Van riolen I 99 tot thee lepeltjes Jen fc I Na de champagne nu het werk voor Ballast Nedam in Saoedi-Arabiè iar. door Theo Klein K Maanden cijferen Moeilijk punt Meeprofiteren Averechts Na een maand van inspannende onderhandelingen kwam op zondagavond 13 november uiteindelijk het verlossende bericht; de onderhandelaars van Ballast- Nedam werden diezelfde avond nog in het paleis van de betrokken Saoedi- Arabische minister verwacht voor de ondertekening van een monsterovereen- komst, waarmee de Nederlandse maatschappij zich verplichtte tot de bouw van complete wijken en stadjes tot een waarde van 4,7 miljard. De spanning was gebroken, de champagne in Nederland kon koel worden gezet, want met het binnenhalen van deze grootste opdracht ooit door een onderneming in één keer verkregen, werd de orderportefeuille van de Nederlandse projectontwikkelaar voor de eerstkomende jaren dik gevuld. In De Pijler, het huisblad van Ballast-Nedam, beschrijft ir. C. J. Louw, hoofd van de divisie Middle East, die samen met ir. Ph. Diderich zijn handtekening onder de kostbare overeenkomst zette, hoe die plechtigheid in zijn werk ging. „Wij hadden het geluk dat we toevallig een gehuurde jet klaar hadden staan, toen we telefonisch werden opgeroepen om het contract in een van de paleizen van de minister (een prins van koninklijke bloede) te komen ondertekenen We hadden dat vliegtuig eigenlijk voor heel andere doeleinden gehuurd, maar nu kwam het ons goed uit, want we moesten er wél meteen zijn”, aldus ir. Louw, die de bijeenkomst van die avond niet licht zal vergeten. De prins zat in een enorme leren fauteuil. De documenten lagen op een zeer laag bijzettafeltje. De minister tekende eerst, gevolgd door de heren Diderich en Louw, met ten slotte de heer Kristensen, van het Zweedse Ingenieursbureau VBB, dat namens de regering van Saoedi-Arabië optreedt, als getuige. Ir. Louw: „Het lage tafeltje dwong ons op de knieën. Het was onmogelijk om op een andere manier onze handtekeningen te zetten. Dat ritueel herhaalde zich tien keer. Tien keer moesten we voor het front van de minister op onze knieën. Maar als ik voor dit contract duizend keer had moeten knielen, dan had ik het nog met het grootste plezier gedaan". 2Qj *flex elektr an bed il, uit at stoe- II), sla- Engel- vouw- t; koel- 250 L, 251674 1 I Voor dit contract had ik wel duizendmaal willen knielen Ir. Ph J. Diderich Een riolering leggen in een Arabische stad. Een Zuidkoreaanse werker heeft zich tegen de zonne stralen beschermd door een handdoek aan zijn helm te bevestigen. Bizar gezicht: een praatpaal midden in de woestijn, vlak langs een verlaten weg De vorige opdracht werd geheel volgens plan op tijd afgeleverd. Ondanks forse tegenslagen bij de aanvoer van materia len, zoals de Libanese burgeroorlog, waardoor Beiroet, de voornaamste stapel plaats van het Midden-Oosten onbruik baar werd. De wachttijden in de Saoedi- Arabische havens liepen daardoor op tot zestig of honderdtwintig dagen. Het werd noodzakelijk steeds meer over land of door de lucht te vervoeren. Het begin van een project. De tenten en barak ken (met aircondioning) zijn opgezet en vormen een soort Mash-kamp. midden in de woestijn. De woestijn verandert mef de opmars van de moderne techniek. Een kraan in de woestijn is tegenwoordig geen uniek schouwspel meer In die kleine dorpjes wordt veel gedaan om het de werkers en hun gezinnen naar de zin te maken. Er zijn schooltjes voor de kinderen, zwembaden en ontspannings- ruimten. De Zuid-Koreanen vormen verre weg het grootste contingent. Ze staan be kend om hun vakbekwaamheid en het ligt in de lijn der verwachtingen dat ook voor de verwezenlijking van de nieuwe negen woonwijken voornamelijk van deze ar beidskrachten uit het Verre Oosten ge bruik gemaakt zal worden. Al die ervaringen zijn nu bijzonder nuttig bij het opzetten van het nieuwe project. Zodra' er sprake was van de nieuwe order hebben honderdvijftig man zich bij Ballast-Nedam bezig gehouden met de voorbereidingen. Vier maanden lang werd er gecijferd en gepland. Om uit te kunnen rekenen tegen welke prijs het bedrijf aan de wensen van de Saoedi’s zou kunnen voldoen, werd een complete ver dieping van het riante hoofdkantoor in Amstelveen vrijgemaakt voor honderd twintig medewerkers, die alles tot in de details berekenden. Van de theelepeltjes Ir. Diderich: „Het was een moeilijk punt in de onderhandelingen. De regering wilde aanvankelijk een vaste prijs met ons afma ken, die was daar erg fel op. Maar zij zag Relatief zijn er slechts weinig Nederlan ders bij de werkzaamheden in Saoedi- Arabië betrokken. Net als bij de vorige grote order uit Saoedi-Arabië verwacht Ballast-Nedam echter dat enkele tientallen Nederlandse bedrijven mee kunnen profi teren. Zij zullen toch enkele honderden miljoenen aan opdrachten kunnen vangen uit het totaal van ongeveer 1,6 miljard die Ballast-Nedam uit denkt te besteden. Hoewel er nog geen inzicht is in de omvang van de winst, hoopt men bij Bal last-Nedam op een hoger percentage dan doorgaans bij projecten in Nederland mo gelijk zou zijn. Al met al voldoende om de onderhandelaars na hun terugkeer uitbun dig in de bloemen te zetten. tot de brandweerauto’s en van stoelen tot rioleringen. Men kwam uiteindelijk tot een bedrag dat in de buurt gelegen moet hebben van de 4.700.000.000.-. Als basis diende een enorm pakket tekeningen van het Zweed se architectenbureau VBB, een stapel pa pier van 250 kilo. Van de groepen die zich met de calculatie bezig hielden werd een grote nauwkeurigheid verlangd, omdat bij zulke grote aantallen een verrekening van een paar kwartjes in een eenheidsprijs aan het slot van de begroting meteen in de miljoenen kan lopen. Uiteindelijk werd uit die berg van gege vens het totaalbedrag samengesteld, waar mee de onderhandelaars op pad gingen. Het is beslist niet zo dat de Arabische opdrachtgevers het bij het vaststellen van hun prijzen niet zo nauw zouden nemen omdat ze toch over enorme kapitalen kun nen beschikken. „Er wordt messcherp ge calculeerd. Dat is een van de dingen die ze de laatste jaren erg snel geleerd hebben”, aldus een woordvoerder van Ballast-Ne dam. ploeg onderhandelaars naar Saoedi-Ara bië. Daar culmineerden de onderhandelin gen uiteindelijk in een duel over de vraag wie de risico’s van de tussentijdse loon- en prijsontwikkeling moest dragen, de aanne mer of de opdrachtgever. Als beide partij en bikkelhard^ op hun standpunt waren blijven staan, dan was de zaak toch nog afgesprongen. Uiteindelijk kwam er ech ter toch een compromis uit, waarbij er volgens Ballast-Nedam éen redelijke risi codekking voor de aannemer uit de bus is gerold. Dat is van enorm groot belang omdat de aannemer door tussentijdse on gunstige ontwikkelingen op het loon- en prijsfront bijzonder gevoelig getroffen kan worden. Veertig maanden heeft Ballast-Nedam nu de tijd om op negen plaatsen, verspreid over het uitgestrekte Arabische land, hele woonwijken te bouwen. In totaal beslaan die een oppervlakte van vijftig vierkante kilometer, ongeveer de omvang van de hele bebouwde kom van Haarlem. En daarbij gaat het niet slechts om het neer zetten van woonblokken. „Nee, we zijn van begin tot eind verantwoordelijk voor alles. We beginnen met een zandvlakte en als we klaar zijn hoeven de gezinnen alleen nog maar een tas met boodschappen mee te nemen om er te kunnen leven”, aldus ir. Diderich. Dat houdt onder meer in het aanleggen van wegen, waterleiding, rioleringen, een electrisch net, de zorg voor brandbeveili gingssystemen, garages compleet met brandweerauto’s klaar om uit te rukken, sportcentra, ziekenhuizen, bruggen enzo voorts. Maar ook het bezorgen van duizen den asbakken, onafzienbare lappen gor dijnen, vloerbedekking, 2800 lantarenpa len, 2900 telefoonsets, 700 kilometer ka bel. Er moeten in totaal 1.400.000 kubieke meter grond en 85.000 kubieke meter rots worden verzet. Kortom, letterlijk alles wat een mens in een moderne samenleving nodig heeft moet picobello in orde zijn, op zijn plaats staan, wanneer de bewoners zich over enige tijd melden. Voor een des kundige al een onvoorstelbare opgave, laat staan voor een leek. Zelfs nu kan men bij Ballast-Nedam nog niet overzien of er winst uit dit project zal rollen. „Het zal nog wel een jaartje duren voor we daar enig idee van hebben”, aldus de heer Diderich. Ballast-Nedam graaide deze grote kluif, of ’ie ook vet is zal dus nog moeten blijken, weg onder de neus van grote Nederlandse, currenten, die zich sinds de oliecrisis als horzels op de rijke oliestaten hebben ge worpen. Werkelijk opboksen tegen die me dedingers was in dit geval echter niet nodig. De regering van Saoedi-Arabië kwam di rect met haar opdracht bij Ballast-Nedam terecht en de onderhandelingen werden tot een goed einde gebracht, zonder dat daar een ander een vinger tussen kon krijgen. „En dat is niet gebeurd omdat wij nu zulke goeie vrindjes bij de overheid zou den hebben”, zegt een woordvoerder van het bedrijf, „zo gaat dat allang niet meer. De mentaliteit is daar in het Midden-Oos ten ook niet naar. De Arabische opdracht gevers zijn niet gevoelig voor lobbies of voor propaganda, dat heeft een averechtse uitwerking. Het beste dat je daar kunt doen is, je mond dichthouden en heel goed werk afleveren”. Dat goede werk heeft het Amstelveense bedrijf de afgelopen maanden kunnen to nen, onder andere bij de uitvoering van de bouworder van anderhalf miljard, die het eerder in Saoedi-Arabië verwierf. Maar ook al lang daarvoor was de naam Ballast- Nedam in het Midden-Oosten goed be kend. Aanvankelijk natuurlijk als bagger- maatschappij, want daar is het allemaal mee begonnen. In 1963 verscheen de Am- sterdamsche Ballast Maatschappij flater gefuseerd met Nedam) voor de eerste maal in Saoedi-Arabië. Aanvankelijk dreigde dat werk op een financieel debëcle uit te lopen. Desondanks bleef men op de markt tenslotte ook in dat het een onmogelijke eis is bij een werk van deze omvang. Dat zou zelfs onze ondergang kunnen worden”. Toen de regering die voorwaarde liet val len, stond niets de ondertekening meer in de weg en kon het voor Ballast-Nedam historische telefoontje uitgaan. De gigantische opdracht aan Ballast- Nedam is slechts een onderdeeltje van het grote Saoedi-Arabische plan om de noma den in het land aan een vaste woonplaats te helpen. De regering vindt het voor de economische ontwikkeling van het land van groot belang dat grote groepen van de bevolking niet langer door de woestijnen trekken. Over de vraag of die mensen dat zelf eigenlijk wel willen breekt men zich in Amstelveen het hoofd niet. Het gaat er de aannemer slechts om de opdrachten zo goed mogelijk uit te voeren. Indien moge lijk, zou men dat zelfs met behulp van de plaatselijke bevolking willen doen, maar omdat in Saoedi-Arabië lang niet genoeg vaklui aanwezig zijn, is men wel aangewe zen op arbeidskracht van elders. Over de omstandigheden waaronder die gastarbeiders in het Midden-Oosten soms hun werk moeten verrichten, doen verha len de ronde die bepaald niet voor de aannemers pleiten. Er zouden er bij zijn, die hun werknemers uit het Oosten min of meer als slaven behandelen, ze in hutten laten slapen en ze afbeulen tegen belache lijk lage vergoedingen. Ballast-Nedam ont kent ten stelligste dat dergelijke praktij ken in zijn kringen voorkomen. Zijn bui tenlandse arbeiders krijgen lonen waar ze zich in hun eigen land niet voor hoeven te schamen en wat de behandeling ter plaat se betreft wordt, aldus Ballast-Nedam, niets nagelaten om het de arbeiders zo ver van huis naar de zin te maken. Tenslotte wil men graag met werknemers uit die landen door blijven gaan. 20 V elboor- p 220 gtakel; sukset: ik. Tel en kwamen er allengs opdrachten die wel profijt opleverden. „Je kunt natuurlijk nooit precies vast stellen hoe je als onderneming een gigan tisch werk zoals we nu in Saoedi-Arabië hebben gekregen binnenhaalt, maar een aantal redenen is wel te geven. Eén van die redenen is ongetwijfeld het feit dat we er in dat land vroeg bij waren”, aldus ir. Louw. De vorige order van anderhalf mil jard stelde het bedrijf ook al voor immen se problemen. Vooral het vervoer van al het benodigde materiaal, dat absoluut zon der vertraging moest plaatsvinden en het aantrekken van vakbekwaam personeel dat het karwei binnen de gestelde tijd moest klaren, vormden een probleem. De werknemers werden uiteindelijk uit alle hoeken van de wereld aangetrokken. In het land van koning Khaled werkt Bal last-Nedam met Koreaanse, Egyptische, Pakistaanse, Saoedi-Arabische en Jemeni- tische bouwvakkers, Saoedi-Arabische klerken, en stafleden uit Nederland, Duits land en Groot-Brittanië. Voor de uitvoe ring van de nieuwe opdracht schat men ter plaatse zo’n tienduizend arbeidskrachten aan te moeten trekken. Daarnaast is er een staf van twaalf- tot veertienhonderd man nodig. De werkers aan deze projecten wo nen bijeen in kleine gemeenschappen, zo genaamde compounds, een systeem dat alle abnormale omstandigheden in acht genomen, naar wens functioneert. was- ien en 023- Ruim een maand geleden vertrok een I

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21