Schaaksters zoeken FIFA hekelt Joegoslaven naar alternatief Vultink en Van der Smissen afwezig bij titelstrijd 47/2 Eerste judo-finale Europa-cup WIM BOERSMA OPTIMISTISCH AZ 7 december tegen FSC L geen straf Nico Jansen: ca Straks/ Kiaaw Zestien man kandidaat landenploeg I [sportpundqj Topploegen in „Ahoy” EUROPA MEUBE BEVERWIJK Hockey-kei TiesKruize: „Als je je sport serieus neemt, dan neem je Midalgan Sport.” iin MIDAI Robuuste stijl Voortreffelijk HH9» 28 29 SPORT 19 7 7 nrrrMRFR 2 VRIJDAG 1 1 buiten kijf lekker Van zaterdag 3 t/m donderdag 8 december a.s. is Europa Meubel Beverwijk gesloten. Om op vrijdag 9 december om 9.00 opnieuw voor u open te gaan. 2000 m2 groter, 2000 m2 gezelliger. Nieuw. Midalgan Sport. Voor warme, soepele spieren en betere sportprestaties. Komplete maaltijden 1 ny ?n (Van onze sportredactie) JULIANADORP. Een Nederlands biljartkampioenschap ereklas zonder Hans Vultink behoort tot de zeldzaamheden. Een nationale titelstrijd zonder én Hans Vultink én Christ van der Smissen is een unicum. In Julianadorp, vlak bij Den Helder, is dat laatste te beleven, tijdens het nationaal kampioenschap ereklas kader 47-2. Vultink verscheen niet, omdat zijn drukke zaak in muziek- en speelautomaten in Groenlo niet meer dan enkele „geselecteerde” toernooien toelaat (en voor de Grolsche grootmeester is het 47-2 kaderspel te simpel), Christ van der Smissen, de alleskunner uit Sint Willebrord en de favoriet, belde woensdagmorgen af omdat hij geteisterd werd door griep. Kom dit zelf eens bekijken. Op het uitgebreide gebied van wonen vindt u dan bij ons méér dan waar ook. Uw geduld wordt dus beloond. i (ADVERTENTIE) 1 (Van onze sportredactie) Kaser beschuldigde vooral sommige Joegoslavische spe- Bessems struikelt over Jos Bongers Verkrijgbaar bij apotheek en drogist Jos Bongers '1 (ADVERTENTIE) GESLOTEN (ADVERTENTIE) 06/008 en van sinds oor de De titelstrijd in het dorp in de kop van Noord-Holland wordt er, ontdaan van zijn prominenten, des te spannender door, te meer omdat er in dit toernooi heel wat op het spel staat. De internationale kampi oenschappen kader 47-2 worden namelijk ook in Nederland verspeeld: het Europees in Emmeloord van 2-5 maart 1978, het wereldkampioenschap in Rheden van 6-9 april en in beide gevallen mag de KNBB (de nationale biljartbond) twee spelers in schrijven. Hoewel ieder van de acht spelers een partij in een paar beurten kan uitmaken, geldt Jean Bessems, de machinebankwer ker uit het Limburgse Cadier en Keer, nu toch als favoriet, omdat hij toch na Vultink en Van der Smissen de derde beste is. In Bessems’ openingspartij tegen Van der Smissens vervanger Henk van de Kruis weg heeft het er overigens naar uitgezien, dat de Limburger in het zand zou moeten bijten. Want na vier beurten had de inval- Ier de favoriet op een forse achterstand gezet van 326 tegen 70 caramboles, waarbij de speler uit Wezep series van 75,126,36 en 89 scoorde. Maar toen Bessems antwoord de met een fraaie reeks van 187, ging Van de Kruisweg in de fout. Hij poedelde en de ontketende Bessems holde met een serie van 143 naar de finish. Het was een schitte rende demonstratie van klein spel van de Limburger, die alleen in het begin onzeker was. wedstrijden onvoorwaardelijk plus 125 gulden. De volgende spelers kregen een boeking: R. W. Geestman (Heracles), G. Middelkoop (Heerenveen), D. Salm (FC Den Bosch), M. C. Jol (FC Den Haag) en T. H. Gerdsen (Vitesse). 400 10 195 488 327 .400 .400 37 156 400 400 327 9 9 5 5 13 13 6 6 6 6 6 6 80.00 17.40 12.00 30.76 66.66 54.50 Boersma praat nu ook niet meer over de rol van de underdog, een positie van waar uit hij driemaal achtereen hard heeft toe geslagen. Want ook de Amersfoortse sportschoolhouder is tot de overtuiging gekomen dat zijn team voor geen enkele tegenstander bevreesd hoeft te zijn. Er heerst dan ook een ontspannen sfeertje in de dojo aan de Amersfoortse Stadsring, een sfeer die ondanks het feit dat Rob Geurtsen en Jan Jansen zaterdag niet van de partij kunnen zijn wegens blessures, ook in de selectiegroep is terug te vinden. „Natuurlijk”, zo redeneert Wim Boers ma realistisch, „zijn we ons bewust van de moeilijkheidsfactor. Maar aan de andere kant mogen we toch ook weer niet uit het oog verliezen dat twee klassevolle judoka’s als Lorenz en Zuckschwerdt Dynamo al leen niet aan de overwinning kunnen hel pen. De grote vraag die mij bezighoudt is, hoe sterk zijn de jongens in die andere vijf gewichtsklassen”. Wim Boersma tast wat dat betreft nog in het duister, want in de weken voorafgaan de aan het treffen met de Oostberlijnse politieploeg is de Amersfoorter niets aan de weet kunnen komen over de finalist. Boersma betreurt dat enigszins, maar „aan de andere kant”, zegt hij „is het misschien toch ook wel weer positief dat we niet meer van die ploeg weten dan dat Zuckschwerdt en Lorenz Europese top pers zijn. De jongens zouden geïmponeerd kunnen raken en dat is nou juist iets dat we niet kunnen gebruiken”. HAARLEM. De Commissie Damesschaak is op zoek naar vervangende speeigele- genheid voor de dames in Nederland, nu de directie van Hoogovens heeft besloten om „als gevolg van de voortdurend slechte economische situatie waarin het bedrijf zich bevindt” volgend jaar geen toernooi te organiseren in de dames- en meestergroep. Daarom wordt deze week een brief gezonden naar de leiding van IBM met het verzoek of dit bedrijf, dat ook jaarlijks schaaktoernooien houdt, weer een damestoernooi kan opzetten. Mieke van der Eist, met Riek Spook en Ada van der Giessen deel uitmakend van de Commissie Damesschaak: „In het ver leden organiseerden drie bedrijven inter nationale toernooien voor ons: Danion, Hoogovens en IBM. Nu hebben we in dat opzicht niets meer." In de brief aan IBM wordt een voorstel gedaan om te komen tot een toernooi, waarvoor lang niet zoveel geld hoeft te worden uitgetrokken als tot nu toe het geval was voor het evenement in Wijk aan Zee. Ada van der Giessen, oud-Nederlands kampioene: „We zijn het er zonder meer mee eens dat er bezuinigd wordt door Hoogovens, omdat je het tegenover het personeel niet kan maken om op de oude EUROPA MEUBEL Ada van der Giessen vindt het overigens „geen ramp” dat er geen internationale toernooien meer zijn in Nederland voor de dames. „We kunnen ons spelpeil ook ver beteren door aan herentoernooien deel te nemen. Als een groot gemis ervaar ik het wegvallen van de damesgroep bij Hoog ovens dan ook niet. Ik weet dat Hanneke van Parreren het bijvoorbeeld met me eens is, maar velen denken er heel anders over.” POES- tgeent, - Tel B.gg vissen 30 van 15 voor entrum 023- 125 ngbak 390 Knabbel brokjes en n diner voor de hond en ’n vismenu voor de kat Bijzonder lekker en nog licht verteerbaar ook 5000 m' woonsfeer Parallelweg 43 Aan de weg Velsertunnei Zaandam Tel 02510-29018 ITRIM- illissen st alle sthuis- Oran- 023- 17 u 4 kom- vis erstigt, 24, ARIES of zon- Jlstraat ALMA- Tel DEN HAAG. De bekerwedstrijd tus sen AZ’67 en FSC voor de tweede ronde van het toernooi om de nationale voetbal- beker, zal worden gespeeld op woensdag 7 december. Op dezelfde dag worden de retumwedstrijden gespeeld 'in de derde ronde van het toernooi om de UEFA-be- ker. De KNVB heeft voor het uitzenden op de televisie van Eintracht Braunschweig tegen PSV geen toestemming gegeven in verband met de belangen van AZ’67 en FSC. erklaat erbaar f 10,- 5227301 „Warming up is erg belangrijk Niet alleen bij hockey natuurlijk. Dat geldt voor elke sport. Je komt sneller in je spel en je hebt minder kans op blessures Daarom is die nieuwe Midalgan Sport zo handig Je kunt 't snel en makkelijk inwrijven en hebt meteen warme spieren Echt een prima middel". GENÈVE (AP) De FIFA, de internationale federatie van voetbalbonden, heeft donderdag bij monde van secretaris generaal Helmut Kaser laten weten „met afschuw vervuld te zijn” door het geweld, dat woensdag in Belgrado tot uitbar sting kwam in de WK-kwalificatiewedstrijd tussen Joegos lavië en Spanje. „Dit is een van de afschuwelijkste vertonin gen van geweld geweest die ik op internationaal niveau ooit heb gezien”, verklaarde Kaser. De Zwitserse FIFA-secreta- ris-generaal zei dat disciplinaire maatregelen zeker niet zullen uitblijven. louwdi operei i, vr.pt 10312 ROTTERDAM. Vier Nederlandse ere divisieclubs (Ajax, AZ’67, Sparta en Feyenoord) zullen op 3 en 4 januari deelne men aan een internationaal zaalvoetbal- toernooi in het sportpaleis „Ahoy” in Rot terdam. De ploegen komen met hun com plete selectiegroep. Voorts zal Bastia, de club van Johnny Rep, aan het toernooi deelnemen en een selectie uit Joegoslavië en Zweden. Negen internationals maken deel uit van de Joegoslavische groep. Ove Kindvall, de oud-PSV-er Björn Nordqvist en mogelijk ook Ralf Edström behoren tot het Zweedse team. Of Eström zal spelen is nog niet zeker. Hij is herstellende van een operatie die hij onlangs heeft ondergaan. Getracht wordt als vierde buitenlandse deelnemer Club Brugge, gecoached door Ernst Happel, naar Rotterdam te krijgen. De acht deelnemers worden ingedeeld in twee groepen van vier die een halve com petitie spelen. De winnaars van beide groe pen komen uit in de finale. De nummers twee strijden voor de derde plaats, de nummers drie voor de vijfde en de teams die als laatste eindigden om de bezetting van de zevende plaats. (tegen tte half J E RIJ- ruin. Stokm al Re- mdela- 023- (Van onze sportredactie) AMERSFOORT. De twijfels hebben bij Wim Boersma plaats gemaakt voor gematigd optimisme. Aan de vooravond van de eerste finalewedstrijd uit het Europa-Cuptoernooi voor judoteams (zaterdagmiddag om vijf uur in de Amersfoortse sporthal Koppel), tegen de Oostduitse kampioensploeg Dynamo Hoppegarten maakt de Amersfoortse trainer-coach van het Boersma-team niet meer die bange indruk die hij de voorgaande keren steeds wel wekte. op het veroveren van die cup. Het zou zeker niet de eerste keer zijn dat een Nederlands team voor een verrassing zou zorgen. Ik heb vroeger van het nationale team ook wel eens wonderen gezien”. En zeker dat laatste lijkt de Amersfoort se sportschoolhouder zaterdag niet uit te sluiten. Te meer omdat zijn team zelf ook wel wat te bieden heeft. In Theo Knegjens (vervanger van Rob Geurtsen), Kobus van Dijken, Herman Boersma en Herman van de Bor heeft het Amersfoortse team talent volle judoka’s. „Die jongens zullen het zaterdag moeten doen”, zegt Wim Boers ma. „Ook een Rob Huffenreuter kan voor een verrassing zorgen. De andere twee jongens (Ton Hendriksen en Joop van Pouw Kraan) krijgen het erg moeilijk. Het enige dat ik die knapen van tevoren kan meegeven is dat ze maar moeten proberen geen vol punt tegen te krijgen”. ZEIST. De tuchtcommissie van de KNVB heeft de zaak tegen Nico Jansen geseponeerd. De Feyenoorder kreeg zon dag in de wedstrijd tegen FC Amsterdam een gele kaart van scheidsrechter Van Ettekoven, omdat hij de Amsterdam-spe- ler Leo de Leeuw in het gezicht zou hebben gespuwd. Nadat beide spelers hadden ver klaard dat er ir^het geheel niets was voor gevallen, gaf Van Ettekoven na afloop van de wedstrijd toe dat hij zich vergist had en dit aan de tuchtcommissie zou mededelen. De volgende straffen werden donderdag uitgesproken: A-spelers: J. A. H. van der Bijl (FC Dordrecht) een wedstrijd on voorwaardelijk plus een wedstrijd voor waardelijk met een proeftijd van een jaar plus een boete van 75 gulden; D. Dubbeld (FC Dordrecht) een wedstrijd onvoor waardelijk plus een boete van 100 gulden; J. Waslander (Excelsior) twee wedstrijden onvoorwaardelijk plus 100 gulden; J. van de Berg (FSC) twee wedstrijden onvoor waardelijk plus 200 gulden; J. Colombain (FSC) twee wedstrijden onvóorwaardelijk plus 100 gulden; G. G. Damen (NAC) twee VOOD almati Bas andse i, Duit- »s ge- /an 't n Tel. voet met het toernooi door te gaan. Van daar dat we nu denken aan een veel be scheidener opzet. Géén elitetoernooi, zoals bij Hoogovens, waar de deelneemsters al les vergoed kregen. In Frankrijk is on langs een open toernooi gehouden voor dames uit heel Europa, die zelf de reis- en verblijfkosten betaalden. Zoiets moet toch ook in Nederland zijn te realiseren. We mikken dan op een heel andere groep dan in Wijk aan Zee tot dit jaar actief is ge weest. Een groep die duidelijk onder de wereldtop moet worden gezocht. Dat plan hebben we nu aan IBM voorgelegd.” «/eg 9 34079 Boersma heeft zijn ploeg in de afgelopen weken slechts op die algemene punten kunnen wijzen die hem in de loop der jaren zijn bijgebleven van het Oosteurope- se judo. De Oostduitsers hebben een vrij robuuste stijl, gooien veel kracht in de strijd en proberen je op de mat vast te zetten. Het grondgevecht kun je maar be ter uit de weg gaan, want daarin zijn ze i ware grootmeesters”, zo heeft hij zijn I ploeg tevoren al meermalen gewaar- I schuwd. „Maar effectief is het allemaal wel. Dat hebben die Oostduitsers tegen de Franse kampioensploeg wel bewezen.” Desalniettemin zegt de trainer-coach zich toch niet in een positie van de kanslo zen te bevinden. „We hebben grote moge lijkheden. Dat heeft het verleden dacht ik wel duidelijk gemaakt. En die mogelijkhe den zijn de laatste weken aanzienlijk toe genomen. Op de districtskampioenschap- pen hebben we dat zaterdag kunnen zien. Er is iets gegroeid in de ploeg. De jongens judoën momenteel duidelijk boven hun normale niveau. Ik hoop dat ze die vorm ook tegen de Oostduitsers ten toon kunnen spreiden. Dan zie ik heus nog wel kansen Bettine Vriesekoop kan niet deelnemen aan de open Franse tafeltenniskampioenschappen die vrijdag beginnen. Ze heeft schoolverplichtin gen. Haar plaats wordt ingenomen doorBrigitha Kooper De heren van Starlift hebben met 3-1 een bekeroverwinning behaald op Bouwlust/Orawi. Setstanden: 14-16, 15-2, 15-10, 15-13. Louk Sanders is in de tweede ronde van het Grand Prix tenniskampioenschap in Bombay in drie sets verslagen door de Indiër Vijay Amn- traj. Anton Geesink krijgt een Oostenrijkse onder scheiding: de „gouden ordetekenen van ver dienste” Dit zal op 7 december in Wenen ge beuren 15 p st n-cen- tr 64 Na Bessems begon ook Piet Vet uit Berk hout het toernooi voortreffelijk. In vijf beurten bereikte hij de 400 caramboles (met een magnifieke slotserie van 273); Jos Bongers uit Nijmegen op 37 achterlatend. Het was een revanche van Vet voor zijn slechte optreden vorige maand in Wychen tijdens de strijd om de bandstoottitel. „Terwijl mijn conditie nu honderd percent slechter is, want ik heb flink griep. Waar om ik dan toch zo goed gestart ben? Om dat, ik zeg het nogmaals, biljarten een gevoelssport is. In Wychen had ik totaal geen gevoel, hier wel, hoop ik althans”, verklaarde Vet. Belofte Jos Bongers bleef na het desastreuze begin vol goede moed: „Dat gebeurt me zo vaak, daar stoor ik me niet meer aan. Jammer dat het de eerste (Van onze sportredactie) GRONINGEN. Buiten de zeven le den van de voorlopige kernploeg ko men nog negen schaatsers in aanmer king voor de landenploeg die op 17 en 18 december in Hamar tegen Noorwe gen uitkomt. Hierbij is ook Hans van Helden die na een controverse met de krachttraining van Tjaard Klooster boer uit de selectie stapte. De in totaal 16 kandidaten zullen in een drietal wedstrijden tegen elkaar in het strijdperk treden, waarna aan de hand van een totaalklassement de zes allrounders voor de interland worden aangewezen. Het komende weekeinde vinden de selectieduels plaats in Eind hoven, waar zaterdag de 500 en 5000 meter worden gereden en een dag later de 1500 en 3000 meter. Maandag 12 december is de afsluitende ontmoeting in Utrecht. Daar zal tevens de groep sprinters om de zes beschikbare plaat sen duelleren. De 16 -gegadigden voor de landen ploeg zijn: Piet Kleine, Jan Derksen, Klaas Vriend, Frits Schalij, Jan Boete, Hilbert van der Duim, Yep Kramer, Hans van Helden, Ton Oudshoorn, Rien de Roon, Wim Voorneveld, Daan Gompen, Karei te Winkel, Roelof Ry- brandy, Joop Pasman en Ad Overde- vest. De Technische Commissie van de KNSB is overigens niets bekend van een afzegging van Hilbert van der Duim, van wie eerder werd bericht dat hij om studieredenen verstek zou moe- ten laten gaan. Zo ook Mieke van der Eist: „Er zijn in Nederland 20.000 mannelijke schakers, te genover 800 vrouwelijke. In de meeste clubs is het nog een uitzondering als een meisje of vrouw meespeelt. Veel meisjes schrikt dat bij voorbaat af. Ze moeten een drempel overwinnen. Vandaar dat het be langrijk is dat er voor hen eigen toernooi en zijn, waardoor zij tot het besef komen dat zij niet de enigen zijn die tegen mannen moeten opboksen. Via dergelijke evene menten stimuleert men elkaar om door te gaan.” Met de beslissing om de dames- en mees tergroep bij Hoogovens te laten vervallen, is een bezuiniging gemoeid van dertig per cent. De penningmeester van de Hoogo- venstoernooicommissie, M. Busink: „Ho pelijk hoeft in de toekomst niet verder te worden bezuinigd. Over 1979 is nog niet gesproken, maar ik dacht dat wanneer de situatie niet verder verslechtert, de groot meesters ook over twee jaar naar Wijk aan Zee kunnen komen. Je kunt de grootmees- tergroep wel laten vervallen, maar zie zo’n evenement dan maar eens op de internati onale schaakagenda terug te krijgen. Maar goed, als het niet anders kan, houdt het op.” Iers van „opzettelijke aanvallen met de bedoeling een tegen stander lichamelijk letsel toe te brengen”. De aanvallen op de man in plaats van de bal „werden bijna zonder uitzonde ring begonnen door Joegoslavië”, aldus Kaser. Hij zei dat de Engelse scheidsrechter Ken Burns „gedeeltelijk schuld moet dragen” voor wat zich op het veld heeft afgespeeld. „Burns had in het begin van de wedstrijd strenger moeten optreden. Ik moet helaas zeggen dat de scheidsrechter soms handelde als een vader, die zijn kinderen probeert, zich te laten gedragen zonder hen te straffen”, aldus Kaser, die Burns overigens toch als „een uitstekende scheidsrechter” be schouwt. Billijkt rensin 223 66.66 5 1.66 143 32.50 217 66.66 146 36.33 176 44.44 273 20 54 131 287 126 partij is waarin je het biljart moet leren kennen”, zei de jonge Nijmegenaar, die nog lang niet verslagen is gezien het alge meen moyenne van ruim 62 waarmee hij in de voorwedstrijden eindigde. Na een start met keihard carotte won Hans Sundquest (vorige maand verras send bandstootkampioen) van Oldenzaler Ben Velthuis. De Papendrechter had er dertien beurten voor nodig, maar dat deer de hem minder. In zijn tweede partij, tegen Hagenaar Van Deventer, incasseerde Sundquest opnieuw twee punten. Hij won dank zij een imponerende slotserie vhn 217 in de zesde beurt. „Het neemt niet weg dat het begin slecht was, maar als je in zo’n partij even afwacht, komt de grote serie beslist”, zei de Papendrechter, die met de 21-jarige Havermans na de eerste dag tot de leiders behoorde. Niemand kwam er na de slotpartijen bij! Bessems verloor zelfs van Jos Bongers, en Piet Vet bereikte uit kansloze positie nog een remise tegen Ben Velthuis. In de ze vende beurt liep Vet een achterstand van 101 tegen 386 op, maar met een serie van 220 dichtte hij bijna de bres en toen Velt huis van slag raakte kwam er toch nog een remise uit de bus. Terwijl Bessems de winst voor het grijpen had bij een voor sprong na twee beurten van 281 tegen 8 caramboles, liep hij toch nog tegen een nederlaag op. Want op dat moment kreeg Bongers de kans iets terug te doen. Hij loste zijn grote belofte geheel in en terwijl Bessems verder sukkelde na 377, rolde de jonge Nijmegenaar de favoriet op met series van 31, 167, 73 en 121: 400 om 377. Eerste ronde: Wim van Deventer Louis Havermans. Piet Vet Jos Bongers Ben Velthuis Hans Sundquest Jean Bessems Henk van de Kruisweg Tweede ronde: Havermans v.d. Kruisweg Van Deventer Sundquest De stand na de eerste dag 1 Havermans 4, 2 Sundquest 4, 3 Vet 3, 4 Bessems 2, 5 Bongers 2, 6 Velthuis 1, 7 Van Deventer 0, 8. Van de Kruisweg 0. vloeibaar linuneat (bij warming-uji

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 29