Gibraltar wil grens naar Spanje open Ballade van de hop h Neutrale zone WERKGELEGENHEID IN DE KNOEI door Peter Hattink Zelfbestuur Burgerrechten Militaire basis Louis IN EEN OMZIEN rv /W v' k w f „Voor u, over u, maar zonder u” is in Spanje verleden tijd. Dit geldt ook ten opzichte van de bewoners van Gibraltar, de laatste kolonie op Europees grondgebied in de 20e eeuw. Deze veel omstreden rotspunt raakte in 1704 mede door toedoen van de Nederlanden in handen van de Engelsen. Voor het eerst in de geschiedenis is Spanje met vertegenwoordigers van Gibraltar en Engeland aan de tafel gaan zitten om een oplossing te zoeken voor de Britse kroonkolonie. Sir Joshua Hassan, eerste minister van de rotspunt, en Mauritius Xiberras, leider van de oppositie in Gibraltar voerden op 24 november te Straatsburg een eerste oriënterende bespreking over het „Europese Hong Kong” met Marcelino Oreja, de Spaanse minister van buitenlandse zaken en diens Engelse collega David Owen. Spanje heeft de datum van de eerste onderhandelingen met zorg gepland: op 24 november ook was Spanje voor het eerst volwaardig lid van de Raad van Europa. fW w -• :x f V jA? V f ’X' 5 - I as?-.--./?:. geïn- schre- r heel enten. boek jbelse lozef- 1, dat naar deze d nog 1 veel k een i. Zo bete- gypte ening blijft igt in lak je dtjes. il van g sa- voor De tijden zijn veranderd. Was Engeland tien jaar geleden nog een belangrijke economische en militaire macht, nu heeft Groot-Brittannië op beide terreinen aanzienlijk moeten inboeten. Was Spanje een decennium geleden nog een gecentrali seerde fascistische staat, die verkrampingsver- schijnselen van het niet-geëvolueerde regime ver toonde, nu is het op weg naar een democratische decentralisatie, waarbij zelfbestuur aan de ver schillende streken wordt verleend. Logisch dat de bewoners van Gibraltar tien jaar geleden bij het referendum liever voor de status van een kolonie kozen dan voor de aansluiting bij een land, waar door de Gibraltars hun democratische burger rechten zouden verliezen. Dit Spaanse streven had succes, want in 1967 bepaalde de VN dat Engeland Gibraltar aan Span je over moest dragen. Daarop antwoordde Enge land met een referendum dat negatief voor Spanje uitviel. Spanje heeft zich nadien altijd op het standpunt gesteld dat Gibraltar volgens de inter nationale regels Spaans territorium is en dat het land derhalve niets met de mening van de plaatse lijke bevolking heeft te maken. Spanje is nu door de knieën gegaan en heeft onderhandelingen met de vertegenwoordigers van de rotspunt geaccep teerd. In principe staan Spanje en Engeland bij het begin van de onderhandelingen lijnrecht tegeno ver elkaar. Spanje staat op het standpunt dat het zijn grenzen pas open zal stellen als de onderhan delingen over de rots voorspoedig verlopen. Enge land vindt dat men niet met de echte onderhande lingen kan beginnen voordat de grenzen open zijn. De Engelse minister van buitenlandse zaken David ministeries van defensie en buitenlandse zaken in handen komen van Spanje, want de Gibraltar- gemeenschap is te klein om een politieke rol van betekenis te kunnen spelen in de wereld. Peter Triay zou voor Gibraltar een soortgelijke oplos sing willen zien als voor Catalonië is gevonden: de Gener alidad de Cataluna. De militaire basis van Gibraltar is voor de Spaanse autoriteiten van het begin af aan een doorn in het oog geweest. Vanaf 1938, het jaar waarin men begon met de bouw van het militaire vliegveld, heeft Spanje Gibraltar beschouwd als een militaire basis van een vreemde mogendheid binnen het Spaanse grondgebied. Vanaf dat mo ment heeft Spanje onophoudelijk pressie op Enge land uitgeoefend om de rotspunt terug te krijgen. Vakbondsleider José Neto van de Transport and General Workers Union, die 6000 leden heeft (de actieve beroepsbevolking op Gibraltar bedraagt 9000 man) wil van Engeland af. Hij vindt de behandeling van de werkende klasse door de En gelse autoriteiten schandalig koloniaal. Zijn vak bond heeft er voor gevochten dat de Marokkaanse arbeiders even veel verdienen als de Gibraltareen- se werknemers. Sinds een half jaar organiseert hij met tussenpozen stakingen om voor zijn aangeslo ten leden een gelijk salaris te krijgen als de Engel se arbeiders verdienen. José Neto is niet te spreken over het rendement van de militaire basis, die 60 procent van de Gibraltar inkomsten binnenbrengt. De basis kan door meer landen gebruikt worden en hoeft niet te dienen als een koloniaal middel om de plaatselijke bevolking zoet te houden. Owen is van mening dat de sluiting van de grenzen in strijd is met het onlangs door Spanje getekende verdrag van Helsinki, waarin vrij verkeer van ideeën en personen worden gegarandeerd. Nu de Gibraltars ook aan de tafel zitten, zal het er wel op neerkomen dat Spanje zijn grenzen voor Kerstmis weer open zal stellen, de telefoonverbindingen zal herstellen en het scheepvaartverkeer tussen Gi braltar en het Spaanse vasteland weer zal openen. Voor de militaire basis bestaat een drietal oplos singen, die Spanje mogelijk acht. De basis wordt aan Spanje overgedragen en Spanje verhuurt een gedeelte van de basis aan Engeland voor een bepaalde termijn. Een andere mogelijkheid is de basis gedurende verschillende jaren gemeen schappelijk te delen waarna de overdracht aan Spanje plaatsvindt. Een derde oplossing is de basis voor multilatérale doeleinden te benutten; ofwel in Middellandse-zeeverband ofwel in NAVO-ver- band. Aangezien het Spaanse lidmaatschap van de NAVO nog uitgebreid in het Spaanse parlement moet worden behandeld, zal Spanje er voorlopig de voorkeur aan geven om de basis in Middelland se-zeeverband te gebruiken. Welke oplossing ook voor de basis gevonden wordt, iedere mogelijkheid betekent een verhoging van het rendement van de basis die de jaarlijkse Engelse financiële steun compenseert. De onderhandelingen over Gibraltar kunnen ja ren in beslag nemen. Een ding is zeker: Spanje zal om zijn goodwill te tonen binnenkort de grenzen open moeten stellen. Waarschijnlijk zullen de Gi- braltarse kinderen, die nog nooit van de rotspunt zijn geweest, met Kerstmis voor het eerst een levende koe kunnen zien en een echte trein. Spaan se koeien en Spaanse treinen. Kernpunt van de onderhandelingen is de souve- reiniteit over Gibraltar. Spanje is hoogstens bereid de opperheerschappij over de rotspunt tijdelijk met een ander land te delen. Dit zou dan moeten gebeuren onder internationaal toezicht, bijvoor beeld de VN, door middel van een eigen statuut met internationale verantwoordelijkheden. Na verloop van tijd zou de souvereiniteit geheel aan Spanje moeten worden overgedragen. Spanje staat niet afkerig van een autonomiever- lening aan Gibraltar. Dit zelfbestuur zou geënt moeten worden op de bestaande situatie waarin de bewoners hun fiscale voorrechten, hun aparte civielrechtelijke status, hun juridische voorrech ten en hun preferentiële handelsakkoorden behou den. De rotsbewoners zullen erop staan dat zij tenminste voor de Engelse of Spaanse nationaliteit kunnen kiezen of dat zij beide nationaliteiten kun nen krijgen. d vap kern gheid lopen n, die leant- ;chter Jezus ware weg areen, jong, k, een onder irecht ;ft de dr. J. ij een- chtse' /oord wor- t God p. De jods- in. De ag en dat is i. Hij it, de te. En God ieuwe bijna n van dood, ns de chris- lat de ior de oeten levrij- zoals is er i door is ook chtig- want arech- j aarden al gillend familienieuwtjes uit door hun eigen Berlijnse muur. De Gibraltars, verstoken van hun Spaanse ar beidskrachten, trokken nu gastarbeiders aan uit Marokko. Werknemers uit een dichtbijgelegen land, die niet, zoals Spanjaarden, wilden integre ren in de Engels-Spaans sprekende gemeenschap van Gibraltar en die er andere, dikwijls irritante, levensgewoontes op na hielden. Vlees moëst men nu vanuit Engeland importeren en de groenten voerde men in uit Marokko. Engeland, dat met het referendum de grenssluiting uitlokte, betaalde jaarlijks een schadevergoeding van 2,5 miljoen pond sterling aan de Gibraltars; een bedrag dat steeds in waarde verminderde door de voortduren de devaluaties van de Engelse munt. De 16.000 volwassen Gibraltars' staan over het algemeen nogal wantrouwend tegenover het kabi- net-Suarez. Velen van hen zijn ervan overtuigd dat de ster van de Spaanse minister-president bezig is te dalen. Men beseft dat Spanje nog een wankele democratie heeft. Aan de andere kant staat men niet afkerig tegenover een verbetering van de eigen burgerrechten. De rotsbewoners willen wel af van het veto-recht van de Engelse gouverneur, die elke beslissing van het eigen parlement, dat 15 zetels telt, ongedaan kan maken. De 4000 Spaanse arbeiders, die op Gibraltar hun kost verdienden, kwamen zonder werk. Het Spaanse nationale instituut voor industrie zette in het vlakbij gelegen San Roque een raffinaderij neer, zodat de meeste werklozen voorlopig uit de brand waren. De grenssluiting bracht een schei ding teweeg in duizenden families, die bloedver wanten hadden aan deze en gene zijde van de rots. Vooral arbeiderskringen werden erg door deze maatregelen getroffen, want zij konden zich de luxe niet permitteren om hun familie via Marokko in Gibraltar of in Spanje op te zoeken. Nu nog kent Gibraltar een neutrale zone met aan beide kanten een hek. Dagelijks wisselen Gibraltars en Span- De angst voor de ontredderende gevolgen van de alcohol zat er bij onze familie behoorlijk in. Dat kwam voornamelijk door het tragische leven van een achterneef van moederszijde, Frits den Hop, dat op geregelde en toepasselijke momenten altijd met veel verve door mijn moeder werd verhaald. De vader van Frits, die uiteraard insgelijks Den Hop heette, was onveranderd bij alle familiefees ten en begrafenissen de oorzaak van slaande ruzie. Hij was een kleine, dikke man, met een wonderlijk scheef in zijn gezicht staande neus, een teken dat hij tijdens de door hem ontketende veldslagen wel eens flink op zijn falie had gekregen. Vreemd genoeg hing hij bij iedere gelegenheid waar alcohol als gezamenlijke consumptie vloei de, aanvankelijk de clown uit. Hij beschikte over een daverende tenor en een repertoire levensliede ren van indrukwekkende omvang, maar halverwe ge het feest werd hij onveranderlijk smoordron ken en dan begon hij familiezaken uit de doeken te doen, die bij betrokkenen meestal in slechte aarde vielen. Als Den Hop op het critieke moment niet door een paar sterke mannelijke familieleden werd af gevoerd, eindigde het feest meestal in een algemene veldslag met veel gewonden en mate riële schade. Toen Den Hop, die in heldere ogenblikken het vak van huisschilder uitoefende, van een hoge ladder tuimelde en zijn nek brak, bleef zijn wedu we achter met de enige zoon Frits. De uitvaart van Den Hop zaliger was de enige familiebijeenkomst sinds mensenheugenis die, on danks de tegenwoordigheid van Den Hop, in vol maakte vrede eindigde. Ik heb zelden een zieliger mensje gezien dan zijn weduwe. Zij zat, wonder lijk genoeg, gedurende de gehele dienst als een ziek vogeltje ineengedoken te snikken. Deze tref fende vergelijking kwam van mijn moeder na thuiskomst van de begrafenis. Mijn vader, die zoiets nooit laten kon, zei dat vogeltjes nooit snikken, zelfs niet als zij ziek zijn, maar dat was alleen een flauwiteit om zijn ontroering te verber gen. De hele familie was het erover eens dat de kleine, ongelukkige tante Sjo moest worden ge holpen en dat ze eigenlijk al te lang met haar huiselijk drankdrama aan haar lot was overge laten. Tante Sjo helpen was Frits helpen. Met vereen de krachten slaagde de familie erin, de jongen een behoorlijke baan te bezorgen. Hij werd besteller bij de PTT. Zodoende kwam hij op ongeregelde tijden bij alle verwante gezinnen brieven brengen en kreeg hij gelegenheid te tonen hoe dankbaar hij was en hoe goed hij zich gedroeg. Tante Sjo en haar brave zoon leefden nog lang en gelukkig, zo zou dit verhaal hebben moeten eindigen. Maar dat was niet zo. Want tante Sjo stierf kort na haarman en Frits, het beschermde jong van het vogeltje, viel van de ene dag op de andere uit het nest. De tragedie voltrok zich met verbijsterende snelheid. Frits ging zijn vader achterna en verviel in drank zucht. Na een lijdensweg bij de PTT met waar schuwingen, ontslagbedreigingen en schorsingen werd hij op zekere dag vermist. Men vond hem na enkele dagen in de stromende regen op het graf van zijn moeder, bewusteloos, met een halflege kruik jenever in de armen. Opnieuw kwam de liefhebbende familie in actie. Met bijeengelegde financiën bezorgde zij hem een onderkomen in een klooster ergens in Limburg, waar paters zich hadden bekwaamd in het succes vol toepassen van ontwenningskuren. Hoe ze het aanpakten weet ik niet, maar na anderhalf jaar was Frits een geheelonthoudende tuinman in de kloostergaarde, geheel en al verpa- terd en verlimburgd, weliswaar in zichzelf ge keerd en wereldvreemd, maar in ieder geval van de drank af. Maar het sprookje was helaas ook hier mee nog niet uit. Want de paters hadden vele klanten die op een af doende therapie wachtten en de baan van tuinman was daar een onderdeel van. Zij lieten Frits echter niet in de steek. Integen deel, zij knutselden een begeleidingsproces in elkaar dat eigenlijk geniaal genoemd mocht wor den. Ik hoor het mijn vader nog zeggen: „zoiets kunnen alleen paters bedenken." Frits werd overgedaan aan een jonkheer, wiens familienaam ik niet kan noemen, omdat leden van dat adellijke geslacht ook heden ten dage nog overal in Nederland op riante landgoederen wor den gevonden en wellicht pijnlijk getroffen zou den worden door de onthulling van iets, dat in die kringen als een vlek op het blazoen wordt be schouwd, ofschoon het eigenlijk een volkomen natuurlijke zaak was. Frits werd huisknecht in een soort kasteeltje, waar het binnenmeisje zeer lieftallig maar in blijde verwachting was. Wel licht past het, niet „maar” te schrijven doch „en dus”. De vader was wonderlijk genoeg volkomen on bekend, maar de jonkheer, blijkbaar van zeer menslievende aard, had er heel wat voor over om het verleide meisje een passende man te bezorgen. De paters en de jonkheer pasten Frits en het meisje aan elkaar, zij trouwden zeer spoedig en ontvingen van hun broodheer op die gelukkige dag een aanzienlijke bruidschat. Het welgestelde paar kocht een goedlopende sigarenzaak en. neen, toch leefden zij niet lang en gelukkig. Hoe kan dat? Een flink beklante nering, een behoorlijk inkomen, een lieve vrouw, een geheel onthouder met een zachte G....'en een voorspoe dig geboren en opgroeiend kind, dat onder deskun dig toezicht van de paters een aardig plekje in een adellijk testament had gekregen en toch lukte het allemaal niet. Mensen, inclusief paters en jonkheren, wikken maar góden beschikken. En duivels misschien ook, want na zoveel jaren en na zoveel harde lessen kwam de nevelige geest van Den Hop toch weer het gezuiverde brein van Frits vertroebelen: van de ene dag op de andere ver kocht hij zijn sigarenzaak, kocht voor het geld een slijterij en dronk die in een half jaar tijds volko men leeg. Als een ontredderd wrak kwam hij om in een ook door paters gedreven inrichting voor onbehuisden, een voorgeborchte zonder therapie of hoop, met alleen de laatste sacramenten. Sir Joshua Hassan, leider van de Labour-partij is voorstander van een oplossing waarbij de bur gerrechten van de Gibraltars worden gegaran deerd. Wanneer Madrid aan de rots voldoende garanties verleent door middel van een autono- mieverlening, waarin de rotsbewoners werkelijk zelf alles uitmaken, dan heeft Hassan geen be zwaar tegen dé aansluiting bij Spanje. Opposi tieleider Mauritius Xiberras, die bij de laatste algemene verkiezingen bijna evenveel stemmen haalde als Hassan, is uitgesproken pro-Brits. Vol gens hem is Engeland de enige garantie voor de uitoefening van de vrije burgerrechten en vormt het Verenigde Koninkrijk een gedeelte van Gibral tars identiteit. De onlangs opgerichte pro-autonomie-partij van Peter Triay, die 15 procent van destemmen haalde bij de laatste algemene verkiezingen is voor aan sluiting bij Spanje. Deze, partij ziet een volkssou- vereiniteit, die op een democratische wijzé door de inwoners van Gibraltar binnen de Spaanse staat wordt uitgeoefend, als de enige haalbare oplossing voor de toekomst. Volgens deze partij mogen de De 80.000 rotsbewoners voelen zich in de eerste plaats Mediterraan, hebben de Engelse politieke nuchterheid en zijn sentimenteel verbonden met Spanje. Spanje heeft de bewoners van Gibraltar echter niet veel goeds gebracht toen het op 5 mei 1968 de grens met de rots hermetisch afsloot* omdat Engeland tegen de in de VN aangenomen resolutie in, toch een referendum onder de inwo ners van Gibraltar hield over de toekomst van de Middellandse-zeekolonie. Bij deze volksstemming spraken de bewoners zich uit tegen een aansluiting bij het dictatoriale Spanje. Engeland, dat besefte dat een kolonie in de 20e eeuw eigenlijk uit de mode was, gaf naar aanleiding van de stembusuit slag een eigen grond wet je aan Gibraltar, waarin de term kolonie vervangen werd door de stad Gibraltar. Dit was Franco te veel en hij sloot de grens, verbood alle telefonisch verkeer en legde de scheepsvaartverbindingen tussen Spanje en de rotspunt stil. Engeland kon niets doeh tegen de sluiting van de grenzen met Spanje. In feite ging de dictator volkomen legaal te werk. Franco paste artikel 10 toe van het verdrag van Utrecht, dat op 15 juni 1713 tussen Spanje en Engeland in de Domstad werd gesloten. Volgens dit artikel uit het Verdrag van Utrecht, waarin Spanje Gibraltar afstond aan Groot-Brittannië mocht er geen handelsverkeer tussen de rots en het aangrenzende land plaatsvin den en mochten er over land geen verbindingen met Gibraltar bestaan. toekomst van de rots 4 t x S s

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19