PRESIDENTSVERKIEZINGEN IN GUATEMALA: EEN LACHERTJE EINDPUNT Nationale eenheid nog altijd ver te zoeken Zweden gebruikt als proefkonijnen (Van onze redacteur in Heyerdahl weer op reis SI 001 i 7 er F 19 51 nd /lelt an te IJm ,r lil jna DL g st. f 50 V- o in 104 m1 27 BUITENLAND 2 VRIJDAG o DECEMBER 19 7 7 t Sleutelpositie Fraude Onrust c BOIS irkt 20-2 Precedent GUATEMALA-STAD (Reuter). De bevolking van de Midden- amerikaanse staat Guatemala re ageert apathisch op de presidents verkiezingen van maart volgend jaar. Zij weet ook wel dat er in feite geen sprake is van verkiezin gen. Het staat namelijk nu al vast dat het land, dat de afgelopen twintig jaar bijna onafgebroken geregeerd werd door uiterst con servatieve militaire regeringen, ook nu weer te doen krijgt met een president die hoog staat aan geschreven bij de militaire leiding en het etablishment. Er zijn drie kandidaten, die allen al de kneep jes van het vak geleerd hebben in (Van onze redacteur in Hong Kong, Christian Roll) KOEALA LOEMPOER. In de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer willen de mensen geen Maleis spreken met buitenlanders. De Maleiers en Maleisische Indiërs willen laten merken dat zij Engels kunnen spreken, terwijl de Chinese ingezetenen de landstaal óf niet beheersen óf deze uit protest niet willen spreken. Vraagt men een inwoner van de stad naar zijn nationaliteit, dan krijgt men als antwoord: „Maleisiër”. En dit tekent de hele problematiek van dit door mensen met uiteenlopende huidskleur bewoonde land. LONDEN (Reuter) Ergens in Engeland worstelt Roger Parker, rechter bij het Hooggerechtshof, zich door drie miljoen woorden van getuigen, om tot een besluit te kunnen komen over de toekomst van de kemindustrie van het land. De regeringen van Japan, Frankrijk, West-Duitsland en de VS kijken over zijn schouders mee en zijn vurig geïnteresseerd in het rapport dat hij aan het schrijven is. leJ - hetzij de huidige regering, hetzij vorige regeringen. Een kandidaat is zelfs al president geweest. EN röisi SS - maken elkaar het leven zuur el o: ’7 ang Veel belangstelling voor rapport over toekomst Britse kernenergie Van deze situatie zullen drie opposi tiepartijen profiteren, de Democratische Actie Partij, de „Pekemas” (Sociale Ge- f 125& Hoewel onder leiding van minister-presi dent Datoek Hoessein Onn, een echte libe raal, pogingen in het werk worden gesteld om de Chinese en Indische landgenoten tot medewerking te bewegen, nemen deze voorlopig nog een afwachtende houding aan. Datoek Hoessein verklaarde kort ge leden nog dat de „United Malay National Organization” (UMNO) voor alle bevol kingsgroepen en niet alleen voor de Ma- Perak is eerste minister Tan Sri Ghazali Jawi afgetreden, na een driejarige strijd met de plaatselijke sultan, die zijn baard liet groeien en zwoer deze niet eerder af te zullen scheren dan nadat de eerste minis ter zou zijn ontslagen. In aanwezigheid van hoogwaardigheidsbekleders liet de sultan op een feestelijke bijeenkomst zijn baard weer afscheren. Op Malakka verloor de eerste minister van deze deelstaat zijn sleutelpositie als voorzitter van de United Malay National Maar Engeland, Frankrijk en West- Duitsland zien in opwerking, en het ge bruik van kweekreactors die meer plutoni um maken dan verbruiken, een manier waarop zij zich op energiegebied onafhan kelijk kunnen maken. West-Duitsland hoopt een fabriek zoals in Windscale te bouwen te Gorbelen in Neder-Saksen. Frankrijk wil zijn opwer kingsfabriek te Cap de la Hague in het noordwesten van het land uitbreiden. Tijdens de verhoren is aan het licht gekomen dat de VS een bom hebben laten ontploffen die van dat soort plutonium gebruik maakten, iets wat volgens BNFL onmogelijk zou kunnen. In de lente van dit jaar beloofde presi dent Carter dat de VS zich niet met com merciële opwerking bezig zouden houden en sindsdien hebben de VS diplomatieke druk op andere landen uitgeoefend om dat voorbeeld te volgen. De fabriek in Windscale moet uit de verbruikte brandstof uranium en plutoni um terugwinnen, die dan weer opnieuw in reactors gebruikt kunnen worden. Maar plutonium is uiterst giftig en er kunnen wapens van gemaakt worden. rechtigheidspartij) en de Socialistische Volkspartij, die een stembusakkoord wil len sluiten. Hoewel de huidige federale regering nog tot augustus 1979 aan de macht kan blijven, moet in het komende jaar met verkiezingen rekening worden gehouden. Een overwinning in deze verkiezingen zou het „Nationale Front” van Datoek Hoessein de macht verschaffen om funda mentele hervormingen door te voeren, met als einddoel het herstel van de natio nale eenheid. Dat lukte niet na de ver kiezingen van 1969, waarbij de Chinees georiënteerde Democratische Actie Par tij met een belangrijke stemmen- en zetel- winst uit de bus kwam. Toen waren er bloedige onlusten, en een herhaling daarvan niet waarschijnlijk in het licht van de huidige onenigheid tussen de verschillende bevolkingsgroe pen zou een groter gevaar vormen voor de Maleisische Federatie dan de in de jungle opererende communistische guer rillastrijders. Japan heeft er meer rechtstreeks belang bij. Het stond op het punt met Engeland een contract te ondertekenen waaronder de BNFL voor meer dan een miljard dol lar aan materiaal zou gaan opwerken. Maar Engeland werd gedwongen dit con tract anderhalf jaar uit te stellen in af wachting van de besluitvorming en sinds dien is al een deel naar de Franse concur rent van BNFL, Cogema, gegaan. nier hebben gevonden voor het opruimen van kernafval. Conroy heeft van medestanders in de VS vernomen dat de regering-Carter de gang van zaken rond Windscale nauwlettend volgt en aan de hand van die uitslag zelf besluiten zal nemen. Een definitieve beslissing wordt midden maart verwacht, tenzij de Labourregering dan voor nieuwe verkiezingen staat. In dat geval zal er nog wel even mee worden gewacht. Intussen heeft het hoofd van de BNFL, Con Allday, geklaagd dat het on derzoek van 99 dagen zo duur is en dat het volgens hem niet de beste manier is voor het regelen van kwesties van nationaal belang. Maar er staat al een tweede onderzoek op stapel, of Engeland al of geen commer ciële snelle kweekreactor moet bouwen. President Carter heeft onlangs de geld kraan voor een dergelijk project in de VS dichtgedraaid. Conroy en anderen vinden het Windscale-onderzoek van onschatbare waarde als wetenschappelijke conferentie, waarop aan het licht komt wat er wel en wat niet bekend is omtrent de kernbrand- stofcyclus. Het land heeft al een aantal jaren te maken met politiek geweld van rechts en links. Zo werd in mei van dit jaar de ambassadeur van El Salvador ontvoerd door een guerrilla-beweging. Later kwam hij weer vrij. In september werd de voor malige minister van Defensie, kolonel Ra- fal Arriaga Bosque, doodgeschoten door linkse guerrilleros uit wraak voor zijn har de campagne tegen de guerrilla-strijders. Een uiterst rechtste groepering, die zich zelf het geheime anti-communistische le ger noemt (ESA), is vorig jaar opgericht om linkse guerrilleros en politieke activis ten uit de weg te ruimen. De groepering heeft al de verantwoordelijkheid geëist voor de moord op een aantal vooruitstre- venden. De ESA heeft recentelijk twaalf professoren van de San Carlos-universi- teit in de hoofdstad Guatemala-stad met de dood bedreigd, omdat deze er linkse sympathieën op na zouden houden. Het onderzoek heeft ook een precedent geschapen voor het publiek. Huisvrouwen, studenten e.d. hebben allen hun woordje gezegd in het kerndebat inzake Windscale. Er wordt nu zelfs al besproken of er geen onderzoek moet komen naar de beste ma nier waarop dergelijke onderzoeken in de toekomst kunnen worden uitgevoerd. Er is echter ook geweld, dat niet zozeer in het oog springt, maar dat op veel grotere schaal geschiedt. Een plaatselijke journa list zegt daarover: „Er worden hier wel zes moorden per week gepleegd. Het is moei lijk om de politieke en criminele moorden nog langer uit elkaar te houden. Het loopt allemaal doorelkaar”. In 1974 werden ook al verkiezingen ge houden. De kandidaat van de oppositie, Efrain Rios Monti, kreeg veel bijval van het volk voor zijn programma van sociale en economische hervormingen. Wonder wel echter werd hij toch verslagen door de huidige president, generaal Kjell Lau- gerud Garcia. Dat leidde tot heftige beschuldigingen van fraude, maar deze werden van de hand gewezen. De inwoners van Guatema la zijn ontmoedigd geworden door derge lijke gebeurtenissen. Het is duidelijk dat het militaire „continuismo” gehandhaafd moet blijven. Volgens waarnemers is er een groeiende groep jongeren met een redelijke opleiding die zich danig ergert aan het feit dat er in werkelijkheid geen keus is bij de presidentverkiezing. Het steeds groter wordende aantal talentvolle mensen voelt zich dwarsgezet door de con servatieve militairen. Deze sfeer zou de voorwaarden kunnen scheppen voor een versterking van links. Generaal Ricardo Peralta Mendez, een neef van Peralta Azurdia, is kandidaat voor de christen-democraten, die in de oppositie zitten. Hij staat nauwelijks be kend als iemand die ook maar iets heeft aan te merken op de huidige regering. De laatste kandidaat is generaal Romero Lucas Garcia, voormalig stafchef van het leger en minister van Defensie. Hij is kan didaat voor de conservatieve PID. Hij ge niet de steun van de huidige president Laugerud. De verkiezingen wordén gehouden op 5 maart. Behalve een nieuwe president moeten er dan ook een nieuwe vice-presi dent, de 61 leden van het parlement en 360 gemeenteraden uit de bus komen. De kan didaten beloven allemaal een einde te maken aan het heersende geweld. De man op de straat meent echter: „Ze hebben zoveel tijd gehad om er iets aan te doen. Toen deden zij het niet. Waarom zouden zij het nu wel doen”. Het Guatemalaanse volk kan niet overlo pen van enthousiasme voor de verkiezin gen. Zijn invloed is zeer gering en de mensen hebben wel andere problemen aan hun hoofd. Na de aardbeving van 4 februa ri vorig jaar, toen 25.000 mensen om het leven kwamen, zit 1,5 miljoen van de 6 miljoen mensen nog zonder huisvesting. Vooral in de hoofdstad Guatemala-stad zijn veel mensen gedoemd op straat te leven. Het militaire regime „heeft nog geen kans gezien” dat probleem aan te pakken. ER R km 1 Organization aldaar. Hem werd verweten dat hij bij de verdeling van staatsgrond zijn familie bevoordeeld zou hebben. Ook in de deelstaat Serawak (Noord-Borneo) is het grondvraagstuk een politiek pro bleem geworden, dat inmiddels in de plaatselijke coalitie een breuk teweeg heeft gebracht. groot! garant tailing >ouwja| )00 krt 77774 nixstn ■2556) iL en Dirt van ti 14.01 At) NI er, Le 100. m vr.[ 02 t.k.a 4 ver -3345: set >art. Al inZbl _uuj_| Naast deze interne strubbelingen in de regeringscoalitie zijn in enkele deelstaten van de federatie bijna alle ontwikkelings projecten tot stilstand gekomen, die er juist toe moesten bijdragen de levens standaard van de Maleisische bevolking te verhogen. Corruptie, steekpenningen, ne potisme en bevoordeling door de politici hebben het prestige van de regeringscoali tie bij de bevolking niet bepaald verhoogd. Daarbij komt nog de verslechtering van de sociale toestand; de kloof tussen stad en platteland groeit gestadig. En in de stad zijn het vooral de rijke Maleiers die rijk dom en luxe ten toon spreiden. Kolonel Peralta Azurdia is de kandidaat van de Nationale Bevrijdingsbeweging (MLN), die in de regering een alliantie vormt met de Grondwettelijke Democrati sche Partij (PID). Beide partijen zijn ui terst rechts. Peralta Azurdia was presi dent van 1963 tot 1966 en daarvoor minis ter van Defensie. De achtergrond van de bekend geworden feiten is, dat op verzoek van de grote geneesmiddelenin dustrieën artsen in de ei gen praktijken of zieken huizen experimenten uit voeren met nieuwe of veranderde geneesmid delen. In de jaren 1971 tot en met 1975 waren ruim 85.000 mensen bij deze T( in de negen Maleisische deelstaten aan het hoofd staan van de islamitische bevol- een tamelijk grote in vloed. Het heeft onaer de Maleiers echter ergernis gewekt, dat de sultan van Kelan tan voor 12 miljoen gulden een nieuw paleis liet bouwen op een groot stuk land, zonder dat de boeren schadeloos werden gesteld. Maar ook in andere staten van de Maleisi sche federatie kraakt het in de regerings coalitie. De oorzaak is veelal gelegen in de verdeling van de land- en bosconcessies. In c Mocht het eindpunt van deze spoorlijn C worden bereikt, dan kan de reis per heli- kopter worden voortgezet. Het is overi gens wel de bedoeling dat deze Baikal- Amoerlijn in het district Khabarovsk in de Sovjet-Unie uiteindelijk wordt vol tooid. De rieten boot van de prominente I Noorse onderzoeker Thor Heyerdahl, J de „Tigris", heeft de plaats El-Koema i in het zuiden van Irak verlaten voor een nieuwe reis. Heyerdahl heeft met zijn internationale bemanning, bij wie de Russische doctor Joeri Senkevitsj, de Perzische Golf verlaten om aan te i tonen dat de oude Mesopotamische be- i volking in staat was de wereldzeeën te bevaren in hun Sumerische schepen. I De onbekende, niet zui ver gediagnosticeerde, komen daar nog bij en we rekenen hierdoor op iuw, p binne 000 121336 Maleisische bevolkingsgroepen kingsgroep, nog □rdefec leen a lan vif semsti )1 Vermoedelijk heeft de Franse firma ook al contracten gesloten met West-Duitsland, Zweden en Zwitserland die aanvankelijk naar de BNFL zouden zijn gegaan. Tijdens de hoorzittingen heeft Sir Roger, die door beide partijen geprezen wordt om zijn tact en eerlijkheid, niet laten blijken aan welke kant hij staat. Trouwens, de groep milieubeschermers die zich „Vrienden van de aarde” noemt en als de best gedocumenteerde en intelligentste te genstander van kernenergie wordt be schouwd, meent dat de regering precies zal doen wat zij zelf wil, wat het rapport van Sir Roger ook zal zeggen. „Functionarissen van de commissie voor atoomenergie zeggen dat de kans vijf te gen een is dat de BNFL krijgt wat hij wenst”, aldus de Tsjech Conroy, de man van de groep die zich met energiekwesties bezig houdt. „Ik denk dat de kans meer half om half is”. Het standpunt van de groep kwam tij dens de hoorzittingen nagenoeg overeen met dat van president Carter: wacht met de opwerking, sla verbruikte brandstof op en wacht tot de geleerden een betere ma- De getuigenissen zijn onlangs over een periode van 99 dagen verzameld in het noordwesten van Engeland bij Windscale, waar de staatsinstelling British Nuclear Fuels (BNFL) N.V. een grote fabriek wil bouwen voor opwerking van verbruikte kernbrandstof van het soort waarop de meeste kernreactors in de wereld draaien. Officieel waren de verhoren voor een „planonderzoek”, een soort vergadering die wel gehouden wordt wanneer de rege ring bijvoorbeeld een nieuwe verkeers- brug wil bouwen en de omwonenden daar bezwaar tegen maken. Door aanmoedi ging van Sir Roger werd het al gauw een proefproces voor kernenergie. In dat proces is geen uitspraak gedaan en Sir Roger is nu aan zijn rapport bezig. Hij hoopt het eind dit jaar voltooid te hebben. Verwacht wordt dat de Britse regering het zal publiceren wanneer zij in de lente een definitief besluit heeft genomen. De andere landen tonen grote belang stelling, aan de ene kant omdat er grote handelsbelangen mee gemoeid zijn en aan de andere kant omdat de zaak een proef proces kan blijken voor de twee grote denkrichtingen over de ontwikkeling van kernenergie in de wereld. Vooralsnog blijft het gezag van het mili taire regime nog onaantastbaar. Er zijn drie kandidaten naar voren geschoven, waaruit de nieuwe president tevoorschijn moet komen. Het zijn kolonel Enrique Pe ralta Azurdia, generaal Ricardo Peralta Mendez en generaal Romero Lucas Garcia. Het bergachtige Guatemala is een agra risch land. Verreweg het grootste gedeelte van de landerijen en rijkdom is in het bezit van enkelen. Ongeveer 70 percent van de zes miljoen mensen die in Guatemala wo nen, zijn inheemse indianen. Politiek ge zien hebben zij echter weinig of niets in te brengen. Op dat terrein heersen de blan ken en de gekleurde „Ladinos”. Slechts twee leden van het 61 zetels tellende parle ment zijn indiaan. likte ri verge id 29 50 eit el 02 Irirt 20-21 proeven betrokken. Het grootste gedeelte daar van wist niet dat ze als proefkonijn voor de ge neesmiddelenindustrie werden gebruikt. Een rapport over deze gang van zaken is nu door het ministerie van Sociale Zaken openbaar gemaakt. Kjell Anders son, de woordvoerder van de Zweedse pa- tiëntenbond. zei hier over: „We hebben deze zaken onderzocht en er is gebleken dat bijna geen enkele patiënt voor dit soort proeven toestem ming had gegeven. De meesten wisten er niets van en vertrouwden op hun dokter. We weten ook dat er gemiddeld 40 mensen per jaar sterven aan de bijverschijnselen van geneesmiddelen. Dat zijn de bekende gevallen. Scandinavië, Henk Ruyssenaars) STOCKHOLM. Elke week sterft er in Zweden iemand door de onbe kende nevenwerking van geneesmiddelen. Elk jaar worden er 17.000 mensen gebruikt als proefkonijn in medische experimenten, waarvan het grootste deel zonder dit te weten. Het minis terie van Sociale- en Ge zondheidszorg in Zwe den heeft, nu dit bekend is geworden, besloten zo snel mogelijk maatrege len te nemen. Tot ernstige onrust is het al gekomen in de aan de noordkust van Malakka gelegen deelstaat Kelantan, waar de orthodoxe Pan-Maleisische Islamitische Partij de meerderheid in de plaatselijke coalitie heeft. De roerselen in Kota Baroe, de hoofdstad van Kelantan, begonnen nadat eerste minister Datoek Mohamed Nasir uit de partij gestoten en van zijn post onthe ven werd. Datoek Mohamed Nasir werd weggestuurd omdat hij de concessie voor het kappen van bomen aan een houtfirma - uit Singapore ingetrokken had, nadat ge bleken was dat deze steekpenningen aan invloedrijke Maleisische politici betaald had. In heftige demonstraties in Kota Ba roe werd de rehabilitatie van Datoek Mo hamed Nasir geëist. In de demonstratie komt ook de onvrede tot uiting over de onder de Maleise politici heersende corruptie. De voornamelijk door Maleiers bewoonde oostkust van het schiereiland Malakka is arm maar ook conservatief. Hier hebben de sultants, die een dode per week. Het is zelfs dikwijls gebeurd dat patiënten hun ziekte- verslag wilden zien en dan te horen kregen dat het was opgestuurd voor medische research”. Alleen al in 1975 wer den 281 nieuwe prepara ten uitgeprobeerd op nietsvermoedende pa tiënten. In het nu ver schenen rapport wordt dit ethisch en moreel ver werpelijk genoemd en eist men dat er maatrege len worden genomen, ook al omdat het aantal klachten over nevenwer kingen dit jaar al bijna de 2000 haalt. In een kort commen taar hebben de betrok ken artsen en geneesmid delenindustrieën laten weten dat er geen reden tot ongerustheid bestaat voor deze klinische proe ven. Een dode per week schijnt blijkbaar als ac ceptabel beschouwd te moeten worden. Ol. F Ovei leiers is. Hij benadrukte dat iedere burger, zonder aanzien van zijn afstamming, reli gie of cultuur, recht heeft op een gelij kwaardige plaats in de Maleisische samen leving. Zijn plaatsvervanger dr. Mahathir deed een beroep op de Maleiers om nu eindelijk eens op eigen benen te leren staan en niet steeds om hulp bij de UMNO aan te klop pen. In mei dit jaar werd door de UMNO een nieuwe nationale coöperatieve maat schappij opgericht, die voornamelijk de Maleiers moet helpen zich met een aandeel te verwerven in de industrialisering van het land. Aangezien het de Maleiers zelf aan geld hiervoor ontbreekt, kunnen leden ol van alle bevolkingsgroepen deelnemen in Ranf. deze staatsorganisatie. De slogan die minister-president Datoek Hoessein Onn steeds weer bezigt, luidt „Eenheid”. Maar die nationale eenheid is in Maleisië nog altijd ver te zoeken. In de n.o.t) gelederen van het regerende Nationale nuiden Front, waartoe tien partijen behoren, is tweespalt ontstaan. Zelfs de leidende UM- 304 die de regering vrijwel in handen heeft, is in twee groepen gesplitst, waarbij Ted i de liberalen, die momenteel de toon aange- 17 ven, zich steeds meer van de conservatieve kringen verwijderen. Dat zelfde geldt voor de tot de regeringscoalitie behorende Ma- leisisch-Chinese Associatie, die vooral de belangen van de Chinese zakenwereld be hartigt. BRITS- HQNDURASÊËËË =Shtle Oceaan. Zacopa HONDURAS J«Nentón C. "s y Qu'fhé Salama Chiqujmula, Guatemala^ -Champs no EKmntla aSorJow EL SALVADOR 1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27