KLAVER MAAKT Z’N EIGEN KAAS I S 14 I iq veilingen beverwijk RECONSTRUCTIE KRUISPUNTEN VELSERWEG EN KONINGSTRAAT Vondellaan ii ii 1 LI bij Halve Maan- Procédé Uniek Keurmerk IN Carillonklanken DE VRIJHEID Snelheidscontrole Schooldamtoernooi en schaken voor bejaarden in Schans Bezoekprogramma Sint Nicolaas Velserweg/Breestraat Wegdek „SNERTDAG” HEEMSKERKS DIENSTENCENTRUM zentueldZ^breemenl: H r DECEMBER 9 ZATERDAG 3 19 7 7 BEVERWIJK-HEEMSKERK - i\ CHRYSLER IJMUIDEN - MARKTPLEIN 38-40 - TEL. VOOR MENSEN DIE VAN WONEN WETEN SIMCA NU GROTE INRUILAKTIE HOGE INRUILPRIJZEN ONGEACHT WELK MERK BEVERWIJK. Makkelijk te vinden is-ie niet, die Klaver, de enige zelfkazende boer in ’t har tje van Beverwijk. Z’n kaasboe- tiek „De Zelfkazer” is gevestigd in een voormalige kapsalon in dë Hobbesteeg, recht tegenover de ingang van winkelcentrum De Beverhof. Maar wie eenmaal de weg naar de winkel annex kaas makerij heeft ontdekt, zal ’m niet licht vergeten. Want waar krijgt een mens vandaag de dag nog gelegenheid om van ongepasteu riseerde volle melk, van eigen boerderij, echte boerenkaas te zien maken. PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING IJmuiden Oost Aanspreker J Meijer Begrafenissen en Transporten door het gehele land Wij; r MM - (Van eén onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het college van burgemeester en wethouders stelt de gemeenteraad voor een krediet van bijna 1 miljoen gulden te verstrekken voor het treffen van een aantal voorzieningen op de kruispunten Velserweg /Vondellaan /Halve Maan, de Velserweg /Brees traat /Koningsstraat en voor de reconstructie van het wegdek van het gedeelte van de Velserweg tussen de Breestraat en het kruispunt met de Vondellaan. De werkzaamheden, die begin volgend jaar worden uitgevoerd, vergen een onrendabele investering van ongeveer twee ton. Ruim 7,6 ton haalt de wethouder van financiën uit de pot reserve/ fondsen. M - 4 Miljoen voor wegenaanleg 1 e Kaasmaker Van Langen noemt het (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ■iiinic De verkeersbelasting is enorm. Uit me tingen bleek dat de zuidoostelijke aanslui ting van de Velserweg, naar de overgang dus, per dag door 17.000 motorvoertuigen werd gepasseerd, de Vondellaan door 7000, het noordelijk gedeelte van de Vel serweg door 12.000 en de Halve Maan door 6500 motorvoertuigen. En daarbij is niet het fietsverkeer en het voetgangersver keer gerekend. Beverwijk rekent beslist niet op een min dere verkeersbelasting van dit* kruispunt voordat de Westelijke Randweg zal zijn aangelegd. Men houdt alleen maar reke ning met een toeneming van het aantal motorvoertuigen dat de kruising passeert! Het verbeteringsplan voor het kruispunt gaat bij uitvoering 423.840,- kosten en komt in het kort op het volgende neer: op de zuidelijke Velserweg komen drie rij stroken en een afzonderlijk fietspad; op de noordelijke Velserweg worden de rijstro ken gescheiden door een verkeerseiland dat tevens dient als rustpunt voor overste kende voetgangers; op de Vondellaan ko men twee rijstroken; op de Halve Maan, Vondellaan en de noordelijke aansluiting van de Velserweg komen door lichten be veiligde oversteekplaatsen voor voetgan gers; de nieuwe verkeerslichteninstallatie wordt verkeersgevoelig om te voorkomen dat, wanneer de spoorwegovergang is ge sloten, het kruispunt door filevorming BEVERWIJK. In samenwerking met de schaakvereniging PAT-MAT en Wee- nink is Centrum de Schans gestard met een schaakmiddag voor bejaarden. De schaakmiddagen worden gehouden op de dinsdagmiddag en beginnen om 2.00 uur. Ook de wat minder bejaarde schakers, die zich deze middag vrij kunnen maken zijn welkom. Door deze groep schakers wordt niet deel genomen aan de bondskompetities, wel worden onderlinge kompetities ge speeld. Bejaarden die zich beter thuis voe len op het dambord zijn ook van welkom op de dinsdagmiddag vanaf twee uur, want op deze middag wordt ook gelegen heid geboden om te dammen. Het dammen staat onder leiding van specialisten van de Beverwijkse Dam Club (BDC). laan /Halve Maan is de uit de zestiger jaren daterende verkeerslichten installa tie dringend aan vervanging toe. Niet alleen omdat de installatie is versleten, maar vooral het toegenomen verkeer op het drukke kruispunt schreeuwde als het ware om een moderne verkeersregeling. Het winnende vijftal ontvangt een wis- selbokaal welke ter beschikking is gesteld door de KNDB en plaatst zich tevens voor de Provinciale kampioenschappen die in maart 1978 worden gehouden. De Bever wijkse Dam Club (BDC) sltelt voor de winnaars van de deelnemende scholen bo ven het kanaal extra prijzen beschikbaar. Dit n.a.v. het 50 jarige bestaan van de BDC dit jaar. Het tournooi wordt gehouden op woensdag 28 december, donderdag 29 de cember en vrijdag 30 december. De deel name is geheel gratis. Opgave bij de dam verenigingen van district Kennemerland en Centrum de Schans. Sluitingsdatum voor de opgave voor de opgave is 8 de cember. Door de damverenigingen van district Kennemerland wordt tussen kerst en nieuw jaar een schooldamtoernooi geor ganiseerd in Centrum de Schans. BEVERWIJK. Aan de bloemenvei ling is het bolbloemenpakket nog in no vember afgerond want ook de eerste hya cinten zijn er al. Naast de tulpen en de narcissen dus ook hyacinten, waarvoor van 52 tot 55 cent per stuk werd betaald. De vrij goede anjerprijzen van vorige week zakken. Nu er weinig zon is loopt ook de kwaliteit van deze bloemen terug. Voor de verschillende soorten werd 20 tot 58 cent per stuk betaald. Bij de potplanten gingen de cyclamens van extra kwaliteit voor dertien gulden per stuk weg. De lich- VELSEN. Het programma dat stads beiaardier H. de Ligt op zaterdag 3 decem ber van 4 tot 5 op het stadhuiscarillon van Velsen ten gehore brengt luidt als volgt: 1. Fantasie op het thema fa-la-sol-la-fa, A. Verlie; 2. Twee Nederlandsé volksliedjes, a) Toen de Hartog Jan kwam varen, b) Het was op enen avond laat; 3. Variaties voor beiaard, Gaston Feremans; 4. Fantasie over een aantal Sint Nicolaas-liedsjes; 5. Thema met variaties, Stef Nees; 6. Passe- pied, Willem Pijper; 7. Suite voor beiaard, Staf Nees, a) voorspel, b) volkslied, c) ballade, 4) Vlaamse dans HEEMSKERK. In het dienstencen trum voor bejaarden aan de Kerkweg 47a in Heemskerk wordt dinsdag een „snert- dag” gehouden. Men begint om 10 uur met een kopje koffie en een praatje van de heer M. P. O. de Goole onder het motto: „Ik ben je opa niet”. Na het aperitief wordt de erwten- soepmaaltijd geserveerd, vyaarna de heer P. Polfliet voor een muzikaal intermezzo zorgt. Om 14.15 uur start een filmverto ning, die tevens het sluitstuk van de „snert- dag” vormt. ü- Een half miljoen gulden voor verbete ring van het kruispunt Velserweg/Von- dellaan/Halve Maan. 02550 12348 12349 In Beverwijk aangekomen wordt de melk uit de tank in de kaastobbe ge pompt. Daar wordt de melk op een tem peratuur van 29 C. gebracht, waarna het procédé kan beginnen. Bacteriën en enzymen worden toege voegd en dan gaat het mengsel een half uurtje stremmen. Na twintig minuten wordt de eerste wei afgezogen. De tempe ratuur wordt verhoogd tot 33 C. en de grote messen in de houten tobbe draaien de klonterende massa een half uurtje in het rond. Vervolgens wordt de tweede wei afgezogen en wordt de temperatuur verhoogd tot 36 C. De nu ontstane wron gel moet dan nog zo’n twintig tot vijfent wintig minuten rijpen. Als de geelachtige substantie (bereid zonder kleurstof en conserveringsmidde len) rijp is „een ervaringskwestie’,’, volgens kaasmaker Van Langen gaat derland. Bij ons”, zo stelt hij, „is alles in eigen hand. En dat is belangrijk, want kaasmaken begint in feite al bij het melken. Bij gebruik van ongepasteuri seerde, volle melk van goede koeien daar moet je óók op letten krijg je smakelijke kaas. Uit gepasteuriseerde melk zijn de meeste smaakstoffen ver dwenen: je houdt dan smakeloze, dood geslagen kaas over”. Over de belangstelling voor z’n winkel tje is de kaasmaker niet ontevreden, al zou hij best nog wel wat meer klanten willen zien. Dat zou het ook mogelijk het als voedsel voor de stieren dienst doet. Die zijn er volgens kaasmaker Van Langen dol op: als het busje ’s middags voor korrlt rijden, staan ze er al om te gillen. Andere bij-produkten, zoals boter en karnemelk, worden in de boetiek ver kocht. In de winkel is naast kaas voorts verse boerenmelk verkrijgbaar, terwijl het assortiment tenslotte ook nog ge droogde peulvruchten omvat. Dit kruispunt zal zodanig worden gere construeerd dat op de Breestraat een ver keerseiland ontstaat. Op het nieuw aan te brengen asfaltwegdek worden rijstroken en opstelstroken geplakt; verbreding van de Koningstraat tussen de Velserweg en de Meester van Lingenlaan voor de aanleg van drie rijstroken; aan de zuidzijde van de Meester van Lingenlaan komt een par keerhaven; de weg zelf wordt geasfal teerd; langs de westzijde van de Konings- Betelgeuzestr. 6 IJMUIDEN Tel. 02550-17250 Als sluitstuk van de werkzaamheden De narcissen blijven het nog steeds goed doen met prijzen van 22 tot 26 cent per stuk. Voor de tulpen betaalden de kopers van 32 tot 42 cent per stuk. Ook voor de troschrysanten bestond grote belangstel ling: de tros noteerde van 160 tot 170 cent per bos en de geplozen chrysanten noteer den van 40 tot 65 cent per stuk. Freesia loopt nog sterk in prijs uiteen, maar dat zit hem in de soort en de kwaliteit. Zo werd er deze week van 12 tot 30 cent per stuk betaald Voor de verbetering van! het kruispunt van de Velserweg heeft de gemeente aan de provincie om een bijdrage in deze kapti- aalkosten verzocht. Voorts merkt het colle ge op, dat met de Stichting Sluyterman van Loo nog onderhandelingen worden gevoerd over nadere verkoop van gron den. B en W. lichten de raad tenslotte nog even in over de in het verleden gedane aan- en verkópen in de omgeving van Nieuw Akerendam. De verkooptransactie betref fende de voormalige garage Oosterom heeft een nadelig verschil opgeleverd van ƒ74.000,- terwijl de boekwaarde van het voormalig fabriekscomplex van Docter 66.660,- bedraagt. B. en W. verwachten echter dat de verkoopwaarde van de gron den en opstallen van Docter aanzienlijk hoger zal kunnen zijn dan de boekwaarde. VELSEN-NOORD. Voor jeugdige sportbeoefenaren in Velsen-Noord staan op 3 en 7 december Sinterklaasvieringen op het prbgramma. De voetbaljeugd van VVB verwacht de Sint zaterdagmiddag om half twee in hoogst eigen persoon in het Paviljoen Koningsveld op het complex Rooswijk. De adspirantenleden van de handbalvereniging „IJmond” komen op 7 december in hetzelfde gebouw eveneens voor een Sinterklaasfeest bijeen. Pro grammapunten zijn hier: een filmverto ning en gezelschapsspelen. Kinderen van bij de personeelsvereni ging „De Plaatwellerij” aangesloten leden verwacht Sint en Piet zaterdagmiddag om twee uur in het ontspanningsgebouw van Stork aan de Wijkermeerweg. Verdere programmapunten: optredens van een goochelaar en een muzikale clown De leden van „De Plaatwellerij” worden met hun kinderen mee verwacht. wordt het klinkerwegdek van de Velser weg, tussen het Stationsplein en het kruispunt met de Vondellaan, geasfal teerd. De kosten hiervan worden begroot op 160.000,-. Met dank aan: kaasmaker N.J. van Langen van kaasboetiek „De Zelfkazer”, WV-voorzitter H.E.M. ter Horst en foto graaf Ron Pichèl. Samenstelling: Joke Dieben-Frerichs. Bij Klaver kan men niet alleen dage- I lijks het hele procédé volgen: kaasma- ker Nico van Langen (26) is ook graag: I bereid, er de nodige tekst en uitleg bij te I geven. Alkmaarder Van Langen volgde de School voor de Levensmiddelenindustrie 1 in Oudorp, waar hij in ’74 het diploma I kaasmaken in de wacht sleepte. Hij werd echter. verzekeringsagent, tot zijn zwa- ger (die samen met z’n broer en vader een flinke boerderij met tweehonderd koeien g in het Noordhollandse Winkel bezit) hem vroeg om als kaasmaker in het familiebe- drijf te komen werker!. Boerenzoon Van Langen voelde daar wel voor, en in okto- ber van dit jaar opende de firma Klaver een kaasboetiek in de Beverwijkse Hob besteeg. Dat de winkel in Beverwijk staat, is eigenlijk zuiver toeval, meldt kaasmaker Van Langen. Het betekent wel, dat hij iedere morgen na de melkronde van vijf uur met een dikke duizend liter warme; verse ochtendmelk in de speciaal daar voor in de bak van z’n bus gemonteerde tank van Winkel naar de aardbeienstad rijdt. „Ik rijd melk” staat er, ter variatie op een bekend thema, dan ook niet ten onrechte op de achterklep van de wagen. de wrongel warm in ’t vat onder de pers, familiebedrijf van Klaver „uniek in Ne- „De Zelfkazer” maakt gebruik van vor men van twaalf, vier, tweeëneenhalve en één kilo, de laatste voor de zogenoemde babykaas. Na twee uur persen wordt de kaas gekeerd en komt er het boerenkaas- rijkskeurmerk op. Op de kwaliteit van dit keurmerk wordt toegezien door het Kaas Controle Station, dat ook bij de boetiek van Kla ver regelmatig steekproeven komt ne men. De jonge kaas gaat na het proces drie dagen het pekelbad in, om een koTst maken, de produktie op te voeren tot de te vormen. Na één dag te hebben gédroog verwerking van zo’n veertienhonderd li- wordt de kaas naar de kaaszolder (boven de winkel) gebracht, waar de kazen van een plastic beschermlaag worden voor zien. dagelijks worden gekeerd en bij een vaste temperatuur, luchtvochtigheid en -Stoep- lemste- elstraat Veerlee, t. Was- L. van rode; J. ■tengelo Schrier, 1 Mo (O raat 86,1 :ki-Tobi, Hilver- ashand- ter. To J. H v nborgh- in Sin: tse La A. Klei 1, Eind Poste Bosc: lerstraat BEVERWIJK Bij een snelheidscon trole op de Plesmanweg werden vrijdag middag 10 bestuurders bekeurd. Een paar uur eerder werd er controle Uitgeoefend op de Zeestraat. Hier werden zes automo bilisten bekeurd wegens het overtreden van de maximumsnelheid. Fazantenlaan 3 - Tel. 1 45 76 I Op de foto's ziet u kaasmaker Van Langen achtereenvolgens op de kaaszol der (foto onder) en bij het pekelbad (foto boven). traat, tegenover het nieuwe gebouw van de Stichting Sluyterman van Loo worden een groenstrook en een breed voetpad aange legd, voorzien van enige zitbanken; het trottoir aan de oostkant van de Konings traat wordt 3.50 meter breed. De kosten van dteze werkzaamheden bedragen 375,700,-. Zeventien mille trekt de ge meente uit voor het opknappen van het trottoir aan de kant van de nieuwe Rabo bank aan het Stationsplein. Het aantal produkten aan de groentevei- I ling loopt snel terug. Andijvie en prei j springen er wat aanvoer betreft wel uit. De j prijzen van vooral de andijvie zijn aange- I trokken, maar dat kan ook niet anders omdat deze groente nogal wat last heeft gehad van de nachtvorst in het begin van de week. Men is nu druk bezig de laatste bladgroenten op te ruimen. De prijzen zijn belangrijk omhoog gegaan en voor de glas- andijvie werd tot 150 cent per kilo betaald. De koude grond andijvie ging tot 55 cent per kilo. De prijzen waren vrijdag: andij vie 45-130, boerenkool 40-153, bospeen 40- 153, breekpeen 10-42, knolselderij 25-53, prei 25-65, schorseneren tot 138 per kilo, sla 25-35, uien 5-45 en waspeen 16-60. HEEMSKERK. In de onderlinge com petitie van de schietvereniging De Vrijheid werden de volgende tien beste schutters genoteerd: topschutter A. Schoehuis met 95 punten: H. Tomas 88; P. Blom, F. Kok en H. Koper 84; J. Siewertsen 83; A. Schelvis 81; P. van Donk en W. Kooistra 79 en J. v.d. Akker 78. Totaal aantal geschoten punten 835. i tere kwaliteiten noteerden vanaf 350 cent. Poinsettia lag rond de 250 cent per stuk, en azalea’s gingen vlot weg voor 450 cent per stuk. Overigens zijn er in de veiling al kerstartikelen te zien. De aanvoer van dat spul zal volgende week snel toenemen. ter melk. De capaciteit van de installatie is daar namelijk op berekend. Wie dus het kaasmaken in de praktijk wil zien, weet zich van harte uitgenodigd door de kaasboetiek „De Zelfkazer”, luchtsnelheid in alle rust kunnen rijpen. Hobbesteeg 4, ingang recht tegenover De Na drie weken kan de eerste (jonge) kaas Beverhof. worden verkocht. Oude kaas blijft soms wel een jaar of langer op de plank. Bij het kaasmaak-procedé gaat nauwe lijks grondstof verloren. Zo wordt de wei terug gevoerd naar de boerderij, waar waarschuwingsborden „spoorwegover gang gesloten” aangebracht; aanpassing trottoirs, markeringen en straatverlich ting. A

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9