als het opmaken van een testament, het langer houden van snijbloemen, puzzels, fotomateriaal, kleding kiezen, filmen, wonen, doe-het-zelf. Erg han dig is het vlekkenverwijderregister. Deze almanak moet een goud mijntje zijn voor de uitgever. Het staat vol advertenties, die vaak storend werken in een overigens pretentieloos, gezellig geheel. Over feminisme leest men niets. Prijs 10,50. nodig hebt. Men vindt dat ook in dit met illustraties doorstikte boekwerkje. gen het gerust met een zaag met langer blad proberen. Een hand- trekzaag, die door twee personen bediend moet worden, heeft losse bladen. Deze kan door een simpele handeling geschikt worden gemaakt voor verschillende houtsoorten. Een exemplaar van 53 centimeter kost ongeveer 24 gulden en losse zaagbla den zijn voor zeven gulden in de handel. Voor dikke stammen kan een elek trische kettingzaag worden ge bruikt. Die is er met een elektromo tor of een benzinemotor. Grote ket tingzagen die in aanschaf tussen de 350 en 470 gulden kosten, horen ei genlijk in het gereedschap van de echte vakman thuis. Landbouwers, bosbouwers en kwekers gebruiken niet hard tegen de mantel van de haard aangestoten wordt. Dat kan de constructie verstoren. De goede open haard is een alles- brander. Hij kan velerlei soorten houten verwerken, maar ook steen of bruinkoolbriketten of eierkoolt- jes. Probleemloze houtsoorten zijn beuken-, berken-, iepen-, populie ren- en vruchtbomenhout. Verzamel in de herfst bovendien wat denneap- pels in het bos, die branden ook uitstekend. Houd de schoorsteenveger in ere. Hij moet aan het begin van elk stookseizoen beslist het dak op. De betere schoorsteenveger beschikt o- ver een installatie waarmee, net als bij een grote stofzuiger, van binne- Gooi geen oude stukjes leer weg of ze nu afkomstig zijn van een oud suède jasje, laarzen, riemen. Je kunt er nog heel wat mee doen. Een groot aantal voor beelden daarvan vind je in „Leer met stukjes en beetjes” van Mari an van Vliet (uitgeverij Cante- cleer, 12,50). Zoals tasjes, cein tuurs, poppetjes, patchwork, vestjes, versieringen van vesten en jassen, maar ook collages enz. Nu is dat natuurlijk allemaal aar dig, maar je moet ook weten, hoe je dat leer verwerkt en welk ma teriaal en gereedschap je er voor Zaag en bijl zijn voor elke open- haard-bezitter daarom noodzakelij ke gereedschappen tenzij men, wat ook mogelijk is, maar wel veel kost baarder, het open haardhout per kubieke meter, kant en klaar ver pakt, koopt bij de leverancier. Moet er thuis hardhout, zoals ber ken en eiken, gezaagd worden, dan kan men het best een zaag gebrui ken met een blauw geharde tand. Die heeft een widiastrip een zeer harde staalsoort aan de onderzij de waarin de tanden zijn uitgewalst. Wie nog niet zoveel ervaring met dit werk heeft opgedaan, kan een zaag nemen met een kort blad, bijvoor beeld 20 tot 25 centimeter. Deze za gen zijn voor ongeveer 40 gulden te koop. Men loopt bij een lager blad het risico dat bij terugtrekken de zaag dubbelklapt en dan moet het blad opnieuw gezet worden. Zo’n zaag weer bruikbaar maken, kost al gauw tien gulden. Zacht hout, bijvoorbeeld van vruchtbomen, kan heel goed met een gewone zaag bewerkt worden met een blad van 20 centimeter. Die kost in een goede staalsoort 20 gul den. De meer ervaren werkers mo- Waarom geen gist, zult u vra gen. Gist komt uit de chemische fabriek. Het bevat een en dezelf de bacterie. Als je dat vergelijkt met natuurdesem: dat is een combinatie van vrije bacteriën. De belangrijkste is de melkzuur bacterie, die het brood lichtver- teerbaar maakt. Natuurdesem- brood blijft lang vers. Soms is natuurdesembrood wat zuur en weinig luchtig, maar dat hoeft niet. Er zijn ook luchtige natuur- desembroden met neutrale smaak. Trouwens, gistbrood van onbespoten geteelde tarwe, die op stenen wordt gemalen, is al tijd nog te verkiezen boven de kleffe broden met bakkerscrème voor de smaak. meer eenvoudige oplossing. We brengen tussen de tegels en de hou ten vloer (die altijd aan vervormin gen onderhevig is) een elastische laag. Bij een vloer die al voldoende vlak is, is een laag kunststofschuim al voldoende. Een ongelijke vloer kan makkelijk uitgevlakt worden door een laag zogenaamd scramp- mortel (dit is latexcementmortel met een rubbertoeslag) aan te brengen en deze 24 uur te laten verharden. Dit uitvlakken vereist wel wat han digheid maar daar weet de bouwma terialenhandel wel raad op. Op deze elastische onderlaag lij men we nu de tegels vast en voegen ze af met elastische mortel (zie fig. 2). Bij kunststofschuimplaten ligt de vloer los van de ondergrond waar- We geven hierbij een aantal een voudige oplossingen. De eerste mo gelijkheid is de volgende: we verwij deren alle vloerdelen en leggen op de balken een geprofileerde staal plaat (zogenaamde zwaluwstaart- plaat) waarop we een laag van onge veer 5 cm beton storten. Het is zeer verstandig om een stuk kippegaas als wapening in het beton te leggen waardoor we de kans op krimp- scheuren verminderen. Hierop leg gen we de tegels vast met mortel en tegellijm (fig. 1). Het grote voordeel van deze con structie is dat de vloer uit zichzelf al voldoende stijf is zodat er geen scheuren tussen de tegels kunnen ontstaan. Bovendien is de vloer on afhankelijk van de rest van de vloer zodat door voorbijlopenden door de trillingen geen scheuren kunnen ontstaan. Een nadeel is echter dat men goed moet oppassen dat de totale con structie niet te zwaar wordt voor de vloerbalken. Dit is op te lossen door extra balken te leggen alvorens men begint. Deze balken kunnen hetzij in holletjes in de muur worden gelegd, of men kan ze op speciale hoekpro- fielen leggen die met ankers aan de muur worden bevestigd. Ook kunnen de balken met extra kolommen worden gesteund. Het is hierbij raadzaam om deskundig ad vies te vragen bij de bouwmateria lenhandel of nog beter bij een archi tecten- of bouwwinkel. Nog een nadeel is dat de totale hoogte van de constructie hoger uit komt dan het oorspronkelijke ni veau van de vloer, waardoor een drempel ontstaat tussen badkamer CP Wie voor het eerst dit seizoen de open haard stookt, moet zich aan enkele spelregels houden. Hieron der volgen tien wenken, die deskun digen warm aanbevelen. Zit de haard er nog maar pas in, laat dan het metselwerk eerst hele maal droog worden. Pas een maand na het metselen kan men spreken van een echt droge afvoerpijp. Begin met kleine vuurtjes, die niet langer dan een kwartier aanblijven. Daarna doven en na een uur op- ■nieuw aanmaken, waarbij de inten siteit van het vuur langzamerhand wordt opgevoerd. De regelklep moet daarbij wel helemaal openstaan Probeer zo met de pook en het andere gereedschap om te gaan, dat Het systeem van een kettingzaag komt erop neer dat aan een razend snel rondlopende ketting zaagjes zit ten die in het hout grijpen. Als de ketting er tijdens het zagen afloopt, kunnen er ernstige ongelukken ge beuren, tenzij het mechanisme vol doende beveiligd is. Fabrikanten van kettingzagen stellen zich nooit aansprakelijk voor ongevallen bij ondeskundig gebruik. Sinds kort is er echter een bevei ligde elektrische kettingzaag waar van de motqr automatisch afslaat van 25 centimeter, weegt ruim drie bij het breken van de ketting. Voor kilo en kost 249 gulden. Wie kleine blokken in de haard wil branden, moet de afgezaagde stuk ken daarna nog met een bijl kloven. Vanzelfsprekend moet ook de hak bijl solide zijn, de kop moet zeer stevig bevestigd zijn. Blijkt het gat te groot te zijn voor de dikte van de steel dan kan er een ijzeren spie ingeklemd worden. Een smid klaart dat karweitje in enkele minuten. Hij weet precies hoe groot de spie moet zijn. De maat moet namelijk klop pen met de lengte van de steel en het gewicht van de kop. Voor nog geen gulden aan materiaal kan zo’n ver steviging worden aangebracht. Bewaar de zaag altijd droog en het gebruik van de open haard oog veilig in een hoes. Roestvrij stalen voor accessoires. Behalve het ge- bladen hoeven niet met vaseline of bruikelijke haardstel bewijzen lan- vet te worden ingesmeerd. Maar ge lucifers goede diensten, evenals schoonmaken en afdrogen na ge- aanmaakblokjes, blaasbalgen en bruik is wel aan te bevelen. Om blaaspijpen. Schaf vooral ook een beschadiging van de zaagtanden te vonkenscherm of -gordijn aan, dat voorkomen, kan het gereedschap voor het vuur wordt geplaatst om het best hangend worden opge- spatten tegen te gaan. borgen. straling 'IIIIIIW/////J >7 -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25