BEGIN IN ENGELAND Smith praat met zwarte nationalisten EMOTIONELE DISCUSSIE MET EERSTE RMS-PRESIDENT ALBERT WAIRISAL A Europese Commissie samenwerking bij Scheepsbouw Staking in Spaans Baskenland I I Betere VLIEGTUIG MET PELGRIMS VERONGELUKT metaalarbeiders Radicale Zuidmolukkers sloten bezoek aan Ambon af Verdere evacuatie Rellen in Bermuda Betoging door Italiaanse bij Gothenburg 1 3 ZATERDAG MOGELIJK LICHT OP ISRAËLISCHE VOORSTELLEN 99 2 BINNEN- FN BU'TNIJ'Nn (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) steun moet worden ingepast in een gemeenschappelijke stategie, die uitgaat van een bepaald aan deel in de wereldproduktie en ge richt is op modernisering Van de scheepswerven. Dit werd gisteren verklaard door de Belgische burg graaf Etienne Davignon, de Euro- rijs iek pese commissaris, die belast is met het industriebeleid. cht lalt ing ijk 11a TRIPOLI. Palestijnse en Iraakse afgevaardigden hebben gisteren \de VN heeft de PLO een vertegenwoordi- gepleit voor een volledige diplomatieke en economische boycot van Egypte. Zij deden dit op de eerste officiële zitting van een Arabische conferentie van tegenstanders van het bezoek van president Sadat aan Israel. SALISBURY (UPI, Reuter). Premier Ian Smith van het blanke minderheidsbewind in Rhodesië is gisteren in Salisbury besprekingen begonnen met twee gematigde groeperingen van zwarte nationalisten. De derde partij die aan het overleg zou deelnemen, liet verstek gaan omdat zij een periode van rouw in acht neemt naar aanleiding van de doden als gevolg van de Rhodesische gewapende overvallen op het aangrenzende Mozambique. (Van onze speciale verslaggever Bob Mantiri) AMBON - STAD. Theo The nu en Noes Solisa, de twee radica le Zuidmolukkers uit Bovensmil- de, hebben hun bezoek aan de Zuid-Molukken afgesloten. „Het probleem is erg complex”, zei Noes ons. „Ik kan nog weinig zeg gen over mijn indrukken. We moeten de informatie die wij heb ben gekregen, de ervaringen die wij hebben opgedaan, eerst nog verwerken. Pas dan zullen we in staat zijn een oordeel te geven over de werkelijkheid op de Zuid- Molukken.” ’en cht ?rs (Van onze redactie buitenland) es” mag' erst- nder van Dit ;per- ogen e pa- ;en Ophouw bijeenkomst in de „operations room” van de Bapperda, de instantie die zich bezighoudt met de ophouw van de Molukken. We krijgen uitleg over de (sociaal-economische) problemen van de eilandengroep. Woordvoerder dr. Secotta noemt de geografische ligging van de 998 eilanden „een handicap voor de ontwik keling". De eilanden liggen wijd ver spreid, reizen van het ene eiland naar een ander neemt vaak een hele dag. BRUSSEL. De Europese Commissie wil dat de Europese Negen nauw gaan samenwerken bij de herstructurering van de Eu ropese scheepsbouw. Nationale oorspronke- Boycot Egypte geëist te zien krijgen door de ramen van taxi’s. Theo Thenu Noes Solisa ous- itge- nde- inke Ria >orn idse ;cla- iger age- Bij zijn aankomst op het vliegveld in Londen werd de Israëlische premier Begin begroet door de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, David Owen. De premier strijkt hier een meisje over het haar dat hem ook was komen verwelkomen. Een modderlawine verwoestte woens dag 65 huizen van de voorstad Tuve. Tot dusver zijn de lijken, van vijf slachtoffers geborgen. Drie vrouwen worden nog ver mist. Het aantal gewonden bedraagt circa 80. Volgens de politie is nog niet bekend, hoeveel woningen nu gevaar lopen. Het aantal wordt op 150 tot 200 geschat. De evacués worden ondergebracht in nood woningen. Het reddingswerk moest giste ren worden onderbroken wegens het ge vaar van nieuwe modderlawines. Eerst wil men nu in het getroffen gebied vaste we gen aanleggen om zwaar materieel te kun nen aanvoeren. In de Zweedse pers is inmiddels de schuldvraag aan de orde gesteld. Naar verluidt zouden de plaatselijke autoritei ten 13 jaar geleden tegen het advies van deskundigen in toestemming hebben gege ven om op de nu getroffen plaats huizen te bouwen. Ook zou men een grondig bodem onderzoek achterwege hebben gelaten Er staat ook nog een anti-Sadat-cohfe- rentie in Bagdad op het programma. Zoals nu Assads Iraakse rivaal, president Bakr, niet naar Tripoli is gekomen om een ont moeting met de Syrische leider uit de weg te gaan, zal Assad waarschijnlijk niet naar Bagdad gaan De bijeenkomst in Tripoli is er een waar op Jasser Arafat zich nog eens kan doen gelden als de enige vertegenwoordiger van de Palestijnen. Maar ook hij zal beseffen dat aan Israels gretige instemming met een conferentie in'Cairo toch tenminste de verzekering ten grondslag moet hebbc'n gelegen dat daar voor de Palestijnen (ook) andere vertegenwoordigers aan tafel zou den zitten En zodoende heeft Israel dus geweigerd in te gaan op, een uitnodiging van de secretaris generaal van de Verenig de Naties, Kurt Waldheim, om op zoge naamd „neutrale grond van de VN” met alle betrokkenen over vrede in het Mid- den-Oosten te komen praten Want binnen bliek dei’ Zuid-Molukken uit te roepen. Ik zou zijn gedood als ik het niet zou hebben gedaan Voor de twee elkaar beconcurrerende RMS-presidenten, ir. Manusama en gene raal Tamaela, zegt Wairisal weinig respect te hebben. „Manusama heeft ons op het kritieke moment in de steek gelaten Hij is vertrokken toen wij de strijd nog voortzet ten op Céram (in de zomer van 1950-red Evenals Taela is hij naar Europa gegaan om voor wapens te zorgen. Maar we heb ben er nooit meer iets van gezien Wij hebben de kastanjes uit het vuur, moeten halen terwijl zij het strijdtoneel verlieten", aldus Wairisal. Met minachting spreekt Wairisal ook over dr. Chris Soumokil, de later leider van de opstand tegen Indonesië, die in 1964 ter dood werd veroordeeld en in 1966 werd gefusilleerd. Hoogtepunt van het bezoek aan de Zuid- Molukken was voor Theo Thenu en Noes Solisa hun ontmoeting met hun familie in Donderdagavond hadden de diverse de legaties elkaar informeel ontmoet. Naar verluidt zou president Assad daarbij een matigende invloed hébben uitgeoefend. Volgens een Arabische waarnemer zou de Syrische president niet zo zeer gekant zijn tegen Sadats strategie,, maar wel tegen diens aanpak de dorpen waar hun ouders oorspronke lijk vandaan komen. Het bezoek van Begin zoi lijk eerder hebben plaatsgebonden, maar, werd uitgesteld door hét plotselinge be zoek van de Egyptische president Sadat aan Jeruzalem. Na de bijeenkomst zei een regerings woordvoerder dat er enige „constructieve voorstellen" waren gedaan, waarover de partijen zich zouden beraden. Volgende week vrijdag komt men opnieuw bijeen. De voorstellen zouden betrekking hebben op procedurekwesties bij het voorberei den van een constitutionele conferentie, zoals de samenstelling van een agenda. Er zijn aanwijzingen dat bisschop Abel - t palla (nootmuskaat) komen uit Haruku Saparua en Nusa Laut. Samen met Am bon vormden deze eilanden vroeger het kruidnagelHjk en de Nederlanders. Dat werd met man en macht verdedigd tegen de inlanders, getuige de vestingen Duur stede op Saparua en fort Victoria op Am bon In dit fort werden (in 1817) de Neder landers uitgemoord door Pattimura, die op de Moukken wordt beschouwd als een van de eerste vrijheidsstrijders. Bijna alles op A.mbon is naar hem vernoemd. Moezorewa, die de andere groepering van de ANC leidt, volgende week aan de be sprekingen .zal deelnemen. Hij boycotte de eerste bijeenkomst omdat zijn partij een week rouw in acht neemt voor de slachtof fers van de Rhodesische acties in Mozam bique. Daarbij zouden volgens de officiële Rhodesische gegevens meer dan 1.200 do den zijn gevallen. Bisschop Moezorewa zei echter over inlichtingen te beschikken, dat het dodental wel 2.000 zou bedragen. Het voorbereidend overleg met de gema tigde zwarte leiders kwam tot stand, nadat premier Smith vorige week zich bereid had verklaard met het beginsel van alge meen kiesrecht voor volwassenen in te stemmen, mits er bepaalde waarborgen zouden komen voor de blanke minderheid. De militante zwarte leiders die het blanke bewind gewapenderhand bestrijden, zijn in het buitenland gevestigd. Zij willen al leen van een onvoorwaardelijk overdra gen van de macht aan de zwarte meerder heid weten eede ono- het wor- i het Irma oen. ig te i de adat erlo- rden I van STOCKHOLM (DPA). In het gebied bij Zweedse stad Gothenburg dat woens dag door een aardverschuiving werd ge troffen, zijn gisteren opnieuw huizen ont ruimd, omdat verse scheuren in de muren duidden op het gevaar van nieuwe grond bewegingen. de heb- ;n in Die ;trij- taat. ge- laar tief. iter- ven, zul- iber ios" der- nde- stre- hun tex- ilek, tot ten. ting men rrij- .err- 3en Ier, 3etl ;en. md moeten nachtclubs, restaurants, biosco pen e.d. vroeger sluiten. De maatregel is direct van kracht geworden. Het toestel wilde op de luchthaven van Jalilah landen, maar slaagde daar niet in als gevolg van het slechte zicht. Het veron gelukte vervolgens bij een noodlanding enkele kilometers ten zuideVi van de stad Burnaah in Libië, vlak bij de Egyptische grens Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten was het toestel gecharterd van Bujgarije. „De Molukken kunnen zichzelf bedrui pen. Ze hebben hun kruidnagelbomen, vis ligt voor het oprapen en sago, natuurlijk voedsel, groeit in het wild. Maar langza merhand is de bevolking ook hier overge stapt op rijst." „Dat is ons grootste probleem”, verzucht dr. Freddie Latumahina, 30 jaar, een in vloedrijk politicus die ons als gids is toege voegd. Dr. Latumahina, die voor de partij Golkar zitting heeft in het parlement, zegt „De Molukken zijn door hun geografische ligging niet geschikt om rijst te verbou wen Van het totale areaal is maar tien procent grond, de rest is zee.” Hij toont zich pessimistisch over de toe komst van de Molukken. Kruidnagelen en Smith, terzijde gestaan door zijn vice- premier en minister van Financiën, David Smith, en de minister van Justitie, Hilary Squires, sprak gedurende een uur en een kwartier met een afvaardiging van de „verepigde volksorganisatie van, Zimbab we” (ZUPO) onder Jeremiah Chirau en een delegatie van de groepering van de Afrikaanse nationale raad (ANC) die ge leid wordt door ds. Ndabaningi Sithole. Aangezien Sithole zelf in het buitenland verblijft, werd de afvaardiging geleid door de plaatsvervangend voorzitter Elliot Ga- bellah HAMILTON j (UTPI). De gouverneur van Bermuda, sir Peter Ramsbotham, heeft gisteren de noodtoestand afgekon- digd en een uitgaansverbod van 18 tot 6 uur, dat voorlopig voor twee dagen geldt. Aanleiding zijn de ongeregeldheden die door zwarte jongelui zijn ontketend als protest tegen het ophangen, gisterochtend, van twee wegens moord ter dood veroor deelden. De jongens sloegen donderdagavond ruiten in en stichtten minstens twee bran den. Ook de duizenden toeristen op het eiland moeten zich aan de avondklok houden. De burgerwacht van 300 man is gemobi liseerd om zonodig de politie bij te staan. Na de terechtstelling was het overigens rustig in Hamilton ger, die status ontleent aan de verouderde Arabische verzekering slechts die PLO als woordvoeder van het Palestijnse volk te zullen erkennen. Met dit al valt te vrezen dat de toestand na Sadats reis naar Jeruzalem uit de hand loopt en dat zodoende een nieuwe periode aanbreekt van vruchteloze besprekingen over besprekingen waarin een hernieuwde manipulatie niet is uitgesloten En dat niet alleen van Amerikaanse zijde, maar ook van Russische kant omdat de Amerikanen tot grote woede van de Amerikaans-joodse gemeenschap en van Israel voor de Sovjet unie plotseling meer plaats in het gebeu ren heeft ingeruimd dan voorheen waar schijnlijk leek „Het probleem is echter niet alleen geor- grafisch”, zegt Latumahina, „maar ook sociologisch. Grote conflicten doen zich vooi' in families, vooral tussen oudere en jongere broers: wanneer een van de ou ders sterft krijgt de oudste volgens de traditie een stuk grond. Dat pikken de jongere broers niet. Het komt vaak tot gevechten met dodelijke afloop. Met deze problemen moetfen de Molukkers die naar hun land willen terugkeren, rekening houden." De Westeuropese scheepsbouwers ver wachten dat de produktie zal dalen van 4,4 miljoen ton in 1975 tot circa 2,4 miljoen ton in 1980. De reden hiervoor is drieërlei: er is een grote overcapaciteit aan scheeps ruim te, de produktiecapaciteit van de wer ven is veel groter dan de door de economi sche recessie gedrukte vraag naar schepen en het aandeel van'de Negen in de wereld- scheepvaart is teruggelopen. De handels vloten van de Negen maken nog maar 20 procent van de wereldvloot uit tegen 33,5 procent in 1966. Het aantal werknemers in de scheeps bouw in de Negen vermindert als gevolg van de herstructurering van 180.000 in totaal in 1975 tot 165.000 eind dit jaar en vervolgens de komende drie jaar telkens met rond 15.000 man. Dit zal gepaard moe ten gaan met de schepping van nieuwe arbeidsplaatsen, aldus een sceptische Da vignon die de verantwoordelijkheid van de EEG-landen beklemtoonde. Volgend jaar heeft de Eruopese Ge meenschap 36 miljoen gulden beschikbaar voor rentebonificaties voor scheepswer ven die leningen aangaan om te moderni seren. Dit wil Davignon aangrijpen om tussen de Negen tot afspraken te komen over een strategie. Voorkomen moet wor den dat nationale steunmaatregelen - dit jaar in de Negen in totaal ten bedrage van ruim 2 miljard gulden - de onderlinge concurrentie vervalsen, aldus de Europese Commissie. De commissie wil opk de vraag naar schepen stimuleren door een gemeen schappelijk optreden van de Negen tegen oneerlijke concurrentie van reders van buiten de gemeenschap. Ze meent dat krachtiger moet worden opgetreden tegen schepen die niet voldoen aan minimale veiligheidseisen of waarop minimale soci ale regels niet worden gerespecteerd. In dit verband wordt ook nog gewezen op de zeer goedkope vrachttarieven van de Oost- blokreders. Theo Thenu vertrok daarvoor in een kanovormige boot met buitenboordmotor, naar het stameiland Awuru. Met Noes Solisa gingen wij, in een gehuurde speed boot, naar Saparoa. het eiland waar de negorij Ulat ligt, het stamland van zijn moeder. Enkele uren later is ook het bezoek aan Ambon voorbij, we moeten weer terug naar Djakarta. Het is een kort bezoek geweest. Te kort, gezien het overladen programma en de te geringe mogelijkhe den voor gesprekken met gewone mensen. Het lijkt bijna of er in Ambon-Stad alleen autoriteiten wonen en of we het lantjl alleen De conferentie, in Tripoli bijeengeroe pen door de Libische leider Moammar Kaddafi, begon élén dag later dan was afgesproken, kennelijk als gevolg van de late komst van een delegatie uit de volksre publiek Zuid-Jemen. Aan het overleg ne men o.a. president Assad van Syrië, diens Algerijnse ambtgenoot Boumedienne en enkele Palestijnse leiders deel, onder wie de leider van de overkoepelende Palestijn se bevrijdingsorganisatie (PLO), Arafat, het hoofd van het Volksfront voor de Be- vrijding van Palestina, Habbasj, en de leider van de guerrilla-organisatie El Fa tah, Iyad Voorts zijn er afvaardigingen uit Zuid-Jemen en Irak. (Van onze redacteur in Groot-Brittannië, Henk Leffelaar) LONDEN. De Engelse premier Callaghan en zijn Israëlische collega Begin zitten vanavond rond de tafel voor hun eerste officiële gesprek. Verwacht wordt dat Begin, die een vijfdaags werkbezoek breng aan Londen, een hint zal geven over de voorstellen waarmee Israel op de a.s. conferentie in Cairo ter tafel zal komen. Op de laatste avond van hun bezoek aan Ambon, dat plaatsvond op uitnodiging van de Gemeenschappelijke Pers Dienst, de organisatie van regionale bladen waar bij ook deze krant is aangesloten, hadden Thenu en Solisa nog een gesprek met de eerste minister-president van de Repu bliek der Zuid-Molukken. Albert Wai risal. ilan- ’ang aars han- jaar st in ifor- ïkse icht. Bin- i. njg- >nó- tbli- icht jro- i de irii- dat ïrkt kin- door Palestijnen en Irak vor- I ime- ieze g de van ROME (DPA). Ongeveer 100.060 me taalarbeiders zijn gisteren uit alle hoeken van Italië naar Rome getogen voor een massale betoging voor schepping van nieuwe arbeidsplaatsen, in het bijzonder in Zuid-Italië, en tegen de talrijke terreur daden van de laatste tijd van uiterst linkse en rechtse zijde. De betogers kwamen met veertig extra treinen en 800 autobussen en marcheer den in drie stoeten naar het Piazza San Giovanni. De betoging in Rome is de grootste sinds die van de herfst van 1969, aan het einde van de Italiaanse economische hoogcon junctuur Bij zijn aankomst op de luchthaven Heathrow, waai’ hij gisteren werd opge wacht door de Britse minister van Buiten landse Zaken David Owen, was Begin wat gereserveerd in zijn opmerkingen over het bezoek. Hij noemde de relaties tussen Is rael en Engeland „goed” en zei te hopen dat het „40 jaar geleden gesloten verbond" tussen het Britse en Israëlische volk ver sterkt zou worden. Begin doelde daarmee op de belangrijke Balfour-verklaring waarin het recht van de joden op een eigen grondgebied in het toenmalige Palestina voor het eerst werd vastgelegd. Het bezoek van Begin is niet zonder ironie, want in 1946 stond hij op de lijst van de tien door de Britten meestgezochte ter roristen. Hij was toen het 38-jarige hoofd van de Irgoen Zvai Lioemi, een geheime i ondergrondse organisatie die onder meer een deel van het Britse militaire hoofd kwartier in het Koning David Hotel in Jeruzalem opblias. Daarbij raakten ruim 200 Britten gedood of gewond. BEIROET (UPI). Een passa giersvliegtuig vol pelgrims die naar Mek ka waren geweest, is gisteren in Libië bij een noodlanding verongelukt. Volgens de eerste berichten werden van de 159 Libi sche passagiers er 56 gedood en 103 gewond. Om veiligheidsredenen verblijft Begin in Londen iédere nacht in een ander niet bekend gemaakt hotel Ieder van deze ho tels bevindt zich in de buurt van een syna goge Voor transport wordt zoveel moge lijk gebruik gemapkt van helikopters. In Madrid zagen gisteren 5000 leden van de gemeentepolitie van een staking af, nadat de regering hen onder bevel van de bevelhebber van het militaire district had gesteld. De als algemene staking bedoelde actie in Biscaje had de steun van 15 linkse politieke groeperingen. De unie van het democratisch centrum van premier Adol fo Suarez en de rechtse volksalliantie had den zich tegen de staking verzet, omdat deze alleen rrlaar de economische moeilijk heden zou vergroten. Volgens het blad ,,Ya’ zijn de monetaire reserves blijkens een vertrouwelijk officieel rapport nog slechts voldoende om de invoer gedurende vier maanden te betalen. De regering had haar besluit om de staking bij de Madrileense gemeentepoli- een ■rder /idu- MADRID (UPI). Tienduizenden Bas- ue ie voorkomen, donderdagavond geno- kische industrie-arbeiders hebben giste- men. De agenten wensen een loonsverho- ren deelgenomen aan een 24-uursstaking ging van ongeyeer 65 pet. Het kabinet uit protest tegen de inflatie en de werke- keurde voorts een verordening voor ener- loosheid. Volgens vakbondskringen zou giebesparing goed. Op grond daarvan in de provincie Biscaje zeker 75 pct. van de werknemers gehoor hebben gegeven aan de stakingsoproep. De nationale om roep sprak echter van een mislukking, omdat slechts 75.000 tot 100.000 arbeiders van de 325.000 in Biscaje aan de actie zouden hebben deelgenomen. De meeste stakers waren afkomstig uit de scheeps bouw, de metaal- en chemische bedrijven en de bouwnijverheid. ien- ijzi- gen ten. ijke I ink.' ver- :dag alen De ■nde Een aanvankelijk harde en steeds emotionele discussie met een man die al sinds vele jaren het ideaal van een zelf standige Republiek der Zuid-Molukken (RMS) heeft laten varen en een oppassend burger is geworden van de eenheidsstaat, de republiek Indonesië. De militante Zuid molukkers uit Bovensmilde, voor wie de RMS, net als voor vele andere Zuidmoluk kers, het grote ideaal in hun leven is, imaken Wairjsal harde verwijten. Hij heeft een niet erg principiële houding aangeno men, vinden zij. Wairisal beweert dat hij al vanaf het begin niet heeft geloofd in de haalbaarheid van de RMS en in feite steeds aanhanger is geweest van de RIS, de Republiek Indonesia Serakat. „Ik was al republikein (aanhanger van de RIS, red.) toen de RMS nog niet eens bestond”, zegt Wairisal. Ik werd gedwon gen, samen met Manuhütu, de Vrije Repu-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3