pagina I k: kb - Steeds weer die palmen, daar kreeg ik wat van door Wouter Hendrikse Mathilde Koning Klant en Hoe bestaat het De Sissies vormden een brok nostal gie. De liedjes en aankleding van hun show kwamen uit de jaren dertig. „Het is puur toeval dat Foxtrot ook in die tijd speelt. Maar Foxtrot is niet nostalgisch. Dat de musical ook in de dertiger jaren speelt heeft helemaal niet meegespeeld in mijn beslissing om er in te stappen. Als ik bijvoorbeeld een drang naar de dertiger jaren zou hebben, had ik niet met de Sissies hoeven stoppen. Door de Sissies heb ik ontzettend de pest aan die nostalgische palmen gekregen. We kon den geen zaal binnenkomen of er ston den palmen”, zegt Gerrie van der Klei. Gerrie is blij met interviews. „Het is erg nuttig. Door zo’n gesprek kom je weer een beetje tot rust. Ga je wat relativeren. Eigenlijk zou je midden in het seizoen een paar weken vrij moeten hebben. Om te kijken of je het wel wil waar je mee bezig bent. Een nadeel in dit vak is dat er te weinig wordt nage dacht”. Gerrie’s contract bij Foxtrot loopt tot juli volgend jaar. „Dan moet je het fatsoenshalve wel verlengen. Niet dat ik het erg vind hoor. Je hebt tenminste vast werk. Ik heb in ieder geval geen WW-aspiraties. Na 1 januari gaan we met Foxtrot het land in. Het is jammer dat we niet langer in Carré kunnen blijven. In ieder geval ben ik 30 januari nog een keer in dat theater, met de band van Boy. Die heeft dan zijn grote come-back met zijn Big Band. Dat is voor mij erg belangrijk”. Na Foxtrot gaat Gerrie wat anders doen. „Wat het gaat worden is nog geheim. Het is in een nog te pril stadi um om er wat over te zeggen. Het zit wel in dezelfde hoek als Foxtrot. In Gerrie is erg blij met de ploeg waar mee ze samenwerkt in Foxtrot. „Het is net een grote familie. De onderlinge verstandhouding is uitstekend. We heb ben zelfs een Sinterklaasfeestje. Dat typeert toch wel de stemming. Voor sleur ben ik daarom helemaal niet bang. Je kan vooral erg lachen met die meiden van het ballet. Ik vind ze ook vreselijk goed”. gezien als een soort godslastering. Ik wilde alleen geen gefrustreerde Sissie worden. Er werd tegen me gezegd: dat kan je niet maken tegenover Dorine. Kom nou, ze kan best voor zichzelf zorgen. Ze is nota bene vijf jaar ouder dan ik. Maar onze verstandhouding is wel op een nulpunt terecht gekomen. We zien elkaar niet meer. Eigenlijk erg truttig van ons. Maar goed, zij heeft vlak na onze „scheiding” een aantal hele lullige interviews gegeven, waarin ze de vuile was buiten hing. Dat was ook niet bevorderlijk voor onze verhou ding. Maar Dorine redt zich wel. Ze is erg zakelijk. Ze heeft pas nog in een aflevering van Klaverweide gespeeld en zit in de Mini en Maxi-show. Ik ben daarentegen helemaal niet zakelijk aangelegd. Ik doe mijn werk en hou mijn hand op. Ik heb geen zin om zakelijk te zijn. Daar heb je mensen voor”. Foxtrot hebben naar New York ga. Om een beetje te werken”. New York heeft sterke aantrekkings kracht op Gerrie. „Het is een geweldige stad. Ik voel me daar thuis. Je bent weer je zelf. De mensen zijn er eerlijk. Je kan heerlijk opgaan in de menigte. En al die verhalen over misdaad. Ach, ik loop daar 's nachts ook over straat. Tenslotte heb ik een gezonde knie. Ik zou er erg graag willen wonen. Ik kwam er een paar jaar geleden voor het eerst. Ik was met Boy mee als presentatrice in een uitwisselingsprogramma van Nederlandse en Amerikaanse jazzmuzi kanten”, zegt Gerrie van der Klei. De ex-Sissie zou zichzelf geen rijzen de ster willen noemen. „Die bekend heid is toeval. Ik heb geen ambities om een grote diva te worden. Het gebeurt Annie M. G. Schmidt’s musical Foxtrot loopt als een trein. Zes avonden per week is het Amsterdamse theater Carré tot de laatste stoel uitverkocht. Naast bekende acteurs en actrices als Willem Nijholt, Georgette Hagedoorn en Trudy Labij vervult ex-Sissie Gerrie van der Klei een hoofdrol. Voor Gerrie is Foxtrot het debuut als actrice. Zelf vindt ze dat het acteren haar wel redelijk afgaat, terwijl ze toch nooit eén toneelopleiding heeft gehad. „Het was wel een gok, maar kennelijk heb ik er aanleg voor". Gerrie vindt Foxtrot een van de betere Nederlandse musicals. „Er zitten duidelijke opvattingen in waar ik achter sta, zoals pro-abortus. Bovendien zit er een moraal in. In 1938 zei de toenmalige premier Colijn dat er niets aan de hand was, dat we rustig konden gaan slapen. Nu, anno 1977, is dat weer hetzelfde. Of er direct een waarschuwing inzit weet ik niet. Ik denk niet dat het Annie’s bedoeling was. Als men een waarschuwing van het programma mee naar huis neemt zou dat mooi zijn zegt Gerrie van der Klei. In de musical Foxtrot komt een forse portie politiek aan de orde. Zelf is Ger rie politiek niet zo bezig. „Ach, onze binnenlandse politiek is zo onbelang rijk als je ziet wat er in de rest van de wereld gebeurt. We zijn niet belangrijk genoeg. Nederland doet wel z’n best. We doen bijvoorbeeld veel aan ontwik kelingshulp. Die van Agt hé. Als die premier wordt. Ze kijkt zorgelijk. „Maar verder laat het me koud. Ik heb Jan Terlouw gestemd en ik vind het leuk dat zijn partij veel stemmen ge wonnen heeft”. Over het ministerie van CRM zijn Gerrie’s gevoelens nogal gemengd. „Ze geven in Den Haag alleen subsidie als ze een vorm van kunst in een hokje kunnen plaatsen. Zo hebben de Sissies nooit financiële overheidssteun gehad Omdat we nergens bij hoorden. Met Foxtrot idem dito, terwijl het volksto neel van Beppie Nooy zonder proble men subsidie krijgt. Het gevolg is dat we met Foxtrot tot juni 1979 moeten draaien willen we quitte spelen. Aan de andere kant moet ik zeggen dat mijn vriend Boy Edgar altijd braaf subsidie krijgt. Voor de muziek, in dit geval jazz, is die subsidie heel belangrijk. Dat zeg ik natuurlijk ook omdat ik als jazz zangeres in de band van Boy zit”. Gerrie van der Klei is een actief mens. Van stil zitten heeft ze nog nooit gehoord. Zes avonden per week op de planken met Foxtrot en daar tussen door nog wat lunch-concerten met Boy Edgar. „Naast mijn werk in de show-biz schrijf ik nog wel eens. Vroeger heb ik veel hoorspelen gemaakt en zelfs een keer een prijs gekregen voor een film scenario. Eigenlijk ben ik een gespleten persoonlijkheid. Aan de ene kant doe ik het liefst showwerk, maar aan de ande re kant heb ik een sterke drang om te schrijven. Ik denk maar dat ik in de twee maanden zomerreces die we bij gewoon. Veel mensen noemen me een geluksvogel. Dat is natuurlijk onzin. Ik werk er tenslotte hard voor. Bovendien timmer ik al een tijdje aan de weg. Ik ben nu 32 jaar. Op mijn 24ste begonnen Dorine en ik met de Sissies. Daarvoor heb ik met mijn gitaar in het land opgetreden. Dat was met John Leddy. Ik heb ook nog een tijdje gitaarles gegeven. En ik heb veel radio gedaan. Ik heb zelfs een eigen programma ge had. Moleculen heette het en werd al tijd ’s nachts uitgezonden. Ik zou graag nog eens wat aan radio doen; de tijd schiet alleen wat tekort”. Gerrie is blij dat ze met de Sissies is gestopt. „Al dat reizen steeds maar weer en elke avond hetzelfde program ma. Ik was er op uitgekeken. Toen ik eruit stapte werd dat door veel mensen Gerrie’s besluit om in Foxtrot te gaan spelen betekende het einde van de Sis sies. Een beslissing die bij Gerrie’s zuster en wederhelft van de Sissies, Dorine, niet in goede aarde viel. „Zij vond dat je een winnend paard niet moest laten lopen. Maar ik leef niet om te winnen. Bovendien was het goed voor mijn artistieke opvoeding om wee ?ens iets anders te gaan doen”. ,..5 1 9 i .1 ^Gerrie van der 6&CBG L‘ Cl t Mathilde Willink Wim Bosboom Gerrie van der Klei (aeheel rechts) in de musical. Foxtrot samen met Jaap Boonstra, Willem Nijholt en Trudv Labii Wim Bosboom van Koning Klant krijgt dan toch nog zijn zin. In eerste instantie verzette hij zich fel tegen het opgaan van zijn rubriek in het totaalmagazine „Vara-Visie", hetgeen leidde tot het be houd van een zelfstandige „Koning Klant”, zij het wat minder regelmatig. Maar nu heeft de programmadeiding van de VARA dan toch besloten het pro gramma frequenter op het scherm te brengen. Met ingang van 20 januari zal Koning Klant weer elke 14 dagen te zien zijn in 'de vooravond op de vaste VARA (vrijdagjavond. De week dat „Koning Klant” niet op het scherm is, wordt de zendtijd besteed aan „Hoe bestaat het”, dat dus ook regelmatiger te zien zal zijn. En dat dan allemaal om het totale VA- RA-programma wat te verlevendigen. Broodnodig, omdat de programmering van de vaste avonden van deze omroep tot nu toe nauwelijks gewaardeerd werd. licht. Een boekje dus, dat waarschijnlijk slechts dienst kan doen op het toilet voor de komende en gaande man. Alleen het fotpwerk maakt nog wat goed, aan gezien (gedeeltelijk in kleur) de creaties van Mathildes vriendin Fong Leng soms best de moeite waard zijn bekeken te worden. Joop van Loon heeft aan de tekst niets veranderd (het is dus nog net alsof Mathilde leeft) en het Zeeuwse Fenomeen zegt: „Als je zover bent dat je van deze aardbodem weg wilt, dan moet je het ook goed doen en geen halve maatregelen nemen”. Op 25 oktober voegde ze de daad bij het woord. De lijkenpikkers bleven glimlachend ach ter. („Mathilde, of de bekentenissen van een Zeeuws meisje” werd uitgegeven door B. V. Flamingo Productions). De „ster-joumalist" van het weekblad Weekend, zoals ergens staat vermeld, Joop van Loon, probeert in het voor woord bij zijn boek „Mathxlde, of de bekentenissen van een Zeeuws meisje" al bij voorbaat de beschuldigingen te weerleggen dat het op de markt brengen van zijn boek zo vlak na de dood van Mathilde Willink een louter commer ciële reden heeft. Nee, stelt Van Loon, het boekje was al lang klaar en er was met Mathilde reeds een datum afgespro ken om het boek op haar eigen wijze te presenteren aan het publiek. Van Loon spreekt ongetwijfeld de waarheid, maar de dood van Mathilde heeft hem toch maar aardig in de kaart gespeeld en een vieze smaak in de mond is dan ook nauwelijks te bedwingen. Zijn in een stemmige rouwrand geplaatste voor woord versterkt die smaak in feite alleen maar. Van Loon heeft Het Fenomeen, zoals hij haar tot vervelens toe pleegt te noemen, letterlijk en figuurlijk bloot willen leggen. Een feit blijft natuurlijk dat Mathilde een opzienbarende ver schijning is geweest, die zich vaak heeft laten gebruiken door bepaalde lieden om reclame voor ze te maken. Maar daar kan ze moeilijk erg veel bezwaar tegen heb ben gehad, want ijdelheid beheerste nou eenmaal haar leven. Ook Joop van Loon gebruikt 'Mathilde, de ex-KLM-stewar- dess die later met schilder Carel Willink trouwde, als reclame-object, voor zich zelf én voor zijn boek. (Van Loon schrijft overigens dat Willink een meta-realist zou zijn, terwijl hij tot de surrealisten behoort). In het boek zit geen te volgen lijn en nieuwe feiten over het leven van Mathilde komen nauwelijks aan het ,Klei gelukkig iSissie-af te zijn I

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25