Jerzy Katlevicz kan orkest ten zeerste stimuleren Ingmar Bergman terug na verzoek Stockholm Première verzet premières Langs kermissen en hoven: boeiende toneelhistorie na ongeval KvanVEELEN toned I boeken over f Milde zelfspot in bespiegelingen van Bob de Lange I I I Zweden willen I I Koolhaas voorzitter filmproduktiefonds I I I Uitzonderlijk Toekomst Dynamiek I BEN ALBACH OVER ONTSTAAN j VAN GEZELSCHAP IN 17E EEUW I nationale schande" uitwissen COME Dl ANTEN Van Zijn 11 19 7 7 3 DECEMBER ZATERDAG KUNST M F L EERS MARKJEZENFABRIÉK (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Met de benoe ming van de Poolse dirigent Jerzy Katlevicz tot vaste dirigent met ingang van 1 september 1979 heeft het Noordhollands Philharmo nisch Orkest gekozen voor een zeer sympathieke, geliefde en vakmatig zeer complete, nieuwe „chef”. De vijftigjarige Katlevicz is binnen het orkest zeer gezien vanwege zijn psychologisch te noemen aanpak en benadering van elk afzonderlijk lid, alsmede van de zeldzame combinatie van warme menselijkheid en vakman schap die hij in zijn persoon vere nigt. De talrijke muziekminnaars die gewoon zijn de concerten van het NPO te bezoeken, zullen dan ook met instemming vernomen hebben dat hij zich in principe bereid verklaard heeft het orkest in de komende jaren artistiek lei ding te geven. YEMANT N1EMANT, door Ko van Leeuwen W1BB HBS van KER lllllllll typerende repetitiefoto van Jerzy Katlevicz voor het Noordhollands Philharmonisch Orkest. (ADVERTENTIE) krant. er, tv- d even i ik te of ist ag. over 00 Jour- iforma- ■ogram- 10 Jour- ericht. Halb- tv-serie. king, -serie. van de erie. 3 jarig, ■holing (Van onze correspondent in Stockholm, Henk Ruyssenaars) STOCKHOLM. De Zweedse regering heeft verwoede pogingen gedaan om de beroemde filmregisseur Ingmar Bergman over te halen naar Zweden terug te keren en is daar nu in geslaagd. Bergman verliet in januari 1976 boos zijn vaderland van wege het zijns inziens schandalige optre den van de politie en belastinginspectie. „Ik had toen wel hun nekken kunnen omdraaien", zei Bergman deze week in een eerste officieel commentaar over deze voor hem zo pijnlijke kwestie. alles probeert het publiek duidelijk te ma ken wat de draad is dat door een bepaald stuk loopt. Een enkele foute noot doet er dan in een dergelijk geheel niet zo veel meer toe, althans: schaadt nooit de intentie van het stuk en de wijze waarop het uitge voerd wordt. Momenteel speelt Radier de rol van Orestes met een arm in het gips. De behan delende arts heeft hiertegen geen bezwaar, maar heeft wel gewaarschuwd dat het voor hem veel moeilijker zal worden wan neer omstreeks 8 december het gips ver wijderd wordt. Aanvankelijk zou de pre mière op 9 december worden gegeven. DEN HAAG (ANP). Anton Koolhaas is de nieuwe voorzitter van het produk- tiefonds voor Nederlandse films. Het be stuur van de gelijknamige stichting heeft hem benoemd. Albert Koolhaas volgt in deze functie dr. Jan Hulsker op. MIDDENHAVENSTRAAT 27 IJmuiden - tel. 02550-14108 Met Katlevicz kan het NPO op een nog hoger peil worden gebracht, zo is alom de overtuiging. Zijn rijke ervaringen, verkre gen gedurende een indrukwekkende le vensgang, die werd begonnen in zijn ge boorteland en die hem naar vele mu ziekcentra overal te wereld voerde, zullen mede zijn beleid voor het orkest bepalen. Een beleid, waaraan de programma-com- DEN HAAG. De première van de Oresteia door toneelgroep „De Appel” is een week verzet. De eerste openbare voor stellingen worden gegeven op 16 en 17 december. Dit besluit is genomen omdat acteur Roelant Radier tijdens de laatste generale repetitie zijn arm brak. 0 Jour- nforma- 11. 21.15 tv-spel. lans akte jker leef- terk i het was >ter” nstl, unst Het is moeilijk in dit bestek Katlevicz’ artistieke en menselijke capaciteiten uit de doeken te doen, maar de manier waarop hij met het orkest tijdens de repetities omspringt, schijnt uitzonderlijk te zijn. Natuurlijk, Katlevicz. is een vakman zoals er weinigen zijn; iemand die bovendien geporteerd is voor de grote namen uit. de klassieke muziek (vooral uit de roman tiek), maar ook zich een voorstander toont van hedendaagse componisten. In Polen geldt hij als de man onder wiens directie nieuwe werken van Lutoslavsky en Pen derecki in première gaan. Nog in november voerde het NPO onder zijn leiding Penderecki’s „Als Jacob er- wachte” uit. Op de eerste repetitie voor deze compositie, zo weet eerste concert meester Gijsbert Beths te vertellen, moes ten de orkestleden nogal lachen om een fantastisch effect, dat twaalf occarino’s in het begin van het stuk weten te creëren, maar dat zeer komisch aandoet. Katlevicz tikte begrijpend af: „Lacht u maar even tjes, dat gebeurt bij dit stuk altijd de eerste keer”. Katlevicz is zich zeer bewust van de vele kanten van zijn vak: zakelijk, muzikaal, forma- en. De heer Koolhaas is directeur van de Nederlandse filmacademie en schrijver van verscheidene romans en van diverse filmscenario’s. Met hem zitten nu in het bestuur van het fonds: J. Th. van Taalin- gen, dr. A. G. van Deelen, M. Gerschtano- witz, J. Nijland en J. Wiegel. Dr. Hulsker heeft het voorzitterschap onlangs beëindigd. Hij heeft het tien jaar vervuld, nadat hij al elf jaar lid van het bestuur van het fonds was geweest. 1.30 TV- aterpro- oor Ita- teporta- s. 20.00 15 Muzi- lef pro- agazine. a, opera Binnen het orkest wordt ten zeerste ge hoopt dat Katlevicz snel van de Poolse autoriteiten zijn fiat krijgt en zijn benoe ming kan aanvaarden, want men weet hoe zeer Katlevicz het oog op de toekomst richt. Zo zou hij graag zien dat de stijkers- groep wordt uitgebreid (een zaak van de subsidiënten van het NPO), dat er onder zocht wordt in hoeverre het NPO groter werken (met koor) kan uitvoeren en is hij een voorstander van kleine, jaarlijkse tournees van het orkest naar andere delen van het land en buiten de grenzen. Bergmans advocaten hebben overigens alle zaken gewonnen die door de belasting dienst tegen hem werden aangespannen. De Zweedse regering kan de naam Berg man dan ook niet meer horen in dit ver band. Stockholm wil een geruisloos einde aan dit schandaal dat internationaal de aandacht krijgt. Bergman heeft een draai boek klaar waarin hij zijn kijk geeft op de manier van doen van de Zweedse belastinginspectie. Op die film wordt door veel Zweedse kunstenaars met belasting- moeilijkheden in spanning gewacht. Niettemin is Katlevic? op en top een werker, zo vertelt de andere eerste don- certmeester, Jan Hesmerg. Hij benut repe tities helemaal en weet die ook voor een ieder zo volledig inhoud te geven, dat ze vaak afgelopen zijn voordat men er erg in heeft. Evenals Vandernoot beschikt Katle vicz over een bruisende dynamiek, die zich ook manifesteert in zijn dirigeerstijl. Bij repetities en bij de uiteindelijke uit voeringen valt het de musici op hoezeer Katlevicz geobsedeerd is door de zeggen schap van een bepaald werk. Het is een dirigent die vooral de grote lijn van een compositie in de gaten houdt, die voor *4ARK^tEN/ZONNEacWERM« OUAiWlUXAMjR JAlflUZlÊëh NPO krijgt een sympathieke „chef Verdacht van belastingontduiking werd hij midden in de repetities van Strindbergs „Doodsdans” door potige politieagenten van het toneel van de Dramatum-schouw- burg in Stockholm gesleept. Terwijl hij daarna vastzat op het politiebureau werd zijn hele woning onderzocht, zijn accoun tant gearresteerd en het meeste van zijn boekhouding in beslag genomen. Hij mocht geen advocaat opbellen en werd volgens zijn zeggen als een misdadiger behandeld. Bergman klapte volledig in elkaar en moest worden opgenomen in een zieken huis. „Of ik vermoord er een paar, óf ik vertrek uit dit rotland, dacht ik toen alleen nog maar”, zo vertelde Ingmar Bergman na de officiële bekendmaking dat hij vol gend jaar naar Zweden terugkeert. Hij begint dan weer opnieuw met het opzetten van dezelfde Doodsdans voor dezelfde Dramatum. Vorige week heeft de minister van onder wijs en cultuur Jan Erik Wikstroem nog een geheime ontmoeting gehad met Berg man en erop aangedrongen „de nationale schande” uit te wissen en terug te komen naar Zweden. Hij heeft sedert het belas- tingschandaal in München gewoond waar hij zijn laatste depressieve epos „De eieren van het serpent” heeft geproduceerd. i.). 9.30 Tv-cur- Infor- ostfach lerfilm. a. 19.00 Prisma gionaal veerbe- ie. 21.05 e show, serie. missie - die zich overigens met meer zaken bezighoudt dan de naam aangeeft - sinds kort al actief meewerkt. Hoewel er nog maar sprake is van een heel vage schets, een voorlopige opzet, bestaat het streven om in de Moderne Serie van seizoen 1978/1979 tenminste 1 werk van een eigen tijdse, Nederlandse componist uit te voe ren, naast composities Van modernen uit het buitenland en semi-modern repertoire. Het is niet uitgesloten dat Katlevicz slechts toestemming krijgt voor een perio de van drie jaar dirigentschap. Dat bete kent dat het NPO de komende twee jaar al uit moet gaan zien naar een eventuele opvolger van de nu aangetrokken Pool. Zo zullen ongetwijfeld nog onbekende gastdi- rigenten hun opwachting komen maken. Hoe het ook zij, niet alleen voor de stad Haarlem, haar regio en de provincie Noord-Holland, maar ook voor ons hele land, waar men zich Katlevicz’ magistrale uitvoering van Penderecki’s „Utrenja” in juni 1973 te Rotterdam met diepe bewon dering blijft herinneren, zal zijn benoe ming van ontzaglijk grote betekenis kun nen worden. 18.15 19.00 »rzicht.' Begeg- 2145 amma. 0 Jour- 18.05 i appar- 15 Open dedelin- jurnaal. kleine ssiepro- >n Wet- lllllllll 05 Pro- „11. 19.45 r.-’l Hw. Aanplakbiljet van een voorstelling op 9 februari 1676 in het huis Eenbeek (Einbeck) te Hamburg. „Het repertoire dat de Hollanders in ia. 9.30 istievie- '0 Jour- .30 Cul- School. erserie. is. 16.30 tslagen. i -liede- Laurel ef pro- n. 19.45 lag ik u tv-spel. 40 Jour- 4- Bergman: plannen voor film Zweedse belastinginspectie. urnaal. eporta- jericht. Tatort, e. 22.45 1 weer- gold een mogelijke plotselinge dood van zijn vader. Minder gevoelig toont De Lange zich ten opzichte van mensen die aan toneel vernieuwing doen, die naar nieuwe rich tingen zoeken of toneel bedrijven uit politieke overtuiging. Het lijkt erop dat De Lange nimmer diep onder de opper vlakte heeft willen kijken als hij zegt: „De mensen die altijd het meest, het diepst en het zinnigst over toneel spraken waren ook altijd diegenen, waarvan ik dacht: „Tjee, als je nou nog mooi speelde óók, was alles kits”. Dat komt wat goe- koop over en Bob de Lange heeft het niet nodig. Verder zijn De Langes autobiografi sche bespiegelingen in aantrekkelijk pro za gegoten. Zonder al bescheiden te blij ven spreidt de auteur wat vleugjes zelf kennis ten toon. Kosten 15,90. Katlevicz zal niet als een volstrekt onbe kende persoonlijkheid voor het orkest ko men te staan. Integendeel! Zeventien jaar geleden kwam het eerste contact van de dirigent met het NPO tot stand, dat zijn afronding kreeg met een concert dat op 5 februari 1960 werd gegeven en werd be kroond met een grootse uitvoering van de Vijfde Symfonie van Tsjaikovsky. Toen al werd begrepen dat men in Katlevicz een dirigent had ontmoet die het orkest naar indrukwekkende artistieke hoogtepunten zou kunnen leiden. In de jaren na 1960 is Katlevicz telkens weer gevraagd het Noordhollands Phil harmonisch Orkest op een aantal concer ten als gastdirigent te leiden. Zo groeide de muzikale en menselijke verstandhoüding van de Pool met het orkest. Het contact kreeg in meervoudige zin een aanzienlijke verdieping, waardoor de gedachte aan een vaste aanstelling als dirigent reeds in alle opzichten gemotiveerd was. Hoewel aan deze overweging toen geen gevolg werd gegeven, bleef Jerzy Katlevicz jaar in jaar uit als gastdirigent komen. Hij loste met steeds intensieve overtuigings kracht de beloften in, die hij met zijn muzikale leiding had uitgesproken. Van daar dat er bij de orkestleden opgebogen geluiden over zijn benoeming kunnen wor den beluisterd. Weliswaar kan men ook de verzuchting horen dat de manier waarop het verschil van inzicht met André Van dernoot, die medio 1979 opstapt als vaste dirigent van het NPO, is opgelost, nu niet de meest bevredigende is geweest. In Katlevicz meent men echter iemand gevonden te hebben die de stijgende artis tieke lijn van het orkest - die zich onder Vanderhoots leiding duidelijker dan ooit tevoren manifesteerde - zal kunnen conti nueren. menselijk en wat de toekomst betreft. Hij komt naar büiten als een persoonlijkheid, die de menselijke kant van het musiceren aandacht gunt. Een man, die samen met de musici optrekt, samen met hen tijdens de pauzes koffie drinkt en zich nimmer af sluit en vaak na afloop van uitvoeringen zo’n sfeer om zich heen weet te scheppen dat het er veel op lijkt alsof er zich achter de schermer! een gezellige receptie vol trekt. Een dirigent ook, die er begrip voor heeft dat iedereen wel eens een mindere avond kan hebben en dan door heeft dat andere persoonlijke zaken daarbij de mu sicus parten speelt. I I In theater De Brakke Grond in de Nes in Amsterdam gaat op 7 december de voorstelling Levensboom in première. Het betreft een muzikaal theaterproject op ini tiatief van Burton Greene, die daartoe werd geïnspireerd door schilderijen van de Haagse fijnschilderes Diana Vanden berg, één der zeven metarealisten. Levens boom is een produktie van de Theaterunie. Ter informatie uit het stencil: „Leven sboom is een viering van de vijf elemen ten: water, aarde, lucht, vuur en ether. Het is de vjering van de natuur, van de harmo nie van het leven die er aan ten grondslag ligt en die tenslotte alle wereldse conflic ten te boven gaat. De regie is van Vincent Gaeta. De poësie is van Simon Vinkenoog, Khalil Gibran en Gaeta. Muziek: Burton Greene met de New Age Jazz Chorale met onder meer Phil en Marga Arosa. Aan- vang 20.30. Op 6 december is er een try out. Toneelgroep De Appel gaat de complete Oresteia van Aischylos opvoeren. De duur van de voorstelling die op 9 en 10 decem ber in première gaat in het Appeltheater in Scheveningen, is circa drie en een half uur. Daardoor is de aanvangstijd bepaald op 19.30 uur. De Oresteia, zo’n 2500 jaar gele den geschreven, is een bloedige tragedie over het geslacht Atreus. Vorig seizoen werd door De Appel al het eerste deel hiervan, Agamemnon, opgevoerd. Nu wor den de delen Elektra en Orestes daaraan toegevoegd. wa& niet neieinueii ui uvciecusicmiuuig met de gillende paniek die ik iedere mid- dag tegen zessen in mij had voelen ont- staan”. Die paniek Van Bob de Lange „Het optreden van een troep reizende komedianten ergens in een stad of dorp voltrok zich allesbehalve opvallend. Er ging meestal heel wat gemarchandeer aan Vooraf om toestemming tot optreden te verkrijgen. Voorwaarde was altijd dat een deel van de opbrengst aan de armen werd geschonken, maar de grootte van het percentage wisselde dikwijls. Een toneelleider moest de situatie goed ken nen om handig te kunnen manoeuvreren: competentiekwesties over jurisdictie, machtsverhoudingen tussen stedelijke overheden en kerkeraden, mogelijkhe den om invloedrijke relaties in te scha kelen. Jan Baptist zou blijken een mees ter te zijn in dit diplomatieke spel". Zo begint het hoofdstuk In Hoven en op Trots Sloten uit Ben Albachs histori sche studie „Langs Kerniissen en Ho ven”. Begin dit jaar verscheen het boek bij De Walburg Pers in Zutphen en in de najaarsaanbieding kwam ik de titel weer tegen. Schaamte bekroop mij toen, om dat ik het nog steeds niet had besproken, dit heerlijke werk over het ontstaan van een Nederlands toneelgezelschap in de zeventiende eeuw. Albach heeft er een kleurrijk beschreven kroniek van ge maakt, waarin we de heren Jan Baptist van Fornenbergh en Gillis Nooseman ontmoeten, komedianten, toneelspelers, die een avontuurlijk leven leiden in dienst van het toneel. Dat toneel speelde zich in die tijd nog veel af op kermissen en jaarmarkten, al verschijnen de werke lijke talenten toch op de steviger planken dan de echte theaters. Van Fornenbergh en Nooseman leren elkaar kennen als ze spelen onder rëgie en leiding van niemand minder dan Joost van den Vondel en ze blijven hun levens lang bevriend. Voor vorstelijke hoven geven ze toneelvoorstellingen in de Ne derlandse taal, trekken naar Hamburg, Denemarken en Zweden en verbreiden in die landen het toneel dat Vondel schreef, tal van Amsterdamse kluchten en ook bewerkingen van oorspronkelijk Spaanse en Franse toneelstukken. Hoe Nooseman en Van Fornenbergh met hun uit hechte banden bestaande troep rondtrekken, het wordt door Ben Albach treffend en gedetailleerd be schreven. Zo komen we te weten hoe Jan Baptist van Fornenbergh in Den Haag het aandurft om naast de Franse Schouwburg nog een theater te stichten, j een eigen schouwburg. Ook hoe hij als I een handige slimmerik bijna het beheer van de Amsterdamse schouwburg krijgt. KONINGL. MAJEST. VAN SWEDEN, f M ecnydci dcgcdachtcnrcvciluftighcn.cndchctcyndcvandclc valk iwi vul vriugdc ccbi-l ahii lolullcnvvheden Midweek J den 9 Fcbruanj.dnfcvvopdcrhjckcSinnc-beelden begrepenin d aerdige Comedic van Ons! heater laten bctrcdc.nict t wijdden de ofalle Aenti. houwers lullen b^ kennen noytdicrcclijckcalhicrgcficn hebben,zoom aerdigheyt vanSprccck- Avoordcn alsandcrs I Nm.iK Pu. ha»fc. Dacrnafaldoor vcrfchcvdc Intrcdensgcdanll worden het voortrcftclijck Ballet van De Gcftraftc Nicuvvsgicrighcyt. Op< t i'h II a V e u— tcpciiunc VIai VIe nuiianuvio in Stockholm spelen is in de eerste plaats bedoeld als een spiegel van het leven voor de toekomstige koning. Het toneel 2 laat hem de wisselvalligheden van het lot I zien zoals vorsten in de oudheid die erva- I ren hadden, stijgend tot de hoogste top en daarna diep vernederd; het toont de J gevaren waartoe vorstelijke almacht kan leiden, de gevolgen van staatzucht en tirannie. Het stemt tot nadenken over het leven dat als een droom voorbij gaat, het „Het was een tijd van stille straten, van een handkar en een sleperskar op blauwe straatkeien, van stil pratende wandelaars op zondag, van een enkel vliegtuig us een keertje in de lucht, waar iedereen voor stil bleef staan en naar boven keek. Je kon de stemmen van de mensen in de straten horen, niet overste md nog door het verkeer. Natuurlijk was er geslachtsziekte, armoede, eenzaam- b heid, honger, sociale onzekerheid, de ha- telijke geborgenheid van de rijkaard aan wie je zién kon dat hij een rijkaard wds met zijn keurige hoed, boord, das, ver- zorgde snor, zijn hele herehouding, te- I genover de altijd wat bescheiden, krui- perige, bange en beleefde houding van de sociaal zwakkere, die geen enkele zeker- J heid bezat en die van de willekeur, de neurose, de geestelijke gestoordheid, de j kwasi-menselijkheid, het inzicht en het J oordeel van de financieel zekere, afhan- kelijk was. Maar al deze dingen leefden I in het verborgene en zo stil als de straten j waren de mensen”. Bovenstaand citaat schetst de sfeer in de oorlogsjaren zoals de acteur Bob de Lange die heeft ervaren. Zijn aangehaal- J de'woorden komen uit zijn bij Uitgeverij In den' Toren verschenen boek „Zo stil als de straten waren de mensen”. Een interessant en prettig leesbaar boekje al I zijn de zinnen soms wat erg lang. De Lange is er een scherp opmerker in en dikwijls vol milde zelfspot beschrijft hij I zijn jeugdjaren. Zijn eerste stappen in de richting van het toneel, daarbij financi- eel gesteund door een kleine maandelijk- j se toelage door de Jiddische liefdadig- heid, zijn jaren tijdens de Tweede Werel- doorlog, toen hij het toneelspelen moest laten en de latere periode van zijn toneel- J carrière. Die laatste periode mag voor hem wel- licht de meest succesvolle zijn, in het J boek blijft het ’t minst interessante ge- deelte. Ontroerend schrijft De Lange I echter oyer zijn kinderjaren, zonder ops- muk en in sobere taal. Eenvoudige voor- vallen, die kindeken schijnbaar niet zo raken worden dóór de auteur gevoelig weergegeven. Lezen we met betrekking J tot de vakantie van zijn ouders bijvoor- I beeld: ik geloof dat ik het wel een- zaam vond, zo zonder pa en moe, maar J opoe Renswoude zorgde goed voor mij en kreeg op een keer een kaart waarop stond dat ze het heerlijk hadden, dat ze J uitgingen, aten en dronken, en ik vond I toen dat mijn ouders heel rijke en heel bijzondere mensen waren l Gevoelens zoals ze waren of zoals ze hadden moeten zijn. De Lange spitst zijn pen er trefzeker voor. Als zijn vader plots I is overleden, terwijl het gezin De Lange 2 in z’n geheel samen op reis was per trein:. J het gekke was dat, toen ik die mid- dag met moe, de tante en het nichtje getuige was geweest van pa’s plotselinge dood en in de treincoupé tegen moe aan gedrukt naar huis reed, er een stem in mij zei: „Zie zo, eindelijk alleen”. En dat was niet helemaal in overeenstemming ongewisse van de fortuin”. Dat is vor- mingstoneel uit de zeventiende eeuw. j Ben Albach heeft met zijn boek „Langs Kermissen en Hoven” een interessante bijdrage geleverd aan de geschiedschrij- ving vun het toneel. De uitgave van het J boek kon terecht tot stand komen door I steun van CRM. Een fijn bezit voor elke meer dan oppervlakkig in toneel geinte- resseerde. Het kost dertig gulden. V Met de terugkeer naar Nederland, de vaste verplichtingen in Den Haag en Am sterdam (Waar de beide talentvolle ac- 1 teurs met Germez alle hoofdrollen in de treurspelen van Vondel vertolken) is het avqnturiersbestaan niet voorbij. Er volgt teurs met Germez alle hoofdrollen in de treurspelen van Vondel vertolken) is hei avonturiersbestaan niet voorbij. Er volgt nog een nieuwe omzwerving door het noorden van Europa, waar de troep kor te tijd in dienst is van de Zweedse rege ring en waar zij een speciaal voor hen coihpleet ingerichte schouwburg tot hun beschikking krijgen. Zo, in kort bestek bezien, lijkt het alle- maal erg gemakkelijk gegaan te zijn, maar niets is minder waar. De aanhef van dit stukje, het begin van het achtste hoofdstuk in Albachs boeiend geïllus- treerde boek, wijst in de richting van heel wat lasten naast de liefde tot het toneel. I Moeilijkheden die ook heden ten dage niet voorbij zijn, al liggen ze op een ander vlak. Maar niemand zal beweren dat er J momenteel geen handigheid en diploma- tie meer nodig zijn om het toneelleven te houden. Immers, overheden schuiven el- I kaar de subsidieverplichtingen toe en I toneelgroepen dreigen maar al te gauw de dupe te worden van een dergelijke houding. Met het vormingstoneel voorop, J juist in een periode waarin duidelijk po- I sitieve ontwikkelingen in die sector zijn te vinden (Nieuwe Komedie, Sater, Pro- J loog, Wederzijds). Overigens, het gezelschap van Van Fornenbergh en Nooseman deed ook aan J vormingstoneel, zo lezen we in Albachs I boek. Citaat uit het twaalfde hoofdstuk: AANVULLirTGEN BEZIGE BIJ TONEELSTUKKEN De Bezige Bij Toneel heeft dit seizoen I weer enkele bundels complete toneel- i stukken op de markt gebracht. Daarbij I zijn vooral de Wilde Eend en Hedda I Gabler van de Noorse auteur Henrik Ib- I sen interessant, omdat het hier geen her- drukken betreft. Met steun van de Noor- se Culturele Raad in Oslo kon deze bun- I del worden uitgegeven. Amy van Marken maakte een zo integraal mogelijke verta- I ling. Hedda Gabler werd dit seizoen op- I gevoerd door de Haagse Comedie, maar niet in deze vertaling. De Ibsen-bundel J kost f 16,50. De andere twee boeken met integrale toneelvertalingen, van de Bezige Bij be- I vatten werken van Genet en Beckett, alle herdrukken. De bundel van Genet bevat: J De Meiden (vertaling Hans Roduin), On- I der toezicht (Jacoba van der Velde), Het Balkon en De Negers, (beide vertaald J door Hans Croiset). Het boek kost inge- I naaid 29,50. Vijf toneelstukken van Samuel Bec- kett, ingenaaid in één band, kosten J 22,50. Het zijn Wachten op Godot, Ge- i lukkige Dagen, Spel, Krapp’s laatste band en Eindspel, Alle vertalingen van J Jacoba van Velde. I

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11