VEROVERDEN 17 ZETELS ITALIANEN GENUMMERD I Bokassa houdt Frankrijk lachspiegel voor o I Poolse partijsecretaris Gierek bij de paus r Fv „NATIONALEN” mw Ir A1 Tweede thuisland onafhankelijk I 5 J t. M SJABLONEN OP IS OP NOG MEER KOP NOCH STAART MENTEN BRUIN binnen 7 dagen l&Tfc- Versgebakken i y Wwtni E p.j.van ouwerkerkbv Ill 3 BINNEN- EN BUITENLAND 2 19 7 7 DECEMBER 2 VRIJDAG door Nico Scheepmaker huis door TSJAAD Birao Ndélé Wadda Boear Obo Bangassoe Mobaje ZAÏRE ,Bossangoa Bosoem Sibut Baköema Zemio éwet weg haft rval meel BANGUI^ Mbaiki* kens jzing ustitie ld dat m ver- tikelen Iragin- lus de liili SOEDAN rsté i (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. De vervroegde verkiezingen hebben premier Vorster en diens Nationale Partij de grootste overwinning in Zuidafri- ka’s geschiedenis van parlementaire democratie „slegs vir blankes” opgeleverd. Terwijl de blanke oppositiepartijen hun aanhang feitelijk met een derde zagen verminderd, veroverden de „Nationalen” niet minder dan zeventien zetels in de nieuwe Volksraad. Die winst werd vooral geboekt op de New Republic Party (NRP), de vroegere United Party. Deze oppositiepartij, jarenlang een factor van belang in het parlement, werd praktisch volledig van de kaart geveegd. PARIJS. Jean Bedel Bokassa wordt 4 december keizer. Hij zal zichzelf de kroon op het hoofd zetten, net als een Napoleon deed, en hij doet dat naar zijn zeggen uit naam van het volk. Het volk van de Centraal-Afrikaanse Republiek (vanaf 4 december het keizerrijk Centraal Afrika) telt volgens de laatste gegevens 1.720.000 zielen: Banda’s, Baya’s, Mandija’s en een groep die de Oubanguinen wordt genoemd. Is het volk iets gevraagd over Bokassa’s plannen met het keizerrijk? Het volk werd niets gevraagd. Keizer Bokassa verdeelt zijn volk in twee groepen: diegenen die gelukkig zijn, en die klagen niet, en zij die zich ongelukkig voelen. Deze laatste groep dient zich volgens de president „met zijn eigen zaken te bemoeien”. 2-XJterberati tl’ KONGOjK? ff-s I? CENTRAALAFRIKAANS RIJK R •Bria Bambari Spectaculaire winst voor Vorster biedt zwarten sombere toekomst 134 76 AFRIKA (ADVERTENTIE) WO Raadpleeg^ van te voren uw arts. :onder ;egaan over- oreca- ïtsont- s kun- merlid erp de Tegen len de i-Mep- ■sloten inveen >t had irdoor wagen idklep 'aakt. sn een aarbij aad in ip. Op m van >eurde >p een id aan ragen. imeri- giste- dstraf 4 door I it veto ■erden igd in giste- juwe- zan de erleed 'allers aande n het rijf is lat de irzwa- in het te toe- perso- an de it een vaste De voorgestelde nieuwe „parlementaire democratie” in geledingen werd wellicht door de blanke kiezers geaccepteerd. Of de meesten werkelijk begrepen hebben waarom het gaat is een tweede. Deze „nieuwe bedeling” is immers reeds door de kleurlingen en Aziaten van de hand gewe zen voordat de blanken er over konden stemmen. En de zwarte mensen, een derde van de bevolking dus, hebben in Vorsters plannen geen plaats en medezeggenschap. De verkiezingen hebben de kloof tussen de kiezers en de niet-kiezers, tussen blank en zwart, alleen maar breder gemaakt. Niet voor niets wordt gevreesd dat de onrust opnieuw zal toenemen en dat de Jean Bedel Bokassa bracht het grootste deel van zijn leven door in het Franse leger. Hij was jarenlang kapitein en vocht op vele Franse fronten. Daarvoor ontving hij vele onderscheidingen (zelf zegt hij „alle”). In deze jaren werd hij een groot bewonderaar van generaal De Gaulle. Bokassa noemt De Gaulle zijn vader, en hierover konden de heren El- kabbach en Duhamel hun lachen al bijna niet houden, te meer omdat Bokassa ook ten aanzien van president Giscard d’Es- taing soms de aanduiding „vader” in de mond neemt. Op dit moment in het interview viel er „nieuwe” regering-Vorster met nog meer autoritaire maatregelen zal reageren. ft gis- New in de Rode an de idoos- offen. se Ro- ulden ardigt Politieke waarnemers in Pretoria vrezen dat de zegevierende nationalisten minder dan ooit er aan denken om op dramatische wijze en in eigen belang haar fatale poli tiek ingrijpend te wijzigen. De eerste reac ties op de verkiezingen uit dit kamp zijn daarvan het bewijs. Vorster zal zoals voorheen geringe concessies doen. Zij zullen als té laat en té weinig worden beschouwd, zeker in het kamp van de zwarte nationalisten. Nog in de jaren zestig zagen de zwarte mensen blanke verkiezingen in dit land als een dramatische gebeurtenis en mogelijk een teken van hoop. Op de woensdag gehou den verkiezingen reageerden zij met cynis me, apathie en onverschilligheid. Het is het resultaat van een reeks achterwaartse po litieke stappen, die het verharde blanke Zuid-Afrika een vrijwel volledig isolement brachten. De zwarte man in Zuid-Afrika gelooft niet met: dat de harten der blan ken zullen veranderen. Misschien, maar die kans is klein, kan de gekortwiekte progressieve oppositie nog een laatste poli tieke brug tussen de beide bevolkingsgroe pen slaan. In „Sjablonen” heeft Hans Koetsier een groot aantal „sjablonen” in de Nederland se spreektaal verzameld. Om u een voor beeld te geven zal ik er een stelletje voor u overnemen: Dat had je natuurlijk direct wel kunnen zeggen. Zo is het en niet anders. Zeg zit niet zo stom te lachen. O had dat dan gezegd Als ik het niet zou menen zou ik het ook niet zeggen. Ik laat me niet commanderen. Ja wat is nou houden van helemaal. Ik hoef tegen niemand dank je wel te zeggen. Als je wat ouder bent zul je zeggen, ze hadden toch gelijk mijn ouders. Ik ga er weer ’s van door. Als het kan een kopje thee graag. Ach ’t is gewoon een kwestie van aan voelen. Ik ga liever gewoon dood. Kan het ook anders misschien. Begrijpen en begrijpen is twee. Hij heeft het maar te nemen. De meningen van anderen interesseren me niet. Dat had ik je vooruit kunnen zeggen. Ik nog een pilsje graag. Dat moet je toch toe kunnen geven. Ik weet het niet, ’t boeit me niet. Die jongen deugt niet, neem dat van mij aan. Ik merk het wel als het zover is. Je moet niet denken dat je je alles kunt permitteren. Later als je ouder bent, praat je wel anders. Dat mocht je willen. Wat zou jij nou doen in zo’n geval? O nee daar heb ik geen enkele moeite mee. De mensen zeggen zoveel. Meer dan je best kan je ook niet doen. Daar zijn andere instanties voor. Dat kan volgens mij nooit de bedoeling zijn geweest. Ik word er al misselijk van als ik er alleen maar naar kijk. Op is op zeg ik altijd maar. Dan moet je toch wel van hele goeie huize komen. Tot zover een greep uit „Sjablonen” van Hans Koetsier dat door uitgeverij Bert Bakker werd uitgegeven. Hier volgen nog wat sjablonen, nu buiten het boekje om: U heeft ’t maar voor ’t zeggen. ’s Kijken, waar ben ik gebleven? Ik heb er zelf veel geld bij ingeschoten Zij waren ermee geholpen en ik was er mee geholpen. Het stond in alle bladen! Het ligt er zo dik bovenop Het is werkelijk om moedeloos van te worden. Dat mag ik toch wel zeggen? Iedere kopie is van een origineel. Dat is rijp voor de kachel. Het is nooit zo erg geweest als op het ogenblik. Dat is aan geen enkele twijfel onderhevig. Mijn vrouw was daar kind aan huis. Dat wilt u toch wel van me aannemen. Ik was een dankbaar object. Ik heb ’t uitgeleend en dan krijg je ’t nooit terug. Ik ben alleen grondig en niet wijdlopig. Ik kom daar naderhand op terug. Nou ziet u ’t zelf met eigen ogen. Dat moet u mij eens vertellen. Ik weet wat ik zeg. Ik ben blij dat u mij dat zegt. Dat is ook niet te verwonderen met zo’n psychopaat. We wachten ermee tot het laatste moment, bij wijze van verrassing. Ik heb zo nog veel meer voorbeelden. Dat is haar gewoon ingeblazen. Als het weer voorkomt, waarschuwt u mij dan. Kop noch staart heeft het. Deze tweede serie sjablones heb ik opge tekend uit de mond van Pieter Menten tijdens zijn pleidooi, op die momenten dat hij afweek van zijn geschreven tekst en met de president van de rechtbank van gedachten wisselde. •XySx-x-x-:- Vorster zal met dit geweldige kiezers- mandaat in ieder geval stappen onderne men om de buitenlandse druk te vermin deren. De vandaag begonnen nieuwe ron de tussen de diplomatieke vertegenwoor digers van vijf westerse mogendheden en Pretoria over de toekomst van Namibië zouden een eerste toets kunnen zijn. Daar naast wacht een hele reeks van andere problemen op een realistische oplossing: de betrekkingen met Mozambique en An gola, de Rhodesische kwestie, dreigende sancties en een olieboycot om slechts enke le te noemen. trijfël Bokassa deed deze en nog vele andere opzienbarende uitspraken in een langdu rig televisie-interview dat hij toestond aan de leider en zijn assistent van het Franse tweede programma: monsieur Jean-Pierre Elkabbach en monsieur Alain Duhamel. Op de vraag van beide heren of er veel onderdanen van de kei zer in de gevangenis zuchtten, antwoord- Belangrijke weg Rivier 0 km De NRP wist zich slechts te handhaven in haar thuisbasis, de provincie Natal, van oudsher een bastion van Engelstalige Afri- kaanders. Zowel NRP-leider Radclyffe Cadman als alle provinciale voorlieden verloren hun zetels. Verwacht wordt dat Cadman zich deze week volledig uit de politiek zal terugtrekken. Het nieuwe blan ke parlement zal als volgt zijn samenge steld: 131 zetels voor de Nationale Partij, 10 voor de NRP, 17 zetels voor de Progres sieve Federale Partij van Helen Suzman en 3 voor de Zuidafrikaanse Partij. De extreem-rechtse Herstigte Nationale Par tij, steeds beschouwd als lokvogel voor ontevreden afvalligen uit Vorsters NP, kwam opnieuw niet aan de bak en behaal de geen enkele zetel. Vorsters spectaculaire verkiezingsover winning geeft Zuid-Afrika’s zwarte meer derheid echter geen enkele aanleiding tot optimistische gedachten over een zonniger toekomst. Nog maar enkele dagen geleden ROME. De Zwitserse Garde bracht gistermorgen op het Sint-Damaseusplein in Vaticaanstad het eresaluut aan de Poolse partijsecretaris Edward Gierek. Onmiddel lijk daarna werd de hoge communistische gast door pauselijke kamerheren en edellieden in hun eeuwenoude kledij met kanten kragen begeleid naar de privébiblio- theek van de paus, waar hij werd opgewacht door Paulus VI. Tijdens het onderhoud onder vier ogen tussen de paus en Gierek wachtte me vrouw Stanislava Gierek in haar hoogge sloten zwarte japon met zwarte sluier, sa men met de overige leden van Giereks gevolg, in de belendende zaal, om nadien eveneens aan de paus te worden voorge steld. Deze hele traditionele omlijsting diende voor een toch nog altijd zeer ongebruikelij ke gebeurtenis: de ontmoeting tussen het hoofd van de Katholieke Kerk en de secre taris van een communistische partij die in Oost-Europa aan de regering is. Vóór Gierek ontving paus Paulus slechts de Hongaarse partijsecretaris Janos Kadar; hij kreeg daarop veel kritiek uit sommige katholieke kringen, die zijn verantwoorde lijkheid voor de onderdrukking van de Hongaarse opstand en het martelaarschap van kardinaal Mindszenty nooit hadden vergeten. Maar het is de logische uitkomst van de Vaticaanse „Ostpolitik”, die erop gericht is met de communistische regeringen ak koorden af te sluiten die de godsdienstvrij- en de haven s. De Lik op m die 20 be- ;n als id van le NS. de Bokassa dat er eigenlijk maar heel weinig gevangenen waren, „en dat kon ook niet anders, omdat ieder jaar de gevangenissen geheel worden geledigd”. Omdat Bokassa erom bekend staat dat een van zijn favoriete straffen is de ver oordeelde een of meer oren te doen af snijden desnoods ook eigenhandig vroegen de Franse tv-interviewers hoe dat nu met die gewoonte zat. Bokassa keek de beide keurige doch in de hitte zwaar transpirerende heren even aan en antwoordde toen: „Maar wij hebben de doodstraf niet, en jullie hakken je ver oordeelden het hoofd af”. Terwijl Elkabbach en Duhamel er een uur lang ononderbroken kans toe zagen de kijkers thuis te laten merken dat ze zich niet door deze dolle dictator in de luren lieten leggen, viel er toch even een kort moment van stilte. Daar hadden de Fransen niet aan gedacht. De Fransen hadden aan meer dingen niet gedacht. Evenals de eens koloniale Britten in hun maag zitten met hun eigen Idi Amin, zo zitten het de eens koloniale Fransen met hun versgebakken keizer. Het irriteert de Britten en Fransen net als alle anderen niet alleen dat heer sers als Amin en Bokassa een terugreis naar de Middeleeuwen hebben ingezet, maar meer nog hindert hen de lach spiegel die mannen als Amin en Bokassa de vroegere koloniale heersers voorhou den, waarin ze hun eigen zo gekoesterde cultuur, hun historie, gewoonten en ge bruiken tot in het absurde vertrokken weerkaatst zien. opnieuw meer over Frankrijk dan over Bokassa te beluisteren en te zien. Het was de geestelijke wanorde die er in de hoofden van de interviewers ontstond, moderne antikolonialistische produkten van een nerveuze samenleving waarin ieder verkeerd woord tot (journalistieke) verdoemenis voert. Hun gelach om Bo kassa’s betiteling kon immers ook wor den gehoord aan het begin van het kolo niale tijdperk, toen de voorvaderen van deze tv-interviewers- vol onbegrip over gewoonten en gebruiken in deze zwarte landen lachten, daar waar begrip en in zicht eerder op hun plaats waren geweest. Hetzelfde soort gelach is niet van de lucht wanneer de Fransen worden inge licht over de beide tronen die ter gelegen heid van de keizerkroning van Bokassa in Frankrijk zijn vervaardigd tegen gi gantische sommen. Men fluistert dat de r Heeft u een normale huid, dan garanderen wij u een natuurlijk bruine teint binnen 7 dagen. De zonnebank of -hemel zijn anders dan gewone solaria. U ziet al na de eerste keer resultaat. Interesse! Komt u even langs in onze showroom, een gratis folder ligt voor u klaar. Zwembad-architektuur en techniek, sauna's en solaria Showroom: Provincialeweg 204, Zaandam. Telefoon 075 -162069 beloofde de Zuidafrikaanse ambassadeur in Washington, Donald Sole, dat het Vor- ster-regime belangrijke veranderingen zal doorvoeren als de verkiezingen eenmaal achter de rug zijn. De nieuwe oppositielei der Colin Eglin daarentegen meende in een eerste reactie op de uitslag dat de regering nog autoritairder zal gaan optre den en dat de zienswijze op de rassenpro blemen zal verharden. Minister-president Vorster wilde het mandaat van de kiezers om drie redenen: op de eerste plaats om de wereld te laten zien dat Zuid-Afrika eensgezind achter hem staat. Dan om de goedkeuring te krijgen voor zijn plannen, de parlementai re democratie af te schaffen en daarvoor drie parlementen voor blanken, kleurlin gen en Aziaten in te voeren. En ten slotte wilde hij de „onrealistische” situatie bij de oppositiepartijen veranderen. Vorster is er feitelijk alleen in geslaagd de oppositie stuk te slaan. In een nieuw parlement zal een kolos van de nationale partij tegenover een in elkaar gekrompen progressieve oppositie staan, die nauwe lijks de blanke bevolking van noodzakelij ke veranderingen kan overtuigen en abso luut geen invloed meer heeft op de zwarte bevolking. De nieuwe republikeinen, de opvolgers van gerespecteerde en gewaar deerde democraten als generaal Jan Smuts en Sir De Villiers Graaff, zijn volko men verdwenen. De buitenlandse druk op Pretoria zal ze ker niet af nemen. Vorster zei zelf na de verkiezingen te verwachten dat de pressie op zijn regering eerder zal toenemen. „Verlichte kringen” en sommige zwarte nationalisten zoals chief Gatsha Boethele- zi hopen zelfs dat men nu „zeker Zuid- Afrika niet met rust moet laten”. heid zoveel mogelijk veilig moeten stellen. Het is waarschijnlijk niet overdreven, te zeggen dat Giereks bezoek aan de paus verreweg het belangrijkste onderdeel was van zijn vierdaags bezoek aan Rome. Met de Italiaanse regering sloot hij handelsak- koorden af en ondertekende hij een ge meenschappelijke verklaring waarin staat dat „de eerbiediging van de mensenrech ten en van de fundamentele vrijheden” een van de wezenlijke grondslagen vormt van de goede betrekkingen tussen de sta ten. Maar met de paus sprak hij over zaken die de binnenlandse politiek van Polen en zijn eigen positie aan het hoofd van de partij van dichtbij aangaan. Gierek kwam aan het bewind in 1970, na de arbeidersonlusten die Gomoelka uit het zadel wipten. In de laatste tijd is zijn positie sterk verzwakt door de economi sche moeilijkheden waarin Polen ver keert, en hij heeft dus alle steun nodig die hij maar kan krijgen. De steun van de Katholieke Kerk, die in Polen nog altijd 90 procent van de bevolking uitmaakt, is daarom voor hem van het grootste belang. gehele Franse financiële steun voor een jaar in de kroning is gaan zitten. Deze tronen, een voor de keizer en een voor de keizerin, zijn nachtmerrie-achtige uit wassen van het meubilair dat Napoleon Bonaparte leuk vond om in te zitten. Ze kunnen onderwerp zijn van een cultuur historische studie over: hoe zien oninge- wijden het meubilair van een ander, of: hoe tekent een zesjarig kind zijn vader. De Fransen vergeten in hun hilariteit dat president Giscard d’Estaing zich via de televisie aan het volk vertoont, geze ten in stoelen uit even verre of nog verde re tijdperken. In de Westeuropese landen is, naar ik meen, alleen de regering van de Bondsrepubliek ertoe overgegaan zich neer te laten in meubilair van onze eigen tijd, niet historisch gebonden. De kroning van Bokassa verplaatst de gramschap van de Fransen even naar het verre Afrika. Daarbij vergeten ze dat er ook in eigen land en in de omringende politie is die met de knuppel raad weet, en dat in een land als Italië enige jaren geleden een Amerikaans echtpaar in een Napolitaanse gevangenis eenvoudig cre peerde nadat de politie drugs in hun tabakspot had gedaan om ze te kunnen arresteren. Op 4 december zien de Fransen hoe zich in Bangui een karikatuur voltrekt van ceremoniën die een produkt zijn van hun eigen cultuur. (Men denke aan de door André Malraux geënsceneerde te rugkeer van Charles de Gaulle als presi dent van de republiek). Hoe weinig ze ervan zullen begrijpen, blijkt uit een commentaar in het regeringsgezinde dagblad „J’Informe”, waarin de Napole- on-cultus van Bokassa belachelijk wordt gemaakt. Het blad schrijft in de zin van: „En dan te weten dat wij hier in Frank rijk gelukkig al lang van dat gedoe om Napoleon af zijn”. JOHANNESBURG. Slechts enke le dagen na de verkiezingsoverwin ning van de partij van de Zuidafri kaanse premier John Vorster zal de Zuidafrikaanse regering als konse- kwente voortzetting van haar politiek van de gescheiden ontwikkeling van de rassen in het land de tweede ban- toestan of thuisland na Transkei onaf hankelijk verklaren. Het gaat ditmaal om Bophoetatswana, het thuisland van de rond 2.4 miljoen zwarte Tswa- nas, dat met een totale oppervlakte van circa 40.000 vierkante kilometer ongeveer even groot is als Nederland. De onafhankelijkheid van Bophoe tatswana zal op 6 december worden uitgeroepen, maar zelfs voor de opper vlakkige beschouwer is al met een blik op de kaart duidelijk dat de vorming van de nieuwe staat een typisch voor beeld van de Zuidafrikaanse apar theidspolitiek is. Het land bestaat na melijk uit zes veelal ver uiteengelegen verschillende stukken die als ware zwarte enclaves in blank gebied liggen. Transkei vormde tenminste nog een gesloten geografische eenheid, maar Bophoetatswana niet. Economisch staat het nieuwe land nog in de kinderschoenen en zal het met handen en voeten aan Zuid-Afrika gebonden blijven. Slechts ongeveer ze ven procent van het land is tot dusverre in cultuur gebracht. Uit eigen middelen kan Bophoetatswana op het ogenblik slechts 20 procent van zijn begroting dekken, de rest wordt aangevuld door Pretoria. Als „geboortegeschenk” is de tot dusverre vrijwel alleen nog maar uit regeringsgebouwen, een parlementsge bouw, een stadion en een hotel bestaan de nieuwe hoofdstad Mmabatho door Pretoria in een aantal maanden uit de grond gestampt in een gebied dat zich als een boomloze stoffige steppe waar geiten en koeien naar het karige voed sel zoeken uitstrekt tot aan de grens met Botswana. ■irln Italië krijgen alle mensen een nummer. Gisteren bestond de laatste mogelijkheid om zich bij de belastingdienst te laten registreren. Blijkens deze foto, die in de hoofdstad Rome werd genomen, waren er nogal wat mensen die het op de laatste dag hadden laten aankomen. •aaawwx:-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3