Natste maand IN LIJNDEN VACATUREBANK VOOR BLINDEN EN SLECHTZIENDEN november in laten we welzijn geschiedenis van Rijnland El en A jn. New Left Kans Alleen liefde Meer dan techniek Eenzaamheid Moeilijke dagen 6 19 7 7 DECEMBER ZATERDAG 3 n door Weert Schenk A r sank ITJE leren. 7 door Pieter Taffijn tel. 319053 tst. 232 u LIJNDEN. „t Lukt wel”, zegt A. Hogers uit Lijnden over de' vacaturebank voor blinden die hij twee maanden terug startte. Het klinkt niet overtuigend. Hij erkent dat. „Het is ook vrij moeilijk te zeggen. Er zijn nog sollicitaties in behandeling en ze vertellen mij ook niet altijd of ze aangenomen zijn”. Even zwijgt Hogers, herneemt: „We hebben de tijd ook tegen hè? Als tien zienden op de stoep staan en één blinde, dan heb ik er mijn twijfels over dat als de blinde de beste van het stel is, hij ook aangenomen wordt.” Dan fel: „Er is een regeling dat grote bedrijven en de overheid twee procent gehandicapten in dienst 'z moeten hebben. Komt niks van terecht. Men heeft zijn eigen gehandi capten; zo van: „Jansen doet het ook niet best. Die heeft 't aan zijn hart. Die houden we ook in dienst”. Er is geen toezicht op”. t dienst nemen?” A. Hogers 4 0,- L ■vice bij. De heer Hogers is van mening dat blin- t zoe ken van werk. ,,De meeste werkgevers de vriendschap is afgelopen het pro bleem van de eenzaamheid zich weer aandient, heeft hij natuurlijk wel gelijk Wie een vriend verliest, verliest een stuk van zichzelf, er blijft een knagende leegte achter en die drukt je nog eens extra op de eenzaamheid. „Alleen de liefde slaat een bres in het bolwerk der eenzaamheid „Professor Van Praag zegt, dat wie echt heeft liefge had, dat hij een stuk van eenzaamheid heeft overwonnen. „Liefde kan zich op velerlei wijzen manifesteren, van naas tenliefde tot de liefde tussen twee ge liefden die zich over de grenzen van de dood met elkaar verbonden weten”. De hooggeleerde schrijver begeeft., zich daarna op paden, die niet de mijne zijn. Via het afwijzen van zinnelijke liefde (omdat ze meestal vermengd is met hartstocht) komt hij tot de stelling dat het onvermogen tot vriendschap, ten gevolge van zelfbeklag, kan leiden tot homofilie. En dat is iets vreselijks, althans volgens Van Praag. Elders in zijn boekje schrijft hij, dat homoseksualiteit een afwijking, een perversiteit is. Zoals de vrouw, die ik onlangs sprak Ze zag er goed uit, ze woont in een proper en gezellig huis, probeert overeind te blijven. Maar dat is niet simpel. Als vrouw van in de vijftig, die alleen op deze wereld staat met alleen een kat óm voor te zorgen, heb je het verre van makkelijk Voor allerlei mensen zijn er gelegenhe den om anderen tegen het lijf te lopen, is. Of een buurtwerker in Utrecht. Baan tjes dus, die blinden ook kunnen vervullen. Temidden van veel mensen ben je niet alleen, maar je kunt wel ont zettend eenzaam zijn. andere blinden onmogelijk om bij zo’n bedrijf in dienst te komen. De visueel gehandicapten hebben meteen een stem pel. Maar als u uw werk niet goed doet, zegt uw hoofdredacteur dan ook: „ik moet nooit meer journalisten hebben met blond haar, want dat is niks”. Hogers voegt er aan toe dat het niet altijd onwil is van werkgevers. Vaak is het ook onwetendheid. „Blindèn kunnen ont zettend veel doen met bandrecorders. De NA DIT STUK PRAKTIJK weer wat theorie. In Nederland kennen (of ken- DE EENZAME VROUW, DIE eerder ter sprake kwam zal ook een kans moe ten hebben om zich mens te voelen. Daar is een stuk geborgenheid voor nodig. Een akker, om het zaad van de liefde in te kunnen uitzaaien. Want zo’n eenzame vrouw kan na een aantal pogingen om een relatie op te bouwen die mislukken, veranderen in een teer kasplantje. Het wordt dan ontzettend moeilijk ergens heen te stappen, in de hoop dat er mis schien wat gebeurt. Dat het „klikt”, dat er vriendschap tot stand komt. Misschien is het goed in deze maand, waarin we zoveel te vieren hebben, waar in we straks juichend, knetterend en to astend een nieuw jaar binn mi alen, daar eens aan te denken. Dat ei ""ok mensen zijn, die aarzelend en strompelend over de drempel stappen. Omdat er weer zov eel dagen aankomen die net zo eindigen als ze beginnen: leeg Je zou kunnen denken aan een soort club, waar mensen als zij naar toe kunnen gaan. Al was het alleen maar het idee dat gedeelde smart halve smart is. Of het de juiste benadering van het probleem is? Het lijkt van niet, oppervlakkig gezien Maar het is in ieder geval iets. En het zou ook best kunnen, dat er wat anders ge beurt, dat er zich een heel andere oplos sing aandient. De vrouw van dit verhaaltje wacht op zo’n oplossing. Ze is van harte bereid mee te werken om uit de put van haar eenzaamheid naar boven te kruipen. Als er iemand denkt dat hij of zij een oplos sing weet, laat die het mij dan weten Graag zal ik die gedachten dan doorspe len Zodat er misschien nog voor de kerstdagen voor deze eenzame vrouw een uitzicht komt op een ander leven PROFESSOR VAN PRAAG probeert de hogere waarden van de verschillende manieren die er zijn om de eenzaamheid te lijf te gaan, te beschrijven. Hartstocht geeft de illusie van de eenheid, maar na de roes van de passie blijf je eenzamer achter dan ooit tevoren. „Boeddha heeft hier een prachtig beeld voor gecreëerd: een dorstig paard zal heet drinken en na afloop pas de blaren merken”. Ook vriendschap is het volgens Vah Praag niet. Dat geeft wel de kracht om de eenzaamheid te dragen, maar na afloop blijft men even eenzaam als tevoren Hier ben ik het niet mee eens: als er een hechte vriendschap is blijft die kracht aanwezig Als Van Praag bedoelt, dat als Zo kan het gebeuren dat op de band van het Gesproken Woord een receptionist ge vraagd wordt met een uitstekende beheer sing van Frans, Duits, Engels, terwijl ken nis van Spaans en Italiaans daarbij tot aanbeveling strekt. Of dat een groepslei der in een psychiatrische inrichting nodig ogenblik twaalftal lezers van kranten door het gehele land let in het bijzonder op de personeelsadvertenties. Als ze vermoeden dat een blinde zo’n vacature eventueel zou kunnen vervullen, wordt Hogers in Lijn den gebeld, die de advertenties op de band opneemt. Vervolgens maakt de vacature-banKier een uittreksel van de aangeboden banen, precies zoals dagelijks om even na zes uur ’s avonds op Hilversum-drie te horen is, De Lijndenaar stuurt dit op naar Het Gespro ken Woord in Den Haag en naar De Band in Grave. Aan het eind van elke week kunnen een tweeduizend blinden onder meer een twintigtal verschillende perso neelsadvertenties beluisteren op de casset tebandjes die ze thuisgestuurd krijgen. Hebben ze belangstelling voor één van de vacatures, dan moeten ze contact opne men met de Lijndenaar die hen dan het bandje met de volledige advertentie laat horen. De heer Hogers bemiddelt met De heer Hogers schat het aantal werk zoekende blinden en slechtzienden op tweeduizend; dertig procent van het aantal dat een werkzame leeftijd heeft. Moeilijk heid bij het bepalen van de werkloosheid onder blinden en slechtzienden, is de laat ste groep. Daarvan zijn geen exacte cijfers beschikbaar. Bovendien is er ook veel ver sluierde werkloosheid. Wellicht, is dat de reden dat de Vereniging het Nederlandse Blindenwezen met hetzelfde percentage op duizend werkloze blinden komt. Deze vereniging kwam In het begin van deze week in het nieuws vanwege de aanstelling van een deskundige die onderzoeken gaat wat er aan deze grote werkloosheid te doen is. De Aktiegroep blinden en slechtzienden is dus al een stapje op weg met de vacatu rebank. De bank werkt aldus. Een op dit optrekken van het minim um-loon en het verbeteren van de pensioenen. Stuk voor stuk belangrijke zaken, maar er is zo zelden gedacht om het leven naast mate riële ook geestelijke waarde te geven. In de psychologie wordt vaak gesproken over zelfverwerkelijking. Wat dat precies is: niemand weet het. Maar de gedachte erachter is, dat een mens de kans moet krijgen om uit te groeien tot de mens die hij kan zijn Dat kan niet alleen door geldverdienen. Daar komt meer bij kij ken. Zoals die liefde, waar we het net over hadden. Iedereen die een tuin heeft zal weten, dat je goede grond moet hebben wil het zaad behoorlijk uitkomen. Liefde zonder meer prediken is daarom niet genoeg. Ook de omstandigheden zullen zo moe ten worden, dat liefde tot stand kan ko men. En dan niet de liefde ip de zin van de jongen en het meisje die elkaar vinden en „samen een nestje gaan bouwen”. Nee, het gaat om de liefde van de mensen tot elkaar, naastenliefde in de werkelijke zin des woords. En die beoefen je niet door elke zondag trouw naar een voor ganger te luisteren en dan te denken dat de zaak keurig is afgedaan. Evenals bij Feyenoord gaat het niet om woorden, maar om daden „Waarom zou je een blinde in De Lijndenaar is zelf bijzonder slecht ziend. Drie jaar geleden kreeg hij door onbekende oorzaak een oogziekte, waar door zijn gezichtsvermogen sindsdien steeds verder afgetakeld is. In Amsterdam had Hogers een radio en televisie-zaak, die hem echter teveel werd. Momenteel schoolt hij zich om door een cursus Mid delbaar Beroeps Onderwijs Sociale Dienst te volgen. De oprichter van de vacature bank hoopt in die sector werk te vinden. Hij zoekt op dit moment geen werkkring. „Dé mogelijkheden voor iemand van 45 jaar zijn klein”, zegt hij, „in de ziende wereld is dat al moeilijk, dus zeker in de blindewereld". En daarbij, Hogers heeft werk zat aan zijn cursus en aan de vacatu rebank, zo laat hij weten. luchtte ze haar hart, de jongeren hebben jeugdsosen en meer van zulk soort gele genheden. En als je samen met je man leeft ga je gezellig bij andere paren op bezoek. Dan zijn er nog de dienstencen tra, maar daar vond ze dat de nadruk wel erg op ouderen lag. Dan blijft ei- dus niets over voor haar. Alleen een café instap pen ziet ze niet zitten, in je eentje naar theater of bioscoop is ook niet het beste idee. Omdat vrijwel iedereen daar in gezelschap is en dat gezelschap zit dan niet te wachten op een vrouw die alleen is. Natuurlijk, er komen straks allerlei kerstvieringen die speciaal voor mensen als zij zijn ingericht. Maar op één zo’n bijeenkomst kan je niet een heel jaar teren. En dit soort gelegenheden heeft meestal een vluchtig karakter om iemand een klein beetje te leren kennen En dat is toch wel het minste begin dat er moet zijn om de weg naar een duurzame relatie te kunnen inslaan WANT HET GAAT NIET om een truc uit een grote doos, een techniek die je uit een boekje kan leren. Dat is natuurlijk belangrijk voor de handelsreiziger, die relaties moet leggen met een bepaald doel. Maar de liefde, waarover professor Van Praag en New Left het hebben, is niet te leren. En als je om je heen kijkt zou je eerder geneigd zijn te zeggen dat we het hebben af geleerd. We hechten waarde aan dingen, de kleurentelevisie moet een zes centimeter grotere beeld buis hebben, het broodrooster moet twee seconden sneller werken, de kinderen moeten een mooiere fiets hebben. Werken is vervaagd. Van een manier om een stuk inhoud aan het leven te geven is het geworden tot een manier om zoveel mogelijk geld te verdienen. Meer niet Welzijnsprofeten (misschien ben ik er zelf ook wel een) staan vergeefs op Als zo vaak worden ook zij niet in eigen land geërd. Welvaart, daar gaat het om. Pas schoorvoetend komen de vakbonden de welzijnskamer binnen. Te lang is het alleen gegaan om prijscompensatie, het den gediscrimineerd worden bij het g vinden gewoon dat er genoeg zienden zijn. EENZAAM (1 ZONDER gezelschap, alleen; 2 zonder gezelschap verricht, doorleefd; 3 onbezocht, stil): 1 de eenza me wandelaar; eenzame opsluiting, cellu laire; 2 een - leven; 3 een eenzame weg; - heid, v. Aldus het woordenboek van Koenen en Endepols over het begrip eenzaamheid Voor vele mensen zullen deze omschrij vingen niet opgaan en toch zijn ze een zaam. Ook mensen in gezelschap kunnen eenzaam zijn. Het gaat er maar net om hoe je dat gezelschap beleeft, of het je geestelijk bereikt. Als dat niet zo is kan je temidden van 55.000 toeschouwers in een voetbalstadion toch bijzonder eenzaam zijn. In de bijbel, in het tweede hoofdstuk van Genesis, staat te lezen: het is niet goed dat de mens alleen zij. Ook'in de oudste Indiase geschriften zijn dergelij ke gedachten'neergelegd. Een negerwijs- heid zegt: alleen kan niet zijn eigen rug wassen, en om het bijbelse aspect weer op te nemen kan hierbij nog gevoegd worden dat de Prediker zegt: waar twee samen liggen daar hebben ze het warm. In zijn boek „Dialoog der generaties" zegt professor H. van Praag dat de mens op drie manieren zijn eenzaamheid be strijdt. Dat is door hartstocht, vriendschap en liefde. Deze gedragingen liggen volgens hem op onderbewust, be wust en bovenbewust niveau, maar dat is een wijsheid waar je niet zoveel voor koopt. Aardiger is hoe hij de verschillen probeert aan te tonen. De hartstocht, zo schrijft hij, tracht de eenzaamheid samen te vergeten. De vriendschap tracht de eenzaamheid sa men te dragen. De liefde tracht de een zaamheid samen te overwinnen. Hart stocht, vriendschap en liefde komen daarin overeen, dat ze alle drie uit een heidsverlangens worden geboren. Van Praag laat merken, dat „vieze spelletjes” niets voor hem zijn door hierna op te merken „Dat onderscheidt hen wezenlijk van alle seks-gedoe, dat alleen lustbevre diging beoogt". Vriendschap ziet hij meer zitten: dat is meer dan alleen maar vriendschappelijkheid, het is ook solida riteit, genegenheid, kameraadschap meesten typen ook erg goed. Indien nodig, kan een werkgever zonder extra kosten aangepaste apparatuur krijgen als ze een blinde in dienst nemen. Dat weten de blinde die niet voldoet maakt het voor werkgevers over het algemeen niet. Daar om moeten de blinde^ veel meer aan de A weg timmeren, druk blijven uitoefenen en tonen dat ze niet zo afhankelijk zijn als men wel denkt". Hogers denkt even na, zegt dan: „Kijk, blindheid is een ontzettende handicap, maar je hoeft er niet totaal door uitgescha keld te zijn als je niet wilt. Maar daar staat tegenover dat je ook een kans moet krij gen. Niet uit medelijden, maar uit mede menselijkheid”. Waarom zou dan een blinde aangenomen worden? Je maakt het ook mee dat blinde mensen en geestelijk gehandicapten over één kam geschoren worden. Als blijkt dat ik een cursus goed dpe, vindt men dat verwonderlijk. Zeggen ze: „Ondanks zijn blindheid doet hij het toch maar.” Men begrijpt niet dat we net zoveel hersenen hebben als zienden, maar dat we alleen anders functioneren. We, blinden en slechtzienden, zijn een minderheids groep." Hogers is van mening dat de blinden dit alles dikwijls veel te gelaten ondergaan. „Ze trekken zich terug. Hoewel dat mis schien in de handicap reeds opgesloten ligt, moet de blinde er toch uit breken. De Aktiegroep blinden en slechtzienden wil dat stimuleren. De groep zegt dat de blinde zelfstandig moet worden en bewust van ziin eigen positie.” Teneinde dit te bereiken organiseert de Aktiegroep vakantieweken, kadercursus sen, lectuurvoorziening en de vacature bank. De vacaturebank is voortgekomen uit de werkgroep Werkzoekenden, waar van Hogers deel uit maakt, en die de mogelijkheid van blindenarbeid onder zoekt. Hogers werd gevraagd om de vaca turebank op te zetten en het werk te coör- dineren. A. Hogers: „Na de oorlog is de revalida tie van blinden niets anders geweest dan hen aan ’t werk te zetten als notulist of als telefonist, of ander laaggeschoolde arbeid. En laat ik dan maar zwijgen over de blin denarbeid in sociale werplaatsen. Gevolg hiervan: velen werken en werken nog steeds beneden hun niveau. Ik heb een kennis die ondernemingsraadslid is en raaxlslid. Hij is tot veel in staat, maar zijn beroep is telefonist. Hij heeft het meeste plezier in het raadswerk. Dat houdt 'm op de been". Vervolgt^ „Het werken beneden niveau geeft allerlei frustraties. Dat is toch best te vobrkomen met een beetje goede wil. Dat ze hoog waardiger werk krijgen. Blinden kunnen werken als telefonische verko pers, montagewerk doen, magazijnbe diende zijn, maatschappelijk werker wor den, op een commerciële afdeling van een kantoor kan hij alle binnenkomende ge sprekken behandelen, hij kan banden uit tikken van dictafoons. Kortom, allerlei werk. Vooral in teamverband kan een blin de best goed functioneren. Bijvoorbeeld, het werk van een maatschappelijk werker bestaat voor 80 procent uit praten. Twin tig procent is administratief en lezen van rapport. Dat kan best gedaan worden door de collega’s, terwijl de inhoud van rappor ten mondeling meegedeelcl kan worden. Ik stel me zelfs voor dat een blinde sociaal werker een voorleeshulp toegewezen krijgt, maar dat zal wel toekomstmuziek zijn.” De heer Hogers meent dat er van werk geverszijde bijzonder weinig begrip is voor het werkprobleem onder blinden. „Waarom komen blinden vrijwel nooit aan promotie toe?” vraagt hij zich verontwaar digd af. „Waarom wordt een blinde nooit chef van een telefooncentrale? Dat heeft te maken met discriminatie. Wie vliegt het eerste er uit als het economisch slechter gaat? Een blinde, mijnheer. Dat is gewoon zo. Rustig: „Ik zal u nog wat vertellen. Een VOOR ALLE MENSEN DIE zich een zaam voelen, die eenzaam zijn, breken moeilijke tijden aan. Tal van hoogtij dagen worden straks in huiselijke kring gevierd. Maar als je huiselijke kring niet groter is dan jezelf, valt er weinig te vieren Met vriendschap zou je dan al een heel stuk verder zijn: maar waar vind je die? We worden van de wieg tot het graf verzorgd in dit land, maar is dat voldoen de? Is het genoeg om lichamelijk ver zorgd te worden, om wel een kachel te hebben om je lijf op te warmen terwijl je geestelijk in de kou blijft staan? Heel velen kunnen uit eigen ervaring zeggen, dat het beslist niet voldoende is. LEIDEN. De Maand november was de natste die het hoogheemraadschap van Rijnland sinds 1874 heeft meegemaakt. In het observatorium bij Oude Wetering werd een neerslag van 189 millimeter gemeten, tegen gemiddeld 84 millimeter in november. Het vorige record, 178 mil limeter in 1944, werd ruimschoots over troffen. Om de enorme hoeveelheid hemelwater te verwerken, moesten Rijnlands grote boezemgemalen te Gouda, Katwijk, Spaarndam en Halfweg in de afgelopen maand evenvdel uren in bedrijf zijn als~ anders gemiddeld in een kwartaal. Tijdens- in totaal ruim 1100 bemalingsuren werd in november 136 miljoen kubieke meter wa ter uitgeslagen waardoor het normale boe- zempeil ondanks de vrijwel doorlopend zware regenval kon worden gehandhaafd Wel veroorzaakte het stormachtige weer af en toe aan de randen van het gebied hoge en lage standen. Rijnlands technici berekenden, dat naast die 136 miljoen uitgemalen kubieke meters ruwweg 50 miljoen m3 in de bodem verzonk Dit tijdelijk aan de grondwater - voorraad toegevoegde water zal in de ko mende weken nog extra moeten worden afgevoerd. Een positieve bijkomstigheid was dat de kwaliteit van het oppervlakte- i, water in Rijnland door de overvloedige neerslag gunstig werd beïnvloed. Dankzij de aanmerkelijke verdunning van boezem en polderwater werden in het grote delen van Noord- en Zuid-Holland beslaande gebied van het hoogheemraadschap hoge zuurstof- en lage chloridegehalten - gemeten Naast hoeveelheden neerslag registreert Rijnlands observatorium te Oude Wete-' ring dagelijks ook andere voor het boe-. J zembeheer belangrijke gegevens als wind- richting en -snelheid, barometerstand, temperatuur van lucht en water en peil van het boezemwater. Het daar in novenï* ber van dit jaar gemeten totaal van 189 mm regen is overigens geen absoluut Rijn-'- lands maandrecord. Dat blijft op naam van oktober 1932, in welke maand Oude Wetering 250 mm aftapte. f *1 den?) we nieuw links, in Amerika New Left. In 1962 kwamen de „Students for a Democratie Society” met een manifest. Waarin onder meer te lezen stond: „Wij beschouwen de mens als een oneindig kostbaar wezen, begiftigd met onvervul de capaciteiten tot redelijkheid, vrijheid en liefde. Wij verzetten ons tegen de depersonalisatie die mensen tot de status van dingen reduceert. Eenzaamheid, ver vreemding en isolering geven een beeld van de grote afstand tussen de mensen van vandaag Deze heersende tendensen kunnen niet overwonnen worden door een beter personeelsbeleid, niet door ver beterde instrumenten, maar alleen wan neer de liefde van de mens de verafgo ding der dingën overwint”. In dat manifest wordt gesproken over de grote afstand tussen de mensen. Niet letterlijk, maar figuurlijk. Want al lofren we in een drukke stad tegen elkaar op, toch blijven we heel ver van elkaar weg In The Pursuit of Loneliness zegt Philip Slater, dat een steeds hoger perceptage van onze persoonlijke contacten als schuurmiddel werkt. Socioloog Edwin Schur merkt in zijn boek „Gewaarzijn, een rage” op, dat relaties minder routi neus moeten worden, spontaner en min der gespannen, het individu (dus de mens zelf) moet er meer in tot uiting komen Mensen willen liefhebben en samenwer ken, een onnatuurlijke samenloop van omstandigheden heeft ze anders gemaakt En toch probeert elke therapeut iets aan dë mens te doen en niet aan de omstandigheden. Psychologen bieden oefeningen om het relatievermogen te vergröten. Dat kan op allerlei manieren. Mekaar de huid vol schelden onder het motto dat als het kwade er uit is, het goede overblijft. Gezellig allemaal gaan zitten wiegelen. Of strelen. Of mediteren Ofnoem maar op. Maar of het helpt? Dat is zeer twijfelachtig

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7