Velsen springt met schone lei uit praktijkruimtetransactie 1 I Frans eskader bezoekt Umuiden in Velsen t Eensgezinde instemming met gemeenschappelijke regeling Contact zoeken met deskundigen van Wijkcomité Oud-IJmuiden wil zelf goedkoper renovatieplan maken 1 BOEKEN BON burgerlijke stand 3 3 3 i ERASMUS 1 langs sluizen en havens 3 Twee inbraken t T si?* I GEEF EEN TANDARTSENPAND AAN JULIANAKADE VERKOCHT VELSEN Raad Velsen over recreatiegebied Spaarnwoude I j 2 u’~ ,,De Planeet” start nieuwe jeugdclub Ir 4 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 7 DECEMBER 2 VRIJDAG Deskundigheid Boekhandel F A VOOR AL UW ELEKTRAWERK „BRANDENBURG” Hartverwarmend van kleur, dessin, en model. Gegarandeerd zuivere Shetland scheerwol Ronde hals 39“ V-hals 45.- I ii .SiB - k 1 (ADVERTENTIE) MUMMita ARIE VAN DER VEER. 1 9 9 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Onder voorzitterschap van wethouder H. van der Werft, die locobur- gemeester Th. Witte wegens een lichte ongesteldheid verving, heeft de gemeen teraad van Velsen zich gisteravond een stemmig akkoord verklaard met de ge meenschappelijke regeling voor het recre atiegebied Spaarnwoude. Wethouder J. W. Meijer toonde zich tevreden met deze eensgezindheid „omdat”, zoals hij zei, „deze regeling beter is dan enige andere regeling die ik ooit onder ogen heb gehad”. D. H. Kuijper (Progressief Velsen) overi gens best ingenomen met de regeling, vond het jammer dat de bestuursverkiezing een zaak was waar het gemeentebestuur niet direct invloed op zou kunnen uitoefenen. „Het bestuur kan een grote bevoegdheid krijgen. Gelukkig zitten er een aantal ga ranties in de voorwaarden verwerkt die ons wel het vertrouwen geven dat er demo cratisch zal worden gehandeld”, aldus Kuijper. Eenzelfde geluid liet de socialist J. Jan sen horen die zijn waardering uitsprak voor de wijze waarop wethouder Meijer de belangen van Velsen bij de besprekingen had behartigd. M. van Velsen (CDA) was al evenzeer in zijn nopjes met de recreatieve voorziening. „We hebben het voor een koopje. Helemaal als je het gaat vergelijken wat bijvoor beeld een schouwburg, Telstar, een zwem bad en sporthal en het strand ons kost”. „Het is een gemeenschappelijke regeling die aan veel eisen voldoet. De ontwikke ling in ons gebied is die van werken, wo nen en recreëren. Deze regeling is daartoe een belangrijke bijdrage”, besloot wethou der Meijer de discussie. M. van Veelen (CDA) had een iets een voudiger filosofie. „Destijds is het pand aangekocht voor twee tandartsenpraktij ken. Dat doel is ten dele bereikt. Door het te verkopen wordt het waarschijnlijk hele maal bereikt”. Wethouder Meijer wees nog even op de bepaling dat in de overeenkomst met de gegadigde Zonneberg de clausule is opge nomen dat ook ziekenfondspatiënten zou den moeten worden opgenomen. Zijn col lega Van der Werff achtte de transactie geenszins tegen gestelde regels. „Het recht van koop was in het huurcontract opge nomen”. Met 23 stemmen voor en 9 tegen ging het onroerend stuk na twee jaar van de ge meente weer over in particuliere handen. uid de zan be- zal lap ko- Igi- de be- IJmulden, Lange Nieuwste 243, tel 13144, Santpoort, Hoofdstr 234, tel 378371 IJMUIDEN. Het Wijkcomité Oud-IJmuiden wil proberen te komen tot een goedkopere opzet van de renovatieplannen voor de wijk. Er is besloten om daarom opnieuw contact te zoeken met het Landelijk Ombudsteam Stadsvernieuwing, dat over de deskundigen beschikt om een goed bestek en een goede begroting te maken. De contacten met het LOS zijn in 1975 verbroken na wat problemen over en weer. In dat nieuwe bestek wil men op een aantal punten zonder meer afwijken van de bestaande wensen en voorschriften voor renovatie, iets dat volgens het Wijkcomité wel tot de mogelijkheden behoort. Het besluit om met een tegenbestek voor Oud-IJmuiden te komen is een direkt ge volg van de contacten met de woning bouwvereniging Pago uit Hillegom. Daar kan wel gerenoveerd worden en de kern groep van het Wijkcomité heeft het gevoel gekregen dat men in Hillegom uitging van renoveren en dan bekijken wat mogelijk en haalbaar was. Daarbij heeft men zich ook niet strikt aan alle regels en voor schriften gehouden, maar onderzocht wel ke het ministerie wel en minder belangrijk vond. Voorzitter G. Mettes van het wijkco mité zei: „In Velsen is het andersom ge gaan. Hier ging men alleen maar onderzoe ken of renovatie mogelijk was en men heeft zich dan ook strikt aan de regeltjes gehouden. Daardoor is het bestek zo duur uitgevallen”. Om tot dit standpunt te komen zijn heel wat gesprekken door de kerngroep van het Wijkcomité gehouden, niet alleen met de Pago, maar ook met de technische consu lent wijkverbetering te Haarlem Van Ake en met de consulent stadsvernieuwing van het ministerie Van Someren. Bij de kern groep heeft men het gevoel, dat de ge meente bereid is een goedkoper bestek en een lagere begroting serieus te bekijken. De hulp van de deskundigen van het LOS heeft Oud-IJmuiden dan hard nodig en men heeft besloten om weer contact met dit door het Rijk gesubsidieerde team te zoeken. Het pand Julianapark 10 waar tandarts Zonneberg hoopt te bereiken wat het ge meentebestuur niet lukte; de gemeente te verlossen van een stuk „tandartsenpijn”. Op de vergadering van het wijkcomité, die donderdagavond in De Brulboei is gehouden, is verder besloten om het mede delingenbord van de wijk bij de Wereld winkel achter glas te hangen. Op dat bord worden dan de notulen van de vergaderin gen opgehangen, zodat iedereen die kan lezen. In de haven van IJmuiden zijn woensdagmorgen vier Franse mijnenvegers binnenge lopen, die vier dagen een officieel bezoek aan Velsen brengen, ’s Morgens om half elf heeft locoburgemeester H. van der Werff de officieren van de vier schepen op het stadhuis ontvangen, 's Middags bracht hij een tegenbezoek aan boord van de schepen, waar hij werd ontvangen door commandant Moreau van het eskader. Samen met de Franse marine-attaché J. P. L. Fabre, diens vrouw en inspecteur Vreeswijk van het Loodswezen is het een genoeglijke ontvangst geweest. Als aandenken aan het bezoek aan IJmuiden bood wethouder Van der Werff de commandant het wapenschild van de gemeente Velsen aan. Vrijdag en zaterdag kunnen belangstellenden tussen 2 en 5 uur ook een bezoekje aan de vier schepen brengen. De mijnenvegers, die in de Franse wateren ook de controle op de visserij hebben, liggen afgemeerd aan de kade bij Wijsmuller. VELSEN. Een antieke Friese staart klok en een kleurentelevisie waren de buit van een inbraak vannacht in een woning aan de Van Tuylweg in Velsen-Zuid. Men wist het huis binnen te komen door een ruit aan de voorzijde te vernielen. In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in de VBO-school aan de Hout- manstraat in IJmuiden. Door een ruitje aan de zijde van de J. P. Coenstraat in te drukken wist men binnen te komen. Er is wat in de school gezocht en de buit bestond uit zes stormlampen en een aantal bal pennen. De eerste verliet Engeland in 1924 en dat was de Elf na te zijn aangekocht door de Mij. Tarbotbank te IJmuiden en de naam Johanna IJM.12 kreeg. Later behoorde dit schip aan de Mij. Westerlicht en werd in 1934 voor de sloop verkocht. De Elite, Elm en Essex kwamen in 1929 naar IJmuiden en werden het eigendom van de Scheeps- exploitatie Mij De Stroomlijn onder direc tie van de heer J. van der Made. De Elite kreeg de naam Spaarnestroom, de Elm veranderde in Rijnstroom en de Essex werd herdoopt in Amstelstroom. In Enge land hadden zij het laatst toebehoord aan de Dobson Steam Fishing Company, di recteur C. Dobson, te Hull. De Rijnstroom en de Amstelstroom be hoorden in 1940 toe aan de heren L. Parle- vliet Dzn N. Parlevliet Nzn. De Rijn stroom IJM.86 is na mei 1940 in ons land gebleven en is tijdens de oorlog nog lang in de vaart gebleven en daarna spoedig van de vloot afgevoerd. De Amstelstroom IJM.91 bracht de oorlog als visserijschip in Engeland door en kwam daarna als Dirk KW.157 in bedrijf, strandde op 28 novem ber 1946 bij Petten, werd in maart 1947 vlotgebracht en kwam eind van dat jaar in bedrijf als Friesland HA.5 voor Amels Van den Berg. In juni 1948 moest de trawler publiek worden geveild en koper werd de heer M. M. Weimar die het schip onderbracht bij de Zeevisscherij Mij. Lim- burgia en het in juli in de vaart bracht onder de naam Hollandia IJM.78 ter ver vanging van de trawler van die naam die niet uit Duitse dienst teruggekeerd was. De Hollandia, de vijfde naam van het schip, ging in hetzelfde jaar als de Neptu- nus naar de sloperij en vertrok op 25 april 1951 voor goed uit IJmuiden. /an iza- djn ing iral rk. Het bestuur van Buurthuis De Planeet wil verder starten met cursussen „pech onderweg" en macramétechniek en activiteiten voor de be jaarden in de wijk. Een handicap is echter het gemis aan voldoende leiding. Wie zich als leider of leidster voor het buurthuiswerk wil inzetten kan contact opnemen met de bestuursleden C. A. Kil (telefoon 12873) en B. J. Kluts (telefoon 12001). I tio- sag rer- t 7 De ide ge- 19 en, m- its- Ook H. D. Kuijper (Progressief Velsen) was er niet van overtuigd dat de volksge zondheid indirect gediend kon zijn door dit met zo’n duidelijk doel aangeschafte pand aan de huidige huurder te verkopen. Ir. H. G. Hoek moest constateren dat de gemeente er niet in was geslaagd een twee de huurder te vinden. De kans dat de heer Zonneberg meer succes zou hebben leek hem niet onwaarschijnlijk. „Met tandart sen vangt men tandartsen”, merkte hij op. Hij achtte verkoop verstandig omdat het pand zeker problemen zou opleveren als de huidige huurder de huur zou opzeggen en de gemeente met het pand in de maag zou komen te zitten. IJMUIDEN. Het Buurthuis De Planeet gaat op 11 januari 1978 met een creatieve club voor de leeftijdsgroep 5 tot 8 jaar van start. Kinde ren van die leeftijd zijn op woensdagmiddagen tussen twee uur en half vier in het buurthuis welkom voor het beoefenen van handvaardig heid onder deskundige leiding. In Glasgow is een werf geweest die vroe ger heel wat stoomtrawlers bouwde en toebehoorde aan de heren Mackie Thomson. Rond de eeuwwisseling kwa men daar een viertal stoomtrawlers ge reed die waren besteld door de Great Nor thern Steamship Fishing Company te Hull en de namen dezer schepen luidden Elf, Elite, Elm en Essex, welke later naar IJ muiden zijn gekomen. Zij waren groot tussen de 165 en 174 bruto ton en waren uitgerust met en kolen gestookte Schotse ketel, die de stoom leverde voor de 3 cil. triple expansie machine geleverd door Muir Houston te Glasgow met een ver mogen,van 270-300 pk. Het wijkcomité heeft inmiddels via de Stisa weer een versterking gekregen. Voor drie vergaderingen is een notuliste uitgeleend en bovendien geeft B. Helle brand uit Heemskerk ondersteuning aan het wijkcomité totdat de nieuwe opbouw- werkster bij de Stisa in dienst is getreden. De heer Hollebrand is afkomstig uit het vormingswerk, studeert sociologie en heeft gewerkt bij het opbouworgaan Heemskerk. Om beide „hulpkrachten had het wijkcomité bij de Stisa verzocht. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een voor een belangrijk deel tegensputterende PvdA-fractie heeft gisteravond niet kunnen voorkomen dat de gemeenteraad in grote meerderheid instemde met de verkoop van het pand Julianakade nummer 10. Met die transac tie aan de huidige huurder, tandarts A. J. J. Zonneberg, was een bedrag gemoeid van ruim 376.000.-. Een bedrag dat vrij wel even groot was als de prijs waarvoor de gemeente het 2 jaar geleden kocht inclusief de in die periode gemaakte kos ten. Voor het college was deze mogelijk heid om er „met een schone lei” uit te springen voldoende zwaarwegend om de raad het voorstel tot verkoop voor te leggen. A. Schiltmeijer (PvdA) bracht in herin nering dat de gemeente destijds had beslo ten dit pand aan te trekken om te voorzien in het gebrek aan tandartsen. De ruimte voor twee praktijken is nimmer ten volle benut. Dat nu werd overgegaan tot ver koop aan de man die wel één van de twee ruimten tijdelijk had gehuurd kwam Schiltmeijer onbegrijpelijk voor. Boven dien was hij van mening dat de adspirant koper op puur winstbejag uit was omdat hij reeds door middel van een advertentie met de leegstaande ruimte had geleurd. Hij herinnerde bovendien aan het feit dat tandarts Sakkers zonder praktijkruimte was komen te zitten door verhuur van zijn ruimte in het Hervormd Jeugdgebouw aan het buurthuis De Spil. n GEBOREN: H. E. Struijk-Van Asselt, z., Schagen. C. E. M. Korrel-Van der Kroos, d„ IJmuiden. A. C. J. Kramer-Broekhuizen, z., IJmui den. C. J. M. van Ewijk-Van Watering, z., IJmuiden. GEHUWD. J. Post-R. Donkersloot, IJmuiden. M. J. C. Dekker-M. F. Blom, Hillegom. W. de Jongh-V. M. Noorman, IJmuiden. K. Snij- ders-M. A. de Ruijter, IJmuiden. OVERLEDEN: B. Wesselius, 89 jr„ weduwe van C. A. Groenendijk, Jacob Obrechtstraat 49, Am sterdam. J. J. Belle, 83 jr„ weduwnaar van H. Haremaker, Zeeweg 168, IJ muiden. ONDERTROUWD: B. Berst en T. Z. Prak, beiden IJmuiden. K. Riok en J. C. van de Ketterij, beiden IJmuiden. E. Vlieland en A. Maljaars, bei den IJmuiden. C. F. van IJzendoorn en J. E. Boer, beiden IJmuiden. Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02550-13405 Bij de rondvraag wees een van de wijk bewoners erop, dat nu het ambulancever voer van Kloosterhuis naar het indu strieterrein is verhuisd, daarmee ook de eerste-hulppost van Oud-IJmuiden is ver dwenen. Er werd gevraagd of er geen mogelijkheid is te vinden om zo’n post voor eerste hulp bij ongelukken toch in Oud-IJmuiden te houden, bijvoorbeeld door inschakeling van het bejaardencen trum Breezicht. De kerngroep zal de moge lijkheden bekijken. Ook was er nogal wat kritiek op de kleibult op het Willemsplein, die men liefst zo snel mogelijk opgeruimd ziet. De volgende vergadering van het wijkcomité is op donderdag 12 januari om 20 uur in De Brulboei. het i de ieft jm- 'in- po- >ort iel. ins, de /an an- «g- die (ADVERTENTIE) De trawler op de foto is oorspronkelijk de Elite H 714, in 1929 werd het schip de Spaarnestroom IJM.87 en sedert 1931 hebben we het gekend als Neptunus IJM.87 na in dat jaar te zijn aangekocht door een schipper en een machinist, de heren L. Blok A. van der Sluis, die de N.V. Visscherij Mij. Sylt hebben opgericht. De trawler had een bruto inhoud van 170 ton, de lengte bedroeg 33,25 m, de breedte 6,58 m en de holte 3,23 m. Het machinever- mogen bedroeg 300 pk. De Neptunus keer de in de meidagen van 1940 tijdelijk naar Engeland terug en is vanuit Fleetwood de visserij blijven uitoefenen tot 1945 om toen j weer naar IJmuiden terug te keren. In die tijd is de Neptunus dus niet in marine- I dienst geweest met nog 12 IJmuidense stoomtrawlers. Toen het schip nog Elite heette was dat wel het geval tijdens de vorige wereldoorlog en wel van 1914 tot 1919 onder het admiraliteitsnummer 150. De Neptunus heeft het trawlbedrijf kun nen uitoefenen tot aan het begin van de jaren vijftig. Het werd toen steeds moeilij- ker stoomtrawlers van dit type lonend te exploiteren en op de duur begon het be- manningsvraagstuk een rol te spelen. Op 14 juni 1951 verliet de Neptunus IJmuiden om te worden gesloopt. I ^***>>- ->x>-<SSOx.: RMRMI Lange Nieuwstraat 185 (Noord Arcade) IJmuiden

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5